Рішення № 136989240, 29.05.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2026
Номер справи
160/4752/25
Номер документу
136989240
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2026 рокуСправа №160/4752/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сліпець Н.Є.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

13.02.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області від 01.01.2025 № 2-к в частині встановлення мені - ОСОБА_1 надбавки за вислугу років на державній службі з 01.01.2025 у розмірі 30% посадового окладу;

- зобов`язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату з 01.01.2025 року надбавки за вислугу років на державній службі ОСОБА_1 відповідно до статті 52 Закону України «Про державну службу», а саме на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржуваний наказ порушує право на належний рівень оплати праці державних службовців, гарантований статтями 50 та 52 Закону України "Про державну службу", оскільки Закон України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов`язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України, а Верховна Рада України не повноважна при прийнятті закону про Державний бюджет України включати до нього положення про внесення змін до чинних законів України, зупиняти дію окремих законів України та/або будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин. З огляду на викладене, на переконання позивача, положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" щодо встановлення розміру надбавки за вислугу років на державній службі в розмірі 2-х відсотків посадового окладу за кожний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків місячного посадового окладу не відповідає нормам Конституції України та спеціального Закону України "Про державну службу", а тому не можуть бути застосовані. Позивач вважає, що у спірних правовідносинах підлягає застосуванню норма спеціального нормативно-правового акта, а саме частини 1 статті 52 Закону України "Про державну службу", згідно якої надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 3-х відсотків посадового окладу державного службовця за кожний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.02.2025 відкрито провадження та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами з 17.03.2025, відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

24.02.2025 представником відповідача через систему Електронний суд подано письмовий відзив на позовну заяву, у якому у задоволенні позову просила відмовити повністю, посилаючись на те, що абзацом четвертим пункту 13 розділу Прикінцеві положення Закону України Про Державний бюджет України на 2025 рік встановлено, що норми Закону України Про державну службу щодо умов та порядку оплати праці державних службовців застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. На підставі п.13 прикінцевих положень Закону України Про Державний бюджет України на 2025 рік, Наказом територіального управління ДСА України в Дніпропетровській області № 2-К від 01 січня 2025 року Про встановлення надбавки за вислугу років на державній службі керівникам апаратів місцевих загальних судів Дніпропетровської області ОСОБА_1 встановлено надбавку за вислугу років на державній службі у розмірі 30% від посадового окладу, з вислугою років на державній службі станом на 01.01.2025р. - 31 років 06 місяців 09 днів. Отже Територіальне управління ДСА України в Дніпропетровській області, прийнявши наказ № 2-К від 01.01.2025 року щодо встановлення надбавки за вислугу років на державні служби заступникам керівників апаратів місцевих загальних судів Дніпропетровської області на 2025 рік, відповідно п.13 прикінцевих положень Закону України Про Державний бюджет України на 2025 рік, Постанови Кабінету міністрів України від 29.12.2023 № 1409 Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році діяло у відповідності до вимог чинного законодавства.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.04.2025 продовжено строк розгляду адміністративної справи №160/4752/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії на 30 днів.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.05.2025 зупинено провадження у справі №160/4752/25 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/7215/24.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.05.2025 поновлено провадження у справі №160/4752/25.

Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Згідно ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є державним службовцем, на державній службі працює з 1992 року та на момент виникнення спірних правовідносин обіймала посаду керівника апарату Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області.

Згідно Наказу "Про встановлення надбавки за вислугу років на державній службі керівникам апаратів місцевих загальних судів Дніпропетровської області" Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області від 25.05.2016 № 66-к позивачу було встановлено надбавку за вислугу років на державній службі у розмірі 50 відсотків посадового окладу з 01.05.2016, як такій, вислуга років якої на державній службі становила 22 роки 10 місяців 09 днів.

Наказом Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області від 01.01.2025 № 2-к "Про встановлення надбавки за вислугу років на державній службі керівникам апаратів місцевих загальних судів Дніпропетровської області" на підставі пункту 13 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік», Постанови КМУ від 29.12.2023 № 1409 "Питання оплати праці державних службовців на основі кваліфікації посад у 2024 році" ОСОБА_1 було встановлено надбавку за вислугу років на державній службі з 01.01.2025 у розмірі 30 відсотків посадового окладу.

Позивач, вважаючи, що спірний наказ Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області в частині встановленого їй розміру надбавки за вислугу років державної служби на 2024 рік порушує її право на належну оплату праці, звернулась до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених вимог, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 130 Конституції України визначено, що держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя. Розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.

Згідно статті 4 Закону України від 02.06.2016 №1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон №1402-VIII) судоустрій і статус суддів в Україні визначаються Конституцією України та законом. Зміни до цього Закону можуть вноситися виключно законами про внесення змін до Закону України Про судоустрій і статус суддів. Правовий статус працівників апарату суду визначається Законом України Про державну службу з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Розмір посадового окладу працівника апарату суду, посада якого віднесена до найнижчої за умовами оплати праці посади державної служби, установлюється в розмірі, встановленому законодавством про державну службу. Розмір посадових окладів інших працівників апарату суду збільшується на відповідний коефіцієнт пропорційно посадовим окладам працівників, посади яких віднесені до попередньої за умовами оплати праці посади державної служби в такому суді з урахуванням юрисдикцій державних органів. (частина 4 статті 150 Закону №1402-VIII).

Закон України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон №889-VIII) відповідно до його преамбули визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.

Статтею 3 Закону №889-VIII визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають у зв`язку зі вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 7 Закону №889-VIII державний службовець має право на оплату праці залежно від займаної посади, результатів службової діяльності, стажу державної служби, рангу та умов контракту про проходження державної служби (у разі укладення).

Стаж державної служби дає право на встановлення державному службовцю надбавки за вислугу років (частина 1 статті 46 Закону №889-VIII).

Відповідно до частин 1-2, 4-5, 8 статті 50 Закону №889-VIII держава забезпечує достатній рівень оплати праці державних службовців для професійного виконання посадових обов`язків, заохочує їх до результативної, ефективної, доброчесної та ініціативної роботи.

Заробітна плата державного службовця складається з: посадового окладу; надбавки за вислугу років; надбавки за ранг державного службовця; премії (у разі встановлення).

Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є державний бюджет.

Фонд оплати праці державних службовців формується за рахунок коштів державного бюджету, а також коштів, які надходять до державного бюджету в рамках програм допомоги Європейського Союзу, урядів іноземних держав, міжнародних організацій, донорських установ. Порядок використання таких коштів, які надходять до державного бюджету, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення посадових окладів та надбавок до них.

Особливості оплати праці державних службовців в апаратах (секретаріатах) судів та інших органах системи правосуддя визначаються Законом України "Про судоустрій і статус суддів".

Частиною 1 статті 52 Закону №889-VIII встановлено, що надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу.

Водночас, 01.01.2025 набрав чинності Закон України від 19.11.2024 №4059-ІХ "Про Державний бюджет України на 2025 рік", пунктом 11 розділу "Прикінцеві положення" якого установлено, що в 2025 році оплата праці державних службовців здійснюється на основі класифікації посад, з урахуванням класифікації посад, проведеної у 2024 році, крім державних органів, зазначених у пунктах 16 та 17 цього розділу та частині 7 статті 50 Закону України №889-VIII.

Пункт 13 названого розділу передбачав, що в 2025 році оплата праці державного службовця державного органу, який провів класифікацію посад державної служби, складається з:

1) сталої заробітної плати посадового окладу, надбавки за вислугу років, надбавки за ранг державного службовця, грошової допомоги, що виплачується з наданням щорічної основної оплачуваної відпустки, інших доплат, передбачених законами України;

2) варіативної заробітної плати премій, компенсацій за додаткове навантаження у зв`язку з виконанням обов`язків тимчасово відсутнього державного службовця та за вакантною посадою державної служби, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу.

Грошова допомога, що виплачується державному службовцю під час надання щорічної основної відпустки, визначається у розмірі суми посадового окладу, надбавки за вислугу років та надбавки за ранг державного службовця станом на останній день місяця, що передує першому дню такої відпустки, незалежно від фактично відпрацьованого часу в місяці.

Норми Закону №889-VIII щодо умов та порядку оплати праці державних службовців застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Отже, Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" було запроваджено норму, яка суперечить положенням частини 1 статті 52 Закону України "Про державну службу" (в редакції на момент прийняття спірного наказу), а саме зменшує максимальну межу розміру надбавки за вислугу років на державній службі з 50 відсотків до 30 відсотків, а також зменшує розмір самої надбавки з 3 до 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби.

Спірні правовідносини у даній справі виникли у зв`язку із встановленням позивачу у 2025 році надбавки за вислугу років у розмірі 2 % посадового окладу за кожний рік стажу, але не більше 30 %, тобто в розмірі, передбаченому Законом України від 19.11.2024 №4059-ІХ "Про Державний бюджет України на 2025 рік".

Таким чином, ключовим для вирішення даної справи є з`ясування питання, які норми підлягають застосуванню під час визначення розміру надбавки державного службовця за вислугу років: законодавства про державну службу чи про державний бюджет.

Суд зазначає, що аналогічні спірні правовідносини були предметом судового розгляду в адміністративній справі №240/7215/24.

За наслідками розгляду вказаної справи Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.02.2026 сформувала узагальнені висновки про те, що нарахування та виплата державним службовцям надбавки за вислугу років має відбуватися з урахуванням вимог законодавства про державний бюджет, тобто на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу.

Частиною п`ятою статті 242 КАС України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відтак, враховуючи вказані висновків Великої Палати Верховного Суду у поставові від 19.02.2026 у справі №240/7215/24, суд вважає, що нарахування та виплата у 2025 році державним службовцям надбавки за вислугу років має відбуватися з урахуванням вимог пункту 13 розділу "Прикінцеві положення" Закону України від 19.11.2024 №4059-ІХ "Про Державний бюджет України на 2025 рік", який зупинив дію приписів Закону України "Про державну службу" і неконституційним у встановленому законом порядку не визнавався, а тому правомірно застосований відповідачем, як розпорядником бюджетних коштів, стосовно позивача під час визначення розміру його набавки за вислугу років, як державного службовця.

Додатково суд зауважує, що Законом України від 11.03.2025 року №4282-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо впровадження єдиних підходів в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад", який набрав чинності 01.04.2025, частину статтю 52 Закону України "Про державну службу" викладено в новій редакції: "Надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 2 відсотки посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу".

Отже, з 01.04.2025 спеціальний закон - Закон України "Про державну службу" також передбачає проведення нарахування та виплати надбавки за вислугу років у такому ж розмірі, який визначений Законом України від 19.11.2024 №4059-ІХ "Про Державний бюджет України на 2025 рік".

З огляду на викладене відсутні підстави вважати протиправним оскаржуваний в даній справі наказ Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області від 01.01.2025 № 2-к у частині встановленого позивачці розміру надбавки за вислугу років державної служби.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

В той же час, і ч. 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов`язок на позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про необґрунтованість та недоведеність позовних вимог позивача щодо протиправності спірного наказу, а тому дані позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з вимог вищенаведеного чинного законодавства України та обставин, встановлених в ході розгляду справи.

У відповідності до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати у справі не стягуються.

Відповідно до ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. Дмитра Яворницького, 57, к. 301, код ЄДРПОУ 26239738) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.Є. Сліпець