Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду
29 травня 2026 року Справа №200/1640/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, прийнятим за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (надалі ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (надалі ГУ ПФУ в Донецькій області) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено:
- визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо проведенні індексації призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124, та відповідних постанов Кабінету Міністрів України, впродовж 2021-2024 років без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, тобто показника за 2017-2019 роки, який становив 7763,17 грн, збільшеного на коефіцієнти 1.11, 1.14, 1.197, 1.0796;
- зобов`язано ГУ ПФУ в Донецькій області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні (за 2017-2019 роки в розмірі 7763,17 грн), із застосуванням коефіцієнтів 1.11, 1.14, 1.197 та 1.0796, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» - починаючи з 6 вересня 2024 року та здійснити виплату перерахованих сум пенсії з урахуванням раніше виплаченої пенсії.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 1 вересня 2025 року рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року залишено без змін.
28 травня 2026 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_2 від 27 травня 2026 року про встановлення судового контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суд від 29 квітня 2025 року в частині не здійснення індексацію пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.11, у розмірі 1.14, у розмірі 1.197 та ОКРЕМО у розмірі 1.0796.
В обґрунтування заяви зазначено, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року у справі №200/1640/25 розрахунок пенсії з 6 вересня 2024 року мав проводитись наступним чином: 7763,17 грн (показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки) * 1.11 (коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 22 лютого 2021 року №127) * 1.14 (коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 16 лютого 2022 року № 118) * 1.197 (коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 24 лютого 2023 року № 168) * 1.0796 (коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 24 лютого 2024 року № 185) = 12 694,74 грн * 0,46167 (коефіцієнт стажу) * 3,81321 (індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії) + 188,32 грн (доплата за понаднормовий стаж) = 22 536,70 грн.
Позивач зазначає, що відповідачем не були враховані висновки суду, зокрема, що положення ст. 42 Закону №1058-IV та Порядку №124 не містять застережень, що пенсії, призначені пізніше 2019 року, підлягають індексації виходячи з показника середньої заробітної станом на 1 жовтня 2017 року.
Враховуючи викладене, станом на день звернення до суду із цією заявою рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року у справі № 200/1640/25 не виконане у повному обсязі без поважних причин.
Відповідно до ст. 381-1 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому ст.ст. 287, 382 - 382-3 і 383 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої ч. 5 ст. 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження […].
Частиною ч. 1 ст. 382-1 КАС України також встановлено, що суд розглядає заяву про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
Беручи до уваги наведені приписи, враховуючи, що адміністративна справа розглядалась судом у спрощеному позовному провадженні у письмовому порядку, суд вважає за можливе розглянути заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю в письмовому порядку.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Частиною ч. 2 ст. 14 КАС України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
У Рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Європейський суд з прав людини у рішенні від 7 травня 2002 року у справі «Бурдов проти Росії» визначив, що у контексті ст. 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова «судового розгляду».
Згідно з ч.ч. 1 та 2 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст.ст. 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
На підставі викладеного вище, беручи до уваги відсутність станом на час прийняття даної ухвали відомостей про виконання ГУ ПФУ в Донецькій області рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року, суд вважає за необхідне задовольнити заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення та встановити судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року, зобов`язати ГУ ПФУ в Донецькій області протягом одного місяці з дня отримання даної ухвали подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду.
Керуючись ст.ст. 2, 14, 241, 248, 256, 294, 381-1, 382, 382-1, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
1. Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду - задовольнити.
2. Встановити судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати до Донецького окружного адміністративного суду протягом одного місяця з дня отримання даної ухвали звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року у справі № 200/1640/25 та докази на підтвердження зазначеного у звіті.
4. Ухвала набирає законної сили з дати її підписання та оскарженню не підлягає.
5. Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Н.П. Волгіна