Єдиний державний реєстр судових рішень
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2026 року м. Житомир справа № 240/4006/26
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом про:
- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити з 05.01.2026 року пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Позивач є потерпілою особою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії. 05.01.2026 року з досягненням 56 річного віку та за наявності відповідного страхового стажу більше 39 років звернувся до Відповідача із заявою про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Оскаржуваним рішенням Відповідача від 14.01.2026 року Позивачу відмовлено у такому призначенні пенсії у зв`язку із відсутністю підстав, так як вважає, що в зоні добровільного (гарантованого) відселення Позивач прожив менше 3 років. Таку відмову Позивач вважає протиправною, так як Позивач станом на день аварії на ЧАЕС та до 01.01.1993 року в зоні добровільного (гарантованого) відселення сумарно прожив 03 роки 00 місяців 09 днів.
Ухвалою суду від 09.02.2026 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Представник Відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, відзив на позов в установлені строки не надав.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав призначення пенсії, в тому числі зі зниженням пенсійного віку, регулюються правовими нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV (надалі-Закон №1058-IV), що були чинні на день виникнення таких відносин.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію на рівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міжнародними угодами.
За приписами статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Частиною першою статті 26 Закону №1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу в період з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років.
Одночасно суд враховує, що відповідно до частини другої статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII (надалі - Закон № 796-XII) особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні добровільного (гарантованого) відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 3 роки та додатково 1 рік за кожні два роки проживання, роботи, але не більше 6 років.
Саме у відповідності до вказаних правових норм було зумовлено звернення Позивача від 05.01.2026 року до Відповідача щодо призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 4 роки відповідно до Закону № 796-XII.
За результатами розгляду вказаного звернення Позивача Відповідачем було прийнято оскаржуване рішення №064250008533 від 14.01.2026 року про відмову у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 4 роки.
Таке рішення Відповідача відповідає обставинам справи та частково ґрунтується на вимогах чинного законодавства та не підлягає скасуванню з огляду на таке.
Як зазначено у позові та в оскаржуваному рішенні, суть спору між сторонами по даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності права Позивача на призначення (переведення) пенсії зі зниженням пенсійного віку на 4 роки, так як станом на 01.01.1993 року Позивач в зоні добровільного (гарантованого) відселення прожив менше 3 років, а період проживання в с. Васьковичі Коростенського району не взято до уваги, так як відноситься до зони посиленого радіологічного контролю, що є недостатнім для зниження пенсійного віку на 4 роки.
Наявність у Позивача відповідного страхового стажу (39 років 11 місяців 16 днів), необхідного для призначення пенсії, Відповідачами не заперечується.
Судом встановлено та визнається сторонами, що відповідно до паспорта громадянина України Позивач, ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто станом на день звернення (05.01.2026 року) був особою, якій виповнилося повні 54 роки.
Судом встановлено, що Позивачем на підтвердження права на таке призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 4 роки були надані, окрім інших, слідуючі документи:
- копія посвідчення громадянина, який потерпів внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 3) серії НОМЕР_1 , виданого 20.02.1994 року Житомирською обласною державною адміністрацією;
- копія архівної довідки Державного професійно-технічного навчального закладу "Жмеринське вище професійне училище" від 17.01.2025 року про те, що Позивач з 31.08.1985 року по 28.06.1988 року навчався в СПТУ №1 міста Жмеринка Вінницької області, а під час ітніх та зимових канікул (166 календарних днів) перебував в с. Васьковичі Коростенського району Житомирської області та за місцем проживання проходив виробничу практику;
- копія довідки Старости села Васьковичі від 20.01.2025 року про те, що Позивач в період з 26.04.1986 року по 28.11.1988 року та з 10.12.1990 року по 26.03.1991 року постійно проживав та був зареєстрований в с. Васьковичі Коростенського району Житомирської області;
- копія акту спілки голів окружних будинкових комітетів міста Коростеня від 17.12.2025 року про те, що Позивач в період з 05.07.1988 року по 09.11.1988 року та з 28.11.1990 по 04.04.1991 року фактично проживав без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 ;
- копія довідки відділу реєстрації місця проживання Виконавчого комітету Коростенської міської ради від 05.01.2026 року про те, що Позивач з 04.04.1991 року по 12.08.2016 року та по теперішній час проживав та проживає в місті Коростені Житомирської області;
- копія довідки виробничого підрозділу локомотивне депо Коростень АТ "Укрзалізниця" від 20.01.2025 року про те, що Позивач з 14.01.1986 року по 20.06.1986 року та з 12.01.1987 року по 20.06.1987 року проходив виробничу практику в локомотивному депо Коростень;
- копія трудової книжки.
Суд враховує, що згідно до постанови КМ Української РСР від 23 липня 1991 р. N 106 "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи" ( в редакції постанови КМ України № 914 (914-2008-п ) від 16.10.2008 ) с. Васьковичі Коростенського району Житомирської області відноситься до зони посиленого радіекологічного контролю (четверта зона радіоактивного забруднення), а місто Коростень Житомирської області - до зони добровільного (гарантованого) відселення (третя зона радіоактивного забруднення).
Безспірно, в розумінні вимог частини другої статті 55 Закону № 796-XII особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні добровільного (гарантованого) відселення за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років мають право на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, передбаченого ст.26 Закону N 1058-IV, на 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років.
Відповідно до вимог частини другої статті 55 Закону № 796-XII особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років мають право на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, передбаченого ст.26 Закону №1058-IV, на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Відповідно до примітки до вказаної правової норми законодавець зазначив, що така початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
При цьому слід врахувати, що змінами, внесеними згідно із Законом № 3668-VI від 08.07.2011 року, прямо передбачено, що пенсійний вік за бажанням особи може бути знижено тільки за однією підставою, передбаченою цією статтею, якщо не обумовлено інше. При цьому відповідне зниження пенсійного віку, передбачене цією статтею, застосовується також до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 року.
Згідно доводів, наведених у позові, право Позивача на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, передбаченого ст.26 Закону №1058-IV, зумовлено його проживанням та навчанням (виробнича практика) в місті Коростені, що відноситься до зони добровільного (гарантованого) відселення.
Аналіз архівної довідки Державного професійно-технічного навчального закладу "Жмеринське вище професійне училище" від 17.01.2025 року та довідки виробничого підрозділу локомотивне депо Коростень АТ "Укрзалізниця" від 20.01.2025 року дає підстави суду зробити висновок, що Позивач з 14.01.1986 року по 20.06.1986 року (станом на момент аварії на ЧАЕС) проходив виробничу практику в локомотивному депо Коростень, тобто перебував на території, що відноситься до зони добровільного (гарантованого) відселення.
Вказана обставина в розумінні примітки до частини другої статті 55 Закону №796-XII надає Позивачу право на зменшення пенсійного віку, передбаченого ст.26 Закону № 1058-IV, на 3 роки.
Як вже зазначалося судом, в розумінні вимог частини другої статті 55 Закону №796-XII призначення Позивачу спірної пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 4 роки можливе за наявності, окрім факту проживання у зоні добровільного (гарантованого) відселення на день аварії та з моменту аварії по 31 липня 1986 року, ще додатково 2 роки (1 рік за кожні два роки) проживання або праці на цій території станом на 01.01.1993 року.
Суд вертає увагу Позивача, що період проживання, навчання чи роботи особи в зоні добровільного (гарантованого) відселення після 01.01.1993 року не впливає на зменшення пенсійного віку для призначення пенсії за віком.
Позивачем до позову долучено цілий ряд доказів на підтвердження його проживання з 05.07.1988 року по 09.11.1988 року та з 28.11.1990 року по 04.04.1991 року за відповідною адресою в місті Коростені Житомирської області та одночасно на підтвердження його проживання з 26.04.1986 року по 28.11.1988 року та з 10.12.1990 року по 26.03.1991 року в с. Васьковичі Коростенського району Житомирської області.
Тобто, Позивачем надані докази на підтвердження факту проживання Позивача фактично в одні і ті ж періоди на територіях, що відносяться до різних зон радіоактивного забруднення. Такі докази є суперечливими і судом до уваги не приймаються.
Одночасно, суд враховує, що Позивачем до позову долучено копію посвідчення громадянина, який потерпів внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 3) серії НОМЕР_1 , виданого 20.02.1994 року Житомирською обласною державною адміністрацією.
В розумінні вимог статті 14 Закону № 796-XII до осіб, які потерпіли внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 3) відносяться особи, які постійно прожили або відпрацювали чи постійно навчалися на територіях зони гарантованого добровільного відселення на день аварії або які за станом на 1 січня 1993 року прожили у зоні безумовного (обов`язкового) відселення не менше трьох років.
Тобто, наявне у Позивача посвідчення особи, яка потерпіла внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 3), засвідчує, що державою визнається факт постійного проживання (роботи чи навчання) Позивача на територіях зони гарантованого добровільного відселення станом на 1 січня 1993 року не менше трьох років.
Таке визнання вказаного періоду проживання (роботи чи навчання) Позивача на територіях зони гарантованого добровільного відселення станом на 1 січня 1993 року не менше трьох років за алгоритмом правових норм частини другої статті 55 Закону № 796-XII надає Позивача право на зменшення пенсійного віку ще додатково на один рік (з розрахунку 1 рік за два роки).
Таким чином, факт навчання (виробнича практика) Позивача в місті Коростені, що відноситься до зони добровільного (гарантованого) відселення, що мало місце на час аварії на ЧАЕС, та факт сумарного проживання в цій зоні не менше 3 років, підтверджений посвідченням громадянина, який потерпів внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 3), відповідно до вимог частини другої статті 55 Закону № 796-XII надає йому право на зниження пенсійного віку для призначення пенсії за віком на чотири роки (три роки + один рік).
Зазначене свідчить про наявність підстав для віднесення Позивача до категорії осіб, які мають право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на чотири роки.
Враховуючи те, що для призначення пенсії Позивачу із зниженням пенсійного віку, як громадянину, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, були наявні підстави для призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання пенсії, на 4 роки, суд робить висновок про протиправність оскаржуваного рішення Відповідача щодо відмови в такому призначенні пенсії та про наявність правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до вимог частини першої статті 139 КАС України витрати Позивача на сплату судового збору відшкодовуються за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача.
Керуючись вимогами ст.ст.2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №064250008533 від 14.01.2026 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити з 05.01.2026 року ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на чотири роки відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 1065,00 підлягають відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк
01.06.26