Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 травня 2026 року м. Київ справа №320/2252/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві , в якому просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградський області №2627400012088 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 08.07.2024, з зарахуванням до страхового стажу періоду отримання нею матеріальної допомоги по безробіттю з 24.04.1998 по 20.10.1998 та з 05.07.2001 по 31.12.2001.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що звернулась до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії, однак Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відмовлено у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду залучено в якості співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог та вказує, що за результатами розгляду заяви та доданих документів пенсійним органом було прийнято правомірне рішення, оскільки відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у позивача відсутній необхідний страховий стаж.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Роменським МРВ УМВС України в Сумській області, 30.12.1999.
Відповідно до довідки Роменської філії Сумського обласного центру зайнятості ОСОБА_1 перебувала на обліку, як безробітна, в Роменському міськрайонному центрі зайнятості населення та отримувала допомогу у період:
- відповідно пп. а. п. 1. ст. 29 Закону України "Про зайнятість населення" розпочато допомогу по безробіттю 08.07.1997 (наказ №2008 від 08.07.1997);
- відповідно пп. з п. 1. ст. 30 Закону України "Про зайнятість населення" припинено допомогу по безробіттю 07.04.1998 (наказ №2468 від 24.04.1998);
- відповідно п. 1. ст. 31 Закону України "Про зайнятість населення" розпочато матеріальну допомогу по безробіттю 24.04.1998 ( наказ №2468 від 24.04.1998);
- відповідно пп. з п. 1. ст. 30 Закону України "Про зайнятість населення" припинено матеріальну допомогу по безробіттю 20.10.1998 (наказ №2468 від 24.04.1998);
- відповідно пп. а. п. 1. ст. 29 Закону України "Про зайнятість населення" розпочато допомогу по безробіттю 26.07.2000 (наказ №2415 від 04.05.2000);
- відповідно пп. з п. 1. ст. 30 Закону України "Про зайнятість населення" припинено допомогу по безробіттю 21.04.2001 (наказ №1720 від 05.07.2001);
- відповідно п. 1. ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" розпочато матеріальну допомогу по безробіттю 05.07.2001 (наказ "1720 від 05.07.2001);
- відповідно пп. 12 п. 1. ст. 31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" припинено матеріальну допомогу по безробіттю 31.12.2001 (наказ №1720 від 05.07.2001);
- відповідно п.п. 2,4 ст.22 та п.2 ст. 23 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" розпочато допомогу по безробіттю 15.10.2003 (наказ №133 від 17.07.2003);
- відповідно пп. 12 п. 1. ст. 31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" припинено допомогу по безробіттю 10.07.2004 (наказ НТ040716 від 16.07.2004);
- відповідно п.п. 1,3,4 ст.22 та п.1 ст. 23 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" розпочато допомогу по безробіттю 15.03.2009 (наказ НТ090317 від 17.03.2009);
- відповідно пп. 13 п. 1. ст. 31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" припинено допомогу по безробіттю 29.04.2009 (наказ НТ090430 від 30.04.2009).
З матеріалів справи вбачається, що 08.07.2024 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про призначення пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, відповідно до екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань, було прийнято рішення від 15.07.2024 №262740012088 відмовлено у призначенні пенсії за віком.
У даному рішенні відповідач зазначив, що відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" правом на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років за наявності страхового стажу, зокрема в період з 01 січня по 31 грудня 2024 - 31 рік. У разі відсутності страхового стажу, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки за наявності страхового стажу в період з 01.01.2027 по 31.12.2027 - від 24 до 34 років; після досягнення віку 65 років - за наявності страхового стажу від 15 до 25 років.
Вік заявника 60 років, страховий стаж становить 22 роки 10 місяців 15 днів.
До страхового стажу не зараховано період отримання допомоги по безробіттю з 15.03.2009 по 29.04.2009 згідно з трудовою книжкою НОМЕР_2 , оскільки запис про припинення виплати допомоги по безробіттю не завірений печаткою.
Право на призначення пенсії набуде після досягнення 65 річного віку, з 26.07.2029.
Позивач звернулась до пенсійного органу із скаргою на рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Листом від 11.09.2024 №38232-45095/К-03/8-2800/24 Пенсійним фондом України за результатами розгляду скарги позивача від 08.08.2024 повідомило, що Головному управлінню пенсійного фонду України в Кіровоградській області доручено повернутись до питання визначення права на призначення позивачу пенсії за віком на підставі заяви від 08.07.2024 з урахуванням до страхового стажу періоду отримання допомоги по безробіттю з 15.03.2009 по 29.04.2009. Також зазначено, що відповідно до ст. 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" не передбачено зарахування періоду отримання матеріальної допомоги по безробіттю, тому підстав для зарахуванню до страхового стажу періодів з 24.04.1998 по 20.10.1998 та з 05.07.2001 по 31.12.2001 немає.
В подальшому Головним управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянуто заяву позивача від 08.07.2024 про призначення пенсії за віком та прийнято рішення від 17.09.2024 №262740012088, яким відмовлено в призначенні пенсії.
У вказаному рішенні відповідач зазначив, що відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" правом на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років за наявності страхового стажу, зокрема в період з 01 січня по 31 грудня 2024 - 31 рік. У разі відсутності страхового стажу, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки за наявності страхового стажу в період з 01.01.2027 по 31.12.2027 - від 24 до 34 років; після досягнення віку 65 років - за наявності страхового стажу від 15 до 25 років.
Вік заявника 60 років, страховий стаж становить 23 роки 1 день.
До страхового стажу зараховано всі періоди.
Право на призначення пенсії набуде після досягнення 65 річного віку, з 26.07.2029.
Листом від 25.09.2024 №37671-37276/К-02/8-2600/24 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило, що на виконання листа Пенсійного фонду України №38213-45095/К-03/9-2800/24 заява позивача про призначення пенсії за віком від 08.07.2024 розглянуто повторно. За результатами розгляду даної заяви та з урахуванням зауважень, викладених у листі від 11.09.2024, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області винесено повторно рішення від 17.09.2024 про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком у зв`язку з відсутністю, необхідного для призначення пенсії за віком, страхового стажу.
Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з позовом у цій справі, з приводу чого суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Статтею 26 Закону № 1058-IV передбачено, що право на призначення пенсії за віком у період з 01.01.2024 по 31.12.2024 мають особи після досягнення 60 років та за наявності страхового стажу 31 рік.
Відповідно статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Частиною четвертою статті 24 Закону №1058-IV передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
У свою чергу, відповідно до статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Приписами пункту ж частини 1 статті 4 Закону України «Про зайнятість населення» від 01 березня 1991 року №803-ХІІ (далі Закон - №803) (чинного на час призначення та отримання матеріальної допомоги по безробіттю) визначено, що держава гарантує працездатному населенню у працездатному віці в Україні: включення періоду перепідготовки та навчання нових професій, участі в оплачуваних громадських роботах, одержання допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги по безробіттю до загального трудового стажу, а також до безперервного трудового стажу.
Відповідно до статті 25 Закону №803) встановлено, що держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм такі види компенсацій:: а) надання особливих гарантій працівникам, вивільнюваним з підприємств, установ, організацій; б) виплата матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації; в) виплата в установленому порядку допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги по безробіттю; г) подання додаткової матеріальної допомоги безробітному громадянину і членам його сім`ї з урахуванням наявності осіб похилого віку і неповнолітніх дітей, які перебувають на його утриманні.
Відповідно до статті 28 Закону №803 допомога по безробіттю виплачується громадянам, які шукають роботу, крім осіб, які реєструються на підставі статті 26 цього Закону. Право на допомогу по безробіттю мають незайняті (непрацюючі) громадяни, визнані у встановленому порядку безробітними.
З аналізу вказаної норми вбачається, що законодавець розмежовує поняття допомога по безробіттю та матеріальна допомога по безробіттю.
Відповідно до частини 1 статті 31 Закону №803 безробітні після закінчення строку виплати допомоги по безробіттю можуть одержувати протягом 180 календарних днів матеріальну допомогу по безробіттю у розмірі до 75 процентів встановленої законодавством мінімальної заробітної плати за умови, що середньомісячний сукупний доход на члена сім`ї не перевищує встановленого законодавством неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Згідно пункту "а" частини 3 статті 56 Закону 1788-XII ( в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до стажу роботи зараховується будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в`язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.
У відповідності до абзацу 3 частини 1 статті 24 Закону №1058-IV період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності), допомогу по частковому безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та матеріальну допомогу в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.
Як зазначалось судом раніше, відповідно до довідки довідки Роменської філії Сумського обласного центру зайнятості:
- 24.04.1998 розпочато виплату матеріальної допомоги відповідно до п.1 ст.31 ЗУ «Про зайнятість населення»;
- 20.10.1998 припинена виплата матеріальної допомоги відповідно до п.1 ст.30 ЗУ «Про зайнятість населення»;
- 21.04.2001 розпочато виплату матеріальної допомоги відповідно до п. 1. ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття";
- 31.12.2001 припинена виплата матеріальної допомоги пп. 12 п. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Згідно з підпунктом з пункту 1 статті 30 Закону України «Про зайнятість населення» виплата допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги по безробіттю припиняється у разі закінчення строку їх виплати.
Відповідно до пп. 12 п. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 №1533-III (далі - Закон №1533) виплата допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги по безробіттю припиняється у разі закінчення строку їх виплати.
Відповідно до пунктом 12 частини 1 статті 1 Закону №1533, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає страхуванню на випадок безробіття та за який сплачено страхові внески (нею, роботодавцем).
Згідно з статтею 21 Закону №1533 страховий стаж обчислюється як сума періодів, протягом яких особа підлягала страхуванню на випадок безробіття та сплачувала страхові внески особисто або через рахунки роботодавця та роботодавцем.
Період, протягом якого застрахована особа була звільнена відповідно до цього Закону від сплати страхових внесків або отримувала виплати за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування, крім пенсій усіх видів, включається до страхового стажу.
До страхового стажу прирівнюється трудовий стаж, набутий працівником за час роботи на умовах трудового договору (контракту) до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, не зарахувавши позивачу періодів отримання матеріальної допомоги по безробіттю з 24.04.1998 по 20.10.1998 та з 05.07.2001 по 31.12.2001 відповідач діяв протиправно.
Враховуючи вище викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 17.09.2024 №262740012088 про відмову у призначенні пенсії за віком.
При цьому суд зазначає, що ефективним захистом прав позивача є зобов`язання відповідача зарахувати позивачу до страхового стажу періоди отримання матеріальної допомоги по безробіттю з 24.04.1998 по 20.10.1998 та з 05.07.2001 по 31.12.2001.
Щодо позовної вимоги про повторний розгляд заяви, суд зазначає наступне.
У силу абзацу тринадцятого пункту 4.2 Порядку №22-1 (у редакції постанови Пенсійного фонду від 16.12.2020 №25-1) після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до абзацу першого пункту 4.10 Порядку №22-1, після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
За таких обставин, оскільки у спірних відносинах компетентним органом для розгляду заяви позивача про призначення пенсії визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, то саме даний пенсійний орган має завершити процедуру призначення позивачу пенсії за віком.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 08.07.2024 про призначення пенсії за віком з урахуванням висновків суду.
Такий спосіб захисту прав позивача матиме наслідком дотримання судом основних принципів здійснення судочинства, не буде втручанням у дискреційні повноваження пенсійного органу, оскільки судом під час розгляду справи не надавалася оцінка про наявність чи відсутність у позивача загального страхового стажу, необхідного саме для призначення пенсії з урахуванням того, що згідно вимог статті 26 Закону №1058-IV право на призначення пенсії за віком після досягнення відповідного віку.
Таким чином, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення до суду позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Враховуючи задоволення позову, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору, підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 17.09.2024 №262740012088 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди отримання матеріальної допомоги по безробіттю з 24.04.1998 по 20.10.1998 та з 05.07.2001 по 31.12.2001.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.07.2024 про призначення пенсії за віком з урахуванням висновків суду.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) судовий збір у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять грн. 20 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (ЄДРПОУ 20632802).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Василенко Г.Ю.