Рішення № 136959553, 28.05.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2026
Номер справи
160/5718/26
Номер документу
136959553
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2026 рокуСправа №160/5718/26

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калугіної Н.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Комунального підприємства Кам`янської міської ради "Добробут" до Східного офісу Держаудитслужби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Смарт Б" про визнання протиправним та скасування рішення,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати Висновок Східного офісу Держаудитслужби за результатами аналізу питання оприлюднення інформації про закупівлю встановленого порушення пункту 11 частини 1 статті 10 Закону №922. За результатом аналізу питання: розгляду тендерної пропозиції учасника ТОВ "СМАРТ Б" встановленого порушення підпункту 2 пункту 44 Особливостей, оприлюднений на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель 24 лютого 2026 року, про результати моніторингу (ID моніторингу: ID-M-2026-01-23-000001) закупівлі послуги Технічне та аварійне обслуговування, утримання в належному стані внутрішньо-будинкових мереж водопостачання, водовідведення, електропостачання (за ДК 021:2015 45330000-9 - Водопровідні та санітарно-технічні роботи), ідентифікатор закупівлі 2026-01-12-010250-a.

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що в оскаржуваному Висновку про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2026-01-12-010250-a від 24.02.2026 року, проведеної Східним офісом Держаудитслужби, відповідач дійшов хибних та необґрунтованих висновків про допущення позивачем порушення пункту 11 частини 1 статті 10 Закону №922 та підпункту 2 пункту 44 Особливостей.

Дніпропетровський окружний адміністративний суд ухвалою від 16.03.2026 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив спрощене провадження в адміністративній справі, повідомив сторін, що розгляд справи відбудеться без повідомлення (виклику) учасників справи у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Залучив в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Смарт Б" (51939, Дніпропетровська область, м. Кам`янське, просп. Металургів, буд. 62, код ЄДРПОУ 45540524).

Зобов`язав Комунальне підприємство Кам`янської міської ради "Добробут" у термін 2 дні з дня отримання цієї ухвали направити Товариству з обмеженою відповідальністю "Смарт Б" примірник позовної заяви з додатками та надати до суду докази такого направлення.

Позивачем на виконання вимог ухвали від 16.03.2026 надано докази направлення Товариству з обмеженою відповідальністю "Смарт Б" примірник позовної заяви з додатками.

Згідно із наданим Східним офісом Держаудитслужби відзивом на позовну заяву, відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що тендерна пропозиція ТОВ «СМАРТ Б» не відповідала вимогам Додатку 3 до тендерної документації та підлягала відхиленню, проте Замовник, у порушення підпункту 2 пункту 44 Особливостей, не відхилив таку пропозицію, а визнав учасника переможцем та уклав договір від 06.02.2026 № 04/26.

Щодо порушення пункту 11 частини 1 статті 10 Закону № 922 відповідач вказав, що замовником 17.02.2026 оприлюднено в електронній системі закупівель додаткову угоду від 13.02.2026 № 1 без повідомлення про внесення змін до договору у визначений Законом №922 строк, що є порушенням пункту 11 частини 1 статті 10 Закону №922. Саме по собі оприлюднення додаткової угоди не є належним виконанням обов`язку щодо оприлюднення повідомлення про внесення змін до договору. Укладення додаткової угоди про розірвання договору свідчить про внесення змін до істотних умов договору, незалежно від того, чи прямо передбачена така підстава у ч. 5 ст. 41 Закону № 922.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить наступних висновків.

Судом встановлено, що Комунальним підприємством Кам`янської міської ради Добробут (надалі Позивач) відповідно до річного плану закупівель була проведена закупівля послуг: Технічне та аварійне обслуговування, утримання в належному стані внутрішньобудинкових мереж водопостачання, водовідведення, електропостачання (за ДК 021:2015 45330000-9 - Водопровідні та санітарно-технічні роботи), ідентифікатор закупівлі UA-2026-01-12-010250-a.

Участь в процедурі закупівлі прийняв один учасник: ТОВ «Смарт Б», який подав свою тендерну пропозицію. За результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції Учасника рішенням Позивача (Протокол № 7/2026 від 23.01.2026) переможцем процедури закупівлі було визначено ТОВ «Смарт Б» та прийнято рішення про намір укласти договір з ТОВ «Смарт Б».

06 лютого 2026 року між позивачем та ТОВ «Смарт Б» укладено Договір №04/26 про закупівлю послуг: Технічне та аварійне обслуговування, утримання в належному стані внутрішньо-будинкових мереж водопостачання, водовідведення, електропостачання (за ДК 021:2015 45330000-9 - Водопровідні та санітарно-технічні роботи).

17.02.2026 позивачем оприлюднено додаткову угоду №1 від 13.02.2026 до договору №04/26 від 06.02.2026 про розірвання (припинення) договору від 06.02.2026 року № 04/26 про закупівлю послуг «Технічне та аварійне обслуговування утримання в належному стані внутрішньобудинкових мереж водопостачання, водовідведення, електропостачання (за ДК 021:2015 45330000-9 - Водопровідні та санітарно-технічні роботи» (за взаємною згодою).

Наказом Східного офісу Держаудитслужби від 02.02.2026 №13 «Про початок здійснення моніторингу закупівель» прийнято рішення, зокрема, про початок проведення моніторингу закупівлі UA-2026-01-12-010250-a з підстав виявлення органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель.

За результатами перевірки Східного офісу Держаудитслужби складено Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2026-01-12-010250-a, який затверджено начальником Східного офісу Держаудитслужби Довгим В.В. та оприлюднено в електронній системі закупівель 24 лютого 2026 року.

В констатуючій частині висновку Східного офісу Держаудитслужби викладено виявлені порушення разом з обґрунтуванням:

«Предметом аналізу були питання: визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону України від 25.12.2015 №922-VIII «Про публічні закупівлі» (далі Закон №922) та Постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі - Особливості), розгляду тендерних пропозицій, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору тендерної пропозиції переможця, своєчасності надання інформації та документів у випадках, передбачених Законом № 922.

Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО КАМ`ЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ "ДОБРОБУТ", (далі Замовник) на 2026 рік, оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями, тендерну документацію, затверджену протоколом Уповноваженої особи 12.01.2026 року 4/2026, протокол розкриття, тендерну пропозицію учасника ТОВ "СМАРТ Б", повідомлення про намір укласти договір від 23.01.2026, Договір від 06.02.2026 №04/26, Додаткову угоду №1, пояснення Замовника на запит Східного офісу Держаудитслужби від 02.02.2026, від 17.02.2026, отримані 09.02.2026 та 19.02.2026 через електронну систему закупівель.

Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 10 Закону №922 повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та/ або про ціни на матеріальні ресурси оприлюднюється протягом трьох робочих днів з дня внесення змін до договору про закупівлю у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 41 цього Закону.

Моніторингом встановлено, що Замовником 17.02.2026 оприлюднено, в електронній системі закупівель, додаткову угоду від 13.02.2026 № 1 без повідомлення про внесення змін до договору у визначений Законом №922 строк, що є порушенням пункту 11 частини 1 статті 10 Закону №922.

Відповідно до розділу V. «Оцінка тендерних пропозицій» тендерної документації у складі тендерної пропозиції Учасник повинен надати розрахунок ціни тендерної пропозиції (договірну ціну), який (а) складається з: - договірної ціни та пояснювальної записки; - дефектного акту; - розрахунку № 1 - 4. Прямі витрати і загальновиробничі витрати; - розрахунку загальновиробничих витрат до локального кошторису; - локального кошторису; - підсумковою відомості ресурсів до локального кошторису; - тощо.

Розрахунок ціни тендерної пропозиції не повинен суперечити Настанові з визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України (Мінрегіону) від 01.11.2021 №281 та іншим чинним нормативно правовим актам. Договірна ціна має бути розрахована у програмному комплексі АВК, або іншому програмному комплексі, який взаємодіє в частині передачі (зчитування) кошторисної документації та розрахунків для Замовника. Розрахунок ціни пропозиції повинен бути виконаний/ розрахований на види, обсяги встановлені у Додатку 3 до тендерної документації (у технічному завданні).

Відповідно до Додатку 3 Інформації про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі та технічна специфікація (технічне завдання) до предмета закупівлі Замовником визначено, зокрема: поз. 36 Брухт металевий (зворотні матеріали) - 1,0978631 т; поз.42 Очищення каналізаційних труб діаметром понад 75 до 100 мм - 63780м; поз.43 Очищення каналізаційних труб діаметром понад 100 до 200мм - 71256 м; поз.49 Відкачування води, каналізаційних стоків з підвальних приміщень - 129000 м3.

Моніторингом встановлено, що в у складі тендерної пропозиції учасник ТОВ "СМАРТ Б" завантажив Локальний кошторис № 02-01-01 (файл Кошторис Договірна ціна.zip.asice.zip) із зазначенням, зокрема: поз. 36 Брухт металевий (зворотні матеріали) - 1,098562 т; поз.42 Очищення каналізаційних труб діаметром понад 75 до 100 мм од. виміру 100м 609,3; поз.43 Очищення каналізаційних труб діаметром понад 100 до 200мм од. виміру 100м 680,46; поз.49 Відкачування води, каналізаційних стоків з підвальних приміщень 125460 м3, що не відповідає вимозі визначеній у Додатку 3 до тендерної документації Замовника.

Отже, тендерна пропозиція учасника ТОВ "СМАРТ Б" не відповідала умовам визначеним у Додатку 3 до тендерної документації Замовника та підлягала відхиленню.

Проте, в порушення підпункту 2 пункту 44 Особливостей Замовник не відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ "СМАРТ Б" натомість визнав його переможцем та уклав з ним договір від 06.02.2026 №04/26.

В ході моніторингу Східним офісом Держаудитслужби 17.02.2026 оприлюднено запит для надання пояснень з вищезазначеного питання та 19.02.2026 отримано пояснення у вигляді протокольного рішення уповноваженої особи Замовника від 19.02.2026 № 30/26, що підтверджує факт встановленого порушення, зокрема: «У зв`язку з виявленою невідповідністю кошторису Виконавця технічному завданню Замовника Сторонами договору було прийнято рішення припинити дію укладеного договору №04/26 від 06.02.2026 року. Між Замовником та Виконавцем укладено додаткову угоду про розірвання договору за згодою сторін №1 від 13.02.2026 року, яка оприлюднена в електронній системі закупівель у передбачені законодавством про закупівлі строки. Виконання послуг та оплати за даним договором не проводилась станом на дату укладання додаткової угоди».

За результатами аналізу питання оприлюднення інформації про закупівлю встановлено порушення пункту 11 частини 1 статті 10 Закону №922. За результатом аналізу питання: розгляду тендерної пропозиції учасника ТОВ "СМАРТ Б" встановлено порушення підпункту 2 пункту 44 Особливостей.

З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, які (яке) є значущим через необ`єктивне та упереджене визначення переможця спрощених торгів із застосуванням електронної системи закупівель, керуючись статтями 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі» Східний офіс Держаудитслужби зобов`язує здійснити заходи направлені на недопущення встановлених порушень у подальшому, зокрема шляхом забезпечення притягнення до відповідальності осіб, якими допущені порушення та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів».

Не погоджуючись з висновком Східного офісу Держаудитслужби та вважаючи, що виявлені порушення не мають місце в дійсності, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає про таке.

За приписами ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначені Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26 січня 1993 року № 2939-XII (далі - Закон №2939-ХІІ).

Відповідно до частин першої, другої статті 1 Закону №2939-ХІІ здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган - державного фінансового контролю). Орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією, України, Бюджетним кодексом України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності, у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні (частина перша статті 2 Закону №2939-ХІІ).

Положеннями частин другої, третьої статті 2 Закону №2939-ХІІ визначено, що державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі. Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування установлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 5 Закону №2939-ХІІ контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування. Порядок та підстави проведення органом державного фінансового контролю перевірок закупівель встановлюється Кабінетом Міністрів України. Перевірка закупівель у замовників проводиться за місцезнаходженням юридичної особи, що перевіряється, чи за місцем розташування об`єкта права власності, щодо якого проводиться перевірка, і полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання замовником законодавства про закупівлі. Результати перевірки закупівель викладаються в акті перевірки закупівель. Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.

Пунктом 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року №43 (далі - Положення №43 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Згідно з підпунктом 3 пункту 4 Положення №43 Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань реалізує державний фінансовий контроль через здійснення державного фінансового аудиту; перевірки закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель.

Пунктом 7 Положення встановлено, що Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.

Отже, Державна аудиторська служба України безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи відповідно до ст.5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» здійснює контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому ст.8 Закону №922-VIII.

Закон України «Про публічні закупівлі» від 25 грудня 2015 року №922-VІІІ (далі - Закон №922-VІІІ) визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад.

Пунктом 14 частини першої статті 1 Закону №922-VІІІ визначено, що моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 затверджено «Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі - Особливості), пунктом 23 яких визначено, що моніторинг відкритих торгів здійснюється Держаудитслужбою та її міжрегіональними територіальними органами відповідно до статті 8 Закону.

Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону №922-VIII Рахункова палата, Антимонопольний комітет України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, здійснюють контроль у сфері публічних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України. Органи, уповноважені здійснювати контроль у сфері закупівель, не мають права втручатися в проведення закупівель.

Абзацами 1-2 частини першої статті 8 Закону №922-VIII передбачено, що моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю). Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.

Згідно з ч.2 ст.8 Закону №922-VIII рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав: 1) дані автоматичних індикаторів ризиків; 2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель; 5) інформація, отримана від громадських об`єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.

Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, може використовуватися: інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель; інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах; інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Відповідно до частини третьої статті 8 Закону №922-VIII повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі орган державного фінансового контролю оприлюднює в електронній системі закупівель протягом двох робочих днів з дня прийняття такого рішення із зазначенням унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі, а також опису підстав для здійснення моніторингу процедури закупівлі.

Строк здійснення моніторингу процедури закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з наступного робочого дня від дати оприлюднення повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі в електронній системі закупівель. (частина 4 статті 8 Закону № 922-VIII.

Протягом строку проведення моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю, відповідальна за проведення моніторингу процедури закупівель, має право через електронну систему закупівель запитувати у замовника пояснення (інформацію, документи) щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі. Усі такі запити про надання пояснень автоматично оприлюднюються електронною системою закупівель. Замовник протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення запиту про надання пояснень щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі, повинен надати відповідні пояснення (інформацію, документи) через електронну систему закупівель.

Замовник у межах строку здійснення моніторингу процедури закупівлі має право з власної ініціативи надавати пояснення щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі.

Згідно з частинами шостою та сьомою статті 8 Закону №922-VIII за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі, що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.

У висновку обов`язково зазначаються:

1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі;

2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість;

3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі;

4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі;

5) зобов`язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю.

Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

Якщо під час моніторингу, за результатами якого виявлено ознаки порушення законодавства у сфері публічних закупівель, було відмінено тендер чи визнано його таким, що не відбувся, орган державного фінансового контролю зазначає опис порушення без зобов`язання щодо усунення такого порушення.

Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі виявлено ознаки порушення законодавства, вжиття заходів щодо яких не належить до компетенції органу державного фінансового контролю, про це письмово повідомляються відповідні державні органи.

Замовник має право протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення висновку одноразово звернутися до органу державного фінансового контролю за роз`ясненням змісту висновку та його зобов`язань, визначених у висновку.

Протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення органом державного фінансового контролю висновку замовник оприлюднює через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.

Порядок заповнення форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі затверджено наказом Міністерства фінансів України від 08.09.2020 р. № 552, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 01.10.2020 р. за № 958/35241 (далі - Порядок № 552).

Згідно пунктів 3, 5 розділу І Порядку № 552 висновок складається у формі електронного документа і заповнюється відповідно до затвердженої Мінфіном форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - форма висновку) в електронній системі закупівель.

Для оприлюднення підписаний та затверджений висновок завантажується в електронну систему закупівель, на форму висновку накладається кваліфікований електронний підпис посадової особи органу державного фінансового контролю, яка здійснила моніторинг процедури закупівлі.

За приписами частини десятої статті 8 Закону №922-VIII у разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за дотриманням законодавства у сфері публічних закупівель шляхом їх моніторингу, за результатами здійснення якого посадовою особою складається висновок про результати моніторингу закупівлі. При виявленні порушень законодавства у сфері публічних закупівель орган державного фінансового контролю у висновку здійснює його опис та зазначає про спосіб його усунення. Отже, з метою усунення виявленого під час моніторингу порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель у висновку міститься вимога зобов`язального характеру, яка є обов`язковою для виконання.

Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 05.05.2021 у справі №160/4421/20.

Під час розгляду справи судом встановлено, що наказом начальника Східного офісу Держаудитслужби від 02.02.2026 №13 «Про початок здійснення моніторингу закупівель» із посиланням на ч. 2 ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі», пункту 9 Положення про Східний офіс Держаудитслужби, затвердженого наказом Держаудитслужби від 02.06.2016 № 23 із змінами, було розпочато моніторинг закупівель відповідно до переліку, що додано до цього наказу.

Згідно з додатком до наказу від 02.02.2026 №13 «Перелік процедур», до перевірки визначено оголошення про проведення процедури закупівлі за унікальним номером UA-2026-01-12-010250-a, підстава для здійснення моніторингу процедури закупівлі: пункт 4 частини другої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі».(виявлення органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі

Таким чином, Східний офіс Держаудитслужби є структурним підрозділом Державної аудиторської служби України, уповноважене на здійснення моніторингу закупівель в порядку визначеному законом, а тому, суд доходить висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку порушенням встановленим відповідачем у спірному висновку, суд вказує про наступне.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад врегульовано Законом України "Про публічні закупівлі". Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 були затверджені Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.

Пунктом 1 Загальних положень Особливостей № 1178 передбачено, що ці особливості встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель (далі - закупівлі) товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі (далі - замовники), із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.

Пунктом 3 Загальних положень Особливостей № 1178 зазначено, що Замовники, які зобов`язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі відповідно до Закону з урахуванням цих особливостей.

Пунктами 1, 16, 31 ч. 1 ст. 1 Закону передбачено, що тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель; авторизований електронний майданчик - авторизована Уповноваженим органом інформаційно-телекомунікаційна система, яка має комплексну систему захисту інформації з підтвердженою відповідністю згідно із Законом України "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах", є частиною електронної системи закупівель та онлайн-сервісом, що забезпечує реєстрацію осіб, автоматичне розміщення, отримання і передання інформації та документів під час проведення закупівель, користування сервісами з автоматичним обміном інформацією, доступ до якого здійснюється за допомогою мережі Інтернет.

Пунктом 11 частини 1 статті 10 Закону зазначено, що Замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме: повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та/або про ціни на матеріальні ресурси - протягом трьох робочих днів з дня: внесення змін до договору про закупівлю у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 41 цього Закону.

Частиною 5 ст. 41 Закону № 922 передбачено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії;

3) покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

4) продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов`язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку;

6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв`язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

8) зміни умов у зв`язку із застосуванням положень частини шостої цієї статті.

Разом з тим, відповідно до ч. 9 ст. 41 Закону № 922, у разі закінчення строку дії договору про закупівлю, виконання договору про закупівлю або його розірвання замовник обов`язково оприлюднює звіт про виконання договору про закупівлю.

Судом встановлено, що за результатами проведення процедури закупівлі, позивач 06 лютого 2026 року уклав договір №04/26 з ТОВ «Смарт Б» про закупівлю послуг: Технічне та аварійне обслуговування, утримання в належному стані внутрішньо-будинкових мереж водопостачання, водовідведення, електропостачання (за ДК 021:2015 45330000-9 - Водопровідні та санітарно-технічні роботи).

13.02.2026 між сторонами договору № 04/26 укладена додаткова угода до основного договору № 04/26 від 06.02.2026, якою внесені зміни на підставі пункту 3.4 та розділу 11 Договору, а саме підставою укладання угоди була - взаємна згода сторін припинити (розірвати) умови договору.

17.02.2026 позивач оприлюднив у встановленому законом порядку інформацію щодо розірвання договору № 04/26 за взаємною згодою сторін.

Суд вважає, що позивач дотримався вимог ч. 9 ст. 41 Закону №922.

При цьому, не є обгрунтованими доводи відповідача стосовно того, що хоча ч. 5 ст. 41 Закону № 922 прямо не передбачає такої підстави як розірвання договору, однак фактично таке розірвання було оформлено шляхом укладення додаткової угоди, оскільки будь-яка додаткова угода за своєю правовою природою є зміною умов договору, оскільки оформлюється як окремий правочин, спрямований на припинення, зміну або уточнення прав та обов`язків сторін.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 653 ЦК України, у разі зміни договору зобов`язання сторін змінюються відповідно до змінених умов щодо предмета, місця, строків виконання тощо. У разі розірвання договору зобов`язання сторін припиняються.

Тому, зміна умов договору та його розірвання є іншими за своєю суттю та наслідками зобов`язаннями, незважаючи на те, що як зміна, так і розрвання за взаємною згодою, оформлюється додатковою угодою.

Статтею 598 ЦК України передбачено, що зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.

Ст. 604 ЦК України передбачено, що Зобов`язання припиняється за домовленістю сторін.

За приписами статті 654 ЦК України, зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Отже, іншого варіанту поведінки, як укласти з контрагентом додаткову угоду про розірвання (припинення) зобов`язань за основним договором за взаємною згодою сторін, у позивача не існувало. При цьому, припинивши зобов`язання за основним договором, позивач виконав вимоги ч. 9 ст. 41 Закону №922 та оприлюднив відповідне повідомлення про розірвання договору.

Тому, відсутні підстави вважати, що позивачем порушено пункт 11 частини 1 статті 10 Закону № 922.

Що ж до порушення підпункту 2 пункту 44 Особливостей, суд зазначає таке.

Моніторингом встановлено, що в у складі тендерної пропозиції учасник ТОВ "СМАРТ Б" завантажив Локальний кошторис № 02-01-01 із зазначенням, зокрема: поз. 36 Брухт металевий (зворотнi матерiали) - 1,098562 т; поз.42 Очищення каналізаційних труб діаметром понад 75 до 100 мм од. виміру 100м 609,3; поз.43 Очищення каналiзацiйних труб дiаметром понад 100 до 200мм од. виміру 100м 680,46; поз.49 Відкачування води, каналізаційних стоків з підвальних приміщень 125460 м3, що не відповідає вимозі визначеній у Додатку 3 до тендерної документації Замовника. Отже, тендерна пропозиція учасника ТОВ "СМАРТ Б" не відповідала умовам визначеним у Додатку 3 до тендерної документації Замовника та підлягала відхиленню. Проте, в порушення підпункту 2 пункту 44 Особливостей Замовник не відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ "СМАРТ Б" натомість визнав його переможцем та уклав з ним договір від 06.02.2026 №04/26.

Відповідно до п.п. 1, 2 п. 44 Особливостей 1178, замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли:

1) учасник процедури закупівлі:

підпадає під підстави, встановлені пунктом 47 цих особливостей;

зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів відкритих торгів, яку замовником виявлено згідно з абзацом першим пункту 42 цих особливостей;

не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;

не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї тендерної пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених замовником невідповідностей, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей;

не надав обґрунтування аномально низької ціни тендерної пропозиції протягом строку, визначеного абзацом першим частини чотирнадцятої статті 29 Закону/абзацом дев`ятим пункту 37 цих особливостей;

визначив конфіденційною інформацію, що не може бути визначена як конфіденційна відповідно до вимог пункту 40 цих особливостей;

є громадянином Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран (крім того, що проживає на території України на законних підставах); юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран; юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків (далі - активи), якої є Російська Федерація/Республіка Білорусь/Ісламська Республіка Іран, громадянин Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран (крім того, що проживає на території України на законних підставах), або юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран, крім випадків, коли активи в установленому законодавством порядку передані в управління АРМА; або пропонує в тендерній пропозиції товари походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран (за винятком товарів походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь, необхідних для ремонту та обслуговування товарів, придбаних до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (Офіційний вісник України, 2022 р., № 84, ст. 5176);

2) тендерна пропозиція:

не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей;

є такою, строк дії якої закінчився;

є такою, ціна якої перевищує очікувану вартість предмета закупівлі, визначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, якщо замовник у тендерній документації не зазначив про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, та/або не зазначив прийнятний відсоток перевищення або відсоток перевищення є більшим, ніж зазначений замовником в тендерній документації;

не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону;

На виконання вимог тендерної документації Учасником у складі тендерної пропозиції було надано:

Довідку № 06 від 13.01.2026 про надання розрахунку ціни тендерної пропозиції, яка здійснена на види, обсяги відповідно до Додатку 3 до документації;

Довідку № 19 від 13.01.2026 про ознайомлення з проєктом договору та погодженням з його умов та виконанням своїх зобов`язань по цьому договору;

Довідку № 25 від 13.01.2026 про ознайомлення з інформацією про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі згідно з Додатком 3 тендерної документації та підтвердження своєї відповідності технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі з погодженням та підписанням Додатку 3 до тендерної документації;

Довідку № 27 від 13.01.2026 про гарантування надання послуг якісно у кількості та терміни встановлені замовником;

Довідку № 30 від 13.01.2026 лист погодження з технічною специфікацією;

Підписаний та заповнений проєкт договору з Додатком 3 технічним завданням (специфікацією);

Кошторис, як додаток до проєкту договору, який розраховано учасником.

З наданих учасником процедури закупівлі ТОВ «СМАРТ Б» документів до Тендерної пропозиції вбачається, що останній надав усі документи, що перелічені у Тендерній документації.

Учасником також наданий Локальний кошторис, який не був передбачений Тендерною документацією, в якому і було зазначено:

позиція 36 Брухт металевий (зворотнi матерiали) - 1,098562 т;

позиція 42 Очищення каналізаційних труб діаметром понад 75 до 100 мм од. виміру 100м 609,3;

позиція 43 Очищення каналiзацiйних труб дiаметром понад 100 до 200мм од. виміру 100м 680,46;

позиція 49 Відкачування води, каналізаційних стоків з підвальних приміщень 125460 м3.

В свою чергу у наданому Технічному завданні, що є обов`язком документом, передбаченим Тендерною документацією, учасником вказано:

позиція 36 Брухт металевий (зворотнi матерiали) - 1,0978631 т;

позиція 42 Очищення каналізаційних труб діаметром понад 75 до 100 мм - 63780м;

позиція 43 Очищення каналiзацiйних труб дiаметром понад 100 до 200мм - 71256 м;

позиція 49 Відкачування води, каналізаційних стоків з підвальних приміщень - 129000 м3.

Отже, помилка була допущена лише в кошторисі, який наданий учасником та не був передбачений технічною специфікацією (Додатком 3) Замовника.

Підпункт 2 пункту 44 Особливостей 1178 передбачає відхилення тендерної пропозиції учасника якщо така пропозиція: не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей.

Суд погоджується з тим. що виявлена невідповідність в локальному кошторисі у позиціях 36, 42, 43, 49 не змінює предмет закупівлі (найменування, марку, модель ), а тому порушення допущено лише в тому, що Замовник не надав Учаснику 24 години на виправлення такої невідповідності.

Відповідно у суду відсутні підстави вважати, що позивачем допущено порушення передбачене п.п.2 п.44 Особливостей, оскільки фактичних пілстав для відхидення пропозиції ТОВ «СМАРТ Б» у позивача не було.

Тож, на підставі наведеного, суд вважає висновок Східного офісу Держаудитслужби від 24.02.2026 № UA-2026-01-12-010250-a протиправним, та таким, що підлягає скасуванню, оскільки судом не встановлено порушення позивачем норм Закону №922 та Особливостей.

Суд акцентує увагу на тому, що відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, довести правомірність своїх дій чи бездіяльності відповідно до принципу офіційності в адміністративному судочинстві зобов`язаний суб`єкт владних повноважень.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Встановлені під час розгляду справи обставини та досліджені докази, дають підстави для висновку про задоволення позовних вимог, оскільки встановлені Східним офісом Держаудитслужби порушення під час моніторингу не знайшли свого підтвердження в матеріалах справи.

Розподіл судового збору здійснити у відповідності до ч. 1 ст.139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 257, 295, 297 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Висновок Східного офісу Держаудитслужби від 24.02.2026 «Про результати моніторингу процедури закупівлі» № UA-2026-01-12-010250-a.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Східного офісу Держаудитслужби (код ЄДРПОУ 40477689) на користь Комунального підприємства Кам`янської міської ради «Добробут» (код ЄДРПОУ 43057390) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2662,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складено 28.05.2026 року.

Суддя Н.Є. Калугіна