Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 червня 2026 року справа №160/33269/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вісьтак М. Я., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) в приміщенні суду м. Києва адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса Україна, 84122, Донецька обл., місто Слов`янськ, ПЛОЩА СОБОРНА, будинок 3 ЄДРПОУ 13486010) та до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (адреса пл. Народна, 4, м. Ужгород, 88008 ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
Зміст позовних вимог та процесуальні дії в справі.
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, у якому просив суд:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 14.08.2024 № 104650003952, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 03.04.2024 № 104650003952 щодо відмови у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
2. Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 в пільговий стаж роботи по списку № 1 (підземні) за професією машиніст гірничих виїмкових машин з повним робочим днем в шахті, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» один місяць служби за три: час проходження військової служби призваний за мобілізацією з 06.12.2015 по 27.05.2016, з 29.08.2017 по 14.06.2024 протягом якого:
- ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції та здійснював забезпечення її проведення і захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах в Донецькій та Луганській області з 24.10.2017 по 12.12.2017, з 25.12.2017 по 01.01.2018, з 01.02.2018 по 27.02.2018, з 23.11.2018 по 02.01.2019, з 10.01.2019 по 23.01.2019, з 11.03.2019 по 08.06.2019, з 14.06.2019 по 21.07.2019, з 17.03.2020 по 19.06.2020, з 18.08.2020 по 18.10.2020, з 03.08.2021 по 09.12.2021, з 31.12.2021 по 10.01.2022, з 20.01.2022 по 23.02.2022;
- ОСОБА_1 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Донецькій та Луганській областях з 24.02.2022 по 02.04.2022, з 30.04.2022 по 15.07.2022;
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» згідно заяви про перехід на інший вид пенсії від 28.03.2024 року, застосувавши середню заробітну плату за 2021-2022-2023 рік.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2024 вказану справу передано за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу розподілено судді Вісьтак М.Я.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.
Правова позиція сторін.
Позиція позивача обґрунтована тим, що він, працюючи на підземних роботах за провідною професією машиніста гірничих виїмкових машин з повним робочим днем під землею, був призваний на військову службу за мобілізацією та брав безпосередню участь в антитерористичній операції і заходах із забезпечення оборони України, у зв`язку з чим період проходження військової служби підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи за Списком №1 у кратному обчисленні один місяць служби за три, що, на думку позивача, надає йому право на переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а також на застосування при обчисленні пенсії показника середньої заробітної плати за 2021-2023 роки.
Позиція Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області обґрунтована тим, що позивач станом на дату звернення із заявами про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах не мав необхідного пільгового стажу роботи за Списком №1, оскільки періоди проходження військової служби під час мобілізації та участі в антитерористичній операції й заходах із забезпечення оборони України не підлягають зарахуванню до спеціального пільгового стажу роботи за провідною професією у кратному обчисленні один місяць служби за три для цілей застосування ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а норми постанови КМУ №393 та наказу Міністерства оборони України №530 регулюють питання обчислення вислуги років військовослужбовців, а не порядок визначення пільгового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Законом №1058-IV. Крім того, відповідач зазначає, що при переведенні позивача з одного виду пенсії на інший відсутні підстави для застосування нового показника середньої заробітної плати за 2021-2023 роки, оскільки таке переведення не є первинним призначенням пенсії.
Позиція Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області обґрунтована тим, що позивач не має необхідного пільгового стажу роботи за Списком №1 для призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки періоди проходження військової служби за мобілізацією, у тому числі участі в антитерористичній операції та заходах із забезпечення оборони України, можуть бути зараховані до стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, однак відсутні правові підстави для їх зарахування у кратному обчисленні один місяць служби за три при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах. Відповідач зазначає, що після внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №393 пільгове обчислення періодів військової служби застосовується виключно для визначення розміру пенсії за вислугу років, а не для набуття права на призначення пенсії, при цьому постанова КМУ №393 має вищу юридичну силу порівняно з наказом Міністерства оборони України №530, на який посилається позивач. Крім того, відповідач вказує на відсутність підстав для застосування при переведенні позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком показника середньої заробітної плати за 2021-2023 роки, оскільки таке переведення не є первинним призначенням пенсії.
Процесуальні засади розгляду справи у письмовому провадженні.
Клопотань від сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не надходило.
Оскільки розгляд справи відбувався в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
На підставі викладеного, судовий розгляд справи здійснювався за правилами спрощеного позовного провадження на підставі наявних у суду матеріалів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу (ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України).
Розглянувши справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд встановив наступні обставини.
Згідно з довідкою ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» №462 від 02.08.2024 про підтвердження наявного трудового стажу, вбачається, що ОСОБА_1 працював у ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» у період з 03.12.2012 по 26.09.2013 за професією підземного гірника очисного забою дільниці з видобутку вугілля №2 з повним робочим днем у шахті, що передбачено Списком №1, розділом 1, підрозділом 1, позицією 1.1а. У довідці зазначено, що пільговий стаж за вказаний період становить 0 років 9 місяців 24 дні.
Згідно із записом трудової книжки ОСОБА_1 , датованим 24.04.2014, вбачається, що його було звільнено у зв`язку з призовом на військову службу відповідно до п.3 ст.36 КЗпП України, про що внесено запис на підставі наказу №44/у від 24.04.2014.
Згідно з довідкою Філії «Учбово-курсовий комбінат» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», вбачається, що ОСОБА_1 проходив навчання у Філії «Учбово-курсовий комбінат» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» з 20.05.2014 по 02.09.2014 з відривом від виробництва. Рішенням кваліфікаційної комісії йому присвоєно кваліфікацію «машиніст гірничих виїмкових машин» п`ятого розряду.
У періоди з 24.10.2017 по 12.12.2017, з 25.12.2017 по 01.01.2018 та з 01.02.2018 по 27.02.2018 ОСОБА_1 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях. Вказане підтверджується довідкою військової частини НОМЕР_2 №1777 від 15.05.2019.
Відповідно до відомостей про трудову діяльність з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування щодо ОСОБА_1 , сформованих 09.08.2024, містяться записи про проходження позивачем трудової діяльності, зокрема у ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», а також про проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_2 у період з 29.08.2017 по 27.02.2018 та з 14.03.2022 по 15.08.2022.
Згідно з довідкою військової частини НОМЕР_2 №1377/1 від 03.08.2022, виданою ОСОБА_1 , вбачається, що останній у періоди з 23.11.2018 по 02.01.2019, з 11.01.2019 по 23.01.2019, з 11.03.2019 по 08.06.2019 та з 14.06.2019 по 21.07.2019 безпосередньо брав участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Згідно з довідкою військової частини НОМЕР_2 №1118 від 22.10.2020, виданою старшому солдату ОСОБА_1 , вбачається, що останній у періоди з 23.11.2018 по 02.01.2019, з 11.01.2019 по 23.01.2019, з 11.03.2019 по 08.06.2019, з 14.06.2019 по 21.07.2019, з 17.03.2020 по 19.06.2020 та з 18.08.2020 по 18.10.2020 безпосередньо брав участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях.
17.03.2020 ОСОБА_2 подав заяву про призначення/перерахунок пенсії до Києво-Святошинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області.
15.03.2024 позивач звернувся із заявою про призначення/перерахунок пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якій просив здійснити перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». У заяві зазначено, що позивач є особою з інвалідністю ІІІ групи з 27.02.2020, на час звернення працює, а також міститься прохання врахувати документи про безпосередню участь у бойових діях та надбавку до пенсії як особі з інвалідністю внаслідок війни.
28.03.2024 позивач звернувся до ВОГ №11 (сервісний центр) Пенсійного фонду України Київської області із заявою про призначення/перерахунок пенсії у зв`язку з переходом на інший вид пенсії.
Згідно з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області №104650003952 від 03.04.2024 про відмову у перерахунку пенсії, вбачається, що ОСОБА_1 , який перебуває на обліку та отримує пенсію по інвалідності, 28.03.2024 звернувся із заявою №4130 про перехід на інший вид пенсії, а саме пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1. У вказаному рішенні зазначено про відсутність підстав для переведення позивача на пенсію за віком на пільгових умовах у зв`язку з недосягненням 50-річного віку та відсутністю необхідного пільгового стажу, передбаченого статтею 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з довідкою ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» №612 від 02.08.2024 про підтвердження наявного трудового стажу, виданою ОСОБА_1 , вбачається, що останній працював повний робочий день у ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за професією машиніста гірничих виїмкових машин дільниці видобутку вугілля з повним робочим днем у шахті у період з 01.01.2022 по 24.07.2024, що віднесена до Списку №1, розділу І, підрозділу 1, та дає право на пенсію на пільгових умовах відповідно до ч.2 п.1 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
08.08.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, у якій просив здійснити перерахунок пенсії у зв`язку з переходом на інший вид пенсії відповідно до ст.114 ч.2 п.1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та у зв`язку зі звільненням.
14.08.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області ухвалило рішення №104650003952 про відмову у перерахунку пенсії у зв`язку з недосягненням 50-річного віку.
Відповідно до рішення Головного управління Пенсійного фонду України №104650003952 від 26.08.2024 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 , вбачається, що позивач отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», є особою з інвалідністю війни ІІІ групи, а його страховий стаж становить 49 років 10 місяців 14 днів, у тому числі робота за Списком №1 14 років 3 місяці 17 днів. Також у рішенні зазначено розмір призначеної пенсії та складові пенсійних виплат, а особовий рахунок № НОМЕР_3 відкрито 17.03.2020.
Відповідно до розрахунку пільгового стажу, сформованого Пенсійним фондом України (report-2024-10-10T181616.501.html), вбачається, що до пільгового стажу ОСОБА_1 зараховано періоди роботи за Списком №1 та військової служби в особливий період. Загальний пільговий стаж визначено у розмірі 16 років 3 місяці 21 день, при цьому окремо зазначено стаж роботи за відповідними періодами та відсоток пільгового зарахування.
Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, застосовує такі норми законодавства.
Відповідно до статті 1 Конституції України, Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.
Стаття 3 Конституції України, відповідно, гарантує, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Офіційне тлумачення положення статті 1 Конституції України міститься у рішенні Конституційного Суду України № 3-рп/2012 від 25 січня 2012 року, згідно якого Основними завданнями соціальної держави є створення умов для реалізації соціальних, культурних та економічних прав людини, сприяння самостійності і відповідальності кожної особи за свої дії, надання соціальної допомоги тим громадянам, які з незалежних від них обставин не можуть забезпечити достатній рівень життя для себе і своєї сім`ї.
Відповідно до частин першої та другої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Положеннями статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до статті 4 Закону №1058-IV, законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Питання призначення пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників регулюється статтею 114 Закону № 1058-IV.
Зокрема, частиною третьою статті 114 Закону № 1058-IV встановлено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Відтак, необхідною умовою призначення пільгової пенсії на підставі частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV є наявність відповідного стажу роботи, зокрема, на підземних роботах.
Згідно з абзацами 1 та 2 пункту 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Статтею 24 Закону № 1058-IV визначені періоди, з яких складається страховий стаж.
Частиною першої статті 24 цього Закону встановлено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За положеннями частини третьої цієї статті страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною четвертою статті 2 Закону № 2232-ХІІ передбачено види військової служби, а саме, строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-ХІІ), відповідно до статті 1-2 якого військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації, які не можуть бути скасовані чи призупинені без їх рівноцінної заміни.
Згідно зі статтею 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII (далі - Закон № 3551-ХІІ) до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Положеннями абзацу 2 частини першої статті 8 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
За приписами статті 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ) військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов`язку, а також перебування в партизанських загонах і з`єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Аналіз вищенаведених вище норм права дає підставою для висновку, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу та стажу роботи за спеціальністю, а час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується, зокрема, до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Наказом Міністерства оборони України №530 від 14 серпня 2014 року «Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року за №1294/2607, відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України у відповідність до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення №530).
Пунктом 2.3 розділу 2 Положення №530 передбачено, що при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу):
1) один місяць служби за три місяці:
участь у бойових діях у воєнний час;
час безперервного перебування на лікуванні в лікувальних закладах унаслідок поранень, контузій, каліцтв або захворювань, одержаних військовослужбовцями у військових частинах, штабах та установах, які входили до складу діючої армії;
час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих;
час виконання робіт, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, - з 26 квітня 1986 року до 01 січня 1988 року;
час виконання обов`язків у складі національного контингенту і національного персоналу відповідно до Закону України «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки»;
час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;
період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення;
час служби, зазначений у постанові Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 30 «Про пільги щодо обчислення вислуги років військовослужбовцям Збройних Сил України, які брали участь в операціях Миротворчих Сил ООН» (зі змінами);
час проходження служби військовослужбовцями Служби безпеки України, направленими у відрядження до Республіки Ірак з метою забезпечення в умовах посилення терористичних посягань безпеки дипломатичних установ України, їх співробітників та членів їх сімей;
інші періоди, зазначені в підпункті «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (зі змінами);
крім вищезазначених, періоди дійсної військової служби у Збройних Силах СРСР, які підлягають зарахуванню до вислуги років на пенсію на пільгових умовах, наведені в додатку 2 до цього Положення.
За положеннями абзацу а) пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема, час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена військова служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 5 червня 2018 року у справі №348/347/17, від 30 липня 2019 року у справі № 346/1454/17 та від 2 квітня 2020 року у справі №185/4140/17 (92-а/185/282/17), від 16 червня 2020 року у справі №185/7049/16-а.
Відтак, періоди, протягом яких ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції та здійснював забезпечення її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях з 24.10.2017 по 12.12.2017, з 25.12.2017 по 01.01.2018, з 01.02.2018 по 27.02.2018, а також брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Донецькій та Луганській областях з 23.11.2018 по 02.01.2019, з 11.01.2019 по 23.01.2019, з 11.03.2019 по 08.06.2019, з 14.06.2019 по 21.07.2019, з 17.03.2020 по 19.06.2020, з 18.08.2020 по 18.10.2020, з 03.08.2021 по 09.12.2021, з 31.12.2021 по 10.01.2022, з 20.01.2022 по 23.02.2022, з 24.02.2022 по 02.04.2022 та з 30.04.2022 по 15.07.2022, повинні бути зараховані до пільгового стажу позивача у кратному обчисленні один місяць служби за три місяці.
Відповідно до роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8, працівникам, зайнятим на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювали повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього:
- кожного повного року гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці;
- кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.
Як було встановлено судом, згідно з довідкою ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» №612 від 02.08.2024 про підтвердження наявного трудового стажу, ОСОБА_1 працював повний робочий день у шахті за професією машиніста гірничих виїмкових машин дільниці видобутку вугілля, яка віднесена до Списку №1, а згідно з довідкою Філії «Учбово-курсовий комбінат» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» проходив навчання за відповідною професією. Крім того, довідками ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» №612 від 02.08.2024, ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» №462 від 02.08.2024, відомостями про трудову діяльність з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування та розрахунком пільгового стажу, сформованим Пенсійним фондом України, підтверджується зайнятість позивача на підземних роботах понад 10 років.
Також згідно з довідками військової частини НОМЕР_2 №1777 від 15.05.2019, №1377/1 від 03.08.2022 та №1118 від 22.10.2020 підтверджується безпосередня участь позивача в антитерористичній операції та заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позивач належить до працівників провідних професій, визначених частиною третьою статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а тому до спірних правовідносин підлягають застосуванню положення роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 №8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», яким передбачено пільгове обчислення стажу для працівників провідних професій, зокрема машиністів гірничих виїмкових машин.
Відтак, періоди участі позивача в антитерористичній операції та заходах із забезпечення оборони України, які відповідно до законодавства підлягають зарахуванню до пільгового стажу, мають враховуватись при обчисленні такого стажу у кратному розмірі один місяць служби за три місяці.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 03.04.2024 №104650003952 та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 14.08.2024 №104650003952 прийняті без належної оцінки всіх обставин справи, зокрема без урахування характеру роботи позивача як працівника провідної професії, періодів його участі в антитерористичній операції та заходах із забезпечення оборони України, а також положень роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 №8 щодо кратного обчислення пільгового стажу.
За таких обставин суд вважає за необхідне визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 03.04.2024 №104650003952 та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 14.08.2024 №104650003952.
Щодо вимоги про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» згідно заяви про перехід на інший вид пенсії від 28.03.2024 року, застосувавши середню заробітну плату за 2021-2022-2023 рік, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що оскаржувані рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 03.04.2024 №104650003952 та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 14.08.2024 №104650003952 прийняті без належного врахування характеру роботи позивача як працівника провідної професії, періодів його участі в антитерористичній операції та заходах із забезпечення оборони України, а також без застосування положень роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 №8 щодо кратного обчислення пільгового стажу.
Разом з тим, визначення остаточного розміру спеціального та пільгового стажу позивача, а також встановлення наявності у нього права на переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058-IV належить до компетенції органу Пенсійного фонду України.
З урахуванням висновків суду щодо необхідності зарахування спірних періодів військової служби та участі у бойових діях до пільгового стажу у кратному обчисленні один місяць служби за три місяці, відповідач повинен здійснити повторний розрахунок пільгового стажу позивача та надати належну оцінку його праву на переведення на інший вид пенсії.
За таких обставин суд дійшов висновку, що вимога позивача про безпосереднє переведення його на пенсію за віком на пільгових умовах є передчасною та задоволенню не підлягає.
Суд також враховує, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 03.04.2024 №104650003952 було прийняте за результатами розгляду заяви позивача за принципом екстериторіальності. Водночас подальший розгляд питання щодо переведення позивача на інший вид пенсії та виконання висновків суду належить до компетенції Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
З огляду на викладене, з метою ефективного захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.03.2024 про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням висновків суду.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідно до положень статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Так, оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає за необхідне частково задовольнити позовні вимоги.
Розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України.
Позивач звільнений від сплати судового збору як учасник бойових дій, що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_4 .
На підставі наведеного та керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Позовні вимоги ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса Україна, 84122, Донецька обл., місто Слов`янськ, ПЛОЩА СОБОРНА, будинок 3 ЄДРПОУ 13486010) та до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (адреса пл. Народна, 4, м. Ужгород, 88008 ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 14.08.2024 № 104650003952, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 03.04.2024 № 104650003952 щодо відмови у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за Списком №1 (підземні) за професією машиніста гірничих виїмкових машин з повним робочим днем у шахті, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», періоди проходження військової служби за мобілізацією з 06.12.2015 по 27.05.2016 та з 29.08.2017 по 14.06.2024, протягом яких позивач: брав участь в антитерористичній операції та здійснював забезпечення її проведення і захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах Донецької та Луганської областей у періоди з 24.10.2017 по 12.12.2017, з 25.12.2017 по 01.01.2018, з 01.02.2018 по 27.02.2018, з 23.11.2018 по 02.01.2019, з 10.01.2019 по 23.01.2019, з 11.03.2019 по 08.06.2019, з 14.06.2019 по 21.07.2019, з 17.03.2020 по 19.06.2020, з 18.08.2020 по 18.10.2020, з 03.08.2021 по 09.12.2021, з 31.12.2021 по 10.01.2022, з 20.01.2022 по 23.02.2022; брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Донецькій та Луганській областях, у періоди з 24.02.2022 по 02.04.2022 та з 30.04.2022 по 15.07.2022, із зарахуванням зазначених періодів до пільгового стажу з розрахунку один місяць служби за три місяці.»
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.03.2024 про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням висновків суду та здійсненого зарахування стаж.
5. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
6. Надіслати учасникам справи (їх представникам) копію судового рішення в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 251 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Вісьтак М.Я.