Єдиний державний реєстр судових рішень ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
29 травня 2026 рокуСправа № 280/177/25 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Богатинського Б.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року у справі №280/177/25 позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, - задоволено повністю, суд вирішив, зокрема, зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 10.12.2024 перерахунок та виплату індексації пенсії ОСОБА_1 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 відповідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року у справі №280/177/25 набрало законної сили 23 березня 2026 року.
19 травня 2026 року до суду надійшла заява, у якій представник позивача з посиланням на статтю 382 Кодексу адміністративного судочинства України просить суд встановити судовий контроль за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2026 року у справі №280/177/25 з поданням відповідачем звіту.
В обґрунтування поданої заяви зазначено, що після виконання рішення до пенсії позивача застосовано обмеження за березень 2023 (-867,30 грн). Згідно наданих на виконання рішення розрахунків та розрахунків до виконання рішення суду встановлено, що підвищення ст. 29 ч. 3 (25%) складає 3068,13 грн, розмір вказаної доплати не змінився після виконання рішення суду. Вказана доплата повинна бути обрахована виходячи з нового основного розміру пенсії, тобто, 16400.22 грн * 25% = 4100,06 грн. Замість належного розміру пенсії за рішенням суду у розмірі 20787,38 грн (16400,22 грн (основний розмір пенсії) + 287,10 грн (доплата за понаднормовий стаж) + 4100,06 грн (підвищення ст. 29, ч. 3) = 20787,38 грн), позивач отримує зменшену пенсію у розмірі 18879,15 грн.
Згідно з ст.381-1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Статтею 370 КАС України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Згідно з ч.2 ст.372 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до положень статті 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п`ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, зміст наведеного правового регулювання свідчить на користь висновку, що умовою для вжиття судом заходів судового контролю за виконання судового рішення є існування підтвердженого обов`язку суб`єкта владних повноважень стосовно його виконання, а також наявність об`єктивних, підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених згідно із судовим рішенням обов`язків суб`єкта владних повноважень їх виконати.
Суд враховує, що судовий контроль за виконанням рішення встановлюється тоді, коли триває процес виконання рішення відповідачем і такий процес підлягає контролю судом.
Судом встановлено, що на виконання рішення суду у цій справі відповідачем здійснений перерахунок пенсії ОСОБА_1 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 відповідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».
За змістом поданої заяви, позивач не погоджується з розміром нарахованої пенсії, а саме зазначає, що пенсія повинна складати 20787,38 грн (16400,22 грн (основний розмір пенсії) + 287,10 грн (доплата за понаднормовий стаж) + 4100,06 грн (підвищення ст. 29, ч. 3) = 20787,38 грн), позивач отримує зменшену пенсію у розмірі 18879,15 грн.
Однак, предметом розгляду у цій справі була правомірність щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796, а саме правомірність встановлення до пенсії відповідних підвищень з 01.03.2023 та з 01.03.2024 в розмірі 100,00 гривень.
Водночас, питання розрахунку індексації пенсії за 2023 - 2024 роки, а саме конкретний розмір пенсії з врахуванням такої індексації, встановлення обмеження за березень 2023 (-867,30 грн), а також розмір підвищення відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV, не були предметом розгляду справи № 280/177/25.
Оскільки, спірні правовідносини щодо розрахунку індексації пенсії за 2023 - 2024 роки, а саме конкретного розміру пенсії з врахуванням такої індексації, встановлення обмеження за березень 2023 (-867,30 грн), а також розміру підвищення відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV не охоплюються рішенням суду у справі № 280/177/25 і не були предметом судового розгляду та оцінки, питання правомірності дій відповідача щодо розрахунку вказаних конкретних сум, не може бути вирішене в порядку судового контролю.
Керуючись статтями 248, 370, 371, 382 - 382-3, 383 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, - відмовити.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст.256 КАС України з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена, апеляційна скарга на ухвалу суду подається в порядку та у строки встановлені ст.ст.295, 297 КАС України протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду.
Ухвалу складено та підписано 29.05.2026.
Суддя Б.В. Богатинський