Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
02 червня 2026 року м. Ужгород№ 260/897/26 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючої судді Маєцької Н.Д., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Хустської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Пилипецької сільської ради Хустського району Закарпатської області до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 про скасування державної реєстрації земельної ділянки, -
В С Т А Н О В И В:
Хустська окружна прокуратура в інтересах держави в особі Пилипецької сільської ради Хустського району Закарпатської області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якій просить: скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2122484400:09:001:0059 площею 1,8072 га для ведення особистого селянського господарства.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що державна реєстрація спірної земельної ділянки у Державному земельному кадастрі здійснена з порушенням законодавства, а тому підлягає скасуванню у судовому порядку.
Ухвалою суду від 27 лютого 2026 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі наявних у ній матеріалів. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 . Зобов`язано позивача Хустську окружну прокуратуру направити не пізніше двох днів з дня отримання даної ухвали третій особі копію позовної заяви з додатками та докази такого направлення надати суду.
03 березня 2026 року позивачем надано суду докази направлення копії позовної заяви з додатками третій особі.
Відповідач відзив на позовну заяву не подав. Судом вжито достатніх заходів щодо належного повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі та надано достатній строк для подання відзиву на позовну заяву.
Від третьої особи пояснення щодо позову до суду не надходили.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить наступних висновків.
Судом встановлено, що слідчим відділом Хустського РУП ГУНП в Закарпатській області здійснювалося досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023072180000007 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 358, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України за фактом зловживання службовим становищем та внесення службовими особами Нижньостуденівської сільської ради Міжгірського району та відділу Держгеокадастру у Міжгірському районі Закарпатської області завідомо неправдивих відомостей до офіційних документів, що призвело до державної реєстрації земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 1,8073 га в с. Нижній Студений, Хустського району Закарпатської області, що перебуває у комунальній власності Пилипецької сільської ради.
Так, встановлено, що ОСОБА_1 , володіючи державним актом на право приватної власності на землю серії КВ-006 № 4351 від 13.07.2000, що містить відомості про видання такого на підставі рішення 13 сесії 23 скликання від 14.04.2000 Нижньостуденської сільської ради, звернувся до розробника документації із землеустрою для виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що розташована на території Нижньостуденівської сільської ради Хустського району Закарпатської області загальною площею 1,8072 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.
За наслідками геодезичних робіт, ФОП ОСОБА_2 розроблено відповідну технічну документацію із землеустрою.
Станом на час виготовлення технічної документації, Нижньостуденівську сільську раду, у відповідності до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій», розпорядження Кабінету Міністрів України № 572-р від 13.05.2020 «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Закарпатської області», постанови Верховної Ради України №807-ЇХ від 17.07.2020 «Про утворення та ліквідацію районів», розпорядження Кабінету Міністрів України № 712-р від 12.06.2020 «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Закарпатської області» реорганізовано шляхом приєднання до Пилипецької сільської ради.
16.12.2020 Пилипецькою сільською радою на I сесії VIII скликання прийнято рішення № 22, відповідно до якого розпочато процедуру реорганізації Нижньостуденівської сільської ради Міжгірського району Закарпатської області шляхом приєднання до Пилипецької сільської ради. Згідно з пунктом 2 зазначеного рішення передбачено, що Пилипецька сільська рада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Нижньостуденівської сільської ради.
У подальшому, на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії КВ-006 № 4351 та розробленої технічної документації, 23.11.2022 державним кадастровим реєстратором Сарахман Й.Й. відділу № 2 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області відкрито Поземельну книгу та внесено відомості до Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 2122484400:09:001:0059 площею 1,8072 га.
Таким чином, територіальним органом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області 23.11.2022 здійснено державну реєстрацію земельної ділянки площею 1,8072 га, з присвоєнням такій кадастрового номеру 2122484400:09:001:0059.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, державна реєстрація права власності ОСОБА_1 на земельну ділянку із кадастровим номером 2122484400:09:001:0059 не здійснювалась. Як зазначено у листі Пилипецької сільської ради від 29.10.2025 № 2066/02-06, вищевказана земельна ділянка за цільовим призначенням не використовується, на ній відсутні огорожі, будівлі, споруди тощо.
Разом з тим, у ході досудового розслідування кримінального провадження № 42023072180000007 від 06.03.2023 за ч. 2 ст.364, ч. 1 ст. 366 КК України встановлено, що державний акт на право приватної власності на земельну ділянку серії КВ-006 № 4351 для ведення особистого селянського господарства, виданий ОСОБА_1 , містить відомості про те, що підставою його видачі є рішення 13-ї сесії 23-го скликання Нижньостуденівської сільської ради від 14.04.2000. Натомість, питання щодо передачі у приватну власність земельної ділянки останньому на розгляд зазначеної сесії не виносилося, а відповідне рішення, на яке посилаються у правовстановлюючих документах, фактично не приймалось, оскільки 13 сесія 23 скликання Нижньостуденівської сільської ради не проводилась 14.04.2000. Вказане вбачається із листа Пилипецької сільської ради від 21.02.2025 № 143/02-06 на запит прокурора від 12.02.2025.
Наведена інформація підтверджується також листом архівного відділу Хустської районної військової адміністрації Закарпатської області від 18.07.2025 № 140/01-24, згідно якого, рішення 13 сесії 23 скликання Нижньостуденівської сільської ради від 14.04.2000 у документах фонду 11 «Нижньостуденівська сільська рада» відсутні. Вказана сесія за цією датою не проводилася.
Окрім того, за інформацією Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області № 10-7.31-1617/2-25 від 07.04.2025, відомості про видачу ОСОБА_1 державного акта на право приватної власності на землю серії КВ-006 № 4351 від 13.07.2000, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства в с. Нижній Студений, Хустського району, у відділі № 3 управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області відсутні.
Також, відповідно до змісту листа ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області від 02.06.2025 № 10-7-0.31-2648/2-25, за наявною в Головному управлінні інформацією на території Закарпатської області громадянам не видавалися державні акти на право приватної власності на землю серії КВ, зокрема і державний акт на право приватної власності на землю серії КВ-006 № 4351.
За інформацією ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області від 23.09.2025 № 10-7-0.31-4424/2-25, відомості про реєстрацію державного акта на право приватної власності на землю серії КВ-006 № 4351 від 13.07.2000 y Книгах записів державних актів на право постійного користування земельною ділянкою, на право приватної власності на землю, договорів оренди землі у відділі № 3 управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин Головного управління відсутні, зазначений державний акт на право власності на землю у відділі не обліковується.
Пунктом 4 Порядку ведення Державного земельного кадастру, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 (далі - Порядок), передбачено, що ведення Державного земельного кадастру здійснює Держгеокадастр та його територіальні органи.
Абзацом 1 та 2 пункту 5 Порядку встановлено, що до складу Держгеокадастру та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України «Про Державний земельний кадастр» та цим Порядком.
Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, а також відмову у внесенні або наданні відомостей.
За частиною 6 ст. 24 Закону, підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є подання заявником документів, передбачених ч. 4 цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Постановою Верховної Ради України «Про форми державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею» затверджено типову форму державного акта на право приватної власності на землю, яка не містить графи щодо кадастрового номеру земельної ділянки.
Водночас, державний акт на право приватної власності на землю серії КВ-006 № 4351 від 13.07.2000 містить відомості про кадастровий номер земельної ділянки площею 1,8073 га, а саме - 2122484401:01:001:0004.
Враховуючи наведене, державний кадастровий реєстратор відділу № 2 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області не встановив, що наданий для реєстрації земельної ділянки державний акт на право приватної власності на землю серії КВ-006 № 4351 від 13.07.2000 не відповідає формі державного акта, що затверджена постановою Верховної Ради України «Про форми державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею».
Крім цього, кадастровий номер 2122484401:01:001:0004, який зазначений в державному акті на право приватної власності на землю серії КВ-006 № 4351 від 13.07.2000, присвоєний ще 04.08.2006 в Державному земельному кадастрі іншій земельній ділянці площею 0,1895 га, що підтверджується інформацією з Державного земельного кадастру та відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Таким чином, кадастровий реєстратор, встановлюючи підстави для державної реєстрації чи відмови в проведенні земельної ділянки з кадастровим номером 2122484400:09:001:0059, маючи доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, повинен був встановити, що інформація про кадастровий номер, відображена в державному акті на право приватної власності на землю серії КВ-006 № 4351 від 13.07.2000, суперечить інформації, яка міститься в Державному земельному кадастрі.
Окрім того, кадастровим реєстратором не враховано, що конфігурація та межі земельної ділянки, які відображені у державному акті на право приватної власності на землю серії КВ-006 № 4351 від 13.07.2000, не співпадають з конфігурацією та межами земельної ділянки, яка відображена в технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення особистого селянського господарства на території Нижньостуденівської сільської ради, Хустського району Закарпатської області.
Так, відповідно до пункту 2 розділу 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державний земельний кадастр» земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
З урахування положення пункту 2 розділу 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державний земельний кадастр», конфігурація та межі земельної ділянки, які відображені в державному акті на право приватної власності на землю серії КВ-006 № 4351 від 13.07.2000, повинні відповідати межам та конфігурації земельної ділянки, що відображена в технічній документації.
Окрім наведеного, державний кадастровий реєстратор при вирішенні питання наявності відсутності підстав для здійснення державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, не звернув увагу, що назва органу місцевого самоврядування вказана у державному акті та в технічній документації із землеустрою - відмінні. Зокрема, в державному акті вказано, що такий виданий на підставі рішення Н. Студенської сільської ради, натомість в технічній документації із землеустрою вказано місце розташування земельної ділянки - на території Нижньостуденівської сільської ради.
Враховуючи суперечності в документах наданих для державної реєстрації, факт неприйняття органом місцевого самоврядування рішення про надання земельної ділянки у приватну власність, не видання ОСОБА_1 державного акта на право приватної власності на землю серії КВ-006 № 4351 від 13.07.2000, державний кадастровий реєстратор відділу № 2 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в спірних правовідносинах повинен був прийняти рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.
За змістом ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.
Відповідно до ч. 5 ст. 55 Закону України «Про землеустрій» технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає: завдання на складання технічної документації із землеустрою; пояснювальну записку; матеріали топографогеодезичних робіт; кадастровий план земельної ділянки; перелік обмежень у використанні земельної ділянки; відомості про встановлені межові знаки.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр», державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж.
Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Статтею 3 Закону України «Про державний земельний кадастр» передбачено, що державний земельний кадастр базується на таких основних принципах як об`єктивність, достовірність та повнота відомостей у Державному земельному кадастрі; внесення відомостей до Державного земельного кадастру виключно на підставі та відповідно вимог Закону.
Частиною 1 ст. 15 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що до Державного земельного кадастру включаються відомості про земельні ділянки, зокрема кадастровий номер; місце розташування, у тому числі дані Державного адресного реєстру (за наявності); опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; відомості про інші об`єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); нормативна грошова оцінка та ін.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про Державний земельний кадастр», відомості Державного земельного кадастру є офіційними. Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру є обов`язковим.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про Державний земельний кадастр», документи, які є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру мають відповідати законодавству.
Державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі, зокрема ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законодавством порядку. У разі скасування державної реєстрації з цієї підстави, Державний кадастровий реєстратор у десятиденний строк повідомляє про це за формою згідно з додатком 23 особу, за заявою якої здійснено державну реєстрацію земельних ділянок, а в разі наявності зареєстрованих речових прав на неї - суб`єктів таких прав. Відомості про земельну ділянку у разі скасування її державної реєстрації набувають статусу архівних за рішенням Державного кадастрового реєстратора, відображаються на кадастровій карті в архівному шарі даних геоінформаційної системи та зберігаються в Державному земельному кадастрі постійно разом з відомостями про відповідного Державного кадастрового реєстратора, дату та час набуття статусу архівних такими відомостями (п. 114 Порядку).
Згідно ч. 10 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству» 05.12.2019 внесено зміни до ст. 79-1 Земельного кодексу України, яку доповнено п. 13 наступного змісту: Земельна ділянка припиняє існування як об`єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі: поділу або об`єднання земельних ділянок; скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації. Якщо речове право на земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», не було зареєстровано протягом року з вини заявника.
За змістом ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державний земельний кадастр» документами Державного земельного кадастру, які створюються під час його ведення, є, зокрема, Поземельні книги.
Частинами 1, 9 ст. 24 цього ж Закону передбачено, що при здійсненні державної реєстрації земельної ділянки їй присвоюється кадастровий номер.
Згідно з положеннями частин 2-6 ст. 25 Закону України «Про державний земельний кадастр» поземельна книга відкривається одночасно з державною реєстрацією земельної ділянки. Поземельна книга ведеться в паперовій та електронній (цифровій) формі. Поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Аналіз положень ч. 13 ст. 79-1 ЗК України, ч. 10 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» дозволяє дійти висновку, що у даних спірних правовідносинах скасування запису у Поземельній книзі про державну реєстрацію земельної ділянки не призведе до відновлення порушених інтересів, скасуванню підлягає саме державна реєстрація спірної земельної ділянки, що є ефективним способом захисту порушених прав.
В той же час, обов`язок до вчинення таких дій виникає у відповідного органу державної реєстрації лише після набрання законної сили судовим рішенням про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Згідно статті 3 Закону України «Про державний земельний кадастр» закріплено основні принципи, на яких базується Державний земельний кадастр, зокрема, принципи об`єктивності, достовірності та повноти відомостей у Державному земельному кадастрі.
За наведених обставин, державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 2122484400:09:001:0059 проведена з порушенням вимог законодавства, на підставі державного акта та рішення органу місцевого самоврядування, що не видавались та не приймались, суперечить вимогам земельного законодавства, а подальша наявність відомостей про неї в Державному земельному кадастрі порушуватиме принципи об`єктивності, достовірності та повноти відомостей.
Відтак, суд дійшов висновку, що державна реєстрація спірної земельної ділянки у Державному земельному кадастрі підлягає скасуванню.
03.11.2025 року окружною прокуратурою скеровано лист до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області з приводу вжиття заходів щодо скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 2122484400:09:001:0059 площею 1,8072 га у Державному земельному кадастрі, з огляду на наявність в останньому незаконних відомостей щодо такої земельної ділянки.
У відповідь на вказаний лист, Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області листом за № 10-7-0.2-5502/2-25 від 04.11.2025 інформувало окружну прокуратуру про неможливість скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 2122484400:09:001:0059 площею 1,8072 га, з посиланням на ч. 10 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр», відповідно до якої, державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Хустською окружною прокуратурою 03.12.2025 року скеровано лист до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 2122484400:09:001:0059 площею 1,8072 га, у Державному земельному кадастрі із вищезазначених підстав.
Листом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 15.12.2025 року за № 10-22-0.501-5086/2-25, відмовлено у скасуванні реєстрації, у зв`язку із відсутністю повноважень скасовувати реєстрацію земельних ділянок, які знаходяться на території Закарпатської області з посиланням на те, що такі дії можуть вчинятися лише щодо земельних ділянок у межах його адміністративної території.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
У відповідності до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З огляду на вищенаведене положення ч. 2 ст. 139 КАС України, судовий збір у даній справі з відповідача стягненню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву Хустської окружної прокуратури (Закарпатська область, м. Хуст, вул. 900 річчя Хуста, 16) в інтересах держави в особі Пилипецької сільської ради Хустського району Закарпатської області (Закарпатська область, Хустський район, с. Пилипець, 75, код ЄДРПОУ 04350843) до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1, код ЄДРПОУ 39767479), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про скасування державної реєстрації земельної ділянки - задовольнити.
2. Скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2122484400:09:001:0059 площею 1,8072 га для ведення особистого селянського господарства.
3. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяН.Д. Маєцька