Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А
29 травня 2026 року Київ справа № 320/7877/22
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Саса Є.В., перевіривши заяву представника відповідача про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Київський окружний адміністративний суд рішенням від 31.01.2024 адміністративний позов задовольнив.
Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, що виявились відмові здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області від 29.06.2022 № 311.
Зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код: 22933548, місцезнаходження: вул. Саєнка Андрія, буд. 10, м. Фастів, Київська область) з 01.12.2019 здійснити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) перерахунок та виплату пенсії з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, визначених у довідці Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області" від 29.06.2022 № 311, та раніше виплачених сум.
Головний державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Київській області Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України подав до суду заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення, якою просить стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на користь ОСОБА_1 , але невиплачену суму пенсії в розмірі 537 776,49 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) встановлено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 (далі - Закон №3674-VI) встановлено, що за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення передбачено сплату судового збору.
Разом з тим, п. 3 ч. 2 ст. 3 названого Закону передбачено, що судовий збір не справляється за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.
Таким чином, Закон №3674-VI містить дві норми, які суперечливо вирішують питання необхідності сплати судового збору за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.
Вирішуючи дану колізію суд виходить з того, що п.п. 6 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону №3674-VI є спеціальною нормою, яка регулює сплату судового збору при зверненні саме до адміністративних судів.
Положення п. 3 ч. 2 ст. 3 Закону №3674-VI у такому разі вважаються загальними. Це підтверджується відсутністю у наведеному в ст. 4 цього Закону переліку ставок судового збору окремих ставок збору за подання до місцевих загальних судів та господарських судів заяв про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.
Зважаючи на наведене, переважному застосуванню у цьому випадку підлягає спеціальна норма Закону, якою прямо передбачена сплата судового збору за подання відповідної заяви саме до адміністративного суд
Правовий висновок про необхідність сплати судового збору за подання заяви в порядку статті 378 КАС міститься у постанові Верховного Суду від 17.05.2023 у справі №260/5761/21.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 4 Закону №3674-VI за подання до адміністративного суду заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення встановлюється ставка судового збору у розмірі 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 3 328 грн.
Таким чином ставка судового збору за подання до суду заяви про відстрочення виконання судового рішення, зміну способу і порядку виконання судового рішення становить 998,40 грн.
При цьому, доказів сплати судового збору заявником до заяви про відстрочення виконання судового рішення, зміну способу і порядку виконання судового рішення не додано.
За змістом ч. 1 ст. 167 КАС будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: 1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; 2) найменування суду, до якого вона подається; 3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі; 4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; 5) підстави заяви (клопотання, заперечення); 6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); 7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Водночас ч. 10 ст. 169 КАС передбачено, що заяви, скарги, клопотання, визначені цим Кодексом, за подання яких передбачено сплату судового збору, залишаються судом без руху також у випадку, якщо на момент відкриття провадження за відповідною заявою, скаргою, клопотанням суд виявить, що відповідна сума судового збору не зарахована до спеціального фонду Державного бюджету України. Правила цієї частини не застосовуються до заяв про забезпечення доказів або позову.
З огляду на відсутність у матеріалах заяви про відстрочення виконання судового рішення, зміну способу і порядку виконання судового рішення доказів сплати судового збору, враховуючи положення ч. 10 ст. 169 КАС суд приходить до висновку про наявність правових підстав для залишення такої заяви без руху.
Керуючись статтями 167, 169 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
1. Заяву представника відповідача про відстрочення виконання судового рішення, зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі № 320/30267/25 залишити без руху.
2. Встановити заявнику строк для усунення недоліків заяви про відстрочення виконання судового рішення, зміну способу і порядку виконання судового рішення протягом п`яти днів з дня отримання цієї ухвали, шляхом подання документа про сплату судового збору в сумі 998,40 грн.
3. Копію ухвали направити (надати) заявнику (його представнику).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Сас Є.В.