Ухвала суду № 137062367, 28.05.2026, Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
28.05.2026
Номер справи
182/117/26
Номер документу
137062367
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 182/117/26

Провадження № 1-кс/0182/453/2026

У Х В А Л А

Іменем України

28.05.2026 року м. Нікополь

Слідчий суддя Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду в місті Нікополь Дніпропетровської області клопотання слідчого СВ Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором ОСОБА_4 , про арешт майна у кримінальному провадженні внесеному до ЄРДР за №42026042100000004 від 08.01.2026 за правовою кваліфікацією кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.358, ч.3 ст.365-2, ч.4 ст.190 КК України,

за участю:

прокурора ОСОБА_4

захисника ОСОБА_5 (в режимі відеоконференції)

в с т а н о в и в:

Суть питання, що вирішується ухвалою, і за чиєю ініціативою воно розглядається

1.У провадження слідчого судді Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області надійшло вказане клопотання слідчого, погоджене прокурором ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №42026042100000004 від 08.01.2026.

2.Дане клопотання обґрунтовано тим, що СВ Нікопольского РУП ГУНП в Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42026042100000004 від 08.01.2026 відносно підозрюваного ОСОБА_6 за правовою кваліфікацією ч.2 ст.358, ч.3 ст.365-2, ч.4 ст.190 КК України.

3.У клопотанні зазначено, що ОСОБА_6 25.04.2012 зареєстрований як фізична особа-підприємець « ОСОБА_6 » (номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців № 22240000000082480). Адреса: АДРЕСА_1 . Основний вид економічної діяльності: 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах. 26.04.2012 ФОП ОСОБА_6 взято на облік як платника податків у ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпро.

4.ФОП ОСОБА_6 , будучи експертом, на підставі кваліфікаційного сертифіката відповідального виконавця окремих видів робіт(послуг), пов`язаних із створенням об`єкта архітектури серії АЕ № 002563, виданого на підставі рішення від 16.07.2013 Атестаційної архітектурно-будівельної комісії Міністерства регіонального розвитку, та фізичною особою-підприємцем РНОКПП НОМЕР_1 , надавав публічні послуги по здійсненню технічного обстеження будівель і споруд, тобто будучи особою, яка здійснювала професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг, у тому числі послуг експерта, вчинив кримінальне правопорушення за наступних обставин.

5.24 лютого 2022 року Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ (зі змінами), з 05 години 30 хвилин в Україні введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався та діє на теперішній час.

6.23.02.2023 Верховною Радою України прийнято Закон України (далі по тексту Закон) «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської федерації проти України» № 2923-ІХ, яким визначено правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської федерації проти України.

7.Відповідно до пункту 4 статті 1 Закону № 2923-ІХ, знищені об`єкти нерухомого майна - об`єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та стали непридатними для використання за цільовим призначенням внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, відновлення яких є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції, реставрації чи економічно недоцільним: квартири, інші житлові приміщення в будівлі, будинки садибного типу, садові та дачні будинки, тощо.

8.Пунктом 6 статті 1 Закону №2923-ІХ передбачено, що пошкоджені об`єкти нерухомого майна - об`єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та можуть бути відновлені шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції чи реставрації, відновлення яких є економічно доцільним: квартири, інші житлові приміщення в будівлі, будинки садибного типу, садові та дачні будинки.

9.Згідно з підпунктом в) пункту 5 статті 1 Закону №2923-ІХ, компенсація за пошкоджений/знищений об`єкт нерухомого майна: фінансування придбання квартири, іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку (у тому числі фінансування придбання приміщення/будинку, що буде споруджений у майбутньому, або інвестування/фінансування його будівництва) з використанням житлового сертифіката.

10.Відповідно до статті пункту 1 статті 2 Закону № 2923-ІХ, отримувачами компенсації за пошкоджені/знищені об`єкти нерухомого майна (далі - отримувачі компенсації) є: фізичні особи - громадяни України, які є: власниками пошкоджених/знищених об`єктів нерухомого майна.

11.Згідно з статтею 3 Закону №2923-ІХ, для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради (далі - виконавчий орган ради), військова адміністрація населеного пункту або військово-цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, Персональний склад Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації затверджується розпорядчим актом виконавчого органу ради, військової адміністрації населеного пункту або військово-цивільної адміністрації населеного пункту, комісія з розгляду питань щодо надання компенсації: здійснює розгляд питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна, у тому числі приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна.

12.Відповідно до пунктів 1, 2 статті 4 Закону №2923-ІХ, заява про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна на відповідній території. Така заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об`єкт нерухомого майна. Заява про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна подається щодо кожного знищеного об`єкта нерухомого майна окремо. Заява про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна може бути подана до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації: 1) в електронній формі - засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг; 2) у паперовій формі - через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.

13.Згідно з пунктом 6 статті 6 Закону № 2923-ІХ, у разі прийняття рішення про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна шляхом видачі житлового сертифіката - виготовлення житлового сертифіката з використанням Реєстру пошкодженого та знищеного майна та направлення його заявнику: в електронній формі - засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг або на адресу електронної пошти; у паперовій формі - на поштову адресу, зазначену заявником, у разі подання заяви у паперовій формі та відсутності електронної пошти.

14.Відповідно до пункту 14 статті 8 Закону №2923-ІХ, пошук та вибір об`єкта житлової нерухомості здійснюються отримувачем компенсації самостійно.

15.Статтею 8 Закону №2923-ІХ передбачено, що компенсація за знищений об`єкт нерухомого майна надається шляхом: 1) надання грошових коштів шляхом їх перерахування на поточний рахунок отримувача компенсації із спеціальним режимом використання для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку. Такий рахунок відкривається на ім`я отримувача компенсації. Порядок відкриття та ведення таких рахунків визначається Національним банком України; 2) фінансування придбання об`єкта житлової нерухомості (у тому числі інвестування/фінансування його будівництва), земельної ділянки, на якій розташовано такий об`єкт, частки у праві власності на таке майно з використанням житлового сертифіката; 3) передачі у власність отримувачу компенсації об`єкта нерухомого майна, відновленого в рамках реалізації місцевих програм відновлення на заміну знищеного об`єкта нерухомого майна.

16.Одночасно з цим, статтею 10 Закону № 2923-ІХ передбачено, що компенсація за пошкоджений об`єкт нерухомого майна надається шляхом: 1) виконання робіт, пов`язаних з будівництвом, на пошкодженому об`єкті нерухомого майна з метою його відновлення (у тому числі розроблення проектної документації на будівництво, проведення її експертизи, виконання будівельних робіт) та/або придбання будівельної продукції для виконання таких робіт; 2) надання грошових коштів шляхом їх перерахування на поточний рахунок отримувача компенсації із спеціальним режимом використання для виконання робіт, пов`язаних з будівництвом, на пошкодженому об`єкті нерухомого майна з метою його відновлення та/або придбання будівельної продукції для виконання таких робіт; 3) надання грошових коштів шляхом їх перерахування на поточний рахунок отримувача компенсації за придбану ним будівельну продукцію та/або виконані ним ремонтні роботи на пошкодженому об`єкті нерухомого майна за власні кошти.

17.Згідно з п.1 розділу II Методики проведення обстеження та оформлення його результатів затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України 06 серпня 2022 року №144 (далі по тексту Методика №144), обстеження об`єктів проводиться з метою визначення фактичного стану та оцінки відповідності об`єкта основним вимогам до будівель і споруд, визначеним законодавством, та вжиття заходів для забезпечення надійності та безпеки під час його експлуатації, в тому числі: підтвердження можливості подальшої безпечної експлуатації об`єкта; встановлення (обґрунтування) необхідності вжиття заходів для забезпечення надійності та безпеки під час його експлуатації; планування робіт з поточних, капітальних ремонтів об`єкта (частин об`єкта), реконструкції об`єкта (відокремлених частин об`єкта), відновлення пошкодженого об`єкта; планування невідкладних протиаварійних робіт, консервації; обґрунтування прийняття рішення щодо припинення експлуатації, виконання робіт із демонтажу об`єкта.

18.Розділом V Методики №144 передбачено, що попереднє обстеження об`єкта проводиться візуально за зовнішніми ознаками (візуальне обстеження) з метою попереднього оцінювання технічного стану, визначення категорії пошкоджень об`єкта (для пошкоджених об`єктів), прийняття рішення щодо необхідності проведення основного (детального) обстеження і уточнення (в разі необхідності) технічного завдання.

19.При проведенні попереднього візуального обстеження огляду підлягають усі відкриті частини конструкцій (елементів) об`єкта, його приміщення, а також прилегла територія - з метою виявлення та фіксації наявних аварійних та інших дефектів і пошкоджень (далі - дефекти та пошкодження).

20.При цьому виконавцем за необхідності здійснюються відповідні вимірювання геометричних розмірів об`єкта, складання обмірних креслень, схем розташування дефектів та пошкоджень, в тому числі з прив`язкою в натурі, а також фотофіксація.

21.Вимірювання геометричних розмірів та складання обмірних креслень здійснюється із ступенем деталізації, необхідної для визначення обсягів робіт з ремонтів (капітальних, поточних) об`єкта (частини об`єкта), реконструкції об`єкта (відокремленої частини об`єкта) чи відновлення (у разі обстеження пошкоджених об`єктів) - якщо це передбачено технічним завданням.

22.Не допускається проведення обстеження об`єкта виключно за фотографіями, відеозаписами, кресленнями без візуального обстеження.

23.Обстеження проводиться шляхом: проведення аналізу дефектів і пошкоджень, які змінили основні проектні та розрахункові характеристики будівельних конструкцій, інженерних мереж і систем внаслідок позапроектних впливів (пожежі, стихійного лиха, аварії, воєнних дій або терористичних актів), а також за період експлуатації об`єкта; визначення фактичних експлуатаційних навантажень і впливів на будівельні конструкції, основи і фундаменти, інженерні мережі і системи об`єкта; детального вимірювання необхідних геометричних параметрів об`єкта, будівельних конструкцій, інженерних мереж і систем, їх елементів і вузлів; виявлення зміни характеристик основи фундаменту та розвитку небезпечних процесів і явищ шляхом виконання контрольних інженерних вишукувань на земельній ділянці та прилеглих до об`єкта ділянках за наявності небезпечних процесів і явищ; інструментального визначення параметрів дефектів і пошкоджень, фотофіксації, складення схем їх розташування, а також їх прив`язки в натурі; проведення перевірочних розрахунків основних несучих будівельних конструкцій, інженерних мереж і систем, основ фундаментів та об`єкта в цілому; проведення аналізу причин виникнення дефектів і пошкоджень; узагальнення інформації про технічний стан будівельних конструкцій, мереж і систем об`єкта; розроблення рекомендацій щодо можливості подальшої експлуатації об`єкта, проведення наступного обстеження, конструктивних рішень про відновлення та підсилення окремих будівельних конструкцій, загальних висновків.

24.Визначення складу робіт із основного (детального) обстеження, види інструментальних досліджень та вибір необхідних приладів вимірювальної техніки здійснюється виконавцем із урахуванням мети досліджень, специфіки об`єкта та характеру наявних дефектів і пошкоджень.

25.За результатами основного (детального) обстеження виконавцем складається звіт за результатами обстеження (далі - звіт), який оформлюється відповідно до розділу VII цієї Методики.

26.Так, громадянин ОСОБА_7 мав на праві приватної власності будинок АДРЕСА_2 .

27.23.02.2023 ОСОБА_7 подав заяву до Нікопольської міської ради з повідомленням про пошкодження житлового будинку АДРЕСА_2 , внаслідок збройної агресії Російської Федерації, яка була зареєстрована за №140/23 від 23.02.2023.

28.Окрім того, 23.02.2023 ОСОБА_7 подав відповідне повідомлення через портал державних послуг онлайн «Дія» про пошкоджене або втрачене майно будинку АДРЕСА_2 , яка була зареєстрована за реєстраційним номером 23-02-0000351668-01 від 23.02.2023.

29.10.03.2023 рішенням №113 виконавчого комітету Нікопольської міської ради «Про забезпечення реалізації Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов`язаних із пошкодженням будівель та споруд в місті Нікополі» призначено та затверджено склад комісії (далі - комісія) з обстеження об`єктів пошкоджених внаслідок збройної агресії Російської Федерації.

30.На підставі наданих заяв ОСОБА_7 , комісією проведено комісійне обстеження об`єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації будинку №42 провулку Євгена Коновальця (колишня назва вул.Московська) в місті Нікополі Дніпропетровської області.

31.15.03.2023 комісією складено акт №2267 «комісійного обстеження об`єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації», відповідно до висновків якого: «За результатами проведеного візуального комісійного обстеження домоволодіння №42 по вул. Московська, що зазнало пошкоджень в наслідок військових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, встановлено пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій будівель садиби, ступінь та характер яких свідчить про необхідність виконання робіт щодо їх відновлення шляхом ремонту, за класифікуючи ми ознаками пошкодження відносяться до ІІ категорії, відповідно до приписів постанов Кабінету Міністрів України №473 від 19.04.2022 та №257 від 12.04.2017 замовнику для уточнення видів та об`ємів будівельних робіт з відновлення необхідно провести технічне обстеження пошкодженої будівлі».

32.У грудні 2024 року (точну дату та час під час досудового розслідування встановити не надалось можливим) громадянин ОСОБА_7 , на підставі висновку та рекомендацій комісії зазначених в акті №2267, по усній домовленості з експертом з технічного обстеження будівель та споруд ОСОБА_6 залучив останнього для обстеження технічного стану житлового будинку АДРЕСА_2 .

33.У грудні 2024 року (точну дату та час під час досудового розслідування встановити не надалось можливим), але не пізніше 19.12.2024 (із подальшим коригуванням 21.01.2025) ОСОБА_6 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді завдання матеріальних збитків Державі та бажаючи їх настання, з метою отримання неправомірної вигоди ОСОБА_7 у вигляді компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна шляхом фінансування придбання об`єкта житлової нерухомості з використанням житлового сертифіката, будучи особою, яка не є державним службовцем, посадовою особою місцевого самоврядування, але здійснює професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг, у тому числі послуг експерта, який здійснює професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг, керуючись корисливим мотивом без відповідних правових підстав, всупереч вимогам Закону №2923-ІХ, Методики проведення обстеження та оформлення його результатів затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України 06 серпня 2022 року №144, вимоги до проведення обстежень будинків, будівель та споруд установлено ДСТУ 9273:2024 «Настанова щодо обстеження будівель і споруд для визначення та оцінювання їхнього технічного стану». (наказ ДП «УкрНДНЦ» від 09.01.2024 №11), провів обстеження технічного стану житлового будинку №42, вулиця Коновальця Євгена (Московська) в м.Нікополь Дніпропетровської області, за результатами якого, склав завідомо підроблений офіційний документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення, та надає певні права звіт №1912/24-ТЗ від 19.12.2024 «Про обстеження технічного стану житлового будинку №42, вулиця Коновальця Євгена (Московська) в м.Нікополь Дніпропетровської області, пошкодженого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненого збройною агресією російської федерації», у висновках якого зазначив: «На підставі результатів обстеження технічного стану та категорій пошкоджень житлового будинку №42 на вулиці Коновальця Євгена (Московська) в м.Нікополь Дніпропетровської області виявлено таке: Внаслідок влучання артилерійського снаряду під час бойових дій в житловий будинок призвело до руйнації та знищення несучих та не несучих конструкцій зовнішніх огороджувальних конструкцій (стін), зовнішнього оздоблення, перекриття, конструкцій покрівлі, покриття, віконних та дверних отворів та заповнень, підлоги, внутрішнього оздоблення, комунікацій (водопостачання, опалення, електрозабезпечення). Наявність даних пошкоджень свідчить про те, що об`єкт непридатний до використанням за цільовим призначенням та повністю втратив свою економічну цінність. Ступінь та характер пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій загрожує обваленням, перебування біля якого небезпечне. Категорія пошкоджень будинку ІІІ. Ступінь пошкодження об`єкту в цілому (згідно табл.3, табл. 4) 81,9 %. По експлуатаційній придатності: «Житловий будинок експлуатаційно не придатний та підлягає демонтажу».

34.У подальшому, ОСОБА_7 надав складений експертом ОСОБА_6 звіт №1912/24-ТЗ від 19.12.2024 «Про обстеження технічного стану житлового будинку №42, вулиця Коновальця Євгена (Московська) в м.Нікополь Дніпропетровської області, пошкодженого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненого збройною агресією Російської Федерації», до Нікопольської міської ради з метою подальшого отримання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна.

35.19.02.2025 відбулось засідання Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України затвердженою протоколом №1/25.

36.Відповідно до вказаного протоколу, комісія розглянула звіт №1912/24-ТЗ від 19.12.2024, про наявність даних пошкоджень житлового будинку АДРЕСА_2 , та вирішили розрахувати компенсацію за знищений об`єкт нерухомого майна, що розміщується за адресою: АДРЕСА_2 , шляхом отримання житлового сертифікату для придбання житла згідно постанови КМУ від 30.05.2023 №600, внести до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів проти України, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, що затверджено Рішенням «Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» №1/25 від 19.02.2025, та відповідно до додатку до рішення комісії проведено розрахунок компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна на суму 1 433 068 гривень 00 копійок.

37.У подальшому Рішення комісії №1/25 від 19.02.2025 затверджено Рішенням Виконавчого комітету Нікопольської міської ради Дніпропетровської області №266 від 12.03.2025.

38.Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, об`єкт нерухомого майна що є житловим будинком та розташований за адресою АДРЕСА_2 , знищено, про що 27.08.2025 внесено інформацію до вказаного реєстру.

39.19.02.2025 ОСОБА_7 , на підставі поданої ним заяви, звіту №1912/24-ТЗ від 19.12.2024 року, та вказаних вище рішень Нікопольської міської ради отримав житлові сертифікати: ЖЗ-13.03.2025-15977 на суму 716 534 грн та ЖЗ-13.03.2025-15978 на суму 716 534 грн, на загальну суму 1 433 068 грн.

40.01.09.2025 ОСОБА_7 , на підставі вказаних житлових сертифікатів: ЖЗ-13.03.2025-15977 на суму 716 534 грн та ЖЗ-13.03.2025-15978 на суму 716 534 грн, на загальну суму 1 433 068 грн, придбав квартиру АДРЕСА_3 на загальну суму 1 433 000 гривень 00 копійок, що підтверджується договором купівлі-продажу, серія та номер: НТХ 333034, НТХ 333035, НТХ 333036, виданий 01.09.2025.

41.Відповідно до висновку експерта з питань судової будівельно-технічної експертизи №13-26 від 03.03.2026: Технічний стан об`єкта нерухомого майна - житлового будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_2 відноситься до категорії «3» - не придатний до нормальної експлуатації (обмежено працездатний) - до завершення заходів з відновлення експлуатаційної придатності (або до виведення з експлуатації) об`єкт можна використовувати за обмеженим режимом експлуатації. За шкалою оцінки зносу елементів будинку, фізичний знос становить 52%, технічний стан «незадовільний» - експлуатація елементів будинку можлива лише при умові проведення їх ремонту. Наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про необхідність виконання робіт щодо часткового демонтажу частин об`єкта або його окремих конструкцій, підсилення об`єкта або його окремих несучих та огороджувальних конструкцій - рекомендовано виконання робіт з відновлення шляхом капітального ремонту об`єкта (частин об`єкта). За класифікаційними ознаками та орієнтовними причинами виникнення дефектів та пошкоджень конструктивних елементів будівлі, пошкодженнями, що виникли внаслідок дій збройної агресії Російської Федерації, є руйнування скління віконних рам та руйнування шиферного покриття даху. Інші визначені дослідженням дефекти та пошкодження конструкцій виникли внаслідок природних факторів та впливів, що не пов`язані з бойовими діями.

42.У розумінні положень Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України», об`єкт нерухомого майна - житловий будинок розташований за адресою: АДРЕСА_2 , являється пошкодженим.

43.Розмір матеріальної шкоди, яку завдано об`єкту нерухомого майна - житловому будинку розташованому за адресою: АДРЕСА_2 , спричиненої внаслідок дій збройної агресії Російської Федерації, становить 322 919 грн.

44.Таким чином, ОСОБА_6 , умисно, з метою отримання неправомірної вигоди ОСОБА_7 у вигляді компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна шляхом фінансування придбання об`єкта житлової нерухомості з використанням житлового сертифіката, при проведенні обстеження технічного стану житлового будинку АДРЕСА_2 , складанні та видачі звіту №1912/24-ТЗ від 19.12.2024, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді завдання матеріальних збитків Державі та бажаючи їх настання, зловживаючи своїми повноваженнями, та без наявності правових підстав, що виразились у завищенні категорії та ступеню пошкоджень в цілому, а також у неправдивому відображенні інформації про експлуатаційну придатність житлового будинку АДРЕСА_2 , що призвело до безпідставного отримання ОСОБА_7 житлових сертифікатів: ЖЗ-13.03.2025-15977 на суму 716 534 грн та ЖЗ-13.03.2025-15978 на суму 716 534 грн, на загальну суму 1 433 068 грн.

45.У результаті вказаних протиправних дій ОСОБА_6 охоронюваним законом державним інтересам в особі Міністерства розвитку громад та територій України спричинена матеріальна шкода на загальну суму 1 433 068 грн, тобто шкода, яка згідно ч.4 примітки ст.364 КК України є тяжкими наслідками, та яка у 946,5 разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.

46.Окрім того, ОСОБА_7 надав складений експертом ОСОБА_6 . Звіт №1912/24-ТЗ від 19.12.2024 року «Про обстеження технічного стану житлового будинку АДРЕСА_2 , пошкодженого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненого збройною агресією російської федерації», до Нікопольської міської ради з метою подальшого отримання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна.

47.Після виготовлення вказаного офіційного документу звіту №1912/24-ТЗ «Про обстеження технічного стану житлового будинку АДРЕСА_2 , пошкодженого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненого збройною агресією російської федерації», продовжуючи реалізацію свого умислу направленого на складання та видачу завідомо неправдивого офіційного документу, діючи з метою надання офіційного вигляду складеного висновку, ОСОБА_6 навмисно завірив його своїм підписом.

48.У подальшому, ОСОБА_6 продовжуючи реалізацію свого умислу направленого на складання та видачу завідомо неправдивих офіційних документів, умисно видав звіт №1912/24-ТЗ «Про обстеження технічного стану житлового будинку АДРЕСА_2 , пошкодженого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненого збройною агресією російської федерації» безпосередньому замовнику ОСОБА_7 , а також сформував та підписав вказаний звіт у Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва.

49.Відповідно до висновку експерта з питань судової будівельно-технічної експертизи №13-26 від 03.03.2026: Технічний стан об`єкта нерухомого майна - житлового будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_2 відноситься до категорії «3» - не придатний до нормальної експлуатації (обмежено працездатний) - до завершення заходів з відновлення експлуатаційної придатності (або до виведення з експлуатації) об`єкт можна використовувати за обмеженим режимом експлуатації. За шкалою оцінки зносу елементів будинку, фізичний знос становить 52%, технічний стан «незадовільний» - експлуатація елементів будинку можлива лише при умові проведення їх ремонту. Наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про необхідність виконання робіт щодо часткового демонтажу частин об`єкта або його окремих конструкцій, підсилення об`єкта або його окремих несучих та огороджувальних конструкцій - рекомендовано виконання робіт з відновлення шляхом капітального ремонту об`єкта (частин об`єкта). За класифікаційними ознаками та орієнтовними причинами виникнення дефектів та пошкоджень конструктивних елементів будівлі, пошкодженнями, що виникли внаслідок дій збройної агресії Російської Федерації, є руйнування скління віконних рам та руйнування шиферного покриття даху. Інші визначені дослідженням дефекти та пошкодження конструкцій виникли внаслідок природних факторів та впливів, що не пов`язані з бойовими діями.

50.У розумінні положень Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України», об`єкт нерухомого майна - житловий будинок розташований за адресою: АДРЕСА_2 , являється пошкодженим.

51.Розмір матеріальної шкоди, яку завдано об`єкту нерухомого майна - житловому будинку розташованому за адресою: АДРЕСА_2 , спричиненої внаслідок дій збройної агресії Російської Федерації, становить 322 919 грн.

52.Таким чином, ОСОБА_6 склав та в подальшому видав завідомо підроблений офіційний документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення (категорію та ступінь пошкоджень об`єкта в цілому, експлуатаційну придатність об`єкта нерухомого майна), та надає певні права (право отримання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна шляхом фінансування придбання об`єкта житлової нерухомості з використанням житлового сертифіката) звіт №1912/24-ТЗ від 19.12.2024 року «Про обстеження технічного стану житлового будинку №42, вулиця Коновальця Євгена (Московська) в м.Нікополь Дніпропетровської області, пошкодженого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненого збройною агресією російської федерації».

53.У ході досудового розслідування встановлено, що підозрюваний ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має у власності квартиру за адресою: АДРЕСА_4 .

54.Відповідно до витягу з Державного реєстру речових права на нерухоме майно, квартира АДРЕСА_5 , загальна площа (кв.м): 62.5, житлова площа (кв.м): 28.2, Опис: Квартира розташована на 8 поверсі житлового багатоповерхового будинку квартирного типу літ.А-16, належить ОСОБА_6 , розмір частки 1\1.

55.Окрім того встановлено, що підозрюваний ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 , є одним із засновників, керівником та одночасно кінцевим бенефіціарним власником ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ЕЛЕКТРОМОНТАЖНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЕЛТИК" (ТОВ ЕМП "ЕЛТИК"), код ЄДРПОУ 30414732, розмір статутного капіталу: 11800,00 грн., юридична адреса: Україна, 49101, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, ВУЛИЦЯ ХЕРСОНСЬКА, будинок 15, з типом бенефіціарного володіння: Прямий вирішальний вплив та відсотком частки статутного капіталу або відсотком права голосу: 60.

56.З урахування вищевикладеного, а також того факту, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст.365-2 КК України, в результаті вчинення якого, охоронюваним законом державним інтересам Державі в особі Міністерства розвитку громад та територій України спричинена матеріальна шкода на загальну суму 1 433 068 грн, тобто шкода, яка згідно ч.4 примітки ст.364 КК України є тяжкими наслідками, та яка у 946,5 разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, в ході досудового розслідування встановлено достатні підстави вважати, що майно підозрюваного ОСОБА_6 , може підлягати спеціальній конфіскації.

57.Таким чином, для виконання завдань кримінального провадження встановлених ст. 2 КПК України щодо захисту особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорони прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування з метою унеможливлення зникнення, втрати або пошкодження відповідного майна або настання інших наслідків, з метою забезпечення цивільного позову, відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення, у зв`язку із наявністю достатніх підстав вважати, що вказане майно підозрюваного підлягатиме спеціальній конфіскації, слідчий просить накласти арешт на майно підозрюваного ОСОБА_6 шляхом заборони розпоряджатись та відчужувати будь-яким чином останньому чи іншим особам квартиру за адресою: АДРЕСА_6 , та 60% частки статутного капіталу або відсотку права голосу ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ЕЛЕКТРОМОНТАЖНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЕЛТИК" (ТОВ ЕМП "ЕЛТИК"), код ЄДРПОУ 30414732, юридична адреса: Україна, 49101, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вулиця Херсонська, будинок 15.

Позиції учасників судового провадження

58.Прокурор ОСОБА_4 просив задовольнити клопотання слідчого в повному обсязі зазначивши, що цивільний позов буде подано на вказану вище суму збитку у строк визначений КПК України, а накладення арешту необхідне вже зараз. Крім того, санкція ч.3 ст.365-2 КК України передбачає призначення додаткового покарання у виді конфіскації майна, а також може бути застосована спеціальна конфіскація.

59.Захисник ОСОБА_5 вважав клопотання безпідставним та необґрунтованим, а кримінальне провадження у відношенні ОСОБА_6 помилковим, оскільки відсутні відомості отримання ОСОБА_6 вигоди. Крім того, ОСОБА_6 не мав доступу до прийняття рішень комісією та його звіт не був обов`язковим під час прийняття рішення про компенсацію за пошкоджене майно, компенсацію не отримував. Також вважав, що у випадку накладення арешту на ТОВ «ЕЛТИК» це буде становити порушення, оскільки призведе до перешкоджання господарської діяльності.

Положення закону, якими керувався слідчий суддя при постановленні ухвали

60.За змістом положень ч.1 ст.170 КПК України арешт майна це один із заходів забезпечення кримінального провадження, суть якого полягає у тимчасовому, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

61.Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.

62.Відповідно до ч.2 ст.170 КПК України арешт майна допускається з метою збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

63.Відповідно до ч.2 ст.173 КПК України при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя повинен враховувати: 2. При вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: правову підставу для арешту майна; можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу); наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу); розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.

64.У разі задоволення клопотання слідчий суддя, суд застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна. Слідчий суддя, суд зобов`язаний застосувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб (ч.4 ст.173 КПК України).

65.Частиною 4 ст.170 КПК України передбачено, що у випадку, передбаченому пунктом 2 частини 2 ст.170 КПК України, арешт накладається на майно підозрюваного або третьої особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно підлягатиме спеціальній конфіскації у випадках, передбачених КК України.

66.Згідно зі ст.96-1 ККУ спеціальна конфіскація полягає у примусовому безоплатному вилученні за рішенням суду у власність держави грошей, цінностей та іншого майна у випадках, визначених цим Кодексом, за умови вчинення умисного злочину або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого особливою частиною цього Кодексу, за які передбачено основне покарання у виді позбавлення волі або штрафу понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а так само передбаченого зокрема статтею 365 - 2 цього Кодексу.

Встановлені слідчим суддею обставини із посиланням на докази, мотиви, з яких слідчий суддя виходив при постановленні ухвали

67.З наданих матеріалів вбачається, що СВ Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42026042100000004 від 08.01.2026 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.358, ч.3 ст.365-2, ч.4 ст.190 КК України.

68.Під час розгляду клопотання слідчим суддею досліджені витяг з ЄРДР за вказаним кримінальним провадженням, постанови про об`єднання матеріалів кримінального провадження;повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення та рапорт прокурора щодо виявленого кримінального правопорушення, листи Міністерства розвитку громад та територій України щодо надання інформації стосовно знищеного майна на території Нікопольського району та обставин що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення за ч.3 ст.365-2 КК України, копії документів що стали підставою для отримання ОСОБА_7 компенсації за знищений житловий будинок, результати виконання доручення прокурора у даному кримінальному провадженні з фотознімками пошкодженого житлового будинку, протокол обшуку житлового будинку ОСОБА_7 , звіт складений ОСОБА_6 про обстеження технічного стану житлового будинку ОСОБА_7 , протоколи допиту свідків, висновок експерта з питань судової будівельно-технічної експертизи №13-26, протокол огляду предмета (ДВД диска) від 07.05.2026 та витяги з підтвердженням належності ОСОБА_6 квартири у м.Дніпрі та 60% ТОВ «ЕЛТИК».

69.У судовому засіданні встановлено та підтверджено сторонами провадження, що ОСОБА_6 пред`явлена підозра у вчиненні вказаних кримінальних правопорушень. Захисником не оспорювалась обґрунтованість підозри, а лише зазначалось, що кримінальне провадження відносно його підзахисного є помилковим. Тому, з огляду на позицію сторін провадження, досліджені матеріали клопотання, підстави вважати що пред`явлена підозра є необґрунтованою у слідчого судді відсутні.

70.Також матеріалами клопотання підтверджено, що належне ОСОБА_6 майно може бути використане для забезпечення цивільного позову та відшкодування завданої шкоди, може підлягати конфіскації та може бути застосована спеціальна конфіскація. При цьому слідчий суддя зауважує, що КПК України передбачає можливість подати цивільний позов до початку судового розгляду, обмежень щодо можливості накладення арешту до подачи цивільного позову КПК не містить.

71.Матеріалами клопотання та прокурором у судовому засіданні доведено розмір шкоди яка завдана та буде підлягати відшкодуванню у разі доведеності вини підозрюваного.

72.Оцінюючи співмірність втручання у право власності із завданнями кримінального провадження, слідчий суддя враховує положення ст.ст.131, 132, 170, 173 КПК України та доходить висновку, що застосування арешту шляхом заборони відчуження та розпорядження зазначеним майном є розумним, необхідним та таким, що відповідає меті кримінального провадження та не становитеме надмірний тягар.

73.3 огляду на викладене слідчий суддя дійшов висновку про наявність правових підстав

для накладення арешту на квартиру ОСОБА_6 за адресою: АДРЕСА_6 , загальною площею 62.5 кв.м, житловою площею 28.2 кв.м.

74.Щодо накладення арешту на частку у ТОВ ЕМП «ЕЛТИК» слід зазначити, що вжиття заходів щодо забезпечення кримінального провадження не повинно становити перешкоди для здійснення підприємницької діяльності. При цьому слід враховувати і існування реальної можливості відчуження або зміни власника цієї частки, що у подальшому може унеможливити виконання завдань кримінального провадження та забезпечення майнових стягнень.

75.Тому, у даному випадку, клопотання про накладення арешту на 60% частки статутного капіталу або відсотку права голосу у ТОВ ЕМП «ЕЛТИК» слід задовольнити частково, визначивши, що арешт накладається шляхом заборони розпоряджатися та відчужувати власнику ОСОБА_6 та будь-яким іншим особам, а саме: припинення та/або реорганізація, тобто вчиняти дії які можуть призвести до зміни/зменшення розміру частки в статутному капіталі ОСОБА_6 або зміни власника цієї частки у ТОВ «ЕЛТИК», що буде співмірним та матиме наслідком збереження існуючого, тобто збереження розміру частки у статутному капіталі, і не буде становити перешкоджання підприємницькій діяльності.

76.Також, слідчий суддя зазначає, що арешт майна є тимчасовим заходом. У разі встановлення обставин, за яких в подальшому у застосуванні цього заходу буде відсутня потреба, він може бути скасований повністю або частково.

На підставі викладеного, керуючись ст.170-173 КПК України, слідчий суддя

п о с т а н о в и в:

1. Клопотання слідчого СВ Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Нікопольської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна у кримінальному провадженні внесеному до ЄРДР за №42026042100000004 від 08.01.2026 - задовольнити частково.

2. Накласти арешт на:

- квартиру розташовану за адресою: АДРЕСА_6 , загальною площею 62.5 кв.м, житловою площею 28.2 кв.м; опис: квартира розташована на 8 поверсі житлового багатоповерхового будинку квартирного типу літ.А-16, яка належить ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з розміром частки 1\1 - шляхом заборони розпоряджатися та відчужувати будь-яким чином власнику ОСОБА_6 чи будь-яким іншим особам;

- 60% частки статутного капіталу або відсотку права голосу ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ЕЛЕКТРОМОНТАЖНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЕЛТИК" (ТОВ ЕМП "ЕЛТИК"), код ЄДРПОУ 30414732, юридична адреса: Україна, 49101, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вулиця Херсонська, будинок 15, з типом бенефіціарного володіння: прямий вирішальний вплив, що належать підозрюваному ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - шляхом заборони розпоряджатися та відчужувати власнику ОСОБА_6 та будь-яким іншим особам, а саме: припинення та/або реорганізація, тобто вчиняти дії які можуть призвести до зміни/зменшення розміру частки в статутному капіталі ОСОБА_6 або зміни власника цієї частки.

3. В іншій частині - відмовити.

4. Арешт накладається на майно з метою забезпечення цивільного позову, відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення, у зв`язку із наявності достатніх підстав вважати, що майно підозрюваного підлягатиме спеціальній конфіскації.

5. Виконання даної ухвали доручити слідчому СВ Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 .

6. Ухвала підлягає негайному виконанню.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.

Повний текст ухвали оголошено 01.06.2026.

Слідчий суддя: ОСОБА_1