Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/3257/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/3257/25 за позовом Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В:
13.03.2025 адвокат Данілова Наталія Ніківна, здійснюючи на підставі довіреності №29-14/13 від 02.01.2025 представництво інтересів Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" (надалі - ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", Підприємство), звернулася з вищезазначеним позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (надалі - Управління) №008 від 26.02.2025 про застосування штрафу за порушення законодавства про ціни і ціноутворення у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів громадян, що становить 34000,00 грн.
Позов представниця мотивує обставинами помилковості висновку відповідача щодо створення перешкод шляхом невиконання законних вимог посадових осіб Управління під час виконання покладених на них функцій в частині проведення державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії під час проведення позапланової перевірки за дотриманням суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, яка проводилася за скаргою фізичної особи - споживача категорії "населення", з огляду на вимоги надати комплект усіх документів, поданих Підприємством для встановлення двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії, тобто документів, що стали підставою для встановлення тарифів для всіх категорій споживачів. Такі дії позивач вважає незаконними з огляду на приписи частини 1 статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", за якою під час проведення позапланового заходу з`ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу. В рамках позапланової перевірки Управлінням були надані запити, які розглянуті позивачем і по кожному пункту запиту надано чи то пояснення, чи копії відповідних документів, що спростовує факт створення перешкод у проведенні перевірки. Зокрема, надавалися пояснення щодо неможливості надання комплекту документів для встановлення діючого тарифу, які містять інформацію про об`єкти Підприємства, обсяги виробництва, кількість працівників та інша інформація з обмеженим доступом. Поряд з цим вихідні дані формування тарифу містять критичну технологічну інформацію з обмеженим доступом, так як ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" є об`єктом критичної інфраструктури та здійснює виробництво, транспортування та постачання теплової енергії в надскладних умовах роботи (в умовах триваючої збройної агресії РФ).
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Призначено справу до розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач позову не визнав. У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просить у задоволенні позову відмовити повністю (а.с. 54-66). Повідомляє, що до Управління надійшло звернення ОСОБА_1 , зареєстроване 15.01.2025 за №ЗВГ-35/25, щодо порушень вимог законодавства з боку ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", у зв`язку з чим той просив Управління провести перевірку на предмет обґрунтованості підвищення тарифу на послугу з постачання теплової енергії (зворот а.с. 72 - а.с.74) Відповідно до наказу Управління та направлення спеціалістами відповідачем була проведена позапланова перевірка ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії. На запити відповідача Підприємство не надало у повному обсязі документів та інформації, які були необхідні для проведення даного заходу державного нагляду (контролю), чим були створені перешкоди для виконання обов`язків, функцій, покладених на відповідача у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Правом на надання відповіді на відзив позивач не скористався.
Розгляд справи судом, відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
За зверненням фізичної особи ОСОБА_1 , який проживає у м. Кременчук, від 08.01.2025 та від 09.01.2025, той просив провести перевірку правомірності застосування ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" двоставкових тарифів у м. Кременчук з 01.11.2022 та законність діяльності з постачання теплової енергії споживачам м. Кременчука (а.с. 72 - а.с.74).
У зв`язку з цим Управління звернулося до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів з листом від 03.02.2025 №Вих-01-27/07.3/625 щодо погодження позапланової перевірки (а.с. 75), за наслідками розгляду якого, відповідно до вимог абзацу 5 частини першої статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", пункту 41 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 №303 "Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану", наказу Держпродспоживслужби від 01.04.2024 №191 "Про рішення щодо здійснення протягом періоду воєнного стану позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері надання житлово-комунальних послуг" було надано погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії (зворот а.с. 76).
Наказом начальника Управління Я.Аранчій від 10.02.2025 №200-ОД "Про проведення позапланової перевірки" призначено проведення у період з 24.02.2025 провести позапланову перевірку ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії (зворот а.с. 76 - 77).
На підставі зазначеного наказу посадовим особам Управління видано направлення від 10.02.2025 №99 на проведення 25.02.2024 року позапланової перевірки ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії (а.с. 77 - 78).
24.02.2025 посадовими особами Управління був складений акт №010 за результатами проведення позапланової перевірки за дотриманням суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, яким зафіксовано факт порушення Підприємством вимог пунктів 1, 2, 3 частини 1 статті 18 Закону України "Про ціни і ціноутворення", абзацу 4 частини 1 статті 8, статті 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (а.с. 94 - 115).
У вказаному акті, зокрема, зазначено, що спеціалістами Управління 24.02.2025 з метою розпочати позапланову перевірку здійснено вихід до ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" за юридичною адресою: м. Полтава, вул. Польська, 2-А.
Керівництво ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" було ознайомлено з направленням, погодженням на проведення перевірки, зверненням фізичної особи та отримала копію направлення на позапланову перевірку, в результаті чого спеціалісти Управління були допущені до проведення позапланового заходу.
Спеціалістами Управління 25.02.2025 в канцелярії ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" (за адресою: м. Полтава, вул. Польська, 2-а) вручено вимогу №1 від 11.02.2025 щодо надання документів та інформації, термін виконання в якій визначено до 10:00 години 13.02.2025 (а.с. 78 - 79).
Крім того, на офіційну електронну адресу (kanc@pte.poltava.ua) ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" 13.02.2025 було надіслано вимогу №2 від 13.02.2025 щодо надання документів та інформації. Термін виконання визначено до 10:00 години 17.02.2025 (а.с. 80 - 81).
17.02.2025 на офіційну електронну адресу (kanc@pte.poltava.ua) ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" було надіслано вимогу №3 від 17.02.2025 щодо надання документів та інформації з терміном виконання до 10:00 години 21.02.2025.
Відповідно до листа ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" від 14.02.2025 №29-17/517 (вх.№1617-25 від 14.02.2025) спеціалістів було повідомлено, що на вимогу №1 від 11.02.2025 надано відповіді та копії запитуваних документів по пунктах 1 - 4, 6 - 14. Копії документів по пункту 5 вимоги (комплект документів, поданий суб`єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів; розрахунки тарифів на послуги з постачання теплової енергії разом із підтвердними матеріалами і документами) Підприємством не надано. (а.с. 84 - 91)
21.02.2025 на офіційну електронну адресу (kanc@pte.poltava.ua) ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" було надіслано вимогу №4 від 21.02.2025 щодо надання документів та інформації з терміном виконання до 10:00 години 24.02.2025. Оскільки інформації та документів, наданих Підприємством на вищезазначені вимоги №1, №2, №3, недостатньо для проведення даної перевірки. Станом на 10:00 годину 21.02.2025 ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" не було надано у повному обсязі запитуваної інформації, яка необхідна для проведення перевірки, а саме: комплект документів, поданий суб`єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення діючого двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого КМ від 01.09.2011 № 869, та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.09.2018 №239, які затверджені рішеннями Полтавської обласної ради.
Внаслідок цього, як за висновком перевіряючих, з боку ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" створено перешкоди, а саме: невиконання законних вимог посадових осіб Управління у виконанні покладених на них функцій в частині проведення державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії.
26.02.2025 відповідач прийняв рішення №008 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення, яким на підставі пункту 4 частини 1 статті 20 Закону України "Про ціни i ціноутворення" застосовано до ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" штраф у розмірі 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 34000,00 грн, у зв`язку зі створенням перешкод, а саме: невиконанням законних вимог посадових осіб Управління у виконанні покладених на них функцій в частині проведення державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії (а.с. 16 - 18).
Не погодившись із правомірністю підстав притягнення до відповідальності, позивач оскаржив це рішення до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України від 05.04.2007 №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (надалі - Закон №877-V).
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону №877-V, заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Порядок здійснення позапланових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) регламентований статтею 6 Закону №877-V.
Так, за змістом абзацу 5 частини 1 статті 6 Закону №877-V, підставою для здійснення позапланових заходів є: звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
Під час проведення позапланового заходу з`ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов`язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Відповідно до частини 6 статті 7 Закону №877-V, за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
У разі створення суб`єктом господарювання перешкод органу державного нагляду (контролю) чи його посадовим особам при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) в акті обов`язково зазначається опис дій чи бездіяльності, що призвели до створення таких перешкод, з посиланням на відповідні норми закону.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.
Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Згідно зі статтею 11 Закону №877-V, суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.
Основні засади цінової політики і відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення, регулює Закон України від 21.06.2012 №5007-VI "Про ціни і ціноутворення" (надалі - Закон №5007-VI).
Відповідно до статті 2 Закону №5007-VI, дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, органами, що здійснюють державне регулювання діяльності суб`єктів природних монополій, органами місцевого самоврядування та суб`єктами господарювання, які провадять діяльність на території України, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення. Дія цього Закону не поширюється на встановлення тарифів на медичні послуги та лікарські засоби в межах програми медичних гарантій згідно із Законом України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення".
Згідно з частиною 1 статті 7 Закону №5007-VI, реалізація державної цінової політики, проведення економічного аналізу рівня та динаміки цін, розроблення та внесення пропозицій щодо формування та реалізації державної цінової політики здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну цінову політику.
Статтею 16 Закону №5007-VI визначено, що органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.
Повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов`язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб`єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та іншими законами.
Згідно зі статтею 17 Закону №5007-VI, основними функціями уповноважених органів є: 1) виконання контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; 2) здійснення державного спостереження у сфері ціноутворення; 3) запобігання порушенням у сфері ціноутворення.
Відповідно до статті 18 Закону №5007-VI, уповноважені органи мають право:
1) проводити у суб`єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов`язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб;
2) одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки;
3) одержувати безоплатно від суб`єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб`єктами господарювання на їх вимогу;
4) робити запити та одержувати від органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в повному обсязі інформацію та документи, необхідні для виконання покладених на них функцій;
5) вимагати від суб`єктів господарювання, що перевіряються, усунення виявлених порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
6) приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
7) надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
8) звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Пунктом 4 частини 1 статті 20 Закону №5007-VI встановлено, що до суб`єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Предмет спору у цій справі зводиться до з`ясування обставин правомірності висновку відповідача щодо створення позивачем перешкод під час проведення заходів державного нагляду.
З актуальних відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань суд встановив, що засновником ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" є Полтавська обласна рада, власником - територіальні громади сіл, селищ, міст Полтавської області в особі Полтавської обласної ради. Підприємство підзвітне та підконтрольне Полтавській обласній раді. Основним видом діяльності Підприємства є постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря.
Як повідомляє представник позивача у позовній заяві, ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" здійснює ліцензовану господарську діяльність з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії та одночасно є виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Відповідно до пункту 37 частини 1 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", пункту 2 частини 1 статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", абзаців 6 - 9 статті 13, статті 20 Закону України "Про теплопостачання", Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869, Полтавською обласною радою на пленарному засіданні 7 позачергової сесії 8 скликання прийнято рішення від 21.10.2021 №286 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго", яким установлено, крім іншого, тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання для потреб населення, бюджетних установ, інших споживачів (крім населення), релігійних організацій відповідно до додатку 1, двоставкові тарифи на послугу з постачання теплової енергії за категоріями споживачів відповідно до додатку 2 та введено їх в дію з 01.11.2021.
Рішенням Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області №1508 від 20.10.2022 ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" з 01.11.2022 визначено виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води частині міста Кременчука від джерела Кременчуцької ТЕЦ з покладенням відповідних обов`язків згідно із законодавством.
У період з 11.02.2025 по 21.02.2025 відповідач вручив ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" чотири запити-вимоги про надання документів та інформації, після чого з посиланням на факт ненадання Підприємством у повному обсязі запитуваної інформації рішенням від 26.02.2025 №008 застосував адміністративно-господарські санкції (штраф).
Однак суд враховує обставини того, що в ході перевірки ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", з урахуванням вимог законодавства щодо захисту інформації з обмеженим доступом, частково виконало Вимогу №1, оскільки листом від 14.02.2025 за вих.№29-17/517 надало відповідачу запитувані документи, зокрема: статут ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго"; витяг з реєстру платників податку на додану вартість; витяг та виписку з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; розпорядження голови Полтавської обласної ради №176 від 28.06.2024; Положення про облікову політику підприємства з додатками; постанову НКРЕКП від 06.06.2017 №739; копії рішень Полтавської обласної ради від 30.09.2022 №477, від 21.10.2021 №286, від 28.07.2023 №669, від 26.09.2023 №687; від 30.08.2024 № 854; баланс (форма №1) за 2021 - 2023 роки; звіт про фінансові результати (форма №2) за 2021 - 2023 роки; Звіти про постачання та використання теплової енергії; Примірник індивідуального договору про надання послуг з постачання теплової енергії; звіти про постачання та використання енергії за період 2022 - 2023 роки; довідку щодо субвенцій з державного та місцевого бюджетів за період 2022 - 2024 років; звіти про витрати виробництва Форма №1-с за 2021 - 2023 роки та за 1 квартал 2024 року; інформацію для моніторингу ринку теплової енергії за період жовтень - грудень та січень - травень 2024 року.
Лист ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" від 14.02.2025 за вих.№29-17/517 разом з доданими до нього документами вручений представнику Управління 14.02.2025, факт чого засвідчений його підписом (а.с. 27- 35).
Стосовно висновку акту перевірки щодо ненадання Підприємством відповіді та копій документів по пункту 5 Вимоги №1 від 11.02.2025 (комплект документів, поданий суб`єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів; розрахунки тарифів на послуги з постачання теплової енергії разом із підтвердними матеріалами і документами), суд звертає увагу на те, що приводом для призначення позапланової перевірки були звернення гр. ОСОБА_1 щодо безпідставного нарахування йому плати за постачання теплової енергії за двоставковим тарифом.
За таких обставин очевидним є висновок суду про те, що дії, пов`язані з витребуванням від ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" усієї документації щодо розрахунків тарифів з постачання теплової енергії, були вчинені відповідачем з виходом за межі предмета позапланової перевірки.
Як зазначає представник позивача у позовній заяві, ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" не відмовлялося від надання документів на виконання запитів, а лише повідомило відповідача про потребу у з`ясуванні питання щодо можливості надання відповідної інформації з огляду на необхідність вчинення дій щодо захисту критичної технологічної інформації.
Учасниками справи не заперечується та обставина, що об`єкти ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" віднесені до об`єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення, Підприємству присвоєно ІІІ категорію критичності, у зв`язку з чим на Підприємство поширюються вимоги законів України "Про критичну інфраструктуру", "Про правовий режим воєнного стану", "Про правовий режим надзвичайного стану", "Про оборону України" та Загальні вимоги до кіберзахисту об`єктів критичної інфраструктури.
Як наслідок, з метою забезпечення обороноздатності держави проти військової агресії РФ вищенаведеними нормативно-правовими актами установлені відповідні обмеження на розповсюдження інформації щодо об`єктів інфраструктури, у зв`язку з чим та задля забезпечення захищеності критичної інфраструктури з метою безперервності роботи, цілісності і стійкості ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" об`єктивно було позбавлене можливості надати документи, які містять критичну технологічну інформацію щодо підприємства.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тож діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке ґрунтується на основі принципу "заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом". Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб`єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону.
Вчинення ж державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але у не передбачений законом спосіб є підставою для визнання таких дій неправомірними.
15.12.2023 набрав чинності Закон України від 17.02.2022 №2073-ІХ "Про адміністративну процедуру" (надалі - Закон №2073-ІХ), який регулює відносини органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб`єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ шляхом прийняття та виконання адміністративних актів.
Стаття 4 Закону №2073-ІХ відносить до принципів адміністративної процедури пропорційність та гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні.
Поняття принципу пропорційності розкрито у статті 14 Закону №2073-ІХ, відповідно до частин другої та третьої якої, адміністративний акт повинен прийматися з дотриманням необхідного балансу між несприятливими наслідками для права, свободи чи законного інтересу особи і цілями, на досягнення яких спрямований адміністративний акт. Негативні наслідки для особи та публічних інтересів повинні бути найменшими. Адміністративний орган зобов`язаний використовувати свої повноваження з метою, з якою такі повноваження надані. Мета, з якою надано повноваження, визначається законом або випливає з його положень.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону №2073-ІХ, особа має право бути заслуханою адміністративним органом, надавши пояснення та/або заперечення у визначеній законом формі до прийняття адміністративного акта, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи.
Стверджуючи в оскаржуваному рішенні від 20.12.2024 №018 про застосування до ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" адміністративно-господарських санкцій за створення позивачем перешкод при проведенні заходу державного нагляду (контролю), відповідач не врахував обставин того, що запитувана інформація у затребуваних обсягах частково відноситься до захищеної критичної технологічної інформації з обмеженим доступом щодо об`єктів критичної інфраструктури та підпадає під дію законів України "Про критичну інфраструктуру", "Про правовий режим воєнного стану", "Про правовий режим надзвичайного стану", "Про оборону України" та Загальні вимоги до кіберзахисту об`єктів критичної інфраструктури, що свідчить про невідповідність спірного рішення критерію обґрунтованості з одного боку, а з іншого - не відповідає положенням пункту 5 частини другої статті 72 Закону України "Про адміністративну процедуру", що на переконання суду є самостійною та достатньою підставою для скасування оскаржуваного рішення з мотивів його протиправності.
До того ж спірне рішення ухвалене відповідачем без участі уповноваженого представника підконтрольного суб`єкта та без урахування наданих ним пояснень, що також свідчить про невідповідність такого рішення критерію, установленому пунктом 9 частини 2 статті 2 КАС України.
За таких обставин суд визнає позов обґрунтованим, у зв`язку з чим задовольняє його у повному обсязі у спосіб, обраний позивачем.
Відповідно до частини 1 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 3028,00 грн (а.с. 14).
За змістом підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду позову майнового характеру, який подано юридичною особою, встановлюється ставка судового збору у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У силу положень частини 1 статті 4 вказаного Закону, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" установлено у 2025 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для основних соціальних і демографічних груп населення, зокрема, для працездатних осіб: з 01.01.2025 - 3028,00 грн.
Як визначено частиною 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір", при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Тож за звернення до суду через електронний кабінет користувача Електронного суду з цією позовною заявою позивач мав сплатити судовий збір у розмірі 2 422,40 грн (3 028,00 грн х 0,8), натомість сплатив 3 028,00 грн (а.с. 14).
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Зважаючи на факт задоволення позову, понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422,40 грн слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Відповідно ж до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
У випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми (ч. 2 ст. 7 Закону України "Про судовий збір").
Згідно з ч. 1 ст. 143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Тож надміру сплачений судовий збір у розмірі 605,60 грн (3 028,00 грн - 2 422,40 грн) слід повернути ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" за рахунок коштів Державного бюджету України.
Керуючись статтями 2, 72 - 77, 90, 139, 143, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Позов Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" у справі №440/3257/25 - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 26.02.2025 №008 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області на користь Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" частину судових витрат, що пов`язані зі сплатою судового збору, у розмірі 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.
Повернути Полтавському обласному комунальному виробничому підприємству теплового господарства "Полтаватеплоенерго" за рахунок коштів Державного бюджету України частину судового збору в межах суми 605 (шістсот п`ять) 60 коп., сплаченої відповідно до платіжної інструкції від 06.01.2025 №14.
Позивач: Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства "Полтаватеплоенерго" (код ЄДРПОУ 03338030; вул. Польська, 2-А, м. Полтава, 36000).
Відповідач: Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (код ЄДРПОУ 40358617; вул. Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, 36020).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Суддя Є.Б. Супрун