ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"22" січня 2008 р. Справа № 7/500-АП-07
Господарський суд Херсонської області у складі судді Задорожної Н.О. при секретарі Степановій О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом підприємства Дар'ївської виправної колонії Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Херсонській області (№10), Білозерський район
до Державної податкової інспекції у Білозерському районі, смт.Білозерка
про скасування податкових повідомлень-рішень
за участю представників сторін:
від позивача - Пишний О.А., дов. №26/1526/15-6586 від 12.12.2007р., представник
від відповідача - Байк Н.В., дов. №2/10/10-007 від 08.01.2008р., зав. юр. сектором
Позивач ( підприємство Дар'ївської виправної колонії Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Херсонській області (№10) звернувся з позовом, у якому просить суд скасувати в зв'язку з невідповідністю вимогам законодавства прийняті відповідачем (ДПІ у Білозерському районі) податкові повідомлення-рішення №0003201501/0 від 26.09.2007р. про нарахування штрафу в розмірі 1569грн. 11коп. за прострочку сплати на 1219 календарних днів узгодженого податкового зобов'язання по комунальному податку у сумі 3138грн. 22 коп.; №0001761701/0 від 27.09.2007р. про нарахування штрафу в розмірі 9395грн. 27коп. за прострочку на 1165 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по податку юридичних осіб - власників транспортних засобів у сумі 18790грн. 54коп.
Обґрунтовуючи підстави позову, зазначає, що відповідно до п.15.1.1 пункту 15.1 ст.15 Закону України від 21.12.2000р. №2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі Закон №2181-ІІІ) встановлено граничні терміни стягнення податкового боргу, який дорівнює 1095 календарних днів.
Податковий борг та податкові зобов'язання, відносно яких минув строк позовної давності, підлягають списанню.
Зазначає, що Закон України "Про Державний бюджет України на 2007р.", на підставі якого зупинено дію п.п.15.1.1 ст.15 Закону №2181 не є спеціальним податковим законом та його положення не були опубліковані за 6 місяців до початку нового бюджетного року, отже, штрафні санкції стягнуто по зобов'язаннях, відносно яких минув строк позовної давності.
Відповідач позов не визнає, у наданих запереченнях зазначає, що строк позовної давності тривалістю 1095 днів встановлено для нарахування податкового зобов'язання контролюючим органом.
З посиланням на приписи п.5.1 ст.5, п.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону №2181 звертає увагу, що у конкретному випадку штрафні санкції нараховано за прострочення сплати узгодженого податкового зобов'язання.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд
в с т а н о в и в:
Підприємство позивача, будучи юридичною особою, зареєстровано в Державній податковій інспекції у Білозерському районі в якості платника податків та зборів, які має сплачувати у порядку, строки та розмірах, встановлених вимогами чинного законодавства. Підприємство надає органу Державної податкової служби податкову звітність встановленої форми.
26 вересня 2007р. уповноваженими представниками органу Державної податкової служби проведено перевірки Дар'ївської виправної колонії №10 з питання дотримання граничних строків сплати податків, за наслідками яких складено акти №185/15-034/08680974 та №197/170-0-28.
В процесі проведеної перевірки встановлено порушення граничних строків уплати узгоджених податкових зобов'язань з термінами прострочки, що перевищують 30 календарних днів, від 31 до 90 календарних днів та більше 90 календарних днів.
За наслідками перевірок контролюючим органом було прийнято і направлено позивачу податкові повідомлення-рішення про застосування передбачених приписами п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 штрафних санкцій, з яких позивач оспорює податкове повідомлення-рішення №0003201501/0 від 26.09.2007р. про застосування штрафної санкції у розмірі 50% за затримку на 1219 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з комунального податку в розмірі 3138грн. 22 коп. (1569,11грн. штрафу), а також податкове повідомлення-рішення від 27.09.2007р. №0001761701/0 про застосування штрафної санкції у розмірі 50% за затримку на 1165 календарних днів граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку юридичних осіб - власників транспортних засобів в розмірі 18790грн. 54коп. (9395грн. 27коп. штрафу).
З'ясувавши обставини справи, дослідивши докази на їх підтвердження, суд визнав позов необґрунтованим і відмовляє у його задоволенні з врахуванням наступного.
Позивач надавав контролюючому органу у встановленому порядку розрахунки комунального податку, самостійно узгодивши свої податкові зобов'язання (а.с.30, розрахунок штрафних санкцій до акту №185/15-034/08680974) а також розрахунки авансових платежів з податку юридичних осіб - власників транспортних засобів (а.с.38), зобов'язання по сплаті якого також є самостійно узгодженим.
Зазначені розрахунки відповідно до п.1.11 ст.1 Закону №2181 є документами, що подаються платником податку до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі яких здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
На підставі п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону №2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно приписів п.17.1 ст.17 Закону №2181 за порушення податкового законодавства на платника податків накладаються штрафні санкції, зокрема п.п.17.1.7 ст.17 вищеназваного Закону встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: ... при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Безпосередньо нарахування штрафної санкції відбувається після погашення (стягнення у судовому порядку) узгодженого податкового боргу.
Відтак, дії органу ДПС щодо нарахування штрафних санкцій за затримку узгоджених податкових зобов'язань, які після спливу терміну їх сплати стали податковим боргом, повністю відповідають вимогам податкового законодавства і є правомірними.
Доводи позивача, наведені ним у підставах адміністративного позову, є хибними і не ґрунтуються на нормах Закону №2181, який є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення податкових зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами.
Так, п.п.5.1.1 ст.15 Закону №2181, на який посилається позивач, встановлює право податкового органу самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, за днем її фактичного подання.
Безпідставним є посилання позивача і на приписи п.п.18.2.2 ст.18 Закону №2181, оскільки ця правова норма стосується списання безнадійних податкових боргів, і не має відношення до правовідносин, що оспорюються позивачем, тим більше дію п.п. "в" та "г" п.18.2.2 ст.18, що встановлюють таке списання з 2005р. зупинено.
Враховуючи викладене, суд не має правових підстав для задоволення адміністративного позову.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено про дату виготовлення повного тексту постанови - 16 листопада 2007 року о 12.00 годині.
Керуючись ст.ст. 157, 158, 160-163, 167, п. 3, 6 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, суд
постановив:
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Н.О. Задорожна
повний текст постанови
складений 12.02.2008 р.