Єдиний державний реєстр судових рішень номер провадження справи 26/72/25
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
28.04.2026 Справа № 908/1495/25
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Юлдашева Олексія Олексійовича, розглянувши матеріали справи
кредитори 1/ Товариство з обмеженою відповідальністю ЮНІОС КОНСАЛТ, код ЄДРПОУ 39945134 (03115 Україна, м. Київ, вул. Депутатська, буд. 15/17)
2/ ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС У ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ (ел. пошта zp.official@tax.gov.ua, адреса Запорізька область, Запоріжжя, пр.Соборний 166, 69035, ЄДРПОУ 44118663)
3/ ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ СЛМ НОВИНИ (адреса м. Київ, вул. Паньківська, буд. 11, 01033 ЄДРПОУ 42779505)
4/ ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ МІЖНАРОДНА КОМЕРЦІЙНА ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ (ICTV) (адреса м. Київ, вул. Паньківська, буд. 11, 01033 ЄДРПОУ 14323764)
боржник Товариство з обмеженою відповідальністю ОПТ-СИСТЕМС, код ЄДРПОУ 44477735 (69002, м. Запоріжжя, вул. Крива Бухта, буд. 2, офіс 216)
про банкрутство
У судовому засіданні присутній представник ЦЕНТРАЛЬНОГО МІЖРЕГІОНАЛЬНОГО УПРАВЛІННЯ ДПС ПО РОБОТІ З ВЕЛИКИМИ ПЛАТНИКАМИ ПОДАТКІВ Урєкє А.В.
УСТАНОВИВ:
В провадженні Господарського суду Запорізької області перебуває справа №908/1495/25 про банкрутство ТОВ ОПТ-СИСТЕМС, код ЄДРПОУ 44477735 на стадії ліквідації.
До господарського суду 26.03.2026 через систему «Електронний суд» надійшла заява ЦЕНТРАЛЬНОГО МІЖРЕГІОНАЛЬНОГО УПРАВЛІННЯ ДПС ПО РОБОТІ З ВЕЛИКИМИ ПЛАТНИКАМИ ПОДАТКІВ про заміну сторони у справі № 908/1495/25 з Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на Головне управління ДПС у Запорізькій області.
У своїй заяві заявник зазначає про таке.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 19.08.2025 у справі 908/1495/25 визнано кредитором ЦМУ ДПС по роботі з ВПП з грошовими вимогами до боржника на суму 97 084 812,60 грн (штрафні санкції) з шостою чергою задоволення та 6 056, 00 грн (судовий збір) з першою чергою задоволення.
Станом на 26.03.2026 згідно ідентифікаційних та реєстраційних облікових даних платника податків ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ОПТ СИСТЕМС" (далі - ТОВ "ОПТ-СИСТЕМС") з 02.01.2026 року перебуває за основним місцем податкового обліку у ГУ ДПС у Запорізької області, Запорізька Державна податкова інспекція.
Згідно з абз. 3 п. 64.7 ст. 64 Податкового кодексу України після включення платника податків до Реєстру великих платників податків (далі Реєстр) та отримання повідомлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, про таке включення платник податків зобов`язаний стати на облік за основним місцем обліку в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який здійснює супроводження великих платників податків (далі ВПП), з початку податкового періоду (календарного року), на який сформовано Реєстр, та за неосновним місцем обліку в такому територіальному органі центрального органу виконавчої влади або його структурних підрозділах щодо наявних у межах населеного пункту за місцезнаходженням територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який здійснює супроводження ВПП, об`єктів оподаткування або об`єктів, які пов`язані з оподаткуванням за переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, або через які провадиться діяльність такого ВПП.
Відповідно до п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об`єктів оподаткування або об`єктів, які пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
Таким чином, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, закріплює великих платників податків за міжрегіональними управліннями ДПС по роботі з великими платниками податків за основним місцем обліку.
Відповідно до Наказу Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів», податковий контроль (ведення особових рахунків на яких необхідно відобразити переплату), ведеться тим контролюючим органом, на обліку в якому перебуває платник податків.
Згідно із пунктом 10.15. Наказу Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, Контролюючий орган за попереднім місцезнаходженням (неосновне місце обліку) передає облікову справу платника податків та інші документи щодо адміністрування податків, зборів контролюючому органу за основним місцем обліку разом з одним примірником повідомлення за формою № 11-ОПП (із заповненим IV розділом) у такі строки:- після закінчення бюджетного періоду стосовно платників податків, визначених у пункті 10.13 цього розділу.
Згідно із пунктом 10.16 Наказу, пакет документів включає:- реєстраційну частину облікової справи платника податків (з описом) за весь період існування платника податків;- довідку про стан розрахунків платника податків з бюджетом;- дані про контрольно-перевірочну роботу (в тому числі реєстр складених контролюючим органом актів (довідок) перевірок із зазначенням в реєстрі дати та номера акта перевірки, виду перевірки, перевіреного періоду, структурного підрозділу, що здійснював перевірку, місця та строку зберігання матеріалів перевірки);- документи щодо заходів із забезпечення погашення податкового боргу, якщо платник податків має податковий борг;- інформацію щодо адміністративного або судового оскарження сум грошових зобов`язань та судових справ між контролюючими органами і платником податків за останні три роки.
Згідно із пунктом 10.17 Наказу, перелік документів, що надсилаються, зазначається у супровідному листі.
Документи надсилаються поштовим відправленням з оголошеною цінністю з описом вкладення та з рекомендованим повідомленням про їх вручення або доставляються нарочно працівником контролюючого органу та передаються під підпис до підрозділу, відповідального за організацію документообігу контролюючого органу за новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків. Документи не можуть бути передані безпосередньо через платника податків чи інших третіх осіб.
Згідно із пунктом 10.22 Наказу, якщо відповідно до критеріїв, визначених підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 розділу I, та згідно з пунктом 64.7 статті 64 глави 6 розділу II Податкового кодексу України в установленому порядку платника податків включено/не включено до Реєстру великих платників податків на наступний рік, внаслідок чого змінюється основне та неосновне місце обліку платника податків, контролюючі органи здійснюють переведення такого платника податків до/з контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, або його територіальних підрозділів з урахуванням таких особливостей: 1) великий платник податків зобов`язаний стати на облік у контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків, з початку податкового періоду (календарного року), на який сформовано Реєстр великих платників податків, та за неосновним місцем обліку у такому контролюючому органі або його територіальних підрозділах щодо наявних в межах населеного пункту за місцезнаходженням контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, або його територіальних підрозділів об`єктів оподаткування або об`єктів, які пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність такого великого платника податків.
Дії контролюючих органів та платників податків після затвердження Реєстру великих платників податків визначені розділом III Порядку формування Реєстру великих платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21 жовтня 2015 року № 911, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09 листопада 2015 року за № 1395/27840; 2) дані про взяття на облік платника податків, якого включено / не включено до Реєстру великих платників податків та відомості щодо якого містяться в Єдиному державному реєстрі, передаються до Єдиного державного реєстру у день взяття на облік у контролюючому органі за новим місцем обліку із зазначенням дати та номера запису про взяття на облік, найменування та ідентифікаційного коду контролюючого органу, у якому платника податків взято на облік.
У пункті 51 Постанови Пленуму Верховного суду України від 18.12.2009 «Про судову практику у справах про банкрутство» № 15 зазначено, що статтею 512 Цивільного кодексу України встановлено підстави заміни кредитора у зобов`язанні, у тому числі й грошовому.
Законом не передбачено заборони на перехід прав кредиторів за грошовими зобов`язаннями до іншої особи у провадженні у справі про банкрутство. Тому арбітражні керуючі мають вносити до реєстру відомості про заміну кредиторів за грошовими зобов`язаннями у разі переходу їх права вимоги відповідно правил Цивільного кодексу, а господарські суди зобов`язувати арбітражних керуючих вносити відповідні зміни до реєстру у разі оскарження необґрунтованої відмови арбітражних керуючих у внесенні відомостей про заміну кредитора.
Особа, до якої перейшли права кредитора під час провадження у справі про банкрутство, отримує статус учасника провадження відповідно до абзацу двадцять другого ст. 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Заміна кредитора не впливає на права та обов`язки боржника і не потребує його згоди, якщо така згода не передбачена договором або законом.
Тобто, узагальнюючи вищевикладене, саме ГУ ДПС у Запорізькій області має бути стороною по справі № 908/1495/25.
Згідно зі ст. 43 Кодексу України з процедур банкрутства, у разі вибуття чи заміни кредитора у справі про банкрутство господарський суд за заявою правонаступника або іншого учасника (учасників) справи здійснює заміну такої сторони її правонаступником на будь-якій стадії провадження у справі.
Усі дії, вчинені у справі про банкрутство до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив.
Аналогічні норми містить стаття 52 Господарського процесуального кодексу України.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за можливе здійснити процесуальну заміну сторони у справі № 908/1495/25 з Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на Головне управління ДПС у Запорізькій області.
Керуючись ст.ст. 2, 43 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 12, 52, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Здійснити процесуальну заміну сторони у справі № 908/1495/25 з Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на Головне управління ДПС у Запорізькій області.
Зобов`язати ліквідатора внести відповідні зміни до реєстру вимог кредиторів.
Копію ухвали надіслати сторонам у справі.
Ухвала складена та підписана 01.06.2026 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її винесення та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 ГПК України.
Суддя О.О. Юлдашев