Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про прийняття звіту про виконання судового рішення
02 червня 2026 рокум. Ужгород№ 260/2849/22
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючої судді Маєцької Н.Д., розглянувши в порядку письмового провадження звіт відповідача про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії , -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якій просить: 1) Визнати протиправними дій відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії з 82% до 70% від сум грошового забезпечення та зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Закарпатській області перерахувати та виплатити без обмеження максимального розміру пенсію у розмірі 82% грошового забезпечення з 01.12.2019 року, з урахуванням проведених раніше виплат, здійснивши виплату невідкладно однією сумою.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2022 року задоволено частково позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області: 1) Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо зменшення основного розміру, призначеної ОСОБА_1 пенсії з 82 відсотків до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення для обчислення пенсії з урахуванням надбавок, які були нараховані при призначенні пенсії, починаючи з 01 грудня 2019 року; 2) Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01 грудня 2019 року у розмірі 82 відсотків грошового (основних та додаткових видів) забезпечення без обмеження максимального розміру пенсії, відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", з врахуванням рішень Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 січня 2021 року суду в адміністративній справі № 260/3003/20 та від 03 березня 2022 року в адміністративній справі № 260/7762/21, та з урахуванням проведених виплат; 3) В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Вищевказане рішення набуло законної сили.
Ухвалою суду від 24 квітня 2026 року задоволено заяву позивача про встановлення судового контролю та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подати до Закарпатського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2022 року у справі №260/2849/22, протягом тридцяти днів з дня отримання копії ухвали.
22 травня 2026 року до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про виконання рішення по справі № 260/2849/22.
Відповідач у звіті про виконання рішення суду повідомляє, що на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14.09.2022 року Головним управлінням позивачу здійснено перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року у розмірі 82 відсотків грошового (основних та додаткових видів) забезпечення. Нарахована на виконання вищевказаного рішення суду сума пенсії (з урахуванням виплачених сум) за період з 01.12.2019 року по 31.10.2022 року в розмірі 78511, 88 грн. облікована в електронній пенсійній справі та буде виплачуватися відповідно до Порядку № 821.
До звіту про виконання судового рішення відповідачем додано копію протоколу та перерахунку пенсії та копію розрахунку.
Розглянувши звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України, судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно зі ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Одним із способів судового контролю за виконанням судового рішення є зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч.1 ст.382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб`єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому (ч. 2 ст. 382-2 КАС України)
До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу (ч. 3 ст. 382-2 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
З доданих відповідачем до звіту документів, судом встановлено, що на виконання рішення суду у даній справі ГУ ПФ України в Закарпатській області здійснило перерахунок пенсії позивача у розмірі 82 % грошового забезпечення.
Стосовно порядку виплати перерахованої на виконання судового рішення пенсії суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року №821 затверджено Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, який визначає механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування) (далі - Порядок №821).
При цьому суд зазначає, що при прийнятті рішення в цій адміністративній справі суд не оцінював положення Порядку №821 в контексті правомірності їх застосування до спірних правовідносин. Предметом позову було питання протиправності зменшення основного розміру пенсії позивача з 82 % до 70 % грошового забезпечення.
Відтак, суд не може оцінювати правомірність дій відповідача щодо застосування встановленого Порядком №821 механізму в межах розгляду питання повноти виконання судового рішення в цій справі. Якщо ж позивач вважає такі дії органу Пенсійного фонду України протиправними, він вправі їх оскаржити в загальному судовому порядку.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2022 року в адміністративній справі № 260/2849/22.
У зв`язку з перебуванням головуючої судді Маєцької Н.Д. у відпустці, ухвалу постановлено у перший робочий день судді 02 червня 2026 року.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 295, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
1. Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2022 року в адміністративній справі № 260/2849/22.
2. Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було проголошено скорочену (вступну та резолютивну частини) ухвалу суду, або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Н.Д. Маєцька