Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/2206/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Соловйової О.А.
представника позивача - Жукової Т.О.
представника відповідача - Довгонос В.Ю.
розглянувши у загальному позовному провадженні у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області, про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області, у якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення від 24.03.2025 №12746/15-32-24-04-20, №12748/15-32-24-04-20, №12751/15-32- 24-04-20, №12737/15-32-24-04-20, №12742/15-32-24-04-20, податкову вимогу від 21.05.2025 №0008845-1305-1532.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що на підставі Акту перевірки №5874/15-32-24-04-15 від 13.02.2025 Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи платника податків ОСОБА_1 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих платником податків за період з 01.01.2022 по 31.12.2022, винесено ППР від 24.03.2025 №12746/15-32-24-04-20, №12748/15-32-24-04-20, №12751/15-32-24-04-20, №12737/15-32-24-04-20, №12742/15-32-24-04-20 та податкову вимогу від 21.05.2025 №0008845-1305-1532.
Позивач зауважує, що лише виконання умов статей 78, 79 ПК України надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки. Втім копію наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки від 12.12.2024 №12988-п, письмове повідомлення про дату початку та місце проведення перевірки від 13.12.2024 року №1355/15-32-24-04- 14, а також Акт перевірки та податкові повідомлення-рішення було направлено засобами поштового зв`язку «Укрпошта» рекомендованим листом з повідомленням про вручення 12.12.2024 за адресою АДРЕСА_1 , за якою відповідач не проживає. Поштові відправлення повернулися до відправника без вручення його адресату із відміткою «за закінченням строку зберігання».
На думку позивача порушення порядку призначення та проведення документальної невиїзної перевірки, тягнуть за собою незаконність підстав для проведення документальної невиїзної перевірки та свідчать про необґрунтованість висновків податкового органу в акті перевірки, що базуються тільки на використанні наявної у відповідача податкової інформації. Акт перевірки не містить детального посилання на первинні документи, чи будь-які інші документи, а ґрунтується лише на інформативному Листі ДПС України і посилань на інформацію компетентних органів Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, а саме не наведені виписки по рахункам Позивача, інформації щодо витрат Позивача на обслуговування контенту, щодо суми сплачених податків у Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії, та врахування у зв`язку із цим Конвенції щодо запобіганню подвійного оподаткування, тощо. Таким чином, позивач вважає, що Відповідачем порушено порядок, встановлений ПКУ щодо проведення перевірки та витребування документів для її проведення, порушуючи права платника податків надати до контролюючого органу витребуваних документів, визначених в акті перевірки як відсутні та, відповідно, прийняттям Відповідачем протиправних повідомлень-рішень за результатами перевірки.
Окрім того, позивач звертає увагу на Договір між фанатом та творцем, розміщений на сайті https://onlyfans.com/contract та зауважує, що не всі кошти, нараховані Позивачу як Дохід, є її доходом. Відповідно до умов Договору 20% від усіх платежів шанувальників, стягуються з творців відповідно до Умов використання (Плата за FIL), окрім того, Договором передбачені і інші податки з продажів. Податковим органом від британського суб`єкта господарювання "Fenix International Ltd" не отримано інформації щодо стягнутих податків та інших утримань відповідно до умов користування платформою. Окрім того, податковим органом не було використано інформації щодо реального руху коштів на поточні рахунки Позивача та наявність між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії діючої Конвенції про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доход і на приріст вартості майна (ратифікована Законом України від 22 червня 1993 року № 3263-XII), що може мати значення для оподаткування отриманих доходів. Таким чином, контролюючим органом не досліджено факту реального отримання Позивачем коштів, що ставить під сумнів нараховані суми зобов`язань.
Ухвалою суду від 03.02.2026 року відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання.
17.02.2026 відповідач надав відзив на позову заяву, у якому вказуючи на хибність та необґрунтованість доводів позивача, просить відмовити у задоволенні позову.
У своїх доводах відповідач зазначає, що документальну позапланову невиїзну перевірку проведено щодо своєчасності декларування та сплати податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військового збору з іноземного доходу Позивачки за період 01.01.2022 31.12.2022. Перевіркою встановлено, що Позивачка не подала річну декларацію про майновий стан і доходи за 2022 рік та не задекларувала іноземний дохід у розмірі 12 223 273,96 грн, отриманий від компанії Fenix International Ltd (платформа OnlyFans). Як наслідок, Позивачці донараховано ПДФО в сумі 2 200 189,31 грн (18% від не задекларованого доходу) та військовий збір 229 186,39 грн (1,5% від доходу), а також застосовано штрафні санкції відповідно до Податкового кодексу України. Актом перевірки зафіксовано: неутримання та несплата ПДФО та військового збору з іноземного доходу; незабезпечення збереження і надання контролюючому органу первинних документів; ненадання відповіді на обов`язковий письмовий запит податкового органу.
Щодо законності використання інформації, отриманої через міжнародний обмін (OnlyFans) податковий орган зазначає, що отримані в рамках міжнародного обміну від компетентних органів Великої Британії відомості про доходи платника податків належать до податкової інформації та може бути підставою для висновків перевірки і донарахування податків. Компанія Fenix International Ltd (Велика Британія), яка виплачує доходи творцям контенту OnlyFans, повідомляє податкову службу про суми нарахованого доходу нерезидентів, а та, у свою чергу, обмінюється цими відомостями з ДПС України. Таким чином, Відповідач отримав офіційну інформацію про доходи, нараховані Позивачці за контент на платформі OnlyFans за 2022 рік, із зазначенням її персональних даних та суми доходу. Також відповідач зауважує що Податковий обов`язок виникає з моменту нарахування доходу на користь платника, а не лише після фізичного переказу коштів на її рахунок. В інформації, отриманій від британського органу, фігурує нарахований дохід Позивачки за 2022 рік. Таким чином, контролюючий орган правомірно врахував цю суму як об`єкт оподаткування, оскільки Позивачка мала право вимоги на зазначені кошти в результаті своєї діяльності на OnlyFans.
Щодо правомірності призначення та проведення позапланової перевірки відповідач зазначає, що після надходження інформації про незадекларований дохід був направлений письмовий запит на податкову адресу Позивачки. Відповідач вказує, що згідно п. 45.1 статті 45 ПК України платник податків - фізична особа зобов`язаний визначити свою податкову адресу. Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі.
Щодо тверджень про відсутність первинних документів відповідач вказує, що мав у своєму розпорядженні офіційний документ інформацію від компетентного органу Великої Британії про суми, нараховані Позивачці за діяльність на OnlyFans. Цей документ за своїм змістом виконує роль первинного доказу отриманого доходу (містить персональні дані платника, період і суму доходу).
19.02.2026 позивач подав до суду відповідь на відзив, у якому додатково до раніше наданих пояснень вказав, що оскільки Позивач є резидентом України та отримував дохід від британської компанії «Fenix International Ltd» (платформа OnlyFans), тому на правовідносини поширюється Конвенція між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, вчинена у Лондоні 10 лютого 1993 року. Доходи, отримані Позивачем як фізичною особою від розміщення контенту на платформі OnlyFans, є доходами від незалежних особистих послуг / іншими доходами у розумінні Конвенції (ст.21 Конвенції). Вони підлягають оподаткуванню в Україні як державі резидентства Позивача. Проте при обчисленні бази оподаткування контролюючий орган зобов`язаний врахувати положення Конвенції щодо усунення подвійного оподаткування та суму фактично отриманого доходу.
Також позивач зазначив, що відповідач при проведенні перевірки не дослідив питання про те, чи були сплачені будь-які податки у Великій Британії з доходів Позивача, отриманих від «Fenix International Ltd». Відповідно до ст. 22 Конвенції, у разі, якщо такі податки сплачувалися, вони підлягають заліку у рахунок зменшення податкових зобов`язань в Україні.
19.02.2026 Головним Управлінням ДПС в Одеській області надані до суду додаткові пояснення у справі, у яких вказало, що згідно з п.70.7 ст.70 ПКУ, фізична особа платник податків зобов`язана подавати до контролюючого органу відомості про зміну місця проживання протягом місяця з дня виникнення таких змін. Відповідальність за актуалізацію своїх облікових даних несе саме платник податків. У даному випадку Позивач несвоєчасно виконала цей обов`язок. Тож на момент податкової перевірки (з 30.01.2025 року по 12.02.2025 року) податковою адресою залишалася попередня адреса АДРЕСА_1 .
20.02.2026 та 19.03.2026 Позивачем також надано до суду додаткові пояснення у справі, у яких зазначає, що ДПС має у своєму розпорядженні широкий арсенал інформаційних ресурсів та реєстрів, зокрема: Державний реєстр фізичних осіб платників податків, Державний реєстр актів цивільного стану, реєстри Міністерства внутрішніх справ щодо реєстрації місця проживання, а також інші відомчі бази даних, доступ до яких забезпечується в межах міжвідомчої взаємодії. Отже, посилання Відповідача на неповідомлення Позивачем про зміну адреси не звільняє контролюючий орган від його власних процедурних обов`язків.
Ухвалою суду від 14.04.2026, занесеною до протоколу судового засідання, було закрито підготовче провадження, та призначено справу до розгляду по суті.
В судовому засідання представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та надав пояснення з приводу предмету та підстав позову. Додатково заперечила щодо отримання доходів від іноземного суб`єкта господарювання«Fenix International Ltd».
Представник відповідача заперечив щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі та підтримав заперечення, викладені у відзиві на позовну заяву.
Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, викладені сторонами у заявах по суті справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є фізичною особою резидентом, перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС в Одеській області.
Листом Державної податкової служби України №4218/8 від 02.10.2024, адресованим Головним управлінням ДПС в областях та м. Києві, надіслано інформацію, надану компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993, стосовно одержання доходів фізичними особами резидентами України від британського суб`єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans за 2020 - 2022 роки.
У листі зазначено про необхідність відпрацювати зазначену інформацію, забезпечити одержання від зазначених платників податків фізичних осіб відповідних пояснень та їх документального підтвердження згідно з положеннями п. 73.3 ст. 73 Кодексу. У разі підтвердження фактів порушень вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на органи ДПС, невиконання ними податкового обов`язку щодо декларування одержаних доходів та сплати належних сум податків і зборів до бюджету вжити заходів щодо проведення документальних перевірок таких платників.
Позивачу на адресу, яка у податковому органі була зазначена як податкова ( АДРЕСА_1 ), було направлене рекомендованим листом з повідомленнями про вручення повідомлення №13766/КПР/15-32-24-04-06 від 04.10.2024 у якому зазначено про отримання від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії інформації про одержання доходу від британського суб`єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2022 ріку у сумі 334256 доларів США та про необхідність надання пояснень щодо неподання податкових декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік та надання завірені належним чином копії документів, які підтверджують суми отриманих доходів від британського суб`єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2022 рік, але не виключно договори, угоди, контракти з суб`єктом господарювання «Fenix International Ltd», банківські документи, що підтверджують отримання коштів за здійснені послуги / реалізацію товару, інші документ, які стосуються зазначеного питання.
Згідно наказу Головного управління ДПС в Одеській області №12988-п від 12.12.2024 на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту. 75.1 статті 75, підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78, статті 79, пункту 82.2 статті 82 ПК України наказано провести документальну позапланову невиїзну перевірку фізичної особи платника податків ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), податкова адреса: АДРЕСА_2 з 30 січня 2025 року тривалістю 10 робочих днів. Перевірку провести за період діяльності з 01.01.2022 по 31.12.2022 з метою здійснення контролю своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів отриманих платником податків.
Вказаний наказ, а також повідомлення від 13.12.2024 №1355/15-32-24-04-14 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки були надіслані позивачу рекомендованими листами з повідомленнями про вручення на податкову адресу позивача - АДРЕСА_1 .
Після призначення перевірки ГУ ДПС в Одеській області надіслало на податкову адресу позивача поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення запит від 23.01.2025 року №942/КПР/15-32-24-04-0 згідно якого, у зв`язку з проведенням документальної позапланової невиїзної перевірки ОСОБА_1 за період діяльності 01.01.2022 по 31.12.2022 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів отриманих платником податків від британського суб`єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans, податковий орган просив надати у повному обсязі первинні документи, які підтверджують суми отриманих доходів від британського суб`єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2022 року, а саме: укладені контракти; договори з банківськими установами на відкриття рахунків; виписки з банківських рахунків за період з 01.01.2022 по 31.12.2022; акти виконаних послуг та інші документи, які є в наявності та які підтверджують отримання чи не отримання доходів від британського суб`єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans; письмові пояснення щодо неподання податкових декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік.
За результатами проведеної перевірки 13.02.2025 Головним управління ДПС в Одеській області був складений Акт №5874/15-32-24-04-15 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи платника податків ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ) з питань своєчасності достовірності, повноти нарахування та належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих платником податків за період з 01.01.2022 року по 31.12.2022 (далі Акт перевірки).
У Акті перевірки вказано, що ОСОБА_1 отримано дохід протягом 2022 року від британського суб`єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans на загальну суму 334 256,00 доларів США, що за офіційним курсом валют НБУ на останній календарний день звітного року складає 12 223 273,96 грн та відповідно до вимог законодавства повинна була подати до 01.05.2023 річну Декларацію про майновий стан і доходи за 2022 рік, задекларувати дохід, нарахувати та сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків та військовий збір за ставкою 1,5 відсотків від бази оподаткування. На порушення п.49.1, пп. 49.18.4 п.49.18 ст.49, пп.162.1.1 п.162.1 ст.162, пп.163.1.3 п.163.1 ст.163, пп.164.2.20 п.164.2 ст.164, п.179.1 ст. 179 ПК України ОСОБА_1 не подано до контролюючого органу податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2022 рік та не задекларовано суму отриманого доходу у розмірі 12 223 273,96 грн., як інші доходи.
Згідно Акту перевірки позивачем занижено податок на доходи з фізичних осіб за 2022 у сумі 2 200 189,31 грн., занижено військовий збір за 2022 рік у сумі 183 349,11 грн в наслідок не нарахування та не сплати до бюджету податку на доходи з фізичних осіб, військового збору з суми отриманих інших доходів, чим порушено пп.162.1.1 п.162.1 ст.162, пп.163.1.3 п.163.1 ст.163, пп. 164.1.3 п. 164.1. пп.164.2.20 п. 164.2 ст. 164, пп.170.11.1. п.170.1 ст.170, п. 179.7 ст.179, пп.1.1, пп.1.2. пп.1.3. п. 16' підрозділу 10 розд. ХХ ПК України.
Також у акті зазначено, що в ході перевірки та станом на кінець перевірки ОСОБА_1 , первинні документи (виписки банку, тощо) не надано, про що складені акти про ненадання документів від 30.01.2025 року №508/15-32-24- 04-16, акт про ненадання документів від 12.02.2025 №902/15-32-24-05-16. Встановлено порушення п.44.1, п. 44.3 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 ПК України в частині зберігання та надання контролюючому органу первинних документів, а також порушення пп. 73.3.3 п.73.3 ст.73 ПКУ щодо ненадання до податкових органів відповіді на письмовий запит про надання інформації.
На підставі Акта перевірки 24.03.2025 Головним управління ДПС в Одеській області були винесені наступні податкові повідомлення рішення:
1. №12737/15-32-24-04-20, яким застосовано штрафну санкцію у розмірі 1020 грн за ненадання контролюючому органу первинних документів;
2. №12742/15-32-24-04-20, яким застосовано штрафну санкцію у розмірі 340 грн за неподання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік;
3. №12746/15-32-24-04-20, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 2 200 189,31 грн та застосовано штрафну санкцію у розмірі 550 047,33 грн;
4. №12748/15-32-24-04-20, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 183 349,11 грн та застосовано штрафну санкцію у розмірі 45 837,28 грн;
5. №12751/15-32-24-04-20, яким застосовано штрафну санкцію у розмірі 8000 грн за неподання інформації на запит контролюючого органу та неподання платником податків документів на запит контролюючого органу.
Головне управління ДПС в Одеській області виставило ОСОБА_1 податкову вимогу №0008845-1305-1532 від 21.05.2025, згідно якої станом на 19.05.2025 у неї наявний податковий борг у сумі 2 988 783,03 грн. Згідно детального розрахунку суми податкового боргу до податкової вимоги податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування усього становить 2 750 576,64 грн (податкове зобов`язання - 2 200 189,31 грн, штрафна санкція 550 387,33 грн), військовий збір усього становить 229 186,39 грн (податкове зобов`язання 183 349,11 грн, штрафна санкція 45 837,28 грн), адміністративні штрафи та інші санкції 9 020 грн.
Судом встановлено, що запити від 04.10.2024, від 23.01.2025, наказ та повідомлення про проведення перевірки, Акт перевірки, податкові повідомлення-рішення а також податкова вимога надсилалися Головним управлінням ДПС в Одеській області ОСОБА_1 рекомендованими листами із повідомленнями про вручення на адресу: АДРЕСА_1 та повернулися без вручення із відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання».
Не погодившись із прийнятим податковим органом податковими повідомленнями-рішеннями та податковою вимогою, вважаючи їх протиправним, позивач звернулася до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч.2 ст.2 КАС України вимогам.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 67 Конституції Україні кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
У постанові Верховного Суду від 21 лютого 2020 року у справі № 826/17123/18 у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду, сформульований такий правий висновок: "оскаржуючи наслідки проведеної контролюючим органом перевірки у вигляді податкових повідомлень-рішень та інших рішень, платник податків не позбавлений можливості посилатись на порушення контролюючим органом вимог законодавства про проведення такої перевірки, якщо вважає, що вони зумовлюють протиправність таких податкових повідомлень-рішень. При цьому, таким підставам позову, за їх наявності, суди повинні надавати правову оцінку в першу чергу, а у разі, якщо вони не визнані судом такими, що тягнуть протиправність рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки, - переходити до перевірки підстав позову щодо наявності порушень податкового та/або іншого законодавства".
Враховуючи наведені правові висновки Верховного Суду, суд вважає за необхідне спершу надати оцінку доводам позивача щодо порушення порядку проведення документальної позапланової невиїзної перевірки.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків.
Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено право контролюючих органів проводити камеральні, документальні та фактичні перевірки.
Згідно з підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою є перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати податків і зборів, яка проводиться, зокрема, на підставі податкової інформації та документів, отриманих у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов`язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.
Відповідно до пункту 79.2 статті 79 ПК України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків копії наказу про проведення перевірки і письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Пунктом 42.2 статті 42 ПК України передбачено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані платнику податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення за його податковою адресою або особисто вручені платнику податків чи його представнику.
Якщо платник податків у порядку та у строки, визначені статтею 66 цього Кодексу, повідомив контролюючий орган про зміну податкової адреси, він на період з дня державної реєстрації зміни податкової адреси до дня внесення змін до облікових даних такого платника податків звільняється від виконання вимог документів, надісланих йому контролюючим органом за попередньою податковою адресою та в подальшому повернених як таких, що не знайшли адресата (п. 42.3 ст. 42 ПК України).
Відповідно до пункту 45.1 статті 45 ПК України платник податків фізична особа зобов`язана визначити свою податкову адресу.
Податковою адресою платника податків фізичної особи визнається місце проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Платник податків фізична особа може мати одночасно не більш однієї адреси.
Згідно з пунктом 70.1. статті 70 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр).
За приписами підпункту 70.2.4. п. 70.2. статті 70 ПК України до облікової картки фізичної особи платника податків та повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) вноситься інформація про місце проживання, а для іноземних громадян також громадянство.
Відповідно до пункту 70.7. статті 70 ПК України фізичні особи - платники податків зобов`язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку у паспорті), протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання відповідної заяви за формою та у порядку, визначеними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Так, Верховний Суд неодноразово у своїх рішеннях, зокрема і у постанові КАС ВС від 05.05.2025 у справі № 520/18946/23, звертав увагу на те, що обов`язку контролюючого органу щодо повідомлення платника податків про прийняті ним рішення кореспондує обов`язок такого платника добросовісно ставитись до отримання відповідної кореспонденції або повідомлень.
Відповідно до пунктів 1, 2 Розділу ІХ Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, затвердженому Наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 року № 822 фізичні особи - платники податків зобов`язані подавати до контролюючих органів відомості про зміну даних, які вносяться до Облікової картки або Повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку у паспорті), протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання Заяви за формою № 5ДР (додаток 12) або Заяви за формою № 5ДРП (додаток 13) відповідно.
Фізичні особи подають зазначені заяви особисто або через представника до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання), а у разі зміни місця проживання - до контролюючого органу за новим місцем проживання. Фізичні особи, які тимчасово перебувають за межами населеного пункту проживання, подають зазначені заяви особисто або через представника до будь-якого контролюючого органу.
Верховний суд зазначив, що процедура внесення змін до Державного реєстру та даних облікової картки пов`язується саме із виконанням фізичною особою як платником податків свого обов`язку щодо звернення до контролюючого органу із відповідною заявою за формою № 5ДР.
Із наданого позивачем до суду витягу з реєстру територіальної громади від 24.03.2026 судом встановлено, що з 24.09.1999 по 21.10.2020 ОСОБА_1 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Надалі її місце реєстрації неодноразово змінювалося та з 21.11.2023 вона зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 .
З наведеного вбачається, що адреса: АДРЕСА_1 була визначена як податкова адреса.
Питання листування платників податків та контролюючих органів унормовані положеннями ст. 42 ПК України. Так, пунктом 42.2 ст. 42 ПК України передбачено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
ГУ ДПС в Одеській області направило ОСОБА_1 за податковою адресою (яка не була змінена за заявою позивача): АДРЕСА_1 запити про надання документів та пояснень від 04.10.2024, від 23.01.2025, наказ та повідомлення про проведення перевірки рекомендованими листами із повідомленнями про вручення, які повернулися без вручення із відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання». Відповіді та витребуваних документів позивач не надала.
В ході розгляду справи позивачем не доведено та судом не встановлено звернення позивача до податкового органу із заявою за формою № 5ДР з приводу внесення змін до Державного реєстру та даних облікової картки платника податків у зв`язку із неодноразовою зміною місця проживання. Тому в суду відсутні підстави вважати, що податковий орган безпідставно призначив перевірку та неналежним чином повідомив позивача про її початок.
За таких обставин суд дійшов висновку, що у контролюючого органу були наявні підстави для призначення перевірки (отримано податкову інформацію про порушення платником податків податкового законодавства та ненадання пояснень, документів на запит податкового органу) та ним було дотримано встановленого Податковим кодексом України порядку повідомлення платника податків про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки. При цьому сам по собі факт неотримання позивачем листів від податкового органу, якими надсилалися за податковою адресою позивача (яка не була змінена за її заявою) запити, наказ, повідомлення про призначення перевірки, за встановлених судом обставин, не свідчить про протиправність призначення або проведення перевірки.
Щодо твердження позивача про те, що Акт перевірки не містить детального посилання на первинні документи, чи будь-які інші документи, а ґрунтується лише на інформативному Листі ДПС України і посилань на інформацію компетентних органів Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ДПС України отримано від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії інформацію щодо отримання позивачем доходів від компанії «Fenix International LTD» за створення контенту на платформі за 2022 рік.
Вказана інформація отримана відповідно до Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна та містила персональні дані позивача, відомості щодо джерела виплат, кількості транзакцій, періоду отримання доходу та загальної суми виплат.
Відповідно до ст. 27 Конвенції компетентні органи Договірних Держав обмінюються інформацією, необхідною для виконання положень цієї Конвенції або національних законодавств Договірних Держав, що стосуються податків, на які поширюється Конвенція в тій мірі, доки оподаткування не суперечить цій Конвенції, зокрема, щоб попереджувати шахрайство і полегшувати застосування встановлених законом положень проти легальних ухилень. Будь-яка інформація, одержана Договірною Державою, буде розглядатися як конфіденційна і буде розкрита тільки особам або властям (включаючи суди і органи управління), зайнятим оцінкою або збиранням, примусовим стягненням або судовим переслідуванням, або розглядом апеляції стосовно податків, на які поширюється ця Конвенція. Такі особи або органи будуть використовувати інформацію тільки з цією метою. Вони можуть розкривати інформацію в публічних судових засіданнях і юридичних рішеннях.
З урахуванням наведених положень законодавства Державною податковою службою України від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії одержано у законний спосіб інформацію щодо доходів, які отримали громадяни України від британського суб`єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі «OnlyFans».
При цьому, судом установлено, що лист Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії щодо одержання доходів фізичними особами - резидентами України від британського суб`єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі «OnlyFans» за 2022 рік складається з описової частини англійською мовою та файлів у форматі «Excel».
У додатку №2 до листа компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії від 02.09.2024 року реєстраційний номер S003703 з урахуванням перекладу змісту цього додатку міститься інформація про рахунок та загальну кількість транзакцій за 2022 рік щодо аканту користувача платформи «OnlyFans», а саме Данілової Оксани , який має ідентифікатор ID00065, та вартість таких транзакцій в доларах США, а саме:
- по аканту 235945751 52 транзакцій у 2022 році на суму 230790 доларів США;
- по аканту 246860798 56 транзакцій у 2022 році на суму 103466 доларів США.
Відповідно до підпункту 14.1.171 пункту 14.1 статті 14 ПК України, ст. 16 Закону України «Про інформацію» податкова інформація - це сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб`єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності та необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи функцій.
Згідно з підпунктом 72.1.4 пункту 72.1 статті 72 ПК України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується, зокрема, інформація від органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів.
Пунктом 83.1 статті 83 ПК України визначено, що підставами для висновків посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок є, зокрема, документи, визначені цим Кодексом, податкова інформація, експертні висновки, судові рішення та інші матеріали, отримані у порядку та у спосіб, передбачені законом.
Отже, інформація, отримана від компетентного органу іноземної держави у порядку, передбаченому міжнародним договором України, є передбаченим Податковим кодексом України джерелом інформації, яке відповідно до статей 72, 75 та 83 ПК України може враховуватись контролюючим органом під час здійснення податкового контролю та оцінюватись у сукупності з іншими матеріалами перевірки. Положення статей 72, 75 та 83 ПК України прямо передбачають можливість використання податкової інформації, отриманої у встановленому законом порядку, під час здійснення податкового контролю.
Так, листом від №27331/7/99-00-24-04-03-07 від 02.10.2024 Державною податковою службою України на адресу відповідача, було направлено інформацію, надану компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993, стосовно одержання доходів фізичними особами резидентами України від британського суб`єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans за 2022 рік.
Зазначені відомості використано при проведенні документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 з питань повноти нарахування податків і зборів з отриманого доходу від британського суб`єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlуFans, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи за період з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року, результати якої оформлені актом від 13.02.2025 року № 5874/15-32-24-04-15.
Таким чином, Головним управлінням ДПС в Одеській області використано інформацію, що надана ДПС України листом від 02.10.2024 та Інформацію від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії щодо одержання доходів від британського суб`єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans з наданням відомостей щодо загальної кількості та вартості транзакцій в доларах США, розпорядником якої є ДПС України.
Суд вважає, що лист Державної податкової служби України від 02.10.2024 № 27331/7/99-00-24-03-07 з наданням відомостей щодо загальної кількості та вартості транзакцій в доларах США, отриманих від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії щодо одержання доходів від британського суб`єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans, відповідно до якого позивач отримала доходи від британського суб`єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2022 року доходу в розмірі 334 256 дол. США є належною податковою інформацією, що свідчила про можливі порушення платником податків податкового законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Таким чином інформація отримана на підставі міжнародного запиту від компетентного органу іноземної держави і яка містить конкретні дані про платника (персональні дані позивачки, суму нарахованого їй доходу) підпадає під ознаки податкової інформації.
Отже, у спірному випадку контролюючий орган мав усі правові підстави для призначення перевірки та винесення Наказу №12988-п від 12.12.2024 року, оскільки отримав в установленому законом порядку податкову інформацію про можливі порушення платником податків норм податкового законодавства, та надіслав такому платнику податків запит про надання пояснень та документів, що стосувалися предмета перевірки.
При цьому, суд зауважує, що у даному випадку контролюючим органом отримано не абстрактну чи узагальнену інформацію, а конкретні відомості щодо фізичної особи - платника податків, із зазначенням її персональних даних, джерела доходу, сум виплат, періоду отримання коштів та кількості транзакцій.
Слід зазначити, що у статтях 73-76 КАС України врегульовано питання належності, допустимості, достовірності та достатності доказів.
Так, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Допустимими є докази, які одержані в порядку, встановленому законом, та які можуть підтверджувати конкретні обставини справи. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Частиною другою статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Водночас, потрібно враховувати і вимоги частини першої статті 77 цього Кодексу, згідно із якою кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд не заперечує, що в адміністративних справах тягар доказування правомірності прийнятого рішення в разі його оскарження в суді покладається саме на суб`єкта владних повноважень, однак, це не звільняє позивачку від права та обов`язку спростувати надані відповідачем/суб`єктом владних повноважень докази.
Пасивну процесуальну поведінку позивача, яка проявляється в ухиленні від спростування доводів та доказів відповідача/суб`єкта владних повноважень, у цьому випадку слід тлумачити саме на користь відповідача/суб`єкта владних повноважень.
У даній справі, зі змісту позову та відповіді на відзив вбачається, що позивач не заперечувала отримання доходу від суб`єкта господарювання "Fenix International Ltd". Так, зокрема, обгрунтовуючи позовні вимоги у позові позивач звертала увагу суду, що не всі кошти, нараховані Позивачу як Дохід, є її доходом, оскільки відповідно до умов Договору між фанатом та творцем, що розміщений на сайті https://onlyfans.com/contract, 20% від усіх платежів шанувальників, стягуються з творців відповідно до Умов використання. Зазначала, що податковим органом від британського суб`єкта господарювання "Fenix International Ltd" не отримано інформації щодо стягнутих податків та інших утримань відповідно до умов користування платформою.
Також у відповіді на відзив позивач вказувала, що вона є резидентом України та отримував дохід від британської компанії «Fenix International Ltd» (платформа OnlyFans), тому на правовідносини поширюється Конвенція між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, та звертала увагу на те, що контролюючий орган зобов`язаний врахувати положення Конвенції щодо усунення подвійного оподаткування та суму фактично отриманого доходу.
При цьому позивач зазначає, що Акт перевірки не містить детального посилання на первинні документи, чи будь-які інші документи, не наведені виписки по рахункам Позивача, інформації щодо витрат Позивача на обслуговування контенту, щодо суми сплачених податків у Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії.
В той же час, під час розгляду справи представник позивача надавала пояснення про відсутність доходу отриманого від суб`єкта господарювання "Fenix International Ltd", що вона не укладам будь-яких договорів, не здійснювала поширення контенту, дохід не отримувала.
Суд звертає увагу, що взаємовиключні позиції в адміністративному процесі не можуть існувати одночасно, оскільки виключають або суперечать одне одному.
Враховуючи принцип змагальності адміністративного судочинства, позивач мала можливість обґрунтовано заперечити проти доводів та доказів ГУ ДПС і надати свої докази, зокрема підтвердити отримання менших доходів у зв`язку із відрахуванням 20% доходу на користь суб`єкта господарювання "Fenix International Ltd", або ж сплати податків Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії, надати на підтвердження таких обставин виписки по рахунках.
Втім позивач фактично лише посилалася на неналежність, недопустимість, недостатність наданих відповідачем доказів, а відтак і про протиправність прийнятих податкових повідомлень-рішень, при цьому не надаючи доказів на спростування висновків податкового органу. Висновки акта перевірки не спростовані позивачем первинними документами, поданими під час судового розгляду.
Разом з цим, на переконання суду, під час прийняття оскаржуваних рішень податковий орган послуговувався вагомими доказами, отриманими в порядку міжнародної взаємодії з іноземними державними органами, що підтверджують отримання позивачем доходу за створення контенту на платформі «OnlyFans».
Суд повторно зазначає, що у даному випадку контролюючим органом отримано не абстрактну чи узагальнену інформацію, а конкретні відомості щодо фізичної особи - платника податків, із зазначенням її персональних даних, джерела доходу, сум виплат, періоду отримання коштів та кількості транзакцій.
А відтак, підсумовуючи викладене твердження позивача, що висновки про отриманий дохід не підтверджуються належними доказами, спростовуються матеріалами справи, а саме письмовою відповіддю податкового органу Великої Британії щодо виплат доходів від «Fenix International Ltd» (OnlyFans), яка підтверджує факт участі позивачки в платформі «OnlyFans», як отримувача виплат, та суму отриманого доходу.
Стосовно виявлених контролюючим органом порушень податкового законодавства позивачем суд зазначає таке.
Як було встановлено судом, 24.03.2025 Головним управління ДПС в Одеській області були винесені податкові повідомлення рішення: №12746/15-32-24-04-20, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 2 200 189,31 грн та застосовано штрафну санкцію у розмірі 550 047,33 грн; №12748/15-32-24-04-20, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 183 349,11 грн та застосовано штрафну санкцію у розмірі 45 837,28 грн; №12742/15-32-24-04-20, яким застосовано штрафну санкцію у розмірі 340 грн за неподання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік.
Згідно пп. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 ПК України, платниками податку на доходи фізичних осіб є фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Пунктом 163.1 статті 163 ПК України визначено, що об`єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, та доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність (пп.164.1.3 п. 164.2 ст. 162 ПК України).
Відповідно до пп. 164.2.20 п. 164.2 ст. 162 ПК України, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема інші доходи, крім зазначених у статті 165 цього Кодексу.
Згідно п. 167.1 ст. 167 ПК України, ставка податку на доходи фізичних осіб становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв`язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
Згідно до підпункту 168.2.1 пункту 168.2 статті 168 ПК України платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов`язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.
При цьому, згідно пп. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 ПК України, оподаткування іноземних доходів передбачає, що у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов`язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу, крім: а) доходів, визначених підпунктом 167.5.4 пункту 167.5 статті 167 цього Кодексу, що оподатковуються за ставкою, визначеною підпунктом 167.5.4 пункту 167.5 статті 167 цього Кодексу; б) прибутку від операцій з інвестиційними активами, що оподатковується в порядку, визначеному пунктом 170.2 цієї статті; в) прибутку контрольованих іноземних компаній, що оподатковується в порядку, визначеному пунктом 170.13 цієї статті; г) виплат у грошовій чи негрошовій формі у зв`язку з розподілом прибутку, або його частини, джерелом яких є утворення без статусу юридичної особи, створене на підставі правочину або зареєстроване відповідно до законодавства іноземної держави (території) без створення юридичної особи, що оподатковуються в порядку, визначеному пунктом 170.11-1 цієї статті».
Крім того, згідно п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Платниками збору є, зокрема особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.
Об`єктом оподаткування збором, зокрема для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.
Ставка збору становить 1,5 відсотка від об`єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.
Окрім того, згідно п. 179.1 ст. 179 ПК України, платник податку зобов`язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу.
Згідно п. 179.7 ст. 179 ПК України, фізична особа зобов`язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.
Сума податкових зобов`язань, донарахована контролюючим органом, сплачується до відповідного бюджету у строки, встановлені цим Кодексом.
Згідно пп. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 ПК України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб, у тому числі самозайнятих осіб, - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV цього Кодексу.
Враховуючи отриману від компетентного податкового органу іноземної держави податкову інформацію про нарахований позивачу дохід від суб`єкта господарювання "Fenix International Ltd" за 2022 рік у розмірі 334256 дол. США, (що в еквіваленті на останній календарний день звітного року становить 12 223 273,96 грн) виходячи із наведених положень ПК України, ГУ ДПС в Одеській області правомірно винесла податкові повідомлення-рішення №12746/15-32-24-04-20, №12748/15-32-24-04-20 та №12742/15-32-24-04-20, якими збільшено суму грошового зобов`язання за платежами податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, а також застосовано штрафну санкцію у розмірі 340 грн за неподання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік.
Що стосується податкового повідомлення-рішення №12737/15-32-24-05-20 від 24.03.2025, яким до позивача застосовано штраф на суму 1 020,00 грн, на підставі пункту 121.1 ст.121 ПК України за порушення п.85.2 ст.85 ПК України, яке полягає у ненаданні документів на запит від 23.01.2025 року №942/КПР/15-32-24-04-09 від 23.01.2025, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.85.2 ст.85 ПК України платник податків зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Такий обов`язок виникає у платника податків після початку перевірки.
У разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою контролюючого органу та платником податків або його законним представником. У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акту в ньому вчиняється відповідний запис (п.85.6 ст.85 ПК України).
Згідно п.121.1 ст.121 ПК України незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.
Як встановлено судом, після призначення перевірки ГУ ДПС в Одеській області надіслало на податкову адресу позивача поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення запит від 23.01.2025 року №942/КПР/15-32-24-04-09 про надання первинних документів, які підтверджують суми отриманих доходів від британського суб`єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2022 року, а саме: укладені контракти; договори з банківськими установами на відкриття рахунків; виписки з банківських рахунків за період з 01.01.2022 по 31.12.2022; акти виконаних послуг та інші документи, які є в наявності та які підтверджують отримання чи не отримання доходів від британського суб`єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans. Поштове відправлення повернулося відправнику із відміткою Укрпошти «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до Акту перевірки, оскільки первинні документи (виписки банку, тощо) не надано, були складені акти про ненадання документів від 30.01.2025 року №508/15-32-24- 04-16, акт про ненадання документів від 12.02.2025 №902/15-32-24-05-16.
На думку суду, ненадання позивачем відповіді на запит ГУ ДПС в Одеській області від 23.01.2025 року № 982/КПР/15-32-24-04-09, є порушенням п.85.2 ст.85 ПК України, за яке передбачена відповідальність пунктом 121.1 статті 121 ПК України.
За таких обставин суд вважає правомірним застосування до позивача штрафу у розмірі 1020,00 грн за податковим повідомленням-рішенням №12737/15-32-24-05-20 від 24.03.2025.
Також як було встановлено судом, податковим повідомлення-рішенням №12751/15-32-24-04-20 від 24.03.2025 до позивача застосовано штраф на суму 8 000,00 грн на підставі пункту 121.2 ст.121 ПК України за порушення пп.73.3.3 п.73.3 ст.73 ПК України, яке полягає у ненаданні відповіді на запит ГУ ДПС в Одеській області.
Відповідно до п.73.3 ст.73 ПК України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб`єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про надання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Підпунктом пп.73.3.3 п.73.3 ст.73 ПК України визначено, що платники податків та інші суб`єкти інформаційних відносин зобов`язані надавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження (крім проведення зустрічної звірки) протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом), у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 121.2 статті 121 ПК України ненадання відповіді на запит, неподання або подання не в повному обсязі платником податків, фінансовим агентом або іншою особою документів чи іншої інформації на запит контролюючого органу, надісланий відповідно до підстав, передбачених підпунктами 6-8 підпункту 73.3.1 пункту 73.3 статті 73 Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу у 5 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт.
Неподання або подання не в повному обсязі платником податків документів чи іншої інформації на запит контролюючого органу в інших випадках, передбачених статтею 73 Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт.
Зі змісту Акту перевірки вбачається, що податковим органом встановлено порушення пп.73.3.3 п.73.3. ст 7.3 ПК України щодо ненадання відповіді на письмовий запит ГУ ДПС в Одеській області від 04.10.2024 №13766/КПР/15-32-24-05-06.
В той же час, зі змісту вказаного запиту вбачається, що контролюючий орган у цьому запиті вказав на необхідність надання обґрунтованих пояснень щодо неподання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік та на необхідність надати копії документів, які підтверджують суми отриманих доходів від вищевказаного британського суб`єкта господарювання, зокрема, договори, банківські документи, інші документи з цього питання. Також контролюючий орган у запиті навів положення пп.73.3.3 п.73.3 ст.73 та п.121.2 статті 121 ПК України.
Як було встановлено судом, даний запит було направлено 08.10.2024 рекомендованим листом з повідомленням про вручення з дотриманням порядку, визначеного статтею 42 ПК України. Поштове відправлення повернулося відправнику із відміткою Укрпошти «за закінченням терміну зберігання».
На думку суду, що сам факт ненадання позивачем відповіді на запит ГУ ДПС в Одеській області від 04.10.2024 №13766/КПР/15-32-24-05-06 з поясненнями стосовно доходів за 2022 рік є порушенням пп.73.3.3 п.73.3 ст.73 ПК України, за яке передбачена відповідальність пунктом 121.2 статті 121 ПК України, незалежно від наявності або відсутності у позивача запитуваних документів по взаємовідносинам з британським суб`єктом господарювання Fenix International Ltd.
При цьому, п. 11 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про правомірність винесеного податкового повідомлення-рішення №12751/15-32-24-04-20 від 24.03.2025 та відсутності підстав для його скасування.
Відтак, підсумовуючи викладене, дослідивши встановлені обставини справи, надані сторонами докази та доводи у їх сукупності, суд приходить до висновку, у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.
Судові витрати не розподіляються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_4 .
Відповідач: Головне управління ДПС в Одеській області, код ЄДРПОУ ВП 44069166, адреса: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044.
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА