Постанова № 137059651, 03.06.2026, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
03.06.2026
Номер справи
766/9453/26
Номер документу
137059651
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про притягнення особи до адміністративної відповідальності

Справа №766/9453/26

Пров. №3/766/2186/26

03.06.2026

Херсонський міський суд Херсонської області у складі судді Арчакова Д.В.,

за участі:

секретаря судового засідання Тицко Ю.О.,

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

громадянина України, відповідно до протоколу проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

військовослужбовця військової служби за мобілізацією, хіміка 3 відділення радіаційного, хімічного, біологічного захисту 1 взводу радіаційного, хімічного, біологічного захисту роти радіаційного, хімічного, біологічного захисту батальйону радіаційного, хімічного, біологічного захисту військової частини НОМЕР_2 , матроса,

за частиною третьою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП),

безпосередньо після закінчення судового розгляду виніс постанову про таке:

І. Стислий виклад обставин, встановлених під час розгляду справи

1. До Херсонського міського суду Херсонської області надійшов протокол про військове адміністративне правопорушення серії ОДХ № 87 від 01.06.2026, складений відносно ОСОБА_1 за частиною третьою ст. 172-20 КУпАП, в якому зазначено, що 01.06.2026 року, близько 23 год. 00 хв., військовослужбовець ОСОБА_1 був виявлений з ознаками алкогольного сп`яніння на території тимчасової дислокації підрозділу військової частини.

Згідно матеріалів справи, того ж дня ОСОБА_1 у встановленому законом порядку направлений на проходження огляду на стан сп`яніння. У подальшому встановлено відмову військовослужбовця від проходження огляду на стан сп`яніння.

Таким чином військовослужбовець ОСОБА_1 виконував обов`язки військової служби у з явними ознаками алкогольного сп`яніння, відмовившись від подальшого огляду у встановленому законом порядку, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною третьою ст. 172-20 КУпАП.

ІІ. Пояснення осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення

2. З протоколу про адміністративне правопорушення, доданих до нього матеріалів та пояснень військовослужбовця вбачається, що ОСОБА_1 з протоколом ознайомлений під підпис.

Обставини викладені у протоколі та вину у вчиненні правопорушення ОСОБА_1 визнав під час судового засідання.

ІІІ. Досліджені в судовому засіданні докази

3. На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення надано такі докази:

-протокол про військове адміністративне правопорушення серії ОДХ № 87 від 01.06.2026;

-висновок щодо результатів медичного огляду № 1605/В від 01.06.2026;

-пояснення ОСОБА_2 ;

-пояснення ОСОБА_3 ;

-пояснення ОСОБА_1 ;

-копія військового квитка;

-копія картки платника податків ОСОБА_1 ;

-службова характеристика ОСОБА_1 ;

-витяг з наказу про призначення на посаду ОСОБА_1 .

ІV. Оцінка Суду

4. Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

5. Адміністративна відповідальність за частиною третьою ст. 172-20 КУпАП настає за дії, що вчинені в умовах особливого періоду, а саме: розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов`язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об`єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, або виконання ними обов`язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння.

6. Відповідно до визначення, наведеного в абзаці п`ятому ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.

7. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні введено воєнний стан.

8. Отже, в умовах введеного Президентом України воєнного стану, будучи військовослужбовцем, ОСОБА_1 виконував обов`язки військової служби з явними ознаками алкогольного сп`яніння на території тимчасової дислокації підрозділу військової частини, від проходження огляду у встановленому законом порядку військовослужбовець відмовився в умовах особливого періоду, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною третьою ст. 172-20, що підтверджується поясненнями особи, протоколом та іншими матеріалами, доданими до нього, зокрема відповідним актом огляду, в якому встановлено факт відмови військовослужбовця від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння.

9. Відповідно до приписів ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів тощо, а також іншими документами.

Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

10. Слід наголосити, що склад адміністративного правопорушення це сукупність законодавчо-визначених ознак, наявність яких дає підстави дійти висновку у кожному конкретному випадку щодо належної правової кваліфікації дій особи, та як наслідок прийняти рішення щодо можливості притягнення такої особи до юридичної відповідальності.

11. Відсутність (недоведеність) хоча б однієї із ознак складу адміністративного правопорушення унеможливлює прийняття рішення про притягнення особи до відповідальності та застосування щодо неї заходів державного примусу, зокрема накладення стягнення у виді штрафу.

12. Судовий розгляд відповідно до приписів 251 КУпАП проводиться в межах обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення. Суд не має права самостійно змінювати кваліфікацію адміністративного правопорушення, інкримінованого особі чи збирати докази у справі. Адже, діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

13. Суд вважає, що наявність в матеріалах справи належно оформленого акту відмови, а також визнання військовослужбовцем обставин, що зазначені у протоколі, є достатньою підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.

14. Враховуючи вищевикладене, з огляду на досліджені докази, Суд вбачає у діях ОСОБА_1 склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою ст. 172-20 КУпАП.

V. Накладення адміністративного стягнення

15. Санкція частини третьої ст. 172-20 КУпАП передбачає такі види адміністративного стягнення:

- накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п`ятнадцяти діб.

16. Вирішуючи питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення, суд враховує мету адміністративного стягнення, яка відповідно до ст. 23 КУпАП полягає у вихованні особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, а також характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують та обтяжують адміністративну відповідальність (ч. 2 ст. 33 КУпАП).

17. Обставин, що пом`якшують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 34 КУпАП не встановлено.

18. Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 35 КУпАП не встановлено.

19. Отже, виходячи з наведеного, Суд вважає за можливе призначити особі, що притягається до адміністративної відповідальності, мінімальне стягнення у вигляді штрафу розміром одна тисяча неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 коп.

20. Підстави для застосування іншого, більш м`якого або більш суворого стягнення, відсутні.

21. Відповідно до пункту 12 частини першої ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, в тому числі, військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків.

З цих підстав,

керуючись статтями 1, 9, 172-20, 247, 276-279,283-285, 294, 301 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

П О С Т А Н О В И В :

1. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення та призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 коп.

(Номер рахунку(IBAN): UA668999980313010106000021451; ОдержувачГУК у Херсонській обл./Херсонській ра-он 21081100; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37959517; Банк отримувач Казначейство України (ЕАП); Код класифікації доходів бюджету: 21081100)

2. Роз`яснити, що відповідно до статей 307, 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому цієї постанови.

Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення п`ятнадцятиденного строку, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.

У разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк, у порядку примусового виконання цієї постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу зазначеного у цій постанові.

3. Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом десяти днів з дня її винесення.

4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. В разі подачі апеляційної скарги, постанова набирає чинності після прийняття судом апеляційної інстанції відповідного рішення.

СуддяД. В. Арчаков