Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 715/1802/26
Провадження № 3/715/700/26
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29.05.2026 селище Глибока
Суддя Глибоцького районного суду Чернівецької області Григорчак Ю.П., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Чернівецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , старший лейтенант, начальник відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б), за ч. 2 ст.172-15 КУпАП,-
В С Т А Н О В И В:
Старший лейтенант ОСОБА_1 , в порушення вимог ст. ст. 11, 16, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст.1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, пункту 15.1 наказу НОМЕР_1 прикордонного загону від 24.12.2025 № 5223-АГ «Про організацію служби військ в НОМЕР_1 прикордонному загоні у 2026 році», пункту 3 Посадової інструкції начальника відділення інспекторів прикордонної служби, затвердженої наказом НОМЕР_1 прикордонного загону від 09.08.2021 № 50, пункту 3 Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї, боєприпасів та засобів активної оборони в органах Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 10.12.2004 № 925 ДСК, пункту 27 наказу НОМЕР_1 прикордонного загону від 17.12.2025 № 5126-АГ «Про організацію експлуатації озброєння і боєприпасів у 2026 році та забезпечення їх зберігання», а також вимог Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2015 № 1261, в умовах особливого періоду, внаслідок недбалого та несумлінного ставлення до виконання своїх службових обов`язків, маючи реальну можливість виконати їх належним чином, не забезпечив належну організацію охорони та оборони військового містечка, контроль за фактичним несенням служби прикордонним нарядом «Чатовий», а також належний контроль за видачею та обліком стрілецької зброї і боєприпасів, що у період часу з 20:00 год 13.04.2026 року по 00:00 год 14.04.2026 року призвело до фактичної відсутності прикордонного наряду «Чатовий» на території військового містечка та створило умови для безперешкодного проникнення сторонніх осіб на територію підрозділу, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, а саме недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Крім цього, старший лейтенант ОСОБА_1 , в порушення вимог ст. ст. 11, 16, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 1,4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, пункту 15.1 наказу НОМЕР_1 прикордонного загону від 24.12.2025 № 5223-АГ «Про організацію служби військ в НОМЕР_1 прикордонному загоні у 2026 році», пункту 3 Посадової інструкції начальника відділення інспекторів прикордонної служби, затвердженої наказом НОМЕР_1 прикордонного загону від 09.08.2021 № 50, пункту 3 Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї, боєприпасів та засобів активної оборони в органах Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 10.12.2004 № 925 ДСК, пункту 27 наказу НОМЕР_1 прикордонного загону від 17.12.2025 № 5126-АГ «Про організацію експлуатації озброєння і боєприпасів у 2026 році та забезпечення їх зберігання», а також вимог Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2015 № 1261, в умовах особливого періоду, внаслідок недбалого та несумлінного ставлення до виконання своїх службових обов`язків, маючи реальну можливість виконати їх належним чином, будучи службовою особою та перебуваючи на території відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 », не забезпечив належну організацію охорони та оборони військового містечка, контроль за фактичним несенням служби прикордонним нарядом «Чатовий», а також належний контроль за видачою та обліком стрілецької зброї і боєприпасів, що у період часу з 16:00 год. 13.04.2026 року по 20:00 год. 13.04.2026 року призвело до фактичної відсутності прикордонного наряду «Чатовий» на території військового містечка, що, у свою чергу, створило умови для безперешкодного проникнення сторонніх осіб на територію підрозділу, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, а саме недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
В судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердив обставини ,викладені в протоколах, просить суд суворо не карати.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, виходячи із наступного.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч. 4 ст. 15 КУпАП військовослужбовці за вчинення військових адміністративних правопорушень несуть відповідальність, передбачену главою 13-Б цього Кодексу, за умови якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період діє в Україні від 17.03.2014 року після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію». Крім того, через збройну агресію РФ проти України відповідно до Указу Президента № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошена та проводиться загальна мобілізація. Президент України відповідного рішення про переведення державних інституцій на функціонування в умовах мирного часу не приймав.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованих йому порушень, зокрема, підтверджується протоколом №30 про адміністративне правопорушення від 29.05.2026 року, протоколом №31 про адміністративне правопорушення від 09.01.2024 року та іншими матеріалами справи.
Отже, в судовому засіданні встановлено, що старший лейтенант ОСОБА_1 умовах особливого періоду вчинив недбале ставлення військової службової особи до військової служби, тобто в його діях є склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Ст. 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи особу військовослужбовця, обставини вчинення адміністративного правопорушення, визнання вини, вважаю, що ОСОБА_1 слід призначити покарання у виді штрафу.
Згідно ст.40-1 КУпАП України судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
На підставі ч.3 ст.172-15 КУпАП, керуючись ст. ст. 38, 252, 283, 285, 287 КУпАП,-
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.172-15 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок.
Стягувач Чернівецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону, р/р UA728999980313040106000024305, одержувач: Чернівецьке ГУК/ Чернівецька область/21081100, код одержувача (ЄДРПОУ) 37836095, банк одержувача ГУДКСУ у Чернівецькій області, код банку одержувача (МФО) - 899998.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок в дохід держави.
Стягувач: Державна судова адміністрація України, код ЄДРПОУ Глибоцького райсуду 02885623 УДК у Глибоцькому районі, код отримувача: 37836095, Казначейство України (ЕАП) МФО 899998, рахунок отримувача: UA838999980313131206000024305, код класифікації доходів бюджету: 22030101, МФО 899998.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу. Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ч.1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Глибоцький районний суд протягом 10-ти діб з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя: