Рішення № 136962104, 29.05.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2026
Номер справи
420/2304/26
Номер документу
136962104
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/2304/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (вул.Б.Хмельницького,34, м.Одеса, 65007) до Громадської організації "Руська Національна громада м.Одеси "Русич"" (вул.Космонавтів,38,кв.13, м.Одеса, 65000), за участю третьої особи Управління Служби безпеки України в Одеській області (вул.Єврейська,43, м.Одеса, 65045) про заборону діяльності Громадської організації "Руська Національна громада м.Одеси "Русич" шляхом примусового його розпуску (ліквідації),-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов Одеське міжрегіональне управління Міністерства юстиції України до Громадської організації "Руська Національна громада м.Одеси "Русич"", за участю третьої особи Управління Служби безпеки України в Одеській області за результатом якого позивач просить:

- заборонити (примусово розпустити) Громадську організацію «РУСЬКА НАЦІОНАЛЬНА ГРОМАДА М.ОДЕСИ «РУСИЧ» (Ідентифікаційний код юридичної особи -23857335, місцезнаходження: Україна, 65000; м. Одеса, вул. Космонавтів, 38, кв. 13).

- спрямувати майно, кошти та інші активи Громадської організації «РУСЬКА НАЦІОНАЛЬНА ГРОМАДА М.ОДЕСИ «РУСИЧ» (Ідентифікаційний код юридичної особи- 23857335, місцезнаходження: Україна, 65000; м. Одеса, вул. Космонавтів, 38, кв. 13) до державного бюджету.

В обґрунтування позовних вимог представник зазначив, що листом від 11.12.2025 вих. № 65/5/т/10-4031 Управління Служби безпеки України в Одеській області повідомило Одеське міжрегіональне управління Міністерства юстиції України про наявність в діяльності Громадської організації «РУСЬКА НАЦІОНАЛЬНА ГРОМАДА М.ОДЕСИ «РУСИЧ» ознак дій, спрямованих на створення загрози національному суверенітету, територіальній цілісності та національній безпеці України, оскільки діяльність вказаної організації носить антиукраїнський характер. Інформація Управління Служби безпеки України в Одеській області була спрямована до Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України вх. №79285/06.5-10 від 22.12.2025 р. для вжиття відповідних заходів з ініціювання процедури заборони діяльності вказаного об`єднання шляхом його примусового розпуску (ліквідації).

При цьому, представник позивача вказав, що назва Організації «Руська національна громада м. Одеси «Русич» не відповідає вимогам Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні та деколонізацію топонімії». Зокрема, відповідно ст. 3 даного закону Російська імперська політика визначається злочинною та засуджується. А ч.2 ст. 4 закону передбачено, що присвоєння географічним об`єктам, юридичним особам та об`єктам права власності назв що глорифікують, увічнюють та пропагують або містять символіку російської імперської політики, а також держави-терориста держави-агресора або її визначні пам`ятні, історичні та культурні місця, населені пункти, дати, події забороняється.

Встановлено, що керівником Організації є громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка також є активісткою антиукраїнського центру «ВКРОРС» (Всеукраїнська координаційна рада організацій російських співвітчизників, (керівник Валентин Чернов, підозрюваний у вичинені кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.110 (Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України), та ч.1 ст. 111 (Державна зрада) КК України в рамках кримінального провадження №42014160000000186 від 02.05.2014)) та ГО «Євразійський союз» (керівник Єгор Кваснюк, 24.02.2023 Приморським районним судом м.Одеси ОСОБА_2 , 1975 р.н., визнано винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.258-3 та ч.3 ст.109 КК України та призначено покарання у вигляді позбавлення волі строком на 14 (чотирнадцять) років та 6 (шість) місяців із конфіскацією усього майна).

Таким чином дії керівника ГО «Руська національна громада м. Одеси «Русич» під час повномасштабної війни росії проти України можуть розцінюватися як такі, що спрямовані на порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, носять виключно деструктивний характер, підсилюють інформаційний контент, спрямований проти інтересів України, створюють підгрунття для вчинення радикальних дій щодо порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки.

Ухвалою суду від 02 лютого 2026 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст.262 КАС України).

Відповідач не скористався правом на подачу відзиву на позов. Тому, відповідно до частини 6 статті 162 КАС України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

05.02.2026 від третьої особи до суду надійшли пояснення третьої особи, в якій представник просив задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.

Зокрема, представник наголосив, що громадське об`єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації у разі виявлення ознак порушення громадським об`єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 Закону України Про громадські об`єднання, а також у разі засудження його уповноважених осіб за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, передбаченого статтею 111-1 Кримінального кодексу України.

При цьому, звернувши увагу, що керівником даної громадської організації на даний час є громадянка України - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка також є активісткою антиукраїнського центру «ВКРОРС» (Всеукраїнська координаційна рада організацій російських співвітчизників, (керівник Валентин Чернов, підозрюваний у вичинені кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.110 (Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України), та ч.1 ст. 111 (Державна зрада) КК України в рамках кримінального провадження №42014160000000186 від 02.05.2014)) та ГО «Євразійський союз» (керівник - Єгор Кваснюк, 24.02.2023 Приморським районним судом м.Одеси ОСОБА_2 , 1975 р.н., визнано винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.258-3 та ч.3 ст.109 КК України та призначено покарання у вигляді позбавлення волі строком на 14 (чотирнадцять) років та 6 (шість) місяців із конфіскацією усього майна).

З урахуванням вищезазначеного Управління СБУ в Одеській області цілком підтримує позовні вимоги Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України щодо заборони (примусового розпуску) громадської організації «Руська національна громада м. Одеси «Русіч» _(ЄДРПОУ 2385733) та спрямування майна, коштів та інших активів цієї громадської організації до державного бюджету.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

Судом встановлено, що Громадська організація «Руська національна громада м. Одеси «РУСИЧ» відповідно до Закону України від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі Закон № 755-IV) зареєстрована 13.05.2002 як юридична особа.

Ідентифікаційний код юридичної особи 23857335, місцезнаходження: Україна, 65000, м. Одеса, вул. Космонавтів, 38, кв. 13. ОСОБА_3 .

У відповідності до реєстраційної документації вказаної структури (п.1.5 Статуту Організації) метою її діяльності серед іншого є: всебічне сприяння збереженню і всесвітньому поширенню багатих традицій і досягнень російської культури у Північному Причорномор`ї, сприяння її подальшому розвитку і поширенню, вільному функціонуванні російської мови в усіх сферах громадського, наукового та культурного життя; участь у діяльності з духовно-морального виховання дітей та молоді, прилучення їх до кращих досягнень російської і світової культури; встановлення і розвиток духовних, культурних та економічних зв`язків з російськими громадами України, з Росією і російськими діаспорами інших країн; сприяння Православній Церкві у її духовно-відтворювальної діяльності; відновлення і збереження історико-культурних пам`ятників російської культури; сприяння у збереженні і всебічному розвитку самобутності російського етносу в Україні. Створення умов членам громади для їх інтелектуального й творчого самовираження, розвиток фольклорних творчих колективів, народних промислів, відродження і поширення російських народних звичаїв та обрядів; сприяння духовно-моральному вихованню молоді в кращих традиціях російської національної культури і Православної Християнської моралі; захист прав і інтересів громадян України російської національності у рамках діючого законодавства і Конституції Україні.

11.12.2025 року листом за вих. № 65/5/т/10-4031 Управління Служби безпеки України в Одеській області повідомило Одеське міжрегіональне управління Міністерства юстиції України про наявність в діяльності Громадської організації «РУСЬКА НАЦІОНАЛЬНА ГРОМАДА М.ОДЕСИ «РУСИЧ» ознак дій, спрямованих на створення загрози національному суверенітету, територіальній цілісності та національній безпеці України, оскільки діяльність вказаної організації носить антиукраїнський характер.

В листі зазначається, що назва Організації «Руська національна громада м. Одеси «Русич» не відповідає вимогам Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні та деколонізацію топонімії». Зокрема, відповідно ст. 3 даного закону Російська імперська політика визначається злочинною та засуджується. А ч.2 ст. 4 закону передбачено, що присвоєння географічним об`єктам, юридичним особам та об`єктам права власності назв що глорифікують, увічнюють та пропагують або містять символіку російської імперської політики, а також держави-терориста держави-агресора або її визначні пам`ятні, історичні та культурні місця, населені пункти, дати, події забороняється.

Встановлено, що керівником Організації є громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка також є активісткою антиукраїнського центру «ВКРОРС» (Всеукраїнська координаційна рада організацій російських співвітчизників, (керівник Валентин Чернов, підозрюваний у вичинені кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.110 (Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України), та ч.1 ст.111 (Державна зрада) КК України в рамках кримінального провадження №42014160000000186 від 02.05.2014)) та ГО «Євразійський союз» (керівник Єгор Кваснюк, 24.02.2023 Приморським районним судом м.Одеси ОСОБА_2 , 1975 р.н., визнано винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.258-3 та ч.3 ст.109 КК України та призначено покарання у вигляді позбавлення волі строком на 14 (чотирнадцять) років та 6 (шість) місяців із конфіскацією усього майна).

Таким чином дії керівника ГО «Руська національна громада м. Одеси «Русич» під час повномасштабної війни росії проти України можуть розцінюватися як такі, що спрямовані на порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, носять виключно деструктивний характер, підсилюють інформаційний контент, спрямований проти інтересів України, створюють підгрунття для вчинення радикальних дій щодо порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки.

Надаючи юридичну оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 36 Конституції України громадяни України мають право на свободу об`єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров`я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Статтею 37 Конституції України передбачено, що утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров`я населення, забороняються. Політичні партії та громадські організації не можуть мати воєнізованих формувань. Не допускається створення і діяльність організаційних структур політичних партій в органах виконавчої та судової влади і виконавчих органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, а також на державних підприємствах, у навчальних закладах та інших державних установах і організаціях. Заборона діяльності об`єднань громадян здійснюється лише в судовому порядку.

Приписами п.1 ч.2 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 228 визначено, що Міністерство юстиції України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Міністерство юстиції України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, зокрема, що реалізує державну правову політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи.

Так, згідно п.14 ч.1 ст.1 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань суб`єктом державної реєстрації є територіальні органи Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі - у разі державної реєстрації первинних, місцевих, обласних, регіональних та республіканських професійних спілок, їх організацій та об`єднань, структурних утворень політичних партій, регіональних (місцевих) творчих спілок, територіальних осередків всеукраїнських творчих спілок, місцевих, обласних, республіканських Автономної Республіки Крим, Київської та Севастопольської міських організацій роботодавців та їх об`єднань, постійно діючих третейських судів, громадських об`єднань, їх відокремлених підрозділів, громадських об`єднань, що не мають статусу юридичної особи, підтвердження всеукраїнського статусу громадського об`єднання.

До завдань Служби безпеки України також входить попередження, виявлення, припинення та розкриття кримінальних правопорушень проти миру і безпеки людства, тероризму та інших протиправних дій, які безпосередньо створюють загрозу життєво важливим інтересам України.

Статтею 24 Закону України Про Службу безпеки України визначені обов`язки Служби безпеки України.

Відповідно до ст.2 Закону України Про Службу безпеки України, на Службу безпеки України покладається у межах визначеної законодавством компетенції захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці.

Так, Служба безпеки України відповідно до своїх основних завдань зобов`язана, окрім іншого, здійснювати контррозвідувальні заходи з метою попередження, виявлення, припинення і розкриття будь-яких форм розвідувально-підривної діяльності проти України; забезпечувати захист державного суверенітету, конституційного ладу і територіальної цілісності України від протиправних посягань з боку окремих осіб та їх об`єднань; здійснювати відповідно до законодавства профілактику правопорушень у сфері державної безпеки.

Законом України Про громадські об`єднаннявизначено правові та організаційні засади реалізації права на свободу об`єднання, гарантованогоКонституцією Українита міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об`єднань.

Відповіднодоч. ч. 1-3ст. 4Закону України Про громадські об`єднання утворення і діяльність громадських об`єднань, мета (цілі) або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров`я населення, пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки, забороняються. Громадські об`єднання не можуть мати воєнізованих формувань. Інші обмеження права на свободу об`єднання, у тому числі на утворення і діяльність громадських об`єднань, можуть бути встановлені виключно законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров`я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Як встановлено судом за наявними даними, спецслужбами та збройними силами російської федерації активно використовуються вітчизняні громадські об`єднання проросійської спрямованості для закріплення та зміцнення позицій ворога на тимчасово окупованих територіях України. Окремі ознаки вищезазначеного спостерігаються в діяльності відповідача, одним із засновників та керівником якого є ОСОБА_1 , яка, будучи активною громадською діячкою проросійського спрямування Одеської області, підозрюється у наданні іноземній державі допомоги у проведенні підривної діяльності проти України та є пособником у вчиненні умисних дій з метою зміни меж території або державного кордону України.

При цьому, керівник та члени відповідача з метою посилення проросійських настроїв населення України проводять активну антиукраїнську інформаційно-пропагандистську діяльність шляхом поширення певних стереотипів щодо взаємовідносин між Україною і росією, підтримують терористичну діяльність та контакти з урядом та збройними силами рф.

Відповідно до Закону України Про правовий режим воєнного стану, воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Суд акцентує увагу на тому, що при вирішенні спірних відносин береться до уваги дія військового стану в Україні та пряма військова агресія з боку рф.

Тому в час збройної агресії російської федерації проти України, дії відповідача розцінюються як такі, що спрямовані на порушення суверенітету та територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, носять виключно деструктивний характер, підсилюють інформаційний простір, спрямований проти інтересів України, створюють підґрунтя для вчинення дій щодо порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки.

На переконання суду, заборона діяльності вказаного громадської організації є об`єктивно необхідною з метою захисту демократичного суспільства та прав і свобод громадян. Вказане обмеження наявних свобод, спрямоване на забезпечення стабільності держави в цілому, тому, на думку суду, застосований крайній захід впливу щодо відповідача є виправданим.

Статтею 25 Закону України Про громадські об`єднаннявизначені способи припинення діяльності громадського об`єднання. Припинення діяльності громадського об`єднання здійснюється: 1) за рішенням громадського об`єднання, прийнятим вищим органом управління громадського об`єднання, у визначеному статутом порядку, шляхом саморозпуску або реорганізації; 2) за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об`єднання.

Припинення діяльності громадського об`єднання відбувається в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Якщо вартості майна громадського об`єднання зі статусом юридичної особи, яке безпосередньо здійснює підприємницьку діяльність і щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов`язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такого громадського об`єднання відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до статті 28 Закону України Про громадські об`єднання, громадське об`єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації у разі виявлення ознак порушення громадським об`єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 цього Закону, а також у разі засудження його уповноважених осіб за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, передбаченого статтею 111-1 Кримінального кодексу України. Заборона громадського об`єднання має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому Законом України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Справа про заборону громадського об`єднання розглядається у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

У разі прийняття рішення про заборону громадського об`єднання майно, кошти та інші активи громадського об`єднання за рішенням суду спрямовуються до державного бюджету.

Інші підстави для заборони діяльності громадського об`єднання, крім зазначених у частині першій цієї статті, не допускаються.

Враховуючи, що в діях громадської організації Управлінням Служби безпеки України виявлено ознаки порушення статей 11, 36, 37 Конституції України, ст. 4, 28 Закону України Про громадські об`єднання, діяльність відповідача суперечить основним засадам діяльності громадської організації, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги про заборону (примусовий розпуск) громадської організації підлягають задоволенню.

Суд вважає, що також слід задовольнити і вимогу позивача спрямувати майно, кошти та інші активи відповідача до державного бюджету, у відповідності до статті 28 Закону України Про громадські об`єднання.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України під час задоволення позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст. ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 262, 293 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (вул.Б.Хмельницького,34, м. Одеса, 65007) до Громадської організації "Руська Національна громада м.Одеси "Русич"" (вул.Космонавтів,38,кв.13, м.Одеса, 65000), за участю третьої особи Управління Служби безпеки України в Одеській області (вул.Єврейська,43, м.Одеса, 65045) про заборону діяльності Громадської організації "Руська Національна громада м.Одеси "Русич" шляхом примусового його розпуску (ліквідації) - задовольнити.

Заборонити (примусово розпустити) Громадську організацію "Руська Національна громада м.Одеси "Русич"" (Ідентифікаційний код юридичної особи - 23857335, місцезнаходження: Україна, 65000; м. Одеса, вул. Космонавтів, 38, кв.13).

Спрямувати майно, кошти та інші активи Громадської організації "Руська Національна громада м.Одеси "Русич"" (Ідентифікаційний код юридичної особи - 23857335, місцезнаходження: Україна, 65000; м. Одеса, вул. Космонавтів, 38, кв. 13) до Державного бюджету України.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів в порядку приписів ст.295 КАС України.

Рішення набирає законної сили згідно з приписами ст.255 КАС України.

Суддя К.С. Єфіменко