Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2011 року Справа № 2а-6799/10/2370
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чубар Т.М.,
секретар Кузнецов В.С.,
за участю представника позивача відкритого акціонерного товариства «Черкаський завод телеграфної апаратури»Шевченко Ю.В. за довіреністю від 13.12.2010р.,
представника відповідача управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м.Черкаси Жалдак В.І. за довіреністю № 34/08 від 04.01.2011р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства «Черкаський завод телеграфної апаратури»до управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси про скасування рішень про застосування фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося відкрите акціонерне товариство «Черкаський завод телеграфної апаратури», в якому просить скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м.Черкаси № 2338 від 21.12.2010р. про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків в сумі 134 грн. 40 коп., № 2339 від 21.12.2010р. про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України в сумі 170 грн., № 2340 від 21.12.2010р. про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків в сумі 4645 грн. 60 коп.
Представник позивача позовні вимоги підтримала повністю, обґрунтовуючи їх тим, що оскаржувані в судовому порядку рішення в порушення вимог Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»прийняті протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, в силу якого припиняється дія будь-яких заходів, спрямованих на забезпечення виконання грошових зобовязань та зобовязань щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів).
Представник відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що мораторій на задоволення вимог кредиторів розповсюджується виключно на конкурсну заборгованість боржника, яка виникла до порушення провадження у справі про банкрутство, штрафні санкції ж застосовані до відкритого акціонерного товариства «Черкаський завод телеграфної апаратури»нараховано за прострочення сплати поточної заборгованості, що не підпадає під дію мораторію.
Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№1058-IV від 09.07.2003р. (далі за текстом Закон).
Страхувальниками, що згідно статті 17 Закону зобовязані, окрім іншого нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, а також у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом, подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду є, зокрема роботодавці, в тому числі підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду зазначені вище страхувальники набувають з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду зокрема на підставі відповідної заяви або відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Судом встановлено, що позивач відкрите акціонерне товариство «Черкаський завод телеграфної апаратури»зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Черкаської міської ради 09.02.1996р., ідентифікаційний код 14310069 (акт управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси № 287 від 16.12.2010р.).
З огляду на викладені вище норми Закону позивач є страхувальником, в розумінні цього Закону, та зареєстрований як платник страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України за реєстраційним номером2302040959.
Обовязок страхувальника (платника страхових внесків) нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, визначено, як зазначалось вище, ч. 2 статті 17 Закону.
Так, згідно з ч. 6 статті 20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
При цьому базовим звітним періодом для страхувальників-роботодавців, зокрема підприємств, установ і організацій, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб є календарний місяць.
Нараховуються страхові внески для роботодавців на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших пяти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності (ч. 1 статті 19 Закону).
Обчислення страхових внесків здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які нараховуються страхові внески.
Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг).
Слід зазначити, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (стаття 20 Закону). Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених ч. 3 статті 20 цього Закону, відповідно до ч. 2 статті 106 Закону вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Так, 16 грудня 2010 року управлінням Пенсійного фонду України в Соснівському районі м.Черкаси за результатами планової перевірки відкритого акціонерного товариства «Черкаський завод телеграфної апаратури»з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів за період з 05.06.2008р. по 25.11.2010р. та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду України за період з 01.01.2004р. до 31.10.2010р. винесено акт № 287, згідно якого встановлено порушення відповідачем: ч. 6 статті 20 Закону в частині правильності нарахування та сплати страхових внесків, ч.1 статті 19 Закону в результаті чого завищено страхові внески на суму 226 грн. 61 коп. за 2010 звітний рік за періодами січень 2010 року; за період після 01.01.2010р. донараховано суму виплат, на які нараховуються внески 1002 грн. 77 коп., донараховано страхових внесків (33,2% і 4%) 226грн. 61 коп., а також п. 4 ч. 2 статті 17 Закону в частині достовірності формування та подання відомостей про застраховану особу.
Відповідальність страхувальників, банків, організацій, що здійснюють виплату і доставку пенсій, та їх посадових осіб, передбачена статтею 106 Закону, відповідно до ч. 9 якої виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції, зокрема:
за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми;
за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків, передбачених цим Законом, - штраф у розмірі 50 відсотків сум несплачених або своєчасно не сплачених авансових платежів.
Управлінням Пенсійного фонду України в Соснівському районі м.Черкаси на підставі акту перевірки № 287 від 16.12.2010р. винесено рішення від 21.12.2010р., якими застосовано до відкритого акціонерного товариства «Черкаський завод телеграфної апаратури»:
у відповідності до п. 4 ч. 9 статті 106 Закону фінансові санкції за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків в сумі 134грн. 40 коп. рішення № 2338;
у відповідності до п. 5 ч. 9 статті 106 Закону фінансові санкції за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України в сумі 170 грн. рішення № 2339;
у відповідності до п. 7 ч. 9 статті 106 Закону фінансові санкції за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків в сумі 4645 грн. 60 коп. рішення № 2340.
Вирішуючи даний спір, з огляду на аргументацію позивача, суд враховує, що відповідно до статті 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»№ 2343-XII від 14.05.1992р. (далі Закон про банкрутство) одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство вводиться мораторій на задоволення вимог кредиторів, про що зазначається в ухвалі господарського суду.
При цьому протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:
забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства;
не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування,податків і зборів (обов'язкових платежів).
Як вбачається з наданої представником позивача ухвали господарського суду Черкаської області від 21.08.2004р. про порушення провадження у справі № 01/2759 про банкрутство відкритого акціонерного товариства «Черкаський завод телеграфної апаратури»даною ухвалою водночас з порушенням провадження у справі про банкрутство введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Станом на час розгляду даної адміністративної справи провадження у справі про банкрутство позивача знаходиться на стадії санації (ухвала господарського суду Черкаської області від 11.11.2009р.).
Отже, оскаржувані в судовому порядку рішення управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси № 2338 від 21.12.2010р. про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, № 2339 від 21.12.2010р. про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України, № 2340 від 21.12.2010р. про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків винесено під час дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, що, на думку позивача, не відповідає сутності мораторію, а отже свідчить про порушенням відповідачем порядку нарахування відповідних санкцій.
В той же час, суд зазначає, що згідно з абз. 24 статті 1 Закону про банкрутство мораторій на задоволення вимог кредиторів це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Таким чином, в силу приписів Закону про банкрутство дія мораторію на задоволення вимог кредиторів поширюється на зобовязання, що виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, тобто на вимоги конкурсних кредиторів.
Що стосується зобов'язань поточних кредиторів, то за цими зобов'язаннями, згідно із загальними правилами, нараховуються неустойка (штраф, пеня), застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів). Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України, зокрема в своїй постанові від 06.01.2007р. у справі №07/01.
Отже, в даному випадку на зобовязання зі сплати фінансових санкцій, що визначені управлінням Пенсійного фонду України, не розповсюджує свою дію мораторій на задоволення вимог кредиторів, який введено з порушенням справи про банкрутство позивача, оскільки відповідні зобовязання виникли після порушення провадження у справі про банкрутство та є поточною заборгованістю.
З огляду на вищезазначене, суд вважає, що рішення управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси № 2338 від 21.12.2010р. про застосування до позивача фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків в сумі 134грн. 40 коп., № 2339 від 21.12.2010р. за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України в сумі 170 грн., №2340 від 21.12.2010р. за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків в сумі 4645 грн. 60 коп. були прийняті на підставах та з дотриманням вимог чинного законодавства, а отже не знаходить підстав для задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Т.М. Чубар
Повний текст постанови виготовлений 31 січня 2011 року.