Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"19" травня 2026 р. Cправа № 902/326/26
Господарський суд Вінницької області у складі головуючого судді Тварковського А.А.,
за участю секретаря судового засідання Соболєва В.А.,
прокурора - Іжаківської В.О.,
у відсутності решти учасників справи,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження матеріали справи
за позовом: Керівника Жмеринської окружної прокуратури Вінницької області (вул. Національна, 6а, м.Жмеринка, 23100) в інтересах держави в особі Барської міської ради (вул. Святого Миколая, 18, м.Бар, Жмеринський район, Вінницька область, 23000)
до: Комунального некомерційного підприємства "Барська міська лікарня" Барської міської ради (вул. Каштанова, 34В, м.Бар, Жмеринський район, Вінницька область, 23000)
до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерджі Трейд Груп" (вул. Івана Мазепи, 6, м. Київ, 01010)
про визнання додаткових угод недійсними та стягнення 117889,14 грн надмірно сплачених коштів,
В С Т А Н О В И В :
На розгляд Господарського суду Вінницької області в підсистемі ЄСІТС "Електронний суд" надійшла позовна заява Керівника Жмеринської окружної прокуратури Вінницької області в інтересах держави в особі Барської міської ради до Комунального некомерційного підприємства "Барська міська лікарня" Барської міської ради та Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерджі Трейд Груп" про визнання додаткових угод недійсними та стягнення 117889,14 грн надмірно сплачених коштів.
Ухвалою суду від 23.03.2026 відкрито провадження у справі № 902/326/26 за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 16.04.2026 о 09:30 год.
Під час підготовчого провадження у справі учасники справи скористалися правом на подання заяв по суті спору: відповідачем 2 подано відзив на позовну заяву (а.с. 220-225, т.1); прокурором - відповідь на відзив (а.с. 226-233, т.1).
За результатами слухання справи 16.04.2026 суд дійшов висновку про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 19.05.2026 о 09:30 год. Поряд з цим відхилено як необґрунтоване викладене у відзиві на позовну заяву клопотання відповідача 2 про залишення позову без розгляду, про що постановлено відповідні ухвали у протокольній формі.
На визначений час у судове засідання 19.05.2026 з`явився прокурор, який заявлений позов підтримав у повному обсязі. Повідомлені належним чином про дату, час та місце розгляду справи решта учасників справи (шляхом доставки ухвали від 21.04.2026) до електронних кабінетів ЄСІТС правом участі у судовому засіданні не скористалися. Поряд з цим в підсистемі ЄСІТС "Електронний суд" надійшла заява керівника Комунального некомерційного підприємства "Барська міська лікарня" Барської міської ради про розгляд справи за відсутності представника відповідача 1.
В обґрунтування заявлених позовних вимог прокурор зазначає, що за результатами процедури закупівлі між Товариством з обмеженою відповідальністю Енерджі Трейд Груп" та Комунальним некомерційним підприємством "Барська міська лікарня" Барської міської ради укладено Договір про постачання електричної енергії споживачу №111 від 23.03.2023 (Договір).
В подальшому між цими ж сторонами укладено ряд додаткових угод до Договору, відповідно до яких змінено ціну за одиницю товару.
Як стверджує прокурор, додаткові угоди №1 від 26.04.2023, №3 від 30.06.2023, №4 від 01.09.2023 та №5 від 01.12.2023 до Договору укладено без належного підтвердження коливання ціни на ринку електричної енергії в бік збільшення та внаслідок недотримання сторонами вимог чинного законодавства під час їх укладення, у зв`язку з чим прокурор просить визнати такі додаткові угоди недійсними та стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерджі Трейд Груп" безпідставно сплачені кошти за додатковими угодами на загальну суму 117889,14 грн.
Суть заперечень Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерджі Трейд Груп", викладених у відзиві на позовну заяву, зводиться до того, що прокурор не повинен вважатися альтернативним суб`єктом звернення до суду та необхідність представництва інтересів Барської міської ради прокурором не доведено. За таких обставин, відповідач 2 просив залишити позов без розгляду.
У відповіді на відзив відповідача 2 прокурор обґрунтовує, що його звернення до суду у цій справі є виключним та обумовлене сукупністю об`єктивних обставин, а саме:
- розпорядник бюджетних коштів та уповноважений орган місцевого самоврядування об`єктивно не забезпечили судового захисту інтересів територіальної громади, у тому числі у зв`язку з відсутністю фінансової можливості для сплати судового збору;
- уповноваженими суб`єктами понад три роки не вжито жодних заходів цивільно-правового характеру щодо визнання недійсними додаткових угод та повернення надмірно сплачених бюджетних коштів;
- існує реальна загроза безповоротної втрати бюджетних коштів, що унеможливить їх подальше використання за цільовим призначенням;
- спірні правовідносини мають публічно значущий характер, оскільки пов`язані з використанням бюджетних коштів у сфері охорони здоров`я та забезпечення функціонування закладу критичної соціальної інфраструктури;
- в умовах повномасштабної збройної агресії російської федерації неефективне та незаконне використання бюджетних коштів створює підвищений ризик порушення публічних інтересів та підриває фінансову стійкість територіальної громади;
- укладення додаткових угод з порушенням вимог Закону України "Про публічні закупівлі" та Бюджетного кодексу України порушує принципи законності, економності та ефективності використання бюджетних коштів.
Виключність судового захисту інтересів держави у цій справі зумовлена також особливим статусом електричної енергії як критично важливого ресурсу для територіальної громади в умовах воєнного стану. У період збройної агресії проти України електрична енергія набуває підвищеної публічної цінності, оскільки забезпечує безперервне функціонування об`єктів критичної інфраструктури, закладів охорони здоров`я, органів місцевого самоврядування та систем життєзабезпечення населення.
За таких умов будь-яке необґрунтоване підвищення ціни на електричну енергію або штучне коригування істотних умов договору не є нейтральним ринковим явищем, а має прямі негативні наслідки для фінансової спроможності територіальної громади та реалізації нею публічних функцій.
Поряд з цим прокурором дотримано порядку встановленого ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" при зверненні до суду.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
За результатами процедури закупівлі 23.03.2023 між Комунальним некомерційним підприємством "Барська міська лікарня" Барської міської ради (Споживач, відповідач 1) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енерджі Трейд Груп" (Постачальник, відповідач) укладено Договір №111 про постачання електричної енергії споживачу (Договір), відповідно до п. 2.1. якого за цим Договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб Споживача, ДК 021:2015-09310000-5 Електрична енергія (електрична енергія, а Споживач оплачує Постачальнику вартість поставленої (спожитої) електричної енергії (далі - Товар).
Очікувана кількість Товару за цим Договором становить: 358 917 кВт*год.
Пунктом 3.1. Договору визначено, що строк (термін) поставки (передачі) товару: по 1 грудня 2023 року включно.
Згідно із п. 5.1. Договору сума даного Договору становить 1 806 699,03 грн, що складається з кошторисних призначень. Ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим Договором становить 5,0337516 грн. з ПДВ.
Відповідно до п. 5.3. Договору зміна вартості (ціни) електричної енергії може відбуватися відповідно до умов Закону України "Про публічні закупівлі" за умови, що зазначені зміни не призведуть до збільшення суми визначеної в Договорі. Істотні умови не можуть змінюватись після його підписання до виконання зобов`язань Сторонами в повному обсязі, крім випадків, передбачених ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та із врахуванням "Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану України та протягом 90 днів дня його припинення або скасування", які затвердженні Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, а саме:
5.3.1. Зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків Споживача.
5.3.2. Не раніше, ніж через один місяць від дати початку постачання електричної енергії за цим Договором, Постачальник/Споживач може письмово звернутися з пропозицією про зміну ціни за одиницю товару (1 кВт/год, електрична енергія (активна)) у бік збільшення/зменшення. Така ціна (у разі збільшення) може змінюватись за одиницю товару (1 кВт/год, електрична енергія (активна)) до 10 відсотків та більше, пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у п.5.2. Договору. Зменшення ціни за одиницю електричної енергії може бути здійснено без обмежень строків і розмірів.
Наявність факту коливання ціни за одиницю товару (1кВт/год. електрична енергія (активна)) на ринку підтверджується довідками відповідних органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни за одиницю товару (1 кВт/год електрична енергія (активна)) на ринку, щодо розміру цін за одиницю на товар (1 кВт/год електричну енергію (активна)) на момент укладання Договору та на момент звернення до вказаних органів, установ, організацій. Підтверджуючий документ має бути виданий не раніше ніж за 3 (три) робочих дні до дати звернення однієї з Сторін з пропозицією зміни ціни за одиницю товару (1 кВт/год електричну енергію (активна)).
5.3.3. Продовження строку дії Договору та строку виконання зобов`язань щодо постачання електричної енергії у разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат Споживача за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення загальної ціни Договору.
5.3.4. Погодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості електричної енергії), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку.
5.3.5. Зміни ціни у зв`язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок.
5.3.6. Зміни регульованого тарифу (ціни) на послуги з передачі електричної енергії, затвердженої Постановою НКРЕКП, та/або змін у нормативно-правових актах щодо формування цієї ціни.
Споживач залишає за собою право на можливість зменшення обсягів закупівлі залежно від реального фінансування та виробничих потреб (п. 5.4. Договору).
Відповідно до п.13.3. Договору істотні умови даного Договору, в тому числі ціна за одиницю Товару, можуть змінюватися шляхом укладення відповідної додаткової угоди до даного Договору у наступних випадках:
1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника. У цьому випадку Сторони погоджуються, що зміна обсягів Товару відбувається на підставі письмового звернення Сторони Договору із зазначенням підстав та обґрунтування щодо зменшення обсягів, визначених даним Договором.
2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення. У цьому випадку Сторони погоджуються, що зміна ціни здійснюють у такому порядку:
- підставою для зміни ціни є письмове звернення Сторони Договору та коливання ціни на ринку;
- Сторони погоджуються, що збільшення ціни за одиницю товару відбувається пропорційно коливанню цін на ринку, але не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку;
- Сторони погоджуються, що документальне підтвердження ціни на ринку має містити інформацію про період порівняння ціни, а саме: з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару та до моменту виникнення необхідності у внесенні відповідних змін;
- Сторони погоджуються, що жоден документ, який підтверджує коливання ціни на ринку не може містити один і той самий період;
- Зміна ціни за одиницю електричної енергії можливе за умови надання зацікавленою стороною документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку в торговій зоні "ОЕС України" на ринку "на добу на перед" (далі - РДН), що оприлюднено на офіційному веб-сайті ДП "ОПЕРАТОР РИНКУ" (www.oree.com.ua). Перелік органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання електричної енергії на ринку та підтверджуючих документів не є вичерпним. У якості документального підтвердження даних, передбачених цим пунктом, умов пільг з оподаткування пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, якщо інше не встановлено чинним законодавством України (у тому числі відповідними документом);
- зміна ціни відбувається пропорційно зміненій (зміненим) частині частинам) складової такої ціни, в тому числі і загальна вартість Договору.
7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
У цьому випадку Сторони погоджуються, що зміну ціни здійснюють у такому порядку:
- підставою для зміни ціни є письмове звернення Сторони Договору, у разі настання однієї або декілька підстав визначених даним пунктом;
- сторони погоджуються, що Сторона, яка звертається з пропозицією про внесення змін з підстав визначених даним пунктом обов`язково до письмового звернення надає документ, який підтверджує зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед";
- Сторони домовилися, що документ, який підтверджує зміни середньозваженої ціни на електроенергію на ринку "на добу наперед" є роздруківки з офіційного вебсайту Оператора ринку (www.oree.com.ua) з інформацією щодо середньозваженої ціни електричної енергії на РДН ОЕС України або інший документ, який виданий уповноваженим на це органами (ДП "Зовнішінформ", Торгово-промисловою палатою тощо), який засвідчує зміну середньозваженої ціни на електроенергію на ринку "на добу наперед". У будь - якому випадку роздруківка або інший документ має містити інформацію про стан цін щонайменше на дві дати, що визначають початок (моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару) та кінець часового інтервалу, у якому здійснювалося дослідження цін та результат порівняння цін у відсотковому вираженні.
- нову (змінену) ціну у разі зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів Сторони застосовують з дня введення в дію відповідного документу, яким затвердженні чи встановленні регульовані ціни (тарифи) і нормативи, що застосовуються у даному Договорі, якщо інше не встановлено чинним законодавством України (у тому числі відповідними документом);
- у разі зміни середньозваженої ціни на електроенергію на ринку "на добу наперед" така ціна застосовується із дати звернення Сторони щодо зміни ціни або з іншої дати зазначеної Сторонами у додатковій угоді до даного договору.
8) зміни умов у зв`язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме: дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.
У подальшому, між Споживачем та Постачальником укладено ряд додаткових угод до Договору, а саме:
- додаткову угоду № 1 від 26.04.2023, на підставі якої з посиланням на постанову НКРЕКП №1788 від 21.12.2022 підвищено ціну на електричну енергію з 5,0337516 грн за 1 кВт/год з ПДВ до 5,0937156 грн за 1 кВт/год з ПДВ при незмінній загальній вартості договору та зменшено обсяг електричної енергії до 355 089,11 кВт*год.;
- додаткову угоду № 2 від 06.06.2023, на підставі якої з урахуванням фактичного обсягу видатків зменшено загальну суму Договору до 1 646 632,41 грн та зменшено обсяг електричної енергії до 323 664,776048 кВт*год.;
- додаткову угоду № 3 від 30.06.2023, на підставі якої з посиланням на постанову НКРЕКП №1788 від 21.12.2022 підвищено ціну на електричну енергію з 5,0937156 грн за 1 кВт/год з ПДВ до 5,1595356 грн за 1 кВт/год з ПДВ при незмінній загальній вартості договору та зменшено обсяг електричної енергії до 321 561,885 кВт*год.;
- додаткову угоду №4 від 01.09.2023, на підставі якої з посиланням на збільшення ціни на ринку на електричну енергію підвищено ціну на електричну енергію з 5,1595356 грн за 1 кВт/год з ПДВ до 5,61682 грн за 1 кВт/год з ПДВ при незмінній загальній вартості договору та зменшено обсяг електричної енергії до 309 189,33 кВт*год.;
- додаткову угоду №5 від 01.12.2023, на підставі якої з посиланням на збільшення ціни на ринку на електричну енергію підвищено ціну на електричну енергію з 5,61682 грн за 1 кВт/год з ПДВ до 5,853456 грн за 1 кВт/год з ПДВ при незмінній загальній вартості договору та зменшено обсяг електричної енергії до 307074,117 кВт*год.;
- додаткову угоду №6 від 22.12.2023, на підставі якої з урахуванням фактичного обсягу видатків зменшено загальну суму Договору до 1 554 556,86 грн та зменшено обсяг електричної енергії до 291 344 кВт*год.;
- додаткову угоду №7 від 28.12.2023, на підставі якої сторони продовжили строк (термін) поставки (передачі) товару по 29.02.2024;
- додаткову угоду №8 від 16.01.2024, на підставі якої сторони дійшли згоди продовжити дію Договору на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку 2024 року, та даною додатковою угодою визначають обсяг, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в Договорі. Узгодили, що вартість Додаткової угоди складає 213 411,16, в т.ч. ПДВ 35 568,53 грн. Загальна сума договору № 111 від 23.03.2023р із врахуванням суми цієї додаткової угоди буде складати: 1 767 968,02 грн. Обсяг закупівлі електричної енергії за даною Додатковою угодою № 8 від 16.01.2024 становить: 36 459 кВт.год. Обсяг закупівлі електричної енергії за договором № 111 від 23.03.2023 із врахуванням споживання за даною Додатковою угодою № 8 від 16.01.2024 становить 327 803 кВт.год.
Звертаючись із позовом до суду, прокурор заперечує правомірність укладення додаткових угод №№ 1, 3, 4, 5.
Так, до укладення додаткової угоди № 1 від 26.04.2023 Постачальник скерував Споживачу лист вих. №593 від 24.04.2023 про те, що з 01.04.2023 змінюються регульовані складові ціни на електричну енергію, що поставляється за Договором а саме тариф на послуги оператора системи передачі встановлено у розмірі 0,43025 грн/кіловат-година без ПДВ (постанова НКРЕКП від 21.12.2022 №1788). У зв`язку з цим ціна електричної енергії, що постачається за цим Договором, буде збільшена з 01.04.2023 з урахуванням змін, внесених до регульованих складових ціни електричної енергії згідно із зазначеним нормативно-правовим актом.
До укладення додаткової угоди № 3 від 30.06.2023 Товариство з обмеженою відповідальністю "Енерджі Трейд Груп" проінформувало Комунальне некомерційне підприємство "Барська міська лікарня" Барської міської ради (лист вих. 867 від 15.06.2023) про те, що з 01.07.2023 змінюються регульовані складові ціни на електричну енергію, а саме тариф на послуги оператора системи передачі встановлено у розмірі 0,48510 грн/кВт.год без ПДВ (постанова НКРЕКП від 21.12.2022 № 1788). У зв`язку з цим ціна електричної енергії, що постачається за цим Договором, буде збільшена з 01.07.2023 з урахуванням змін, внесених до регульованих складових ціни електричної енергії згідно із зазначеним нормативно-правовим актом.
До укладення додаткової угоди №4 від 01.09.2023 Постачальник скерував Споживачу лист вих. № 1295 від 01.09.2023, у якому з посиланням на Інформаційну довідку Харківської торгово-промислової палати №877/23 від 31.08.2023 зазначив, що середньозважена ціна купівлі-продажу електроенергії на майданчику РДН (ринок на добу наперед) по ОЕС України (об`єднаної енергетичної системи України) за серпень (01.08-31.08) 2023 року у порівнянні з липнем (01.07-31.07) 2023 року зросла на 13,42%. При цьому ТОВ "Енерджі Трейд Груп" запропонувало підвищити ціну електричної енергії не більше ніж на 9,99 %, до рівня 4,195583 грн/кВт.год без урахування ПДВ та без урахування тарифу на передачу електричної енергії. Ціна електричної енергії з урахуванням ПДВ і тарифу на передачу електричної енергії складатиме 5,61682 грн/кВт.год.
До укладення додаткової угоди №5 від 01.12.2023 Товариство з обмеженою відповідальністю "Енерджі Трейд Груп" проінформувало Комунальне некомерційне підприємство "Барська міська лікарня" Барської міської ради (лист №1764 від 01.12.2023), з посиланням на Інформаційну довідку Харківської торгово-промислової палати №1419/23 від 30.11.2023, що середньозважена ціна електричної енергії на РДН у листопаді 2023 року порівняно з серпнем 2023 року зросла на 4,70%. При цьому ТОВ "Енерджі Трейд Груп" запропонувало підвищити ціну електричної енергії на 4,70 %, до рівня 4,39278 грн/кВт.год без урахування ПДВ та без урахування тарифу на передачу електричної енергії. Ціна електричної енергії з урахуванням ПДВ і тарифу на передачу електричної енергії складатиме 5,853456 грн/кВт.год.
Прокурор вказує, що додаткові угоди № 1 від 26.04.2023, № 3 від 30.06.2023, № 4 від 01.09.2023, № 5 від 01.12.2023, укладені з порушенням вимог п. 2 та п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", в цілому указують на необґрунтоване підняття постачальником ціни, що свідчить про порушення принципів максимальної економії, ефективності та пропорційності, що передбачені ч. 1 ст. 5 Закону України "Про публічні закупівлі" та підлягають визнанню недійсними.
Відповідно до актів приймання-передачі електроенергії за період квітня 2023 року-січня 2024 року (період дії додаткових угод №№1, 3, 4, 5) Комунальне некомерційне підприємство "Барська міська лікарня" Барської міської ради фактично отримало 327 803 кВт/год електричної енергії, сплативши 1 767 968,02 грн. Поряд з цим без врахування додаткових угод №№1, 3, 4, 5 по ціні електричної енергії згідно Договору - 5,0337516 грн з ПДВ за 1 кВт/год за 327 803 кВт/год. Споживачем мало бути сплачено 1 650 078,88 грн, тобто різниця становить 117 889,14 грн (1 767 968,02 грн - 1 650 078,88 грн).
За таких обставин, прокурор звернувся із відповідних позовом до суду про визнання таких додаткових угод недійсними, а також про повернення безпідставно сплачених коштів за додатковими угодами в сумі 117 889,14 грн.
З огляду на встановлені обставини справи, суд враховує таке.
Статтею 203 Цивільного кодексу України (ЦК України) передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до частин першої, третьої статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою, шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Вирішуючи спори про визнання правочинів недійсними, господарський суд повинен установити наявність фактичних обставин, з якими закон пов`язує визнання таких правочинів недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин. Тобто, для того щоб визнати той чи інший правочин недійсним, позивач у справі має довести, що такий правочин саме в момент його укладання, зокрема, суперечив Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
За приписами статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Сторони, уклавши за результатом проведеної процедури закупівлі Договір про постачання електричної енергії споживачу №111 від 23.03.2023, погодили всі його істотні умови, у тому числі предмет, ціну та строк виконання зобов`язань, що узгоджується з приписами частини статті 180 Господарського кодексу України (тут і надалі чинного на момент виникнення спірних правовідносин) та приписами Закону України "Про публічні закупівлі".
Відповідно до умов Договору загальна ціна Договору на момент укладання становить 1 806 699,03 грн з ПДВ, ціна 1 кВт/год з електричної енергії становить 5,0337516 грн з ПДВ, загальний обсяг закупівлі становить 358 917 кВт*год.
Закон України "Про публічні закупівлі" визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад.
Частиною першою статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Згідно із частиною першою статті 628, статтею 629 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до частин першої-третьої статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
За частиною другою статті 189 ГК України (чинного на момент виникнення правовідносин) ціна є істотною умовою господарського договору.
За приписами частин першої, другої статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Відповідно до частини першої статті 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання.
Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Відповідно до частини четвертої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
За приписами частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
З огляду на зазначене, зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проєкту, який входив до тендерної документації); підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися.
У постанові від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22 Велика Палата Верховного Суду виснувала, що у будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами у договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару у бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21.11.2025 у справі № 920/19/24 зазначила, що не вбачає відступу від висновку про застосування норми права, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 січня 2024 року у справі № 922/2321/22.
Верховний Суд неодноразово зауважував, що передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний уже укладений договір і щоб не проводити новий тендер закон дає можливість збільшити ціну за одиницю товару не більше як на 10 %. Інше тлумачення відповідної норми Закону "Про державні закупівлі" нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів (постанови Верховного Суду: від 12.11.2024 у справі № 910/19784/23, від 10.09.2024 у справі № 918/703/23, від 02.07.2024 у справі № 910/13579/23, від 14.05.2024 у справі № 917/1010/22).
Суд зазначає, що тендер проводиться не лише для того, щоб закупівля була проведена на максимально вигідних для держави умовах, але й для того, щоб забезпечити однакову можливість усім суб`єктам господарювання продавати свої товари, роботи чи послуги державі.
Водночас метою Закону України "Про публічні закупівлі" є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку (постанови Верховного Суду: від 10.12.2024 у справі № 924/413/24, від 15.10.2024 у справі № 918/18/24, від 08.10.2024 у справі № 918/728/23).
Відповідно до пункту 3-7 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про публічні закупівлі" встановлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт та послуг для замовників, передбачених цим Законом (далі - Особливості), визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених пунктом 3-8 цього розділу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, які встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.
Відповідно до підпункту 2 пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, яка набрала чинності 19.10.2022 та діяла станом на час укладення спірних додаткових угод, істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпункту 13 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадку, зокрема, погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.
Норми укладеного між відповідачами Договору щодо погодження зміни ціни узгоджуються з вищенаведеними приписами Особливостей.
За приписами частини четвертої статті 236 Господарського процесуального кодексу України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Верховний Суд у постанові від 06.02.2025 у справі № 916/747/24 зазначає, що кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених у ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо.
Тобто сам факт збільшення ціни товару на ринку не обов`язково тягне за собою підвищення ціни на аналогічний товар, який є предметом договору.
Звертаючись до замовника з пропозиціями підвищити ціну, постачальник має обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору за ціною, запропонованою замовнику на тендері, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним. Крім того, постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).
Під коливанням ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни товару на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період укладання договору і до внесення відповідних змін до нього.
Водночас, на підтвердження факту коливання ціни на товар, у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена чинна ринкова ціна на товар і її порівняння з ринкового ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.
Законом України "Про публічні закупівлі" не передбачено форму/вигляд інформації щодо такого коливання, внесення змін до договору про закупівлю можливе у випадку саме факту коливання ціни такого товару на ринку та повинно бути обґрунтованим і документально підтвердженим. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 06.02.2025 у справі № 916/747/24.
За висновком Верховного Суду, викладеним у постанові Верховного Суду від 13.10.2020 у справі № 912/1580/18, довідки та експертні висновки Торгово-промислової палати України можуть використовуватися для підтвердження коливання ціни товару на ринку.
Верховний Суд у постанові від 18.03.2021 у справі № 924/1240/18 з подібних правовідносин вказав, що у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена чинна ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених в ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо (п. 8.10 постанови).
Визначаючись щодо правомірності підстав укладення додаткової угоди №1 від 26.04.2023, суд враховує, що такою угодою було збільшено базову ціну товару за 1 кВт/год електричної енергії до 5,0937156 грн з урахуванням Постанови НКРЕКП №1788 від 21.12.2022 (тариф передачі) та зменшено кількість до 355089,11 кВт*год.
Основний Договір №111 про постачання електричної енергії споживачу було укладено 23.03.2023, а спірна додаткова угода №1 підписана сторонами 26.04.2023. В свою чергу постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1788, яка стала підставою для внесення змін, прийнята 21.12.2022 (у постанові вказано, що вона набирає чинності з 01 січня 2023 року).
З огляду на викладене, зміни в тарифах на електроенергію (послуги з передачі), які внесені повноважним державним органом, набрали чинності ще до укладення основного договору та мали бути враховані в ньому, а внесення змін, які відбулися до підписання договору свідчить про порушення вимог п. 19 Особливостей.
Отже, Постачальником належним чином документально не підтверджено та необґрунтовано наявність підстав для підвищення ціни за одиницю товару з моменту укладання основного договору до моменту виникнення необхідності внесення змін (укладення додаткової угоди №1 від 26.04.2023), оскільки підняття ціни було загальновідомим фактом ще станом на 21 грудня 2022 року.
З тих же підстав документально не підтверджено обґрунтованість збільшення ціни за одиницю товару за Додатковою угодою № 3 від 30.06.2023, підставою для укладення якої також слугували зміни в тарифах на електроенергію (послуги з передачі) з урахуванням Постанови НКРЕКП №1788 від 21.12.2022, оскільки відповідні зміни були прогнозовані на момент укладення основного Договору, відтак з огляду на розумну обачність могли бути враховані у ціновій пропозиції під час здійснення закупівель.
Щодо правомірності укладення додаткової угоди № 4 від 01.09.2023, то цінова довідка Харківської торгово-промислової палати №877/23 від 31.08.2023 з посиланням на джерело інформації ДП "Оператор ринку" не підтверджує коливання ціни на електричну енергію за одиницю товару в сторону збільшення, а лише зазначає про рівень цін на електричну енергію в торговій зоні ОЕС України на ринку "на добу наперед" станом за липень 2023 року та серпень 2023 року в цілому з визначенням різниці у відсотковому значенні.
Також документально не підтверджено обґрунтованість збільшення ціни за одиницю товару за Додатковою угодою №5 від 01.12.2023, оскільки цінова довідка Харківської торгово-промислової палати №1419/23 від 30.11.2023 з посиланням на джерело інформації ДП "Оператор ринку" лише констатує різницю середньозважених цін за періоди: лютий (01.02 28.02) - листопад (01.11-30.11), квітень (01.04-30.04) - листопад (01.11-30.11), серпень (01.08-31.08) - листопад (01.11-30.11), жовтень (01.10-31.10) - листопад (01.11-30.11), проте не підтверджує коливання ціни саме у період між укладенням додаткової угоди № 4 від 01.09.2023 та додаткової угоди № 5 від 01.12.2023.
В свою чергу, додаткові угоди №№ 3-5 є уже похідними від попередньої додаткової угоди 1 від 26.04.2023, зміни за якою суперечить п. 19 Особливостей (оскільки кожна наступна додаткова угода має фіксовану ціну за одиницю товару, а тому є похідною від попередніх додаткових угод, та як наслідок є незаконною).
Крім того, суд зазначає, що Постанова Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 не скасовує та не передбачає внесення будь-яких змін до Закону України "Про публічні закупівлі", зокрема до норми пункту 2 частини п`ятої статті 41 вказаного Закону (схожих висновків дійшов Верховний Суд у постановах 06.02.2025 у справі №916/747/24, від 18.06.2024 у справі №922/2595/23, від 01.10.2024 у справі №918/779/23 тощо).
Відповідно, як на момент виникнення спірних правовідносин (укладення основного Договору та Додаткових угод до нього), так і на момент розгляду справи в суді норма пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" була чинною та незміною за своїм буквальним змістом. Дія такої норми на час дії воєнного стану не скасовувалась та не призупинялась.
Отже, затвердження Кабінетом Міністрів України, у межах визначених законом повноваженнях, Особливостей здійснення публічних закупівель (Постанови №1178), не свідчить про зміну законодавства у відповідній категорії спірних правовідносин, які унормовані Законом України "Про публічні закупівлі", зокрема пунктом 2 п`ятої статті 41, оскільки:
1) постанова Кабінету Міністрів України є підзаконним нормативно-правовим актом;
2) їх зміст лише деталізує випадки для можливості зміни сторонами правочину ціни договору в порядку пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", та не встановлює іншого алгоритму розрахунку процентного співвідношення ціноутворення передбаченого даною нормою.
Схожих висновків щодо правозастосування Постанови №1178 дійшов Верховний Суд також у постанові від 28.08.2024 у справі № 918/694/23.
Відтак, укладаючи спірні Додаткові угоди №№1, 3, 4, 5 та змінюючи ціну на одиницю товару, сторони Договору мали керуватись імперативними приписами положень пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178.
Натомість, як свідчать обставини даної справи, сторони спірного Договору про закупівлю, укладаючи Додаткові угоди №№1, 3, 4, 5 до Договору безпідставно завищили ціну за товар з 5,0337516 грн до 5,853456 грн, що становить 16,3% порівняно з ціною за 1 кВт/год, що встановлена в Договорі, відтак не дотримались приписів пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Аналогічної позиції притримується ВС КГС у постанові від 02.02.2026 у справі № 922/2121/25.
Як уже суд зазначав вище, відповідно до частини першої статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно із частиною першою статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частиною першою статті 203 цього Кодексу.
Частиною третьою статті 215 ЦК України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Відповідно до частини 2 ст. 16 Цивільного кодексу України визнання правочину недійсним є способом захисту цивільних прав та інтересів.
Враховуючи те, що додаткові угоди №№1, 3, 4, 5 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №111 від 23.03.2023 укладені без належного документального обґрунтування в порушенням вимог п. 19 Особливостей, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання вказаних додаткових угод недійсними на підставі ч. 1 ст. 203, ч.1 ст. 215 Цивільного кодексу України та про задоволення позову в цій частині.
Визначаючись щодо позовної вимоги про стягнення з відповідача безпідставно сплачених коштів внаслідок збільшення ціни за додатковими угодами на загальну суму 117889,14 грн, суд враховує таке.
Згідно із частиною першою статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно із пунктом 1 частини третьої статті 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.
Враховуючи відповідні приписи законодавства, суд вважає обґрунтованою вимогу про стягнення з відповідача всього, що було отримано за додатковими угодами, які було визнані судом недійсними, а при проведенні відповідних розрахунків повинні братися ціни, встановлені сторонами в основному договорі.
Судом встановлено, що розрахунок надмірно сплачених коштів здійснювався позивачем на підставі ціни, що була погоджена сторонами в основному Договорі та відповідно до кількості спожитої електричної енергії за відповідний період.
Отже, позов в цій частині є обґрунтованим, доведеним та таким, що підлягає задоволенню повністю в сумі 117889,14 грн.
Висновку про наявність підстав для визнання додаткових угод недійсними в результаті необґрунтованого збільшення ціни в період виконання умов договору про публічні закупівлі, та як наслідок - для стягнення безпідставно отриманих за такими додатковими угодами коштів притримується Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.01.2024 року у справі № 922/2321/22.
Відповідно до статті 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується.
За змістом статті 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Статтею 14 ГПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Згідно із положеннями статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ст.ст. 76, 77, 78, 79 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Судом кожній стороні була надана розумна можливість представити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони, в т.ч. подати докази на підтвердження своїх вимог та заперечень, прийняти участь у досліджені доказів, надати пояснення, обґрунтувати перед судом переконливість поданих доказів та позицій по справі, скористатись іншими процесуальними правами.
Як зазначалось вище, суд процесуальним законом позбавлений права на збирання доказів по справі з власної ініціативи, що було б порушенням рівності прав учасників судового процесу.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Виходячи із оцінки наявних у справі доказів, суд, керуючись своїм внутрішнім переконанням на підставі всебічного, повного, об`єктивного з`ясування обставин справи, приходить до висновку задоволення позову у повному обсязі з вищенаведених мотивів.
Поряд з цим відповідач 1 власної процесуальної позиції по суті спору не висловив.
Заперечення ж відповідача 2 у даному спорі зводяться лише до безпідставності, на думку останнього, щодо звернення саме прокурора із даним позовом до суду. Поряд з цим заявлене у відзиві клопотання про залишення позову без розгляду за такою підставою було відхилено судом, про що постановлено відповідну ухвалу у протокольній формі від 16.04.2026. При цьому суд зауважує, що обставини бездіяльності компетентного органу є предметом самостійної оцінки суду в кожному випадку звернення прокурора з позовом за конкретних фактичних обставин, про що зазначено у пункті 67 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 та прокурором дотримано порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру".
В силу приписів п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав - покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Отже, у зв`язку із задоволенням позову повністю витрати на сплату судового збору за подання позовної заяви в розмірі 13312 грн покладаються на відповідачів порівну (по 6656 грн на кожного).
Керуючись ст.ст. 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 42, 45, 46, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати недійсними додаткові угоди до Договору про постачання електричної енергії споживачу №111 від 23.03.2023, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Енерджі Трейд Груп" (код ЄДРПОУ 36716332) та Комунальним некомерційним підприємством "Барська міська лікарня" Барської міської ради (код ЄДРПОУ 01982488):
- №1 від 26.04.2023;
- №3 від 30.06.2023;
- №4 від 01.09.2023;
- №5 від 01.12.2023.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерджі Трейд Груп" (вул. Івана Мазепи, 6, м. Київ, 01010, код ЄДРПОУ 36716332) на користь Барської міської ради (вул. Святого Миколая, 18, м.Бар, Жмеринський район, Вінницька область, 23000, код ЄДРПОУ 04051017) безпідставно сплачені кошти за додатковими угодами в сумі 117889,14 грн.
4. Стягнути з Комунального некомерційного підприємства "Барська міська лікарня" Барської міської ради (вул. Каштанова, 34В, м.Бар, Жмеринський район, Вінницька область, 23000, код ЄДРПОУ 01982488) на користь Вінницької обласної прокуратури (вул. Монастирська, 33, м. Вінниця, 21050, код ЄДРПОУ 02909909) 6656 грн - витрат зі сплати судового збору.
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерджі Трейд Груп" (вул. Івана Мазепи, 6, м. Київ, 01010, код ЄДРПОУ 36716332) на користь Вінницької обласної прокуратури (вул. Монастирська, 33, м. Вінниця, 21050, код ЄДРПОУ 02909909) 6656 грн - витрат зі сплати судового збору.
6. Згідно із приписами ч.1 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
7. Відповідно до положень ч.1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північно-західного апеляційного господарського суду. Оскільки в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
8. Примірник повного судового рішення надіслати Вінницькій обласній прокуратурі та учасникам справи до Електронних кабінетів ЄСІТС.
Повне рішення складено 29 травня 2026 р.
Суддя А.А. Тварковський
віддрук. прим.:
1 - до справи.