Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
01 червня 2026 року о/об 16 год. 50 хв.Справа № 280/2300/26 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРЯДКА ОРАНЖ» (вул.Магістральна, буд.43-А, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69014; код ЄДРПОУ 44974680)
до Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663)
про скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРЯДКА ОРАНЖ» (надалі позивач, ТОВ «ГРЯДКА ОРАНЖ») до Головного управління ДПС у Запорізькій області (надалі відповідач, ГУ ДПС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення: 1) від 16.10.2025 за №00177530708; 2) від 16.10.2025 за №00177560708; 3) від 16.10.2025 за №00177420901.
У позовній заяві зазначено наступне: «… Податковим органом на підставі наказу № 1582-п від 03.09.2025 року було проведено фактичну перевірку магазину-кафе ТОВ «ГРЯДКА ОРАНЖ» за адресою м. Запоріжжя, вул. Сергія Синенко, бул. 11, прим. V з метою контролю за дотриманням суб`єктом господарювання вимог законодавства, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі підакцизними товарами; виявлення порушень установлених правил торгівлі підакцизними товарами;, вимог законодавства, яке регулює ведення касових операцій; дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), з питань цін та ціноутворення, а також дотримання вимог інших нормативно-правових актів, що регулюють обіг підакцизних товарів в Україні, за період з 01.01.2025 по дату закінчення фактичної перевірки. За результатами перевірки складений акт фактичної перевірки від 15.09.2025 року № 13394/08/01/07/08/44974680 (далі за текстом - Акт перевірки). Перевіркою інкриміновані наступні порушення: - п. 1, 2, 11 статті 3 Закону України від 06.07.95 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; - п. 85.2 статті 85 Податкового кодексу України; - п. 1 Постанови КМ України від 18.06.2024 р. № 3817-ІХ «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних цін на окремі види алкогольних напоїв»; - п.32 розділу XIII Закону України «Про державне регулювання, виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», в частині реалізації алкогольних напоїв за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої на загальну суму 1540,00 грн., виходячи з МРЦ на такі напої. Згідно п 86.7 ст.86 Податкового кодексу України (далі - ПК України): «Уразі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом`якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Такі заперечення, додаткові документи і пояснення с невід`ємною частиною матеріалів перевірки.» В порядку п.86.7. ст.86 ТОВ «ГРЯДКА ОРАНЖ» було подано обґрунтовані заперечення, в яких викладені факти про необґрунтованість висновків перевірки та даними, викладеними у акті перевірки. Однак, регіональний податковий орган листом 13.10.2025 року № 43813/6/08-01 -07- 08-12 залишив поза увагою зауваження скаржника. У подальшому Головним управлінням ДПС у Запорізькій області було складено: - податкове повідомлення-рішення від 16.10.2025 року № 00177530708 про застосування штрафу в розмірі 20443,18 грн., яке було отримано ТОВ «ГРЯДКА ОРАНЖ» через електронний кабінет 17.10.2025 року (підтверджується відповідним скріншотом); - податкове повідомлення-рішення від 16.10.2025 року № 00177560708 про застосування штрафу в розмірі 2 040,00 грн., яке було отримано ТОВ «ГРЯДКА ОРАНЖ» через електронний кабінет 17.10.2025 року (підтверджується відповідним скріншотом); - податкове повідомлення-рішення від 16.10.2025 року № 00177420901 про застосування штрафу в розмірі 16000,00 грн., яке було отримано ТОВ «ГРЯДКА ОРАНЖ» через електронний кабінет 16.10.2025 року (підтверджується відповідним скріншотом). Вказані податкові повідомлення-рішення було оскаржено до Державної податкової служби України в порядку ст. 56 Податкового кодексу України. Однак, рішенням Державної податкової служби України від 24.12.2025 року № 36599/6/99-00-06-03-02-06 скаргу позивача було залишено без задоволення. Позивач вважає податкові повідомлення-рішення за своїм характером необґрунтованим як нормативно, так і документально у зв`язку з наступним: 1. Порушення процедури призначення та проведення перевірки. … 2. НЕОБҐРУНТОВАНІСТЬ ВИСНОВКІВ АКТУ ФАКТИЧНОЇ ПЕРЕВІРКИ. … 3. Акт перевірки не є носієм доказової інформації … 4. Щодо незаконності податкових повідомлень-рішень, прийнятих за наслідками незаконної перевірки. … 5. Прийняття одного ППР на сукупність штрафів за декілька порушень є грубим порушенням визначеного законом порядку застосування санкцій. … 6. Запит на надання документів без дати та номеру не відповідає вимогам закону. …».
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Таким чином, ознайомившись зі змістом позовної заяви ТОВ «ГРЯДКА ОРАНЖ» проаналізувавши викладені позивачем доводи та обґрунтування, дослідивши надані до позовної заяви документи, Головне управління ДПС у Запорізькій області позов не визнає в повному обсязі, заперечує проти позовних вимог та вважає, що підстави для їх задоволення відсутні. … З огляду на зазначене за текстом даного відзиву, Головне управління ДПС у Запорізькій області наголошує на тому, що податковим органом вчинено всі належні дії в межах чинного законодавства при проведенні фактичної перевірки ТОВ «ГРЯДКА ОРАНЖ». Як наслідок, Головним управлінням ДПС у Запорізькій області законно та обґрунтовано на підставі Акту фактичної перевірки №13394/08/01/07/08/44974680 від 15.09.2025, Головне управління ДПС у Запорізькій області прийнято наступні податкові повідомлення-рішення №00177530708, №00177560708, №00177420901 від 16.10.2025 на загальну суму у розмірі 38 483, 18 грн. Таким чином, всі наведені у позовній заяві ТОВ «ГРЯДКА ОРАНЖ» доводи є необґрунтованими, незаконними та такими, що не підлягають задоволенню у повному обсязі. …».
Відповідач проти позовної заяви заперечував.
Ухвалою судді від 30.03.2026 в адміністративній справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
03.09.2025 Головним управлінням ДПС у Запорізькій області винесено Наказ №1582-п «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ГРЯДКА ОРАНЖ» (код ЄДРПОУ 44974680)», в якому зазначено: «… Керуючись ст. 191, ст. 20, пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 Податкового Кодексу України, на підставі пп. 80.2.2 та пп.80.2.5 п. 80.2 ст. 80, пп. 69.22, п. 69.27, пп. 69.351 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (зі змінами), ст.72 Закону України від 18.06.2024 року №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального»; у зв`язку з отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів про можливі порушення законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, стосовно суб`єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері ресторанного бізнесу; доповідної записки начальника управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Запорізькій області Рулевської Олени від 02.09.2025 №3439/08-01-07-08-06. НАКАЗУЮ: 1. Провести з 04 вересня 2025 року тривалістю не більше 10 діб фактичну перевірку магазину-кафе за адресою: Запорізька область, м. Запоріжжя, Дніпровський район, вул. Сергія Синенко, буд. 11, прим. V, де здійснює діяльність ТОВ «ГРЯДКА ОРАНЖ» (код ЄДРПОУ 44974680) за період з 01.01.2025 по день закінчення фактичної перевірки, з метою здійснення контролю за дотриманням суб`єктом господарювання вимог законодавства, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі підакцизними товарами; виявлення порушень установлених правил торгівлі підакцизними товарами; вимог законодавства, яке регулює ведення касових операцій; дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами); з питань цін та ціноутворення, а також дотримання вимог інших нормативно-правових актів, що регулюють обіг підакцизних товарів в Україні. 2. Контроль за виконанням наказу покласти на начальника управління податкового аудиту Рулевську Олену та начальника управління контролю за підакцизними товарами Зарецьку Юлію за відповідними напрямками роботи. …».
У Направленні на перевірку від 04.09.2025 за №2323, виданому ГУ ДПС у Запорізькій області, зазначено: «… Мені, ОСОБА_1 , продавець пред`явлено службове посвідчення та направлення від «04»09.2025 року №2323 на проведення перевірки 05.09.2025 13:52 (підпис) та вручено копію наказу від «03»09.2025 року №1582-п про проведення фактичної перевірки 05.09.25 14:47 (підпис)».
У Направленні на перевірку від 04.09.2025 за №2324, виданому ГУ ДПС у Запорізькій області, зазначено: «… Мені, ОСОБА_1 , продавець пред`явлено службове посвідчення та направлення від «04»09.2025 року №2324 на проведення перевірки 05.09.2025 13:52 (підпис) та вручено копію наказу від «03»09.2025 року №1582-п про проведення фактичної перевірки 05.09.25 14:47 (підпис)».
У період з 05.09.2025 по 12.09.2025 ГУ ДПС у Запорізькій області проведена фактична перевірка ТОВ «ГРЯДКА ОРАНЖ» з питань дотримання вимог Податкового кодексу України, Кодексу законів про працю України, Законів України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами), від 02 березня 2015 року №222-VIII «Про ліцензування видів господарської діяльності» (із змінами), від 18 червня 2024 року №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (із змінами), Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2017 року № 148 (із змінами) та інших нормативно-правових актів, що підлягають перевірці, за результатами якої складено Акт №13394/08/01/07/08/44974680 від 15.09.2025 (надалі Акт фактичної перевірки №13394/08/01/07/08/44974680 від 15.09.2025).
В Акті фактичної перевірки №13394/08/01/07/08/44974680 від 15.09.2025 зазначено: «… 2.2.20. Додаткова інформація про факти, встановлені в ході перевірки: При проведенні фактичної перевірки магазину-кафе, що розташований за адресою: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Сергія Синенко, буд. 11, прим V, в якому здійснює господарську діяльність ТОВ «ГРЯДКА ОРАНЖ» (код ЄДРПОУ 44974680) встановлено: 1) проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій з порушенням використання режиму попереднього програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, ціни товару та обліку його кількості, а саме: - згідно фіскального чеку ПРРО №4307242340 від 01-05-2025 роздрукованого об 16:48:25 год. на ПРРО з фіскальним номером 4000804730 здійснено продаж одного тютюнового стіку «TЕREA SILVЕR.. ТВЕН» за ціною 131,00 грн. на загальну суму 131,20 грн. - згідно фіскального чеку ПРРО №4224005706 від 17-04-2025 роздрукованого об 20:28:55 год. на ПРРО з фіскальним номером 4000782567 здійснено продаж одного тютюнового стіку «TEREA SILVER.. ТВЕН» за ціною 131,00 грн. на загальну суму 431,02 грн. - без зазначення вірного десятизначного коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (вірний код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД для тютюнових стіків - 24041100І0). Відповідно до Положення №13 для підакцизного товару необхідно забезпечити зазначення у фіскальному касовому чеку коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, затвердженого Законом №674, який складається з 10 цифр. 2) Відповідно до бази даних ДПС України (СОД РРО) встановлено випадки створення в РРО розрахункових документів при продажу алкогольних напоїв на загальну суму - 10244,82 грн., які повинні маркуватися марками акцизного податку (Далі МАП), без реквізитів МАП. У відповідній графі почекових даних РРО відсутня інформація про серію та помер МАП (дані чеків у додатку до акту). Зведена інформація щодо розрахункових документів при продажу алкогольних напоїв без маркування МАП: … Таким чином, порушено п. 1, п.2 ст.3 Закону України від 06.07.95 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (зі змінами та доповненнями) Відповідно до пунктів 1, 2 статті 3 суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (паданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов`язані: - проводиш розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. - надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов`язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти). Вимоги до обов`язкових реквізитів у фіскальному чеку РРО визначені п.2 розділу II Положення про форму та зміст розрахункових/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Міністрсрства фінансів України від 21.01.2016 №13 (в редакції Наказу Міністерства фінансів України від 08.06.2021 №329), зокрема, такі як цифрове значення штриховою коду марки акцизного податку на алкогольні напої (рядок 9). Таким чином, за результатами фактичної перевірки встановлено створення розрахункових документів при продажу алкогольних напоїв за перевіряємий період, які взагалі не містять інформації про цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку в порушення н. 1 п.2. ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995 р., внаслідок чого не можуть вважатися фіскальними, як такі шо відповідають вимогам п.2 розділу II Положення про форму та зміст розрахункових/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Міністрерства фінансів України від 21.01.2016 №13 (в редакції Наказу Міністерства фінансів України від 08.06.2021 №329). 3) не надання в ході перевірки платником податків посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всіх документів, шо належать або пов`язані з предметом перевірки, до перевірки не було надано оборотно-сальдова відомість по рахунку № 28 та опис залишків товарно-матеріальних цінностей за перевіряємий період. 4) При проведенні фактичної перевірки об`єкта торгівлі за адресою: Запорізька область, м. Запоріжжя, Дніпровський район, вул. Сергія Синенко, буд. 11, прим. V, в якому здійснює ТОВ "ГРЯДКА ОРАНЖ" (код ЄДРПОУ 44974680), встановлено наступне. При проведенні фактичної перевірки об`єкта торгівлі за адресою: Запорізька область, м. Запоріжжя, Дніпровський район, вул. Сергія Синенко, буд, 11, прим. V, в якому здійснює діяльність ТОВ "ГРЯДКА ОРАНЖ" (код ЄДРПОУ 44974680), встановлено роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої, а саме: за результатами аналізу інформаційної бази ДПС України, па яку надходять електронні копії розрахункових документів (Система обліку даних реєстраторів розрахункових операцій) встановлено, що в перевіряємому періоді ТОВ "ГРЯДКА ОРАНЖ" (код ЄДРПОУ 44974680) в об`єкті торгівлі за адресою: Запорізька область, м. Запоріжжя, Дніпровський район, вул. Сергія Синенко, буд. 11, прим. V, через ПРРО фіскальний номер 4000782567 та фіскальний номер 4000804730, здійснювалась роздрібна торгівля алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни, опис яких наведено в додатку №1. Таким чином, ТОВ "ГРЯДКА ОРАНЖ" (код ЄДРПОУ 44974680) в об`єкті торгівлі за адресою: Запорізька область, м. Запоріжжя, Дніпровський район, вул. Сергія Синенко, буд. 11, прим. V, порушено вимоги п.1 Постанови КМ України від 30.10.2008 року №957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цій на окремі види алкогольних напоїв» (зі змінами та доповненнями), и.З2 розділу XIII Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», в частині реалізації алкогольних напоїв за ціпами нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої на загальну суму 1540,0 грн., виходячи з мінімальної роздрібної ціпи на такі напої. 3. Висновок перевірки: 3.1 Встановлено порушення: … Пункт 1, 2, 11 Стаття 3 Закону України від 06.07.95 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (зі змінами та доповненнями). … Пункт 85,2 Стаття 85 Податкового Кодексу України від 02.12.10 №2755-VІ (зі змінами та доповненнями) … Пункт 1 Постанови КМ України від 30.10.2008 року №957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» (зі змінами та доповненнями) … п.32 розділу ХІІІ Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», в частині реалізації алкогольних напоїв за цінами нижчими за встановлені мінімальні роздрібні піни на такі напої на загальну суму 1540,0 грн., виходячи з мінімальної роздрібної піни на такі напої. 3.2. Закінчення перевірки: 12.09.2025 о 15:30. 4. Прикінцеві положення: 4.1. Зауваження до акта перевірки: -. 4.2. Висновки щодо зауважень до акта перевірки: -. 4.3. Для ознайомлення з матеріалами перевірки, надання вмотивованих пояснень та документів щодо фактів, викладених в акті, платнику податків (посадовій особі, керівнику, уповноваженому представнику) пропонується прибути до згідно до запрошення .. 0 за викликом. 4.4. Перелік документів, які необхідно надати для розгляду у вказаний термін: згідно до запрошення. 4.5. Додатки до акта перевірки: направлення на перевірку, опис наявності готівки, відомості залишків ТМЦ, запрошення про надання документів, фіскальні чеки, копії документів наданих на перевірку згідно листа 11-09/25 від 19.09.2025, додаток 1. …».
Результатом розгляду ГУ ДПС у Запорізькій області Акту фактичної перевірки №13394/08/01/07/08/44974680 від 15.09.2025 стало прийняття відносно ТОВ "ГРЯДКА ОРАНЖ":
1) податкового повідомлення-рішення №00177530708 від 16.10.2025, яким за платежем «Штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 20443 грн. 18 коп.;
2) податкового повідомлення-рішення №00177560708 від 16.10.2025, яким за платежем «Адміністративні штрафи та інші санкції» застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 2040 грн. 00 коп.;
3) податкового повідомлення-рішення №00177420901 від 16.10.2025, яким за платежем «Штрафні санкції, що застосовуються відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального»» застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 16000 грн. 00 коп.
Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.
При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.
1) У ст.80 Податкового кодексу України зазначено: «… 80.2. Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: … 80.2.2. у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, у тому числі із забезпеченням можливості проведення розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів; … 80.2.5. у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального; …».
У пп.69.35-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України зазначено: «69.35-1. Тимчасово, з 1 грудня 2023 року, діє мораторій: … 7) на проведення фактичних перевірок за місцезнаходженням об`єктів оподаткування чи об`єктів, пов`язаних з оподаткуванням, які станом на дату початку можливих бойових дій були розташовані на територіях можливих бойових дій (крім перевірок платників податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), купівлі/продажу іноземної валюти, суб`єктів, які провадять господарську діяльність без державної реєстрації як суб`єкта господарювання) - до дати завершення можливих бойових дій на відповідних територіях. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку. Дати завершення тимчасової окупації, завершення бойових дій, припинення можливості бойових дій визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.».
За матеріалами справи, підставою для проведення фактичної перевірки господарської діяльності позивача були, зокрема: лист Державної податкової служби України від 14.08.2025 за №19993/7/99-00-07-03-02-07; доповідна записка начальника управління податкового аудиту ГУ ДПС у Запорізькій області від 02.09.2025 за №3439/08-01-07-08-06.
У суду відсутні зауваження щодо організації та проведення відповідачем фактичної перевірки господарської діяльності позивача, оформлення результатів такої перевірки.
Окремі недоліки при оформленні документів не можуть свідчити про протиправність вчинених контролюючим органом дій у цілому під час проведення перевірки.
2) У ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зазначено, що суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов`язані: 1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. Використання програмних реєстраторів розрахункових операцій при оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним забороняється; 2) надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов`язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти). Фізичні особи - підприємці, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість, при продажу товарів (крім підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) або наданні послуг мають право в розрахунковому документі зазначати назву товару (послуги) у вигляді, що відображає споживчі ознаки товару (послуги) та ідентифікує належність такого товару (послуги) до товарної групи чи послуги; (…) 11) проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями; (…).
У п.2 розділу ІІ «Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів», затвердженого 21.01.2016 наказом Міністерства фінансів України №13, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 11.02.2016 за №220/28350, зазначено: «2. Фіскальний чек має містити такі обов`язкові реквізити: найменування суб`єкта господарювання (рядок 1); назва господарської одиниці - найменування, яке зазначене в документі на право власності або користування господарською одиницею і відповідає довіднику «Типи об`єктів оподаткування» та повідомлене ДПС формою 20-ОПП (рядок 2); адреса господарської одиниці - адреса, яка зазначена в документі на право власності чи користування господарською одиницею (назва населеного пункту, назва вулиці, номер будинку/офісу/квартири) та повідомлена ДПС формою 20-ОПП (рядок 3); для СГ, що зареєстровані як платники ПДВ,- індивідуальний податковий номер платника ПДВ, який надається згідно з Кодексом; перед номером друкуються великі літери «ПН» (рядок 4); для СГ, що не є платниками ПДВ,- податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відповідну відмітку в паспорті), перед яким друкуються великі літери «ІД» (рядок 5); якщо кількість придбаного товару (обсяг отриманої послуги) не дорівнює одиниці виміру,- кількість, вартість одиниці виміру придбаного товару (отриманої послуги) (рядок 6); код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством) (рядок 7); цифрове значення штрихового коду товару (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством, а у разі непередбачення - за бажанням платника) (рядок 8); цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) на алкогольні напої або унікальний ідентифікатор електронної марки акцизного податку, або серійний номер електронної марки акцизного податку (зазначаються у випадках, передбачених законодавством) (рядок 9); вага одиниці тютюнового виробу (зазначається для сигарил, тютюну та тютюнових виробів, що реалізуються в наборі) та кількість тютюнових виробів в одиниці товару (пачці), міцність алкогольних напоїв та об`єм (у літрах) одиниці товару (пляшки) (для алкогольних напоїв) (зазначаються магазинами безмитної торгівлі при продажу тютюнових виробів та/або алкогольних напоїв) (рядок 10); назва товару (послуги) / спрощена назва товару (послуги), вартість, літерне позначення ставки ПДВ (рядок 11); ідентифікатор еквайра та торгівця або інші реквізити, що дають змогу їх ідентифікувати (рядок 12); ідентифікатор платіжного пристрою (рядок 13); сума комісійної винагороди еквайра (у разі наявності) (рядок 14); вид операції (рядок 15); реквізити електронного платіжного засобу (платіжної картки) у форматі, що дозволений правилами безпеки емітента або платіжної системи (для електронних платіжних засобів, що використовуються для здійснення операцій у платіжній системі), перед якими друкуються великі літери «ЕПЗ» (рядок 16); напис «ПЛАТІЖНА СИСТЕМА» (найменування платіжної системи, платіжний інструмент якої використовується, код авторизації або інший код, що ідентифікує операцію в платіжній системі та/або код транзакції в платіжній системі, значення коду) (рядок 17); позначення форми оплати («ГОТІВКА», «БЕЗГОТІВКОВА», «ІНШЕ»), суму коштів за цією формою оплати та валюту операції (рядок 18); засоби оплати (вид платіжного інструменту, талон, жетон тощо) (рядок 19); загальна вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах чека, перед якою друкується слово «СУМА» або «УСЬОГО» (рядок 20); для СГ, що зареєстровані як платники ПДВ,- окремим рядком літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальну суму ПДВ за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), на початку рядка друкуються великі літери «ПДВ» (рядок 21); для СГ роздрібної торгівлі, що здійснюють реалізацію підакцизних товарів та зареєстровані платниками акцизного податку (СГ, що зареєстровані платниками іншого податку, крім ПДВ),- окремим рядком літерне позначення, розмір ставки такого податку, загальна сума такого податку за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), на початку рядка друкується назва такого податку (рядок 22). У реквізиті «Акцизний податок» його назва наводиться згідно з Кодексом. За потреби дозволяється використовувати скорочення; заокруглення (рядок 23); до сплати, валюта (рядок 24); решта, валюта (зазначається у разі здійснення оплати в готівковій формі) (рядок 25); фіскальний номер фіскального чека / фіскальний номер електронного фіскального чека, перед яким друкується назва «ЧЕК №» (рядок 26); дату (день, місяць, рік) та час (година, хвилина, секунда) проведення розрахункової операції (рядок 27); реквізити паспортного документа покупця: серія (за наявності) та номер, країна видачі паспортного документа, перед якими друкуються великі літери «РПД» (зазначаються магазинами безмитної торгівлі при продажу тютюнових виробів та/або алкогольних напоїв) (рядок 28); QR-код, який містить у собі пошуковий запит до Системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій (далі СОД РРО) в такому форматі: https://cabinet.tax.gov.ua/cashregs/check?mac=ABCD …&date=yyyyMMdd&time=HHmm&id=NNNN…&sm=» «&fn=1234567890, де: ABCD… MAС (hash) зазначається лише для чеків, створених програмним реєстратором розрахункових операцій в режимі офлайн; yyyyMMdd дата чека; HHmmss час; NNNN… фіскальний номер розрахункового документа; sm сума розрахункової операції (роздільник «.»); 1234567890 фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій / програмного реєстратора розрахункових операцій, яким створено чек (рядок 29); для фіскального чека, що створюється реєстратором розрахункових операцій: код автентифікації повідомлення (МАС) чека (рядок 30); для фіскального чека, що створюється програмним реєстратором розрахункових операцій: позначку щодо режиму роботи (офлайн/онлайн), в якому створений фіскальний чек програмним реєстратором розрахункових операцій (рядок 31), контрольне число, сформоване в режимі офлайн (рядок 32); заводський номер реєстратора розрахункових операцій, перед яким друкуються великі літери «ЗН». Заводський номер для програмних реєстраторів розрахункових операцій не зазначається (рядок 33); фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій, перед яким друкуються великі літери «ФН» або фіскальний номер програмного реєстратора розрахункових операцій, перед яким друкуються великі літери «ФН ПРРО» (рядок 34); напис «ФІСКАЛЬНИЙ ЧЕК» та графічне зображення найменування або логотипу виробника (рядок 35).».
Згідно з ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб`єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції, за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: 1) у разі встановлення в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг) або неповну суму розрахунку при організації та проведенні азартних ігор; непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об`єкті такого суб`єкта господарювання: 100 відсотків суми, на яку здійснено продаж товарів (робіт, послуг) та/або розрахунки при організації та проведенні азартних ігор з порушеннями, встановленими цим пунктом, - за порушення, вчинене вперше; 150 відсотків суми, на яку здійснено продаж товарів (робіт, послуг) та/або розрахунки при організації та проведенні азартних ігор з порушеннями, встановленими цим пунктом, - за кожне наступне порушення; (…) 9) триста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій реєстратора розрахункових операцій, в конструкцію чи програмне забезпечення якого внесені зміни, не передбачені конструкторсько-технологічною та програмною документацією виробника; (…).
Позивачем не надано до суду доказів на спростування наведеного в Акті фактичної перевірки №13394/08/01/07/08/44974680 від 15.09.2025 щодо відсутності обов`язкових реквізитів у фіскальних чеках.
Як свідчать матеріали справи, відповідно до бази даних ДПС України (СОД РРО) наявні випадки створення в РРО розрахункових документів при продажу алкогольних напоїв на загальну суму 10244,82 грн., які повинні маркуватися марками акцизного податку (МАП), без реквізитів МАП. У відповідній графі почекових даних РРО відсутня інформація про серію та помер МАП.
Перший такий випадок відбувся 01.01.2025 об 10:17:50 год. фіскальний чек №3635403670 на суму 48,10 грн.
У подальшому, протягом січня (з 01.01.2025 11:53:13 год.) березня 2025 року позивачем було реалізовано підакцизних товарів, які повинні маркуватися марками акцизного податку, на суму по фіскальним чекам 10196,72 грн.
З огляду на викладене, суд вважає, що за податковим повідомленням-рішенням №00177530708 від 16.10.2025 контролюючим органом правомірно застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції у сумі 20443 грн. 18 коп.
3) Відповідно до п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Такий обов`язок виникає у платника податків після початку перевірки. (…).
Згідно з п.85.6 ст.85 Податкового кодексу України у разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою контролюючого органу та платником податків або його законним представником. У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акта в ньому вчиняється відповідний запис.
Як зазначено у п.121.1 ст.121 Податкового кодексу України незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 2040 гривень.
Представнику позивача Ставицькій А.О. під підпис 05.09.2025 було вручено запит про надання посадовим особам контролюючого органу, зокрема: «… 11. Інвентаризаційний акт/опис залишків товарно-матеріальних записів/цінностей/коштів; 12. Оборотно-сальдові відомості/журнали-ордери по рахункам № 301, 311, 372, 377, 685, 28, 361; …».
Позивачем не надано до суду доказів надання посадовим особам контролюючого органу «… оборотно-сальдової відомості по рахунку № 28 та опису залишків товарно-матеріальних цінностей за перевіряємий період …».
Позивачем не оспорюється факт вчинення ним таких дій, за які до нього протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення.
З огляду на викладене, суд вважає, що за податковим повідомленням-рішенням №00177560708 від 16.10.2025 контролюючим органом правомірно застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції у сумі 2040 грн. 00 коп.
4) У п.32 розділу ХІІІ Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» зазначено: «32. Установити, що: у період починаючи з дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану" для вин виноградних та іншої виноробної продукції застосовується розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року №957, збільшений на 50 відсотків. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті інформацію про розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв з дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану"; мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на окремі види алкогольних напоїв переглядаються Кабінетом Міністрів України відповідно до статті 68 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 18 червня 2024 року №3817-IX з урахуванням 50-відсоткового збільшення, передбаченого цим пунктом.».
У постанові Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 за №957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» зазначено: «Відповідно до частини десятої статті 18 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" Кабінет Міністрів України постановляє: 1. Установити розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв згідно з додатком. …».
Згідно з ч.2 ст.73 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» до суб`єктів господарювання за вчинені правопорушення застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу в таких розмірах: (…); 25) роздрібна торгівля алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої, - 100 відсотків вартості реалізованих товарів (продукції), розрахованої виходячи з мінімальної роздрібної ціни, але не менше 2 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року; (…).
У ст.8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» зазначено: «Установити з 1 січня 2025 року мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі - 8000 гривень; …».
У Додатку №1 до Акту фактичної перевірки №13394/08/01/07/08/44974680 від 15.09.2025 наведено перелік алкогольних напоїв, реалізованих за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни, в об`єкті торгівлі за адресою: Запорізька область, м.Запоріжжя, Дніпровський район, вул. Сергія Синенко, буд.11, прим. V, в якому здійснює діяльність ТОВ «ГРЯДКА ОРАНЖ».
Позивачем не надано до суду доказів у спростування наведеного у Додатку №1 до Акту фактичної перевірки №13394/08/01/07/08/44974680 від 15.09.2025.
З огляду на викладене, суд вважає, що за податковим повідомленням-рішенням №00177420901 від 16.10.2025 контролюючим органом правомірно застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції у сумі 16000 грн. 00 коп.
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкові повідомлення-рішення №00177530708 від 16.10.2025, №00177560708 від 16.10.2025, №00177420901 від 16.10.2025 прийняті відповідачем обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, розсудливо, а отже є правомірними і не підлягають скасуванню.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовна заява позивача не підлягає задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки у задоволенні позовної заяви має бути відмовлено, то, відповідно, має бути відмовлено й у стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРЯДКА ОРАНЖ» (вул.Магістральна, буд.43-А, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69014; код ЄДРПОУ 44974680) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663) про скасування податкових повідомлень-рішень відмовити у повному обсязі.
У стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судових витрат відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення виготовлено у повному обсязі 01.06.2026.
Суддя О.О. Прасов