Ухвала суду № 136991191, 29.05.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2026
Номер справи
380/23980/25
Номер документу
136991191
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

29 травня 2026 рокусправа №380/23980/25Суддя Львівського окружного адміністративного суду, перевіривши матеріали позовної заяви за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо неврахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції вислуги років в органах Державної кримінально-виконавчої служби України, що становить в календарному обчисленні 15 років 07 місяців 00 днів, пільгова - 19 років 09 місяців 09 днів;

- зобов`язати Головне управління Національної поліції у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції вислугу років в органах Державної кримінально-виконавчої служби України, в календарному обчисленні 15 років 07 місяців 00 днів, пільгова - 19 років 09 місяців 09 днів.

Ухвалою судді від 15.12.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Від представника відповідача надійшли відзив на позовну заяву та клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, в яких відповідач, заперечуючи проти позову по суті, посилається, зокрема, на те, що про неврахування періоду служби в органах Державної кримінально-виконавчої служби України до стажу служби в поліції позивач знала з моменту прийняття на службу в поліцію наказом №570 о/с від 18.12.2023, яким їй встановлено вислугу років для виплати надбавки за стаж служби в поліції станом на 18.12.2023 - 00 років 00 місяців 01 день, а також могла дізнатися з отриманих розрахунків виплат грошового забезпечення, що отримуються щомісяця починаючи з грудня 2023 року. З огляду на наведене, посилаючись на приписи ст.123 КАС України, відповідач просить залишити позовну заяву без розгляду у зв`язку із пропуском строку звернення до суду.

Постановляючи ухвалу, суд враховує наступне.

Відповідно до ч.13 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

Так, за правилами ч.6 ст.161 КАС України визначено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Право на судовий захист реалізується особою шляхом подання позовної заяви до суду, яку відповідно до ч.1 ст.122 КАС України може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з ч.3 ст.122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, КАС України передбачає можливість встановлення цим Кодексом та іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, які мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним шестимісячним строком, визначеним у ч.2 ст.122 цього Кодексу.

Згідно з ч.5 ст.122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

За приписами п.2 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.59 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VIII) служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

За характером спірних правовідносин та їх суб`єктним складом цей спір є публічно-правовим спором з приводу проходження публічної служби, оскільки позивач, проходячи службу в поліції, оскаржує бездіяльність відповідача щодо неврахування до стажу служби в поліції періоду служби в органах Державної кримінально-виконавчої служби України, з яким Закон №580-VIII пов`язує право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки.

Таким чином, у категорії справ, до якої належить ця справа, спеціальним строком для звернення до суду є місячний строк, установлений ч.5 ст.122 КАС України, який має перевагу в застосуванні перед загальним шестимісячним строком та обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Аналогічний підхід до правозастосування при вирішенні близьких за змістом правовідносин застосовано Верховним Судом у постанові від 18.12.2024 у справі №280/7379/23, в якій Суд, вирішуючи питання про строк звернення до суду з вимогами, що стосуються відмови у зарахуванні до вислуги років окремих періодів служби та навчання, зазначив, що спірні правовідносини спрямовані саме на захист прав позивача щодо проходження публічної служби, а вимоги щодо нарахування грошового забезпечення є похідними, оскільки спір стосується визначення вислуги років, зі встановленням якої позивач був ознайомлений. З огляду на це Суд дійшов висновку, що строк звернення до суду з таким позовом становить один місяць, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав.

Суд не вбачає підстав для відступу від наведеного висновку та вважає його застосовним у спірних правовідносинах.

Як видно з матеріалів позовної заяви, позивач раніше проходила службу в органах Державної кримінально-виконавчої служби України, вислуга років на день звільнення з якої згідно з витягом із наказу №224/К від 03.03.2023 у календарному обчисленні становить 15 років 07 місяців 00 днів, пільгова - 19 років 09 місяців 09 днів.

Наказом №570 о/с від 18.12.2023 позивача прийнято на службу до поліції та призначено на посаду поліцейського, встановивши їй відповідно до ст.78 Закону №580-VIII вислугу років для виплати надбавки за стаж служби в поліції станом на 18.12.2023 - 00 років 00 місяців 01 день.

Із змісту наведеного наказу слідує, що період служби позивача в органах Державної кримінально-виконавчої служби України до стажу служби в поліції зарахований не був. Таким чином, про обставини, які позивач вважає порушенням своїх прав, вона могла дізнатися з моменту прийняття на службу в поліцію 18.12.2023, а додатково - з отримуваних щомісяця починаючи з грудня 2023 року розрахунків виплат грошового забезпечення.

Отже, перебіг місячного строку звернення до суду розпочався 18.12.2023, а останнім днем строку було 17.01.2024. Водночас до Львівського окружного адміністративного суду позивач звернулася лише 08.12.2025, тобто з пропуском установленого ч.5 ст.122 КАС України місячного строку звернення до суду.

Суд зазначає, що звернення позивача 06.08.2025 з адвокатським запитом про зарахування періоду служби в органах Державної кримінально-виконавчої служби України до стажу служби в поліції та отримання відповіді відповідача листом від 11.08.2025 про відсутність правових підстав для такого зарахування не змінюють початку перебігу строку звернення до суду, оскільки про неврахування цього періоду позивач була обізнана з моменту прийняття на службу 18.12.2023. Повторне звернення до відповідача та отримання відповіді не відновлюють перебіг строку, що розпочався раніше.

Разом з тим у поданій позовній заяві відсутні заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску.

Під строком звернення до адміністративного суду розуміється строк, протягом якого особа має право звернутися з позовом і розраховувати на одержання судового захисту. Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, у тому числі встановленням строків для звернення до суду. Інститут строків звернення до суду сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює учасників процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків.

Підстави пропуску строку можуть бути визнані поважними, а строк поновлено лише у разі, якщо вони пов`язані з непереборними та об`єктивними перешкодами, труднощами, які не залежать від волі особи та унеможливили своєчасне звернення до суду у встановлений законом строк. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.

Приписами ч.1 ст.123 КАС України визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Згідно з ч.3 ст.123 КАС України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Беручи до уваги те, що позивач звернулася до суду з пропуском строку, а заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску позовна заява не містить, позовну заяву необхідно залишити без руху та надати позивачу можливість подати заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із наведенням підстав для поновлення строку та доказів поважності причин його пропуску, з урахуванням мотивів, викладених у цій ухвалі.

Роз`яснити позивачу, що згідно з вимогами ч.ч.14, 15 ст.171 КАС України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.

Керуючись ст.ст.122, 123, 160, 161, 169, 171, 248, 256, 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

п о с т а н о в и в :

позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії залишити без руху для усунення зазначених в мотивувальній частині ухвали недоліків шляхом подання через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему в п`ятиденний строк з дня вручення цієї ухвали:

- заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з цим позовом із наведенням підстав для поновлення строку та доказів поважності причин його пропуску.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

СуддяЛанкевич Андрій Зіновійович