Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
28 травня 2026 року м. ПолтаваСправа №440/12135/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В:
1. Стислий зміст позовних вимог та їх обґрунтування.
Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства "Полтаватеплоенерго" (надалі - ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", позивач) звернулось до суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (надалі - ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області, відповідач), у якому позивач просив визнати протиправним та скасувати рішення від 23.09.2024 №013 про застосування штрафу за порушення законодавства про ціни і ціноутворення у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на необґрунтованість викладених у спірному рішенні висновків щодо створення перешкод посадовим особам ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області для проведення позапланової перевірки, оскільки в рамках позапланової перевірки надано запити, які розглянуті підприємством та по кожному пункту запиту надано чи то пояснення, чи копії відповідних документів, що підтверджує факт не створення перешкод у проведенні перевірки. Зокрема, пояснення щодо неможливості надання комплекту документів для встановлення діючого тарифу, які містять інформації про об`єкти підприємства, обсяги виробництва, кількість працівників та іншe інформаці. з обмеженим доступом. ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області, посилаючись на невиконання позивачем вимог про надання документів, необхідних для проведення позапланової перевірки, фактично не погоджується з обсягом виконання ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" письмових запитів. При цьому, відповідач не складав припису про усунення порушень вимог законодавства ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго". Письмові запити про надання документів, направлені контролюючим органом в порядку статті 18 Закону України №5007-VI, не є обов`язковими до виконання приписами у розумінні Закону №877-V, за невиконання яких до суб`єкта господарювання може бути застосовано санкцію на підставі пункту 4 частини першої статті 20 Закону України №5007-VI. Окрім того, відповідне рішення ухвалене відповідачем без участі уповноваженого представника підконтрольного суб`єкта та без урахування наданих ним пояснень, що також свідчить про невідповідність такого рішення вимогам частини другої статті 2 КАС України.
2. Позиція відповідача.
У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю /а.с. 56-61/. Свою позицію мотивував посиланням на правомірність прийнятого рішення, оскільки позивачем створено перешкоди, а саме - не виконано законі вимоги посадових осіб відповідача у виконанні покладених на них функцій в частині проведення державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії. Порушення ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" норм чинного законодавства у сфері формування, встановлення та застосування тарифів на постачання теплової енергії, які були виявлені в ході перевірки зафіксовано в акті від 19.09.2024 №017, складеному за результатами проведення позапланової перевірки за дотриманням суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. Крім того, наполягав на тому, що Законами України "Про критичну інфраструктуру", "Про правовий режим воєнного стану", "Про правовий режим надзвичайного стану", "Про оборону України" та Загальними вимогами до кіберзахисту об`єктів критичної інфраструктури прямо чи опосередковано не заборонено надання інформації з обмеженим доступом органам, що вимагають її на законних підставах у передбачений законом спосіб та порядок.
3. Процесуальні дії у справі, заяви учасників справи.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.
Згідно з частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
За відсутності клопотань учасників справи про розгляд справи у відкритому судовому засіданні чи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.
Обставини справи
Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства "Полтаватеплоенерго" зареєстроване як юридична особа та основним видом його діяльності за КВЕД є: 35.30 Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря, що учасниками справи не заперечується.
До ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області надійшла заява гр. Нестеренка від 07.08.2024 щодо порушень вимог законодавства ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" та з проханням провести перевірку правомірності формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії /а.с. 70-78/.
Листом від 21.08.2024 №15.2.2-3/17356 Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів відповідно до вимог абзацу п`ятого частини першої статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", пункту 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 №303 "Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану" та наказу Держпродспоживслужби від 01.04.2024 №191 "Про рішення щодо здійснення протягом періоду воєнного стану позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері надання житлово-комунальних послуг" повідомила про погодження проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії на підставі звернення гр. ОСОБА_1 про можливі порушення її прав, законних інтересів ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" /а.с. 69/.
На підставі наказу ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 10.09.2024 №1056-ОД /а.с. 80/ та направлення про проведення позапланової перевірки від 10.09.2024 №678 /а.с. 81/, відповідач у період з 10 по 19 вересня 2024 року вирішив провести позапланову перевірку ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" (код ЄДРПОУ 03338030, місцезнаходження юридичної особи: 36008, м. Полтава, вул. Польська, буд. 2А) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії.
Спеціалістами відповідача 10.09.2024, з метою розпочати позапланову перевірку, здійснено вихід на ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" за адресою: 36008, м. Полтава, вул. Польська, буд. 2А.
Начальник юридичної служби ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" Сотник І.Л. (за довіреністю від 16.07.2024 № 29-14/96, в особі в.о. генерального директора Мізіка Олега Володимировича, який діє на підставі Статуту) була ознайомлена з направленням, погодженням на проведення даної перевірки, зверненням фізичної особи та отримала копію направлення на дану позапланову перевірку.
10.09.2024 спеціалістами ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області начальнику юридичної служби ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" Сотник І. Л. було вручено вимогу №1 від 10.09.2024 (Вх. №3585 від 10.09.2024), щодо надання документів та інформації; термін виконання до 10:00 12.09.2024 /а.с. 63/.
16.09.2024 спеціалістами ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області начальнику юридичної служби ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" Сотник І.Л. (за адресою: Полтавська обл., м. Полтава, вул. Миколи Духова, 1) вручено вимогу №2 від 16.09.2024 про надання документів та інформації; термін виконання до 10:00 17.09.2024 /а.с. 64/.
18.09.2024 спеціалістами ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області начальнику юридичної служби ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" Сотник І.Л. вручено вимогу №3 від 18.09.2024 про надання документів та інформації; термін виконання до 15:00 18.09.2024 /а.с. 65/.
Позивач листом від 13.09.2024 №29-17/4862 на вимогу №1 від 10.09.2024 надав копії запитуваних документів, а саме: Статуту підприємства; витягу з ЄДРПОУ; виписки з ЄДРПОУ; постанови НКРЕКП №739 від 06.06.2017; постанови НКРЕКП №2269 від 30.11.2020; рішення Полтавської обласної ради №286 від 21.10.2021; рішення Полтавської обласної ради №326 від 09.12.2021; рішення Полтавської обласної ради №477 від 30.09.2022; рішення Полтавської обласної ради №669 від 28.07.2023; рішення Полтавської обласної ради №687 від 26.09.2023; баланс (форма №1) за 2021-2023 рр.; звіт про фінансові результати (форма №2) за 2021-2023 рр.; звіт про постачання та використання енергії за період 2021-2023 рр.; інформацію для моніторингу ринку теплової енергії за період жовтень-грудень 2023 року та січень-травень 2024 року; довіреності та пояснення по пунктах 5, 6, 8, 12.
За твердженням відповідача, наданих документів та інформації було недостатньо для проведення перевірки та станом на 14:00 19.09.2024 позивач так і не надано в повному обсязі запитувану інформацію, що необхідна для проведення перевірки, а саме: копію свідоцтва платника ПДВ; копії наказів про призначення керівника, головного бухгалтера та особи відповідальної за формування, встановлення та застосування тарифів; посадову інструкцію, згідно якої відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу; положення про облікову політику підприємства з усіма додатками; комплект документів, поданий суб`єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення діючого двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії; розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердженими матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води затвердженого КМУ від 01.09.2011 №869 та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.09.2018 № 239, які затверджені рішеннями Полтавської обласної ради, а саме: від 28.07.2023 № 669, від 30.09.2022 № 477; від 21.10.2021 № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", рішенням Полтавської обласної ради від 26.09.2023 №687 "Про внесення змін до рішення обласної ради від 28.07.2023 № 669 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго"; розрахунки тарифів на послуги з постачання теплової енергії разом із підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, встановлених постановою НКРЕКП від 30.11.2020 №2269 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послугу з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго"; копії рахунків на оплату по послузі з постачання теплової енергії за період з січня 2021 року по серпень 2024 року які нараховувалися за адресою: м. Полтава, вул. Лесі Українки, 4, кв.56; довідка підприємства про те чи надавалися субвенції з державного та місцевого бюджетів на погашення різниці між фактичною вартістю комунальних послуг та затвердженими тарифами на вищевказані послуги, та чи надавалася фінансова допомога з державного та місцевого бюджетів, інших доходів, які безпосередньо використано на операційну (основну) діяльність (на відшкодування витрат, згідно зі складовими встановлених тарифів) за 2021-2024 роки.
За наведених обставин відповідач вважав, що ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" створено перешкоди, а саме - невиконання законних вимог посадових осіб ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області у виконанні покладених на них функцій в частині проведення державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії.
Порушення відповідачем вимог чинного законодавства відображені в Акті від 19.09.2024 №017, складеному за результатами проведення планової перевірки за дотриманням суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін /а.с. 82-104/.
23.09.2024 ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області прийнято рішення №013 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення, яким застосовано до ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" штраф в сумі 34000,00 грн /а.с. 125-127/.
Не погодившись з рішенням ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 23.09.2024 №013 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Норми права, якими урегульовані спірні відносини
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V /надалі - Закон №877-V/.
Відповідно до статті 1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.
Частиною першою статті 2 Закону №877-V встановлено, що дія цього Закону поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
За приписами абзацу п`ятого частини першої статті 6 Закону №877-V підставою для здійснення позапланового заходу є, зокрема, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
Під час проведення позапланового заходу з`ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов`язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю) /абзац 11 частини першої статті 6 Закону №877-V/).
Відповідно до частини першої статті 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Частинами першою - п`ятою статті 7 Закону №877-V встановлено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.
У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб`єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб`єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім`я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення). Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.
Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб`єкту господарювання копію посвідчення (направлення).
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб`єкта господарювання.
Суб`єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред`явили документів, передбачених цією статтею.
Слід зазначити, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/202 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався відповідними указами Президента України та дії до цього часу.
Згідно з пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 №303 "Про припинення заходів державного нагляду (контролю) в умовах воєнного стану" вирішено припинити проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 "Про введення воєнного стану в Україні".
Протягом періоду воєнного стану дозволити здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) в окремих сферах, зокрема щодо запобігання неконтрольованому зростанню цін на товари, які мають істотну соціальну значущість, виключно на підставі рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері, за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.
Відповідно до частини шостої статті 7 Закону №877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
У разі створення суб`єктом господарювання перешкод органу державного нагляду (контролю) чи його посадовим особам при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) в акті обов`язково зазначається опис дій чи бездіяльності, що призвели до створення таких перешкод, з посиланням на відповідні норми закону.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.
Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Згідно зі статтею 11 Закону №877-V суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний:
допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом;
не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону;
виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства;
надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону;
одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.
Відповідно до положень статті 10 Закону №877-V суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право:
не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо, зокрема, державний нагляд (контроль) здійснюється з порушенням передбачених законом вимог щодо періодичності проведення таких заходів;
вимагати припинення здійснення заходу державного нагляду (контролю) у разі: перевищення посадовою особою органу державного нагляду (контролю) визначеного цим Законом максимального строку здійснення такого заходу; використання посадовими особами органу державного нагляду (контролю) неуніфікованих форм актів; з`ясування посадовими особами під час здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) питань, інших ніж ті, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення такого заходу.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 20 Закону №5007-VI до суб`єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Оцінка судом обставин справи
Згідно з частиною другою статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
За обставин цієї справи між сторонами виник спір щодо правомірності рішення відповідача про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 34000,00 грн.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку /частина друга статті 2 КАС України/.
Суд зазначає, що єдиною підставою для проведення позапланової перевірки у період дії воєнного стану може бути рішення центрального органу виконавчої влади виключно при наявності загрози що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.
Підставою для призначення позапланової перевірки відповідно до наказу ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 10.09.2024 №1056-ОД слугувало погодження Держпродспоживслужби від 21.08.2024 №15.2.2-3/17356 на підставі звернення фізичної особи про можливі порушення її прав, законних інтересів.
Відповідач у період з 10 по 19 вересня 2024 року провів позапланову перевірку ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії, за результатами якої складено акт перевірки від 19.09.2024 №017 /а.с. 82-104/.
В акті зафіксовано порушення позивачем вимог пунктів 1, 2, 3 частини першої статті 18 Закону України "Про ціни і ціноутворення", абзацу четвертого частини першої статті 8, статті 11 Закону №877-V, що, за висновком відповідача, полягало у створенні перешкод посадовим особам контролюючого органу у проведенні заходу державного нагляду (контролю) шляхом ненадання документів та інформації на запити ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області.
Спірним рішенням до позивача застосовано адміністративно-господарські санкції на підставі пункту 4 частини першої та частини другої статті 20 Закону України "Про ціни і ціноутворення" від 21.06.2012 №5007-VI /надалі - Закон №5007-VІ/, а саме: встановлено невиконання законних вимог посадових осіб ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області у виконанні покладених на них функцій в частині проведення державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії.
Так, відповідно до підпунктів 1, 2 та 3 частини першої статті 18 Закону №5007-VІ уповноважені органи мають право: проводити у суб`єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов`язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб; одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки; одержувати безоплатно від суб`єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб`єктами господарювання на їх вимогу.
Суд встановив, що спеціалістами ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області 10.09.2024 вручено начальнику юридичної служби ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" Сотник І. Л. вимогу №1 від 10.09.2024 (Вх. №3585 від 10.09.2024) про надання документів та інформації; термін виконання до 10:00 12.09.2024 /а.с. 63/.
У вимозі зазначено про необхідність підготувати копії документів, розрахунків, звітності тощо, які були враховані при формуванні двоставкого тарифу на послугу з постачання теплової енергії та інформацію: 1. Установчих документів (Статуту, витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, свідоцтва платника ПДВ, свідоцтво про державну реєстрацію), копії наказів про призначення керівника (контракт з керівником підприємства), копія наказу про призначення відповідальної особи за проведення перевірки (за довіреністю) та особи відповідальної за формування, встановлення та застосування тарифів категорії споживачів "населення". Посадову інструкцію, згідно якої відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу. 2. Положення про облікову політику підприємства з усіма додатками. 3. Ліцензій на види діяльності та дозволи. 4. Рішень уповноважених органів про встановлення діючого двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії та копії рішень уповноважених органів про встановлення попередніх тарифів категорії споживачів "населення"; наказів Підприємства про введення в дію тарифів. 5. Комплект документів, поданий суб?єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії для категорії споживачів "населення": розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого КМУ від 01.09.2011 №869 та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.09.2018 №239, які затверджені рішеннями Полтавської обласної ради, а саме: від 28.07.2023 №669, від 30.09.2022 №477; від 21.10.2021 №286 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", рішення Полтавської обласної ради від 26.09.2023 №687 "Про внесення змін до рішення обласної ради від 28.07.2023 №669 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго". 6. Розрахунки тарифів на послуги з постачання теплової енергії разом із підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, встановлених постановою НКРЕКП від 30.11.2020 №2269 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послугу з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго". 7. Баланс (форма №1), Звіт про фінансові результати (форма №2) за 2022-2023 рр. 8. Зона обслуговування по періодах 2022-2024 рр. 9. Копії рахунків на оплату по послузі з постачання теплової енергії за період з січня 2021 року по червень 2024 року, які нараховувалися за адресою: Полтавська область, м. Полтава, вул. Лесі України, 4 (помісячно, в розрізі абонентів). 10. Звіт про результати використання палива, теплоенергії та електроенергії (форма №11-МТП) за 2021-2023 рр. 11. Довідка підприємства про те чи надавалися субвенції з державного та місцевого бюджетів на погашення різниці між фактичною вартістю комунальних послуг та затвердженими тарифами на вищевказані послуги, та чи надавалася фінансова допомога з державного та місцевого бюджетів, інших доходів, які безпосередньо використано на операційну (основну) діяльність (на відшкодування витрат, згідно зі складовими встановлених тарифів) за 2021-2024 рр. 12. Копії договору укладеного зі споживачем за адресою Полтавська область, м. Полтава, вул. Лесі України, 4, за 2021-2024 роки в розрізі абонентів. 13. Звіт про витрати виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг (форма №1-C) за 2021-2023 рр. та за І квартал 2024 року. 14. Інформацію для моніторингу ринку теплової енергії за жовтень-грудень 2023р., січень-травень 2024р. (додаток 2 до Порядку моніторингу ринку теплової енергії). 15. Іншу інформацію яка стосується питання, що є предметом перевірки.
У вимогах від 16.09.2024 №2, від 18.09.2024 №3, від 19.09.2024 №4 відповідач наполягав на необхідності надання ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго": 1. Свідоцтва платника ПДВ, копії наказів про призначення керівника, головного бухгалтера та особи відповідальної за формування, встановлення та застосування тарифів. Посадову інструкцію, згідно якої відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу. 2. Положення про облікову політику підприємства з усіма додатками. 3. Комплект документів, поданий суб`єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого КМУ від 01.09.2011 №869 та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.09.2018 №239, які затверджені рішеннями Полтавської обласної ради, а саме: від 28.07.2023 №669, від 30.09.2022 №477; від 21.10.2021 №286 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", рішення Полтавської обласної ради від 26.09.2023 №687 "Про внесення змін до рішення обласної ради від 28.07.2023 №669 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго". 4. Розрахунки тарифів на послуги з постачання теплової енергії разом із підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, встановлених постановою НКРЕКП від 30.11.2020 №2269 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послугу з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго". 5. Копії рахунків на оплату по послузі з постачання теплової енергії за період з січня 2021 року по червень 2024 року, які нараховувалися за адресою: Полтавська область, м. Полтава, вул. Лесі України, 4, кв. 56. 6. Довідка підприємства про те чи надавалися субвенції з державного та місцевого бюджетів на погашення різниці між фактичною вартістю комунальних послуг та затвердженими тарифами на вищевказані послуги, та чи надавалася фінансова допомога з державного та місцевого бюджетів, інших доходів, які безпосередньо використано на операційну (основну) діяльність (на відшкодування витрат, згідно зі складовими встановлених тарифів) за 2021-2024 рр. 7. Іншу інформацію яка стосується питання, що є предметом перевірки.
Позивач у листі від 13.09.2024 вих.№29-17/4862 /а.с. 24-30/ повідомив відповідача, що отримавши та розглянувши вимогу №1 підприємство надає наступні копії документів та пояснення. Зокрема, по питанню 1, 3: статут ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго"; виписку з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; витяг з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; по питанню 4: рішення Полтавської обласної ради про встановлення двоставкових тарифів на послугу з постачання теплової енергії. По питаннях 5, 6 позивач зазначив, що розрахунки тарифів містять критичну технологічну інформацію з обмеженим доступом. По питанню 7 надано: Баланс (форма №1) за 2021-2023 роки, Звіт про фінансові результати (форма №2) за 2021-2023 роки. По питанню 8 повідомлено: ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" здійснює господарську діяльність з вироблення, транспортування, постачання теплової енергії та гарячої води у м. Полтаві, м. Карлівці, м. Решетилівці, смт Машівці, смт Котельві, а починаючи з 01.11.2022 на лівобережній частині м. Кременчука. По питанню 9 надано: копії рахунків-квитанцій на оплату комунальних послуг з грудня 2021 року по червень 2024 року за адресою: м. Полтава, вул. Лесі Українки, 4, кв. 56. По питанню 10: звіти про постачання та використання енергії за період 2021-2023 роки. По питанню 12 повідомлено, що співвласники багатоквартирного будинку за адресою: м. Полтава, вул. Лесі Українки, 4 не повідомили ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" про прийняття рішення щодо вибору моделі договірних відносин і не уклали з підприємством відповідні договори на послугу з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води, взаємовідносини між співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: м. Полтава, вул. Л. Українки, 4, в тому числі і з споживачем квартири № 56 за зазначеною адресою, врегульовано індивідуальними договорами про надання послуги з постачання теплової енергії та про надання послуги з постачання гарячої води , які є публічними договорами приєднання і опубліковані на офіційному сайті підприємства. По питанню 13 надано звіти про витрати виробництва "форма №1-С" за 2021-2023 роки та за І квартал 2024 року. По питанню 14: інформація для моніторингу ринку теплової енергії за період з жовтня по грудень 2023 року та січень - травень 2024 року. По питанню 15 позивач надав пояснення, щодо нормативного регулювання застосування двоставкового тарифу.
Відповідно до абзацу третього частини першої статті 11 Закону №877-V суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону.
Адміністративно-господарський штраф за пунктом 4 частини першої статті 20 Закону №5007-VI застосовується у двох випадках: 1) за невиконання приписів уповноважених осіб або 2) за створення перешкод під час проведення перевірки.
Разом з тим, у силу приписів абзацу третього частини першої статті 11 Закону №877-V обов`язковою умовою, за якою повинні діяти контролюючі органи, а суб`єкт господарювання не має права створювати відповідні перешкоди, є дотримання посадовими особами органів державного нагляду (контролю) вимог законодавства.
У цій справі ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області, посилаючись на невиконання позивачем законних вимог контролюючого органу, зокрема, вимог про надання документів, необхідних для проведення позапланової перевірки, фактично не погоджується з обсягом виконання ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" письмових запитів №1, №2, №3, №4.
Однак, положеннями пункту 4 частини першої статті 20 Закону №5007-VI передбачено відповідальність лише за невиконання приписів та створення перешкод під час проведення перевірки, при цьому, застережень щодо можливості накладення санкції на суб`єкта господарювання за неналежне або неповне виконання письмових запитів вказана норма не містить.
Суд зазначає, що за визначенням частини восьмої статті 7 Закону №877-V припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Разом з цим, у цій справі ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області не виносилось жодного припису про усунення порушень вимог законодавства ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго".
Письмові запити про надання документів, направлені контролюючим органом в порядку статті 18 Закону №5007-VI, не є обов`язковими до виконання приписами у розумінні Закону №877-V, за невиконання яких до суб`єкта господарювання може бути застосовано санкцію на підставі пункту 4 частини першої статті 20 Закону №5007-VI.
Відповідач у ході розгляду справи не довів належними та допустимими доказами у чому саме полягало створення перешкод позивачем у здійсненні заходу державного нагляду (контролю), не надав доказів недопуску позивачем посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки, невиконання приписів органу державного нагляду (контролю) тощо.
Суд зазначає, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке ґрунтується на основі принципу "заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом". Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб`єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону.
Вчинення ж державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але у не передбачений законом спосіб є підставою для визнання таких дій неправомірними.
15.12.2023 набрав чинності Закон України від 17.02.2022 №2073-ІХ "Про адміністративну процедуру" (надалі - Закон №2073-ІХ), який регулює відносини органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб`єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ шляхом прийняття та виконання адміністративних актів.
Стаття 4 Закону №2073-ІХ відносить до принципів адміністративної процедури пропорційність та гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні.
Поняття принципу пропорційності розкрито у статті 14 Закону №2073-ІХ, відповідно до частин другої та третьої якої, адміністративний акт повинен прийматися з дотриманням необхідного балансу між несприятливими наслідками для права, свободи чи законного інтересу особи і цілями, на досягнення яких спрямований адміністративний акт. Негативні наслідки для особи та публічних інтересів повинні бути найменшими. Адміністративний орган зобов`язаний використовувати свої повноваження з метою, з якою такі повноваження надані. Мета, з якою надано повноваження, визначається законом або випливає з його положень.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону №2073-ІХ, особа має право бути заслуханою адміністративним органом, надавши пояснення та/або заперечення у визначеній законом формі до прийняття адміністративного акта, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи.
Стверджуючи в оскаржуваному рішенні про застосування до ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" адміністративно-господарських санкцій за створення позивачем перешкод при проведенні заходу державного нагляду (контролю), відповідач не врахував обставин того, що запитувана інформація у затребуваних обсягах частково відноситься до захищеної критичної технологічної інформації з обмеженим доступом щодо об`єктів критичної інфраструктури та підпадає під дію законів України "Про критичну інфраструктуру", "Про правовий режим воєнного стану", "Про правовий режим надзвичайного стану", "Про оборону України" та Загальні вимоги до кіберзахисту об`єктів критичної інфраструктури, що свідчить про невідповідність спірного рішення критерію обґрунтованості з одного боку, а з іншого - не відповідає положенням пункту 5 частини другої статті 72 Закону України "Про адміністративну процедуру", що на переконання суду є самостійною та достатньою підставою для скасування оскаржуваного рішення з мотивів його протиправності.
До того ж у статті 3 Закону №877-V серед основних принципів здійснення державного нагляду міститься принцип відкритості та прозорості.
Верховний Суд у постанові від 16.09.2021 у справі №420/9061/20 зазначив, що критерій урахування права особи на участь у процесі прийняття рішення випливає з принципу гласності прийняття рішень. Право бути вислуханим є одним із фундаментальних принципів справедливої процедури й означає забезпечення особі можливості надавати адміністративному органу факти й аргументи у справі. Право бути вислуханим має бути забезпечене, насамперед, у справах, де передбачається прийняття "несприятливих" адміністративних актів, тобто таких, які негативно впливають на права, свободи та законні інтереси відповідної особи.
За наведених обставин, ухвалення відповідачем спірного рішення без залучення уповноваженого представника суб`єкта господарювання з метою отримання його пояснень свідчить про невідповідність такого рішення приписам статті 3 Закону №877-V, а також критерію, установленому пунктом 9 частини другої статті 2 КАС України.
Отож рішення ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 23.09.2024 №013 про застосування до ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" адміністративно-господарських санкцій належить визнати протиправним та скасувати.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У силу статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" повністю.
Розподіл судових витрат
Відповідно до частини першої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 3028,00 грн /а.с. 50-51/.
За змістом підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду позову майнового характеру, який подано юридичною особою, встановлюється ставка судового збору у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У силу положень частини першої статті 4 вказаного Закону, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" установлено у 2025 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для основних соціальних і демографічних груп населення, зокрема, для працездатних осіб: з 01.01.2025 - 3028,00 грн.
Як визначено частиною третьою статті 4 Закону України "Про судовий збір", при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Тож за звернення до суду через електронний кабінет користувача Електронного суду з цією позовною заявою позивач мав сплатити судовий збір у розмірі 2422,40 грн (3028,00 грн х 0,8), натомість сплатив 3028,00 грн /а.с. 44-45/.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422,40 грн належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Відповідно ж до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
У випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми (частина друга статті 7 Закону України "Про судовий збір").
Згідно з частиною першою статті 143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Тож надміру сплачений судовий збір у розмірі 605,60 грн (3028,00 грн - 2422,40 грн) слід повернути ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" за рахунок коштів Державного бюджету України.
Керуючись статтями 2, 3, 5-10, 72-77, 90, 132, 139, 205, 228, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 23.09.2024 №013 про застосування штрафу за порушення законодавства про ціни і ціноутворення у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області на користь Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок).
Повернути Полтавському обласному комунальному виробничому підприємству теплового господарства "Полтаватеплоенерго" за рахунок коштів Державного бюджету України частину судового збору в межах суми 605,60 (шістсот п`ять гривень шістдесят копійок), сплаченої відповідно до платіжної інструкції від 10.10.2024 №1765934517.
Позивач: Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства "Полтаватеплоенерго" (код ЄДРПОУ 03338030, вул. Польська, 2А, м. Полтава, Полтавська область, 36008).
Відповідач: Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (код ЄДРПОУ 40358617; Вознесенський узвіз, 7, м. Полтава, Полтавська область, 36020).
Рішення набирає законної сили у порядку та строки, визначені статтями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Олександр КУКОБА