Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 473/2733/26
Провадження № 3/473/690/2026
П О С Т А Н О В А
іменем України
"02" червня 2026 р. м. Вознесенськ
Суддя Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області - Домарєва Н.В.,
з участю секретаря судового засідання - Козаченко О.І.,
прокурора - Драник О.О. (в режимі відеоконференції),
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від Миколаївської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Вознесенськ Миколаївської області, громадянки України, незаміжня, має на утриманні одну малолітню дитину, начальника групи персоналу ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ; проживає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ,
- за ч.2 ст.17215 КУпАП,
в с т а н о в и в:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №22-СП/2026 від 18.05.2026, старший лейтенант ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, перебуваючи на посаді начальника групи персоналу ІНФОРМАЦІЯ_3 , розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , протиправно, всупереч інтересам служби, в умовах особливого періоду, в порушення вимог ст.ст. 9, 11, 16, 17, 26, 58, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1, 4, 6 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, абз.4 ч.1 ст.59 Закону України «Про запобігання корупції», п.4 розділу II «Положення про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов`язані з корупцією правопорушення», у період з 20.05.2025 і по теперішній час 18.05.2026 не забезпечила належну організацію та ведення кадрової роботи в районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, своєчасно не підготувала та не надала реєстратору (НАЗК) електронну та засвідчену в установленому порядку паперову копію (разом з інформаційною карткою за встановленою формою) наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 15.05.2025 №148 про накладення дисциплінарних стягнень на капітана ОСОБА_2 , сержанта ОСОБА_3 , державного службовця ОСОБА_4 за вчинення ними правопорушень, пов`язаних з корупцією, для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов`язані з корупцією правопорушення, чим вчинила військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.17215 КУпАП, а саме недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Правопорушення є триваючим - виявлено 18.05.2026, місцем його вчинення є ІНФОРМАЦІЯ_5 .
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.17215 КУпАП, не визнала. При цьому пояснила, що з 03.04.2025 вона допущена до тимчасового виконання обов`язків начальника групи персоналу ІНФОРМАЦІЯ_2 , а 17.06.2025 її прийнято на посаду. Зазначила, що відповідно до наказу від 24.12.2025 №463, відповідальним за узагальнення нформації та направлення повідомлень про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за напрямок своєчасного інформування та доведення до особового складу щодо змін внесених до антикорупційного законодавства підпорядкованого особового складу ІНФОРМАЦІЯ_4 і підпорядкованих відділів, призначено капітана ОСОБА_5 ; відповідно до наказу від 24.12.2024 №309, відповідальним за узагальнення інформації та направлення повідомлень про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за напрямок своєчасного інформування та доведення до особового складу щодо змін внесених до антикорупційного законодавства підпорядкованого особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 і підпорядкованих відділів призначено працівника ЗСУ - ОСОБА_6 . Вказала, що підготовка та надання до НАЗК документів не входить до її посадових обов`язків. Надала суду копії документів, зокрема: наказів №463 від 24.12.2025, №309 від 24.12.2024, копію листа в.о. керівника Миколаївської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону В.Татаревича від 08.01.2026 за №38-5-6-163Вих-26 з резолюцією ОСОБА_7 , згідно якої його відпрацювання покладено на ОСОБА_8 , а також копію витягу з журналу реєстрації вхідних документів ІНФОРМАЦІЯ_4 , з якої вбачається, що виконавцем за запитом Миколаївської спеціалізованої прокуратури від 08.01.2026 за №38-5-6-163Вих-26, є ОСОБА_9 .
Прокурор Драник О.О. в судовому засіданні просила суд визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.17215 КУпАП та накласти на неї стягнення в межах санції, передбаченої ч.2 ст.17215 КУпАП.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, а також дослідивши письмові матеріали справи, в т.ч.: протокол про військове адміністративне правопорушення №22-СП/2026 від 18.05.2026; копію витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 03.04.2025 №81; копію обов`язків начальника групи персоналу ІНФОРМАЦІЯ_3 (на особливий період); копію подання в.о. керівника Миколаївської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону В.Татаревича про проведення службового розслідування в порядку ч.3 ст.651 Закону України «Про запобігання корупції» від 24.07.2025 за №38-5-6-4406Вих-25; копію витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 №148 від 15.05.2025; копію листа в.о. керівника Миколаївської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону В.Татаревича від 08.01.2026 за №38-5-6-163Вих-26; копію листа керівника Миколаївської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону А.Кльопова від 25.03.2026 за №38-5-6-2637Вих-26; копію відповіді начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_7 від 14.04.2026 за вих. №4358; копію наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_7 №148 від 15.05.2025; копію особової картки ОСОБА_10 ; копію службової картки ОСОБА_2 ; копії повідомлень ІНФОРМАЦІЯ_6 до НАЗК про факти неподання чи несвоєчасного подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування №7157, №7158 та №7159 від 19.05.2025; письмові пояснення ОСОБА_11 від 18.05.2026,- суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.17215 КУпАП, є доведеною.
Так, відповідно до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданим заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням, інакше, як на підставі і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У відповідності із ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, в т.ч., своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП визначено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення з`ясовується, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису тощо.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 проходить військову службу у Збройних силах України.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 03.04.2025 №81, старшого лейтенанта ОСОБА_1 призначено на посаду начальника групи персоналу ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Будучи військовослужбовцем, старший лейтенант ОСОБА_1 , згідно вимог ст.ст. 9, 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - Статут), зобов`язана свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, бути дисциплінованою, беззастережно виконувати накази командирів (начальників), виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених їй за посадою; бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти державне майно; військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей.
Статтею 17 Статуту передбачено, що на військовослужбовця під час перебування на бойовому чергуванні, у внутрішньому і гарнізонному наряді, а також під час виконання інших завдань покладаються спеціальні обов`язки. Ці обов`язки та порядок їх виконання визначаються законами і статутами Збройних Сил України, а також іншими нормативно-правовими актами, що приймаються на основі законів і статутів Збройних Сил України.
Згідно функціональних обов`язків начальника групи персоналу ІНФОРМАЦІЯ_4 , старший лейтенант ОСОБА_1 є прямим начальником усього особового складу групи персоналу, відповідає за готовність групи до виконання завдань за призначенням, забезпечення охорони державної таємниці, виховання, військову дисципліну, морально-психологічний стан особового складу, внутрішній порядок та всебічне забезпечення групи та з поміж іншого зобов`язана виконувати вимоги Статутів, наказів, порадників та інструкцій щодо організації керівництва відділом, додержання їх службової діяльності, організовувати та керувати роботою групи по обліку особового складу і т.д.
Відповідно до примітки ст.17213 КУпАП, під військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов`язків, або виконують такі обов`язки за спеціальним дорученням повноважного командування.
Таким чином, у розумінні примітки ст.17213 КУпАП, старший лейтенант ОСОБА_1 є військовою службовою особою.
Згідно зі ст.16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними законами, посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Відповідно до абз.4 ч.1 ст.59 Закону України «Про запобігання корупції», відомості про накладення дисциплінарного стягнення за вчинення корупційного або пов`язаного з корупцією правопорушення вносяться до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов`язані з корупцією правопорушення, протягом трьох робочих днів з дня надходження до Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) від кадрової служби державного органу завіреної в установленому порядку паперової копії наказу про накладення дисциплінарного стягнення.
Рішенням НАЗК від 09.02.2018 №166 затверджено Положення про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов`язані з корупцією правопорушення, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 21.03.2018 за №345/31797 (далі - Положення).
Відповідно до Положення, Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов`язані з корупцією правопорушення Реєстр ведеться серед іншого з метою забезпечення єдиного обліку осіб, які вчинили корупційні або пов`язані з корупцією правопорушення, та юридичних осіб, до яких застосовано заходи кримінально-правового характеру у зв`язку з вчиненням корупційного правопорушення.
Згідно п.2 розділу II Положення, підставою для внесення реєстратором відомостей про особу, яку притягнуто до відповідальності за вчинення корупційного або пов`язаного з корупцією правопорушення, є засвідчена в установленому порядку паперова копія розпорядчого документа про накладення дисциплінарного стягнення.
Вимогами п.4 розділу II Положення визначено, що кадрові служби органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ та організацій, посадові особи яких є суб`єктами відповідальності за корупційні або пов`язані з корупцією правопорушення, протягом п`яти робочих днів з дня підписання розпорядчого документа про накладення на особу дисциплінарного стягнення або скасування розпорядчого документа про накладення дисциплінарного стягнення за вчинення корупційного або пов`язаного з корупцією правопорушення зобов`язані надати реєстратору електронну та засвідчену в установленому порядку паперову копію відповідного розпорядчого документа разом з інформаційною карткою до розпорядчого документа про накладення (скасування розпорядчого документа про накладення) дисциплінарного стягнення на особу за вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень.
Безумовне виконання зазначених вище норм забезпечує своєчасне виявлення та припинення злочинів та інших правопорушень правоохоронними органами у військових частинах, а також захист життя, здоров`я, прав і законних інтересів військовослужбовців Збройних Сил України.
Проте, старшим лейтенантом ОСОБА_1 , всупереч вищенаведеним статутним обов`язкам, допущено недбале ставлення до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду, за наступних обставин.
Миколаївською спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Південного регіону на адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 , у порядку ч.3 ст.651 Закону «Про запобігання корупції» було внесено подання від 24.07.2025 №38-5-6-4406Вих-25, за фактом притягнення військовослужбовців та державних службовців ІНФОРМАЦІЯ_4 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, внаслідок несвоєчасної подачі декларацій осіб, як уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
За результатами розгляду подання, ІНФОРМАЦІЯ_7 листом від 13.08.2025 №21630 надано на адресу Миколаївської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону копію наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 15.05.2025 №148 «Про результати службового розслідування», з якого встановлено, що за несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, порушенням вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» ст.3 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України:
- капітана ОСОБА_2 , старшого офіцера ІНФОРМАЦІЯ_8 , притягнуто до дисциплінарної відповідальності та йому оголошено дисциплінарне стягнення «зауваження»;
- сержанта ОСОБА_3 , командира 2 відділення охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 притягнуто до дисциплінарної відповідальності та йому оголошено дисциплінарне стягнення «зауваження»;
- державного службовця ОСОБА_4 , головного спеціаліста групи підтримки персоналу ІНФОРМАЦІЯ_4 притягнуто до дисциплінарної відповідальності та їй оголошено дисциплінарне стягнення «зауваження».
В подальшому старший лейтенант ОСОБА_1 , відповідно до п.4 розділу II Положення, у п`ятиденний строк повинна була надати реєстратору (НАЗК) електронну та засвідчену в установленому порядку паперову копію (разом з інформаційною карткою за встановленою формою) наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 15.05.2025 №148 про накладення дисциплінарних стягнень на вищевказаних військовослужбовців та державного службовця, за вчинення ними правопорушень, пов`язаних з корупцією.
Водночас, в порушення вимог п.4 розділу II Положення, старший лейтенант ОСОБА_1 з 20.05.2025 і по 18.05.2026 не надала реєстратору (НАЗК) електронну та засвідчену в установленому порядку паперову копію (разом з інформаційною карткою за встановленою формою) наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 15.05.2025 №148 про накладення дисциплінарних стягнень на капітана ОСОБА_2 , сержанта ОСОБА_3 державного службовця ОСОБА_4 за вчинення ними правопорушень, пов`язаних з корупцією.
Навіть після втручанням Миколаївської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_9 не вжито заходів для направлення до НАЗК засвідченої в установленому порядку паперової копії наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 15.05.2026 №148 про накладення дисциплінарних стягнень на вказаних вище військовослужбовців та державного службовцяза вчинення ними корупційних правопорушень, разом з інформаційними картками до даного розпорядчого документа.
З відповіді Національного агентства з питань запобігання корупції від 08.05.2026 №49-06/31589-26 встановлено, що станом на 07.05.2026 від ІНФОРМАЦІЯ_4 до НАЗК електронні та засвідчені в установленому порядку паперові копії відповідних розпорядчих документів разом з інформаційними картками не надходили.
Так, згідно зі ст.1 Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
У зв`язку із оголошенням рішення про часткову мобілізацію, відповідно до Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» від 17.03.2014 №303/2014, затвердженого Законом України від 17.03.2014 №1126-VII, в Україні з 18.03.2014 настав особливий період, який триває до теперішнього часу.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 оголошено воєнний стан строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався та дію якого наразі не припинено.
Диспозицією ч.2 ст.17215 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду; частиною 1 ст.17215 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби.
Безпосереднім об`єктом правопорушення, передбаченого ч.2 ст.17215 КУпАП, є встановлений порядок службової діяльності у сфері реалізації військовими службовими особами своїх прав і виконання обов`язків.
З об`єктивної сторони це правопорушення характеризується суспільно небезпечною бездіяльністю у вигляді недбалого ставлення до служби, суспільно небезпечними наслідками у вигляді істотної шкоди і причинним зв`язком між вказаними бездіяльністю і наслідками.
Недбале ставлення до служби передбачає невиконання або неналежне виконання військовою службовою особою своїх службових обов`язків, передбачених законами, військовими статутами, положеннями, наказами командування, через недбале чи несумлінне ставлення до них.
Невиконання службових обов`язків полягає у невиконання дій, які входять до службових обов`язків, а неналежне виконання службових обов`язків - в нечіткому, формальному або неповному здійсненні обов`язків.
Відтак, аналізуючи докази по даній справі з точки зору їх допустимості, об`єктивності та достатності, суд приходить до висновку про те, що ОСОБА_1 дійсно вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.17215 КУпАП, а саме недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, дані про особу порушниці, ступінь її вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, суд вважає доцільним застосування до ОСОБА_1 міри адміністративного стягнення відповідно до санкції ч.2 ст.17215 КУпАП, а саме у виді штрафу в мінімальному розмірі; разом з цим, суд вважає можливим розстрочити сплату суми штрафу.
Згідно із ст.401 КУпАП, з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в розмірі 665,60 грн. (п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір»).
На підставі ч.2 ст.17215 КУпАП, керуючись ст.ст. 9, 245, 252, 283, 284, 301, 304 КУпАП, суд,
п о с т а н о в и в:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.17215 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 коп. в дохід держави (Рахунок: UA128999980313090106000014446, Отримувач: Миколаїв.ГУК/тг м.Вознесенськ/21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37992030, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100, Найменування: адміністративні штрафи та інші санкції), розстрочивши сплату суми штрафу строком на 10 (десять) місяців із щомісячним платежем 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп., із сплатою кожного платежу до 18-го числа кожного місяця.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 коп. (Стягувач: ДСА України, Отримувач коштів: Миколаїв.ГУК/тг м.Вознесенськ/22030101, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37992030, Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), Рахунок отримувача: UA238999980313181206000014446, Код класифікації доходів бюджету: 22030101, призначення платежу: судовий збір за розгляд справи у Вознесенському міськрайонному суді Миколаївської області).
Постанову може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду через Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня її оголошення.
Суддя Н.В.Домарєва