Постанова № 13697783, 23.12.2010, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2010
Номер справи
2а-8980/10/1870
Номер документу
13697783
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 грудня 2010 р. Справа № 2а-8980/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.

за участю секретаря судового засідання-Іллячшенко О.Г.,

представника позивача - О.М. Войтенко, Ю.О. Дудка,

представника відповідача - М.С. Компанєєць,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Південної залізниці в особі Сумської дистанції сигналізації та звязку до Державної податкової інспекції в місті Суми про скасування податкових повідомлень-рішень ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач з урахуванням уточнень до позовних вимог просить визнати недійсними податкові повідомлення-рішення ДПІ в м. Суми № 0006481501/0/76875 від 06.10.2010 р., № 0006481501/1/76875 від 28.10.2010 р., № 0006481501/2/76875 від 12.11.2010 р., про визначення податкового зобовязання з податку на прибуток за штрафними (фінансовими) санкціями в загальній сумі 2380 грн.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що на підставі акту про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності № 7663/15-1/01073308/632 від 24.09.2010 р., відповідачем 06.10.2010 р. було винесено податкове повідомлення-рішення № 0006481501/0/76875, яким визначено податкове зобовязання з податку на прибуток за штрафною (фінансовою) санкцією в сумі 2380 грн.

Скарги позивача на вказане податкове повідомлення-рішення залишилися без задоволення, за наслідками їх розгляду 28.10.2010 р. були винесені податкове повідомлення-рішення № 0006481501/1/76875 та 12.11.2010р. податкове повідомлення-рішення № 0006481501/2/76875, якими суми податкових зобовязань з податку на прибуток за штрафними (фінансовими) санкціями залишилися без зміни.

В ході перевірки було встановлено порушення вимог п.п. 4.1.4 “б” п.4.1 ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, п.16.4 ст.16 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств ”, що виявилось у неподанні декларацій з податку на прибуток підприємства за 9 місяців 2007 р., 11 місяців 2007 р., за 2007 р., 1 кв. 2008 р., 1 півріччя 2008 р., 9 місяців 2008 р., 11 місяців 2008 р., за 2008 р., 1 квартал 2009 р., 9 місяців 2009 р., за 2009 р., 1 кв. 2010 р., 1 півріччя 2010 р., всього 14 звітних періодів.

Відповідно до п.п. 2.2 ст.2 Закону України “Про одаткування прибутку підприємств” платниками податку на прибуток, одержаного від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Цей пункт є спеціальним для підприємств залізниці. Для здійснення централізованої сплати податку на прибуток структурні підрозділи Південної залізниці, в тому числі і Сумська дистанція сигналізації та зв'язку (згідно наказу начальника Південної залізниці № 206/Н від 01.06.2004р.) щоквартально звітують управлінню залізниці. А вже управління залізниці централізовано сплачує податок на прибуток.

Підпунктом 2.2.2 пункту 2.2 статті 2 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” передбачено, що платниками податку на прибутку, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.

Відповідно до ст.ст. 1 та 4 Закону України “Про залізничний транспорт”, залізничний транспорт - це виробничо-технологічний комплекс організацій і підприємств залізничного транспорту загального користування, призначений для забезпечення потреб суспільного виробництва і населення країни в перевезеннях у внутрішньому і міжнародному сполученнях та надання інших транспортних послуг усім споживачам без обмежень за ознаками форми власності та видів діяльності тощо.

Частиною 5 статті 4 Закону України “Про залізничний транспорт” передбачено, що крім залізниць складовою ланкою залізничного транспорту є також підприємства залізничного транспорту, що разом із залізницями належать до загальнодержавної власності і управління яких здійснюється органом управління залізничним транспортом.

Поняття “підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи” і “структурні підрозділи залізниці” не можна ототожнювати, оскільки вони є різними.

П.1 Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, визначено, що до сфери Укрзалізниці входять Донецька, Львівська, Одеська, Південна, Південно-Західна та Придніпровська залізниці, а також інші об'єднання, підприємства, установи, організації залізничного транспорту (далі підприємства) за переліком, визначеним Мінтранспортом.

Структурний підрозділ - Сумська дистанція сигналізації та зв'язку не відноситься до категорії підприємств залізничного транспорту або їх структурних підрозділів, тому не може бути самостійним платником податку на прибуток, посилання ДПІ м. Суми в податковому повідомленні-рішенні на п.16.4 ст. 16 Закону Укаїни “Про оподаткування прибутку підприємств”, п.п. 4.1.4 “а”, “б”, п. 4.1 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” з питання неподання декларацій з податку на прибуток є неправомірними.

В судовому засіданні представники позивача позов повністю підтримали та просили суд задовольнити його.

Представник відповідача проти позову заперечувала та пояснила, що в ході невиїзної документальної перевірки Сумської дистанції сигналізації та звязку, з питань своєчасності подання податкової звітності (акт № 7663/15-1/01073308/632 від 24.09.2010р.) встановлено, що підприємством не подано декларації з податку на прибуток за 9 місяців 2007 р., 11 місяців 2007 р., за 2007 р., 1 квартал 2008 р., 1 півріччя 2008 р., 9 місяців 2008 р., 11 місяців 2008 р., за 2008 р., 1 квартал 2009 р., 9 місяців 2009 р., за 2009 р., 1 квартал 2010 р., 1 півріччя 2010 р., всього 14 звітних періодів і за кожне таке неподання звітності було застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 170 грн. за кожне порушення, всього на суму 2380 грн.

Чинною редакцією ст. 2 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” (із змінами та доповненнями) не передбачено централізованої форми сплати податку на прибуток для підприємств залізничного транспорту та їх структурних підрозділів.

Водночас пп. 2.2.1 Інструкції про порядок обліку платників податків, затвердженої наказом ДПА України від 19.02.1998р. №80 та зареєстрованої в Мін'юсті України 16.03.1998р. за №172/2612 (далі - Інструкція), передбачено, що дія Інструкції поширюється на філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи платника податків (далі -відокремлені підрозділи).

Згідно з п. 4.1 Інструкції взяття на облік як платників податків - юридичних осіб та відокремлених підрозділів юридичних осіб здійснюється за їх місцезнаходженням відповідними органами державної податкової служби після внесення відомостей про них до Єдиного державного реєстру або у випадках, передбачених законодавством, після присвоєння ідентифікаційних кодів за Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України. Підставою для взяття на облік відокремленого підрозділу юридичної особи є надходження повідомлення про створення відокремленого підрозділу юридичної особи від державного реєстратора до органу державної податкової служби за місцезнаходженням відокремленого підрозділу (п. 4.4 Інструкції).

Таким чином, структурні підрозділи залізниці з прибутку, отриманого не від господарської діяльності залізничного транспорту, у відповідності до положень пункту 2.1 статті 2 Закону №334/94-ВР є платниками податку. При цьому, чинною редакцією статті 2 Закону №334/94-ВР не передбачено централізованої форми сплати податку на прибуток для підприємств залізничного транспорту та їх структурних підрозділів, сплата податку на прибуток, отриманий не від господарської діяльності залізничного транспорту відокремленими підрозділами управлінь залізниці, які не мають статусу юридичних осіб, здійснюється цими підрозділами самостійно.

Вислухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

На підставі п. 1 та п. 2 ч. 1 ст. 10 Закону України “Про Державну податкову службу в Україні” від 05.02.1998 року № 83/98-ВР (зі змінами та доповненнями), державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів), забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб- платників податків та інших обовязкових платежів.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991р. №1251-XII, платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року N 2181-III (далі - Закон), платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації.

Згідно з п. 5.1 ст. 5 Закону, податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Судом встановлено, що 06.10.2010р. ДПІ в м. Суми було прийняте податкове повідомлення-рішення №0006481501/0/76875, яким Сумській дистанції сигналізації та зв'язку Південної залізниці було визначено податкове зобов'язання по податку на прибуток за штрафною (фінансовою) санкцією в сумі 2 380 грн. ( а.с. 21).

Первинні скарги позивача на вказані рішення подані до ДПІ в м. Суми, ДПА Сумської області залишені без задоволення, за наслідками їх розгляду 28.10.2010р. було винесено податкове повідомлення-рішення № 0006481501/1/76875 ( а.с.46) та 12.11.2010р. податкове повідомлення рішення № 0006481501/2/76875 (а.с. 47), якими суми податкових зобовязань з податку на прибуток за штрафними (фінансовими) санкціями залишилися без зміни.

Підставою для прийняття рішень стали висновок податкового органу, викладений в акті № 7663/15-1/01073308/632 від 24.09.2010р.“ Про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності” ( копія акту а.с.20) про порушення платником податку п.16.4 ст. 16 Закону Укаїни “Про оподаткування прибутку підприємств”, п.п.4.1.4 “а”, “б”, п.4.1 ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а саме: неподання Сумською дистанцією сигналізації та зв'язку Південної залізниці декларацій з податку на прибуток підприємства за 9 міс.2007 р., 11 міс. 2007 р., 2007 р., 1 кв. 2008 р., 1 півр. 2008 р., 9 міс. 2008 р., 11 міс. 2008 р., 2008 р., 1 кв. 2009 р., 9 міс. 2009 р., 2009 р., 1 кв. 2010 р., 1 півр. 2010 р.

З таким висновком податкового органу суд не погоджується з огляду на таке.

Відповідно до п.п. 2.2 ст.2 Закону України “Про одаткування прибутку підприємств” платниками податку на прибуток, одержаного від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Цей пункт є спеціальним для підприємств залізниці.

Підпунктом 2.2.2 ст.2 Закону передбачено, що платниками податку на прибутку, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.

Відповідно до ст.ст. 1 та 4 Закону України “Про залізничний транспорт”, залізничний транспорт - це виробничо-технологічний комплекс організацій і підприємств залізничного транспорту загального користування, призначений для забезпечення потреб суспільного виробництва і населення країни в перевезеннях у внутрішньому і міжнародному сполученнях та надання інших транспортних послуг усім споживачам без обмежень за ознаками форми власності та видів діяльності тощо.

Частиною 5 ст. 4 Закону передбачено, що крім залізниць складовою ланкою залізничного транспорту є також підприємства залізничного транспорту, що разом із залізницями належать до загальнодержавної власності і управління яких здійснюється органом управління залізничним транспортом - Державною адміністрацією залізничного транспорту України Укрзалізницею), підпорядкованим Міністерству транспорту та зв'язку України.

Отже поняття “підприємства залізничного транспорту та їх структурні розділи” і “структурні підрозділи залізниці” не можна ототожнювати, оскільки вони є різними.

П.1 Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, визначено, що до сфери Укрзалізниці входять Донецька, Львівська, Одеська, Південна, Південно-Західна та Придніпровська залізниці, а також інші об'єднання, підприємства, установи, організації залізничного транспорту (далі підприємства) за переліком, визначеним Мінтранспортом.

Згідно з п.1 ст. 62 Господарського кодексу України, підприємства - це постійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної вади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення спільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торгівельної, іншої господарської діяльності в порядку передбаченому цим кодексом та іншими законами.

Відповідно до п.п. 3, 4 цієї ж статті підприємство, якщо законом не установлено інше, діє на основі статуту та є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.

З матеріалів справи вбачається, що Сумська дистанція сигналізації та зв'язку Південної залізниці не відповідає ознакам встановленим законодавством для cамостійної юридичної особи і такою не являється та діє на підставі Положення "Про Сумську дистанцію сигналізації та зв'язку Південної залізниці (копія Положення а.с. 9 -17).

Таким чином, Сумська дистанція сигналізації та зв'язку Південної залізниці не може відноситися до категорії підприємств залізничного транспорту або їх структурних підрозділів та може бути самостійним платником податку на прибуток, тому податкові повідомлення рішення ДПІ в м. Суми № 0006481501/0/76875 від 06.10.2010 р., № 0006481501/1/76875 від 28.10.2010 р., № 0006481501/2/76875 від 12.11.2010 р. є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Південної залізниці в особі Сумської дистанції сигналізації та звязку до Державної податкової інспекції в місті Суми про скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.

Визнати протитправним та сксувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в м. Суми № 0006481501/0/76875 від 06 жовтня 2010 року, № 0006481501/1/76875 від 28 жовтня 2010 року і № 0006481501/2/76875 від 12 листопада 2010 року про нарахування податкового зобов'язання з податку на прибуток, що складається зі штрафних ( фінансових) санкцій в загальній сумі 2380 грн.

Відшкодувати за рахунок Державного бюджету України Південній залізниці в особі Сумської дистанції сигналізації та зв'язку судовий збір в сумі три гривні 40 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) М.М. Шаповал

З оригіналом згідно

Суддя М.М. Шаповал

Повний текст постанови складено 28 грудня 2010 року.