Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
28 травня 2026 року Чернігів Справа № 620/5099/23
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ткаченко О.Є.,
за участю секретаря Михальчишиної А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву Сумського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
Сумське міжрегіональне управління Міністерства юстиції України через систему «Електронний суд» звернулось до суду із заявою, у якій просить змінити спосіб і порядок виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду №620/5099/23 від 19.07.2023 на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 невиплачену заборгованість по пенсії у розмірі 22516,13 грн.
Заява мотивована тим, що рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.07.2023 у справі №620/5099/23 в частині виплати нарахованої доплати пенсії залишається невиконаним відповідачем.
Ухвалою суду від 20.05.2026 заяву призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 28.05.2026.
У судове засідання учасники справи не з`явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
Представник Сумського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у заяві просив розглядати справу без участі заявника.
Від ОСОБА_1 надійшла заява про розгляд справи без його участі, заперечує проти задоволенні заяви про зміну способу та порядку виконання рішення суду.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області подав заяву про розгляд справи без його участі за наявними у справі матеріалами. Вказав, що на виконання рішення суду у справі №620/5099/23 сума заборгованості становить 22516,13 грн.
Частиною 2 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, суд установив такі обставини.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.07.2023 у справі №620/5099/23, яке набуло чинності 18.08.2023, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області відновити ОСОБА_1 з 24.10.2022 нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» та здійснити виплату.
22.08.2023 Чернігівським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи №620/5099/23.
Постановою державного виконавця від 30.08.2023 відкрито виконавче провадження №72652609 з виконання виконавчого листа Чернігівського окружного адміністративного суду №620/5099/23 від 22.08.2023 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області відновити ОСОБА_1 з 24.10.2022 нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» та здійснити виплату.
На виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.07.2023 у справі №620/5099/23 відповідачем проведено позивачу перерахунок пенсії. Доплата пенсії за період з 24.10.2022 по 30.09.2023 складає 22516,13 грн.
Станом на 2026 рік рішення суду в частині виплати нарахованої доплати залишається не виконаним, тому представник Сумського міжрегіонального управління Міністерства юстиції звернувся до суду з даною заявою.
Надаючи правову оцінку обставинам заяви, суд зважає на таке.
Відповідно до частини 1 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно із частиною 3 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Невиконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб`єкта владних повноважень відповідних виплат.
В силу частини 3 статті 33 Закону України від 02.06.2016 №1404-VІІІ «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до положень частини 3 статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (пункт 53 рішення у справі «Ковач проти України», пункт 59 рішення у справі «Мельниченко проти України», пункт 50 рішення у справі Чуйкіна проти України, тощо).
З наданих матеріалів справи, судом встановлено, що сума недоотриманої пенсії становить 22516,13 грн.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також у спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Аналіз викладеного дає підстави для висновку, що завданням адміністративного судочинства є, зокрема, своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Виконання судового рішення є завершальною стадією судового процесу, в якій остаточно реалізується завдання адміністративного судочинства - ефективний захист та поновлення порушених прав.
У даному випадку позивачем, звертаючись до суду, було обрано спосіб захисту своїх прав шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській установити та виплатити щомісячну доплату у розмірі 2000 грн.
Своєю чергою суд, задовольняючи позовні вимоги позивача, рішенням від 19.07.2023 у справі №620/5099/23 зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області відновити ОСОБА_1 з 24.10.2022 нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» та здійснити виплату.
Враховуючи викладене та наведені вище обставини, зважаючи, що позивач має пріоритетне право на визначення способу захисту своїх прав та, в даному випадку, заперечує проти зміни способу і порядку виконання такого судового рішення, суд доходить висновку, що у задоволенні заяви Сумського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про зміну способу та порядку виконання рішення суду необхідно відмовити.
Керуючись статтями 241243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви Сумського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали суду складено 28 травня 2026 року.
Суддя Ольга ТКАЧЕНКО