Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 526/3947/25
Провадження № 2/526/522/2026
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
29 травня 2026 року Гадяцький районний суд Полтавської області у складі головуючого судді Черкова В.Г., при секретарі судового засідання Лопушняк Т.П., за участі представника позивача-відповідача Мольченко О.С., представника відповідача-позивача Савченко Б.А., розглянувши в м. Гадяч у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Гадячгаз» про визнання дій незаконними, зобов`язання відновити газопостачання та відшкодування моральної шкоди та зустрічним позовом Приватного акціонерного товариства «Гадячгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу,
в с т а н о в и в:
Представник позивача-відповідача звернувся до суду з позовом, в якому зазначив, що ОСОБА_1 (далі Позивач-відповідач, Споживач) є споживачем послуг з розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , та 08.09.2025 представники ПрАТ «Гадячгаз» (далі Відповідач-позивач, Товариство) без письмового повідомлення незаконно проникли на територію вказаного домоволодіння, де припинили газопостачання, встановивши пломбу № R34587927. В подальшому, 17.12.2025 представниками Товариства знову незаконно проникли через огорожу на територію цього ж домоволодіння. Вважає, що відключення газопостачання відбулося з порушенням Кодексу ГРМ, оскільки відсутнє повідомлення, а Споживач не має заборгованості. Вказує, що припинення газопостачання в опалювальний сезон та зухвале проникнення на приватну територію спричинило Споживачу моральні страждання, які оцінює в 75000 грн. З урахування цього, просить визнати дії Товариства щодо припинення газопостачання 08.09.2025 та 17.12.2025 незаконними та протиправними, зобов`язати Відповідача-позивача відновити газопостачання будинку Споживача, стягнути моральну шкоду у розмірі 75000 грн., а також судові витрати на представництво Споживача у розмірі 10000 грн.
Ухвалою суду від 13 січня 2026 року відкрито провадження по справі, призначено справу до розгляду у порядку спрощеного провадження без виклику сторін та надано відповідачу строк для подання клопотання про розгляд справи з повідомленням сторін.
Ухвалою суду від 29 січня 2026 відмовлено в задоволенні заяви ОСОБА_2 про забезпечення позову.
Постановою Полтавського апеляційного суду від 22.04.2026 ухвалу суду від 29.01.2026, постановлено нову ухвалу, якою в порядку забезпечення позову заборонено Приватному акціонерному товариству «Гадячгаз» вчиняти дії по припиненню, обмеженню розподілу природного газу на об`єкті газопостачання споживача - житловому будинку за адресою: АДРЕСА_2 до набрання законної сили рішенням суду у цій справі.
До суду надійшла зустрічна позовна заява представника ПрАТ «Гадячгаз», яка мотивована тим, що Товариство здійснює господарську діяльність та має ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, споживачем цих послуг є Позивач-відповідач. 08.09.2025 працівниками Товариства за адресою: АДРЕСА_2 , було виявлено витік газу на вимикаючому пристрої, що на вводі в будинок та з метою ліквідації аварійної ситуації Споживачу було припинено газопостачання шляхом опломбування, про що складено акт припинення газопостачання. Споживача було повідомлено листом про припинення газопостачання та з жодними заявами вона до Товариства не зверталася. 17.12.2025 під час проведення слідчого експерименту у кримінальному провадженні за вказаною адресою Споживача було виявлено несанкціоноване відновлення газопостачання у зв`язку з чим в присутності працівників поліції та незаінтересованої особи повторно було припинено газопостачання шляхом опломбування, а також складено Акт про порушення від 17.12.2025 № 1511. Споживачу було направлено повідомлення про необхідність прибуття на засідання комісії з розгляду складеного Акту про порушення, але Споживач, належним чином будучи повідомленою, на засідання комісії не прибула. Рішенням комісії від 14.01.2026, яке оформлене протоколом, було розраховано збитки Товариства у вигляді необлікованих обсягів природного газу внаслідок протиправних дій Споживача, які складають 13094 грн. Просить стягнути зі Споживача вказану вартість необлікованих (донарахованих) об`ємів природного газу у розмірі 13094 грн., а також судові витрати.
Ухвалою суду від 03 лютого 2026 року прийнято до розгляду зустрічну позовну заяву, об`єднано в одне провадження позови та здійснено перехід з розгляду в порядку спрощеного провадження в загальне позовне провадження з призначенням підготовчого засідання на 03.03.2026.
Ухвалою суду від 17 березня 2026 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду на 16.04.2026.
Представник Позивача-відповідача в судовому засіданні режимі відеоконференції підтримав первісну позовну заяву та просить її задовольнити, заперечував проти задоволення зустрічного позову.
Представник Відповідача-позивача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог за первісним позовом, а зустрічну позовну заяву підтримав та просить її задовольнити.
Судом встановлено наступне.
З копії витягу є ЄРДР від 24.09.2025 № 12025175560000151 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 162 КК України, вбачається, що до відділення поліції № 1 Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області надійшла заява ОСОБА_1 про те, що 08.09.2025 співробітники ПрАТ «Гадячгаз» незаконно проникли до належного їй господарства за адресою: АДРЕСА_1 , чим порушили недоторканість її житла.
З довідки ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз» від 21.12.2025 № 4121025-В видно, що за адресою: АДРЕСА_2 , не має заборгованості за користування природним газом (о/р НОМЕР_1 ).
Приватне акціонерне товариство «Гадячгаз» здійснює господарську діяльність та має ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу в межах території, визначеної постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 15.06.2017 р. № 775 «Про видачу ліцензії на розподіл природного газу ПрАТ «ГАДЯЧГАЗ»», з урахуванням змін внесених постановою НКРЕКП від 16.12.2020 р. № 2510.
З копії Акту про припинення газопостачання від 08.09.2025 № 1511 вбачається, що за адресою: АДРЕСА_2 , відключено устаткування запірний пристрій на вводі, опломбовано пломбою № R34587927. Причина відключення порушення ПТЕСГ п. 5 глави 5 розділу V, а саме: наявність витоку газу на вимикаючому пристрої, що на вводі в будинок.
Листом Товариства від 08.09.2025 № 8/8/09, який направлений поштою та отриманий Споживачем 12.09.2025, повідомлено Споживача про припинення газопостачання за адресою: АДРЕСА_2 .
З копії Акту припинення газопостачання від 17.12.2025 № 1511 вбачається, що за адресою: АДРЕСА_2 , відключено газопостачання, причина відключення несанкціоноване відновлення газопостачання шляхом зриву пломби на запірному пристрої на вводі, виявлено витік газу на запірному пристрої.
З копії Акту про порушення від 17.12.2025 № 1511 видно, що встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: пп. 2, п. 1, гл. 2, розділ ХІ несанкціоноване відновлення газопостачання шляхом зривання пломби № R34587927 на запірному пристрої на вводі, встановленої згідно акту припинення від 08.09.2025 № 1511, внаслідок чого здійснюється несанкціонований відбір природного газу та об`єкті споживача, оскільки кран знаходиться у відкритому стані. Розгляд складеного акту відбудеться 26.12.2025 о 10 годині.
Листом Товариства від 17.12.2025 № 2614/1749/06 який направлений поштою та отриманий Споживачем 27.12.2025, повідомлено Споживача, що розгляд складеного акту про порушення від 17.12.2025 № 1511 відбудеться 26.12.2025 о 10 годині.
Листом Товариства від 29.12.2025 № 2686/1793/06 який направлений поштою та отриманий Споживачем 30.12.2025, повідомлено Споживача що розгляд складеного акту про порушення від 17.12.2025 № 1511 відбудеться 14.01.2026 о 10 годині.
З копії протоколу засідання комісії Товариства з рогляду актів про порушення та проведення експертизи ЗВТ та пломб від 14.01.2026 № 1511 вбачається, що було розглянуто Акт про порушення від 17.12.2025 № 1511 та вирішено задовольнити повністю Акт про порушення від 17.12.2025 № 1511, провести нарахування необлікованих об`ємів природного газу та змінити їх режим нарахування споживачу ОСОБА_1 відповідно до пункту 2 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ та пред`явити до сплати вартість необлікованих об`ємів природного газу за адресою: АДРЕСА_2 .
З Акту-розрахунку необлікованих об`ємів природного газу відповідно до підпункту 2 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ вбачається, що за період з 08.09.2025 по 17.12.2025 Споживачу нарахованого вартість необлікованих (донарахованих) об`ємів природного газу у розмірі 13094 грн.
Листом Товариства від 15.01.2026 № 101/06, який направлений поштою та отриманий Споживачем 16.01.2026, направлено Споживачу рахунок на оплату (відшкодування витрат необлікованого об`єму природного газу) від 15.01.2026 № 49 на суму 13094 грн.
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (частина перша статті 15, частина перша статті 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України)).
Предметом спору у справі є визнання дій щодо припинення газопостачання неправомірними, поновлення надання послуг із газопостачання Споживача, відшкодування спричиненої моральної шкоди за первинним позовом та стягнення вартості необлікованих (донарахованих) об`ємів природного газу за зустрічним позовом.
Питання надання послуг розподілу природного газу побутовим споживачам врегульовано Кодексом газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2496 (далі- Кодекс ГРМ), Правилами безпеки систем газопостачання затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 15.05.2015 №285 (далі- Правила безпеки систем газопостачання), Типовим договором розподілу природного газу затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі- НКРЕКП) від 30.09.2015 №2498.
Правовідносини між Товариством та Споживачем регулюються договором про розподіл природного газу. Типовий договір розподілу природного газу побутовим споживачам, є публічним. Зазначений договір укладається шляхом підписання заяви - приєднання побутового споживача до умов договору розподілу природного газу, підтвердженням такого приєднання до умов договору є вчинення споживачем певних дій, щодо укладення договору розподілу природного газу, в тому числі повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунку Оператора ГРМ та/або споживання природного газу.
У даній справі за первісним позовом, встановлено та не заперечувалося сторонами, що Позивач-відповідач є споживачем послуг із газопостачання, в тому числі щодо розподілу природного газу, останнє з яких надає Товариство, за адресою: АДРЕСА_2 .
За статтею 37 Закону України "Про ринок природного газу" оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах.
Відповідно до пунктів 2, 4, 7 частини другої статті 38 Закону України "Про ринок природного газу" з метою виконання функцій, передбачених частиною першою статті 37 цього Закону, оператор газорозподільної системи зобов`язаний: вживати заходів з метою забезпечення безпеки постачання природного газу, в тому числі безаварійної та безперебійної роботи газорозподільної системи; вживати заходів для підвищення раціонального використання енергоресурсів та охорони довкілля під час здійснення своєї господарської діяльності; вживати інших заходів, необхідних для безпечної та стабільної роботи газорозподільної системи, що передбачені цим Законом або не суперечать законодавству.
Згідно з пунктом 5.7 Правил безпеки систем газопостачання підлягає відключенню від системи газопостачання обладнання житлових і громадських будинків із встановленням заглушки за умови: наявності витоків газу; несправної автоматики безпеки; несправностей оголовків димових і вентиляційних каналів; відсутності тяги в димових і вентиляційних каналах; самовільного підключення газових приладів і пристроїв споживача до системи газопостачання; незабезпечення власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем)) технічного обслуговування згідно з вимогами пункту 5.4 цієї глави; невідповідності системи газопостачання житлового будинку проектній та виконавчо-технічній документації.
Відповідно до підпункту 8 пункту 1 глави 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням Правил безпеки систем газопостачання та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, зокрема, у випадку визнання в установленому порядку аварійним станом газорозподільної системи та/або ліквідація наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт.
Судом встановлено, що 08.09.2025 газопостачання Споживача було припинено у зв`язку з наявністю витоку газу на вимикаючому пристрої, що на вводі в будинок, що підтверджене відповідним актом, а також 17.12.2025 у зв`язку з несанкціонованим відновленням газопостачання шляхом зривання пломби № R34587927 на запірному пристрої на вводі.
Припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування (пункт 5 глави 7 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем).
У пункті 6 глави 7 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що відновлення газопостачання (розподілу природного газу) здійснюється Оператором ГРМ протягом двох робочих днів у містах та п`яти календарних днів у сільській місцевості за письмовим зверненням споживача (його постачальника) про відновлення газопостачання (розподілу природного газу) та після усунення порушень (за їх наявності) і відшкодування Оператору ГРМ витрат на припинення та відновлення газопостачання (розподілу природного газу).
У пункті 9 розділу ХІІІ Кодексу газорозподільних систем визначено, що у разі виникнення аварії або надзвичайної ситуації, яка загрожує безпеці функціонування ГРМ, Оператор ГРМ негайно вживає заходів, які мають на меті усунення аварійної ситуації, а також відновлення належної роботи ГРМ згідно з планом локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій, розробленим відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до пункту 8.13 Правил безпеки систем газопостачання роботи з ліквідації наслідків аварій повинні виконуватися експлуатаційними підрозділами газорозподільних підприємств (службою аварійно-відновлювальних робіт та/або службою підземних газопроводів) після локалізації аварійної ситуації. Після усунення причин аварійних відключень газових мереж споживачів в населених пунктах газорозподільне підприємство повинно відновити подачу газу в газові мережі з дотриманням вимог порядку пуску газу, який затверджується керівником газорозподільного підприємства.
У статті 40 Закону України «Про ринок природного газу» зазначено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому Кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
Положення пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС визначають види порушень споживача внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, до яких зокрема належить несанкціоноване відновлення газоспоживання.
Відповідно до п. 2 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРС, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
За змістом глави 7 розділу VІ КГС оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням Правил безпеки систем газопостачання та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках: 1) несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу; 2) отримання від Оператора ГТС повідомлення про припинення розподілу природного газу споживачу у випадках: відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника у відповідному розрахунковому періоді; відсутності підтвердженої номінації у діючого постачальника на обсяги транспортування природного газу для потреб споживача; 3) подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов`язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання; 4) відмова споживача від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти Оператора ГРМ, з урахуванням Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу»; 5) розірвання договору розподілу природного газу; 6) несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ; 7) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 8) визнання в установленому порядку аварійним станом газорозподільної системи та/або ліквідація наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт; 9) наявність заборгованості за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ; 10) необґрунтована відмова від підписання акту наданих послуг та/або акту приймання-передачі природного газу (норма застосовується по об`єкту споживача, що не є побутовим); 11) відмова представникам Оператора ГРМ в доступі на об`єкти або земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система та/або газове обладнання, та/або комерційний вузол обліку газу, для здійснення контролю відповідності встановленого газоспоживаючого обладнання проєктній документації, обстеження газових мереж до ВОГ та/або газоспоживаючого обладнання; 12) в інших випадках, передбачених законодавством.
Абзац 2 пункту 4 глави 7 розділу VІ КГС передбачає, що при припиненні (відновленні) розподілу природного газу на об`єкт споживача складається акт у двох примірниках, один з яких залишається у споживача. При складанні акту про припинення розподілу природного газу Оператор ГРМ зазначає в ньому про наслідки несанкціонованого відновлення газоспоживання, передбачені цим Кодексом, а також обов`язково фіксує фактичні показання лічильника газу на дату припинення газопостачання (розподілу природного газу), за винятком випадків відмови в доступі до об`єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).
Відповідно до пункту 6 глави 7 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем відновлення газопостачання (розподілу природного газу) здійснюється Оператором ГРМ протягом двох робочих днів у містах та п`яти календарних днів у сільській місцевості за письмовим зверненням споживача (його постачальника) про відновлення газопостачання (розподілу природного газу) та після усунення порушень (за їх наявності) і відшкодування Оператору ГРМ витрат на припинення та відновлення газопостачання (розподілу природного газу).
Пунктом 9 розділу ХІІІ Кодексу газорозподільних систем визначено, що у разі виникнення аварії або надзвичайної ситуації, яка загрожує безпеці функціонування ГРМ, Оператор ГРМ негайно вживає заходів, які мають на меті усунення аварійної ситуації, а також відновлення належної роботи ГРМ згідно з планом локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій, розробленим відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до пункту 8.13 Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, роботи з ліквідації наслідків аварій повинні виконуватися експлуатаційними підрозділами газорозподільних підприємств (службою аварійно-відновлювальних робіт та/або службою підземних газопроводів) після локалізації аварійної ситуації.
Після усунення причин аварійних відключень газових мереж споживачів в населених пунктах газорозподільне підприємство повинно відновити подачу газу в газові мережі з дотриманням вимог порядку пуску газу, який затверджується керівником газорозподільного підприємства.
У постанові Верховного Суду від 15 грудня 2021 року у справі № 185/2596/20 викладено висновок про те, що "споживач є слабшою стороною в зобов`язанні, він підлягає особливому правовому захисту і це звужує дію принципу рівності учасників цивільно-правових відносин і дію принципу свободи договору. Також звуження дії цих принципів відбувається з урахуванням критеріїв справедливості, добросовісності, пропорційності та розумності. При цьому держава має підтримувати на засадах пропорційності розумний баланс між інтересом виконавця (суб`єкта господарювання, який виконує роботи або надає послуги) та охоронюваними законом інтересами споживачів. Одн очасно держава убезпечує і добросовісного виконавця послуг від можливих зловживань з боку споживачів".
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) зауважує, що принцип "процесуальної рівності сторін" передбачає, що у випадку спору, який стосується приватних інтересів, кожна зі сторін повинна мати розумну можливість представити свою справу, включаючи докази, в умовах, які не ставлять цю сторону в істотно більш несприятливе становище стосовно протилежної сторони (рішення ЄСПЛ у справі "Домбо Бехеєр Б. В. проти Нідерландів").
У своїй діяльності ЄСПЛ керується принципом пропорційності, тобто дотримання "справедливого балансу", враховуючи те, що заінтересована особа не повинна нести непропорційний та надмірний тягар. Конкретному приватному інтересу повинен протиставлятися інший інтерес, який може бути не лише публічним (суспільним, державним), але й іншим приватним інтересом, тобто повинен існувати спір між двома юридично рівними суб`єктами, кожен з яких має свій приватний інтерес, перебуваючи в цивільно-правовому полі.
Отже, має існувати розумне співвідношення (пропорційність) між метою, досягнення якої передбачається, та засобами, які використовуються для її досягнення.
Демократичне суспільство характеризується плюралізмом, терпимістю, широтою поглядів. Таким чином, держава має позитивне зобов`язання із забезпечення процедурних гарантій від свавілля як умову обґрунтованості втручання в права. Щоб втручання було визнано "необхідним у демократичному суспільстві", воно повинно бути обґрунтовано "гострою соціальною необхідністю". Причини, що наводяться судами для обґрунтування оскарженого заходу, повинні бути достатніми і стосуватися справи.
Судом при розгляді даної справи береться, серед іншого баланс інтересів сторін спору, а також предмет пропорційності втручання у право Споживача на нормальне життя. Питання щодо припинення користування газопостачанням у контексті пропорційності застосування такого заходу має оцінюватися з урахуванням обставин щодо можливості відновити припинену не з вини Споживача послугу.
Тобто суд вважає вимогу, щодо відновлення газопостачання, такою що підлягає задоволенню, і розцінює заяви про забезпечення позову та неодноразові висловлювання в суді щодо обмеження побуту, як заяви про відновлення газопостачання. Оскільки це буде відповідати принципам рівності сторін та гуманізму з боку держави.
В той же час, посилання Споживача на незаконність дій Товариства щодо припинення газопостачання судом відхиляються, оскільки це не доведено належними і допустимими доказами, а посилання на наявність повідомлення в поліцію та витягу з ЄРДР стосується факту, на думку Споживача, порушення недоторканості житла, а не припинення газопостачання.
Посилання представника Споживача про ігнорування процедури повідомлення про припинення газопостачання, судом відхиляються, оскільки в даному випадку припинення газопостачання відбулося не через наявності заборгованості за спожитий газ, а через наявність аварійної ситуації (витоку газу), що зі свого боку не спростовано Споживачем.
Щодо розгляду зустрічного позову.
Відповідно до частини першої статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
У статті 13 Закону України «Про ринок природного газу» визначені права та обов`язки споживача, зокрема, споживач зобов`язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом (пункт 3 частини другої, частина третя цієї статті).
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 59 Закону України «Про ринок природного газу», правопорушенням на ринку природного газу, зокрема є несанкціонований відбір природного газу.
Відповідно до підпункту 1 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить: несанкціоноване відновлення газоспоживання.
Згідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ несанкціоноване відновлення газоспоживання виявлений після складання акта про припинення розподілу природного газу (газопостачання) та/або пломбування запірних пристроїв чи встановлення інвентарної заглушки факт несанкціонованого втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом зривання або пошкодження пломб на запірних пристроях, засувках на вводі на об`єкт споживача, пошкодження або зняття інвентарних заглушок тощо, внаслідок чого здійснюється чи є можливість несанкціонованого відбору природного газу на об`єкті споживача (окремих його газових приладах чи пристроях), у тому числі поза обліком. Несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під`єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу. Несанкціонований відбір природного газу відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу.
Відповідно до пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Згідно до пункту 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. При складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;
4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Згідно до пункту 10 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
Складений відносно Споживача розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу не оспорювався і ним не було наведено власного контррозрахунку, який би спростовував розрахунок, наданого Товариством.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина четверта статті 263 ЦПК України).
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 04 квітня 2019 року у справі № 535/868/18, зазначено, що «суди попередніх інстанцій вірно вказали, що перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування здійснюється у випадку доведеності пошкодження лічильника газу або робота комерційного ВОГ чи його складових у позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, але ПАТ «Полтавагаз» не доведено вчинення відповідачем таких дій, зокрема, актом експертизи лічильника газу від 02 березня 2018 року № 10608 встановлено факт зупинки відлікового механізму при дії спрямованого магнітного поля, однак не доведено та не встановлено факту впливу стороннього фактору на результати вимірювання або викривлення даних обліку природного газу».
Схожі справи щодо нарахуванням оператором ГРМ вартості необлікованого об`єму природного газу внаслідок встановлення факту здійснення несанкціонованого втручання у роботу засобу вимірювальної техніки (ЗВТ/комерційного ВОГ/лічильника газу) переглядались Верховним Судом у господарських справах № 914/2384/17, № 916/1656/17, в який зроблено висновок, що несанкціонованим втручанням є не лише доведення факту пошкодження конструкції ЗВТ/лічильника, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням).
Посилання представника Споживача на те що позови не взаємопов`язані, то суд їх відхиляє, оскільки право подати зустрічний позов має відповідач (ст. 49 ЦПК України) та такий позов було вже подано після як повторного припинення газопостачання 17.12.2025 та розгляду акту про порушення 14.01.2026. Більш того, позовні вимоги Споживача про визнання дій незаконними та протиправними в частині припинення газопостачання 08.09.2025 і 17.12.2025, пов`язані із зустрічними позовними вимогами.
Проте суд погоджується, що дійсно подання зустрічного позову значно затягнуло розгляд справи і заяви могли бути розглянуті окремо в спрощеному провадженні. Але доказів того, що ПрАТ «Гадячгаз» зробив це навмисно, з метою вплинути на сторону, у суду немає.
Враховуючи, що факт порушення Кодексу газорозподільних систем за адресою: Споживачем знайшов своє підтвердження, матеріали справи не містять інформації щодо оскарження відповідачем дій або бездіяльності ПрАТ «Гадячгаз» при складанні акту про порушення відповідачем, або порушення позивачем процедури проведення засідання по розгляду акту про порушення або порушення позивачем процедури розгляду та затвердження акту про порушення, а рішення комісії і розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості прийняті у межах повноважень комісії та відповідають розрахункам (формулам) і приписам глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, суд вважає про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за необлікований (донарахований) об`єм природного газу у розмірі 13094 грн.
Згідно п. 4 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування
Тобто за зберігання пломби відповідає споживач, і підстав вважати, що пломбу було пошкоджено іншою особою у суду немає.
Щодо відшкодування моральної шкоди.
Згідно з ч.ч. 1-2 ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» захист прав споживачів, передбачених законодавством, здійснюється судом. При задоволенні вимог споживача суд одночасно вирішує питання щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Пунктом 2 глави 6 розділу XI Кодексу ГРМ передбачено, що, у разі якщо безпідставне припинення газопостачання завдало споживачеві матеріальної та/або моральної шкоди, оператор ГРМ відшкодовує її у добровільному порядку або за рішенням суду.
Згідно з ч. 1 ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, установлених ч. 2 цієї статті.
При цьому розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди визначається судом залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.
Суд повинен з`ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 15 грудня 2020 року у справі №752/17832/14-ц дійшла висновку про те, що, визначаючи розмір відшкодування, суд має керуватися принципами розумності, справедливості та співмірності. Розмір відшкодування моральної шкоди має бути не більшим, ніж достатньо для розумного задоволення потреб потерпілої особи, і не повинен приводити до її безпідставного збагачення. Визначення розміру відшкодування залежить від таких чинників, як характер і обсяг страждань (фізичного болю, душевних і психічних страждань тощо), яких зазнав позивач, можливості відновлення немайнових втрат, їх тривалість, тяжкість вимушених змін у його життєвих і суспільних стосунках, ступінь зниження престижу, репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану, і сама можливість такого відновлення у необхідному чи повному обсязі. Тобто суд повинен з`ясувати усі доводи позивача щодо обґрунтування ним як обставин спричинення, так і розміру моральної шкоди, дослідити надані докази, оцінити їх та визначити конкретний розмір моральної шкоди.
Суд вважає, що діями Товариства щодо припинення газопостачання Споживачу не було заподіяно моральну шкоду, оскільки такі дії були здійснені для усунення витоку газу (аварійна ситуація), про що Споживач був належним чином повідомлений та жодних додаткових зусиль для відновлення своїх прав не вчиняв, окрім як звернення до поліції.
Отже, спричинення моральної шкоди Споживачу суд вважає недоведеним.
За змістом статей 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (стаття 89 ЦПК України).
З урахуванням викладеного, позовні вимоги за первісним позовом слід задовольнити частково, а саме: зобов`язати відновити газопостачання, а в задоволенні решти позовних вимог за первісним позовом відмовити, а зустрічну позовну заяву слід задовольнити.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з ПрАТ «Гадячгаз» на користь держави необхідно стягнути судовий збір у розмірі 1331,40 гривень, оскільки Споживача звільнено від сплати судового збору у силу положень Закону України «Про захист прав споживачів».
Стосовно стягнення зі Споживача на користь Товариства судового збору у розмірі 3328 грн., то в цьому слід відмовити, оскільки зустрічна позовна заява подана в межах первинного позову про захист прав споживачів, де Споживач звільнена від сплати судового збору, але компенсувати за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Стягнення витрат на представництво Споживача у розмірі 10000 грн. задоволенню не підлягає, оскільки витрати на юридичні послуги, надані стороні у справі іншою, ніж адвокат, особою, не належать до витрат на професійну правничу допомогу та не можуть бути відшкодовані в порядку частини 4 статті 137, частини 7 статті 139 та частини 3 статті 141 ЦПК України (постанова Великої Палати ВС, зроблений в постанові від 13 липня 2022 року у справі № 496/3134/19).
Відповідно до ч. 7 ст. 158 ЦПК України у разі ухвалення судом рішення про задоволення позову заходи забезпечення позову продовжують діяти протягом дев`яноста днів з дня набрання вказаним рішенням законної сили або можуть бути скасовані за вмотивованим клопотанням учасника справи.
Керуючись ст. 12, 81, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд -
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Гадячгаз» про визнання дій незаконними, зобов`язання відновити газопостачання та відшкодування моральної шкоди задовольнити частково.
Зобов`язати Приватне акціонерне товариство «Гадячгаз» власним коштом відновити газопостачання житлового будинку ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Гадячгаз» на користь держави судовий збір у розмірі 1 331 (одна тисяча триста тридцять одна) гривня 40 копійок.
Заходи забезпечення позову, застосовані постановою Полтавського апеляційного суду від 22.04.2026, продовжують діяти протягом дев`яноста днів з дня набрання вказаним рішенням законної сили або можуть бути скасовані за вмотивованим клопотанням учасника справи.
Зустрічну позову Приватного акціонерного товариства «Гадячгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ПрАТ «Гадячгаз» вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 13 094 (тринадцять тисяч дев`яносто чотири) грн.
Компенсувати Приватному акціонерному товариству «Гадячгаз» судовий збір в розмірі 3 328 (три тисячі триста двадцять вісім) грн. за подання зустрічної позовної заяви за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено та підписано 29 травня 2026 року.
Повне найменування сторін:
Позивач-відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .
Відповідач-позивач: Приватне акціонерне товариство «Гадячгаз», код ЄДРПОУ 05524660, адреса: 37300, Полтавська область, Миргородський район, м. Гадяч, вул. Будька, 26 А.
Головуючий: В. Г. Черков