Ухвала суду № 137032507, 02.06.2026, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2026
Номер справи
520/5148/26
Номер документу
137032507
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

У Х В А Л А

про закриття провадження у справі

02.06.2026 р. № 520/5148/26

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонов М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження клопотання представника відповідача про закриття провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, буд. 33/19,м. Київ,04116) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом до Головного управління ДПС у м. Києві, в якому просить суд:

1. Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення від 07.08.2024 № 1372554-240110-2656-UA63120270000028556 та від 07.08.2024 № 1517326-240110-2656-UA80000000000875983 за підписом уповноваженої особи начальника відділу адміністрування податку на нерухоме майно та транспортного податку управління адміністрування податків з фізичних осіб Головного управління ДПС у м. Києві Любові Макаренко про визначення ОСОБА_1 сум податкових зобов`язань у розмірі 2 242,82 грн. та 2 529,26 грн. на підставі статті 266 Податкового кодексу України.

2. Судові витрати покласти на відповідача ГУ ДПС у м. Києві.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 16.03.2026 року відкрито спрощене провадження по справі, без виклику сторін в судове засідання.

До суду від представника відповідача надійшло клопотання, в якому просить суд закрити провадження у справі.

В обґрунтування клопотання зокрема зазначено, що Головним управлінням ДПС у м. Києві було відкликано помилково сформовані та направлені податкові повідомлення-рішення 07.08.2024 № 1372554 240110-2656-UA63120270000028556, № 1517326-240110-2656-UA80000000000875983, про що було проінформовано позивача листом від 03.04.2026 № 3055/О/26-15-24-01 10-07.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає за можливе закрити провадження по даній справі, з огляду на наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , за даними інформаційно-комунікаційної системи Головного управління ДПС у м. Києві перебуває на обліку в контролюючому органі, як платник податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Відповідно до інформації з бази даних контролюючого органу отриманих від Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за ОСОБА_1 рахуються наступні об`єкт, які знаходяться за адресами:

- квартира, загальною площею 83,0 кв. м, за адресою: АДРЕСА_2 , вид власності - спільна сумісна, розмір частки - 1;

- квартира, загальною площею 46,8 кв. м, за адресою: АДРЕСА_3 .

Відповідачем, на виконання вимог ст. 266 ПК України, було здійснено обчислення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та сформовано податкові повідомлення-рішення від 07.08.2024 № 1372554-240110-2656UA63120270000028556, № 1517326-240110-2656UA80000000000875983.

В клопотанні про закриття провадження відповідачем зазначено, що при детальному аналізі співставленні інформації наявної в інформаційно-телекомунікаційних базах даних було виявлено не точності щодо об`єктів нерухомості, що перебували у власності гр. ОСОБА_1 у 2023 податковому періоді з інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно з даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 30.05.2025 ОСОБА_1 проведено державну реєстрацію права власності на житловий будинок АДРЕСА_4 на підставі свідоцтва про право власності, виданого 13.12.2011 виконкомом Липецької сільської ради, за який податок на нерухоме майно за 2023 рік не обчислювався та інформація щодо нього в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно до травня 2025 року містилась без зазначення загальної площі.

Також відповідачем зазначено, що на поточну дату згідно з даними інформаційно комунікаційної системи ГУ ДПС у м. Києві актуальна податкова адреса гр. ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 . Для уникнення питань щодо правильності нарахування податку на квартиру АДРЕСА_5 , що перебуває у спільній сумісній власності разом з членами його сім`ї, необхідно на підставі колективної заяви співвласників об`єкта нерухомості, поданої до податкового органу за місцем реєстрації, визначити платника податку за цю квартиру. До ГУ ДПС у м. Києві така заява платником не подавалась.

Згідно зі ст. 19 Конституції України посадові особи органів державної влади зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права та обов`язки платників податків та зборів, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі ПК України).

Згідно з п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов`язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 41.1 ст. 41 ПК України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Статтею 191 ПК України визначено, що контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 193 цього Кодексу, а саме, здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.

Справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки регулюється статтею 266 розділу ХІІ ПК України.

Підпунктом 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України встановлено, що платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (пп. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 ПК України).

Відповідно до пп. 266.7.3 п. 266.7 ст. 266 ПК України у разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів (зокрема документів, що підтверджують право власності на об`єкт оподаткування, перехід права власності на об`єкт оподаткування), контролюючий орган за місцем реєстрації платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

Згідно з п. 56.1 ст. 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п. 55.1 ст. 55 ПК України: податкове повідомлення - рішення про визначення суми грошового зобов`язання платника податків або будь-яке інше рішення контролюючого органу може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня під час проведення процедури його адміністративного оскарження та в інших випадках у разі встановлення невідповідності таких рішень актам законодавства.

Згідно із пп. 60.1.2 п. 60.1 ст. 60 ПК України податкове повідомлення рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення - рішення про нарахування суми грошового зобов`язання або податкову вимогу.

Відповідно до п. 60.4 ст. 60 ПК України у випадках, визначених пп. 60.1.2 п.60.1 цієї статті, податкове повідомлення - рішення або податкова вимога вважаються відкликаними з дня прийняття контролюючим органом рішення про скасування такого податкового повідомлення-рішення або податкової вимоги.

Відповідно до пп. 266.7.3 п. 266.7 ПК України у разі виявлення розбіжностей у тому числі в розмірі ставки податку, контролюючий орган за місцем реєстрації платника податку проводить перерахунок суми податку і місцем реєстрації платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

Отже, норма щодо відкликання попереднього податкового повідомлення рішення у разі винесення нового податкового повідомлення-рішення у зв`язку із перерахунком є імперативною.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 238 Кодексу адміністративного судочинства України cуд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлення суб`єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

Відповідно до ч. 2 ст. 238 КАСУ суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.

З огляду на вищевикладене та враховуючи, що оскаржувані позивачем податкові повідомлення-рішення від 07.08.2024 № 1372554 240110-2656-UA63120270000028556, № 1517326-240110-2656-UA80000000000875983 в силу вимог норм ПК України вважаються відкликаними та такими, що втратили свою чинність, а отже як наслідок, не створюють для позивача обов`язків із сплати податків та не породжують для нього інших негативних наслідків, а відтак і не порушують прав позивача суд дійшов висновку про закриття провадження у справі.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору і не надав доказів понесених судових витрат, відсутні підстави для їх розподілу.

Керуючись положеннями ст. ст. 140, 238, 239, 241-243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Клопотання представника Головного управління ДПС у м. Києві про закриття провадження по адміністративній справі № 520/5148/26 - задовольнити.

Провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, буд. 33/19,м. Київ,04116) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - закрити.

Роз`яснити позивачу, що у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями)

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Суддя Спірідонов М.О.