Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 156/530/26
Провадження № 3/156/267/26
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 червня 2026 року сел. Іваничі
Суддя Іваничівського районного суду Волинської області Комзюк Н.Н., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції №1 (м. Нововолинськ) Володимирського РВП ГУНП у Волинській області про притягнення:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 ,
до адміністративної відповідальності за ч.ч. 2, 3 ст. 173-2 КУпАП,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , будучи притягнутим до адміністративної відповідальності за ст.173-2 КУпАП протягом року 30.04.2026 близько 20:00 год., за місцем свого проживання вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї дружини ОСОБА_2 , а саме, словесно ображав, чим завдав шкоди її психологічному здоров`ю потерпілої.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.3 ст.173-2 КУпАП.
Також, 30.04.2026, близько 20:00 год., за місцем свого проживання вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї співмешканки ОСОБА_2 у присутності неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , чим завдав шкоди її психологічному здоров`ю.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Окрім цього, 30.04.2026 близько 20:00 год. за місцем свого проживання вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї співмешканки ОСОБА_2 у присутності неповнолітньої дитини ОСОБА_4 , чим завдав шкоди її психологічному здоров`ю.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Також, 30.04.2026 близько 20:00 год. за місцем свого проживання вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру відносно своєї співмешканки ОСОБА_2 у присутності неповнолітньої дитини ОСОБА_5 , чим завдав шкоди її психологічному здоров`ю.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Також, 30.04.2026 близько 20:00 год., за місцем свого проживання вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру відносно своєї співмешканки ОСОБА_2 у присутності неповнолітньої дитини ОСОБА_6 , чим завдав шкоди її психологічному здоров`ю.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Постановою Іваничівського районного суду Волинської області від 02.06.2026 об`єднано в одне провадження справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2, 3 ст.173 - 2 КУпАП (справи №№ 156/530/26, 156/531/26, 156/532/26, 156/533/26, 156/534/26). Присвоєно справі єдиний номер - 156/530/26.
ОСОБА_1 , будучи повідомленим про розгляд справи належним чином, у судове засідання не з`явився.
Однією з основних конституційних засад судочинства є розумність строків розгляду справи судом (п.7 ч.2 ст.129 Конституції України).
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 достовірно відомо про складення відносно нього протоколів про притягнення до адміністративної відповідальності та їх розгляд у Іваничівському районному суді Волинської області.
Відповідно до ч.2 ст.277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.173-2 КУпАП, розглядаються протягом доби.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 03.04.2008 у справі «Пономарьов проти України» наголошується, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Судом вжито всіх необхідних заходів для повідомлення ОСОБА_1 про розгляд даної справи та реалізації його права на участь при розгляді справи у суді, разом з цим, останній у судове засідання не з`явився, про причини неявки не повідомив, будь-яких заяв чи клопотань з приводу протоколу не подав.
За таких обставин суд дійшов висновку, що причини неявки ОСОБА_1 до суду є неповажними та враховуючи встановлені законодавством строки для розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також положення ст.268 КУпАП, вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі доказів, що містяться в матеріалах справи.
Згідно зі ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За змістом ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен належним чином з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справ.
Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, а також іншими документами.
Розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, суд з урахуванням вимог ст.252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи у їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Адміністративна відповідальність за ч.1 ст.173-2 КУпАП настає за вчинення домашнього насильства, тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого.
Відповідно до ч.2 ст.173-2 КУпАП адміністративна відповідальність настає за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.
Частиною 3 ст.173-2 КУпАП передбачено відповідальність за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.
Згідно із п.3 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім`ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім`єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» дитиною, яка постраждала від домашнього насильства, є особа, яка не досягла 18 років та зазнала домашнього насильства у будь-якій формі або стала свідком (очевидцем) такого насильства.
Тобто дитина є постраждалою від домашнього насильства, якщо вона безпосередньо зазнала домашнього насильства у будь-якій формі або стала свідком (очевидцем) такого насильства.
Згідно з п.14, 17 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» психологічне насильство - це форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров`ю особи; фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
Провина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованих йому правопорушень підтверджується:
- протоколами про адміністративне правопорушення серії: ВБА №206757 від 30.04.2026, ВБА №206760 від 30.04.2026, ВБА №206758 від 30.04.2026, ВБА №206759 від 30.04.2026, ВБА №206916 від 30.04.2026, які відповідають вимогам ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, містять виклад суті вчинених правопорушень та є джерелом доказової інформації про подію правопорушення та особу, яка його вчинила;
- рапортом за фактом виклику ОСОБА_2 на лінію «102» про вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства щодо заявниці. Зі змісту рапорту слідує, що у розмові чути сильну агресію, крик, погрози. Також, заявниця зазначає, що ОСОБА_1 вдарив дитину, якій 5 місяців, поводить себе неадекватно, перебуває у стані алкогольного сп`яніння;
- заявою та письмовими поясненнями потерпілої ОСОБА_7 , яка пояснила, що ОСОБА_1 слухав музику, вона попросила його зробити тихіше бо вкладала спати дитину, однак чоловік почав конфлікт, під час якого ображав її нецензурною лайкою;
- постановою Іваничівського районного суду Волинської області від 12.11.2025 (справа 156/1294/25), яка набрала законної сили 25.11.2025, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.173-2 КУпАП.
За результатами оцінки ризиків вчинення домашнього насильств, уповноваженою службовою особою винесено стосовно ОСОБА_1 терміновий заборонний припис із забороною на вхід та перебування у місці проживання постражбалої особи та у будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою строком на 2 доби.
На переконання суду надані докази на підтвердження винуватості ОСОБА_1 є належними, допустимими і достовірними, оскільки отримані з передбачених законом джерел, у передбачений законом спосіб, зафіксовані у належній процесуальній формі, узгоджуються між собою як в цілому, так і в деталях, та доповнюють один одного.
У протоколі серії ВБА №206757 від 30.04.2026 також йдеться про вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства фізичного характеру, що виражалось у шарпанні ОСОБА_2 .
Однак, суд дійшов висновку про недоведеність вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства фізичного характеру.
Так, у своїх поясненнях потерпіла ОСОБА_2 вказує, що ОСОБА_1 виражався щодо неї нецензурною лайкою, що не свідчить про застосування фізичного насилля.
Інших доказів, які б могли підтвердити вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства саме фізичного характеру щодо ОСОБА_2 , матеріали справи не містять.
Також суд зауважує, що ОСОБА_1 не інкримінується вчинення домашнього насильства фізичного характеру щодо дітей.
За встановлених обставин, суд та кваліфікує дії ОСОБА_1 , як домашнє насильство психологічного характеру щодо ОСОБА_2 , вчинене повторно протягом року, а також як домашнє насильство психологічного характеру щодо неповнолітніх ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , які стали свідками домашнього насильства, тобто, суд вбачає у діях ОСОБА_1 склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3 ст.173-2 КУпАП.
Відповідно до положень ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, у дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до положень ст.33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що помякшують і обтяжують відповідальність.
Частинами 1 та 2 ст.36 КУпАП передбачено, що при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Таким чином, суд, враховуючи характер вчинених правопорушень та ступінь їх суспільної небезпеки, а також відомості про особу ОСОБА_1 , який на шлях виправлення не став, відповідно до наявної у матеріалах справи характеристики характеризується негативно та перебуває на профілактичному обліку у ВП №1 (м. Нововолинськ) Володимирського РВП ГУНП у Волинський області в категорії «кривдник», відсутність обставин, що пом`якшують чи обтяжують його відповідальність, дійшов висновку, що достатнім для його виправлення та запобігання вчинення нових правопорушень буде призначення адміністративного стягнення у виді штрафу у межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тобто за ч.3 ст.173-2 КУпАП, оскільки саме такий вид адміністративного стягнення досягне мети, визначеної ст.23 КУпАП, з урахуванням приписів ст.36 КУпАП.
Крім того, відповідно до ст. 39-1 КУпАП у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої законом. Направлення особи, яка вчинила домашнє насильство, на проходження програми для таких осіб, передбаченої законом, є правом, а не обов`язком суду.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення, згідно з якою суд вирішив направити порушника на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, у триденний строк з дня набрання нею законної сили направляється до суб`єкта, який згідно із законом відповідальний за виконання таких програм.
Згідно із ч. 6 ст. 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством. Суб`єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, які організовують та забезпечують проходження кривдниками таких програм.
Суб`єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, які організовують та забезпечують проходження кривдниками таких програм (ч. 1, 2 ст. 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»).
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 28-1 Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» визначено порядок виконання програм для кривдників та передбачено, що суб`єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування. Суб`єкт, відповідальний за виконання програм для кривдників, організовує та забезпечує проходження кривдниками таких програм.
Згідно із ч. 6 ст. 28-1 вищевказаного Закону України кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.
Враховуючи обставини вчиненого правопорушення і те, що правопорушник після притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства вперше належних висновків для себе не зробив та повторно протягом року вчинив домашнє насильство, з метою припинення вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства в подальшому, зміни його насильницької поведінки, формування нової неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках зі своїми рідними та близькими, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, а також з метою реалізації комплексного підходу до вирішення проблем насильства, суд вважає за необхідне в порядку, визначеному ст. 39-1 КУпАП та Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», направити ОСОБА_1 для проходження програми для кривдників на строк 3 (три) місяці.
Одночасно із накладенням адміністративного стягнення суд, у відповідності до ст.4 Закону України «Про судовий збір», стягує з ОСОБА_1 судовий збір.
Керуючись ст.ст. 36, 40-1, 173-2, 283, 284 КУпАП, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3 ст.173-2 КУпАП.
На підставі ст.36 КУпАП накласти на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу у розмірі вісімдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1360,00 грн, стягнувши його на користь держави.
Штраф сплатити за реквізитами: отримувач коштів: ГУК у Волинські області/с Поромів/21081100; код за ЄДРПОУ: 38009371; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA548999980313050106000003468.
Направити ОСОБА_1 до Поромівської сільської ради Володимирського району Волинської області для проходження ним програми для кривдників у порядку, передбаченому Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», на строк 3 (три) місяці.
Контроль за виконанням цієї постанови в частині проходження ОСОБА_1 програми для кривдників відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» покласти на відповідальних посадових осіб сектору поліцейської діяльності №2 Володимирського РВП ГУ НП у Волинській області.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 655,60 грн.
Судовий збір сплатити за реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/ м.Київ/ 22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором до Волинського апеляційного суду через суд, що її виніс, протягом десяти днів з моменту її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи.
Роз`яснити, що відповідно до ст.308 КУпАП, у разі несплати штрафу протягом п`ятнадцяти днів з моменту отримання постанови про накладення штрафу, зазначена постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік правопорушення.
Суддя Н.Н. Комзюк