КОПІЯ
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 грудня 2010 р. Справа № 2а-2935/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.
за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,
представника позивача - Лукашової О.Б.,
представників відповідача - Зівако С.Г., Макухи В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом казеного підприємства "Шосткинський казенний завод "Зірка" до Шосткинської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, який його представник підтримав в судовому засіданні, мотивуючи позовні вимоги тим, що на підставі акту перевірки від 12.05.2006 року відповідачем 19 травня 20006 року було прийняте податкове повідомлення-рішення № 000057233/0 про визначення позивачеві суми податкового зобов”язання з частини прибутку господарських організацій, що вилучається добюджету в розмірі 396000,0 грн., з яких за основним платежем 264000,0 грн., штрафних санкцій 132000,0 грн. При прийнятті цього рішення відповідачем зроблений висновок про заниження дивідендів ( частини прибутку), що сплачуються казенними підприємствами до державного бюджету за результатами фінансово-господарської діяльності у січні-лютому 2005 року. Однак, позивач не погоджується з таким висновком відповідача та зазначає, що за результатами фінансово-господарської діяльності за 1 квартал 2005 року він мав такі показники: січень - прибуток 319000 грн., лютий прибуток 4099000 грн., березень збиток 1760000 грн. Відповідачем визначення розміру дивідендів відраховані лише із суми прибутку без вирахування сум збитку, що суперечить ч.2 ст.65 Закону України “Про Державний бюджет України на 2005 рік ( в редакції Закону від 25.03.2005 року № 2505-ІУ) та Порядку і нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку ( доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2005 року №50 ( в редакції постанови КМУ від 28.02.2005 року № 157). Тому позивач просить скасувати податкове повідомлення-рішення Шосткинської міжрайонної державної податкової інспекції № 000057233/0 від 19.05.2005 року.
Відповідач проти позову заперечив та пояснив, що відрахування частини прибутку ( доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році та за результататми фінансово-господарської діяльності у січні-лютому 2005 року здійснюється державними , в тому числі казенними підприємствами та їх об”єднаннями і дочірніми підприємствами, акціонерними, холдинговими компаніями та іншими суб”єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки ( акції, паї), та їх дочірніми підприємствами у розмірі 15% чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями ( стандартами) бухгалтерського обліку. Відповідно до порядку відрахування частини прибутку ( доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності 1 кварталі 2005 року здійснюється окремо за січень-лютий 2005 року та березень 2005 року у зв”язку з різними нормативами відрахувань. Відповідно за січень-лютий позивачем отриманий прибуток в сумі 4418000 грн., до якого застосований норматив 15% , розмір дивідендів склав 662700 грн, в березні позивач отримав збитки. Задекларована підприємством сума дивідендів склала 398700 грн, розбіжність між фактичною та задекларованою сумою склала 264000 грн. Саме ця сума і зазначена в податковому повідомленні-рішенні.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що за результатами виїзної планової перевірки Шосткинського казенного заводу “Зірка” з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2004 року по 31.12.2005 року відповідачем, Шосткинською міжрайонною державною податковою інспекцією було складено акт перевірки № 575/23-3/14315351 від 12.05.2006 року. Як вабчається з акту перевірки, податковим органом зроблений виновок про порушення позивачем пунктів 2,3 Порядку і нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку ( доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2005 року №50, що призвело до заниження підприємством частини прибутку ( доходу), що сплачується до Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності у січні-лютому 2005 року на суму 264000 грн. На підставі зазначеного акту відповідачем було прийняте податкове повідомлення-рішення № 000057233/0 про визначення позивачеві суми податкового зобов”язання з частини прибутку господарських організацій, що вилучається добюджету в розмірі 396000,0 грн., з яких за основним платежем 264000,0 грн., штрафних санкцій 132000,0 грн. Визначаючи розмір такого прибутку, відповідач виходив лише з показників за січень-лютий 2005 року, застосувавши норматив 15 відсотків.
Проте на думку суду такий висновок податкового органу є хибним, а податкове повідомлення-рішення таким, що суперечить чинному законодавству, з огляду на таке.
Статтею 65 Закону України від 23.12.2004 року №2285-ІУ “Про Державний бюджет України на 2005 рік” встановлено, що господарські організації: державні, казенні підприємства та їх об”єднання і дочірні підприємства, а також акціонерні, холдингові компанії та інші суб”єкти господарювання у статутному фонді яких державі належать частки ( акції, паї, та їх дочірні підприємства сплачують до загального фонду Державного бюджету України частину прибутку ( доходу).
Частина прибутку ( доходу) сплачується до Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності 2004 року ( крім результатів фінансово-господарської діяльності у 2004 році, з яких сплачено частину прибутку ( доходу) відповідно до ст.72 Закону України “Про Державний бюджет України на 2004 рік” та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році.
Норматив і порядок відрахування частини прибутку (доходу), визначеної цією статтею, встановлюється Кабінетом Міністрів України з інформуванням Комітету Верхової ради України з питань бюджету.
Згідно з пунктами 2, 3 Порядку і нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку ( доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2005 року №50, відрахування частини прибутку ( доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році ( крім частини прибутку ( доходу), сплаченої відповідно до ст.72 Закону України “Про Державний бюджет України на 2004 рік) та за результатами фінансово-господарської діяльності у січні-лютому 2005 року, здійснюється державними, в тому числі казенними, підприємствами, акціонерними, холдинговими компаніями та іншими суб”єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки ( акції, паї), та їх дочірніми підприємствами у розмірі 15 відсотків чистого прибутку ( доходу), розрахованого з положеннями ( стандартами) бухгалтерського обліку.
Відрахування частини прибутку ( доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році, починаючи з березня , здійснюється державними, у тому числі казенними, підприємствами ( крім державного підприємства “Енергоринок”) та їх об”єднаннями і дочірніми підприємствами у розмірі 50 відсотків, а акціонерними, холдинговими компаніями та іншими суб”єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки ( акції, паї), та їх дочірніми підприємствами у розмірі 30 відсотків чистого прибутку ( доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами ) бухгалтерського обліку.
Таким чином, при визначенні прибутку ( доходу) позивача за перший квартал 2005 року, податковий орган мав обраховувати його наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності в цьому періоді, тобто враховувати як прибутки в січні-лютому 2005 року, так і збитки в березні 2005 року. Окрім того, при визначенні частини прибутку ( доходу), яка підлягає відрахуванню до Державного бюджету України за 1 квартал 2005 року, відповідач мав застосувати середньоарифметичний показник між різними ставками податку в цей період ((15%+15%+50%): 3= 26,66%).
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення Шосткинської міжрайонної державної податкової інспекції про визначення позивачеві суми податкового зобов”язання з частини прибутку господарських організацій, що вилучається до бюджету в розмірі 396000,0 грн., з яких за основним платежем 264000,0 грн., штрафних санкцій 132000,0 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.
Керуючись ст. 72 Закону України “Про Державний бюджет України на 2004 рік”, Порядком і нормативами відрахування господарськими організаціями до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку ( доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2005 року №50 , ст.ст. 7-9, 11, 69-71, 159-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов казенного підприємства "Шосткинський казенний завод "Зірка" до Шосткинської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити
Скасувати податкове повідомлення-рішення Шосткинської міжрайонної державної податкової інспекції у Сумській області № 000057233/0 від 19 травня 2006 року про визначення казенному підприємству "Шосткинський казенний завод "Зірка" податкового зобов"язання з частини прибутку, що вилучається до бюджету в розмірі 396000 грн, з яких за основним платежем 264000 грн., штрафних санкцій 132000 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Л.М. Опімах
Повний текст постанови виготовлений 27 грудня 2010 року.
З оригіналом згідно
Суддя Л.М. Опімах