Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 308/2191/26
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 червня 2026 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області у складі: головуючого судді Логойди І.В., за участі секретаря судового засідання Сабо І.Й., розглянувши у порядку загального позовного провадження цивільну справу №308/2191/26 за позовом Департаменту міської інфраструктури Ужгородської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В:
Департамент міської інфраструктури Ужгородської міської ради звернувся в суд з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, згідно з якою просить стягнути з відповідача грошові кошти у розмірі 241 952,51 грн., в т.ч. заборгованість за договором № 2598 оренди земельної ділянки у розмірі 105 819,34 грн., штраф згідно з пунктом 14 договору у розмірі 128 643,09 грн., а також пеня у розмірі 7 490,08 грн., сплачені судові витрати.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 09.05.2025 року між Департаментом міської інфраструктури Ужгородської міської ради (надалі - Орендодавець), та гр. ОСОБА_1 (надалі - Орендар) укладено договір № 2598 оренди земельної ділянки строком на 5 років, (далі по тексту Договір). Вказана земельна ділянка була передана орендарю за актом приймання - передачі. Розмір відсоткової ставки орендної плати визначено на підставі рішення Ужгородської міської ради від 11.07.2024 року № 1862, та встановлено на рівні 4 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Місячний розмір орендної плати на дату укладання договору становив 10 720,26 грн. Нормативна грошова оцінка за 2025 рік - 3 216 077,26 грн. Право оренди земельної ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано 24.10.2025 року. Реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна-3227418621101. Пунктом 40 Договору сторони дійшли згоди щодо зобов`язання орендаря, а орендар зобов`язався в свою чергу сплатити плату за землю за фактичне її використання у період від 05.03.2025 року до моменту державної реєстрації права оренди землі. При цьому, розмір місячних нарахувань такої плати встановлюється у відповідності до вимог чинного законодавства, із урахуванням пунктів 5, 10, 11 та 30 даного договору. При підписанні пункту 40 сторонами враховано, що у відповідності до відомостей Державного земельного кадастру земельна ділянка (кадастровий номер 2110100000:50:001:0434) зареєстрована в кадастрі саме 05.03.2025 року. Тобто, у відповідності до статті 79-1 Земельного кодексу України саме з 05.03.2025 року вказана земельна ділянка вважається сформованою, та відповідно може бути об`єктом цивільних прав. Відповідач є власником об`єктів нерухомого майна, розміщених на вказаній земельній ділянці з 30.08.2021 року. Ні позивачем, ні Ужгородською міською радою не здійснено відповідачеві жодних перепон для реалізації легітимних очікувань в належному оформленні права користування земельною ділянкою. Більш того, 20.02.2025 року рішенням Ужгородської міської ради № 2159 гр. ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,3777 га по АДРЕСА_1 , з дати набуття відповідачем права власності на об`єкти нерухомого майна, в т.ч. з урахуванням дати формування земельної ділянки як об`єкта цивільних прав згідно з статтею 79-1 ЗК України - 05.03.2025 року, як у позивача, так й у відповідача виникли легітимні очікування щодо належного та якнайшвидшого оформлення права користування землею, а також щодо сплати орендних платежів. 11.07.2024 року рішенням Ужгородської міської ради № 1862 внесено зміни до пункту 2.4 рішення Ужгородської міської ради від 19.02.2015 року № 1651, зокрема в частині розміру ставок орендної плати. Вказане рішення у відповідності до пункту 3 введено в дію з 01.01.2025 року. Зокрема, визначено, що річний розмір орендної плати щодо земельних ділянок з цільовим призначенням, визначеним за кодом цільового призначення земель - 11.02 встановлюється на рівні 4 % від нормативної грошової оцінки землі. 22.02.2024 року рішенням Ужгородської міської ради № 1663 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок в межах Ужгородської міської територіальної громади Ужгородського району Закарпатської області. Пунктом 2 вказаного рішення визначено, що нова нормативна грошова оцінка земель м. Ужгород вводиться в дію з 01.01.2025 року. Пунктом 14 Договору обумовлено, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором: у 10-ти денний строк сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої цим договором; справляється пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від несплаченої суми за кожний день прострочення. Так, відповідач систематично продовж червня - грудня 2025 року порушував умови Договору в частині своєчасні та повноти сплати орендної плати. Отже, Департаментом міської інфраструктури Ужгородської міської ради на дату подання позовної заяви розраховано сукупний розмір боргу відповідача у розмірі 241 952,51 грн., а саме: заборгованість за договором № 2598 по сплаті орендної плати - 105 819,34 грн.; штраф згідно пункту 14 договору - 128 643,09 грн. (3 216 077,26 х 4 %/100); пеня у розмірі - 7 490,08 грн.
Ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 23.02.2026 позовна заява прийнята до розгляду та призначено по справі підготовче судове засідання в порядку загального позовного провадження з викликом сторін, розгляд справи відкладався з метою належного повідомлення відповідача.
Представник відповідача подав відзив на позов, згідно з яким просить провадження у справі в частині стягнення суми основного боргу у розмірі 105 819,34 грн закрити, у відповідності до ст. 551 ЦК України вважає за необхідне зменшити розмір заборгованості неустойки (штрафу + пені) із непомірно заявленої позивачем суми в розмірі 136 133,17 грн., до суми у розмірі 5000,00 грн. Водночас, на підставі частини третьої статті 551 ЦК України та частини першої статті 233 ГК України, а також виходячи з принципів добросовісності, розумності, справедливості та пропорційності, суд, зокрема, з власної ініціативи може зменшити розмір неустойки (штрафу, пені) до її розумного розміру. Штраф в сумі 136 133,17 грн позивачем нараховано відповідно до умов п. 14 Договору, виходячи з суми простроченого зобов`язання зі сплати орендної плати, розмір якого (простроченого зобов`язання) становить разом 105 819,34 грн. При цьому, зазначену суму заборгованості по сплаті орендної плати відповідачем добровільно оплачено.
Представник позивача подав відповідь на відзив, згідно з якою просить закрити провадження у справі № 308/2191/26 в частині позовних вимог, а саме стягнення основної заборгованості у розмірі 105 819,34 грн, задовольнити решту позовних вимог, оскільки відповідачем не доведено наявність правових підстав для зменшення розміру штрафних санкцій.
Ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 23.04.2026 закрито провадження у справі в частині заборгованості з орендної плати щодо земельної ділянки у розмірі 105 819,34 грн., повернуто судовий збір в цій частині.
Ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 23.04.2026 закрито підготовче судове засідання призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд без їх участі, просив задовольнити решту позовних вимог.
Відповідач та його представник в судове засідання не з`явились, хоча про час і місце судового розгляду повідомлялись належним чином, про причини неявки суд не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що згідно з витягом з рішення Ужгородської міської ради від 20.02.2025 №2159 «Про надання та відмову у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» міська рада вирішила надати дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок з подальшою передачею їх в оренду: 1.3. Гр. ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,3777 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості по АДРЕСА_1 .
Згідно з витягом з рішення Ужгородської міської ради від 17.04.2025 №2216 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» міська рада вирішила затвердити проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок: 1.17. Гр. ОСОБА_1 земельної ділянки (кадастровий номер 2110100000:50:001:0434) площею 0,3777 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об`єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком вул. Собранецькій, 147Ж та передати її в оренду строком на 5 років.
Згідно з договором оренди землі №2598 від 09.05.2025 орендодавець (територіальна громада міста Ужгорода в особі Ужгородської міської ради, від імені якої діє Департамент міської інфраструктури Ужгородської міської ради) надає, а орендар (гр. ОСОБА_1 , код НОМЕР_1 ) приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об`єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком в АДРЕСА_1 . Кадастровий номер земельної ділянки 2110100000:50:001:0434. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,3777 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 2025 рік становить 3 216 077,26 грн. (три млн. двісті шістнадцять тис. сімдесят сім грн. 26 коп.) згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки виданого управлінням надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області (електронні послуги) № НВ-9960090462025 від 24.04.2025 року. Строк дії договору 5 років. Орендна плата вноситься орендарем у розмірі 4 % від нормативної грошової оцінки землі у грошовій формі та становить 128 643,09 грн. (сто двадцять вісім тис, шістсот сорок три грн. 09 коп.) на рік. Орендна плата вноситься щомісячно протягом 30 календарних днів за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця в розмірі 10 720,26 грн. (десять тис. сімсот двадцять гри. 26 коп.), але протягом 60 днів з моменту вручення податкового повідомлення (у поточному році) має бути сплачена у розмірі визначеному пунктом 10 договору. Згідно з п. 14 договору у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором: у 10-ти денний строк сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої цим договором; справляється пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від несплаченої суми за кожний день прострочення.
Додано акт приймання-передачі земельної ділянки, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-9990633662025 за кадастровим номером 2110100000:50:001:0434, місце розташування: Закарпатська область, Ужгородський район, м. Ужгород,вул. Собранецька, 147Ж, категорія земель - Землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, вид цільового призначення - 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та Іншої промисловості, включаючи об`єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком, розрахунки позовних вимог.
Укладення договору оренди не заперечується сторонами, договір є укладений, чинний, не визнаний недійсним.
Згідно з рішенням Ужгородської міської ради від 22.02.2024 №1663 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок в межах Ужгородської міської територіальної громади Ужгородського району Закарпатської області» міська рада, зокрема, вирішила затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок в межах Ужгородської міської територіальної громади Ужгородського району Закарпатської області; ввести в дію нормативну грошову оцінку земельних ділянок в межах Ужгородської міської територіальної громади Ужгородського району з 01.01.2025 року.
Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна №463013895 власником виробничих будівель за адресою: АДРЕСА_1 є ОСОБА_1 .
Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна №463014268 зареєстровано право оренди на земельну ділянку з кадастровим номером 2110100000:50:001:0434 за ОСОБА_1 , власник Ужгородська міська рада.
Спірними у даному випадку є позовні вимоги про стягнення штрафу згідно з пунктом 14 договору у розмірі 128 643,09 грн., а також пені у розмірі 7 490,08 грн., розмір яких відповідач просить зменшити до 5000 грн.
Всі відносини пов`язані з орендою землі регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі» та іншими нормативними та підзаконними нормативними актами.
За змістом частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Частиною першою статті 2 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
У частині першій статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України)).
У статті 629 ЦК України закріплений один із фундаментів, на якому базується цивільне право - обов`язковість договору. Тобто з укладенням договору та виникненням зобов`язання його сторони набувають не лише суб`єктивні права, але й обов`язки, які вони мають виконувати. Невиконання обов`язків, встановлених договором, може відбуватися у разі: (1) розірвання договору за взаємною домовленістю сторін; (2) розірвання договору в судовому порядку; (3) відмови від договору в односторонньому порядку у випадках, передбачених договором і законом; (4) припинення зобов`язання на підставах, що визначені у главі 50 ЦК України; (5) недійсності договору (його нікчемності або визнання його недійсним за рішенням суду) (див. постанову Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 23 січня 2019 року у справі № 355/385/17).
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (стаття 13 Закону України «Про оренду землі»).
За приписами статті 1 Закону України «Про оренду землі», яка кореспондується з положеннями частини першої статті 93 Земельного кодексу України, орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
До загальних засад цивільного законодавства належить свобода договору (пункт 3 частини першої статті 3 ЦК України).
Однією із загальних засад цивільного законодавства України є презумпція свободи договору, який відповідно до частини першої статті 627 ЦК України передбачено, що передбачає, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно із частиною першою статті 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно із частиною першою статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Істотними умовами договору оренди земельної ділянки згідно із Законом України «Про оренду землі» (у редакції станом на день виникнення орендних правовідносин) є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Згідно зі ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Згідно зі ст. 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема: своєчасного внесення орендної плати.
Статтею 96 ЗК України встановлено обов`язок землекористувачів своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату (п п. «в» частина 1).
В силу ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов`язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди (ч. 1 ст. 611 ЦК України).
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Боржник, який прострочив виконання зобов`язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення.
Статтею 625 ЦК України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання, а відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Згідно з ч. 3 ст. 551 ЦК України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Верховний Суд у постанові від 06.06.2023 у справі № 911/682/21 вказав, що «у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов`язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов`язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу».
У рішенні Конституційного Суду України від 11.07.2013 №7-рп/2013 вказано, що істотними обставинами в розумінні вказаних положень Кодексу (статті 551 ЦК України) вважаються, зокрема: ступінь виконання зобов`язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов`язанні; не лише майнові, а й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу (наприклад, відсутність негативних наслідків для позивача через прострочення виконання зобов`язання).
Наявність у кредитора можливості стягувати надмірні грошові суми як неустойку змінює її дійсне правове призначення, оскільки із засобу розумного стимулювання боржника виконувати основне грошове зобов`язання неустойка перетворюється на несправедливо непомірний тягар для споживача та джерело отримання невиправданих додаткових прибутків кредитором. А, як вказувалось попередньо, правове призначення неустойки є виконання боржником основного зобов`язання.
З наведеного випливає, що у разі виконання боржником основного зобов`язання належним чином та в повному обсязі, враховуючи компенсаційний характер неустойки, суттю якого є стимулювання боржника до сплати саме основного зобов`язання, суд має право зменшити розмір заявленої неустойки, а одним із визначальних факторів, який слід враховувати при вирішені питання зменшення штрафних санкцій за рішенням суду, є «ступінь виконання основного зобов`язання боржником».
Відповідач у даній справі після відкриття провадження у справі до винесення судом рішення сплачено суму боргу з орендної плати до місцевого бюджету територіальної громади міста Ужгорода, провадження у справі в цій частині закрито. Поряд з цим, не вживав заходів щодо сплати такої після укладення договору оренди.
Згідно п.14 Договору штраф у розмірі 100 % за не сплату застосовується одноразово.
Відповідно до приписів цього пункту Договору, у разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором, штраф сплачується у 10-ти денний строк у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої договором.
Із змісту цієї договірної норми вбачається, що у випадку виникнення такої обставини як «невнесення орендної плати у строки, визначені договором» орендодавець набуває право на отримання штрафу у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, який застосовується одноразово.
З розрахунку заборгованості по орендній платі за Договором вбачається, що позивачем нараховано суми штрафу у розмірі 100 відсотків орендної плати 01.09.2025 на суму 128643,09 грн. За період з березня 2025 року відповідач не вносив орендну плату до її добровільного погашення 06.03.2026. Поряд з цим, сума заборгованості зі сплати орендної плати становила 105 819,34 грн., а розмір штрафу нараховано у розмірі 128643,09 грн.
Вимога позивача про стягнення штрафу перевищує розмір заборгованості, спотворює її дійсне правове призначення, оскільки із засобу розумного стимулювання боржника виконувати основне грошове зобов`язання штраф перетворюється на несправедливо непомірний тягар для орендаря та джерело отримання невиправданих додаткових прибутків орендодавцем. З урахуванням ч. 3 ст. 551 ЦК України суд знаходить підстави зменшення розміру штрафу до суми 64321,55 грн., також з урахуванням інтересів обох сторін. Поряд з цим, суд вважає, що відсутні підстави для зменшення пені.
З урахуванням вказаних вище висновків та встановлених обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
За змістом ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1 ст. 76 ЦПК України).
Згідно з ч. 1 ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які в своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України відшкодування витрат зі сплати судового збору покласти на відповідача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 12,81,89,265, 273, 354 ЦПК України, ст.ст. 207, 610, 611, 1046, 1047 ЦК України суд,-
У Х В А Л И В:
Позов Департаменту міської інфраструктури Ужгородської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту міської інфраструктури Ужгородської міської ради заборгованість з орендної плати за договором № 2598 оренди земельної ділянки у розмірі 64321,55 грн. штрафу, а також пені у розмірі 7 490,08 грн., а також сплачений судовий збір у розмірі 1693,24 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Закарпатського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.
Позивач: Департамент міської інфраструктури Ужгородської міської ради, адреса: 88000, м. Ужгород, пл. Поштова, 3, код ЄДРПОУ 36541721.
Відповідач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Повний текст рішення складено 02.06.2026 року.
Суддя Ужгородського міськрайонного суду
Закарпатської області І.В. Логойда