Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 229/9149/24
Провадження № 2/211/303/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2026 року Довгинцівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Рагозіної С.О.,
при секретарі Мариненко Е.П.
за участь:
представників позивача адвокатів Тактарової С.А., Громової К.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду ( в режимі відео конференції), в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник Громова Катерина Дмитрівна, до Краматорського управління по газопостачанню та газифікації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
27.12.2024 року адвокат Громова К.Д., діючи в інтересах ОСОБА_1 , звернулася до Дружківського міського суду Донецької області із позовною заявою шляхом направлення через модуль підсистеми ЄСІТС «Електронний суд» до Краматорського управління по газопостачанню та газифікації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, який в послідуючому уточнила.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, позивачка проживає та є власницею приватного будинку за адресою: АДРЕСА_1 . 14 серпня 2024 року працівниками АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» було складено за адресою проживання ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , акт про порушення №XXII 216 та акт обстеження. 27 серпня 2024 року відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу Дружківського відділення Краматорського управління по газопостачанню та газифікації АТ ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ». На засіданні комісії розглядався акт про порушення від 14.08.2024 року № XXII 216. Згідно протоколу, за адресою вул.М.Кропивницького, буд.1, при перевірці домогосподарства, працівниками Дружківського відділення після демонтажу ПЛГ та зняття пломби №39033990 було проведено обстеження за допомогою ендоскопу, ділянки газопроводу до вхідного та після вихідного патрубків ПЛГ. За підсумком перевірки виявлено наявність прихованого газопроводу в стіні, змонтованого за допомогою латунних елементів, що впливає на результати вимірювання об`єму спожитого природнього газу. На підставі чого комісія вирішила: 1. Акт про порушення від 14.08.2024 року відносно власника гр. ОСОБА_1 - визнати правомірним та таким, що підлягає задоволенню відповідно до п.1.1 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРС; 2. Нарахувати 100% об`єм не облікованого природнього газу з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача, але не більше двох років (п.1, Глави 3, Розділу ХІ Кодексу ГРМ); При наступному підключенні споживача по заяві до газорозподільної системи Оператора ГРМ, зобов`язати споживача Паладенко виконати рекомендацію системи газопостачання та привести у відповідність технічно-проектну документацію з виносом ПЛГ на межу балансової належності; 3. Внести зміни в ПК «Населення» по особовому рахунку № НОМЕР_1 . Надати споживачу акт донарахованого (не облікованого) об`єму природнього газу, вимоги про сплату заборгованості, квитанції на сплату послуг з розподілу природнього газу та донарахованого (не облікованого) об`єму природнього газу, акт звіряння стану особового рахунку. Копія протоколу засідання Комісії додається. Відтак, згідно наданого Відповідачем Позивачу акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природнього газу і його вартості по особовому рахунку № НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_1 за період з 14.08.2022 по 14.08.2024 їй було нараховано суму боргу у розмірі 153 768, 61 грн. Згідно цього акту, у грудні 2022 року Позивачка спожила газу на 54 218,99 грн., за січень 2023 року 33 648,39 грн., хоча в інші місяці з 2022 по 2024 роки суми боргу складають в середньому від 700 грн. до 7000 тис. Після засідання Комісії ОСОБА_1 отримала вимогу-рахунок побутовому споживачеві про сплату заборгованості №2.1/01-426, за підписом начальника Дружківського відділення КУГГ Володимира ТОЛСТОЙ, з вимогою протягом 3-х банківських днів сплатити погасити заборгованість перед Приватним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в особі Дружківського відділення Краматорського УГГ: вартість нарахованого (донарахованого) обсягу природнього газу, розрахунок якого здійснено за граничними об`ємами споживання природнього газу у сумі 153 768,46 грн. та вартість спожитих послуг з розподілу природнього газу у сумі 1 773,75 грн. Не погоджуючись з наданим розрахунком заборгованості позивачка 04.09.2024 року звернулася до Дружківського відділення УГГ з метою з`ясування відповідної інформації. Представники відділення від пояснень відмовилися та повідомили, що вони не уповноважені на це та рекомендували ОСОБА_1 звертатися до суду або сплатити ті розрахунки які є.
У зв`язку і чим вона змушена звернутись до суду , та просить визнати протиправним дії Відповідача щодо відключення будинку Позивачки за адресою: АДРЕСА_1 від газорозподільної системи Оператора ГРМ та фактичне припинення/зупинення надання житловокомунальних послуг; зобов`язати Відповідача поновити надання житлово-комунальних послуг; визнати безпідставною суму заборгованості за вартість необлікованого (донарахованого) обсягу природнього газу у розмірі 153 768,46 грн., визначену актом-розрахунком (донарахованого) об`єму природнього газу і його вартості по особовому рахунку № НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_1 за період з 14.08.2022 по 14.08.2024; зобов`язати Відповідача здійснити перерахунок суми заборгованості за вартість необлікованого (донарахованого) обсягу природнього газу у розмірі 153 768,46 грн., з урахуванням граничних об`ємів споживання природного газу населенням, усіх газових приладів і пристроїв споживача, фактичного проживання однієї людини у будинку, раніше сплачених ОСОБА_1 сум за спожитий газ та встановлених місячних тарифів на природній газ для населення Донецької області; визнати протиправними та скасувати нарахування плати за послуги з розподілу (транспортування) природного газу за особовим рахунком № 7-5288, здійснені Відповідачем після фактичного припинення газопостачання; зобов`язати Відповідача здійснити перерахунок особового рахунку № НОМЕР_1 з урахуванням відсутності постачання природного газу та скасування оспорюваних нарахувань.
Ухвалою Дружківського міського суду Донецької області від 02.01.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду з відкриттям загального позовного провадження та призначенням підготовчого судового засідання.
На підставі рішення Вищої ради правосуддя від 19 грудня 2024 року №3707/0/15-24 «Про зміну територіальної підсудності судових справ Дружківського міського суду Донецької області, Артемівського міськрайонного суду Донецької області» до Довгинцівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшла вищевказана цивільна справа.
Ухвалою суду від 12.05.2025 року цивільну справу прийнято до свого провадження, розпочато підготовче провадження.
Ухвалою суду від 06.04.2026 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
В матеріалах справи наявна заява позивача ОСОБА_1 про розгляд справи без її участі, на позовних вимогах наполягає.
Представники позивача адвокати Громова К.Д. та Тактарова С.А., кожна окремо, на позовних вимогах наполягали, та просили їх задовольнити. Доповнили, що недоведено факт втручання в лічильник, факт використання газу без обліку.
Представником відповідача Шандріною Л.О. 27.04.2026 року електронною адресою було скеровано відзив на позовну заяву. Для підтвердження своїх повноважень Шандріна Л.О. надала довіреність на представництво інтересів відповідача в суді, проте до вказаної довіреності не надано протоколу створення та перевірки кваліфікованого електронного підпису (КЕП), що унеможливлює достовірно встановити, чи була вона фактично підписана відповідачем. Крім того, відзив подано після закриття підготовчого провадження та з очевидним пропуском встановленого процесуального строку. В зв`язку з чим, суд не приймає до уваги даний відзив.
Суд, вислухавши представників позивача, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК України, ч.1 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною 1 статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
З урахуванням цих норм правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, уповноважених захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси. Суд повинен установити, чи були порушені, не визнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб і залежно від установленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні.
Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів передбачений ст. 16 ЦПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:1) Визнання права, 2) Визнання правочину недійсним, 3) припинення дії, яка порушує право, 4) відновлення становища, яке існувало до порушення, 5) примусове виконання обов`язку в натурі, 6) зміна правовідношення, 7) припинення правовідношення, 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування моральної (немайнової шкоди), 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, орану влади АРК або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що позивачка є власницею приватного будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
14 серпня 2024 року працівниками АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» було складено за адресою проживання ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , акт про порушення №XXII 216 та акт обстеження. Споживач від підпису в акті відмовлась.
27 серпня 2024 року відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу Дружківського відділення Краматорського управління по газопостачанню та газифікації АТ ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ». На засіданні комісії розглядався акт про порушення від 14.08.2024 року № XXII 216. Згідно протоколу, за адресою вул.М.Кропивницького, буд.1, при перевірці домогосподарства, працівниками Дружківського відділення після демонтажу ПЛГ та зняття пломби №39033990 було проведено обстеження за допомогою ендоскопу, ділянки газопроводу до вхідного та після вихідного патрубків ПЛГ. За підсумком перевірки виявлено наявність призованого газопроводу в стіні, змонтованого за допомогою латунних елементів, що впливає на результати вимірювання об`єму спожитого природнього газу. На підставі чого комісія вирішила: 1. Акт про порушення від 14.08.2024 року відносно власника гр. ОСОБА_1 - визнати правомірним та таким, що підлягає задоволенню відповідно до п.1.1 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРС; 2. Нарахувати 100% об`єм не облікованого природнього газу з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача, але не більше двох років (п.1, Глави 3, Розділу ХІ Кодексу ГРМ); При наступному підключенні споживача по заяві до газорозподільної системи Оператора ГРМ, зобов`язати споживача Паладенко виконати рекомендацію системи газопостачання та привести у відповідність технічно-проектну документацію з виносом ПЛГ на межу балансової належності; 3. Внести зміни в ПК «Населення» по особовому рахунку № НОМЕР_1 . Надати споживачу акт донарахованого (не облікованого) об`єму природнього газу, вимоги про сплату заборгованості, квитанції на сплату послуг з розподілу природнього газу та донарахованого (не облікованого) об`єму природнього газу, акт звіряння стану особового рахунку.
У ч. 1 ст. 23 Закону України Про засади функціонування ринку природного газу закріплено, що фізичні особи, фізичні особи - підприємці та юридичні особи, які порушили законодавство з питань функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Частиною 2 ст. 23 Закону України Про засади функціонування ринку природного газу передбачено, що правопорушеннями на ринку природного газу, зокрема є самовільне під`єднання до Єдиної газотранспортної системи України, зривання або пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра, заглушок тощо, що впливає на безпеку постачання природного газу або результати вимірювання (п. 8).
Кодекс газорозподільних систем (надалі Кодекс ГРС), затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015р. №2494, передбачає відповідальність за несанкціоноване відновлення газопостачання та несанкціонований відбір природного разу у вигляді компенсації вартості перерахованого обсягу газу газорозподільному підприємству.
Згідно п.1 глави 9 розділу ІХ Кодексу ГРС ( Порядок перевірки вузлів обліку та їх складових) суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та Споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо:
1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору;
2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання;
3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб;
4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу;
5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв`язки газового та газорегулюючого обладнання;
6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність ).
П.7 глави 9 розділу 1Х Кодексу ГРС передбачає, що у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про:
1) пошкодження пломб;
2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу);
3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу;
4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору;
5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ;
6) наявність несанкціонованого газопроводу;
7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Відтак, згідно наданого Відповідачем Позивачу акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природнього газу і його вартості по особовому рахунку № НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_1 за період з 14.08.2022 по 14.08.2024 позивачу було нараховано суму боргу у розмірі 153 768, 61 грн. Згідно цього акту, у грудні 2022 року Позивачка спожила газу на 54 218,99 грн., за січень 2023 року 33 648,39 грн., хоча в інші місяці з 2022 по 2024 роки суми боргу складають в середньому від 700 грн. до 7000 тис.
Після засідання Комісії ОСОБА_1 отримала вимогу-рахунок побутовому споживачеві про сплату заборгованості №2.1/01-426, за підписом начальника Дружківського відділення КУГГ Володимира ТОЛСТОЙ, з вимогою протягом 3-х банківських днів сплатити погасити заборгованість перед Приватним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в особіДружківського відділення Краматорського УГГ (код ЄДРПОУ 24805642, Донецька обл. м.Краматорськ, вул.Південна): вартість нарахованого (донарахованого) обсягу природнього газу, розрахунок якого здійснено за граничними об`ємами споживання природнього газу у сумі 153 768,46 грн. та вартість спожитих послуг з розподілу природнього газу у сумі 1 773,75 грн. ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 3 групи та особою пенсійного віку.
Згідно акту обстеження складеного представниками АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» 14.08.2024 року, у будинку Позивачки з газових приладів є кухонна плитка, колонка та котел.
Розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ.
Відповідно до абз.3 п.1 р.2 гл. ХІ Кодексу ГРС, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
За змістом розділу 5 глави ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку.
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
За весь період нарахованої заборгованості Позивачка регулярно сплачувала послуги за споживання та постачання природнього газу згідно лічильника, а саме: у листопаді 2022 Позивачка сплатила 82,39 грн., у січні 2023 1869,87 грн., у лютому 2023 1495,19 грн., у березні 2023 1056,00 грн., у квітні 2023 360 грн., у травні 2023 96 грн., у червні 2023 40 грн., у липні 2023 160 грн., у серпні 2023 160 грн., у жовтні 2023 571,47 грн., у листопаді 2023 1380,63 грн., у грудні 2023 2021,05 грн., у січня 2024 2329,41 грн., у лютому 2024 2269,67 грн., у березні 2024 1201,50 грн., у квітні 2024 242,88 грн., у травні 2024 159,13 грн., у липні 2024 135,27 грн.
Не розуміючи підстав для нарахування такої значної суми заборгованості, Позивачка 04.09.2024 року звернулася до Дружківського відділення УГГ з метою з`ясування відповідної інформації. Представники відділення від пояснень відмовилися та повідомили, що вони не уповноважені на це та рекомендували ОСОБА_1 звертатися до суду або сплатити ті розрахунки які є. У зв`язку із зазначеним 05.09.2024 року Позивачка направила до Краматорського УГГ заяву у якій детально описала причини своєї незгоди із сумою нарахованої Відповідачем заборгованості та просила: 1. Надати вичерпні, обґрунтовані роз`яснення стосовно методики та критеріїв розрахунку по кожному місяцю; 2. Перевірити правильність наданого розрахунку за кожний місяць; 3. При перерахунку врахувати фактично мешкаючи одну людину та її реальне споживання газу за тарифами та опалювальною площею будинку; 4. За фактом реального використання газу на одну людину перерахувати тариф на розподіл газу; 5. При перерахунку врахувати вже сплачені нею кошти за використання природного газу та його розподіл; 6. Надати їй акти перевірки та реальний розрахунок з урахуванням вищевикладеного. На цей запит ОСОБА_1 отримала відповідь від 19.09.2024 року №1.7/2/01-456 за підписом начальника Дружківського відділення Краматорського УГГ, якою її повідомлялося наступне: - АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» не встановлює ні ціни, ні норми споживання природнього газу. Ці повноваження знаходяться у КМУ; - При розрахунку тарифу на послуги розподілу природнього газу застосовується «Методика визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природнього газу» затверджена Постановою НКРЕКП №236 від 25.02.2016 року; - Сума донарахувань (необлікованого) об`єму природнього газу складається з тарифу ВТВ (вартість природнього газу на власні потреби, виробничо-технічні витрати та нормативні втрати) який щомісячно надає НКРЕКП до Дружківського відділення Краматорського УГГ. Як вбачається з зазначеної вище відповіді, Відповідачем не було в повному обсязі розглянуто звернення ОСОБА_1 , та не було надано відповіді по суті запитань. На усі наступні запити представника ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , яка здійснювала своє представництво на підставі нотаріальної довіреності, представник отримувала аналогічні відмови у перерахунку з тих самих підстав.
14 грудня 2024 року адвокатом Громовою К.Д. направлено до Відповідача електронною поштою адвокатський запит, яким адвокат просила: 1. Надати документально підтверджений тариф ВТВ (вартість природнього газу на власні потреби, виробничо-технічні витрати та нормативні втрати) який щомісячно надає НКРЕКП до Дружківського відділення Краматорського УГГ за період з 14.08.2022 по 14.08.2024; 2. Надати інформацію, з якої кількості осіб проживаючих за адресою АДРЕСА_1 , робився розрахунок суми заборгованості по особовому рахунку № НОМЕР_1 за період з 14.08.2022 по 14.08.2024 у сумі 153 768,61 грн.; 3. Зробити перерахунок суми заборгованості визначеної вимогою-рахунком побутовому споживачеві про сплату заборгованості №2.1/01-426 з урахуванням раніше сплачених ОСОБА_1 сум, згідно доданих до адвокатського запиту квитанцій, або надати законодавчо обґрунтовану відповідь, чому такий перерахунок не може бути здійснений. В порушення вимог ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Відповідач не надав відповіді на це адвокатське звернення впродовж п`яти робочих днів. 26 грудня поточного року адвокатом отримано відповідь від 26.12.2024 року № 1.7/2/01-2/П (додається) за підписом начальника Дружківського відділення Красматорського УГГ Володимира ТОЛСТОЙ, з якої вбачається, що Відповідач дублює попередні свої відповіді не коригуючи навіть змісту документу. Відповідач не дає відповіді по суті адвокатського запиту, а саме: не надано інформації, з якої кількості осіб проживаючих за адресою АДРЕСА_1 , робився розрахунок суми заборгованості по особовому рахунку № НОМЕР_1 за період з 14.08.2022 по 14.08.2024 у сумі 153 768,61 грн.; не зроблено перерахунок суми заборгованості визначеної вимогою-рахунком побутовому споживачеві про сплату заборгованості №2.1/01-426 з урахуванням раніше сплачених ОСОБА_1 сум, згідно доданих до адвокатського запиту квитанцій, або не надано законодавчо обґрунтовану відповідь, чому такий перерахунок не може бути здійснений.
Із доданих до відповіді матеріалів вбачається, що тарифи ВТВ затверджуються та доводяться до відома Відповідача не Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, як про це стверджує сам Відповідач, а самим ПАТ «ПО ГАЗОРОСТАЧАННЮ ТА ГАЗИФІКАЦІЇ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ», чиєю філією являється Відповідач.
Пункту 1, Глави 3, Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 20 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.
У зв`язку з чим, є незрозумілим, чому розрахунок заборгованості Відповідачем здійснюється не за нормами встановленими Кодексом газорозподільних систем, а за тарифами які Відповідач сам же і встановив. Крім того, слід звернути увагу, що у акті розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природнього газу і його вартості по особовому рахунку №7-5288 Відповідач не зазначає ні кількості проживаючих осіб, ні газових приладів ні граничних обсягів споживання, як це передбачається Кодексом газорозподільних систем. Згідно відкритих даних розміщених на офіційному сайті Мінфіну (ел.ресурс https://index.minfin.com.ua/ua/tariff/gas/doneckaya/), місячний тариф на природній газ для населення Донецької області у період з 01.08.2022 по 31.08.2024 складає - 34,5500 грн. за 1 м?, з ПДВ, газопостачальна компанія ТОВ «Гласкомерц». Із зазначеного вбачається, що щомісячні борги у сумі 54 218,99 грн. та 33 648,39 грн. є очевидно необґрунтованими, оскільки в усі інші місяці суми боргу складають в середньому від 700 грн. до 7000 тис.
Згідно квитанцій наданих до позову, Позивачка увесь нарахований Відповідачем період заборгованості здійснювала оплату за спожитий газ до ТОВ «ГК «НАФТОГАЗ УКРАЇНИ» (Код ЄДРПОУ 40121452). Із зазначеного вбачається, що у період з 2022 по 2024 рік газ постачається Позивачці саме ТОВ «ГК «НАФТОГАЗ УКРАЇНИ», а не Відповідачем.
Крім того, розрахунок здійснюється на 4 осіб. Як вже зазначалося у позові вище, Позивачка є особою з інвалідністю та особою пенсійного віку, з 2016 року проживає сама, оскільки її донька з двома дітьми, що прописані у її будинку, проживають окремо, що підтверджується довідками ВПО (додаються).
Ці відомості зазначалися Позивачкою у заяві від 05.09.2024 року, якою ОСОБА_1 просила Відповідача здійснити перерахунок суми заборгованості з врахувати проживання однієї людини у будинку.
Постановою КМУ від 05.03.2022 р. № 206 «Деякі питання оплати житловокомунальних послуг в період воєнного стану» установлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги населенням; припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі послуги населенням (у тому числі населенням, що проживає у будинках, де створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельні (житлові) кооперативи або яким послуги надаються управителем чи іншою уповноваженою співвласниками особою за колективним договором) в територіальних громадах, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії (територіях можливих бойових дій, активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованихтериторій (до дати припинення можливості бойових дій, завершення бойових дій, завершення тимчасової окупації), або якщо нерухоме майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки відповідного виконавця комунальної послуги (для послуги розподілу природного газу з урахуванням вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15 травня 2015 р. № 285).
Згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 р. № 309, Дружківська міська територіальна громада з 24.02.2022 року є зоною можливих бойових дій.
Правовідносини між газопостачальними підприємствами, газорозподільними підприємствами та фізичними особами (населенням) - споживачами газу регулюються ст. 714 ЦК України, Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ), затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2494.
Так, відповідно до ст. 714 ЦК України - за договором постачання енергетичними ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Згідно з п. 3, 4, 7 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ, договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу(п.3).
Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу (п. 7).
Відповідно до Глави 2, 3 розділу XI Кодексу газорозподільних мереж, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2014 року за № 2494 до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
До порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належать:1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно;2) фіксація коректором чи обчислювачем об`єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об`єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.
У разі виявлення Оператором ГРМ пошкодження лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об`єму спожитого природного газу здійснюється виходячи з 70 відсотків граничних об`ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
У разі виявлення Оператором ГРМ позаштатного режиму роботи лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об`єму спожитого природного газу здійснюється залежно від середньомісячного (середньодобового) обсягу споживання природного газу за аналогічний період (опалювальний або міжопалювальний) попереднього року або фактичний період споживання (опалювальний або міжопалювальний), якщо він становить менше шести місяців за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: 1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об`єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об`ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
Відповідно до п. 3 глави 6 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі, якщо між Оператором ГРМ і споживачем не досягнуто згоди щодо компенсації споживачу завданих збитків чи перерахунку наданих послуг, спірні питання вирішуються в судовому порядку.
Отже, законом визначено певні випадки(обставини) за яких наявні підстави вважати, що лічильник працює в позаштатному режимі та випадки пошкодження ЗВТ/лічильника газу - механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з`єднання.
Стаття 22 ЦК України передбачає, що особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
За приписами ч.3 ст.13 Закону України "Про ринок природного газу" у разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із Законом.
Відповідно до ст. 526, п. 4 ч. 1 ст. 611 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема - відшкодування збитків.
Згідно з частинами першою і другою статті 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
За змістом статті 1166 названого Кодексу для застосування такої міри відповідальності, як стягнення збитків, необхідною є наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме - протиправної поведінки, збитків, причинного зв`язку між протиправною поведінкою боржника та збитками, вини боржника. Наявність перших трьох з числа зазначених елементів доводиться особою, яка звернулася з вимогою про відшкодування збитків.
Такий висновок застосування матеріального права висловила колегія суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду 20.11.2018 року у справі №905/2191/15.
У відповідності до «Порядку відшкодування збитків, завданих газопостачальній або газотранспортній організації внаслідок порушення споживачем природного газу Правил надання населенню послуг з газопостачання», затвердженого постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України №475 від 29 травня 2003 року(із змінами) (далі-Порядку), одними з порушень споживачем Правил надання населенню послуг з газопостачання, які тягнуть за собою відповідальність у виді відшкодування збитків, завданих газопостачальній або газотранспортній організації, є, зокрема, пошкодження лічильника газу, пломб на ньому, порушення цілісності або пошкодження повірочного тавра, а також дій споживача, які призводять до заниження показань лічильника (п. 1.3 Порядку).
У разі встановлення вказаних вище порушень, розрахунок збитків здійснюється за Нормами споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 1996 року №619, з урахуванням кількості підключених газових приладів, пристроїв, розміру опалювальної площі, кількості осіб, яким надавались послуги з газопостачання, та кількості днів з часу останнього контрольного зняття представником газопостачальної або газотранспортної організації показань лічильника газу до дня виявлення порушення, але не більше, ніж за 6 місяців (п.2.2 Порядку).
Відповідно цього пункту Порядку, факт пошкодження (втручання в роботу) лічильника, що призвело до заниження його показань, має бути засвідчений територіальним органом Держспоживстандарту України, який має право здійснювати відповідну експертну повірку.
Однак відповідачем не надано доказів, які б підтвердили втручання позивача у роботу ЗВТ, що призвело до викривлення даних обліку природного газу. Таким чином, відповідач не довів несанкціонованого втручання ОСОБА_1 в роботу ЗВТ/лічильника за яке, можна було б здійснити спірне донарахування обліку газу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено протиправної поведінки позивача, розміру збитків та причинного зв`язку між протиправною поведінкою позивача та збитками, оскільки відсутні всі елементи складу цивільного правопорушення, необхідні для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди. Відповідачем не доведено, що саме з вини позивача витрата(споживання) природного газу не обліковувалася. Також відповідачем не приведено суду механізму втручання у роботу приладу обліку.
Враховуючи вищевказане, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено вчинення з боку позивача несанкціонованого втручання в роботу лічильника і наявність усіх складових несанкціонованого втручання у роботу лічильника газу, зокрема, наслідків (дії, що призвела до викривлення даних обліку природного газу та причинно-наслідкового зв`язку між втручанням в лічильник та діями позивача), а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до статей 11, 15 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства. Кожна особа має право на судовий захист.
Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Способи захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють як закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав, як вплив на правопорушника. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів дається в статті 16 ЦК України.
Як правило, власник порушеного права може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права. Частіше за все спосіб захисту порушеного права прямо визначається спеціальним законом і регламентує конкретні цивільні правовідносини.
У висновках Верховного Суду у справах № 914/2384/17 та № 922/137/19, вказано, що для здійснення нарахування Відповідачем Позивачу необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу потрібно встановити факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, а також факт викривлення даних обліку природного газу внаслідок втручання в конструкцію лічильника. Суд вказав, що не може вважатися несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ, в розумінні положень пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС, невиконання повірочною пломбою захисних функцій скла відлікового механізму, що дає доступ в роботу відлікового механізму, за відсутності доказів викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються), спричинених таким пошкодженням.
Схожий висновок також міститься у постановах Верховного Суду від 31.07.2019 у справі № 904/4030/18, від 05.11.2019 у справі № 922/137/19, від 28.12.2019 у справі № 911/721/19, від 12.03.2020 у справі № 920/1217/16, від 26.06.2020 у справі № 911/720/19, від 08.09.2020 у справі № 922/4351/19.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу є втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (у тому числі, лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Положення наведеного пункту прямо вказує на те, що несанкціонованим є втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу за наявності факту того, що витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), або інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу, у зв`язку з чим суд касаційної інстанції вважає, що підстави для відступлення від наведеного висновку Верховного Суду щодо застосування вказаної норми відсутні, оскільки інше тлумачення не відповідатиме змісту наведеного положення закону. (Простанова Верховного Суду від 03.11.2020 у справі 908/554/19).
З урахуванням зазначеного, вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно частини першої статті 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позивачем вимога про відшкодування судових витрат не заявлялася, вони покладаються на позивача.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 1-18, 76-81, 141, 142, 209-241, 259, 263-265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник Громова Катерина Дмитрівна, до Краматорського управління по газопостачанню та газифікації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним дії Краматорського управління по газопостачанню та газифікації щодо відключення будинку ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 від газорозподільної системи Оператора ГРМ та фактичне припинення/зупинення надання житловокомунальних послуг;
Зобов`язати Краматорське управління по газопостачанню та газифікації поновити надання житлово-комунальних послуг; визнати безпідставною суму заборгованості за вартість необлікованого (донарахованого) обсягу природнього газу у розмірі 153 768,46 грн., визначену актом-розрахунком (донарахованого) об`єму природнього газу і його вартості по особовому рахунку № НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_1 за період з 14.08.2022 по 14.08.2024;
Зобов`язати Краматорське управління по газопостачанню та газифікації здійснити перерахунок суми заборгованості за вартість необлікованого (донарахованого) обсягу природнього газу у розмірі 153 768,46 грн., з урахуванням граничних об`ємів споживання природного газу населенням, усіх газових приладів і пристроїв споживача, фактичного проживання однієї людини у будинку, раніше сплачених ОСОБА_1 сум за спожитий газ та встановлених місячних тарифів на природній газ для населення Донецької області;
Визнати протиправними та скасувати нарахування плати за послуги з розподілу (транспортування) природного газу за особовим рахунком № НОМЕР_1 , здійснені Краматорським управлінням по газопостачанню та газифікації після фактичного припинення газопостачання; Зобов`язати Краматорське управління по газопостачанню та газифікації здійснити перерахунок особового рахунку № 7-5288 з урахуванням відсутності постачання природного газу та скасування оспорюваних нарахувань.
З моменту набрання рішенням законної сили - скасувати заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Довгинцівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 15 квітня 2026 року.
Судовий збір залишити за позивачем.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: С. О. Рагозіна