Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №766/9380/26
Пров. №2-о/766/462/26
03 червня 2026 року м.Херсон
Херсонський міський суд Херсонської області в складі: головуючого судді Ус О.В., секретар судового засідання Зацепілін В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,-
встановив:
Стислий виклад позиції заявника, заінтересованої особи.
ОСОБА_2 через свого представника адвоката Єфімік О.О. звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, в обґрунтування якої зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила дитину жіночої статі ОСОБА_3 в м. Сімферопіль АР Крим. Відомості про батька дитини внести на підставі ч.1 ст. 135 СК України, зазначивши батьком ОСОБА_4 . Встановлення факту народження дитини необхідно заявниці для проведення державної реєстрації народження компетентним органом виконавчої влади України, отримання свідоцтва про народження встановленого державного зразка. Просила судові засідання провести за відсутності заявниці та її представника адвоката Єфімік О.О.
Від заявника заяв щодо суті справи не надходило.
Заяви, клопотання та інші процесуальні дії в справі.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 02.06.2026 року відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження, призначено судовий розгляд.
В судове засідання учасники справи не прибули про час, дату та місце судового засідання повідомлені належним чином.
Фактичні обставини, які встановив суд.
У судовому засіданні встановлено, що відповідно до виписного епікризу (з акушерського стаціонару) ОСОБА_1 народила доношену дитину дівчинку ІНФОРМАЦІЯ_1 о 17-40 год. зріст при народженні 50 см вага 2960 г.
Зі свідоцтва про народження НОМЕР_1 , виданого 21.04.2022 р. органом, створеним окупаційною владою (відділом реєстрації народження м.Сімферополь департаменту записів актів цивільного стану міністерства юстиції республіки Крим) вбачається, що зареєстровано народження ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Сімферополь Крим, про що складений запис про народження № 110209910000602122005 21.04.2022 р, матір`ю вказана ОСОБА_1 , громадянка України. Вищевказане свідоцтво про народження є недійсним та не створює юридичних наслідків, оскільки виданий органом на тимчасово окупованій території.
Згідно з копією паспорта громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України, місце народження м.Берислав Херсонська область.
Заявниця має картку платника податків НОМЕР_2 .
Норми права, які застосував суд.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд вправі встановити факт народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
За приписами ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім`ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01 липня 2010 року № 2398-VI, якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров`я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров`я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків.
Згідно з ч. 1-2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону № 1207-VII тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Висновки суду.
Повно, всебічно та об`єктивно дослідивши всі матеріали справи, суд дійшов висновку, що заява про встановлення факту підлягає задоволенню.
Надаючи виписному епікризу та свідоцтву про народження, суд враховував, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану (п. 7 ч. 1 ст. 1-1 СК України).
Разом з тим, суд, оцінюючи в якості доказів надані заявником документи, які видані на тимчасово окупованій території України, враховує вимоги міжнародно-правових актів і принципів, адже відповідно до ст. 3, 8, 9 Конституції України, які визначають, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною радою України, є частиною національного законодавства України. При цьому, в практиці сформульовані так звані «Намібійські винятки», згідно з якими, якщо невизнання документів, виданих окупаційною владою, веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян, такі документи повинні визнаватися.
Такий висновок слід розуміти як виняток із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «Намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також те, що встановлення факту народження породжує юридичні наслідки, тобто від нього залежить виникнення особистих чи майнових прав заявника, чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення, заявник не має іншої можливості одержати документ, який посвідчує факт народження, тому, на думку суду, є всі підстави для задоволення заяви та встановлення факту народження дитини.
Суд також враховував, що заявник позбавлена можливості в іншому, ніж у судовому порядку встановити факт народження дитини, а також надати для реєстрації народження документ, передбачений законодавством України.
Крім того, захист інтересів дитини є першочерговим завданням суду при розгляді заяви про встановлення факту народження, оскільки це питання безпосередньо стосується її права на існування та ідентичність. Конвенція ООН про права дитини (ст. 7) та ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» гарантують дитині право на ім`я та набуття громадянства з моменту народження. Встановлення факту народження судовим рішенням є єдиною законною підставою для отримання свідоцтва про народження.
Встановленням факту народження, суд підтверджує юрисдикцію України над дитиною, яка народилася на її території, яка є тимчасово окупованою. Задоволення заяви є єдиним ефективним засобом захисту інтересів дитини в умовах збройного конфлікту та окупації, відповідно до практики ЄСПЛ (право на повагу до приватного та сімейного життя, ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).
Оскільки реєстрація факту народження дитини жіночої статі ОСОБА_3 в органах реєстрації актів цивільного стану України не проводилась, то є підстави в судовому порядку встановити факт народження останньої у матері ОСОБА_1 . З огляду на положення ст. 135 СК України, не перебування заявниці у шлюбі, відомості про батька дитини слід внести на підставі ч. 1 ст. 135 СК України.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України підлягає негайному виконанню.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України, судові витрати не відшкодовуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 4, 5, 81, 89, 264, 265, 268, 293, 294, 317, 319, 430, 354, 355 ЦПК України, суд
вирішив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт народження ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , на тимчасово окупованій території України у місті Сімферополь Автономна Республіка Крим.
Внести до актового запису про народження відомості про матір: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянка України; відомості про батька дитини внести відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України, вказавши громадянство батька за прізвищем та громадянством матері - Україна, а прізвище, ім`я та по батькові батька за вказівкою матері ОСОБА_4 , громадянин України.
Допустити негайне виконання рішення суду.
Копію рішення суду після проголошення надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження дитини.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Херсонського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Реквізити учасників справи:
Заявник ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа - відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України ЄДРПОУ 04060246, місцезнаходження: м.Херсон, вул.Бориса Мозолевського, буд. 2.
СуддяО. В. Ус