Рішення № 137032454, 02.06.2026, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2026
Номер справи
520/8891/26
Номер документу
137032454
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 червня 2026 р. № 520/8891/26

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитра Волошина, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (м-н Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 пов., м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344) про визнання неправомірними дії та зобов`язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо зменшення та припинення виплати доплати до старого розміру пенсії 1046,60 грн та не проведення індексації пенсії та суми доплат до попереднього розміру пенсії , доплати за понаднормовий стаж підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії ОСОБА_1 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 (із змінами, внесеними постановами КМУ № 543 від 26.06.2019, № 251 від 01.04.2020, № 849 від 16.09.2020, № 127 від 22.02.2021, № 118 від 16.02.2022, № 168 від 24.02.2023, № 185 від 23.02.2024, № 209 від 25.02.2025 та № 236 від 25.02.2026);

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області поновити виплату доплати до старого розміру пенсії в сумі 1046,60 грн та провести індексацію з 14.10.2025 року пенсії та суми доплат до попереднього розміру пенсій, доплати за понаднормовий стаж, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії ОСОБА_1 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 (із змінами, внесеними постановами КМУ № 543 від 26.06.2019, № 251 від 01.04.2020, № 849 від 16.09.2020, № 127 від 22.02.2021, № 118 від 16.02.2022, № 168 від 24.02.2023, № 185 від 23.02.2024, № 209 від 25.02.2025 та № 236 від 25.02.2026).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області вчинено протиправні дії, які полягають у припиненні виплати доплати до старого розміру пенсії, доплати за понаднормовий стаж, підвищень, а також нездійсненні, відповідно, індексації зазначених доплат. Позивач вважає свої права порушеними, тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою від 04.05.2026, після усунення позивачем недоліків позовної заяви, відкрито спрощене провадження по справі в порядку ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня одержання копії ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі подати до суду відзив на адміністративний позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження доставлена представнику позивача та відповідачу до їх електронних кабінетів в системі "Електронний суд", що підтверджується довідками про доставку електронних листів.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, просив суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Відповідач зазначив, що пенсію позивачу було призначено виходячи з середньомісячної заробітної плати, розрахованої із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески 3 764,40 грн (за 2014-2016 роки), та саме такий показник застосовувався при подальших перерахунках пенсії позивача. Свою правову позицію обґрунтував тим, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов`язана регулювати економічні процеси, встановлювати й застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб та інтересами всього суспільства.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 15.06.2017, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією протоколу про призначення пенсії №2138.

Як встановлено судовим розглядом, 23.07.2025 позивач звернувся на адресу відповідача із заявою щодо надання на його адресу розпорядження про призначення/перерахунок пенсії та розрахунок пенсії за 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 та 2024 роки.

Згідно наданої відповідачем інформації, з 01.03.2019 року проведено перерахунок пенсії позивача, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році.

Коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні для індексації пенсій з 1 березня 2019 року дорівнював 1,17. Отже показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з урахуванням якого проводиться перерахунок пенсії з 01.03.2019 року становив 4404.35 грн. (3764,40х1,17). Перерахунок пенсій проводився за матеріалами пенсійних справ. Розмір пенсії з 01.03.2019 становив 4128,62 грн.

З 01.05.2020, на виконання приписів постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році, позивачу знову проведено перерахунок пенсії. Зокрема, підпунктом 2 пункту 2 вказаної постанови визначено, що у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

З 01.05.2020 позивачу встановлено відповідну доплату до пенсії. Розмір пенсії з 01.05.2020 становив 4228,62 грн.

З 01.03.2021 року, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні для індексації пенсій визначений у розмірі 1,11. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з урахуванням якого проводиться перерахунок пенсії з 01.03.2019 становив 5426.60 грн. (3764,40х1.17х1.11х 1.11). Розмір пенсії з 01.03.2021 становив 4649,26 грн.

З 01.03.2022 проведено перерахунок пенсії позивача на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні для індексації пенсій визначений у розмірі 1,14. З урахуванням зазначеного, розмір пенсії ОСОБА_1 дорівнював 6186.32 грн. (3764,40х1.17х1.11х1.11х1.14). Розмір пенсії з 01.03.2022 становив 5542,02 грн.

З 01.03.2023 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні для індексації пенсій дорівнював 1,197. Відтак, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з урахуванням якого проводиться перерахунок пенсії з 01.03.2021 року сягнув 7405.03 грн. (3764,40х1.17 х 1.11 х 1.11 х 1.14 х 1.197). Розмір пенсії з 01.03.2023 становив 6605,36 грн.

З 01.03.2024 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні для індексації пенсій визначений на рівні 1,0796. З урахуванням зазначеного показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з урахуванням якого проводиться перерахунок пенсії з 01.03.2024 року склав 7994.47 грн. (3764,40х1.17х1.11х1.11х1.14х1.197х1.0796). Розмір пенсії позивача з 01.03.2024 становив 7458,37 грн.

З 01.03.2025 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат і додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» встановлено, що у 2025 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115. З урахуванням зазначеного показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з урахуванням якого проводиться перерахунок пенсії і склав 8913.83 грн. (3764,40х1.17х1.11х1.11х1.14х1.197х1.0796х1,115). Розмір пенсії з 01.03.2025 становив 8296,47 грн.

Ознайомившись з розрахунками пенсії, які надав відповідач, позивач встановив, що з 01.10.2017 проведено автоматичні осучаснення раніше призначених пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», основний розмір пенсії позивача зменшився та становив 2990,18 грн.

Як стверджує позивач, пенсійним органом йому було встановлено доплату до старого основного розміру в сумі 1046,60 грн., але не здійснено індексацію пенсії та цієї доплати починаючи з 2019 року, чим порушено п.6 Постанови КМУ №124 Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ№ 543 від 26.06.2019; № 251 від 01.04.2020; № 849 від 16.09.2020 ; № 127 від 22.02.2021; № 118 від 16.02.2022, ПОСТАНОВА КМУ від 24 лютого 2023 р. № 168, Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 та Постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 р. № 209, а саме не провівши перерахунок (індексацію) суми доплат до попереднього розміру пенсій, доплати за понаднормовий стаж, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, що стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, а своє право на належний соціальний захист порушеним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 44 Конституції України гарантує громадянам право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.06.2003 №1058-IV, (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії за віком) за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Згідно частини 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, передбачала, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп*Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

При цьому, відповідно до статті 25 Закону України №1058-IV в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою: Кс = (См*Вс)/ 100% * 12, де Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08%.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+ Кз3+ ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи (частина 2 статті 40 Закону України №1058-IV).

11.10.2017 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII (далі - Закон №2148-VIII). Зазначеним законом друге речення абзацу п`ятого викладено в такій редакції: "За період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%".

Зазначеним Законом "Прикінцеві положення" Закону України №1058-IV доповнено п.п. 4-3: призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону №2148-VIII встановлено, що у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Вказана норма служить законодавчою гарантією захисту прав на отримання пенсії у раніше встановленому розмірі, у випадку якщо внаслідок перерахунку зменшився її розмір.

Оскільки позивачу пенсію призначено відповідно до положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV в редакції, чинній до набрання чинності Законом №2148VIII, пенсія підлягала перерахунку з 01.10.2017 відповідно до п. 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Так, оскільки розмір пенсії внаслідок проведеного перерахунку зменшився, позивачу було призначено доплату до старого розміру пенсії в сумі 1046,60 грн, загальний розмір пенсії з надбавками не змінився та становив 4128,62 грн. Проведений пенсійним органом перерахунок позивачем не оскаржується.

Продовжуючи розгляд справи по суті, суд зазначає, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення (частина 2 статті 42 Закону України №1058-IV).

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" встановлено, що:

у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17;

у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Пунктом 6 Порядку проведення перерахунку пенсій, відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого цією постановою, передбачено, що під час перерахунку пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.

Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Так, з 01.03.2019 позивачу проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні в розмірі 1,17.

Як встановлено пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році", у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11. У разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії. Перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.

З 01.05.2020 позивачу проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні 1,11.

Згідно з пунктом 1 постанови КМУ від 22.02.2021 №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" встановлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11. У разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії. З 1 березня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі Закон) з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону, не досягає 2 200 гривень, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.

Як вже зазначалось судом вище, та підтверджено матеріалами справи, 01.03.2021 позивачу проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні 1,11.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" встановлено, що у 2022 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14. У разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

З 01.03.2022 позивачу проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні 1,14.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

На виконання означеної постанови Кабінету Міністрів України, позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.03.2023.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні для індексації пенсій з 1 березня 2024 року склав 1,0796. Розмір пенсії позивача з 01.03.2024 дорівнював 7458,37 грн.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат і додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» встановлено, що у 2025 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115. Розмір пенсії позивача з 01.03.2025 становив 8296,47 грн.

Дані обставини підтверджені наявними в матеріалах справи відомостями з пенсійної справи позивача та сторонами не заперечуються.

Натомість, позивач оскаржує скасування доплати до основного розміру пенсії у сумі 1046,60 грн. та вимагає провести перерахунок пенсії та відновити доплату з 14.10.2025 із проведенням індексації пенсії та суми доплат до попереднього розміру пенсій, доплати за понаднормовий стаж, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії ОСОБА_1 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 (із змінами, внесеними постановами КМУ № 543 від 26.06.2019, № 251 від 01.04.2020, № 849 від 16.09.2020, № 127 від 22.02.2021, № 118 від 16.02.2022, № 168 від 24.02.2023, № 185 від 23.02.2024, № 209 від 25.02.2025 та № 236 від 25.02.2026).

Але матеріали справи не містять відомостей про скасування спірної доплати з 14.10.2025 в межах розгляду цієї справи. Зазначена доплата була встановлена до мінімального розміру пенсії позивача, який у подальшому поступово збільшувався за рахунок проведеної пенсійним органом індексації, на виконання вимог чинного законодавства.

Також суд не приймає до уваги посилання позивача на порушення відповідачем пункту 6 Порядку, оскільки цим пунктом передбачено врахування доплати до попереднього розміру пенсії під час перерахунку пенсії. Жодного посилання на те, що отримувані особою доплати до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством) після проведеного перерахунку мають бути проіндексовані наведений пункт не містить. Крім цього, зміст цього пункту навпаки свідчить про те, що під час перерахунку доплати до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством) мають враховуватися та можуть змінюватися.

Доплата до попереднього основного розміру пенсії, призначена позивачу з 01.10.2017 через зменшення пенсії внаслідок проведеного перерахунку, не є фіксованою виплатою, оскільки запроваджена з метою забезпечення гарантії недопущення зменшення розміру пенсії після її призначення, що додатково свідчить про можливість її зменшення після збільшення основного розміру пенсії.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (м-н Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 пов., м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344) про визнання неправомірними дії та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Дмитро ВОЛОШИН