Рішення № 136990091, 01.06.2026, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2026
Номер справи
300/1049/26
Номер документу
136990091
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" червня 2026 р. справа № 300/1049/26

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 10.06.2025 №817578-2405-0910-UA26040270000047749 на суму 29179,30 грн., від 13.02.2026 №10669-2405-0910-UA26040270000047749 на суму 16,14 грн., від 13.02.2026 №10668-2405-0910-UA26040270000047749 на суму 0,90 грн.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області щодо позивача прийнято податкові повідомлення-рішення про визначення податкових зобов`язань за платежем земельний податок з фізичних осіб. Відповідно до п. 281.1 ст. 281 Податкового кодексу України від сплати земельного податку звільняються особи з інвалідністю першої і другої групи. Згідно довідок до акту огляду та витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування позивачу встановлено ІІ групу інвалідності, а відтак позивач має право на пільгу встановлену ст.. 281 Податкового кодексу України.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (а.с. 20, 21).

Відповідач правом подання відзиву на позов скористався. Згідно відзиву представник відповідача зазначила, що за результатами розгляду заяви позивача йому надано пільгу щодо сплати земельного податку як особі з інвалідністю за період з 02.05.2023 по 31.07.2025 та проведено перерахунок сум податку. Щодо податкового повідомлення-рішення №817578-2405-0910-UA26040270000047749, зазначила, що оскільки цільове призначення земельної ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, сплата земельного податку здійснюється на загальних підставах у розмірі 1,5% від її нормативної грошової оцінки. В задоволенні позовних вимог просить відмовити (а.с. 23-26).

Представник позивача надала відповідь на відзив, згідно якої не погодилась з аргументами представника відповідача (а.с. 30-32).

Правом подати заперечення відповідач не скористався.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши та оцінивши докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 згідно довідки до акту огляду МСЕК серії 12 ААГ №209813, є особою з ІІ-ю групою інвалідності з 02.05.2023 по червень 2024 року.

Відповідно до довідки до акту огляду МСЕК серії 12 ААД №056737, позивачу встановлено ІІ групу інвалідності з 01.06.2024 по серпня 2025 року.

Згідно витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 22.07.2025 №253/25/3010/Р, ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності з 18.07.2025 довічно (а.с. 11-12).

Відповідно до Інформації з Державного реєстру на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, у власності ОСОБА_1 перебувають земельні ділянки:

- АДРЕСА_1 , площею 1,3495 га, кадастровий номер 2624410100.01:047:0012, цільове призначення - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості;

- АДРЕСА_2 , площею 0,0351 га, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства;

- АДРЕСА_2 , площею 0,10 га, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області винесено податкові повідомлення-рішення, якими нараховано позивачу податкові зобов`язання із земельного податку:

- від 01.06.2025 №776919-2405-0910-UA26040270000047749 на суму 2,14 грн. про земельний податок з фізичних осіб для ведення ОСГ як 2 га, що знаходиться по АДРЕСА_2 за 2025 податковий період;

- від 01.06.2025 №776920-2405-0910-UA26040270000047749 на суму 38,51 грн. про земельний податок з фізичних осіб для будівництва і обслуговування житлового будинку, що знаходиться по АДРЕСА_2 за 2025 податковий період;

- від 10.06.2025 №817578-2405-0910-UA26040270000047749 на суму 29179,30 грн. про земельний податок з фізичних осіб для розміщення та експлуатація будівель та споруд підприємств, що знаходиться по АДРЕСА_1 за 2025 податковий період.

Не погоджуючись із прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями, ОСОБА_1 подав до відповідача заяву від 17.01.2026 про скасування (відкликання) таких податкових повідомлень-рішень.

Листом від 18.02.2026 за №2189/6/09-19-24-05-06 Головне управління ДПС в Івано-Франківській області повідомило позивача, що за результатом проведеної звірки скасовані (відкликані) податкові повідомлення-рішення від 01.06.2025 №776919-2405-0910- UA26040270000047749 на суму 2,14 грн. про земельний податок з фізичних осіб для ведення ОСГ як 2 га, що знаходиться по АДРЕСА_2 за 2025 податковий період та від 01.06.2025 №776920-2405-0910-UA26040270000047749 на суму 38,51 грн. про земельний податок з фізичних осіб для будівництва і обслуговування житлового будинку, що знаходиться по АДРЕСА_2 за 2025 податковий період.

Водночас, сформовано нові податкові повідомлення-рішення на земельний податок з фізичних осіб, що знаходиться по АДРЕСА_2 :

- від 13.02.2026 №10669-2405-0910-UA26040270000047749 на суму 16,14 грн. (для будівництва і обслуговування житлового будинку) (а.с. 6);

- від 13.02.2026 №10668-2405-0910-UA26040270000047749 на суму 0,90 грн. (для ведення особистого селянського господарства не більш як 2 га.) (а.с. 5).

При цьому, податкове повідомлення-рішення від 10.06.2025 №817578-2405-0910- UA26040270000047749 на суму 29179,30 грн. про земельний податок з фізичних осіб для розміщення та експлуатація будівель та споруд підприємств, що знаходиться по АДРЕСА_1 за 2025 податковий період не скасовано, оскільки наведена позивачем пільга з цільовим використанням не підлягає застосуванню (а.с. 8-10).

Вважаючи протиправними податкові повідомлення-рішення від 13.02.2026 №10669-2405-0910-UA26040270000047749, від 13.02.2026 №10668-2405-0910-UA26040270000047749, від 10.06.2025 №817578-2405-0910-UA26040270000047749, представник позивача звернувся з цим позовом до суду, в якому просить суд скасувати такі податкові повідомлення-рішення.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регламентовано Податковим кодексом України (далі ПК України).

За змістом підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Підпунктами 14.1.72 і 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що земельним податком визнається обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Землекористувачами можуть бути юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), які користуються земельними ділянками державної та комунальної власності, у тому числі на праві постійного користування та на умовах оренди.

Згідно підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до підпунктів 269.1.1 і 269.1.2 пункту 269.1 статті 269 ПК України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Підпунктом 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 ПК України визначено, що об`єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Згідно з пунктом 286.1 статті 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Відповідно до п. 289.1 ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб визначені у статті 281 ПК України.

Так, згідно з підпунктом 281.1.1 пункту 281.1 статті 281 ПК України від сплати податку звільняються особи з інвалідністю першої і другої групи.

Відповідно до пункту 281.2 статті 281 ПК України звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб пунктом 281.1 цієї статті, поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм:

281.2.1. для ведення особистого селянського господарства - у розмірі не більш як 2 гектари;

281.2.2. для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах - не більш як 0,25 гектара, в селищах - не більш як 0,15 гектара, в містах - не більш як 0,10 гектара;

281.2.3. для індивідуального дачного будівництва - не більш як 0,10 гектара;

281.2.4. для будівництва індивідуальних гаражів - не більш як 0,01 гектара;

281.2.5. для ведення садівництва - не більш як 0,12 гектара.

Окрім цього, відповідно до підпункту 12.4.3 пункту 12.4 статті 12 ПК України до повноважень сільських, селищних, міських рад, військових адміністрацій та військово-цивільних адміністрацій щодо податків та зборів належать прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зміну розміру їх ставок, об`єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг, яке тягне за собою зміну податкових зобов`язань платників податків та яке набирає чинності з початку бюджетного періоду.

Згідно з пунктом 284.1 статті 284 ПК України Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Нові зміни до рішень щодо наданих пільг зі сплати земельного податку надаються відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки до 1 числа першого місяця кварталу, що настає за звітним кварталом, у якому відбулися зазначені зміни.

Пунктом 284.2 статті 284 ПК України якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право. У разі втрати права на пільгу протягом року податок сплачується починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому втрачено це право.

З огляду на те, що ОСОБА_1 є власником земельних ділянок, які знаходяться в м. Рогатин, повноваження щодо встановлення ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території, відноситься до Рогатинської міської ради.

Так, рішенням Рогатинської міської ради від 13.07.2021 № 2326 «Про встановлення місцевих податків і зборів» встановлено на території Рогатинської міської територіальної громади такі місцеві податки і збори, серед яких плата за землю.

Рішенням Рогатинської міської ради від 13.07.2021 № 2329 «Про встановлення ставок земельного податку» встановлено на території Рогатинської міської територіальної громади: ставки земельного податку згідно з додатком 1; пільги для фізичних та юридичних осіб, надані відповідно до пункту 284.1статті 284 Податкового кодексу України, за переліком згідно з додатком 2.

Для земель сільськогосподарського призначення за кодом 01.03 - Для ведення особистого селянського господарства, встановлена ставку податку 0,300 відсотків від нормативно грошової оцінки для фізичних осіб.

Для земель житлової забудови за кодом 02.01 - Для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), встановлена ставку податку 0,030 відсотків від нормативно грошової оцінки для фізичних осіб.

Для земель промисловості за кодом 11.03 - Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, встановлена ставку податку 1,500 відсотків від нормативно грошової оцінки для фізичних осіб.

Згідно з додатком 2 до рішення Рогатинської міської ради від 13.07.2021 № 2329 «Про встановлення ставок земельного податку» встановлено пільги в розмірі 100 відсотків від суми податкового зобов`язання за рік для осіб з інвалідністю першої та другої групи:

для ведення особистого селянського господарства не більш як 2 гектара;

для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) не більш як 0,10 гектара в місті та не більш як 0,25 гектара в селах;

для індивідуального дачного будівництва не більш як 0,10 гектара;

для будівництва індивідуальних гаражів не більш як 0,01 гектара;

для ведення садівництва - не більш як 0,12 гектара.

Відповідно до примітки* звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб поширюється на всі земельні ділянки за кожним видом використання в межах граничних норм, визначених цим рішенням. Якщо фізична особа має у власності (користуванні) декілька земельних ділянок одного виду використання понад встановлені цим рішенням граничні норми, то така особа до 1 травня поточного року подає письмову заяву у довільній формі до контролюючого органу за місцем знаходження земельних ділянок/земельної ділянки про самостійне обрання/зміну земельних ділянок/земельної ділянки для застосування пільги. Пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок/земельної ділянки з базового податкового (звітного) періоду, у якому подано таку заяву.

Пунктом 2 рішення Рогатинської міської ради від 28.06.2022 № 5014 «Про внесення змін до рішення 12 сесії міської ради № 2329 від 13 липня 2021 року «Про встановлення ставок земельного податку» встановлено, що рішення 12 сесії міської ради № 2329 від 13 липня 2021 року «Про встановлення ставок земельного податку», прийняте без встановлення періоду (терміну) його дії, набирає чинності відповідно до Податкового кодексу України, а встановлені цим рішенням розміри та ставки податків та зборів, а також податкові пільги, застосовуються на постійній основі у кожному бюджетному (податковому) періоді до моменту скасування або втрати чинності цього рішення в порядку, визначеному законодавством України.

Відповідно до пункту 286.5 статті 286 ПК України нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.

У разі якщо платник податків має у власності декілька земельних ділянок або право на декілька земельних часток (паїв), щодо яких необхідно провести звірку даних, для її проведення такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації у контролюючих органах або за місцем знаходження будь-якої з таких земельних ділянок, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю).

Платники плати за землю мають право письмово або в електронній формі засобами електронного зв`язку (з дотриманням вимог, визначених пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу) звернутися до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації у контролюючих органах або за місцем знаходження земельних ділянок, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), для проведення звірки даних щодо:

розміру площ та кількості земельних ділянок, земельних часток (паїв), що перебувають у власності та/або користуванні платника податку;

права на користування пільгою зі сплати податку з урахуванням положень пунктів 281.4 і 281.5 статті 281 цього Кодексу;

розміру ставки земельного податку;

нарахованої суми плати за землю.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником плати за землю на підставі оригіналів відповідних документів або належним чином засвідчених копій таких документів, зокрема документів на право власності, користування пільгою, а також у разі зміни розміру ставки плати за землю контролюючий орган, до якого звернувся платник плати за землю, проводить протягом десяти робочих днів перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення разом з детальним розрахунком суми податку. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

Судом встановлено, що за заявою ОСОБА_1 відповідачем проведено перерахунок сум земельного податку та надано позивачу пільгу щодо сплати земельного податку як особі з інвалідністю ІІ групи за період з 02.05.2023 по 31.07.2025 та скасовано податкові повідомлення-рішення: № 2746081-2410-0906-UA26040270000047749 від 02.05.2023 на суму 32,71 грн.; № 2746079-2410-0910-UA26040270000047749 від 02.05.2023 на суму 3,19 грн.; № 108145-2410-0906-UA26040270000047749 від 23.04.2024 на суму 1,91 грн.; № 108147-2410-0906-UA26040270000047749 від 23.04.2024 на суму 34,38 грн.; № 776919-2405-0910-UA26040270000047749 від 01.06.2025 на суму 2,14 грн.; №776920-2405-0910-UA26040270000047749 від 01.06.2025 на суму 38,51 грн. та сформовано нові податкові повідомлення рішення, якими визначено податкове зобов`язання зі сплати земельного податку за звітний період з 01.08.2025 по 31.12.2025:

№ 10669-2405-0910-UA26040270000047749 на суму 16,14 грн. (за земельну ділянку АДРЕСА_2 , площею 0,10 га, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд ,податок нараховано за період з 01.08.2025 по 31.12.2025 з врахуванням пільгу щодо сплати земельного податку, як особі з інвалідністю 2 групи за період 3 01.01.2025 по 31.07.2025);

№ 10668-2405-0910-UA26040270000047749 на суму 0,90 грн (за земельну ділянку, що в АДРЕСА_2 , площею 0,0351 га, цільове призначення - (01.03) для ведення особистого селянського господарства, податок нараховано за період з 01.08.2025 по 31.12.2025 з врахуванням пільгу щодо сплати земельного податку, як особі з інвалідністю ІІ групи за період з 01.01.2025 по 31.07.2025).

Що стосується податкового повідомлення-рішення № 817578-2405-0910-UA260402 70000047749 від 01.06.2025, яким нараховано податкове зобов`язання зі сплати земельного податку на суму 29179,30 грн. за земельну ділянку площею 1,3495 га, кадастровий номер 2624410100.01:047:0012, за адресою: АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, то суд вказує на те, що ні пунктом 281.2 статті 281 ПК України, ні додатком 2 до рішення Рогатинської міської ради від 13.07.2021 № 2329 «Про встановлення ставок земельного податку», не встановлено пільг для осіб з інвалідністю ІІ групи, які б передбачали звільняли від сплати земельного податку за земельні ділянки з цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

При цьому, згідно статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В цій справі позивач не довів суду порушення своїх прав спірними податковими повідомленнями-рішеннями. Натомість відповідач, як контролюючий орган, обґрунтував підставність нарахування позивачу податкових зобов`язань зі сплати земельного податку згідно податкових повідомлень-рішень від 10.06.2025 № 817578-2405-0910-UA26040270000047749, від 13.02.2026 № 10669-2405-0910-UA26040270000047749, від 13.02.2026 № 10668-2405-0910-UA26040270000047749, з огляду на критерії, передбачені частиною другою статті 2 КАС України.

Підсумовуючи, суд дійшов висновку відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 10.06.2025 № 817578-2405-0910-UA26040270000047749, від 13.02.2026 № 10669-2405-0910-UA26040270000047749, від 13.02.2026 № 10668-2405-0910-UA26040270000047749.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 43968084, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 10.06.2025 № 817578-2405-0910-UA26040270000047749, від 13.02.2026 № 10669-2405-0910-UA26040270000047749, від 13.02.2026 № 10668-2405-0910-UA26040270000047749, - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Григорук О.Б.