Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 3/714/266/26
ЄУН : 714/628/26
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" червня 2026 р. м. Герца
Суддя Герцаївського районного суду Чернівецької області Єфтемій С.М., розглянувши матеріали адміністративної справи які надійшли з відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_3 ,
мешканця
АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 185-10, ч.1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 , 03 травня 2026 року близько о 07 год. 10 хв., на порушення статей 9, 12 Закону України «Про державний кордон України», з метою перетину державного кордону, слідував в напрямку 871 прикордонного знаку (околиця с. Куликівка), що на території Герцаївської ОТГ Чернівецького району Чернівецької області, однак за результатом спрацювання фото пастки був затриманий прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» на відстані 2000 метрів від лінії державного кордону України з Румунією.
Таким чином ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст. 204-1 КУпАП, як спроба незаконного перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України.
Окрім цього, за наведених вище обставин, ОСОБА_1 на неодноразові вимоги працівників прикордонної служби стояти на місці, не виконав законних розпоряджень останніх та вдався до втечі, проте був затриманий під час його переслідування.
Відтак ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 185-10 КУпАП, як злісна непокора законній вимозі працівника Державної прикордонної служби України під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних з охороною державного кордону.
Правопорушник будучи належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи в судове засідання не з`явився. В матеріалах справи міститься заява останнього про розгляд справи у його відсутності. Вину визнає.
Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, за необхідне зазначити про наступне.
Відповідно до вимог ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, повне, всебічне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа), відповідно до вимог ст.ст. 278, 280 КУпАП, повинен належним чином з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи по суті.
Частина 1 ст. 185-10 КпАП України передбачає відповідальність за злісну непокору законному розпорядженню чи вимозі військовослужбовця або працівника Державної прикордонної служби України під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних з охороною державного кордону, суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні чи здійсненням прикордонного контролю в пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України або контрольних пунктах в`їзду-виїзду, або члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, який бере участь в охороні державного кордону України.
Спроба незаконного перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України, має наслідком настання адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-1 КпАП України.
Диспозиція вказаної статті має бланкетний характер, у зв`язку з чим встановлення складу адміністративного правопорушення регулюється спеціальним нормативним актом, що регулює порядок перетинання державного кордону України, яким є Закон України «Про державний кордон України».
Так, ч. 1, 2 ст. 9 Закону України «Про державний кордон України» передбачено, що перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку. Пішохідне сполучення через державний кордон України здійснюється в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством.
Крім того, ч. 3 ст. 9 вказаного Закону визначено що, пункт пропуску через державний кордон України це спеціально виділена територія на залізничних та автомобільних станціях, у морських і річкових портах, аеропортах (аеродромах) з комплексом будівель, споруд і технічних засобів, де здійснюються прикордонний, митний та інші види контролю і пропуск через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна
Відповідно до ч. 1 ст. 12 зазначеного Закону пропуск осіб, які перетинають державний кордон України, здійснюється органами Державної прикордонної служби України за дійсними документами на право в`їзду на територію України або виїзду з України.
Окрім того, згідно Указу Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в України» з 24 лютого 2022 року на території Україні запроваджено воєнний стан (воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень).
Також Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 в Україні запроваджено загальну мобілізацію, що передбачає здійснення визначених Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходів, зокрема, обмеження виїзду чоловіків 18-60 років за кордон.
Як вбачається з дослідженого протоколу затримання, 03.05.2026 року о 07 год. 10 хв., в районі прикордонного напрямку 871 прикордонного знаку, на відстані 2000 метрів, від державного кордону України з Румунією, було затримано ОСОБА_1 , який під час законної вимоги прикордонного наряду стояти на місці він не припинив протиправну діяльність та вдався до втечі. Жодних зауважень щодо підстав затримання ОСОБА_1 у протоколі не вказував.
За результатами означених подій, уповноваженою на те особою складені протоколи про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 004082Е та ЗхРУ №004083Е від 03.05.2026 року за ч. 1 ст. 204-1 та 185-10 КУпАП відповідно, зміст яких у повній мірі відповідають вимогам ст. 256 КУпАП, оскільки, окрім іншого, протоколи містить виклад суті адміністративного правопорушення, виходячи з характеру вчинених дій; зміст протоколу доведений до відома ОСОБА_1 , який підписаний останнім без зауважень.
З долучених до протоколів пояснень, відібраних у ОСОБА_1 03.05.2026 року одразу після затримання вбачається, що він прямував до державного кордону з метою його перетинання, але потрапив на фотопастку, після чого був затриманий. Пояснення викладені ОСОБА_1 власноручно та ним підписані.
Наведені вище докази узгоджуються між собою, є належними та допустимими, підстави ставити під сумнів їх достовірність відсутні, а тому в своїй сукупності підтверджують обставини, викладені в протоколах про адміністративні правопорушення.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 своїми діями вчинив правопорушення передбачені ч.1 ст. 185-10 та ч.1 ст. 204-1, КУпАП, як злісна непокора законній вимозі представника Державної прикордонної служби України та спроба незаконного перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України.
Відповідно до вимог ст. 23, 33 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, та при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Будь-яких обставин, що пом`якшують відповідальність за адміністративні правопорушення вчиненні ОСОБА_1 не встановлено.
З урахуванням особи ОСОБА_1 , ступеню вчиненого ним правопорушення, суд рахує за необхідне призначити йому адміністративне стягнення необхідне для його виховання і запобігання вчиненню нових правопорушень як для самого правопорушника так і для інших осіб.
На підставі наведеного, керуючись ч.1 ст. 185-10, ч.1 ст. 204-1, ст.ст. 283, 284 КУпАП,-
П О С Т А Н О В И В :
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст. 185-10, ч.1 ст. 204-1 КУпАП і призначити йому адміністративне стягнення із застосуванням ст. 36 КУпАП у виді штрафу в розмірі 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 3400 грн. (Реквізити для сплати штрафу: отримувач Чернівецьке ГУК/Герцаївська/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37836095, рахунок № UA928999980313090106000024355).
У разі несплати штрафу ОСОБА_1 не пізніше 15 днів з дня вручення йому постанови про накладання штрафу, а в разі оскарження цієї постанови не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП у порядку примусового виконання даної постанови, стягнути з ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу, а саме 6 800 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665 грн. 60 коп. (Реквізити для сплати судового збору: отримувач ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО) 899998, рахунок № UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, стягувач: Державна судова адміністрація України).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду через Герцаївський районний суд шляхом подачі в 10-и денний строк з дня її винесення апеляційної скарги.
Суддя :