Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 405/2849/26
3/405/455/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2026 року суддя Подільського районного суду м. Кропивницького Льон С.М., за участю прокурора Солопова В.Ю., особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кропивницький справу за протоколом про вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, складеним відносно:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , українця, громадянина України, одруженого, не маючого утриманців, не працюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.172-6 КУпАП,
встановив:
ОСОБА_1 , маючи спеціальне звання старшого прапорщика служби цивільного захисту, до 26 травня 2023 року проходив службу в ДСНС України та будучи суб`єктом декларування, у відповідності до п.п. «д» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», який припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого періоду декларування (не пізніше 31 січня 2024 року), а саме: о 15 год 00 хв 15 квітня 2026 року опублікував на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави (при звільненні) за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (01.01.2023 26.05.2023), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину в інкримінованому правопорушенні визнав, вказав, що знав про необхідність подання декларації на протязі 30 днів після звільнення, однак у зв`язку із сімейними обставинами, забув.
Прокурор в судовому засіданні підтримав протокол про вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, зважаючи на підстави, викладені в протоколі.
Заслухавши пояснення учасників судового провадження, вивчивши матеріали справи та оцінивши докази як кожен окремо, так і в їх сукупності, суд приходить до висновку, про винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, що підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення №16/2026 від 27.04.2026, яким встановлено факт вчинення порушення ОСОБА_1 вимог Закону України «Про запобігання корупції», відповідно вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП;
- витягом з Єдиного державного реєстру декларації щодо послідовності дій у ньому користувача ОСОБА_1 ;
- витягом з наказу Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області №230 від 26.05.2023 «Про кадрові питання», згідно якого ОСОБА_1 виключено з кадрів ДСНС України в Кіровоградській області;
- копією пам`ятки при звільненні зі служби цивільного захисту (роботи) осіб начальницького складу та державних службовців ДСНС України, згідно якої ОСОБА_1 26.05.2023 під особистий підпис ознайомлений з необхідністю подання декларації особою, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до Закону) наступного року після припинення діяльності в установленому Законом України «Про запобігання корупції» порядку та ін.
Вказані докази є належними і допустимими, та на їх основі у визначеному законом порядку в повній мірі встановлено наявність адміністративного правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП та винність ОСОБА_1 в його вчиненні.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно вимог ст. ст.245, 252, 280, 283 КУпАП України при розгляді справи про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин справи, зокрема підлягають з`ясуванню питання про те, чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Водночас рішення приймається на підставі доказів, долучених у суді й оцінених суддею за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Так, судом встановлено, що на підставі наказу Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області від 14.02.2023 № 68, у зв`язку із проведенням організаційно-штатних заходів старшого прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_1 призначено на посаду водія-хіміка відділення спеціальної та санітарної обробки групи радіаційного, хімічного та біологічного захисту частини ліквідації наслідків аварії Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області.
На підставі наказу Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області від 26.05.2023 № 230 ОСОБА_1 звільнено зі служби цивільного захисту за підпунктом 2 (за віком) п. 176 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, затвердженого Постановою КМУ від 21.07.2005 № 629 та виключено з кадрів ДСНС України.
Відповідно до п. п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме особи рядового і начальницького складу державної кримінально -виконавчої служби, особи начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України.
Відповідно до п. 6 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593 (далі -Положення № 593) особи начальницького складу є особами, уповноваженими на виконання функцій держави, на яких поширюються дія вимог та обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».
Відповідно до п. 15 Положення № 593 склад осіб, які перебувають на службі цивільного захисту, поділяється на рядовий і начальницький. Начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий.
Особам рядового і начальницького складу присвоюються такі спеціальні звання:
рядовий склад - рядовий служби цивільного захисту;
молодший начальницький склад - сержант служби цивільного захисту, майстер-сержант служби цивільного захисту, головний майстер-сержант служби цивільного захисту;
середній начальницький склад - молодший лейтенант служби цивільного захисту, лейтенант служби цивільного захисту, старший лейтенант служби цивільного захисту, капітан служби цивільного захисту;
старший начальницький склад - майор служби цивільного захисту, підполковник служби цивільного захисту, полковник служби цивільного захисту;
вищий начальницький склад - генерал-майор служби цивільного захисту, генерал-лейтенант служби цивільного захисту, генерал-полковник служби цивільного захисту, генерал служби цивільного захисту України.
Враховуючи, що згідно п. 6 та п. 15 Положення № 593, п. п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII вимоги цього закону поширюються на чітко визначених суб`єктів, перелік яких встановлюється самим Законом «Про запобігання корупції», станом на 16.05.2025 сержант служби цивільного захисту ОСОБА_3 входив до кола суб`єктів, на яких поширюється цей закон.
Згідно з п. 104-1 Положення № 593 установлюються такі співвідношення між спеціальними званнями служби цивільного захисту молодшого начальницького складу:
1) сержант служби цивільного захисту - молодший сержант служби цивільного захисту, сержант служби цивільного захисту;
2) майстер-сержант служби цивільного захисту - старший сержант служби цивільного захисту, старшина служби цивільного захисту;
3) головний майстер-сержант служби цивільного захисту прапорщик служби цивільного захисту, старший прапорщик служби цивільного захисту.
На підставі викладеного та відповідно до підпункту «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб`єктом відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією.
Законом України «Про захист інтересів суб`єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» № 2115-ІХ від 03.03.2022, зупинене подання декларацій.
Однак, Закон України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014 доповнено пунктом 27 розділу XIII «Прикінцевих положень», де установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-ІХ від 20.09.2023 (який набрав чинності 12.10.2023), подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до абзацу першого частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно п. 12 Положення № 593 останнім днем проходження служби цивільного захисту вважається день виключення особи рядового і начальницького складу з кадрів ДСНС.
У свою чергу ОСОБА_1 , ознайомившись із відповідним наказом про звільнення, 26.05.2023 засвідчив власним підписом ознайомлення із Пам`яткою при звільненні зі служби (роботи) осіб начальницького складу та державних службовців ДСНС України про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільненні зі служби (роботи) та вимогами Закону, щодо необхідності подання електронної декларації за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до наведених вище законодавчих актів, ОСОБА_1 зобов`язаний подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави (при звільненні) за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (01.01.2023 - 26.05.2023) до 31 січня 2024 року.
Водночас в порушення вимог абзацу першого частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII, станом на 15 год 00 хв. 15.04.2026, ОСОБА_1 вчинив протиправну, винну, умисну бездіяльність (не подав у визначений законодавством термін декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави (при звільненні) за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (01.01.2023 - 26.05.2023), яка посягає на встановлений порядок управління і за яке передбачено адміністративну відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Вчинене ОСОБА_1 адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, має формальний склад за відсутності настання шкідливих матеріальних наслідків.
ОСОБА_1 будучи належним чином проінформованим та ознайомленим з правилами подачі декларацій та правилами роботи в електронній системі, що фактично підтверджується наявністю у останнього доступу до заповнення декларацій в електронній системі на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (іd декларанта: 770807), фактично опублікував на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави (при звільненні) за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (01.01.2023 26.05.2023) о 15 год 00 хв 15.04.2026, що додатково вказує на умисну форму вини.
Згідно ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Умисна форма вини ОСОБА_1 полягає в тому, що ігноруючи обов`язок своєчасного подання декларації він усвідомлював протиправний характер своєї бездіяльності, передбачав її шкідливі наслідки і бажав або свідомо допускав настання цих наслідків.
Несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, без поважних причин, передбачає настання адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та є триваючим правопорушенням. Декларант ОСОБА_1 знаючи про обов`язок подання електронної декларації особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави (при звільненні) за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (01.01.2023 - 26.05.2023) до 31 січня 2024 року, вчинив без поважних причин дію, що полягає у несвоєчасній (поза встановленому Законом строки) подачі електронної декларації, перебуваючи у стані безперервного провадження бездіяльності до часу подання декларації, таким чином порушуючи закон з 00 год 00 хв 01.02.2024 по 15 год 00 хв 15.04.2026 включно.
ОСОБА_1 вчинив невиконання обов`язків, передбачених ст. 45 Закону № 1700-VII. Початком моменту такого діяння є бездіяльність коли ОСОБА_1 належним чином не виконав покладені на нього обов`язки щодо подання декларації особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави (при звільненні) за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (01.01.2023 - 26.05.2023) до 31 січня 2024 року. Протиправне діяння ОСОБА_1 завершилось активною дією, коли останній подав електронну декларацію з порушенням встановленого строку, тобто о 15 год 00 хв 15.04.2026.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, є дата і час несвоєчасного подання декларації, тобто 15 год 00 хв 15.04.2025.
Датою виявлення правопорушення є час встановлення ознак складу адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією та складання цього протоколу.
Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, є місце подання декларації, за адресою: АДРЕСА_2
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно ст.33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
При накладенні стягнення відповідно до ч.2 ст.33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, майновий стан, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, та вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі санкції статті та відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП стягнути з правопорушника судовий збір.
Керуючись ст.12 ЗУ «Про засади запобігання і протидії корупції», ст.36, ч.2 ст. 172-6, ст.ст. 283,284, 285,294 КУпАП, ст. 4 ЗУ «Про судовий збір»,-
постановив:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 /вісімсот п`ятдесят/ гривень, за наступними реквізитами: номер рахунку UA368999980313040106000011567, отримувач коштів: ГУК у Кіров.обл./тг м.Кропивн/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ): 37918230, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), МФО банку 899998.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень (розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України).
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 665 /шістсот шістдесят п`ять/ гривень 60 копійок за наступними реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/ м.Київ/22030106, код отримувача (код за ДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення платежу: Судовий збір стягнутий з (ПІБ чи назва установи, організації з якої стягується судовий збір) на користь держави, за рішенням № (номер рішення про стягнення судового збору).
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Подільський районний суд м. Кропивницького протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя
Подільського районного суду
міста Кропивницького Світлана Михайлівна Льон