Рішення № 136991206, 29.05.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2026
Номер справи
380/23649/25
Номер документу
136991206
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 травня 2026 рокусправа № 380/23649/25Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши в письмовому провадженні, у м. Львові, в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» (місцезнаходження: автодорога Київ-Чоп, під`їзд до м.Львова, 0+550 м (зліва), сільрада Сороко-Львівська, Пустомитівський район, Львівська область, 81120; код ЄДРПОУ 36738948) звернулося з позовною заявою до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: вул.Стрийська, 35, м.Львів, 79003; код ЄДРПОУ ВП: 43968090), Державної податкової служби України (місцезнаходження: Львівська площа, 8, м.Київ, 04053; код ЄДРПОУ: 43005393), в якій просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області від 26.08.2025 № 13207054/36738948 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної від 14.03.2025 № 46;

- зобов`язати відповідача-2 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену ТОВ «Львів-Агротех» податкову накладну від 14.03.2025 № 46 датою її подання для реєстрації в ЄРПН.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну, зазначену вище. Податковим органом вказану податкову накладну прийнято, але реєстрацію зупинено. Позивач зазначає, що після подання ним письмових пояснень та додаткових документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН, відповідачем було прийнято спірне рішення про відмову у реєстрації такої податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних. Окрім того, зазначає, що контролюючим органом в оскаржуваному рішенні викладена загальна правова норма, без зазначення конкретних документів, яких, на думку відповідача, не вистачає для здійснення реєстрації податкової накладної, а також без повідомлення причин та мотивів, за яких надані позивачем пояснення та документи не були враховані. Повідомляє, що оскаржуване рішення податкового органу не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості актів індивідуальної дії, відтак, вважає таке рішення протиправними, тому просить суд позов задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою судді Кисильової О.Й. від 08.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч.9 ст.31 Кодексу адміністративного судочинства України невирішені судові справи за вмотивованим розпорядженням керівника апарату суду, що додається до матеріалів справи, передаються для повторного автоматизованого розподілу справ виключно у разі, коли суддя (якщо справа розглядається одноособово) або суддя-доповідач із складу колегії суддів (якщо справа розглядається колегіально) у визначених законом випадках не може продовжувати розгляд справи більше чотирнадцяти днів, що може перешкодити розгляду справи у строки, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи від 27.01.2026 на підставі проведення повторного автоматизованого розподілу судової справи (звільнення судді з посади) заява розподілена до провадження судді Братичак У.В.

Ухвалою судді Братичак У.В. від 02.02.2026 прийнято справу до провадження; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Від представника відповідачів на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що відповідно до спірного рішення комісії ГУ ДПС у Львівській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування Єдиному реєстрі податкових накладних області відмовлено у реєстрації податкової накладної позивача з підстав ненадання/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних при отриманні повідомлення про необхідність подання додаткових пояснень та або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку.

У графі «Додаткова інформація» даного рішення комісії зазначено: «Платник здійснює накопичення залишків нереалізованих товарів, операції з підприємствами, щодо яких прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості. Щодо платника прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості визначеним постановою КМУ №1165 від 11.12.2019.» Позивач не виконав вимоги додаткового повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та не надав достатніх документів чим не довів реальність здійснення господарської операції належним чином.

Щодо зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, зауважує, що реєстрація податкових накладних є дискреційними та виключною компетенцією уповноваженого органу. Вказані обставини, на думку представника відповідачів, є підставами для відмови в задоволенні позовних вимог.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 36738948, ПІН 367389413060) зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань 12.10.2009 за номером 14151020000022707.

Основним видом економічної діяльності товариства є оптова торгівля сільськогосподарськими машинами та устаткуванням, КВЕД 46.61, що підтверджується відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

У ході здійснення господарської діяльності 12 березня 2025 року між Позивачем та АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «ПРИВАТБАНК» (ідентифікаційний код 14360570) був укладений договір купівлі-продажу № 457/25- 133.

Згідно пунктів 1.1, 1.2, 2.1 договору купівлі-продажу № 457/25-133 від 12.03.2025 та специфікації № 1 від 12.03.2025 до договору купівлі-продажу № 457/25-133 від 12.03.2025 Позивач (за договором Продавець) зобов`язується передати у власність АТ КБ «ПРИВАТБАНК» (за договором Покупець) трактор колісний Solis 130 (MEMSYRDHFBRH64296, 6105IFLT34K1379159) УКТЗЕД 8701941010 вартістю 1 913 600,00 грн, у т.ч. ПДВ 318 933,33 грн (далі Товар).

Згідно із пунктами 2.1 та 2.2 Договору купівлі-продажу № 457/25-133 від 12.03.2025 АТ КБ «ПРИВАТБАНК» шляхом оплати рахунку № 171 від 12.03.2025 перерахував ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» повну вартість товару в сумі 1 913 600.00 грн, у т.ч. ПДВ 318 933,33 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № РЗЕО0FYNH7 від 14.03.2025 та випискою з особового рахунку від 14.03.2025.

20 березня 2025 року відповідно до розділу 3 договору купівлі-продажу № 457/25-133 від 12.03.2025 позивач передав, а АТ КБ «ПРИВАТБАНК» отримало товар, що підтверджується видатковою накладною № 183 від 20.03.2025 та актом приймання-передачі № б/н від 20.03.2025.

Відповідно до п. 3.2 договору купівлі-продажу № 457/25-133 від 12.03.2025 приймання-передачі товару проведено на складі позивача.

Якість наданого Товару підтверджується сертифікатом відповідності № 85752 від 14.06.2024 та технічним описом. Наявність товару у позивача підтверджується Інвентаризаційним описом № 36 від 20.03.2025.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» за правилом першої події було складено та направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №46 від 14.03.2025 на суму 1913600 грн., в т.ч. ПДВ 318933,33 грн.

Згідно з отриманою квитанцією №9086796233 від 03.04.2025 податкову накладну №46 від 14.03.2025 було прийнято, але реєстрацію її було зупинено. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 14.03.2025 №46 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податків (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.9418%, "Рпоточ"=1217916.66 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивачем було подано Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 304 від 13.08.2025 та копії документів, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній № 46 від 14.03.2025 й суть господарської операції між ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» та його контрагентом АТ КБ «ПРИВАТБАНК», а саме: копія договору купівлі-продажу № 457/25-133 від 12.03.2025, копія специфікації № 1 від 12.03.2025 до договору купівлі-продажу № 457/25-133 від 12.03.2025, копія контракту № SOLIS11-04-2023 від 11.04.2023, копія додатку № 12 від 02.02.2024 до контракту № SOLIS11-04-2023 від 11.04.2023, копія додаткової угоди №1 від 22.04.2024 до додатку № 12 від 02.02.2024 до контракту № SOLIS11-04-2023 від 11.04.2023, копія договору №04/07/22 від 04.07.2022, копія договору-доручення №0411/21 на транспортно-експедиційне обслуговування від 04.11.2021, копія договору про надання послуг №С1-0109 від 01.09.2022, копія договору № ПТ-0110/23 від 07.08.2023, копія договору оренди нежитлових будівель №01/12-24 від 01.12.2024, копія додаткової угоди №1 від 01.02.2025 до договору оренди нежитлових будівель №01/12-24 від 01.12.2024, копія договору оренди нежитлових (офісних та складських) приміщень № 01/01-25 від 01.01.2025, копія додаткової угоди №1 від 01.02.2025 до договору оренди нежитлових (офісних та складських) приміщень № 01/01-25 від 01.01.2025, копія договору оренди земельної ділянки № 02-01/24 від 02.01.2024, копія видаткової накладної № 183 від 20.03.2025, копія акту прийому-передачі № б/н від 20.03.2025, копія інвентаризаційного опису № 36 від 20.03.2025, копія інвойсу № 5000075819 від 31.03.2024, копія пакувального листа до інвойсу № 5000075819 від 31.03.2024, копія CMR № 2008-02 від 20.08.2024, копія митної декларації № 24UA100440322040U3 від 24.08.2024, копія акту здачі-приймання виконаних робіт (послуг) № б-н від 16.07.2024, копія акту здачі-приймання виконаних робіт (надання послуг) № ОУ-0000480 від 24.08.2024, копія акту здачі-приймання виконаних робіт (надання послуг) № ОУ-0000481 від 25.08.2024, копія акту здачі-приймання виконаних робіт (надання послуг) № ОУ-0000497 від 30.08.2024, копія акту № С1-22 від 29.08.2024, копія акту приймання передачі нежитлових приміщень від 01.02.2025 до договору оренди нежитлових будівель №01/12-24 від 01.12.2024, копія акту прийому-передачі від 01.01.2025 до оренди нежитлових (офісних та складських) приміщень № 01/01-25 від 01.01.2025, копія акту прийому-передачі від 01.02.2025 до додаткової угоди №1 від 01.02.2025 до договору оренди нежитлових (офісних та складських) приміщень № 01/01-25 від 01.01.2025, копія акту прийому-передачі від 02.01.2024 до договору оренди земельної ділянки № 02-01/24 від 02.01.2024, копія акту виконаних робіт (наданих послуг) № б-н від 31.03.2025 року згідно із договором оренди нежитлових будівель № 01/12-24 від 01.12.2024, копія акту виконаних робіт (наданих послуг) № б-н від 31.03.2025 згідно із Договором оренди (офісних та складських) приміщень від 01.01.2024, копія акту виконаних робіт (наданих послуг) № б-н від 31.03.2025 згідно із Договором № 02-01/24 оренди земельної ділянки від 02.01.2024, копія рахунку № 171 від 12.03.2025, копія платіжної інструкції № РЗЕО0FYNH7 від 14.03.2025, копія виписки з особового рахунку від 14.03.2025, копія платіжної інструкції в іноземній валюті № 183 від 12.02.2024, копія платіжної інструкції в іноземній валюті № 221 від 26.04.2024, копія SWIFT Reference Number 240212-001216702 від 12.02.2024, копія SWIFT Reference Numbe240426-001283630 від 26.04.2024, копія рахунку № UFIM0138991 від 16.07.2024, копія платіжної інструкції в іноземній валюті № 243 від 25.07.2024, копія SWIFT Reference Number 240725-001367986 від 25.07.2024, копія платіжної інструкції № 2545 від 29.08.2024, копія платіжної інструкції № 2576 від 04.09.2024, копія платіжної інструкції № 2566 від 02.09.2024, копія виписки з особового рахунку від 02.09.2024, копія виписки з особового рахунку від 29.08.2024, копія виписки з особового рахунку від 04.09.2024, копія платіжної інструкції № 2570 від 03.09.2024, копія виписки з особового рахунку з особового рахунку від 03.09.2024, копія платіжної інструкції № 2539 від 28.07.2024, копія виписки з особового рахунку з особового рахунку від 28.07.2024, копія платіжної інструкції 4088, 4091,4094, від 24.03.2025, копія платіжної інструкції 4089, 4091, 4095 від 24.03.2025, копія платіжної інструкції 4090, 4093,4096 від 24.03.2025, копія виписки з особового рахунку від 24.03.2025, копія сертифікату відповідності № 85752 від 14.06.2024, пояснення № 304 від 13.08.2025 , копія податкової накладної № 46 від 14.03.2025, копія квитанції №9086796233 від 03.04.2025 до ПН №46 від 14.03.2025, копія довідки від 04.12.2023 № 031-11-3-3-344, копія Форма 20-ОПП від 12.01.2024, копія Форма 20-ОПП від 14.03.2024, копія Форма 20-ОПП від 19.04.2024, копія Форма 20-ОПП від 20.05.2024, копія рішення № 13/02-25 від 13.02.2025, копія наказу № 07-к/тр від 14.02.2025, копія наказу № 15-к/тр від 01.05.2025, копія рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10.01.2025 по справі 380/22213/24, копія бухгалтерської довідки № 300 від 08.08.2025, копія технічного опису.

В поясненнях № 304 від 13.08.2025 Позивач пояснив, що товар був придбаний Позивачем у INTERNATIONAL TRACTORS LTD, Індія, що підтверджується контрактом №SOLIS11-04-2023 від 11.04.2023, додатком № 12 від 02.02.2024 до контракту № SOLIS11-04-2023 від 11.04.2023, додатковою угодою №1 від 22.04.2024 до додатку № 12 від 02.02.2024 до контракту № SOLIS11-04-2023 від 11.04.2023, інвойсом № 5000075819 від 31.03.2024, пакувальним листом до інвойсу № 5000075819 від 31.03.2024, CMR № 2008-02 від 20.08.2024, митною декларацією № 24UA100440322040U3 від 24.08.2024. Оплата Товару в повному обсязі підтверджується платіжними інструкціями № 183 від 12.02.2024, № 221 від 26.04.2024, SWIFT Reference Number 240212-001216702 від 12.02.2024, 240426- 001283630 від 26.04.2024.

За умовами контракту № SOLIS11-04-2023 від 11.04.2023 та додатку № 12 від 02.02.2024 до контракту № SOLIS11-04-2023 від 11.04.2023, Товар доставляється INTERNATIONAL TRACTORS LTD, Індія, на умовах FOB Mundra (Індія) (продавець виконав постачання, коли товар перейшов через поручні судна в названому порту відвантаження). З Індії до порту Констанца в Румунії Товар доставлялася компанією CMA CGM S.A., Франція, що підтверджується договором №04/07/22 від 04.07.2022, актом здачі-приймання виконаних робіт (послуг) № б-н від 16.07.2024, рахунком № UFIM0138991 від 16.07.2024, платіжною інструкцією в іноземній валюті № 243 від 25.07.2024, SWIFT Reference Number 240725-001367986 від 25.07.2024.

Доставку товару в Україну, згідно договору-доручення №0411/21 на транспортно-експедиційне обслуговування від 04.11.2021, здійснено ТзОВ «ТРАНС ХОУП ГРУП», що підтверджується актами здачі-приймання виконаних робіт (надання послуг) № ОУ-0000480 від 24.08.2024, № ОУ-0000481 від 25.08.2024, № ОУ-0000497 від 30.08.2024. Оплата підтверджується платіжними інструкціями № 2545 від 29.08.2024, № 2576 від 04.09.2024, № 2566 від 02.09.2024, та виписками з особового рахунку від 29.08.2024, від 02.09.2024, від 04.09.2024.

Декларування та митне оформлення товару проводилося фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , що підтверджується договором про надання послуг №С1-0109 від 01.09.2022, актом № С1- 22 від 29.08.2024. Оплата підтверджується платіжною інструкцією № 2570 від 03.09.2024 та випискою з особового рахунку від 03.09.2024. Послуги митного терміналу для здійснення необхідних митних процедур, розвантаження, перевантаження, стоянки транспорту та інших необхідних дій, відповідно до договору № ПТ-0110/23 від 07.08.2023 здійснило ТзОВ «ПРЯМИЙ ТРАНСФЕР», що підтверджує акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № ОУ-4081 від 24.08.2024. Оплата підтверджується платіжною інструкцією № 2539 від 28.07.2024 та випискою з особового рахунку від 28.07.2024.

Також, Позивач в поясненнях № 304 від 13.08.2025 повідомив, що володіє достатніми ресурсами для здійснення і проведення господарських операцій. Згідно штатного розпису затвердженого наказом № 15-к/тр від 01.05.2025 штат працівників: директор 1 особа, директор технічний 1 особа, менеджер з торгівлі транспортними засобами 2 особи, механік 4 особи, бухгалтер 1 особа, прибиральник службових приміщень 1 особа, сторож 2 особи.

Судовим рішенням від 10.01.2025 по справі № 380/22213/24 визнано протиправними та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС України в Львівській області №26823 від 17.09.2024, яким Товариство з обмеженою відповідальністю «Львів-Агротех» віднесено до переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку; зобов`язано Головне управління ДПС у Львівській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «Львів-Агротех» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

На підтвердження руху товарів позивач повідомив Відповідачу-1, що за результатами господарської операції за період з 01.01.2025 по 20.03.2025 по коду УКТЗЕД 8701941010 на початок вказаного періоду - 01.01.2025 залишок товарів - Трактор колісний Solis 130, УКТЗЕД 8701941010, становив 2 одиниці, за період з 01.01.2025 по 20.03.2025 позивачем придбано - 0 одиниць, а реалізовано 1 одиницю, на 20.03.2025 залишок становив 1 одиницю, що підтверджується бухгалтерською довідкою № 300 від 08.08.2025.

За результатами розгляду пояснень та доданих до них документів, комісією було надіслано товариству Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13185368/36738948 від 19.08.2025, яким запропоновано надати такі додаткові документи: -первинні документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; первинні документи щодо постачання; придбання товарів/послуг; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків.

У графі «Додаткова інформація» нічого не зазначено.

21 серпня 2025 року позивач подав до ДПС засобами електронного зв`язку в електронній формі Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування з додатковими поясненнями № 312 від 21.08.2025 та 65 додатками.

З додатковими поясненнями № 312 від 21.08.2025 позивач повторно надав Відповідачу-1 копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній № 46 від 14.03.2025.

За результатами розгляду пояснень та документів позивача, Відповідач 1 ухвалив рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 13207054/36738948 від 26.08.2025. Причиною відмови у реєстрації податкових накладних визначено ненаданням/ частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку; надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства. При цьому, у розділі «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» вказаного рішення зазначено: «Платник здійснює накопичення залишків нереалізованих товарів, операції з підприємствами, щодо яких прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості. Щодо платника прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості визначеним постановою КМУ №1165 від 11.12.2019.»

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що на переконання позивача, вищезгадане рішення про відмову у реєстрації податкової накладної прийнято за формальних підстав, без належного пояснення, які саме документи згідно з вичерпним переліком слід надати для перевірки і які були б достатні для прийняття відповідачем рішення про реєстрацію такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв`язку із цим останній вважає свої права порушеними та такими, що потребують захисту, тому звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі ПК України).

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов`язки їх членів, визначає «Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі Порядок №1165).

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризикованості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризикованості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно з пунктом 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризикованості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

При цьому, Критерії ризикованості здійснення операцій визначені в додатку 1 до Порядку №1165.

Критерій, зазначений у пункті 8 додатку 1 до Порядку № 1165 свідчить про те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Згідно з пунктом 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризикованості платника податку та/або ризикованості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає «Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216; далі Порядок №520).

Відповідно до пункту 2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі комісія регіонального рівня).

Згідно з пунктом 3 Порядку №520 комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Пунктом 4 Порядку №520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до пункту 5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з пунктом 6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Відповідно до пункту 9 Порядку 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01.06.2020 № 261).

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.

Пунктом 10 Порядку №520 встановлено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Відповідно до пункту 44 Порядку № 1165 комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Так, у справі, що розглядається, реєстрація податкової накладної позивача була зупинена з підстав того, що ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податків (додаток 1 Порядку).

Позивач як у перших поясненнях, так і у додаткових поясненнях повідомив податковий орган про те, що Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10.01.2025 у справі 380/22213/24 визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС України в Львівській області №26823 від 17.09.2024, яким Товариство з обмеженою відповідальністю «Львів-Агротех» віднесено до переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку та зобов`язано Головне управління ДПС у Львівській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «Львів-Агротех» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Суд зазначає, що факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних не спростовує факту здійснення платником податків господарської операції, що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.

Таким чином, як вже йшлося вище, з метою розблокування спірної податкової накладної позивач подав у Головне управління ДПС у Львівській області повідомлення № 304 від 13.08.2025 та долучив всі первинні документи, які свідчать про реальність господарської операції, за результатами якої складено податкову накладну № 46 від 14.03.2025.

В подальшому Комісією було надіслано позивачу повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в єдиному pеєстpi податкових накладних.

Позивачу було запропоновано подати копії: первинних документів щодо придбання товарів, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН.

Суд звертає увагу, що дана вимога була виконана позивачем, шляхом надання додаткових пояснень та документів 21.08.2025.

Підсумовуючи викладене, розглядаючи питання достатності поданих документів, відповідач не обґрунтував, які саме документи складені з порушенням законодавства та які відомості, зазначені у поданих позивачем документах, прямо та очевидно суперечать відомостям, що зазначені у податковій накладній.

В даному випадку, позивач надав контролюючому органу копії документів, які передбачені Порядком №520. Такі документи відповідають пункту 5 Порядку №520, а відповідачем під час відмови у реєстрації податкових накладних не зазначено який саме конкретно документ не подано.

Таким чином, первинні документи, які позивачем долучені до пояснення, засвідчують факт здійснення позивачем господарської операції з його контрагентом, у зв`язку з чим посилання податкового органу на ненадання платником податку копій документів для підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних є безпідставними.

Зважаючи на наявність передбачених законодавством первинних документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та його контрагентом, а також те, що такі документи були надані контролюючому органу, суд дійшов висновку, що в контролюючого органу були відсутні правові підстави для відмови позивачу в реєстрації спірної податкової накладної.

Відтак, з урахуванням невідповідності спірного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної вимогам обґрунтованості та вмотивованості, таке рішення підлягає скасуванню.

Щодо обрання ефективного способу захисту прав позивача суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог п.п.201.1, 201.10 ст.201 ПК України від 02.12.2010 №2755-VI, реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податків.

У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.

Згідно з нормами п.п.19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (надалі по тексту - Порядок №1246), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, реєстрація в ЄРПН податкових накладних/розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.

Як вже встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства були достатніми для реєстрації спірної податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З огляду на наведені обставини справи, належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача є не тільки скасування протиправного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, але і зобов`язання відповідача 2 зареєструвати в ЄРПН податкову накладну позивача датою її подання на реєстрацію.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Всупереч наведеним вимогам відповідачем 1, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірності винесення оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації досліджуваної податкової накладної.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Щодо судового збору, то згідно ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такий відшкодовується позивачу в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 13207054/36738948 від 26.08.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної №46 від 14.03.2025 у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну податкову службу України (місцезнаходження: пл.Львівська, 8, м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» (місцезнаходження: автодорога Київ-Чоп, під`їзд до м.Львова, 0+550 м (зліва), сільрада Сороко-Львівська, Пустомитівський район, Львівська область, 81120; код ЄДРПОУ 36738948) № 46 від 14.03.2025 датою її подання на реєстрацію.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: вул.Стрийська, 35, м.Львів, 79003; код ЄДРПОУ ВП: 43968090) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» (місцезнаходження: автодорога Київ-Чоп, під`їзд до м.Львова, 0+550 м (зліва), сільрада Сороко-Львівська, Пустомитівський район, Львівська область, 81120; код ЄДРПОУ 36738948) судовий збір у сумі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяБратичак Уляна Володимирівна