Постанова № 136996806, 27.05.2026, Гусятинський районний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
27.05.2026
Номер справи
596/676/26
Номер документу
136996806
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВ А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" травня 2026 р. Справа № 596/676/26

Провадження № 3/596/232/2026

Гусятинський районний суд Тернопільської області в складі головуючого суду Митражик Е.М., за участю секретаря судового засідання Кузик М.Я., прокурора Турецького П.С., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративних справ, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , ФОП, за ч.1 ст.172-6, ч.1 ст.172-6, ч.1 ст.172-6, ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи депутатом Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області, та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до статті 172-6 КУпАП суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 05.01.2026 року о 15:40 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім цього, ОСОБА_1 , будучи депутатом Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області, та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до статті 172-6 КУпАП, будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 05.01.2026 року о 15:46 год подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім цього, ОСОБА_1 , будучи депутатом Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області, та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до статті 172-6 КУпАП, будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 05.01.2026 року о 15:54 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Також ОСОБА_1 , будучи депутатом Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до статті 172-6 КУпАП, будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 02.02.2026 року о 16:48 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Постановою Гусятинського районного суду Тернопільської області 27 травня 2026 року, матеріали справи №596/676/26 (провадження №3/596/232/2026) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, матеріали справи №596/675/26 (провадження №3/596/231/2026) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, матеріали справи №596/677/26 (провадження №3/596/233/2026) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, та матеріали справи №596/678/26 (провадження №3/596/234/2026) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП, об`єднано в одне провадження та присвоєно єдиний унікальний номер №596/676/26 (провадження №3/596/232/2026).

Особа, відносно якої складено протоколи про адмінправопорушення ОСОБА_1 в судовому засіданні вину визнав повністю та пояснив, що дійсно своєчасно не подав щорічні декларації за 2021-2024 рр. Про необхідність їх подання знав, однак невчасно подав через загруженість на основній роботі, оскільки є фізичною особою підприємцем, запроваденням на території України військового стану. Також зазначив, що в 2022 році він перебував на лікуванні.

Прокурор Турецький П.С. в судовому засіданні вказав, що вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні корупційних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6, ч.1 ст.172-6, ч.1 ст.172-6, ч.1 ст.172-6 КУпАП з підстав вказаних у протоколах №177,178,179,180 доведена повністю. Подав висновок (на підставі ст. 250 КУпАП) у справі щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, у якому викладені обставини вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, які аналогічні тим, що зафіксовані у протоколах про адміністративне правопорушення та просить визнати винним правопорушника та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 (ста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 гривень.

Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , прокурора Турецького П.С., дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративних корупційних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6, ч.1 ст. 172-6, ч.1 ст. 172-6, ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно з ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до протоколу про вчинення корупційного адміністративного правопорушення №177 від 06.05.2026 року, ОСОБА_1 , будучи депутатом Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області, та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до статті 172-6 КУпАП є суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 05.01.2026 року о 15:40 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно протоколу про вчинення корупційного адміністративного правопорушення №178 від 06.05.2026 року, ОСОБА_1 , будучи депутатом Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області, та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до статті 172-6 КУпАП, будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 05.01.2026 року о 15:46 год подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно протоколу про вчинення корупційного адміністративного правопорушення №179 від 06.05.2024 року, ОСОБА_1 , будучи депутатом Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області, та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до статті 172-6 КУпАП, будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 05.01.2026 року о 15:54 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до протоколу про вчинення корупційного адміністративного правопорушення №180 від 06.05.2026 року, ОСОБА_1 , будучи депутатом Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до статті 172-6 КУпАП, будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 02.02.2026 року о 16:48 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Так, рішенням Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області № 01 від 24.11.2020 «Про визнання повноважень депутатів Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області 8-го скликання» визнано повноваження ОСОБА_1 як депутата Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області.

Згідно із статтею 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Частиною 3 статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». Депутати місцевих рад зобов`язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.

Так, відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону депутати місцевих рад є суб`єктами на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». Частиною 1 статті 45 Закону передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції

Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 252/23 від 08.11.2023 (далі - Порядок), щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Таким чином, суб`єкти декларування зобов`язані були подати щорічну декларацію за 2021 рік до 31.03.2022; за 2022 рік до 31.03.2023; за 2023 рік до 31.03.2024; за 2024 рік до 31.03.2025.

Враховуючи зазначене, ОСОБА_1 зобов`язаний був подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік до 00:00 год. 01.04.2022; за 2022 рік до 00:00 год. 01.04.2023; за 2023 рік до 31.03.2024; за 2024 рік до 31.03.2025.

Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, лише 05.01.2026 о 15:40 год., за 2022 рік, лише 05.01.2026 о 15:46 год., за 2023 рік, лише 05.01.2026 о 15:54 год., за 2024 рік, лише 02.02.2026 о 16:48 год., тобто несвоєчасно.

ОСОБА_1 , як депутат Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області, був належним чином ознайомлений з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», що підтверджується інформацією Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області від 30.04.2026 №222 про те, що всіх депутатів 8-го скликання щороку в період декларування, у тому числі і ОСОБА_1 , було в усній формі повідомлено про вимоги Закону України «Про запобігання корупції», а також про обов`язок подання електронних декларацій.

Візуальним моніторингом публічних відомостей, розміщених на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції встановлено, що раніше ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, 2020 рік своєчасно, а також за 2025 рік, з дотримання вимог ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», що підтверджує його ознайомлення із вимогами вказаного вище закону та усвідомлення вчинюваних ним дій під час подання декларацій особи, уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, 2022 рік, 2023 рік та за 2024 рік.

Також, про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування неодноразово повідомлялось на сайті НАЗК та публікувалось у засобах масової інформації.

Пунктом 5 розділу II Порядку передбачено, що суб`єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.

Подання декларації до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб`єкту декларування на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, та до персонального електронного кабінету суб`єкта декларування.

ОСОБА_1 вказаних вимог Закону не дотримався, що в судовому засіданні не заперечує. Згідно до роз`яснень, викладених в листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов`язані з корупцією» № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року, під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Поважні причини щодо несвоєчасного подання щорічних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, 2022 рік, 2023 рік та за 2024 рік, у ОСОБА_1 відсутні. Аналізуючи докази по справі з точки зору їх допустимості, об`єктивності та достатності, за відсутності будь-яких суперечностей, вважаю їх достатніми для доведення винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, відповідальність за які передбачена ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто, несвоєчасне подання без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави за 2021 рік, 2022 рік, 2023 рік та за 2024 рік.

ОСОБА_1 порушив вимоги Закону України «Про запобігання корупції», який визначає засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, щодо системи об`єктивного фінансового контролю за майновим станом публічних службовців, тобто вчинене протиправне, винне діяння, за яке законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Враховуючи вищенаведені обставини, вимоги Закону, особу правопорушника, зокрема, те, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, характер вчинених правопорушень, ступінь його вини, а також обставину, що пом`якшує відповідальність, а саме, визнання вини, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, суд вважає, що адміністративне стягнення слід обрати у виді штрафу, передбаченого санкцією статті.

Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 33, 34, 36, ч.1 ст.172-6, 284, 285 КУпАП, ст. 3, 4, 12 Закону України «Про запобігання корупції», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних корупційних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6, ч.1 ст.172-6, ч.1 ст.172-6, ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одну тисячу сімсот) гривень (ГУК у Терн.обл/тг смт.Гусятин/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37977599; Банк отримувача: Казначейство України(ел.адм.подат.);рахунок отримувача: UA518999980313090106000019661; код класифікації доходів бюджету: 21081100) в дохід Держави.

Стягнути з ОСОБА_1 в користь (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Тернопільського апеляційного суду через Гусятинський районний суд Тернопільської області.

Повний текст постанови складено 01 червня 2026 року.

Суддя Гусятинського районного суду

Тернопільської області Елла МИТРАЖИК