Ухвала суду № 137034667, 04.05.2026, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.05.2026
Номер справи
757/24166/26-к
Номер документу
137034667
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/24166/26-к

пр. 1-кс-27260/26

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 травня 2026 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , адвокатів ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , підозрюваного ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в ОВС відділу Управління ГСУ ДБР ОСОБА_7 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою,-

ВСТАНОВИВ:

старший слідчий в ОВС відділу Управління ГСУ ДБР ОСОБА_7 звернувся до суду з клопотанням, погодженим прокурором відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_8 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Обґрунтовуючи клопотання слідчий посилається на те, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42021110000000248 від 24.09.2021 за підозрою ОСОБА_9 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 358 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до ст. ст. 41, 68 та 92 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства. Кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Правовий режим власності визначається виключно законами України.

Статтею 2 Земельного кодексу України (в редакції від 18.12.1990, яка діяла до 01.01.2002) встановлювався склад земель України, віднесення їх до категорій і переведення з однієї категорії до іншої, зокрема відповідно до цільового призначення всі землі України поділялись на: 1) землі сільськогосподарського призначення; 2) землі населених пунктів (міст, селищ міського типу і сільських населених пунктів); 3) землі промисловості, транспорту, зв`язку, оборони та іншого призначення; 4) землі природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; 5) землі лісового фонду; 6) землі водного фонду; 7) землі запасу.

Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України (в редакції від 18.12.1990, яка діяла до 01.01.2002) власність на землю в Україні мала такі форми: державну, колективну, приватну.

Згідно зі ст. 5 Земельного кодексу України (в редакції від 18.12.1990, яка діяла до 01.01.2002) суб`єктами права колективної власності на землю були колективні сільськогосподарські підприємства, сільськогосподарські кооперативи, садівницькі товариства, сільськогосподарські акціонерні товариства, у тому числі створені на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств.

Розпорядження земельними ділянками, що перебували у колективній власності громадян, здійснювалось за рішенням загальних зборів колективу співвласників.

У колективну власність могли бути передані землі колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств в тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, землі садівничих товариств - за рішенням загальних зборів цих підприємств, кооперативів, товариств.

Підпунктом «а» пункту 1 Указу Президента України від 03.12.1999 №1529/99 «Про невідкладні заходи щодо реформування аграрного сектору економіки», встановлено здійснення організаційних заходів, щодо реформування, протягом грудня 1999 року - квітня 2000 року колективних сільськогосподарських підприємств на засадах приватної власності на землю та майно, шляхом забезпечення всім членам колективного сільськогосподарського підприємства права вільного виходу з цих підприємств із земельними частками (паями) і майновими паями та створення на їх основі приватних (приватно-орендних) підприємств, селянських (фермерських) господарств, господарських товариств, сільськогосподарських кооперативів, інших суб`єктів господарювання, заснованих на приватній власності.

Відповідно до пункту 21 Перехідних положень Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-III передбачено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності.

При цьому, вищенаведене положення Земельного кодексу України не містить уточнень щодо того, яким саме способом має бути припинено колективне сільськогосподарське підприємство для того, щоб його земельні ділянки вважались власністю територіальних громад - шляхом ліквідації та реорганізації.

Статтею 328 Цивільного кодексу України визначено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема, із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно ст.78 Земельного кодексу України (тут і надалі в редакції станом на 24.01.2022) право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Статтею 79-1 Земельного кодексу України визначено, що:

Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування.

Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Суб`єктами права власності на землю, згідно ст. 80 Земельного кодексу України є громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

При цьому, ст. 82 вказаного Кодексу імперативно визначено, що юридичні особи (засновані громадянами України або юридичними особами України) можуть набувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності у разі придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; внесення земельних ділянок її засновниками до статутного капіталу; прийняття спадщини; виникнення інших підстав, передбачених законом.

Також у відповідності до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Також постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.1991 № 374 установлено Міністерству України у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС створити Адміністрацію зони відчуження земель, радіаційно забруднених внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Адміністрація зони відчуження і зони безумовного (обов`язкового) відселення) як спеціальний підрозділ Міністерства.

Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 04.08.1998 № 226 затверджено Положення про Адміністрацію зони відчуження і зони безумовного (обов`язкового) відселення Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Згідно з пунктом 1.3 вказаного Положення Адміністрація є спеціальним підрозділом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи (далі - МНС України), має статус юридичної особи, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із зображенням Державного герба України і зі своїм найменуванням.

Пунктом 1.4 цього ж Положення визначено, що Адміністрація організовує і координує всі заходи на території зони відчуження і зони безумовного (обов`язкового) відселення, з населених пунктів яких повністю відселені жителі і припинена, у зв`язку з цим, дія відповідних рад; вирішує питання їх фінансування, заходів охорони громадського порядку і здоров`я персоналу, який працює на цих територіях, захисту наукових і економічних інтересів держави, а також несе відповідальність за оперативне, повне і об`єктивне інформування населення про екологічний стан у цих зонах.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.05.2000 № 851 реорганізовано спеціальний підрозділ Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Адміністрацію зони відчуження і зони безумовного (обов`язкового) відселення, з утворенням державного департаменту Адміністрацію зони відчуження і зони безумовного (обов`язкового) відселення, що є урядовим органом державного управління та діє у складі цього Міністерства.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.08.2000 № 1263 затверджено Положення про державний департамент Адміністрацію зони відчуження і зони безумовного (обов`язкового) відселення, яким, зокрема, визначено, що державний департамент Адміністрація зони відчуження і зони безумовного (обов`язкового) відселення є урядовим органом державного управління, який діє у складі МНС і йому підпорядковується.

Досудовим розслідуванням встановлено, що десята сесія двадцять першого скликання Київської обласної ради народних депутатів УРСР 07.07.1992 прийняла рішення «Про вилучення і надання земельних ділянок для несільськогосподарських потреб», відповідно до пункту 9 якого вирішено вилучити з користування колгоспів, радгоспів, державних колгоспів та інших землекористувачів Іванківського і Поліського районів земельні ділянки і надати /передати/ їх в постійне користування Адміністрації зони відчуження Міністерства України у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 10- і 30-кілометровій зонах для організації робіт по охороні території і відновленню земель загальною площею 202806,0 га.

Згідно із додатком № 2 до рішення десятої сесії Київської обласної ради ХХІІ скликання від 25.12.1997 № 108-10-ХХІІ «Список землекористувачів Поліського району, з користування яких вилучаються земельні ділянки для Адміністрації зони відчуження» із постійного користування Колективного сільськогосподарського підприємства «Світанок» (далі - КСП «Світанок») вилучається земельна ділянка площею 212,7 га.

Відповідно до державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-КВ № 002872 від 30.05.1999, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 1, Адміністрації зони відчуження і зони безумовного (обов`язкового) відселення МНС України у постійне користування надано 83632,5 га землі для управління зоною відчуження (Поліський район).

Згідно вказаного державного акта земля, надана в постійне користування Адміністрації зони відчуження і зони безумовного (обов`язкового) відселення МНС України, складається із двох земельних ділянок ділянка 1 площею

83383,48 га та ділянка 2 площею 249,05 га.

Згідно із державним актом на право постійного користування землею

серії ІІ-КВ № 003600 від 09.10.2000, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 102, Державному департаменту Адміністрації зони відчуження і зони безумовного (обов`язкового) відселення МНС України у постійне користування надано 175771,3 га землі для виконання заходів щодо ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (Іванківський район).

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2011 № 346 ліквідовано Адміністрацію зони відчуження і зони безумовного (обов`язкового) відселення.

Указом Президента України від 06.04.2011 № 393/2011 затверджено Положення про Державне агентство України з управління зоною відчуження. Цим Указом установлено, що Державне агентство України з управління зоною відчуження є правонаступником державного департаменту Адміністрації зони відчуження і зони безумовного (обов`язкового) відселення урядового органу державного управління у складі Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Указом Президента України від 26.04.2016 № 174/2016 створено в Іванківському і Поліському районах Київської області в межах зони відчуження і зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник. До території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника погоджено в установленому порядку включення 226964,7 гектара земель державної власності, що перебувають у постійному користуванні у Державного агентства України з управління зоною відчуження, вилучаються у цього землекористувача та надаються біосферному заповіднику в постійне користування та постановлено Кабінету Міністрів України забезпечити: затвердження в шестимісячний строк у встановленому порядку Положення про Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник; у дворічний строк: вирішення відповідно до законодавства питань щодо надання у постійне користування Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику 226964,7 гектара земель, розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок; розроблення та затвердження в установленому порядку Проекту організації території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника.

Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 03.02.2017 № 43 затверджено Положення про Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник.

Згідно з пунктами 1.8, 2.1 вказаного Положення ділянки землі та водного простору з усіма природними ресурсами повністю вилучаються з господарського використання і надаються Заповіднику у порядку, встановленому законодавством. Заповідник створено з метою збереження в природному стані найбільш типових природних комплексів Полісся, забезпечення підтримки та підвищення бар`єрної функції зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення, стабілізації гідрологічного режиму та реабілітації територій, забруднених радіонуклідами, сприяння організації та проведенню міжнародних наукових досліджень з урахуванням Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи».

На підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 № 52-р ТОВ «Подільський земельний центр» у 2020 році розробило проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні Державного агентства з управління зоною відчуження, розташованих на території зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення в Іванківському та Поліському районах Київської області, з подальшим вилученням і наданням їх із зміною цільового призначення державній установі «Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник» для збереження та використання біосферного заповідника загальною площею 226964,7000 га.

Відповідно до змісту пояснювальної записки, яка міститься у складі зазначеного проекту землеустрою, за цим проектом відводяться 24 земельні ділянки загальною площею 226964,7000 га, які розташовуються виключно в межах зони відчуження і зони безумовного (обов`язкового) відселення, в яких створено Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник (надалі Заповідник). Основою для проектування проектних меж складали державні акти на право постійного користування землею серії ІІ-КВ № 002872 від 30.05.1999 та серії ІІ-КВ № 003600 від 09.10.2000 Державного департаменту Адміністрації зони відчуження і зони безумовного (обов`язкового) відселення МНС України.

Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 09.11.2021 № 737 затверджено Проект організації території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника та охорони його природних комплексів.

Також, досудовим розслідуванням встановлено, що в Книзі записів (реєстрації) державних актів на право постійного користування землею за КСП «Світанок» обліковуються записи реєстрації державних актів на право постійного користування землею:

- за реєстраційним № 13 від 22.05.2000, державний акт серії ІІ-КВ № 001203 на земельну ділянку площею 1265,6 га для товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Радинської сільської ради;

- за реєстраційним № 14 від 22.05.2000, державний акт серії ІІ-КВ № 001201 на земельну ділянку площею 561,6 га для товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Орджонікідзенської (нова назва - Романівської) сільської ради.

Однак, архівні примірники державних актів на право постійного користування на землю КСП «Світанок» від 22.05.2000 серії ІІ-КВ № 001201 та від 22.05.2000 серії ІІ-КВ № 001203 фактично відсутні, так само як і технічна документація (проекти землеустрою) та картографічні матеріали щодо вказаних земельних ділянок в ГУ Держгеокадастрі у м. Києві та Київській області та його структурних підрозділах.

Також встановлено, що державні акти на право постійного користування на землю КСП «Світанок» від 22.05.2000 серії ІІ-КВ № 001201 та від 22.05.2000 серії ІІ-КВ № 001203 приймалися на підставі рішення Поліської районної ради VIII сесії ХХІІІ скликання № 67 від 24.12.1999.

Проте досудовим розслідуванням встановлено, що згідно протоколу засідання VIII сесії Поліської районної ради ХХІІІ скликання від 24.12.1999 прийнято останнє рішення під № 66 «Про план роботи районної ради у 2000 році».

Також встановлено, що 28.02.2000 приймалось рішення Поліської районної ради № 67-09-ХХІІІ «Про утворення районної комісії з Всеукраїнського референдуму».

Отже, під час досудового розслідування встановлено, що у протоколах сесій та рішеннях Поліської районної ради за 1999-2000 роки не містяться відомості щодо видачі КСП «Світанок» державних актів на право постійного користування землею.

Окремо встановлено, що 17.02.2000 протоколом № 3 засідання правління КСП «Світанок» прийнято рішення про завершення інвентаризації майна підприємства, створення право наступника, що матиме організаційно-правову форму юридичної особи - Товариство з обмеженою відповідальністю та 24.02.2000 провести загальні збори членів КСП «Світанок» в ході яких надати пояснення щодо реорганізації господарства.

У подальшому, 25.02.2000 в Порядку передбаченому «Положенням про державну реєстрацію суб`єктів підприємницької діяльності» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.1998 № 740 (зі змінами станом на 16.03.2000) здійснено реєстрацію Сільськогосподарського товариства з обмеженої відповідальністю «Світанок» (ідентифікаційний код - 30163758) (далі - СТОВ «Світанок), з формою власності юридичної особи - колективна власність.

Відповідно до Установчого договору про створення та діяльність СТОВ «Світанок» затвердженого районною державною адміністрацією Польського району Київської області за № 005 від 24.02.2000 СТОВ «Світанок» створюються в процесі реорганізації та є юридичним правонаступником КСП «Світанок».

Таким чином, досудовим розслідуванням встановлено, що на момент реєстрації державних актів на право постійного користування землею серії ІІ-КВ № 001201 від 22.05.2000 та серії ІІ-КВ № 001201 від 22.05.2000 за КСП «Світанок», останнє було реорганізовано в СТОВ «Світанок», та фактично не існувало.

У подальшому, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2013 у справі № 810/3563/13-а припинено юридичну особу СТОВ «Світанок» та зобов`язано державного реєстратора Іванківської районної державної адміністрації Київської області внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис щодо вказаного судового рішення та здійснити заходи з припинення юридичної особи у встановленому порядку.

На виконання вказаного рішення суду та порядку встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2003 № 755-IV (зі змінами станом на 11.08.2013) державним реєстратором Реєстраційної служби Іванківського міжрайонного управління юстиції Київської області до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 12.08.2013 внесено запис № 13371130010000910 щодо припинення юридичної особи СТОВ «Світанок», що не пов`язано з банкрутством, шляхом ліквідації.

Таким чином досудовим розслідуванням встановлено, що юридичну особу СТОВ «Світанок» припинено шляхом ліквідації, тобто в такій формі, яка передбачає повне завершення діяльності без переходу прав та обов`язків до інших осіб (без правонаступництва).

Водночас, ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , діючи умисно, з корисливих мотивів, за попередньою змовою з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , придбала право на майно шляхом обману, вчинене в особливо великих розмірах, за наступних обставин.

Так, у порушення вимог законодавства, що регламентують порядок набуття права власності на земельні ділянки, нехтуючи основними засадами Конституції України щодо неухильного додержання її та законів України, порушуючи ст. 14 Конституції України відповідно, до якої право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до Закону, ОСОБА_9 достовірно знаючи, як колишній учасник СТОВ «Світанок», про ліквідацію останнього 12.08.2013, та про те, що земельні ділянки СТОВ «Світанок» розпайовані між учасниками та яким припинено право колективної власності на земельні ділянки, які віднесені до земель запасу сільських рад, однак не сформовані та не зареєстровані у встановленому законом порядку, в останньої виник злочинний умисел на придбання права на майно шляхом обману, а саме на придбання поза волею власників права постійного користування земельними ділянками, які розташовані на території Поліського району Київської області.

При цьому, ОСОБА_9 усвідомлюючи, що реалізація вказаного злочинного умислу щодо заволодіння земельними ділянками неможлива без залучення інших осіб, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 08.04.2020 залучила ОСОБА_6 , який надав згоду на вчинення злочину.

У подальшому, ОСОБА_9 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_6 , розуміючи, що самостійно реалізувати спільний злочинний умисел не можуть, вирішили залучити як співвиконавців сільського голову Романівської сільської ради Поліського району Київської області ОСОБА_10 та сільського голову Радинської сільської ради Поліського району Київської області ОСОБА_11 .

Так, ОСОБА_9 достеменно знаючи про ліквідацію 12.08.2013 СТОВ «Світанок», а також про те, що ОСОБА_12 не являється директором СТОВ «Світанок», у невстановлений досудовим розслідування спосіб та місці, але не раніше 08.04.2020, отримала підроблений офіційний документ Протокол № 07/04-01 загальних зборів учасників СТОВ «Світанок» від 07.04.2020, засвідчений 08.04.2020 приватним нотаріусом Іванківського нотаріального округу Київської області ОСОБА_13 , згідно якого ОСОБА_12 як директор товариства запропонував, а 13 учасників зборів підтримали обрати кандидатуру ОСОБА_9 головою загальних зборів учасників неіснуючого СТОВ «Світанок», на яких підтримано пропозицію останньої створити юридичну особу правонаступника СТОВ «Світанок» визначивши організаційно-правову форму нової юридичної особи Товариство з обмеженою відповідальністю.

Крім того, ОСОБА_9 достеменно знаючи, що нову юридична особу ще не створено, у невстановлений досудовим розслідування спосіб та місці, але не раніше 08.04.2020, отримала підроблений офіційний документ Протокол № 1 Установчих зборів засновників ТОВ «Світанок Полісся» від 08.04.2020, засвідчений 08.04.2020 приватним нотаріусом Іванківського нотаріального округу Київської області ОСОБА_13 , згідно якого 14 учасників зборів підтримали пропозицію голови установчих зборів засновників товариства ОСОБА_9 створити юридичну особу правонаступника СТОВ «Світанок Полісся», у зв`язку з припиненням його діяльності шляхом ліквідації на підставі судового рішення та не можливістю оскарження даного рішення про ліквідацію, та у зв`язку з закінченням терміну подачі заяви на оскарження такого рішення, засновниками та кінцевими бенефіціарними власниками якого визначено 13 осіб.

Також, у вказаному підробленому офіційному документі зазначено, що учасники зборів підтримали пропозиції голови установчих зборів засновників ТОВ «Світанок Полісся» ОСОБА_9 щодо призначення директором ТОВ «Світанок Полісся» ОСОБА_12 та доручення останньому (з правом доручення третім особам) підготувати документи, провести державну реєстрацію ТОВ «Світанок Полісся», відкрити поточний рахунок у банку, провести необхідні заходів для фінансово-господарської діяльності Товариства, який фактично не був присутнім на зборах, та не мав можливості обіймати керівні посади у вказаний період в товариствах, у зв`язку з працевлаштуванням в Поліському лісгоспі.

У подальшому, 15.04.2020 використовуючи підроблені офіційні документи, а саме Протокол № 07/04-01 загальних зборів учасників СТОВ «Світанок» від 07.04.2020 та Протокол № 1 установчих зборів засновників ТОВ «Світанок Полісся» від 08.04.2020, не встановленою, на даний час особою, в порядку передбаченому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15.03.2003 № 755-IV здійснено реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Світанок Полісся» (код ЄДРПОУ 43595021) (далі - ТОВ «Світанок Полісся»).

У період з 22.04.2020 по 25.04.2020 ОСОБА_6 шляхом укладання договорів купівлі-продажу частки в статутному капіталі ТОВ «Світанок Полісся» з 13 засновниками та кінцевими бенефіціарними власниками вказаного товариства став новим та єдиним учасником ТОВ «Світанок Полісся».

Надалі, ОСОБА_6 , будучи учасником ТОВ «Світанок Полісся» частка у статутному капіталі якого становить 100 ? його вартості, достеменно знаючи, що ОСОБА_12 не являється директором ТОВ «Світанок Полісся», наказом № 2 від 28.04.2020 приймає рішення про звільнення ОСОБА_12 з посади директора Товариства, а наказом № 3 від 28.04.2020 приймає рішення про призначення на посаду директора Товариства з 29.04.2020 ОСОБА_9 , а також покладення на неї всі обов`язки бухгалтера (особи, на яку покладено обов`язки з ведення бухгалтерського обліку платника податків).

Після чого 28.04.2020 ОСОБА_9 , діючи умисно, з корисливих мотивів, продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, звернулася з заявою № 18-05/05 до сільського голови Радинської сільської ради Поліського району Київської області ОСОБА_11 з проханням надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі на місцевості, які перебувають в КСП «Світанок» на підставі державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-КВ № 001203 від 22.05.2000, на території Радинської сільської ради, надавши серед інших документів у додаток до заяви № 18-05/05 від 28.04.2020 завідомо підроблені документи, а саме Державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-КВ № 001203 від 22.05.2000, протокол № 07/04-01 загальних зборів учасників СТОВ «Світанок» від 07.04.2020 та протокол № 1 Установчих зборів засновників ТОВ «Світанок Полісся» від 08.04.2020.

Продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу на придбання права на майно шляхом обману, а саме на придбання поза волею власників права постійного користування земельними ділянками, які розташовані на території Поліського району Київської області ОСОБА_9 діючи за попередньою змовою з ОСОБА_6 18.05.2020 проводять загальні збори учасників ТОВ «Світанок Полісся», яке оформлено відповідним протоколом за № 18/05-1, на яких, достеменно знаючи що ТОВ «Світанок Полісся» не є правонаступником КСП «Світанок», а також те, що КСП «Світанок» не має в постійному користуванні земельних ділянок, приймають рішення про проведення інвентаризації всіх вільних ділянок сільськогосподарського призначення, які знаходяться в постійному користуванні КСП «Світанок».

У свою чергу, сільський голова Радинської сільської ради Поліського району Київської області ОСОБА_11 , діючи умисно, достеменно знаючи, що єдиним правонаступником КСП «Світанок» було СТОВ «Світанок», яке припинено 12.08.2013 шляхом ліквідації, тобто в такій формі, яка передбачає повне завершення діяльності без переходу прав та обов`язків до інших осіб (без правонаступництва), а також про те, що земельні ділянки зазначені в акті на право постійного користування землею серії ІІ-КВ № 001203 від 22.05.2000 знаходяться за межами Радинської сільської ради Поліського району Київської області, реалізуючи спільний з ОСОБА_9 та ОСОБА_6 злочинний умисел щодо придбання права на майно шляхом обману, а саме придбання поза волею власників права постійного користування земельними ділянками, які розташовані за межами Радинської сільської ради на території Поліського району Київської області, діючи відповідно до відведеної їй ролі 29.05.2020 прийняла рішення № 801-50-УІІ про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), які начебто перебували у користуванні КСП «Світанок» на підставі державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-КВ № 001203 від 22.05.2000.

На підставі вказаного рішення голови Радинської сільської ради Поліського району Київської області ОСОБА_11 , а також заяви ОСОБА_14 від 16.10.2020, підробленого офіційного документа державного акту на право постійного користування на землю КСП «Світанок» від 22.05.2000 серії ІІ-КВ № 001203, фізичною особою - підприємцем ОСОБА_15 (далі - ОСОБА_15 ) 21.10.2020 розроблено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності Радинської сільської ради, площею 18,0250 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яку в подальшому 04.11.2020 зареєстровано відділом в Іванківському районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області під кадастровим номером 3223588000:08:005:0001.

З метою доведення свого злочинного умислу до кінця, ОСОБА_6 , за співвиконавства ОСОБА_11 , 11.12.2020 подав до реєстратора Студениківської сільської ради Київської області ОСОБА_16 заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо іншого речового права).

На підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» № 5245-VІ від 06.09.2012 та підробленого офіційного документа - державного акта на право постійного користування землею серії ІІ-КВ за № 001203 від 22.05.2000, виданого на підставі рішення Поліської районної ради № 67 від 24.12.1999, реєстратор Студениківської сільської ради Київської області ОСОБА_16 прийняла рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 15.12.2020 № 55714875, згідно з яким за Радинською сільською радою Поліського району Київської області зареєстровано право комунальної власності на земельну ділянку площею 18,025 га з кадастровим номером 3223588000:08:005:0001, із цільовим призначенням: «01.01 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва», та зареєструвала право постійного користування за ТОВ «Світанок Полісся».

Таким чином, внаслідок використання ОСОБА_9 та ОСОБА_6 , за співвиконавства ОСОБА_11 , підроблених офіційних документів - державних актів на право постійного користування землею серії ІІ-КВ № 001201 від 22.05.2000 та серії ІІ-КВ № 001203 від 22.05.2000, Протоколу № 07/04-01 загальних зборів учасників СТОВ «Світанок» від 07.04.2020 та Протоколу № 1 Установчих зборів засновників ТОВ «Світанок Полісся» від 08.04.2020, вказані дії призвели до придбання ТОВ «Світанок Полісся» права на майно шляхом обману, а саме до придбання поза волею власників права постійного користування земельною ділянкою, яка розташована на території Поліського району Київської області, з кадастровим номером 3223588000:08:005:0001.

Разом з тим, досудовим розслідуванням встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 3223588000:08:005:0001 розташована в межах зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення, які були визначені державним актом на право постійного користування землею ІІ-КВ № 002872, зареєстрованим в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею 30.05.1999 за № 1.

Отже, внаслідок описаних неправомірних дій ОСОБА_9 та ОСОБА_6 , за співвиконавства ОСОБА_11 , ТОВ «Світанок Полісся» придбано право на майно шляхом обману, а саме придбано поза волею власників право постійного користування земельною ділянкою, яка розташована на території Поліського району Київської області, з кадастровим номером 3223588000:08:005:0001, вартістю 7 708 398, 00 гривень, тобто на суму, яка в шістсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення та відповідно до примітки до ст. 185 КК України визнається вчиненим в особливо великих розмірах.

Таким чином, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у придбанні права на майно шляхом обману (шахрайстві), вчиненому за попередньою змовою групою осіб та в особливо великих розмірах, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 5 ст. 190 КК України.

Також, досудовим розслідуванням встановлено, що 01.06.2020 ОСОБА_9 , діючи умисно, з корисливих мотивів, повторно, за попередньою змовою групою осіб, з метою придбання права на майно шляхом обману, а саме придбання поза волею власників права постійного користування земельними ділянками, які розташовані на території Поліського району Київської області, звернулася з заявою № 18-05/04 до сільського голови Романівської сільської ради Поліського району Київської області ОСОБА_10 з проханням надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі на місцевості, які перебувають в КСП «Світанок» на підставі державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-КВ № 001201 від 22.05.2000, на території Романівської сільської ради, надавши в додаток до заяви № 18-05/04 від 01.06.2020 завідомо підроблені документи, а саме Державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-КВ № 001201 від 22.05.2000, протокол № 07/04-01 загальних зборів учасників СТОВ «Світанок» від 07.04.2020 та протокол № 1 Установчих зборів засновників ТОВ «Світанок Полісся» від 08.04.2020.

У свою чергу, сільський голова Романівської сільської ради Поліського району Київської області ОСОБА_10 , діючи умисно, достеменно знаючи, що єдиним правонаступником КСП «Світанок» було СТОВ «Світанок», яке припинено 12.08.2013 шляхом ліквідації, тобто в такій формі, яка передбачає повне завершення діяльності без переходу прав та обов`язків до інших осіб (без правонаступництва), а також про те, що земельні ділянки зазначені в акті на право постійного користування землею серії ІІ-КВ № 001201 від 22.05.2000 знаходяться за межами Романівської сільської ради Поліського району Київської області, реалізуючи спільний з ОСОБА_9 та ОСОБА_6 злочинний умисел щодо придбання права на майно шляхом обману, а саме придбання поза волею власників права постійного користування земельними ділянками, які розташовані за межами Романівської сільської ради на території Поліського району Київської області, діючи відповідно до відведеної їй ролі 03.06.2020 прийняла рішення № 286-54-УІІ про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), які начебто перебували у користуванні КСП «Світанок» на підставі державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-КВ № 001201 від 22.05.2000.

На підставі вказаного рішення голови Романівської сільської ради Поліського району Київської області ОСОБА_10 , а також заяви

ОСОБА_9 від 10.09.2020, підробленого офіційного документа державного акту на право постійного користування на землю КСП «Світанок» від 22.05.2000 серії ІІ-КВ № 001201, фізичною особою - підприємцем ОСОБА_15 (далі - ОСОБА_15 ) 03.09.2020 розроблено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності Романівської сільської ради, площею 150,0146 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яку в подальшому 22.10.2020 зареєстровано відділом в Іванківському районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області під кадастровим номером 3222050000:01:001:0111.

З метою доведення свого злочинного умислу до кінця, ОСОБА_9 02.11.2020 подала до реєстратора виконавчого комітету Березанської міської ради Київської області ОСОБА_17 заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо іншого речового права).

Також встановлено, що на підставі рішення голови Романівської сільської ради Поліського району Київської області ОСОБА_10 № 286-54-УІІ від 03.06.2020, а також заяви ОСОБА_6 від 21.09.2020, підробленого офіційного документа державного акту на право постійного користування на землю КСП «Світанок» від 22.05.2000 серії ІІ-КВ № 001201, ОСОБА_15 17.09.2020 розроблено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності Романівської сільської ради, площею 22,8218 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яку в подальшому 22.10.2020 зареєстровано відділом в Іванківському районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області під кадастровим номером 3222050000:01:001:0112.

У подальшому, ОСОБА_9 , продовжуючи реалізацію спільного з ОСОБА_6 злочинного умислу, 02.11.2020 подала до реєстратора виконавчого комітету Березанської міської ради Київської області ОСОБА_17 заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо іншого речового права).

На підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» № 5245-VІ від 06.09.2012 та державного акта на право постійного користування землею серії ІІ-КВ № 001201 від 22.05.2000, виданого на підставі рішення Поліської районної ради № 67 від 24.12.1999, реєстратор виконавчого комітету Березанської міської ради Київської області ОСОБА_17 прийняв рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 02.11.2020 № 54893188 і від 02.11.2020 № 54892636, згідно з якими за Романівською сільською радою зареєстровано право комунальної власності на земельну ділянку площею 22,8218 га з кадастровим номером 3222050000:01:001:0112 та земельну ділянку площею 150,0146 га з кадастровим номером 3222050000:01:001:0111, із цільовим призначенням: «01.01 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва», та зареєстрував право постійного користування за ТОВ «Світанок Полісся».

Таким чином, внаслідок використання ОСОБА_9 та ОСОБА_6 , за співвиконавства ОСОБА_18 , підроблених офіційних документів - державних актів на право постійного користування землею серії ІІ-КВ № 001201 від 22.05.2000 та серії ІІ-КВ № 001203 від 22.05.2000, Протоколу № 07/04-01 загальних зборів учасників СТОВ «Світанок» від 07.04.2020 та Протоколу № 1 Установчих зборів засновників ТОВ «Світанок Полісся» від 08.04.2020, вказані дії призвели до придбання ТОВ «Світанок Полісся» права на майно шляхом обману, а саме до придбання поза волею власників права постійного користування земельними ділянками, які розташовані на території Поліського району Київської області, з кадастровими номерами 3222050000:01:001:0111 та 3222050000:01:001:0112.

Разом з тим, досудовим розслідуванням встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 3222050000:01:001:0112 розташована в межах зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення, які були визначені державним актом на право постійного користування землею ІІ-КВ № 002872, зареєстрованим в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею 30.05.1999 за № 1, а земельна ділянка з кадастровим номером 3222050000:01:001:0111 частково, площею 145,5815 га, розташована в межах зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення, які були визначені державним актом на право постійного користування землею ІІ-КВ № 003600, зареєстрованим в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею 09.10.2000 за № 102.

Отже, внаслідок описаних неправомірних дій ОСОБА_9 та ОСОБА_6 , за співвиконавства ОСОБА_18 , ТОВ «Світанок Полісся» придбано право на майно шляхом обману, а саме придбано поза волею власників право постійного користування земельними ділянками, які розташовані на території Поліського району Київської області, з кадастровими номерами 3222050000:01:001:0111 та 3222050000:01:001:0112, вартістю 74 896 747, 00 гривень, тобто на суму, яка в шістсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення та відповідно до примітки до ст. 185 КК України визнається вчиненим в особливо великих розмірах.

Таким чином, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у придбанні права на майно шляхом обману (шахрайстві), вчиненому повторно, за попередньою змовою групою осіб та в особливо великих розмірах, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 5 ст. 190 КК України.

Також досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 98 Цивільного кодексу України загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що належать до компетенції інших органів товариства, якщо інше не встановлено законом та рішення загальних зборів приймаються простою більшістю від числа учасників юридичної особи, якщо інше не встановлено установчими документами або законом.

Відповідно до ч. 4 ст. 33 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» на загальних зборах учасників ведеться протокол, у якому фіксуються перебіг загальних зборів учасників та прийняті рішення.

Також встановлено, що п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 березня 1999 № 440 «Про Порядок подання заяви (клопотання) про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення та форму державного акта на право власності на землю» визначено, що Державний акт на право постійного користування землею є документом який додається до заяви (клопотання) про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення, тобто підтверджує факт, здатний спричинити наслідки правового характеру, що видається повноважними (компетентними) особами органів державної влади, місцевого самоврядування.

Таким чином, відповідно до примітки до статті 358 КК України Державний акт на право постійного користування землею та Протокол загальних зборів є офіційними документами.

Разом з тим встановлено, що в Книзі записів (реєстрації) державних актів на право постійного користування землею за КСП «Світанок» обліковуються записи реєстрації державних актів на право постійного користування землею:

- за реєстраційним № 13 від 22.05.2000, державний акт серії ІІ-КВ № 001203 на земельну ділянку площею 1265,6 га для товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Радинської сільської ради;

- за реєстраційним № 14 від 22.05.2000, державний акт серії ІІ-КВ № 001201 на земельну ділянку площею 561,6 га для товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Орджонікідзенської (нова назва - Романівської) сільської ради.

Однак, архівні примірники державних актів на право постійного користування на землю КСП «Світанок» від 22.05.2000 серії ІІ-КВ № 001201 та від 22.05.2000 серії ІІ-КВ № 001203 фактично відсутні, так само як і технічна документація (проекти землеустрою) та картографічні матеріали щодо вказаних земельних ділянок в ГУ Держгеокадастрі у м. Києві та Київській області та його структурних підрозділах.

Також встановлено, що державні акти на право постійного користування на землю КСП «Світанок» від 22.05.2000 серії ІІ-КВ № 001201 та від 22.05.2000 серії ІІ-КВ № 001203 приймалися на підставі рішення Поліської районної ради VIII сесії ХХІІІ скликання № 67 від 24.12.1999.

Проте досудовим розслідуванням встановлено, що згідно протоколу засідання VIII сесії Поліської районної ради ХХІІІ скликання від 24.12.1999 прийнято останнє рішення під № 66 «Про план роботи районної ради у 2000 році».

Також встановлено, що 28.02.2000 приймалось рішення Поліської районної ради № 67-09-ХХІІІ «Про утворення районної комісії з Всеукраїнського референдуму».

Отже, під час досудового розслідування встановлено, що у протоколах сесій та рішеннях Поліської районної ради за 1999-2000 роки не містяться відомості щодо видачі КСП «Світанок» державних актів на право постійного користування землею.

Окрім того, ОСОБА_9 достеменно знаючи про ліквідацію 12.08.2013 СТОВ «Світанок», а також про те, що ОСОБА_12 не являється директором СТОВ «Світанок», у невстановлений досудовим розслідування спосіб та місці, але не раніше 08.04.2020, отримала підроблений офіційний документ Протокол № 07/04-01 загальних зборів учасників СТОВ «Світанок» від 07.04.2020, засвідчений 08.04.2020 приватним нотаріусом Іванківського нотаріального округу Київської області ОСОБА_13 , згідно якого ОСОБА_12 як директор товариства запропонував, а 13 учасників зборів підтримали обрати кандидатуру ОСОБА_9 головою загальних зборів учасників неіснуючого СТОВ «Світанок», на яких підтримано пропозицію останньої створити юридичну особу правонаступника СТОВ «Світанок» визначивши організаційно-правову форму нової юридичної особи Товариство з обмеженою відповідальністю.

Крім того, ОСОБА_9 достеменно знаючи, що нову юридичну особу ще не створено, у невстановлений досудовим розслідування спосіб та місці, але не раніше 08.04.2020, отримала підроблений офіційний документ Протокол № 1 Установчих зборів засновників ТОВ «Світанок Полісся» від 08.04.2020, засвідчений 08.04.2020 приватним нотаріусом Іванківського нотаріального округу Київської області ОСОБА_13 , згідно якого 14 учасників зборів підтримали пропозицію голови установчих зборів засновників товариства ОСОБА_9 створити юридичну особу правонаступника СТОВ «Світанок Полісся», у зв`язку з припиненням його діяльності шляхом ліквідації на підставі судового рішення та не можливістю оскарження даного рішення про ліквідацію, та у зв`язку з закінченням терміну подачі заяви на оскарження такого рішення, засновниками та кінцевими бенефіціарними власниками якого визначено 13 осіб.

Також, у вказаному підробленому офіційному документі зазначено, що учасники зборів підтримали пропозиції голови установчих зборів засновників ТОВ «Світанок Полісся» ОСОБА_9 щодо призначення директором ТОВ «Світанок Полісся» ОСОБА_12 та доручення останньому (з правом доручення третім особам) підготувати документи, провести державну реєстрацію ТОВ «Світанок Полісся», відкрити поточний рахунок у банку, провести необхідні заходів для фінансово-господарської діяльності Товариства, який фактично не був присутнім на зборах, та не мав можливості обіймати керівні посади у вказаний період в товариствах, у зв`язку з працевлаштуванням в Поліському лісгоспі.

У подальшому, 15.04.2020 використовуючи підроблені офіційні документи, а саме Протокол № 07/04-01 загальних зборів учасників СТОВ «Світанок» від 07.04.2020 та Протокол № 1 установчих зборів засновників ТОВ «Світанок Полісся» від 08.04.2020, не встановленою, на даний час особою, в порядку передбаченому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15.03.2003 № 755-IV здійснено реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Світанок Полісся» (код ЄДРПОУ 43595021) (далі - ТОВ «Світанок Полісся»).

Після чого 28.04.2020 ОСОБА_9 , діючи умисно, з корисливих мотивів, продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, звернулася з заявою № 18-05/05 до сільського голови Радинської сільської ради Поліського району Київської області ОСОБА_11 з проханням надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі на місцевості, які перебувають в КСП «Світанок» на підставі державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-КВ № 001203 від 22.05.2000, на території Радинської сільської ради, надавши серед інших документів у додаток до заяви № 18-05/05 від 28.04.2020 завідомо підроблені документи, а саме Державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-КВ № 001203 від 22.05.2000, протокол № 07/04-01 загальних зборів учасників СТОВ «Світанок» від 07.04.2020 та протокол № 1 Установчих зборів засновників ТОВ «Світанок Полісся» від 08.04.2020.

Продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу на придбання права на майно шляхом обману, а саме на придбання поза волею власників права постійного користування земельними ділянками, які розташовані на території Поліського району Київської області ОСОБА_9 діючи за попередньою змовою з ОСОБА_6 18.05.2020 проводять загальні збори учасників ТОВ «Світанок Полісся», яке оформлено відповідним протоколом за № 18/05-1, на яких, достеменно знаючи що ТОВ «Світанок Полісся» не є правонаступником КСП «Світанок», а також те, що КСП «Світанок» не має в постійному користуванні земельних ділянок, приймають рішення про проведення інвентаризації всіх вільних ділянок сільськогосподарського призначення, які знаходяться в постійному користуванні КСП «Світанок».

У свою чергу, сільський голова Радинської сільської ради Поліського району Київської області ОСОБА_11 , діючи умисно, достеменно знаючи, що єдиним правонаступником КСП «Світанок» було СТОВ «Світанок», яке припинено 12.08.2013 шляхом ліквідації, тобто в такій формі, яка передбачає повне завершення діяльності без переходу прав та обов`язків до інших осіб (без правонаступництва), а також про те, що земельні ділянки зазначені в акті на право постійного користування землею серії ІІ-КВ № 001203 від 22.05.2000 знаходяться за межами Радинської сільської ради Поліського району Київської області, реалізуючи спільний з ОСОБА_9 та ОСОБА_6 злочинний умисел щодо придбання права на майно шляхом обману, а саме придбання поза волею власників права постійного користування земельними ділянками, які розташовані за межами Радинської сільської ради на території Поліського району Київської області, діючи відповідно до відведеної їй ролі 29.05.2020 прийняла рішення № 801-50-УІІ про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), які начебто перебували у користуванні КСП «Світанок» на підставі державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-КВ № 001203 від 22.05.2000.

На підставі вказаного рішення голови Радинської сільської ради Поліського району Київської області ОСОБА_11 , а також заяви ОСОБА_14 від 16.10.2020, підробленого офіційного документа державного акту на право постійного користування на землю КСП «Світанок» від 22.05.2000 серії ІІ-КВ № 001203, фізичною особою - підприємцем ОСОБА_15 (далі - ОСОБА_15 ) 21.10.2020 розроблено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності Радинської сільської ради, площею 18,0250 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яку в подальшому 04.11.2020 зареєстровано відділом в Іванківському районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області під кадастровим номером 3223588000:08:005:0001.

Також, у свою чергу, сільський голова Романівської сільської ради Поліського району Київської області ОСОБА_10 , діючи умисно, достеменно знаючи, що єдиним правонаступником КСП «Світанок» було СТОВ «Світанок», яке припинено 12.08.2013 шляхом ліквідації, тобто в такій формі, яка передбачає повне завершення діяльності без переходу прав та обов`язків до інших осіб (без правонаступництва), а також про те, що земельні ділянки зазначені в акті на право постійного користування землею серії ІІ-КВ № 001201 від 22.05.2000 знаходяться за межами Романівської сільської ради Поліського району Київської області, реалізуючи спільний з ОСОБА_9 та ОСОБА_6 злочинний умисел щодо придбання права на майно шляхом обману, а саме придбання поза волею власників права постійного користування земельними ділянками, які розташовані за межами Романівської сільської ради на території Поліського району Київської області, діючи відповідно до відведеної їй ролі 03.06.2020 прийняла рішення № 286-54-УІІ про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), які начебто перебували у користуванні КСП «Світанок» на підставі державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-КВ № 001201 від 22.05.2000.

На підставі вказаного рішення голови Романівської сільської ради Поліського району Київської області ОСОБА_10 , а також заяви

ОСОБА_9 від 10.09.2020, підробленого офіційного документа державного акту на право постійного користування на землю КСП «Світанок» від 22.05.2000 серії ІІ-КВ № 001201, фізичною особою - підприємцем ОСОБА_15 (далі - ОСОБА_15 ) 03.09.2020 розроблено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності Романівської сільської ради, площею 150,0146 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яку в подальшому 22.10.2020 зареєстровано відділом в Іванківському районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області під кадастровим номером 3222050000:01:001:0111.

Таким чином, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у використанні завідомо підробленого документа, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України.

У судовому засіданні з розгляду клопотання прокурор підтримав клопотання, посилаючись на викладені у ньому обставини.

У судовому засіданні з розгляду клопотання підозрюваний та його захисник проти задоволення клопотання заперечували, посилаючись на його безпідставність та необґрунтованість, просили відмовити.

Вивчивши клопотання та докази, якими воно обґрунтовується, заслухавши пояснення сторін кримінального провадження, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

30.04.2026 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 190, ч. 4 ст. 358 КК України.

Обставини, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, викладено в матеріалах кримінального провадження і підтверджуються доказами, які долучені до матеріалів даного кримінального провадження.

Копії клопотання та доданих до нього матеріалів у відповідності до ч. 2 ст. 184 КПК України надані підозрюваному.

У відповідності до положень ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобіганням спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення або продовжити злочинну діяльність.

Згідно ст. 178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; вік та стан здоров`я підозрюваного, обвинуваченого; міцність соціальних зв`язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання; репутацію підозрюваного, обвинуваченого; майновий стан підозрюваного, обвинуваченого; наявність судимостей у підозрюваного, обвинуваченого; дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше; наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення; розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини.

Відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України.

Водночас, відповідно до практики Європейського Суду з прав людини вагомою підставою для вирішення питання про необхідність попереднього ув`язнення особи є ризик перешкоджання встановленню істини у справі та переховування цієї особи від правосуддя. При цьому зазначено, що небезпека перешкоджання встановленню істини у справі та переховування особи від правосуддя може вимірюватися суворістю можливого покарання в сукупності з наявністю даних про матеріальний, соціальний стан особи, її зв`язками з державою, у якій його переслідують та міжнародними контактами.

Крім того, згідно з п. 3, п. 4 ст. 5 Конвенції про захист прав людини та практику Європейського суду з прав людини обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою. При цьому, ризик переховування обвинуваченого від правосуддя не може оцінюватися виключно на підставі суворості можливого судового рішення, а це слід робити з урахуванням низки відповідних фактів, які можуть підтверджувати існування такого ризику, або свідчити про такий його незначний ступінь, який не може служити підставою для запобіжного ув`язнення.

Відповідно до ч.1 ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Згідно ч. 2 ст. 194 КПК України слідчий суддя, суд зобов`язаний постановити ухвалу про відмову у застосуванні запобіжного заходу, якщо під час розгляду клопотання прокурор не доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті.

Слідчий суддя враховує ч. 5 ст. 9 КПК України, якою передбачено, що кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Європейський Суд з прав людини у справі «Фокс, Кемпбел і Гартлі проти Сполученого Королівства» зазначив, що «обґрунтована підозра» передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об`єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин.

Слідчим у клопотанні та доданих документів, а також прокурором під час судового засідання доведено наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_6 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 190, ч. 4 ст. 358 КК України.

Разом з тим, клопотання не містить переконливого обґрунтування припущень прокурора про наявність у підозрюваного наміру перешкодити ходу досудового розслідування у такий спосіб, що застосування більш м`якого запобіжного заходу буде недостатнім для запобігання ризикам, передбаченими ст. 177 КПК України.

Таким чином, слідчий суддя дійшов висновку про відсутність передбачених ст.ст. 181, 194 КПК України обставин, які б вказували на наявність підстав для застосування до підозрюваної запобіжного заходу у виді тримання під вартою.

Проте, оскільки в ході розгляду клопотання доведено обґрунтованість підозри та наявність існування ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, слідчий суддя вважає наявними підстави для застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання, що забезпечить належну процесуальну поведінку підозрюваного.

Згідно ч. 7 чт. 194 КПК України, обов`язки, передбачені частинами п`ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.

Крім цього, застосовуючи до підозрюваного запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, слідчий суддя вважає за необхідне покласти на підозрюваного додаткові обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, та зобов`язати підозрюваного: прибувати за кожною вимогою до суду, слідчого, прокурора; не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування з приводу обставин розслідуваних кримінальних правопорушень з свідками ОСОБА_12 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , підозрюваними ОСОБА_9 та ОСОБА_18 ; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

Питання щодо доведеності вини підозрюваного у вчиненні інкримінованого злочину та правильності кваліфікації його дій слідчим суддею при розгляді клопотання не вирішувались, оскільки підлягають дослідженню при проведенні досудового розслідування та під час розгляду справи по суті.

Керуючись ст. 29 Конституції України, ст.ст. 177, 178, 181, 193, 194, 196, 197, 205, 309 КПК України, слідчий суддя -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою - відмовити.

Застосувати до підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у виді особистого зобов`язання, зобов`язавши підозрюваного прибувати до органів досудового розслідування та суду на дату та час проведення процесуальних дій відповідно до отриманих ним повідомлень.

Покласти на підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов`язки:

прибувати за кожною вимогою до суду, слідчого, прокурора;

не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

утримуватися від спілкування з приводу обставин розслідуваних кримінальних правопорушень з свідками ОСОБА_12 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , підозрюваними ОСОБА_9 та ОСОБА_18 ;

здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

Строк виконання обов`язків, покладених на підозрюваного, визначити в межах строку досудового розслідування, до 23.06.2026 включно.

Ухвала слідчого судді в частині застосування запобіжного заходу у виді особистого зобов`язання, оскарженню не підлягає, набирає законної сили та підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1