Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
21 травня 2026 року Справа № 520/32530/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Супруна Ю.О.,
при секретарі судового засідання - Шаркової А.В.,
за участю:
представника позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "СІНЕРГІЯ ГРЕЙН" - Скребця Олега Миколайовича,
представника відповідача Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України - Аргунової Олени Владиславівни.
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СІНЕРГІЯ ГРЕЙН" (61124, Харківська обл., Харківський р-н, м. Харків, просп. Гагаріна, 127А, каб. 301, код ЄДРПОУ 44951443) до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (61057, Харківська обл., Харківський р-н, м. Харків, вул. Григорія Сковороди, 46, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В :
Адвокат Скребець Олег Миколайович, діючи в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю "СІНЕРГІЯ ГРЕЙН" (надалі за текстом - ТОВ "СІНЕРГІЯ ГРЕЙН", позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (надалі за текстом - ГУ ДПС у Харківській області, відповідач, податковий орган), в якому просить суд:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення ГУ ДПС у Харківській області філія відокремлений підрозділ ДПС України від 03.12.2025р., а саме:
№00543000702 від 03.12.2025 про збільшення податку на прибуток на загальній сумі 9891442,50 грн., з яких за основним зобов`язанням 7913154,00 грн., за штрафними та фінансовими санкціями 1978288,50 грн.;
№00543040702 від 03.12.2025 про завищення від`ємного значення з податку на додану вартість, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду на суму 5057,00 грн.;
№00543020702 від 03.12.2025 про складання податкових накладних, розрахунків корегування на суму податку на додану вартість в сумі 8039445 грн. 84 коп. та застосування штрафу на підставі пункту 120-1.2 статті 120-1 ПК України в сумі 4019722 грн. 92 коп.;
№00542960702 від 03.12.2025 про збільшення податкових зобов`язань з податку на додану вартість на загальній сумі 160711,25 грн., з яких за основним зобов`язанням 128569,00 грн., за штрафними та фінансовими санкціями 32142,25 грн..
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що за результатами документальної планової виїзної перевірки підприємства щодо дотримання вимог податкового законодавства за період з 28.02.2023 по 30.06.2025 відповідачем складено акт ГУ ДПС у Харківській області від 05.11.2025 за №41870/20-40-07-02-05/44951443, відповідно до висновків якого встановлені наступні порушення:
- пункту 44.1, пункту 44.2 статтi 44, пiдпункту 134.1.1 пункту 134.1 cт. L34 Податкового кодексу України, в результаті чого в період що перевірявся, знижено податок на прибуток всього на суму 7 913 154 грн. у тому числі за 2024 piк у cyмі 4 610 806 грн, за I квартал 2025 року у cyмі 1 907 232 грн. за II квартал 2025 poку у сумі 1 395 116 грн..
- пункту 187.1, пунктiв 201.1, 201.10 cтатті 201 та пункту 120-1.2 cтатті 120-1 Податкового кодексу України встановлено, що ТОВ «СІНЕРГІЯ ГРЕЙН» при здійсненні операцій з надання послуг транспортно-експедиторського обслуговування всього у cyмі 7 905 819,84 грн. у яких в у графі «Номенклатура товарів/послуг» зазначено узагальнену позицію «транспортно-експедиційних послуг» без відокремлювання вартості транспортних послуг, придбаних у перевізника, та власних експедиторських послуг (винагорода експедитора). Таким чином, податкові накладні складено з порушеннями установленого порядку заповнення, що не забезпечує достовірного відображення змісту господарської операції, унаслідок чого до платника податку підлягає застосування штраф у розмірі 50% суми ПДВ, зазначеної у таких накладних, тобто всього у сумі 3 952 910грн. відповідно до пункту 120-1.2 ст. 120-1 ПК України.
- пункту 185.1 cт. 185, пункту 187.1 cт.187, підпункту «г» пункту 198.5 ст.198 ПК України, у результаті чого, знижено податок на додану вартість за червень 2025 року на загальну суму 128 569грн.
- вункт 198.5 ст.198 ПК України, в результаті чого не підтверджене від`ємне значення з податку на додану вартість за червень 2025 року на суму 5057грн.
З такими висновками акту перевірки від 05.11.2025 позивач не погодився та подав заперечення на акт перевірки від 14.11.2025. Вказані заперечення розглянуті ГУ ДПС та в їх задоволені відмовлено, про що повідомлено позивача листом за вихідним номером 4701/Ж12/20-07-02-10 від 28.11.2025.
ГУ ДПС у Харківській області, за наслідками акту перевірки були прийняті наступні податкові повідомлення рішення: №00543000702 від 03.12.2025р. про збільшення податку на прибуток на загальній сумі 9 891 442,50 грн., з яких за основним зобов`язанням 7913154грн., за штрафними та фінансовими санкціями 1978288,50грн; №00543040702 від 03.12.2025р. про завищення від`ємного значення з податку на додану вартість , що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду на суму 5057грн.; №00543020702 від 03.12.2025р. про складання податкових накладних, розрахунків корегування на суму податку на додану вартість в сумі 8 039 445грн.84коп. та застосування штрафу на підставі пункту 120-1.2 статті 120-1 ПК України в сумі 4019722грн.92коп.; №00542960702 від 03.12.2025р. про збільшення податкових зобов`язань з податку на додану вартість на загальній сумі 160 711,25грн., з яких за основним зобов`язанням 128569грн., за штрафними та фінансовими санкціями 32142,25грн..
Позивач не згоден з вказаними рішення органу, вважає що вони є протиправними та підлягають скасуванню.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.12.2025 відкрито провадження по справі, призначено її до розгляду в загальному позовному провадженні та запропоновано відповідачу надати відзив на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову протягом п`ятнадцяти днів з дня одержання копії цієї ухвали.
Відповідач 06.01.2026, скориставшись правом, передбаченим статтею 162 КАС України, через систему "Електронний суд" подав до Харківського окружного адміністративного суду відзив на позовну заяву, в якому вказав, щодо визначених висновком Акту в частині порушень вимог пункту 44.1, пункту 44.2 статті 44, підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України, в результаті чого в періоді, що перевірявся, занижений податок на прибуток всього у сумі 7 913 154 грн, у тому числі за 2024 рік у сумі 4 610 806 грн, за I квартал 2025 року у сумі 1 907 232 грн, за ІІ квартал 2025 року у сумі 1 395 116 грн, за рахунок невірного віднесення витрат, понесених на придбання транспортних послуг та оренду вагонів, такі витрати мають формувати собівартість реалізованих послуг (рахунок 903), оскільки вони безпосередньо пов`язані із завданням замовника. До перевірки не надано, а перевіркою не встановлено підтверджуючих документів щодо відшкодування послуг, які залучалися до виконання договору транспортно експедирування в розрізі кожного акту. Крім того, до перевірки не надано інших первинних документів від суб`єктів господарювання, що залучалися до виконання договору транспортно експедирування, зокрема щодо калькуляції вартості послуг, пломбування, страхування, оплати станційних зборів та інших витрат. Отже, з урахуванням вимог приписів пункту 44.1, 44.2 статті 44, підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового Кодексу України підприємством занижений об`єкт оподаткування податком на прибуток 43 941 594 грн., у тому числі за 2024 рік у сумі 25 615 589 грн., за I квартал 2025 року у сумі 10 595 733 грн., за ІІ квартал 2025 року у сумі 7 730 272 гривень.
Щодо наявної розбіжності між обсягами постачання задекларованими у декларації з податку на прибуток та податку на додану вартість за 2024 рік у сумі 20 372 грн. що призвело до заниження об`єкту оподаткування податком на прибуток, на суму 3 667 грн. відповідач зазначив, що а ні в ході перевірки а ні до заперечень підприємством не надано первинних бухгалтерських документів щодо спростування встановлених порушень.
Щодо визначених висновком Акту в частині порушень пункту 187.1, пунктів 201.1, 201.10 статті 201 та пункту 120-1.2 статті 120-1 Податкового кодексу України відповідач зазначив, що ТОВ «СІНЕРГІЯ ГРЕЙН» при здійсненні операцій з надання послуг транспортно-експедиторського обслуговування всього у сумі 7 905 819,84 грн, в тому числі за квітень 2024 року на суму 320 422,50 грн, за травень 2024 року на суму 448 732,50 грн, за червень 2024 року на суму 277 887,74 грн, за липень 2024 року на суму 512 358,25 грн, за серпень 2024 року на суму 311 250 грн, за вересень 2024 року на суму 403 799,99 грн, за жовтень 2024 року на суму 357 787,50 грн, за листопад 2024 року на суму 1 189 350,50 грн, за грудень 2024 року на суму 785 550,40 грн, за січень 2025 року на суму 1 213 069,99 грн, за лютий 2025 року на суму 389 693,33 грн, за березень 2025 року на суму 304 468,35 грн, за квітень 2025 року на суму 379 805,45 грн, за травень 2025 року на суму 517 053,34 грн, за червень 2025 року на суму 494 590 гривень, у яких у графі «Номенклатура товарів/послуг» зазначено узагальнену позицію «транспортно-експедиторські послуги» без відокремлення вартості транспортних послуг, придбаних у перевізника, та власних експедиторських послуг (винагороди експедитора).
В ході перевірки встановлено, що ТОВ «СІНЕРГІЯ ГРЕЙН» здійснює діяльність з організації транспортно-експедиторського обслуговування (вид діяльності за КВЕД 52.29 інша допоміжна діяльність у сфері транспорту) та виступає експедитором, який діє від імені та за рахунок замовника перевезення. КВЕД 52.29 не включає перевезення як такі. Якщо компанія займається безпосередньо перевезенням вантажів, то її діяльність слід відносити до інших КВЕДів, наприклад, 49.20-Вантажний залізничний транспорт.
З боку податкового органу зазначено, що КВЕД 49.20-Вантажний залізничний транспорт у видах діяльності ТОВ «СІНЕРГІЯ ГРЕЙН» відсутній, також відсутні трудові ресурси та основні засоби для здійснення цієї діяльності. Згідно з роз`ясненнями контролюючого органу та вимогами Кодексу, експедитор, який не є безпосередньо перевізником, повинен окремо відображати в податковій накладній суму транспортних послуг, придбаних у перевізника, та суму власної експедиторської винагороди. Враховуючи вищевикладене, податкові накладні складені підприємством з порушенням вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України та установленого порядку заповнення податкових накладних від 26.01.2016 за №137/28267.
Щодо визначених висновком Акту в частині використання не в господарській діяльності необоротних матеріальних активів, що призвело до порушень вимог пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, підпункту г) пункту 198.5 статті 198 Податкового Кодексу України, відповідач зазначив, що в ході проведення перевірки ТОВ «СІНЕРГІЯ ГРЕЙН» встановлено придбання основних засобів та ТМЦ (бухгалтерський рахунок 104 «Машини та обладнання», 106 «Інструменти, прилади та інвентар», 207 «Запасні частини») із відповідним відображенням ПДВ у складі податкового кредиту. В ході проведення перевірки ТОВ «СІНЕРГІЯ ГРЕЙН» не надано документального підтвердження щодо використання вищезазначених основних засобів та ТМЦ в виробничих, комерційних або інших бізнес-цілей.
Таким чином, необоротні матеріальні активи, які ТОВ «СІНЕРГІЯ ГРЕЙН» використані поза межами виробничих, комерційних або інших бізнес-цілей не визнаються підприємством як активи та є невиробничими основними фондами згідно з нормами Кодексу, так як їх використання в господарській діяльності платника неможливо в певний момент часу. Крім того, ТОВ «СІНЕРГІЯ ГРЕЙН» надані пояснення 16.10.2025 щодо зберігання вищезазначених невиробничих нематеріальних активів на складі за адресою Сумської області смт Велика Писарівка 40, тобто поза межами господарської діяльності підприємства.
Таким чином, ТОВ «СІНЕРГІЯ ГРЕЙН» в порушення п.198.5 ст.198 Кодексу занижена суму податкових зобов`язань по податку на додану вартість всього в сумі 133 626 грн., в тому числі за червень 2025 року в сумі 133 626 грн., в т.ч. :встановлено заниження податку на додану вартість на загальну суму 128 569 грн., в тому числі за червень 2025 року в сумі 128 569 гривень.
12.01.2026 позивачем через систему "Електронний суд" було подано до Харківського окружного адміністративного суду відповідь на відзив, в якому зазначив, що в частині заниження податку на прибуток за період 2024 та 1 півріччя 2025 років на загальну суму 7913154 грн. податковим органом фактично не визнані усі витрати підприємства за період з 2024 року та 1-го півріччя 2025 року у загальній сумі 43 941 595 грн. у тому числі за 2024 рік у сумі 25 615 589 грн., за 1 квартал 2025 року у сумі 10 595 733 грн., за ІІ квартал 2025 року у сумі 7 730 272 грн.
Форма визначення за даними рахунків: 93 та 23, рахунку 903 є внутрігосподарським обліком підприємства яке ні яким чином не вплинуло на визначення Загальних фінансових показників діяльності підприємства в податковій та фінансовій звітності, що вказує на відсутність. Таким чином, як рахунок 23 «Виробництво» так й рахунок 93 «Витрати на збут» за своїм кредитом кореспондуються з дебетом рахунку 79 «Фінансові результати».
Щодо посилань відповідача на те, що до перевірки не надано, а перевіркою не встановлено підтверджуючих документів щодо відшкодування послуг, які залучалися до виконання договору транспортно експедирування в розрізі кожного акту, представник позивача зазначив, що з боку позивача у відповідно до вимог п.85.2 ст.85 ПКУ України, при проведені перевірки податковому органу були надані усі документи в оригіналах, та данні бухгалтерського обліку (по рахункам) підприємства.
Такі документи безпосередньо описані у самому акті перевірки.
Щодо нарахування штрафних/фінансових санкцій відповідно до вимог п.120-1.2 cт.l20-1 Податкового кодексу України, представник позивача зазначив, що підприємством ТОВ «СІНЕРГІЯ ГРЕЙН» складені податкові накладні відповідно до вимог чинного законодавства та наполягає на відсутності порушення вимог ст.187 ПК України.
Щодо визначення коду УКТ ЗЕД, представник позивача зазначив, що згідно до вимог Державного класифікатора продукції та послуг (ДК 016:2010) Клас 52.29, а так само інші данні УКТ ЗЕД не передбачають відокремлення транспортних та експедиторських послуг. Код УКТ ЗЕД окремо для експедиторських послуг в Класифікаторі є відсутнім.
Що робить не можливим їх окреме виділення як різної номенклатури товару (послуг), як безпосередньо в податкових накладних так в іншим первинних бухгалтерських документах, а саме Договорах, актах виконаних робіт, рахунках, платіжних інструкціях та інших. Вказане, га думку позивача, не є порушенням вимог податкового законодавства в розумні вимог ст.ст.187, 201 ПК України.
Щодо посилань відповідача на те, що з боку ТОВ «Сінергія Грейн» мали місце надання послуг залізничним транспортом, що класифікується за кодом 49.20. як Вантажний залізничний транспорт, представник позивача зазначає, що вказане не відповідає дійсності. ТОВ «Сінергія Грейн» укладено Договір про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом з АТ «Українська залізниця» (код 40075815), Договір, акти виконаних робіт, податкові накладні, платіжні документи, свідчать що, безпосередньо перевезення вантажу здійснював не позивач, а інше підприємство яке безпосередньо має код УКТ ЗЕД 49.20.
В судове засідання представник позивача прибув, підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просили їх задовольнити з посиланням на обґрунтування позову.
Представник відповідача в судове засідання прибув, просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, наполягав на заявленій правовій позиції.
Заслухавши пояснення представників позивача та представника податкового органу, дослідивши матеріали справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Судом встановлено, що ТОВ "СІНЕРГІЯ ГРЕЙН" 28.02.2023 зареєстроване як юридична особа, податковою адресою є: Україна, 61124, Харківська обл., місто Харків, пр.Гагаріна, будинок 127-А, кабінет 301, перебуває на обліку в Головному управління ДПС у Харківській області, видами діяльності підприємства є 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту (основний); 01.50 Змішане сільське господарство; 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві; 10.91 Виробництво готових кормів для тварин, що утримуються на фермах; 46.11 Діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 52.24 Транспортне оброблення вантажів; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
Між позивачем (Замовник) та ПП «САВІТАР 999» (код ЄДРПОУ 43216075) (Виконавець) 07.04.2023 укладено договір №070423 про надання послуг по перевезенню вантажів автомобільним транспортом, відповідно до умов якого Виконавець зобов`язується організувати та виконати доставку автомобільним транспортом ввірений замовником вантаж (відповідно із транспортною накладною) до пункту призначення, а Замовник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.
Відповідно до акта здачі-приймання робіт (надання послуг) №11/04 вiд 11.04.2023 ПП «САВІТАР 999» на підставі Договору про надання послуг про перевезення вантажу автомобільним транспортом № 070423 від 07.04.2023 надані послуги на суму 37875,00 грн..
Відповідно до акта здачі-приймання робіт (надання послуг) №14/04 вiд 14.04.2023 ПП «САВІТАР 999» на підставі Договору про надання послуг про перевезення вантажу автомобільним транспортом № 070423 від 07.04.2023 надані послуги на суму 37095,00 грн..
Відповідно до акта здачі-приймання робіт (надання послуг) №19/04 вiд 19.04.2023 ПП «САВІТАР 999» на підставі Договору про надання послуг про перевезення вантажу автомобільним транспортом № 070423 від 07.04.2023 надані послуги на суму 113610,00 грн..
Відповідно до акта здачі-приймання робіт (надання послуг) №21/04/1 вiд 21.04.2023 ПП «САВІТАР 999» на підставі Договору про надання послуг про перевезення вантажу автомобільним транспортом № 070423 від 07.04.2023 надані послуги на суму 75945,00 грн..
Відповідно до акта здачі-приймання робіт (надання послуг) №25/04 вiд 25.04.2023 ПП «САВІТАР 999» на підставі Договору про надання послуг про перевезення вантажу автомобільним транспортом № 070423 від 07.04.2023 надані послуги на суму 76395,00 грн..
Відповідно до акта здачі-приймання робіт (надання послуг) №28/04 вiд 26.04.2023 ПП «САВІТАР 999» на підставі Договору про надання послуг про перевезення вантажу автомобільним транспортом № 070423 від 07.04.2023 надані послуги на суму 37590,00 грн..
Відповідно до акта здачі-приймання робіт (надання послуг) №2/05 вiд 02.05.2023 ПП «САВІТАР 999» на підставі Договору про надання послуг про перевезення вантажу автомобільним транспортом № 070423 від 07.04.2023 надані послуги на суму 113505,00 грн..
Відповідно до акта здачі-приймання робіт (надання послуг) №04/05 вiд 04.05.2023 ПП «САВІТАР 999» на підставі Договору про надання послуг про перевезення вантажу автомобільним транспортом № 070423 від 07.04.2023 надані послуги на суму 75870,00 грн..
Відповідно до акта здачі-приймання робіт (надання послуг) №11/05 вiд 11.05.2023 ПП «САВІТАР 999» на підставі Договору про надання послуг про перевезення вантажу автомобільним транспортом № 070423 від 07.04.2023 надані послуги на суму 76530,00 грн..
Відповідно до акта здачі-приймання робіт (надання послуг) №12/05 вiд 12.05.2023 ПП «САВІТАР 999» на підставі Договору про надання послуг про перевезення вантажу автомобільним транспортом № 070423 від 07.04.2023 надані послуги на суму 76260,00 грн..
Відповідно до акта здачі-приймання робіт (надання послуг) №16/05 вiд 16.05.2023 ПП «САВІТАР 999» на підставі Договору про надання послуг про перевезення вантажу автомобільним транспортом № 070423 від 07.04.2023 надані послуги на суму 151425,00 грн..
Відповідно до акта здачі-приймання робіт (надання послуг) №19/05 вiд 19.05.2023 ПП «САВІТАР 999» на підставі Договору про надання послуг про перевезення вантажу автомобільним транспортом № 070423 від 07.04.2023 надані послуги на суму 113385,00 грн..
Відповідно до акта здачі-приймання робіт (надання послуг) №23/05 вiд 23.05.2023 ПП «САВІТАР 999» на підставі Договору про надання послуг про перевезення вантажу автомобільним транспортом № 070423 від 07.04.2023 надані послуги на суму 113475,00 грн..
Відповідно до акта здачі-приймання робіт (надання послуг) №01/08 вiд 01.08.2023 ПП «САВІТАР 999» на підставі Договору про надання послуг про перевезення вантажу автомобільним транспортом № 070423 від 07.04.2023 надані послуги на суму 36810,00 грн..
Відповідно до акта здачі-приймання робіт (надання послуг) №01/08 вiд 01.08.2023 ПП «САВІТАР 999» на підставі Договору про надання послуг про перевезення вантажу автомобільним транспортом № 070423 від 07.04.2023 надані послуги на суму 36810,00 грн..
Відповідно до видаткової накладної №187 від 03.05.2023 позивачем придбано у ТОВ «РЕЗИНА ХАРКІВ» товари на суму 86080,03 грн., що також підтверджено платіжною інструкцією №26 від 02.05.2023 та податковою накладною від 02.05.2023 за №5.
Відповідно до видаткової накладної №188 від 03.05.2023 позивачем придбано у ТОВ «РЕЗИНА ХАРКІВ» товари на суму 83599,97 грн., що також підтверджено платіжною інструкцією №27 від 02.05.2023 та податковою накладною від 02.05.2023 за №4.
Відповідно до видаткової накладної №18087 від 29.12.2023 позивачем придбано у ФОП ОСОБА_1 товари на суму 25499,00 грн., що також підтверджено платіжною інструкцією №107 від 29.12.2023.
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів, встановлено, що між АТ "Укрзалізниця" та позивачем 12.04.2024 укладено договір про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом за №43-44951443/2024-0001.
Відповідно до актів наданих послуг №2-2839713/2024-01 від 30.04.2024, №2-2839713/2024-02 від 31.05.2024, №2-2839713/2024-03 від 30.06.2024, №2-2839713/2024-04 від 31.07.2024, №2-2839713/2024-05 від 31.08.2024, №2-2839713/2024-06 від 31.09.2024, №2-2839713/2024-07 від 31.10.2024, №2-2839713/2024-08 від 30.11.2024, №2-2839713/2024-09 від 31.12.2024 АТ "Укрзалізниця" за період з 16.04.2024 по 31.12.2024 надало позивачу послуги на загальну суму 20 110 000,00 грн..
Відповідно до актів наданих послуг №2-2839713/2025-01 від 31.01.2025, №2-2839713/2025-02 від 28.02.2025, №2-2839713/2025-03 від 31.03.2025, №2-2839713/2025-04 від 30.04.2025, №2-2839713/2025-05 від 31.05.2025, №2-2839713/2025-06 від 30.06.2025, АТ "Укрзалізниця" за період з 01.01.2025 по 30.06.2025 надало позивачу послуги на загальну суму 15 700 000,00 грн..
Між позивачем (Замовник) та ПП «САВІТАР 999» (код ЄДРПОУ 43216075) (Виконавець) 18.06.2024 укладено договір №180624 про надання послуг по перевезенню вантажів автомобільним транспортом, відповідно до умов якого Виконавець зобов`язується організувати та виконати доставку автомобільним транспортом ввірений замовником вантаж (відповідно із транспортною накладною) до пункту призначення, а Замовник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.
Відповідно до акта здачі-приймання робіт (надання послуг) №20/06 вiд 20.06.2024 ПП «САВІТАР 999» на підставі Договору про надання послуг про перевезення вантажу автомобільним транспортом № 180624 від 18.06.2024 надані послуги на суму 22248,60 грн..
У період з 01.08.2024 по 27.08.2024 позивачем здійснювалась організація транспортно-експедиційного обслуговування ГУБАРІВКА-ОДЕСА-ПОРТ-ЕКСПОРТ на користь ТОВ «АПІС» (код ЄДРПОУ 22978083), що підтверджено наявними у матеріалах справи податковими накладними.
Між позивачем (Клієнт) та ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» (код ЄДРПОУ 45376012) (Експедитор) 03.09.2024 укладено договір організації перевезень вантажів і транспортно-експедиторського обслуговування №MMXXIV//E//005, відповідно до умов якого Клієнт доручає, а експедитор приймає на себе обов`язки від свого імені та за рахунок клієнта виконати доручення щодо здійснення транспортного експедирування вантажів Клієнта залізничним рухомим складом по/в межах України та/або на експорт/імпорт.
Відповідно до акта надання послуг №4 вiд 14.09.2024 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 94368,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №7 вiд 16.09.2024 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 59220,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №13 вiд 30.09.2024 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 108076,50 грн..
Відповідно до акта надання послуг №15 вiд 04.10.2024 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 168960,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №17 вiд 10.10.2024 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 50760,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №32 вiд 15.11.2024 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 93060,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №34 вiд 18.11.2024 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 129438,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №35 вiд 27.11.2024 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 267375,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №36 вiд 28.11.2024 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 316192,50 грн..
Відповідно до акта надання послуг №37 вiд 29.11.2024 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 311032,50 грн..
Відповідно до акта надання послуг №40 вiд 30.11.2024 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 163728,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №43 вiд 10.12.2024 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 66411,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №44 вiд 12.12.2024 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 106050,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №45 вiд 14.12.2024 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 473418,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №49 вiд 17.12.2024 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 189292,50 грн..
Відповідно до акта надання послуг №53 вiд 29.12.2024 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 303282,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №3 вiд 20.01.2025 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 298116,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №5 вiд 27.01.2025 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 326364,60 грн..
Відповідно до акта надання послуг №8 вiд 07.02.2025 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 471429,81 грн..
Відповідно до акта надання послуг №25 вiд 30.03.2025 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 45198,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №28 вiд 09.04.2025 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 89010,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №30 вiд 11.04.2025 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 57105,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №35 вiд 20.04.2025 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 25380,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №38 вiд 23.04.2025 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 12690,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №44 вiд 28.04.2025 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 29610,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №46 вiд 29.04.2025 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 50760,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №48 вiд 30.04.2025 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 61335,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №50 вiд 02.05.2025 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 135000,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №53 вiд 07.05.2025 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 22500,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №54 вiд 08.05.2025 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 85869,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №57 вiд 17.05.2025 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 89914,50 грн..
Відповідно до акта надання послуг №64 вiд 26.05.2025 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 180747,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №67 вiд 03.06.2025 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 44997,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №72 вiд 17.06.2025 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 192672,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №73 вiд 20.06.2025 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 33840,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №74 вiд 26.06.2025 ТОВ «ЕКСЕЛЬСІОР «ТОРГОВО-ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» на підставі Договору №MMXXIV//E//005 від 03.09.2024 надані послуги на суму 90000,00 грн..
З матеріалів справи судом встановлено, що позивачем у період з 16.04.2024 по 14.06.2025 за договором №0124-ТЕО від 12.04.2024 здійснювалась організація транспортно-експедиційного обслуговування ГУБАРІВКА-ЧОРНОМОРСЬКА на користь ТОВ «ЯНТАР-21А» (код ЄДРПОУ 42111776), що підтверджено наявними у матеріалах справи податковими накладними.
Між позивачем (Клієнт) та ТОВ «Е-ТРЕК» (код ЄДРПОУ 41823249) (Еспедитор) 18.11.2024 укладено договір транспортного експедирування №1811, відповідно до умов якого Експедитор приймає на себе зобов`язання за винагороду (плату) та за рахунок Клієнта надати транспортно-експедиційні послуги з організації перевезення вантажів у вагонах Експедитора територією України, країн СНД і територією третіх країн, а Клієнт приймає на себе зобов`язання прийняти та сплатити надані послуги та винагороду (плату) Експедитору.
Відповідно до акта надання послуг №15 вiд 31.01.2025 ТОВ «Е-ТРЕК» на підставі Договору транспортного експедирування №1811 від 18.11.2024 надані послуги на суму 21000,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №15 вiд 31.01.2025 ТОВ «Е-ТРЕК» на підставі Договору транспортного експедирування №1811 від 18.11.2024 надані послуги на суму 21000,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №440 вiд 28.11.2024 ТОВ «Е-ТРЕК» на підставі Договору транспортного експедирування №1811 від 18.11.2024 надані послуги на суму 10920,00 грн..
У період з 30.12.2024 по 28.02.2025 позивачем здійснювалась організація транспортно-експедиційного обслуговування БАЛАКЛІЯ-СУХАЧІВКА на користь ТОВ «АСКБ» (код ЄДРПОУ 40144878), що підтверджено наявними у матеріалах справи податковими накладними.
Відповідно до видаткової накладної №PHKHU-000000007 від 07.01.2024 позивачем придбано у ТОВ «КОМФІ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 36962487) товари на суму 27298,00 грн., що також підтверджено платіжною інструкцією №7 від 05.01.2024 та податковою накладною від 05.01.2024 за №5300007.
Відповідно до видаткової накладної №36 від 06.02.2024 позивачем придбано у ТОВ «РЕЗИНА ХАРКІВ» товари на суму 79600,03 грн., що також підтверджено платіжною інструкцією №20 від 05.02.2024 та податковою накладною від 06.02.2024 за №8.
Відповідно до видаткової накладної №59 від 27.02.2024 позивачем придбано у ТОВ «РЕЗИНА ХАРКІВ» товари на суму 115200,00 грн., що також підтверджено платіжною інструкцією №31 від 27.02.2024 та податковою накладною від 27.02.2024 за №26.
Відповідно до видаткової накладної №1196976 від 10.10.2024 позивачем придбано у ТОВ «РОЗЕТКА. УА» товари на суму 164806,00 грн., що також підтверджено платіжною інструкцією №215 від 30.09.2024 та податковою накладною від 30.09.2024 за №869.
Відповідно до видаткової накладної №1419606 від 13.12.2024 позивачем придбано у ТОВ «РОЗЕТКА. УА» товари на суму 35999,00 грн., що також підтверджено платіжною інструкцією №296 від 10.12.2024 та податковою накладною від 10.12.2024 за №375.
Відповідно до видаткової накладної №1445458 від 20.12.2024 позивачем придбано у ТОВ «РОЗЕТКА. УА» товари на суму 140998,00 грн., що також підтверджено платіжною інструкцією №313 від 18.12.2024 та податковою накладною від 18.12.2024 за №885.
Відповідно до видаткової накладної №59 від 26.02.2025 позивачем придбано у ТОВ «РЕЗИНА ХАРКІВ» товари на суму 37599,98 грн., що також підтверджено платіжною інструкцією №76 від 26.02.2025 та податковою накладною від 26.02.2025за №20.
Судом встановлено, що 04.12.2024 між позивачем (Клієнт) та ТОВ «ПЕРША УКРАЇНСЬКА ВАНТАЖНА КОМПАНІЯ» (Код ЄДРПОУ 38955754) (Експедидор) укладено Договір транспортного експедирування №0412/ЖД-3, відповідно до якого Клієнт доручає, а Експедитор за плату, за дорученням Клієнта і за його рахунок, організовує транспортно-експедиційне обслуговування внутрішньоукраїнських, експортно-імпортних і транзитних вантажів Клієнта і порожнього транспорту (далі - «Вантажі») при їх перевезенні по території України та інших країн.
Відповідно до актів здачі-приймання робіт (надання послуг) №3 від 31 грудня 2024 та №106205 від 20 грудня 2024 ТОВ «ПЕРША УКРАЇНСЬКА ВАНТАЖНА КОМПАНІЯ» надало позивачу послуги на загальну суму 235 050,00 грн.
Відповідно до актів здачі-приймання робіт (надання послуг) № 106757 від 31 січня 2025, № 106812 від 31 січня 2025, № 107071 від 31 січня 2025, № 108387 від 30 квітня 2025 ТОВ «ПЕРША УКРАЇНСЬКА ВАНТАЖНА КОМПАНІЯ» надало позивачу послуги на загальну суму 97200,00 грн.
Між позивачем (Орендар) та ПП «ЛІДЕР» (Ідентифікаційний код 31563452) (Орендодавець) 05.04.2024 укладено Договір оренди № 05/04/1, відповідно до умов якого Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове оплатне користування рухомий склад: технічно справні, придатні до експлуатації вагони з метою перевезення зернових вантажів, а також продуктів переробки зернових та/або олійних культур.
Відповідно до актів приймання-передачі рухомого складу від 12.04.2024, від 17.04.2024, від 19.04.2024, від 26.07.2024, від 02.08.2024, від 03.10.2024, від 05.10.2024, від 16.10.2024, від 15.03.2025, від 25.03.2025 ПП «ЛІДЕР» за Договором оренди № 05/04/1 від 05.04.2024 передав, а позивач прийняв в оренду залізничний вантажний вагон за такими номерами: 58509563, 58509555, 58509530, 58509522, 58509548.
Відповідно до акта надання послуг №362 від 12 квітня 2024 року ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору оренди № 05/04/1 від 05.04.2024 надані послуги на суму 2 009,88 грн.
Відповідно до акта надання послуг №364 від 17 квітня 2024 року ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору оренди № 05/04/1 від 05.04.2024 надані послуги на суму 2 636,52 грн.
Відповідно до акта надання послуг №367 від 18 квітня 2024 року ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору оренди № 05/04/1 від 05.04.2024 надані послуги на суму 235,32 грн.
Відповідно до акта надання послуг №369 вiд 19 квiтня 2024 року ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору оренди № 05/04/1 від 05.04.2024 надані послуги на суму 2775,96 грн.
Відповідно до акта надання послуг №374 вiд 23 квiтня 2024 року ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору оренди № 05/04/1 від 05.04.2024 надані послуги на суму 1804,44 грн.
Відповідно до акта надання послуг №376 вiд 25 квiтня 2024 року ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору оренди № 05/04/1 від 05.04.2024 надані послуги на суму 89,40 грн.
Відповідно до акта надання послуг №382 вiд 30 квiтня 2024 року року ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору оренди № 05/04/1 від 05.04.2024 надані послуги на суму 80730,00 грн.
Відповідно до акта надання послуг №436 вiд 31 травня 2024 року року ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору оренди № 05/04/1 від 05.04.2024 надані послуги на суму 181350,00 грн.
Відповідно до акта надання послуг №473 вiд 30 червня 2024 року року ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору оренди № 05/04/1 від 05.04.2024 надані послуги на суму 117009,36 грн.
Відповідно до акта надання послуг №509 вiд 31 липня 2024 року року ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору оренди № 05/04/1 від 05.04.2024 надані послуги на суму 120006,00 грн.
Відповідно до акта надання послуг №545 вiд 02 серпня 2024 року року ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору оренди № 05/04/1 від 05.04.2024 надані послуги на суму 5933,28 грн.
Відповідно до акта надання послуг №684 вiд 31.10.2024 року ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору оренди № 05/04/1 від 05.04.2024 надані послуги на суму 65005,20 грн.
Відповідно до акта надання послуг №744 вiд 30.11.2024 року ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору оренди № 05/04/1 від 05.04.2024 надані послуги на суму 90000,00 грн.
Відповідно до акта надання послуг №793 вiд 31.12.2024 року ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору оренди № 05/04/1 від 05.04.2024 надані послуги на суму 77506,20 грн.
Відповідно до акта надання послуг №9 вiд 31.01.2025 року ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору оренди № 05/04/1 від 05.04.2024 надані послуги на суму 77506,20 грн.
Відповідно до акта надання послуг №63 вiд 28.02.2025 року ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору оренди № 05/04/1 від 05.04.2024 надані послуги на суму 40605,60 грн.
Відповідно до акта надання послуг №142 вiд 31.03.2025 року ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору оренди № 05/04/1 від 05.04.2024 надані послуги на суму 29294,04 грн.
Відповідно до акта надання послуг №238 вiд 30.04.2025 року ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору оренди № 05/04/1 від 05.04.2024 надані послуги на суму 8251,20 грн.
Відповідно до акта надання послуг №335 вiд 31.05.2025 року ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору оренди № 05/04/1 від 05.04.2024 надані послуги на суму 8526,24 грн.
Відповідно до акта надання послуг №472 вiд 30.06.2025 року ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору оренди № 05/04/1 від 05.04.2024 надані послуги на суму 8526,24 грн.
Між позивачем (Суборендар) та ПП «ЛІДЕР» (Ідентифікаційний код 31563452) (Орендар) 05.04.2024 укладено Договір суборенди № 05/04/2, відповідно до умов якого Орендар передає, а Суборендар приймає у строкове оплатне користування рухомий склад: технічно справні, придатні до експлуатації вагони з метою перевезення зернових вантажів, а також продуктів переробки зернових та/або олійних культур.
Відповідно до актів від 17.04.2024 приймання-передачі рухомого складу за Договором суборенди № 05/04/2 від 05.04.2024, від 18.04.2024, від 19.04.2024, від 22.04.2024, від 04.05.2024, від 20.05.2024, від 21.07.2024, від 26.07.2024, від 30.07.2024, від 31.07.2024, від 01.08.2024, від 01.10.2024, 03.10.2024, 06.10.2024, від 09.10.2024, від 10.11.2024, від 23.01.2025, від 15.03.2025, від 22.03.2025 позивач прийняв в суборенду від ПП «ЛІДЕР» залізничні вантажні вагони за такими номерами: 58509365, 58509415, 58522103, 58521972, 58521998, 58522004, 58509373, 58509399, 58509407, 58522111.
Відповідно до акта надання послуг №383 від 30.04.2024 ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору суборенди № 05/04/2 від 05.04.2024 надані послуги на суму 102960,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №437 від 31.05.2024 ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору суборенди № 05/04/2 від 05.04.2024 надані послуги на суму 300690,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №474 від 30.06.2024 ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору суборенди № 05/04/2 від 05.04.2024 надані послуги на суму 230018,40 грн..
Відповідно до акта надання послуг №510 від 31.07.2024 ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору суборенди № 05/04/2 від 05.04.2024 надані послуги на суму 190409,52 грн..
Відповідно до акта надання послуг №685 від 31.10.2024 ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору суборенди № 05/04/2 від 05.04.2024 надані послуги на суму 102960,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №745 від 30.11.2024 ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору суборенди № 05/04/2 від 05.04.2024 надані послуги на суму 138600,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №794 від 31.12.2024 ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору суборенди № 05/04/2 від 05.04.2024 надані послуги на суму 124009,92 грн..
Відповідно до акта надання послуг №685 від 31.10.2024 ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору суборенди № 05/04/2 від 05.04.2024 надані послуги на суму 102960,00 грн..
Відповідно до акта надання послуг №10 від 31.01.2025 ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору суборенди № 05/04/2 від 05.04.2024 надані послуги на суму 133010,64 грн..
Відповідно до акта надання послуг №64 від 28.02.2025 ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору суборенди № 05/04/2 від 05.04.2024 надані послуги на суму 81211,20 грн..
Відповідно до акта надання послуг №143 від 31.03.2025 ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору суборенди № 05/04/2 від 05.04.2024 надані послуги на суму 58878,12 грн..
Відповідно до акта надання послуг №239 від 30.04.2025 ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору суборенди № 05/04/2 від 05.04.2024 надані послуги на суму 16502,40 грн..
Відповідно до акта надання послуг №336 від 31.05.2025 ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору суборенди № 05/04/2 від 05.04.2024 надані послуги на суму 17052,48грн..
Відповідно до акта надання послуг №473 від 30.06.2025 ПП «ЛІДЕР» на підставі Договору суборенди № 05/04/2 від 05.04.2024 надані послуги на суму 16502,40 грн..
На підставі направлень від 03.10.2025 № 8425, № 8427, № 8430, № 8431, виданих Головним управлінням ДПС у Харківській області, головними державними інспекторами управління податкового аудиту ГУ ДПС у Харківській області, відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 41.1 статті 41, пунктів 61.1, 61.2 статті 61, підпункту 62.1.3 пункту 62.1 статті 62, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, пунктів 77.1, 77.4 статті 77, статті 82, підпункту 69.352 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, на підставі наказу ГУ ДПС у Харківській області від 24.09.2025 № 4284-п, від 16.10.2025 № 4625-п проведена планова документальна перевірка ТОВ «СІНЕРГІЯ ГРЕЙН», за період діяльності з 28.02.2023 по 30.06.2025 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати усіх, передбачених Кодексом, податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки.
За наслідками перевірки складено акт від 05.11.2025 № 41870/20-40-07-02-05/44951443, яким встановлено порушення:
- пункту 44.1, пункту 44.2 статті 44, підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України, в результаті чого в періоді, що перевірявся, занижений податок на прибуток всього у сумі 7 913 154 гривень;
- пункту 187.1, пунктів 201.1, 201.10 статті 201 та пункту 120-1.2 статті 120-1 Податкового кодексу України встановлено, що ТОВ «СІНЕРГІЯ ГРЕЙН» при здійсненні операцій з надання послуг транспортно-експедиторського обслуговування всього у сумі 7 905 819,84 грн., у яких у графі «Номенклатура товарів/послуг» зазначено узагальнену позицію «транспортно-експедиторські послуги» без виокремлення вартості транспортних послуг, придбаних у перевізника, та власних експедиторських послуг (винагороди експедитора). Таким чином, податкові накладні складено з порушенням установленого порядку заповнення, що не забезпечує достовірного відображення змісту господарської операції, унаслідок чого до платника податку підлягає застосуванню штраф у розмірі 50 % суми ПДВ, зазначеної у таких накладних, тобто всього у сумі 3 952 910 грн., відповідно до пункту 120-1.2 статті 120-1 Податкового Кодексу України;
- пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, підпункту г) пункту 198.5 статті 198 Податкового Кодексу України, в результаті чого, в періоді, що перевірявся, занижений податок на додану вартість на загальну суму 128 569 гривень;
- вимог пункту 198.5 статті 198 Кодексу, в результаті чого не підтверджено від`ємне значення (рядок 21) декларації з ПДВ за червень 2025 року на суму 5 057 гривень.
- пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, пункту 89 підрозділу 2, підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, в результаті чого, в періоді, що перевірявся, відсутня реєстрація податкових накладних (зведених податкових накладних) в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну 133 626 грн., в тому числі за червень 2025 року в сумі 133 626 грн.;
- пп. «б» п. 176.2 ст. 176 Податкового Кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010 та п.1 розділ 2 Порядку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 із змінами та доповненнями, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за №111/26556, зі змінами та доповненнями, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 15 грудня 2020 року №773 за I квартал 2023 року не відображено суму внеску засновника до статутного капіталу 5100,00 грн. за ознакою доходу « 178»;
- п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168, п.п.176.2.«а» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України встановлено неперерахування у встановлений законодавством термін утриманого податку на доходи фізичних осіб із орендної плати за серпень - жовтень 2024 року в загальній сумі 859,35 гривень;
- п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ, п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168, п.п.176.2.«а» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України в частині неперерахування у встановлений законодавством термін утриманого військового збору із орендної плати за серпень - жовтень 2024 року в загальній сумі 71,62 грн..
Не погоджуючись із зазначеними висновками акту перевірки від 05.11.2025 позивачем подано заперечення на акт перевірки від 14.11.2025.
У задоволенні вказаних заперечень відмовлено, про що повідомлено позивача листом за вихідним номером 4701/Ж12/20-07-02-10 від 28.11.2025.
Відповідачем, за наслідками акту перевірки від 05.11.2025 № 41870/20-40-07-02-05/44951443 прийняті податкові повідомлення рішення:
- №00543000702 від 03.12.2025 про збільшення податку на прибуток на загальній сумі 9 891 442,50 грн., з яких за основним зобов`язанням 7913154 грн., за штрафними та фінансовими санкціями 1978288,50 грн.;
- №00543040702 від 03.12.2025 про завищення від`ємного значення з податку на додану вартість, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду на суму 5057,00 грн.;
- №00543020702 від 03.12.2025 про складання податкових накладних, розрахунків корегування на суму податку на додану вартість в сумі 8 039 445 грн. 84 коп. та застосування штрафу на підставі пункту 120-1.2 статті 120-1 ПК України в сумі 4019722 грн.92 коп.;
- №00542960702 від 03.12.2025 про збільшення податкових зобов`язань з податку на додану вартість на загальній сумі 160 711,25 грн., з яких за основним зобов`язанням 128569грн., за штрафними та фінансовими санкціями 32142,25 грн..
Правомірність прийняття відповідачем податкових повідомлень-рішень №00543000702 від 03.12.2025, №00543040702 від 03.12.2025, №00543020702 від 03.12.2025, №00542960702 від 03.12.2025 є предметом спору у даній справі.
Відповідно до вимог частини 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п.п. 14.1.36 п. 14.1.ст. 14 Податкового кодексу України господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Підпунктом 14.1.185 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що постачання послуг - будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об`єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об`єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.
Відповідно до п.п. 14.1.202. п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України продаж (реалізація) товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів. Не вважаються продажем товарів операції з надання товарів у межах договорів комісії (консигнації), поруки, схову (відповідального зберігання), доручення, довірчого управління, оперативного лізингу (оренди), інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачі прав власності на такі товари.
Відповідно до п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Згідно з п.п. 16.1.2, 16.1.3 п. 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Базою оподаткування є грошове вираження об`єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу (п.135.1. ст.135 Податкового кодексу України).
Згідно з п.п. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов`язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (п.14.1.156. ст.14 Податкового кодексу України).
Згідно з п.185.1 ст.185 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; в) ввезення товарів на митну територію України; е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису (п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України).
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв`язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб`єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів). При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком: товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню; газу, який постачається для потреб населення; електричної енергії, ціна на яку склалася на ринку електричної енергії (п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України).
Відповідно до п.198.1-198.3 ст.198 Податкового кодексу України, до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв`язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу;
ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.
Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.
Положеннями п.п. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що ЄРПН є реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, що ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Згідно з п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України під час здійснення операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 у ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, що надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Щодо правомірності нарахування податку на прибуток в частині заниження податку на прибуток за 2024-1 та ІІ квартали 2025 року всього на суму 7 913 154 грн., суд зазначає наступне.
Так, відповідно до п. 44.1 ст. 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Відповідно до п. 44.2 ст. 44 ПК України для обрахунку об`єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Платники податку, які відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" застосовують міжнародні стандарти фінансової звітності, ведуть облік доходів і витрат та визначають об`єкт оподаткування з податку на прибуток за такими стандартами з урахуванням положень цього Кодексу. Такі платники податку при застосуванні положень цього Кодексу, в яких міститься посилання на положення (стандарти) бухгалтерського обліку, застосовують відповідні міжнародні стандарти фінансової звітності.
Юридичні особи - платники єдиного податку, які відповідають критеріям, визначеним підпунктом 3 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу, ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат з метою обрахунку об`єкта оподаткування за методикою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Підпункт 133.1.1. п.133.1 ст.131 ПК України, Платниками податку - резидентами є суб`єкти господарювання - юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім юридичних осіб, визначених пунктами 133.4 та 133.5 цієї статті.
Суб`єкти господарювання - юридичні особи, що обрали спрощену систему оподаткування, є платниками податку при виплаті доходів (прибутків) нерезиденту із джерелом їх походження з України в порядку, визначеному пунктом 141.4 статті 141 цього Кодексу. При цьому платники єдиного податку четвертої групи не є платниками податку при виплаті доходів, визначених абзацами четвертим - шостим підпункту 14.1.49 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.
Суб`єкти господарювання - юридичні особи, що обрали спрощену систему оподаткування, є платниками податку при отриманні скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, що оподатковується в порядку, визначеному статтею 39-2 та цим розділом.
Юридичні особи - платники єдиного податку четвертої групи є платниками податку з доходів (прибутків), отриманих при здійсненні операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів, та доходів, отриманих від емітента корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, що засвідчують його право власності на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв`язку з розподілом частини його прибутку, та розрахованих за правилами бухгалтерського обліку.
Зі змісту акта перевірки від 05.11.2025 вбачається наступна інформація: «Перевіркою декларування ТОВ «СІНЕРГІЯ ГРЕЙН» показників 02 Декларації «Фінансовий результат оподаткування» прибуток або збиток визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень(стандартів) бухгалтерського обліку або «міжнародних стандартів фінансової звітності» встановлено їх заниження всього на суму 43 941 594грн. , у тому числі за 2024рік у сумі 25 615 589грн., за 1 квартал 2025 року у сумі 10 595 733грн., за ІІ квартал 2025 року у сумі 7 730 272грн.».
Останній абзац аркушу 13 акту, абз.1 аркушу 14 акту перевірки містить наступну інформацію: «Згідно до Методичними рекомендаціями щодо формування собівартості транспортно-експедиторських послуг, затвердженими наказом Мінстрансу України від 05.08.2002р. №373 до складу собівартості таких послуг включаються, зокрема:
- витрати на оплату працi експедиторiв, водiїв, диспетчерiв та нарахування на них;
- витрати на паливно-мастильнi матерiали, технiчне обслуговування i ремонт транспортних засобів;
- витрати на оплату транспортних, залiзничних, портових, експедиторських послуг, що пов`язанi з організацією перевезення вантажів клiєнтiв;
- амортизацiя основних засобiв, якi використовуються у наданнi послуг;
- витрати на страхування вантажів, послуги зв`язку, оренду транспортних засобiв, що використовуються у процесі надання послуг.»
Абз.2 аркуш 14 акту перевірки містить наступні данні: «Відповідно до вимог бухгалтерського обліку, зазначені витрати повинні обліковуватися на рахунку 23 «Виробництво» у розрізі кожного отриманого замовлення з подальшим віднесенням до собівартості реалізованих послуг (рахунок 903). Однак підприємством усі понесені витрати обліковуються на рахунку 93 «Витрати на збут» що не відповідає вимогам П(С)БО 16 та Методичних рекомендацій №373».
Суд звертає увагу, що згідно з п.15 Національного положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 "Витрати", затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 за №318, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 січня 2000 за №27/4248 (далі за текстом - П(С)БО 16), до складу загальновиробничих витрат включаються: витрати на управління виробництвом (оплата праці апарату управління цехами, дільницями тощо; відрахування на соціальні заходи й медичне страхування апарату управління цехами, дільницями; витрати на оплату службових відряджень персоналу цехів, дільниць тощо); амортизація основних засобів загальновиробничого (цехового, дільничого, лінійного) призначення; амортизація нематеріальних активів загальновиробничого (цехового, дільничого, лінійного) призначення; витрати на утримання, експлуатацію та ремонт, страхування, операційну оренду основних засобів, інших необоротних активів загальновиробничого призначення; витрати на вдосконалення технології й організації виробництва (оплата праці та відрахування на соціальні заходи працівників, зайнятих удосконаленням технології й організації виробництва, поліпшенням якості продукції, підвищенням її надійності, довговічності, інших експлуатаційних характеристик у виробничому процесі; витрати матеріалів, купівельних комплектуючих виробів і напівфабрикатів, оплата послуг сторонніх організацій тощо); витрати на опалення, освітлення, водопостачання, водовідведення та інше утримання виробничих приміщень; витрати на обслуговування виробничого процесу (оплата праці загальновиробничого персоналу; відрахування на соціальні заходи, медичне страхування робітників та апарату управління виробництвом; витрати на здійснення технологічного контролю за виробничими процесами та якістю продукції, робіт, послуг); витрати на охорону праці, техніку безпеки і охорону навколишнього природного середовища; інші витрати (внутрішньозаводське переміщення матеріалів, деталей, напівфабрикатів, інструментів зі складів до цехів і готової продукції на склади; нестачі незавершеного виробництва; нестачі і втрати від псування матеріальних цінностей у цехах; оплата простоїв тощо).
Відповідно до п. 19 П(С)БО 16 витрати на збут включають такі витрати, пов`язані з реалізацією (збутом) продукції (товарів, робіт, послуг): витрати пакувальних матеріалів для затарювання готової продукції на складах готової продукції; витрати на ремонт тари; оплата праці та комісійні винагороди продавцям, торговим агентам та працівникам підрозділів, що забезпечують збут; витрати на рекламу та дослідження ринку (маркетинг); витрати на передпродажну підготовку товарів; витрати на відрядження працівників, зайнятих збутом; витрати на утримання основних засобів, інших матеріальних необоротних активів, пов`язаних зі збутом продукції, товарів, робіт, послуг (операційна оренда, страхування, амортизація, ремонт, опалення, освітлення, охорона); витрати на транспортування, перевалку і страхування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов`язані з транспортуванням продукції (товарів) відповідно до умов договору (базису) поставки; витрати на гарантійний ремонт і гарантійне обслуговування; витрати на страхування призначеної для подальшої реалізації готової продукції (товарів), що зберігається на складі підприємства; витрати на транспортування готової продукції (товарів) між складами підрозділів (філій, представництв) підприємства; інші витрати, пов`язані зі збутом продукції, товарів, робіт, послуг.
До складу витрат на збут у торговельних організаціях включаються витрати обігу, за винятком витрат, наведених у пунктах 18, 20 і 27 цього Національного положення (стандарту).
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань платник податку ТОВ «СІНЕРГІЯ ГРЕЙН» має визначений вид діяльності за КВЕД : 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту (основний).
За даними КВЕД-2010, код 52.29 інша допоміжна діяльність у сфері транспорту, цей клас включає: експедицію вантажів; організацію перевезень залізничним, автомобільним, водним або авіаційним транспортом; організацію групових або індивідуальних відправлень вантажів (у т.ч. вивіз і доставку вантажів, а також компонування партій); видачу й одержування транспортної документації та накладних діяльність митних брокерів» діяльність суднових брокерів і агентів з фрахтування місць для авіаційних вантажних перевезень; посередництво з фрахту вантажного місця на судні або в літаку; вантажно-розвантажувальні роботи, наприклад, тимчасове пакування задля збереження вантажу під час транзитних перевезень, перепакування, вибірковий контроль та зважування вантажу тощо.
Таким чином, основний вид діяльності позивача не передбачає виробництва.
Наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 №291 затверджено «План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов`язань і господарських операцій підприємств і організацій» та «Інструкцію про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов`язань і господарських операцій підприємств і організацій».
Відповідно до бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов`язань і господарських операцій підприємств і організацій за Класом 2 «ЗАПАСИ» визначені наступні рахунки:
20. Виробничі запаси, сфера застосування: Усі види діяльності.
21. Поточні біологічні активи, сфера застосування: Сільськогосподарські підприємства, підприємства інших галузей, що здійснюють сільськогосподарську діяльність.
22. Малоцінні та швидкозношувані предмети, сфера застосування: Усі види діяльності.
23. Виробництво (1), сфера засовування: Усі види діяльності.
24. Брак у виробництві, сфера засовування: Галузі матеріального виробництва.
25. Напівфабрикати, сфера засовування: Промисловість
26. Готова продукція, сфера засовування: Промисловість, сільське господарство та ін.
27. Продукція сільськогосподарського виробництва, сфера засовування: Сільське господарство, підприємства інших галузей з підсобним сільськогосподарським виробництвом
28. Товари, сфера засовування: Усі види діяльності.
Відповідно до бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов`язань і господарських операцій підприємств і організацій за Класом 9 «Витрати діяльності » визначені наступні рахунки:
90. Собівартість реалізації, сфера засовування: Усі види діяльності.
91. Загальновиробничі витрати, сфера засовування: Усі види діяльності.
92. Адміністративні витрати, сфера засовування: Усі види діяльності.
93. Витрати на збут, сфера засовування: Усі види діяльності.
94. Інші витрати операційної діяльності, сфера засовування: Усі види діяльності.
95. Фінансові витрати, сфера засовування: Усі види діяльності.
96. Втрати від участі в капіталі, сфера засовування: Усі види діяльності.
97. Інші витрати, сфера засовування: Усі види діяльності.
98. Податок на прибуток, сфера засовування: Усі види діяльності.
99. Надзвичайні витрати, сфера засовування: Усі види діяльності.
Таким чином, рахунок 23 «Виробництво» та рахунок 93 «Витрати на збут» мають охоплювати: «Усі види діяльності» платника податку.
За абз. 3 розділу І Інструкції, план рахунків бухгалтерського обліку є переліком рахунків і схем реєстрації та групування на них фактів фінансово-господарської діяльності (кореспонденція рахунків) у бухгалтерському обліку. У ньому за десятковою системою наведені коди (номери) й найменування синтетичних рахунків (рахунків першого порядку) й субрахунків (рахунків другого порядку). Першою цифрою коду визначено клас рахунків, другою - номер синтетичного рахунку, третьою - номер субрахунку. Контирування документів первинного обліку, ведення регістрів бухгалтерського обліку здійснюється із застосуванням, щонайменше, коду класу й коду синтетичного рахунку.
Клас 2. Запаси Інструкції №291, визначають: рахунки цього класу призначені для узагальнення інформації про наявність і рух належних підприємству готової продукції, товарів, предметів праці, що призначені для обробки, переробки, використання у виробництві і для господарських потреб, а також засобів праці, які підприємство включає до складу малоцінних та швидкозношуваних предметів.
Рахунок 23 "Виробництво" призначений для узагальнення інформації про витрати на виробництво продукції (робіт, послуг). Зокрема, цей рахунок використовується для обліку на окремих субрахунках витрат: промислових і сільськогосподарських підприємств на виробництво продукції; підрядних, геологічних та проектних організацій на виконання будівельно-монтажних, геологорозвідувальних та проектно-вишукувальних робіт; підприємств транспорту та зв`язку на надання послуг; науково-дослідних підприємств на виконання науково-дослідних і конструкторських робіт; підприємств громадського харчування на випуск власної продукції; дорожніх господарств на утримання й ремонт автомобільних шляхів; підприємств, які здійснюють виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення та ведуть окремий облік витрат за кожним видом діяльності, що підлягає ліцензуванню; інших підприємств та організацій; допоміжних (підсобних) виробництв.
За дебетом рахунку 23 "Виробництво" відображаються прямі матеріальні, трудові та інші прямі витрати, а також розподілені загальновиробничі витрати і втрати від браку продукції (робіт, послуг) з технологічних причин, за кредитом - вартість фактичної виробничої собівартості завершеної виробництвом готової продукції (у дебет рахунків 26, 27), вартість виконаних робіт і послуг (у дебет рахунку 90), собівартість виготовлених у допоміжних (підсобних) виробництвах виробів, робіт, послуг (інструменту, енергії, ремонтно-транспортних послуг тощо).
Собівартість послуг з ремонту, проведеного ремонтним підрозділом підприємства, зменшується на вартість матеріалів (зокрема запасних частин), отриманих при його проведенні, які придатні до подальшого використання і оприбутковані у складі запасів (крім матеріалів, отриманих при ліквідації об`єктів основних засобів та інших необоротних матеріальних активів).
Аналітичний облік за рахунком 23 "Виробництво" ведеться за видами виробництв, за статтями витрат і видами або групами продукції, що виробляється. На великих виробництвах аналітичний облік витрат може вестися за підрозділами підприємства та центрами витрат і відповідальності.
Рахунок 79 "Фінансові результати" призначено для обліку й узагальнення інформації про фінансові результати діяльності підприємства.
За кредитом рахунку 79 "Фінансові результати" відображаються суми в порядку закриття рахунків обліку доходів, за дебетом - суми в порядку закриття рахунків обліку витрат, також належна сума нарахованого податку на прибуток.
Сальдо рахунку при його закритті списується на рахунок 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)".
Рахунок 79 "Фінансові результати" має такі субрахунки:
791 "Результат операційної діяльності";
792 "Результат фінансових операцій";
793 "Результат іншої діяльності";
На субрахунку 791 "Результат операційної діяльності" визначається прибуток (збиток) від операційної діяльності підприємства. За кредитом субрахунку відображається в порядку закриття рахунків сума доходів від реалізації готової продукції, товарів, робіт, послуг та від іншої операційної діяльності (рахунки 70 "Доходи від реалізації", 71 "Інший операційний дохід"), за дебетом - сума в порядку закриття рахунків обліку собівартості реалізованої готової продукції, товарів, робіт і послуг, адміністративних витрат, витрат на збут, інших операційних витрат (90 "Собівартість реалізації", 92 "Адміністративні витрати", 93 "Витрати на збут", 94 "Інші витрати операційної діяльності").
На субрахунку 792 "Результат фінансових операцій" визначається прибуток (збиток) від фінансових операцій підприємства. За кредитом субрахунку відображається списання суми в порядку закриття рахунків обліку доходів від участі в капіталі та інших фінансових доходів, за дебетом - списання фінансових витрат з рахунків 95 "Фінансові витрати" та 96 "Втрати від участі в капіталі".
На субрахунку 793 "Результат від іншої діяльності" визначається прибуток (збиток) від іншої діяльності підприємства. За кредитом рахунку відображається списання суми в порядку закриття рахунків обліку доходів від інвестиційної та іншої діяльності підприємства, за дебетом - списання витрат з рахунку 97 "Інші витрати".
Таким чином, рахунок 79 (за дебетом) кореспондується з кредитом рахунків: 23 «Виробництво» та 93 «Витрати на збут»
Відповідно до Інструкції №291 Класу 9 «Витрати діяльності» визначає: Рахунки класу "Витрати діяльності" застосовуються для узагальнення інформації про витрати операційної, інвестиційної, фінансової та іншої діяльності підприємства. Основні вимоги до визнання, складу та оцінки витрат викладені в Національному положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 16 "Витрати".
Адміністративні витрати, витрати на збут та інші операційні витрати не включаються до складу виробничої собівартості готової та реалізованої продукції, а тому інформація про такі витрати узагальнюється на рахунках обліку витрат звітного періоду - 92 "Адміністративні витрати", 93 "Витрати на збут", 94 "Інші витрати операційної діяльності".
Рахунок 90 "Собівартість реалізації" має такі субрахунки:
901 "Собівартість реалізованої готової продукції";
902 "Собівартість реалізованих товарів";
903 "Собівартість реалізованих робіт і послуг";
904 "Страхові виплати";
На субрахунку 901 "Собівартість реалізованої готової продукції" ведеться облік виробничої собівартості реалізованої готової продукції.
На субрахунку 902 "Собівартість реалізованих товарів" відображається собівартість реалізованих товарів, яка визначається Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 9 "Запаси".
На субрахунку 903 "Собівартість реалізованих робіт і послуг" ведеться облік собівартості реалізованих за звітний період робіт і послуг.
На рахунку 93 "Витрати на збут" Інструкції №291 ведеться облік витрат, пов`язаних із збутом (реалізацією, продажем) продукції, товарів, робіт і послуг.
За дебетом рахунку відображається сума визнаних витрат на збут, за кредитом - списання на рахунок 79 "Фінансові результати".
До витрат на збут, зокрема, належать витрати пакувальних матеріалів, транспортування продукції, товарів за умовами договору, витрати на маркетинг та рекламу, витрати на оплату праці й комісійні продавцям, торговим агентам, працівникам відділу збуту, амортизація, ремонт та утримання основних засобів, інших матеріальних необоротних активів, що використовуються для забезпечення збуту продукції, товарів, робіт і послуг.
Таким чином, як рахунок 23 «Виробництво» так й рахунок 93 «Витрати на збут» за своїм кредитом кореспондуються з дебетом рахунку 79 «Фінансові результати».
Відповідно до п.18 Методичних рекомендацій з формування собівартості перевезень (робіт, послуг) на транспорті Затверджено Наказом Міністерства транспорту України від 05.02.2001 р. №65, витрати звичайної діяльності підприємства складаються з витрат операційної діяльності, фінансових витрат (витрат на проценти): за користування кредитами отриманими, за облігаціями випущеними, за фінансовою орендою тощо та інших витрат звичайної діяльності, які не пов`язані безпосередньо з перевезеннями. Витрати операційної діяльності підприємства складаються з виробничої собівартості перевезень, адміністративних витрат, витрат на збут та інших операційних витрат.
Витрати операційної діяльності підприємств транспорту відповідно до їх економічного змісту групуються за такими елементами: - матеріальні витрати; - витрати на оплату праці;
- відрахування на соціальні заходи; - амортизація основних фондів та нематеріальних активів; - інші операційні витрати.
Крім того, в розмірі наявних матеріалів справи, судом встановлено, що позивачем надавалось до контролюючого органу фінансову звітність мікропідприємства у відповідності до вимог Національного положення (стандарт) бухгалтерського обліку 25 "Спрощена фінансова звітність", затвердженого наказом Міністерства фінансів України 25.02.2000 №39 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 березня 2000 р. за №161/4382.
За змістом акта перевірки від 05.11.2025 №41870/20-40-07-02-05/44951443 вбачається невідповідність даних звіту про фінансовий стан мікропідприємства ТОВ «СІНЕРГІЯ ГРЕЙН» з 28 лютого 2023 року по 30 червня 2025 року в рядку 01 «Дохід від будь якої діяльності» у розмірі 76 988 887грн. З яких за 2024 рік - 54 816 153 грн.. Вказана сума 54 816 153 грн. визначена (код рядка 01) визначена в Податкова декларація с прибутку підприємства як Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку.
Відповідно до вимог п. 187.1. ст.187 ПК України, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/ послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Відповідно до вимог ст.187 ПК України, для оподаткування ПДВ визначається перша з подій.
Згідно до п.п.14.1.54 п.14.1 ст.14 ПК України, у цьому Кодексі поняття вживаються в такому значенні: дохід з джерелом їх походження з України - будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі, але не виключно, доходи у вигляді:
- процентів, дивідендів, роялті та будь-яких інших пасивних (інвестиційних) доходів, сплачених резидентами України або постійними представництвами нерезидентів в Україні;
- інших доходів від діяльності, у тому числі пов`язаних з повною або частковою переуступкою прав та обов`язків за угодами про розподіл продукції на митній території України або на територіях, що перебувають під контролем контролюючих органів (у зонах митного контролю, на спеціалізованих ліцензійних митних складах тощо);
- доходів від зайняття підприємницькою та незалежною професійною діяльністю;
За п.164.1 ст.164 ПК України, базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду. У разі використання права на податкову знижку базою оподаткування є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального оподатковуваного доходу з урахуванням пункту 164.6 цієї статті на суми податкової знижки такого звітного року.
Так, відповідно до п.5 Національного положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід» затвердженого наказом Міністерства фінансів України 29.11.1999 за №290 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 грудня 1999р. За №860/4153 (далі за тектом Положення №290) дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов`язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена. Критерії визнання доходу, наведені в цьому Національному положенні (стандарті), застосовуються окремо до кожної операції. Проте ці критерії потрібно застосовувати до окремих елементів однієї операції або до двох чи більше операцій разом, якщо це випливає із суті такої господарської операції (операцій).
Відповідно до п.6 Положення №290 визнаються доходами такі надходження від інших осіб: Сума податку на додану вартість, акцизів, інших податків і обов`язкових платежів, що підлягають перерахуванню до бюджету й позабюджетних фондів; Сума надходжень за договором комісії, агентським та іншим аналогічним договором на користь комітента, принципала тощо; Сума попередньої оплати продукції (товарів, робіт, послуг); Сума авансу в рахунок оплати продукції (товарів, робіт, послуг). Сума завдатку під заставу або в погашення позики, якщо це передбачено відповідним договором. Надходження, що належать іншим особам. Надходження від первинного розміщення цінних паперів. Сума балансової вартості валюти.
Відповідно до п.10 Положення №290 дохід, пов`язаний з наданням послуг, визнається, виходячи зі ступеня завершеності операції з надання послуг на дату балансу, якщо може бути достовірно оцінений результат цієї операції.
Результат операції з надання послуг може бути достовірно оцінений за наявності всіх наведених нижче умов: можливості достовірної оцінки доходу; імовірності надходження економічних вигод від надання послуг; можливості достовірної оцінки ступеня завершеності надання послуг на дату балансу; можливості достовірної оцінки витрат, здійснених для надання послуг та необхідних для їх завершення.
Відповідно до п.11 Положення №290 оцінка ступеня завершеності операції з надання послуг проводиться: вивченням виконаної роботи; визначенням питомої ваги обсягу послуг, наданих на певну дату, у загальному обсязі послуг, які мають бути надані; визначенням питомої ваги витрат, яких зазнає підприємство у зв`язку із наданням послуг, у загальній очікуваній сумі таких витрат.
Сума витрат, здійснених на певну дату, включає тільки ті витрати, які відображають обсяг наданих послуг на цю саму дату.
Таким чином, у разі виконання робіт яке не завершене, а так само у разі отримання попередньої оплати та/або авансового платежу сума отриманого платежу (як аванс/попередня оплата) не визначається як дохід до завершення реалізації послуги. Що повністю узгоджується з вимогами ст.164 ПК України, та Положенням №290.
Отже, отримання авансового платежу/попередньої оплати за виконання послуг не є об`єктом оподаткування для податку на прибуток, про те, у відповідності до вимог ст.187 ПК України вказана сума авансу є об`єктом оподаткування податком на додану вартість, за першої події.
Таким чином, суд доходить до висновку, що акт перевірки від 05.11.2025 за №41870/20-40-07-02-05/44951443 в частині заниження податку на прибуток за період 2024-1 та ІІ кварталів 2025 року всього на загальну суму 7 913 154 грн. є необґрунтованими.
Щодо правомірності відповідно до вимог п.120-1.2 cт.l20-1 Податкового кодексу України, суд зазначає наступне.
Відповідно до матеріалів справи, працівниками податкового органу проведена камеральна перевірка в частині дотримання порядку реєстрації податкових накладних за період квітень 2024 року.
За наслідками перевірки складено акт ГУ ДПС у Харківській області за No26504/20-40-04-16-03/44951443 від 11.06.2024, за висновками якого прийняте податкове-повідомлення рішення №0/38356/0416 від 08.07.2024 за порушення строків граничної реєстрації (несвоєчасну реєстрацію) в ЄРПН податкових накладних за №10 від 30.04.2024 та №13 від 30.04.2024.
Вказаний штраф сплачено позивачем за платіжною інструкцією №154 від 22.07.2024, яка міститься у матеріалах справи.
Відповідно до акту перевірки від 05.11.2025 №41870/20-40-07-02-05/44951443 судом встановлено, що під час планової документальної перевірки позивача встановлені порушення п.120-1.2 cт.l20-1 Податкового кодексу України, а саме: відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість, акт перевірки має висновок про порушення реєстрації накладних за квітень 2024 року на суму податку на додану вартість - 320 422,00 грн..
Суд звертає увагу, що п.п. 78.1.12 п.78.1 ст.78 ПК України, визначає, що контролюючим органом вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб контролюючого органу нижчого рівня здійснено перевірку документів обов`язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з`ясування під час перевірки питань, що повинні бути з`ясовані під час перевірки для винесення об`єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Наказ про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається контролюючим органом вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб контролюючого органу нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато дисциплінарне провадження або їм повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
На підставі такого наказу контролюючим органом, якому доручено здійснення перевірки, додатково видається наказ у порядку, передбаченому пунктом 81.1 статті 81 цього Кодексу.
Про те для здійснення перевірки існуючого акту та/або його висновків повинно бути в наявності рішення контролюючого органу вищого рівня, для ГУ ДПС у Харківській області таким органом є - ДПС України.
Без прийняття відповідного рішення (наказу) ДПС України не є можливим проведення нової перевірки працівниками одного органу - ГУ ДПС у Харківській області за той самий період з тих саме питань.
Крім того, відповідно до висновків акту перевірки від 05.11.2025 №41870/20-40-07-02-05/44951443 встановлені наступні порушення: - пункту l87.1, пунктiв 201.1, 201.10 cтатті 201 та пункту 120-1.2 cтатті l20-1 Податкового кодексу України, а саме ТОВ «СІНЕРГІЯ ГРЕЙН» при здійсненні операцій з надання послуг транспортно-експедиторського обслуговування всього у cyмі 7 905 819,84 грн. у яких в у графі «Номенклатура товарів/послуг» зазначено узагальнену позицію «транспортно-експедиційних послуг» без відокремлювання вартості транспортних послуг, придбаних у перевізника, та власних експедиторських послуг (винагорода експедитора). Таким чином, податкові накладні складено з порушеннями установленого порядку заповнення, що не забезпечує достовірного відображення змісту господарської операції, унаслідок чого до платника податку підлягає застосування штраф у розмірі 50% суми ПДВ, зазначеної у таких накладних, тобто всього у сумі 3 952 910 грн. відповідно до пункту 120-1.2 ст. 120-1 ПК України.
Так, відповідно до вимог п. 187.1. ст.187 ПК України, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Відповідно до вимог ст.187 ПК України, для оподаткування ПДВ визначається перша з подій.
У розрізі наданих до суду документів судом не встановлено порушення позивачем вимог ст.187 ПК України.
Відповідно до вимог п.201.1 ст.201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов`язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/ придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг.
У податковій накладній, що складається за операціями з вивезення товарів за межі митної території України, зазначаються ті одиниці виміру товарів, які застосовуються при оформленні митної декларації на такі товари, а саме: ціна постачання без урахування податку; ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду; індивідуальний податковий номер; дата та номер митної декларації зазначаються у разі складання платником податкової накладної за операціями з вивезення товарів за межі митної території України; дата та номер договору (контракту) зазначаються у разі складання платником податкової накладної за операціями з вивезення товарів за межі митної території України.
У податковій накладній, що складається за операціями з вивезення товарів за межі митної території України на підставі форвардного контракту, зазначається відповідна відмітка про форвардний контракт.
Згідно до п. 201.10. ст.201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляд запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді.
Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов`язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого рахунку у банку/небанківському надавачу платіжних послуг на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.
Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.
У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 цієї статті) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії документів, що засвідчують факт сплати податку у зв`язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Протягом 90 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою з урахуванням вимог, встановлених підпунктом 78.1.9 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, контролюючий орган зобов`язаний провести документальну перевірку зазначеного продавця для з`ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов`язань з податку за такою операцією.
Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.
Згідно до п.89. підрозділ 2 розділу XX Перехідних положень Податкового Кодексу України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
За обставин даної справи період квітень-грудень 2024 року та січень-червень 2025 року (включно) позивачем при здійснені господарської діяльності здійснювалася реєстрація податкових накладних в ЄРПН у строки передбачені вимогами п.201.10 ст.201 з урахуванням п.89. Підрозділ 2 розділу XX Перехідних положень Податкового Кодексу України.
Визначене підтверджується наявними в матеріалах справи витягами з Єдиного реєстру податкових накладних: №32860 за квітень 2024 року, №32866 за травень 2024 року, №32867 за червень 2024 року, №32868 за липень 2024 року, №32869 за серпень 2024 року, №32870 за вересень 2024 року, №32871 за жовтень 2024 року, №32872 за листопад 2024 року, №32873 за грудень 2024 року, №32903 за січень 2025 року, №32899 за лютий 2025 року, №32898 за березень 2025 року, №32897 за квітень 2025 року, №32894 за травень 2025 року, №32893 за червень 2025 року.
Щодо правомірності визначення коду УКТ ЗЕД, суд зазначає наступне.
Згідно до підпункту 1 та 2 пункту 16 Порядку заповнення податкової накладної затверджено Наказ Міністерства фінансів України 31.12.2015 №1307, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 січня 2016 р. за №137/28267: 1) до графи 2 - опис (номенклатура) товарів/послуг постачальника (продавця).
У разі складання податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у пункті 15 цього Порядку, у цій графі також зазначається "перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання.". Кількість найменувань поставлених товарів/послуг у одній податковій накладній не може перевищувати 99999 позицій.
У податковій накладній, складеній в межах виконання багатосторонньої угоди про розподіл продукції оператором інвестору відповідно до підпункту "а" пункту 337.4 статті 337 розділу XVIII Податкового кодексу України, у цій графі зазначається "розподіл сум податкового кредиту за багатосторонньою угодою про розподіл продукції".
У разі складання зведених податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у пункті 11 цього Порядку, у цій графі платником зазначаються дати складання та порядкові номери податкових накладних, складених на такого платника податку при постачанні йому товарів/послуг, необоротних активів, за якими він визначає податкові зобов`язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України. При цьому у податкових накладних, складених у зв`язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів / послуг не в господарській діяльності, у яких відповідно до пункту 8 цього Порядку зазначено тип причини 13, у цій графі також зазначається опис (номенклатура) товарів / послуг постачальника (продавця).
У податковій накладній, складеній за операцією з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, у цій графі може бути зазначено тільки один товар за одним кодом згідно з УКТ ЗЕД.
Інформація про таку операцію в податковій накладній зазначається одним рядком.
До граф 3.1, 3.3 - код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі за текстом - ДКПП).
Графи 3.1, 3.3 заповнюються на всіх етапах постачання товарів/послуг: у разі постачання товару заповнюється графа 3.1, в якій зазначається код товару згідно з УКТ ЗЕД.
Код товару згідно з УКТ ЗЕД зазначається суцільним порядком без будь-яких розділових знаків (пробілів, крапок тощо).
Державна податкова служба України визначає умовні коди товарів, що відсутні в УКТ ЗЕД, та забезпечує їх оприлюднення на власному вебпорталі для використання платниками податку при складанні податкових накладних відповідно до статті 201 Податкового кодексу України.
У разі постачання послуги заповнюється графа 3.3, в якій зазначається код послуги згідно з ДКПП.
Платники податку, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з ДКПП не повністю, але не менше ніж чотири перші цифри відповідного коду. При цьому код згідно з УКТ ЗЕД зазначається на рівні позиції, підпозиції, категорії, підкатегорії відповідно до Закону України "Про Митний тариф України".
У разі постачання товару, ввезеного на митну територію України, у графі 3.2.1 проставляється позначка "Х". Графа 3.2 заповнюється на всіх етапах постачання товару.
У разі постачання на митній території України або вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, які є власною сільськогосподарською продукцією у розумінні підпункту 14.1.33-1 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, у графі 3.2.2 проставляється позначка «?».
За пунктом 18 Порядку №1307, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс). У разі якщо частка товару/послуги не містить відокремленої вартості, перелік (опис (номенклатура)) частково поставлених товарів зазначається в додатку 1 до податкової накладної і в повній вартості враховується у податковій накладній та загальних податкових зобов`язаннях. У додатку 1 до податкової накладної вказується у графі 3.1 код товару згідно з УКТ ЗЕД або у графі 3.3 - код послуги згідно з ДКПП.
Таким чином визначення коду УКТ ЗЕД для кожної номенклатури товару є обов`язковим що передбачено вимогами п.201.1 ст.201 ПК України, п.16 та п.18 Порядку №1307.
Національний класифікатор України, Державний класифікатор продукції та послуг (ДК 016:2010) прийнято та надано чинності за Наказом Держспоживстандарту України 11.10.2010 No457.
Так, Клас 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту включає:
52.29 Послуги допоміжні щодо транспортування інші;
52.29.1 Послуги вантажних транспортно-експедиційних агентств;
52.29.11 Послуги суднових брокерів;
52.29.11-00.00 Послуги суднових брокерів;
52.29.12 Послуги інших фрахтових брокерів;
52.29.12-00.00 Послуги інших фрахтових брокерів;
52.29.19 Послуги інших вантажних транспортно-експедиційних агентств;
52.29.19-00.00 Послуги інших вантажних транспортно-експедиційних агентств;
52.29.2 Послуги допоміжні щодо транспортування, інші, н. в. і. у.;
52.29.20 Послуги допоміжні щодо транспортування, інші, н. в. і. у.;
52.29.20-00.00 Послуги допоміжні щодо транспортування, інші, н. в. і. у.;
Позивач кваліфікував послуги за Договорами про надання транспортно-експедиторського обслуговування на користь наступних контрагентів ТОВ «ЯНТАР-21А», ТОВ «АСКБ», ФГ «АПІС», за відповідного коду УКТ ЗЕД - 52.29 у графі 3.1 «номенклатура товарів/послуг» як організація транспортно-експедиторського обслуговування) що є іншою допоміжною діяльність у сфері транспорту та відповідає коду 52.29.
Згідно до вимог Державного класифікатора продукції та послуг (ДК 016:2010) Клас 52.29, а так само інші данні УКТ ЗЕД не передбачають відокремлення транспортних та експедиторських послуг.
Щодо правомірності нарахування податку на додану вартість, суд зазначає наступне.
У відповідності до п.п. 14.1.138. п. 14.1 ст. 14 ПК України, основні засоби - матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 20000 гривень, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 20000 гривень і поступово зменшується у зв`язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік);
У відповідності до п.п. 138.3.2. п. 138.3 ст. 138 ПК України, не підлягають амортизації та проводяться за рахунок відповідних джерел: вартість гудвілу; витрати на придбання/самостійне виготовлення невиробничих основних засобів, невиробничих нематеріальних активів; на ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення основних засобів, невиробничих нематеріальних невиробничих активів.
Термін "невиробничі основні засоби", "невиробничі нематеріальні активи" означають відповідно основні засоби, нематеріальні активи, не призначені для використання в господарській діяльності платника податку.
Для цілей розрахунку різниці, на яку збільшується фінансовий результат до оподаткування відповідно до пункту 140.2 статті 140 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний вести окремий облік процентів, що були капіталізовані (підлягали включенню до собівартості необоротного активу) відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Підпункт «в» п.198.5. ст.198 ПК України, платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися: в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів.
У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов`язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У відповідності до п.189.1. ст.189 ПК України, у разі здійснення операцій відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), а за товарами/послугами - виходячи з вартості їх придбання.
Так обов`язковою умовою застосування вимог п.198.5 ст.198 ПК України є наявність Товарів придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року.
Відповідно до п.п.3.1.2.1 акту перевірки від 05.11.2025 за №41870/20-40-07-02-05/44951443 встановлене заниження податку на додану вартість за червень 2025 року на суму 133 626,00 грн..
Відповідно до видаткової накладної № 18087 від 29.12.2023 позивачем придбано у ФОП ОСОБА_1 товари на суму 25499,00 грн., що також підтверджено платіжною інструкцією №107 від 29.12.2023.
Відповідно до видаткової накладної №PHKHU-000000007 від 07.01.2024 позивачем придбано у ТОВ «КОМФІ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 36962487) товари на суму 27298,00 грн., що також підтверджено платіжною інструкцією №7 від 05.01.2024 та податковою накладною від 05.01.2024 за №5300007.
Відповідно до видаткової накладної №36 від 06.02.2024 позивачем придбано у ТОВ «РЕЗИНА ХАРКІВ» товари на суму 79600,03 грн., що також підтверджено платіжною інструкцією №20 від 05.02.2024 та податковою накладною від 06.02.2024 за №8.
Відповідно до видаткової накладної №59 від 27.02.2024 позивачем придбано у ТОВ «РЕЗИНА ХАРКІВ» товари на суму 115200,00 грн., що також підтверджено платіжною інструкцією №31 від 27.02.2024 та податковою накладною від 27.02.2024 за №26.
Відповідно до видаткової накладної №1196976 від 10.10.2024 позивачем придбано у ТОВ «РОЗЕТКА. УА» товари на суму 164806,00 грн., що також підтверджено платіжною інструкцією №215 від 30.09.2024 та податковою накладною від 30.09.2024 за №869.
Відповідно до видаткової накладної №1419606 від 13.12.2024 позивачем придбано у ТОВ «РОЗЕТКА. УА» товари на суму 35999,00 грн., що також підтверджено платіжною інструкцією №296 від 10.12.2024 та податковою накладною від 10.12.2024 за №375.
Відповідно до видаткової накладної №1445458 від 20.12.2024 позивачем придбано у ТОВ «РОЗЕТКА. УА» товари на суму 140998,00 грн., що також підтверджено платіжною інструкцією №313 від 18.12.2024 та податковою накладною від 18.12.2024 за №885.
Відповідно до видаткової накладної №59 від 26.02.2025 позивачем придбано у ТОВ «РЕЗИНА ХАРКІВ» товари на суму 37599,98 грн., що також підтверджено платіжною інструкцією №76 від 26.02.2025 та податковою накладною від 26.02.2025за №20.
Суд звертає увагу, що дії з придбання товарів за вказаними видатковими накладними відбувалися протягом з грудня 2023 по лютий 2025 років.
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ТОВ «СІНЕРГІЯ ГРЕЙН» внесенні відомості про Дату та номер запису в Єдиному державному реєстрі про проведення державної реєстрації юридичної особи у разі, коли державна реєстрація юридичної особи була проведена після набрання чинності Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" Дата запису: 28.02.2023 Номер запису: 1004801020000092518.
Тобто платник податку є зареєстрованим з 28.02.2023.
Отже, суд доходить до висновку про відсутність підстав для застосування п.198.5 ст.198 ПК України.
Таким чином, суд погоджується з позицією позивача щодо безпідставності висновків за спірними податковими повідомленнями-рішеннями, з огляду на що вони підлягають визнанню протиправним та скасуванню.
При ухваленні цього рішення суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів позивача), сформовану у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04), згідно з якою з огляду на усталену практику, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).
Також за змістом пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Таким чином, судом були вивчені і інші аргументи, однак вони є такими, що не потребують детального аналізу у судовому рішенні, адже вищенаведених висновків суду не спростовують.
Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на встановлені у справі обставини та приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "СІНЕРГІЯ ГРЕЙН" (61124, Харківська обл., Харківський р-н, м. Харків, просп. Гагаріна, 127А, каб. 301, код ЄДРПОУ 44951443) до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (61057, Харківська обл., Харківський р-н, м. Харків, вул. Григорія Сковороди, 46, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення винесене Головним управлінням ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (61057, Харківська обл., Харківський р-н, м. Харків, вул. Григорія Сковороди, 46, код ЄДРПОУ 43983495) №00543000702 від 03.12.2025 про збільшення податку на прибуток на загальній сумі 9891 442,50 грн., з яких за основним зобов`язанням 7913154грн., за штрафними та фінансовими санкціями 1978288,50грн..
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення винесене Головним управлінням ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (61057, Харківська обл., Харківський р-н, м. Харків, вул. Григорія Сковороди, 46, код ЄДРПОУ 43983495) №00543040702 від 03.12.2025 про завищення від`ємного значення з податку на додану вартість , що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду на суму 5057грн..
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення винесене Головним управлінням ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (61057, Харківська обл., Харківський р-н, м. Харків, вул. Григорія Сковороди, 46, код ЄДРПОУ 43983495) №00543020702 від 03.12.2025р. про складання податкових накладних, розрахунків корегування на суму податку на додану вартість в сумі 8 039 445грн.84коп. та застосування штрафу на підставі пункту 120-1.2 статті 120-1 ПК України в сумі 4019722грн.92коп..
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення винесене Головним управлінням ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (61057, Харківська обл., Харківський р-н, м. Харків, вул. Григорія Сковороди, 46, код ЄДРПОУ 43983495) №00542960702 від 03.12.2025р. про збільшення податкових зобов`язань з податку на додану вартість на загальній сумі 160 711,25грн., з яких за основним зобов`язанням 128569грн., за штрафними та фінансовими санкціями 32142,25грн..
Стягнути з Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (61057, Харківська обл., Харківський р-н, м. Харків, вул. Григорія Сковороди, 46, код ЄДРПОУ 43983495) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СІНЕРГІЯ ГРЕЙН" (61124, Харківська обл., Харківський р-н, м. Харків, просп. Гагаріна, 127А, каб. 301, код ЄДРПОУ 44951443) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 30280 (тридцять тисяч двiстi вiсiмдесят) гривень 00 копійок.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено та підписано - 01.06.2026, з урахуванням наявності безпечних умов для життя та здоров`я учасників процесу, суддів та працівників суду.
Суддя Супрун Ю.О.