Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
з питань закриття провадження у справі
29 травня 2026 року Справа №640/10858/19
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Михайлик А.С., розглянувши у письмовому провадженні клопотання відповідача про закриття провадження у справі за позовом Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи ЗАКАРПАТГАЗ до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання встановити обґрунтований тариф, -
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство Оператор газорозподільної системи ЗАКАРПАТГАЗ звернулося до суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - відповідач) про:
визнання протиправною бездіяльності з перегляду тарифу на послуги розподілу природного газу у бік економічно обґрунтованого;
зобов`язання встановити економічно обґрунтований тариф на послуги розподілу природного газу, в тому числі і включивши до структури такого тарифу:
- 313 425 787,69 грн без ПДВ - компенсації недоотриманої тарифної виручки по складовій Вартість газу на технологічні та власні потреби в 2014 - 2018 рр., а саме складову Компенсація різниці в цінах на ВТВ;
- 197 233 706,84 грн без ПДВ компенсації недоотриманої тарифної виручки внаслідок падіння обсягів газу:
- 43 774 304,83 грн. без ПДВ компенсації недоотриманої тарифної виручки на покриття матеріальних та інших витрат;
- 88 845 629,95 грн без ПДВ компенсації недоотриманої тарифної виручки на оплату праці.
Позов обґрунтовано тим, що АТ «ЗАКАРПАТГАЗ» є суб`єктом природної монополії, яке здійснює розподіл природного газу на території Закарпатській області та отримує плату за розподіл природного газу за тарифами, установленими НКРЕКП. Позивач указує, що протягом 2014-2018 років встановлений відповідачем тариф для позивача не включав компенсацій всіх необхідних для товариства витрат, включених до його структури, є економічно необґрунтованим та позбавляє товариство гарантованого нормативно-правовими актами НКРЕКП права здійснювати беззбиткову господарську діяльність з розподілу природного газу.
Позивач зазначив, що відповідач не здійснив перегляду тарифу за заявою АТ «ЗАКАРПАТГАЗ» шляхом включення до тарифу на послуги розподілу природного газу компенсації дефіциту коштів, що виник внаслідок тарифної політики НКРЕКП протягом 2014-2018 років, за якою до встановлених тарифів не було включено компенсацію недоотриманої тарифної виручки по зазначеним у позові складових.
Згідно з позовом бездіяльність відповідача призвела до нездійснення позивачу компенсації втрат за 2014-2018 роки по складових тарифу вартість газу на технологічні та власні потреби, недоотримана тарифна виручка внаслідок падіння обсягів газу, дефіцит коштів на покриття матеріальних та інших витрат, дефіцит коштів на оплату праці, джерела погашення для яких, окрім тарифу, відсутні
Відповідачем - НКРЕКП надано заяву про закриття провадження у справі на підставі пункту 8 частини першої статті 238 КАС України, обґрунтовану тим, що оскаржувані позивачем порушення були виправлені відповідачем, а незгода позивача із такими виправленнями, у сукупності із фактом зупинення з 01.01.2024 постановою НКРЕКП від 27.12.2023 № 2510 дії ліцензії позивача на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, не дає підстав для висновку, що повне відновлення його законних прав та інтересів можливе без визнання спірної бездіяльності протиправною після такого виправлення.
За змістом наданого до суду клопотання при розрахунку тарифів на послуги розподілу природного газу для АТ «ЗАКАРПАТГАЗ», що застосовувались з 01.04.2015 та були встановлені постановами НКРЕКП від 03.03.2015 № 510, від 30.06.2015 № 1895, від 24.09.2015 № 2392, від 29.12.2015 № 3167, від 24.03.2016 № 428 (зі змінами) структурами тарифів було передбачено компенсацію різниці в цінах на ВТВ за 2014 рік і І квартал 2015 року в сумі 15 815,9 тис. грн. та компенсацію недоотриманої тарифної виручки у зв`язку із зменшенням обсягів розподілу природного газу у 2014 році у сумі 35 807,4 тис. грн. Постановою НКРЕКП від 24.12.2019 № 3021 (зі змінами), враховано суму компенсацій витрат за попередні періоди у розмірі 44 861,1 тис. грн, що визначена, зокрема, з урахуванням необхідності фінансування компенсацій витрат, пов`язаних із різницею в цінах при закупівлі у 2015 2018 роках природного газу для виробничо технологічних витрат, нормативних та питомих втрат, недоотриманої тарифної виручки за 2017 2018 роки, а також з урахуванням результатів проведених заходів державного контролю. При розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу для АТ «ЗАКАРПАТГАЗ», встановленого постановою НКРЕКП від 30.12.2020 № 2770 (зі змінами), враховано суму компенсацій витрат за попередні періоди у розмірі 42 177,63 тис. грн, що визначена зокрема з урахуванням необхідності фінансування компенсацій: витрат, пов`язаних із різницею в цінах при закупівлі у 2015-2019 роках природного газу для виробничо-технологічних витрат, нормативних та питомих втрат, недоотриманої тарифної виручки за 2017-2019 роки, а також з урахуванням результатів проведених заходів державного контролю (розпорядження НКРЕКП від 02.11.2017 № 24-р). При визначенні та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу для АТ «ЗЗАКАРПАТГАЗ», встановленого постановою НКРЕКП від 22.12.2021 № 2748, суму коригування планованої річної тарифної виручки у розмірі 38 170,6 тис. грн визначено з урахуванням необхідності фінансування компенсацій: витрат, пов`язаних із різницею в цінах при закупівлі у 2015-2020 роках природного газу для виробничо технологічних витрат, нормативних та питомих втрат, недоотриманої тарифної виручки за 2017-2019 роки та з урахуванням результатів проведених заходів державного контролю, зокрема розпорядження НКРЕКП від 02.11.2017 № 24-р.
Постановою НКРЕКП від 16.11.2022 № 1465 «Про включення АТ «ЗАКАРПАТГАЗ» до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб`єктів ринку природного газу» АТ «ЗАКАРПАТГАЗ» включено до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб`єктів ринку природного газу, у зв`язку з чим Товариство є учасником процедури врегулювання заборгованості відповідно до Закону №1639. Постановою НКРЕКП 12.03.2024 № 495 «Про затвердження АТ «ЗАКАРПАТГАЗ» обсягів перевищення фактичної вартості послуг з розподілу природного газу над тарифною виручкою, передбаченою тарифами на розподіл природного газу» АТ «ЗАКАРПАТГАЗ» затверджено обсяги перевищення фактичної вартості послуг з розподілу природного газу над тарифною виручкою, передбаченою тарифами на розподіл природного газу за періоди надання послуг з розподілу природного газу, а саме за період до 31.12.2019 включно у сумі 935 048,09 тис. грн (без ПДВ), за період з 01.01.2020 по 31.10.2021 у сумі 357 356,64 тис. грн (без ПДВ) та за період з 01.11.2021 по 28.02.2022 включно у сумі 468 113,19 тис. грн (без ПДВ).
Відповідач зазначив, що обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Відповідно до клопотання вимога позивача встановити економічно обґрунтований тариф є похідною від основної вимоги АТ "Оператор ГТС "ЗАКАРПАТГАЗ" про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо перегляду тарифу у бік економічно обґрунтованого. Ураховуючи те, що Регулятором приймались рішення, які передбачали компенсацію втрат попередніх періодів і такі рішення на цей час не є спірними, НКРЕКП вважає, що добровільно у межах компетенції усунув указані позивачем порушення, що підтверджується відповідними постановами, а отже суд провадження у справі підлягає закриттю на підставі пункту 1 частини першої статті 238 КАС України.
Під час вирішення питання про наявність підстав для закриття провадження у справі суд виходить із наведеного нижче.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За умовами пункту 1 частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (пункт 1); добросовісно (пункт 5).
Згідно з частиною третьою статті 2 КАС України основними засадами (принципами) адміністративного судочинства, зокрема, є: верховенство права (пункт 1); змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі (пункт 4).
За правилами пункту 8 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб`єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Відповідно до частин першої - третьої статті 242 КАС рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Отже, виходячи із основних завдань та принципів, визначених нормами КАС України, вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин насамперед спрямоване на ефективний захист прав, свобод та інтересів особи від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Тому саме на адміністративні суди покладено обов`язок офіційного з`ясування усіх обставин справи, що мають значення для правильного вирішення спору, що і забезпечує ефективність такого захисту.
Із змісту пункту 8 частини першої статті 238 КАС України випливає, що провадження у справі на підставі цього пункту може бути закритим за таких умов:
- виправлення суб`єктом владних повноважень у справі щодо оскарження його рішень, дій або бездіяльності порушень у спосіб, що забезпечує повний та ефективний захист порушеного права;
- відсутності підстав вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Враховуючи особливості формування тарифів на послуги розподілу природного газу та наявність у нормативних актах НКРЕКП положень, що визначають процедуру розгляду заяв суб`єктів господарювання про перегляд діючих тарифів, оцінку бездіяльності НКРЕКП щодо розгляду заяв суб`єктів природних монополій стосовно зміни тарифів, шляхом включення сум компенсації витрат за попередні періоди необхідно здійснювати у співставленні структури тарифу на послуги розподілу природнього газу, затвердженого відповідною постановою Регулятора та заявленими АТ "Оператор ГТС "ЗАКАРПАТГАЗ" сумами компенсації.
Разом з тим, відповідно постанов НКРЕКП від 24.12.2019 № 3021, 30.12.2020 № 2770 та від 22.12.2021 № 2748 при розрахунку тарифів позивача не враховано суми компенсацій витрат за попередні періоди у відповідності до заявлених позивачем у позові складових та розмірах, у зв`язку з чим суд не бере до уваги доводи відповідача про те, що регулятором усунуті добровільно у межах компетенції оскаржувані позивачем порушення.
Суд зазначає, що в такому випадку існує спір про право, через що немає підстав для закриття провадження у справі на підставі п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України.
З огляду на зазначене та керуючись ст.ст. 238, 240, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про закриття провадження у справі, - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя А.С. Михайлик