Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 травня 2026 рокусправа № 380/4952/26 м.ЛьвівЛьвівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 380/4952/26 за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Львівській області про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом до Управління Служби безпеки України у Львівській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 18 червня 2025 для перерахунку пенсії;
- зобов`язати Управління Служби безпеки України у Львівській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , встановленого за відповідною (аналогічною) посадою на день звільнення зі служби, станом на 18 червня 2025 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2025 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії позивача з 01 липня 2025.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про складання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 18.06.2025 для перерахунку пенсії, проте відповідач відмовив у вчиненні вказаних дій за відсутністю підстав.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 24.03.2026 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечив у повному обсязі. Свою позицію обґрунтовує тим, що Кабінет Міністрів України не приймав рішень про підвищення грошового забезпечення діючих військовослужбовців Служби безпеки України у 2025 році, а Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не надсилало на адресу Управління списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Відповідач зазначає, що за відсутності масового перерахунку пенсій у відповідача відсутні правові підстави для самостійного виготовлення та подання довідок за індивідуальними заявами пенсіонерів. Крім того, відповідач посилається на чинність нормативно-правових актів, що встановлювали обмеження для розрахунку посадових окладів фіксованою величиною, та вказує, що єдиний соціальний внесок із сум грошового забезпечення діючих співробітників із розрахунку прожиткового мінімуму 3028,00 грн не нараховувався та не сплачувався. На думку відповідача, пенсійне законодавство чітко пов`язує виникнення права на перерахунок пенсії виключно з фактичним підвищенням грошового забезпечення діючих військовослужбовців, а не зі зміною прожиткового мінімуму, тому просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Представником відповідача подано клопотання про зупинення провадження.
Щодо згаданого клопотання суд зазначає, що предмет спору у вказаній адміністративній справі є видача нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2024 року та на 18 червня 2025 року.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 №481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704» внесено зміну до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374), виклавши абзац перший в такій редакції:
« 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Поряд із цим, судом встановлено з Єдиного державного реєстру судових рішень, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2024 у справі №320/29450/24, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025, визнано протиправним та нечинним пункт 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 стосовно внесення змін до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, Кабінетом Міністрів України подано касаційну скаргу до Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Кабінету Міністрів України на рішення Київського окружного адміністративного суду від 14 березня 2025 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2025 року у справі № 320/29450/24.
Водночас, відповідно до ч. 3 ст. 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно із ч. 2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Таким чином, суд вважає, що з огляду на релевантні норми КАС України щодо втрати чинності нормативно-правовим актом з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду, наявність відкритого касаційного провадження у Верховному Суді не може сама по собі бути підставою для зупинення розгляду, адже рішення судів першої та апеляційної інстанцій у зазначеній справі вже набрали законної сили та є чинними, а отже підлягають врахуванню судом під час розгляду цієї справи.
Отже, у клопотанні про зупинення провадження у справі заявником не наведено доводів для зупинення провадження у справі, не обґрунтовано об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до розгляду справи №320/29450/24, не зазначено, чому наявні у цій справі докази не дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_1 є пенсіонером Служби безпеки України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач 04.12.2025 року звернувся до Управління Служби безпеки України у Львівській області із письмовою заявою, в якій просив підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення за його штатною посадою станом на 18.06.2025 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025 року (3028,00 грн), на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з Постановою № 704, із обов`язковим зазначенням усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для проведення перерахунку пенсії з 01.07.2025 року.
Листом від 26.12.2025 року № 62/21/М-934/1337-2025 відповідач відмовив позивачу у виготовленні та наданні такої довідки. Відмова мотивована тим, що з боку органів Пенсійного фонду України не надходило списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, а чинне законодавство не передбачає механізму виготовлення довідок за індивідуальними зверненнями колишніх військовослужбовців без відповідного урядового рішення про загальне підвищення грошового забезпечення. Також відповідач зазначив, що базова розрахункова величина для обчислення посадових окладів залишається фіксованою на рівні 1762,00 грн.
Незгода позивача із зазначеною відмовою відповідача стала підставою для звернення до суду з позовом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Згідно із ст. 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Цей принцип визначає імперативні межі поведінки суб`єктів владних повноважень та є базовим елементом верховенства права.
Згідно зі ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).
Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, відповідно до частини четвертої якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з частиною першою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Механізм проведення перерахунку пенсій визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі Порядок № 45).
Кабінет Міністрів України 30 серпня 2017 року прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова № 704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів та додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 4 Постанови № 704 в її первинній редакції було встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (пункт 6) до пункту 4 Постанови № 704 було внесено зміни, якими розрахункову величину зафіксовано на сталому рівні прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2018 року (1762,00 грн).
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови КМУ № 103, внаслідок чого з 29.01.2020 року відновлено дію пункту 4 Постанови № 704 у первинній редакції, яка передбачає визначення окладів на основі прожиткового мінімуму на 1 січня поточного календарного року.
Надалі Кабінет Міністрів України 12 травня 2023 року прийняв постанову № 481, пунктом 2 якої знову вносилися зміни до пункту 4 Постанови № 704 та запроваджувалася фіксована розрахункова величина у розмірі 1762,00 грн.
Рішенням у справі № 320/29450/24 (рішення Київського окружного адміністративного суду від 14 березня 2025 року, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2025 року) визнано протиправним та нечинним пункт 2 постанови КМУ № 481 від 12.05.2023 року стосовно внесення змін до пункту 4 Постанови № 704. Зазначене судове рішення набрало законної сили 18.06.2025 року.
Суд відхиляє аргументи відповідача про те, що відкриття касаційного провадження у справі № 320/29450/24 або чинність інших нормативних обмежень позбавляє позивача права на перерахунок грошового забезпечення.
При виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує правову позицію, висловлену Судовою палатою з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду в постанові від 17 лютого 2026 року у справі № 520/5814/24.
У вказаній постанові Верховний Суд наголосив: «Пункт 4 Постанови № 704 підлягає застосуванню у спірних правовідносинах у первинній редакції, а саме в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу закону про Державний бюджет України на відповідний рік, оскільки суд не вправі, вирішуючи спір, застосовувати дефектний нормативно-правовий акт безвідносно до того чи був він чинним чи ні на момент виникнення спірних відносин».
Верховний Суд зазначив, що пункт 4 Постанови № 704 в редакції постанови № 481 замінює державний соціальний стандарт (прожитковий мінімум) на сталу величину у 1762,00 грн, що суттєво зменшує розміри окладів. Суд, виконуючи вимоги статті 7 КАС України, зобов`язаний надавати пріоритет акту вищої юридичної сили Закону України про Державний бюджет України на відповідний календарний рік.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2025 року встановлено у розмірі 3028,00 грн. Цей Закон є актом вищої юридичної сили порівняно з будь-якими підзаконними постановами Уряду чи внутрішніми відомчими інструкціями. Жодних застережень, які б обмежували використання цього стандарту для обчислення грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України, вказаний Закон не містить.
З огляду на вищезазначене, набрання законної сили судовим рішенням у справі № 320/29450/24 від 18.06.2025 року усунуло будь-які тимчасові підзаконні перешкоди, підтвердивши обов`язок обчислення посадового окладу та окладу за військовим званням на основі актуального прожиткового мінімуму (3028,00 грн). Таким чином, станом на 18.06.2025 року у позивача виникли законні та обґрунтовані підстави для отримання довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою.
Щодо тверджень відповідача про зміну редакції Порядку № 3-1 та скасування пунктів 23 і 24, суд зазначає, що право на перерахунок пенсії гарантоване статтями 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, який є актом вищої юридичної сили. Підзаконні зміни у відомчих порядках Пенсійного фонду не спроможні скасувати чи обмежити право колишнього військовослужбовця вимагати від державного органу, де він проходив службу, видачі довідки з реальними та законними числовими показниками грошового забезпечення діючого складу. Обчислення пенсії з дефектних окладів порушує принципи рівності та правової визначеності.
Стосовно вимоги позивача про обов`язкове врахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, суд зазначає, що відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, додаткові види грошового забезпечення та премії підлягають обов`язковому включенню до довідки у розмірах, що фактично виплачуються за аналогічною посадою на день виникнення права на перерахунок.
За таких обставин, відмова Управління Служби безпеки України у Львівській області у виготовленні та наданні позивачу оновленої довідки станом на 18.06.2025 року є протиправною. Належним та ефективним способом захисту порушеного права є зобов`язання відповідача підготувати та надати до пенсійного органу довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 18.06.2025 року з обчисленням окладів з прожиткового мінімуму 3028,00 грн.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати відповідно до ст.139 КАС України стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Управління Служби безпеки України у Львівській області (79011, Львівська обл., м. Львів, вул. Вітовського, буд. 55, ЄДРПОУ 20001591) про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити дії, - задоволити повністю.
Визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 18 червня 2025 для перерахунку пенсії.
Зобов`язати Управління Служби безпеки України у Львівській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , встановленого за відповідною (аналогічною) посадою на день звільнення зі служби, станом на 18 червня 2025 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2025 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії позивача з 01 липня 2025.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Служби безпеки України у Львівській області (79012, м. Львів, вул. Вітовського, 55, ЄДРПОУ 20001591) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) 1064,96 грн, судового збору.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
СуддяГавдик Зіновій Володимирович