Рішення № 136993644, 01.06.2026, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2026
Номер справи
580/3121/26
Номер документу
136993644
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2026 року справа № 580/3121/26 м. Черкаси Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом керівника Черкаської окружної прокуратури в інтересах держави до Черкаської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

Керівник Черкаської окружної прокуратури (далі прокурор, позивач) в інтересах держави подав позов до Черкаської міської ради (далі відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Черкаської міської ради щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку та комплекс будівель за адресою: вул. Івана Мазепи (Чайковського), 40 у Черкаси;

- зобов`язати Черкаську міську раду вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку та комплекс будівель за адресою: вул. Івана Мазепи (Чайковського), 40 у Черкаси.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що протягом тривалого часу Черкаською міською радою не вжито заходи щодо оформлення права власності на майновий комплекс будівель та споруд і земельної ділянки під ними Комунального закладу «Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради», що свідчить про протиправну бездіяльність органу місцевого самоврядування та, в сукупності, створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеним нерухомим майном та земельною ділянкою, ризики безпідставного вибуття останнього з власності територіальної громади, інтереси якої представляє міська рада, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав громади, та, тим самим, порушує законодавчо встановлений порядок набуття й подальшої реалізації права власності та, відповідно, інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною майна територіальної громади, що є підставою для захисту інтересів держави.

Ухвалою від 01 квітня 2026 року суддя Черкаського окружного адміністративного суду прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у адміністративній справі, вирішив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

17.04.2026 до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому представниця відповідача просила у задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши про відсутність підстав для представництва прокурором, оскільки сам по собі факт відсутності державної реєстрації прав не свідчить про порушення інтересів держави, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, майно використовується за цільовим призначенням, перебуває у комунальній власності та не вибуло з володіння територіальної громади. Крім того зазначила, що відповідач вживає заходи, спрямовані на належне оформлення прав на зазначений майновий комплекс. Зокрема, 20.03.2026 Департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради направив до КП «Черкаське обласне бюро технічної інвентаризації» звернення щодо проведення технічної інвентаризації об`єкта нерухомого майна за адресою: м. Черкаси, вул. Івана Мазепи, 40, із внесенням відповідних даних до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва та виготовлення довідки про підтвердження права власності станом на 01.01.2013. Звернула увагу, що формування земельної ділянки та оформлення прав на неї є складним багатостадійним процесом, який передбачає послідовне вчинення дій різними суб`єктами, у тому числі розроблення та погодження документації із землеустрою, внесення відомостей до кадастру та подальшу державну реєстрацію прав. Вказала на те, що заявлені позовні вимоги не відповідають змісту та природі дискреційних повноважень органу місцевого самоврядування та невизначеності за своїм змістом.

Крім того представниця відповідача просила залишити позов без розгляду та зазначила, що позивач не наводить жодних пояснень щодо причин звернення до суду лише у 2026 році, не зазначає обставин, які б свідчили про неможливість звернення раніше, а також не подає заяви про поновлення строку звернення до суду.

21.04.2026 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій представник позивача вказав на його необґрунтованість.

Під час вирішення питання щодо звернення позивача із цим позовом у межах строку звернення суд врахував таке.

Ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.

Суд врахував, що про відсутність державної реєстрації земельної ділянки під комунальним закладом за адресою: вул. Івана Мазепи (Чайковського), 40 у Черкаси позивача повідомило Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області у листі від 04.03.2026 № 10-23-0.21-1247/2-26. У свою чергу про відсутність належного оформлення прав на майновий комплекс будівель і споруд підтверджене відповіддю Черкаської міської ради від 24.03.2026 № 5850/7476-01-11.

Отже, наявні у матеріалах справи докази підтверджують, що лише у березні 2026 року прокурору із відповідних першоджерел стало відомо про відсутність належного оформлення права власності на майновий комплекс та земельну ділянку під ним.

Враховуючи зазначені обставини, суд доходить висновку, що прокурор звернувся із цим позовом у межах строку звернення.

Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розпочато через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд зазначає таке.

Комунальний заклад «ЧЕРКАСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ ДІТЕЙ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ» розташовується за адресою: вул. Івана Мазепи, 40 у м. Черкаси.

Відповідно до рішення Черкаської міської ради № 3-531 від 26.06.2003 громадський будинок з господарськими будівлями та спорудами по вул. Івана Мазепи, 40, є власністю територіальної громади м. Черкаси.

Відповідно до інформації Державного реєстру прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єктів нерухомого майна, за адресою: вул. Івана Мазепи (колишня Чайковського), 40 у м. Черкаси, відомості щодо державної реєстрації права власності на приміщення та земельну ділянку під ним, що перебуває у користуванні КЗ «ЧЕРКАСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ ДІТЕЙ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ» відсутні.

Рішенням від 13.09.2011 № 8-22/VІ «Про створення комунального закладу «Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради» Черкаська обласна рада затвердила Положення про комунальний заклад «Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради» зі змінами, внесеними рішенням обласної ради від 22.03.2013 № 21_36/VI (далі Положення про Центр).

Згідно п. 1 Положення про Центр КЗ «Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради» заклад соціального захисту, що створено для тривалого (стаціонарного) або денного перебування дійте віком від 3 до 18 років, які опинились у складних життєвих обставинах, надання їм комплексної, соціальної, психологічної, медичної, правової та інших видів допомоги.

Засновником Центру є Черкаська обласна рада (далі Засновник), яка представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст Черкаської області (п. 4 Положення про Центр).

Разом з цим, згідно з рішенням Черкаської обласної ради від 22.12.2011 № 9-10/VI КЗ Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради» є суб`єктом комунальної власності, що перебуває у сфері управління Служби у справах дітей Черкаської обласної державної адміністрації.

Рішенням Черкаської обласної ради від 16.12.2016 № 10-18/VIІ «Про управління суб`єктами та об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Черкаської області» затверджено Положення про розподіл повноважень щодо управління суб`єктами та об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Черкаської області.

Рішенням Черкаської обласної ради від 16.12.2016 № 10-19/VIІІ «Про перелік суб`єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Черкаської області» КЗ «Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради» визнано суб`єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Черкаської області, що перебуває у сфері управління Служби у справах дітей Черкаської обласної державної адміністрації. Приміщення Центру є суб`єктом комунальної власності м. Черкаси і перебуває в користуванні на праві оренди.

20.11.2017 між Орендодавцем Департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради та Орендарем КЗ «Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради» укладено договір оренди об`єкта нерухомості № 1598, де об`єктом оренди є комплекс будівель і споруд по вул. Івана Мазепи (колишня вул. Чайковського), 40.

Відсутність в Державному земельному кадастрі відомостей земельну ділянку під об`єктами нерухомості за адресою: вул. Івана Мазепи (колишня вулиця Чайковського), 40 у м. підтверджується листом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 04.03.2026 за № 10-23-0.21-1247/2-26.

Відсутність належного оформлення прав на майновий комплекс будівель і споруд підтверджено відповіддю виконавчого комітету Черкаської міської ради від 24.03.2026 № 5850/7476-01-11.

Бездіяльність відповідача щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку та комплекс будівель за адресою: вул. Івана Мазепи (Чайковського), 40 м у Черкаси прокурор вважає протиправною, а тому звернувся в суд з цим позовом.

Під час вирішення спору по суті суд зазначає таке.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Суб`єктами права комунальної власності є територіальні громади та утворені ними органи місцевого самоврядування (ст. 327 ЦК України).

У ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що представницьким органом місцевого самоврядування є відповідна місцева рада, яка складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення.

Згідно з ч. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

До відання виконавчих органів, зокрема міських рад, належать повноваження щодо управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад (п. 1 ст. 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Так, ч. 2 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Згідно з ч. 4 ст. 334 ЦК України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі державна реєстрація прав) офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Частиною 1 ст. 5 вказаного Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» загальними засадами державної реєстрації прав є: гарантування державою об`єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав, одночасність вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об`єктом незавершеного будівництва та державної реєстрації прав; публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації (ч. 2 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації прав підлягають, зокрема, право власності.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2768-III (далі ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст. 79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка є об`єктом цивільних прав лише з моменту її формування та присвоєння кадастрового номера.

На підставі ч. 1 ст. 92 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Згідно з п. «а» ч.2 ст.92 ЗК України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 125 ЗК України виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (ст. 126 Земельного кодексу України).

Порядок виготовлення технічної документації із землеустрою визначено Законом України «Про землеустрій»: стаття 25 передбачає види документації із землеустрою, серед яких технічна документація щодо встановлення меж земельної ділянки; статті 50, 55 56 визначають, що технічна документація розробляється з метою встановлення (відновлення) меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) та встановлюють порядок погодження та затвердження документації.

Відповідно до статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» земельній ділянці присвоюється кадастровий номер, що є обов`язковою умовою державної реєстрації права (частина 9).

Крім того, відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1051 від 17.10.2012, внесення відомостей про земельну ділянку до кадастру здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою.

Аналіз зазначених норми вказує на обов`язок відповідача, як органу, уповноваженого управляти комунальним майном, що знаходиться на території міста Черкаси, забезпечити виготовлення та затвердження відповідної технічної документації із землеустрою, внесення відомостей про ділянку до Державного земельного кадастру та забезпечити державну реєстрацію права власності територіальної громади на об`єкт комунальної власності, розташований за адресою: АДРЕСА_1 та земельну ділянку, розміщену під ним.

Суд встановив, що відповідно до рішення Черкаської міської ради № 3-531 від 26.06.2003 громадський будинок з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , є власністю територіальної громади м. Черкаси.

Відповідно до інформації Державного реєстру прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єктів нерухомого майна, за адресою: АДРЕСА_1 , відомості щодо державної реєстрації права власності на приміщення та земельну ділянку під ним, що перебуває у користуванні КЗ «Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради» відсутні.

Суд зауважує, що відповідач не заперечує обставин того, що станом на час розгляду цієї справи оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку та комплекс будівель за адресою: вул. Івана Мазепи (Чайковського), 40 у Черкаси не здійснене.

Суд відхиляє покликання представниці відповідача про те, що відповідач вживає заходи, спрямовані на належне оформлення прав на зазначений майновий комплекс, оскільки Департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради до КП «Черкаське обласне бюро технічної інвентаризації» направив звернення щодо проведення технічної інвентаризації об`єкта нерухомого майна лише 20.03.2026, тобто після отримання запиту прокурора. Крім того, жодних інших доказів вжиття відповідних заходів відповідач до матеріалів справи не надав.

У свою чергу, відсутність заходів щодо оформлення речових прав свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, що порушує права його користувачів на безпечні умови функціонування і розвитку.

Захист прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави згідно зі ст. 1 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру» відносяться до мети здійснення функцій прокуратури України.

Під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження, звертатися до суду з позовом (п. 1 ч. 6 ст. 23 вказаного Закону).

Зважаючи, що саме відповідач допустив спірну бездіяльність, суд дійшов висновку, що у цьому випадку порушені саме державні інтереси, і прокурор на підставі наведеної норми звернувся в суд обґрунтовано.

Суд також враховує інші аргументи сторін, зазначені у заявах по суті справи, однак зауважує, що встановлені судом обставини є самостійними та достатніми підставами для ухвалення рішення по суті спору.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Згідно із статтею 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Відповідно до частини 2 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Зважаючи на вказане підстави для розподілу судових витрат у цій справі відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Черкаської міської ради щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку та комплекс будівель за адресою: вул. Івана Мазепи (Чайковського), 40 у Черкаси.

Зобов`язати Черкаську міську раду вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку та комплекс будівель за адресою: вул. Івана Мазепи (Чайковського), 40 у Черкаси.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Учасники справи:

1) позивач Керівник Черкаської окружної прокуратури (18010, Черкаська обл., Черкаський р-н, м. Черкаси, вул. Богдана Хмельницького, 60);

2) відповідач Черкаська міська рада (18001, Черкаська обл., Черкаський р-н, м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 36, код ЄДРПОУ 25212542).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 01.06.2026.

Суддя Василь ГАВРИЛЮК