Справа № 12852/08
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2011 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Катаєвої Е.В.
секретаря Височенко Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом Прокуратури міста Одеси в інтересах держави в особі Державної інспекції в Одеській області Міністерства охорони навколишнього природного середовища України до товариства з обмеженою відповідальністю „Метабуд”, третя особа ВАТ „Одеський домобудівельний комбінат” про стягнення 40235,44грн.,
В С Т А Н О В И В:
До суду з позовом звернулась Прокуратура міста Одеси (далі прокуратура) в інтересах держави в особі Державної інспекції в Одеській області Міністерства охорони навколишнього природного середовища України (далі Інспекція) до товариства з обмеженою відповідальністю „Метабуд” (далі ТОВ „Метабуд”), третя особа ВАТ „Одеський домобудівельний комбінат” (далі ВАТ ОДБК), про стягнення 40235,44грн. –шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу.
В позові прокурор зазначив, що статтею 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" передбачено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватись після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я, проте при проведенні перевірки виробничої діяльності „Газової котельні" за адресою: м.Одеса, вул.Паркова, 76, встановлено відсутність дозволу на викиди забруднюючих речовин, яким встановлюється норматив гранично допустимих викидів забруднюючих речовин з стаціонарних джерел.
Під час проведення перевірки, 29.02.2008р. лабораторією державної екологічної інспекції в Одеській області відібрано проби на вміст забруднюючих речовин. За результатами вимірювань забруднюючих речовин на „Газовій котельні" виявлені такі забруднюючи речі, як вуглецю оксиду та азоту оксиду. Даний факт зафіксований в акті про порушення природоохоронного законодавства від 11.03.2008р.р. №06/01-30, який складено відділом оперативного міжрайонного контролю державної екологічної інспекції в Одеській області. Відповідно до Переліку найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, викиди яких в атмосферне повітря підлягають регулюванню, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 р. №1598, оксид азоту та оксид вуглецю відносяться до одних з найбільш поширених забруднюючих речовин. Внаслідок вказаного порушення навколишньому природному середовищу спричинена шкода, яка відповідно до розрахунку склала 40 235 грн. 44 коп.
Представники прокуратури та Інспекції в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Представники відповідача та третьої особи до судового засідання не з’явились, причини не явки суду не повідомили, були повідомлені судом про час та день слухання справи належним чином та своєчасно. Суд вважав причину їх неявки без поважною та можливим розгляд справи на підставі наданих доказів, оскільки в справі достатньо матеріалів про права і взаємовідносини сторін.
Вислухавши пояснення з’явившихся учасників процесу, дослідивши та проаналізувавши надані докази суд встановив, що ТОВ „Метабуд” зареєстроване виконавчим комітетом Одеської міської ради 21.01.2004року, свідоцтво серії А00 №2692210 (а.с.22).
08.01.2008 року ТОВ „Метабуд” з ВАТ ОДБК укладений договір на експлуатацію газової котельної (а.с.37-39), відповідно до якого ВАТ ОДБК (власник) передав відповідачу в експлуатацію промислову району котельну 6 Мвт (м. Одеса, вул.Паркова,76). Інспекцією проведена перевірка зазначеної котельні, про що 11.03.2008 року складений Акт №06/01-30 про порушення природоохоронного законодавства, відповідно до якого встановлено експлуатація котельні при відсутності дозволу на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Під час перевірки лабораторією інспекції актами від 29.02.2008 року відібрано проби на вміст забруднюючих речовин, що викидаються до атмосферного повітря (а.с.7-10).
Інспекцією відповідачу 03.04.2008 року була направлена претензія №70 на суму 40235,44грн. з розрахунками збитків, які заподіяні в результаті порушення природоохоронного законодавства, а саме в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин (а.с.11-21). Відповідачем вказані збитки не відшкодовані.
Повноваження Інспекції визначені Положенням про державну екологічну інспекцію в Одеській області, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №55 від 19.02.2007 року. Згідно п.4 Положення Інспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль, крім іншого, за забрудненням навколишнього природного середовища внаслідок викидів та скидів шляхом проведення інструментально-лабораторних вимірювань показників складу та властивостей. У тому числі забруднюючих речовин, у межах галузі атестації на право виконання цих вимірювань (а.с. 125-128).
Статтею 11 Закону України від 16.10.1992 року "Про охорону атмосферного повітря" визначено, що для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров’я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватись після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я. Згідно ст.13 вказаного Закону, рівні впливу фізичних та біологічних факторів на стан атмосферного повітря, вимоги щодо їх скорочення встановлюються відповідним дозволом на основі затверджених нормативів.
Відповідно до Переліку найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, викиди яких в атмосферне повітря підлягають регулюванню, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 р. № 1598, оксид азоту та оксид вуглецю відносяться до одних із найбільш поширених забруднюючих речовин.
Судом встановлено, що при перевірці промислової районної котельні, розташованої у м. Одеса по вул. Парковій,76 Інспекцією виявлено її експлуатацію відповідачем ТОВ «Метабуд»при відсутності дозволу на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Статтею 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" визначено, що особи винні у перевищенні нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел в атмосферне повітря та нормативів гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел несуть відповідальність згідно з законом. Відповідно до ст.34 цього Закону шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
На час спірних правовідносин діяла «Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне»(далі Методика), затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної енергетики України №38 від 18.05.1995 року (втратив чинність згідно з наказом №639 від 10.12.2008року). Пунктом 6 Методики встановлений порядок розрахунку наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та зазначено, що розрахунки потужності викидів забруднюючих речовин по джерелах або речовинах, які не мають дозволу на викид, ведуться на основі потужності фактичного викиду, визначеної інструментальними вимірами. При цьому час роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту оформлення дозволу на викид (пп.6.4). Судом встановлено, що на час звернення до суду дозвіл відповідачем отриманий не був. Також на підприємстві відсутні зафіксовані в первинній документації результати вимірів потужності викидів забруднюючих речовин. Згідно пп.6.2.4 Методики в цьому випадку час роботи джерела в режими наднормативного викиду встановлюється за три попередніх місяці до дня даної перевірки.
Крім того, судом встановлено, що договір на експлуатацію котельні між її власником ВАТ ОДБК та відповідачем ТОВ „Метабуд” з ВАТ ОДБК був укладений 08.01.2008 року. При таких обставинах, з урахуванням положень пп.6.2.4 Методики та встановлених у судовому засіданні фактів, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме в частині стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, з ТОВ „Метабуд” за січень, лютий 2008 року, яка складає 15909,05грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159-164 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Прокуратури міста Одеси в інтересах держави в особі Державної інспекції в Одеській області Міністерства охорони навколишнього природного середовища України до товариства з обмеженою відповідальністю „Метабуд”, третя особа ВАТ „Одеській домобудівельний комбінат” про стягнення 40235,44грн. –задовольнити частково.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Метабуд” на користь держави шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу у розмірі 15909,05грн. на р/р33112331700007 фонду охорони навколишнього природного середовища Малиновського району міста Одеси, МФО 818011, код ЄДРПОУ отримувача 23213460, отримувач –ГУДКУ в Одеській області, код бюджетної класифікації 24062100, символ звітності банку-331, балансовий рахунок 3311.
У задоволенні решти позовних вимог –відмовити.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання постанови у порядку ст.160,167 КАС України.
Суддя
09 лютого 2011 року