Єдиний державний реєстр судових рішень
Дата документу 29.05.2026
Справа № 334/4274/25
Провадження № 1-кп/334/285/26
ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2026 року м. Запоріжжя
Дніпровський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді - ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2
прокурора - ОСОБА_3
захисника - ОСОБА_4
розглянувши у закритому судовому засіданні в режимі спеціального судового провадження в залі суду в м. Запоріжжі кримінальне провадження під №22025080000000623 від 01 травня 2025 року за обвинуваченням: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Вовчанське, Якимівського району, Запорізької області, громадянки України, зареєстрованої та мешкаючої за адресою: АДРЕСА_1 , яка не є особою, щодо якої, згідно ст.480 КПК України здійснюється особливий порядок кримінального провадження раніше не судимої,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28 - ч.5 ст.111-1 КК України
ВСТАНОВИВ:
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
За загальновідомим фактом, всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент російської федерації володимир путін та інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади російської федерації, діючи всупереч вимогам п.п.1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч.4 ст.2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об`єднаних Націй від 09.12.1981 №36/103, від 16.12.1970 №2734 (ХХV) від 21.12.1965 №2131 (ХХ), від 14.12.1974 №3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв`язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, та віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів зс російської федерації на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.
Президент російської федерації 22 лютого 2022 року направив до ради федерації звернення про використання збройних сил російської федерації за межами російської федерації, яке було задоволено.
Так, приблизно о 5 годині 00 хвилин 24 лютого 2022 року президент російської федерації оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України та віддав відповідний наказ підрозділам збройних сил та іншим збройним формуванням російської федерації про військове вторгнення на територію суверенної України. На виконання вищевказаних наказів військово-політичного керівництва російської федерації, військовослужбовці зс російської федерації, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснити збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об`єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, після чого здійснити військову окупацію частин території суверенної України, в тому числі і територію Мелітопольського району Запорізької області.
З метою відсічі військової агресії російської федерації, 24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжено відповідними Указами Президента України затверджених Верховною радою України, зокрема Указом Президента України від 15 квітня 2025 року №235/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України № 4356-ІХ від 16.04.2025, яким строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 09 травня 2025 року строком на 90 діб, тобто до 06 серпня 2025 року.
Так, 24.02.2022, на виконання вищевказаних наказів військово-політичного керівництва російської федерації, військовослужбовці зс російської федерації, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об`єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України.
Відповідно до положень ч.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон №1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для Російської Федерації жодних територіальних прав.
За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб`єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п.7 ч.1 ст.1-1 Закону
№1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Відтак, Наказом Міністерства розвитку громад та територій України №376 від 28.02.2025 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», вся територія Якимівської селищної територіальної громади, Мелітопольського району, Запорізької області внесена до вказаного переліку, та з 24.02.2022 є тимчасово окупованою російською федерацією територією України.
Після остаточної військової окупації значної частини території Запорізької області, представниками збройних формувань російської федерації фактично було узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій території громади шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності громади, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування.
Нормативно правовим актом, який регламентує питання проведення всеукраїнського референдуму є Закон України «Про всеукраїнський референдум», прийнятий 26.01.2021. Так, частиною 2 статті 15 вказаного Закону передбачено, що Всеукраїнський референдум щодо зміни території України призначається Верховною Радою України відповідно до Конституції України. Крім того, в частині 1 статті 20 вказаного Закону зазначено, що у разі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або окремих її місцевостях призначення (проголошення) та проведення всеукраїнського референдуму забороняється.
Разом з тим, приблизно на початку травня 2022 року представниками збройних формувань російської федерації всупереч законного порядку, установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації»,
«Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими діючими нормативно-правовими актами, було створено окупаційну адміністрацію держави-агресора - т.зв. «Военно-гражданскую администрацию Запорожской области», з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом та тимчасово окупованій території Запорізької області, а також реалізації узурпованих владних повноважень.
При цьому, положеннями п.6 ч.1 ст.1-1 Закону №1207-VII визначено, що окупаційна адміністрація російської федерації - це сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб`єктів адміністративних послуг.
Всупереч вимог Конституції України та ЗУ «Про всеукраїнський референдум», окупаційною владою розпочато підготовку та організацію проведення незаконного референдуму щодо входження Запорізької області до складу російської федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області.
В той же час, указом голови окупаційної адміністрації держави-агресора т.зв. «Военно-гражданской администрации Запорожской области» ОСОБА_6 (29.06.2023 Комунарським районним судом м. Запоріжжя ухвалено вирок, відповідно до якого ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнано винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28 - ч.5 ст.111-1, ч.2 ст.110 КК України) №165-р від 26.07.2022 створено незаконний орган влади - «виборчу комісію Запорізької області», якій, відповідним розпорядженням голови окупаційної адміністрації держави-агресора т.зв. «Военно-гражданской администрации Запорожской области» №195-р від 08.08.2022 «О подготовке организации проведения референдума Избирательной комиссией Запорожской области», доручено опрацювати та надати пропозиції по організаційному, матеріально-технічному та іншому забезпеченню заходів з підготовки до проведення вказаного референдуму.
Далі, ОСОБА_6 знаходячись у палаці культури «ім. Т.Г. Шевченко», розташованому за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, пл. Перемоги, 4, організував та провів збори мешканців громади із залученням численних представників російських та місцевих окупаційних ЗМІ, на якому у штучно створеній урочистій обстановці, з використанням російської державної символіки, створюючи враження у присутніх осіб щодо їх певної причетності до цієї нібито значущої події, маніпулюючи таким чином їх дійсним сприйняттям подій та їх наслідків, підписав розпорядження «Про підготовку організації проведення референдуму виборною комісією Запорізької області» № 195-р від 08.08.2022, відповідно до якого доручив створеній виборчій комісії пропрацювати та надати до військово-цивільної адміністрації Запорізької області пропозиції з організаційного, матеріально-технічного та іншого забезпечення заходів до підготовки до проведення референдуму про входження Запорізької області до складу російської федерації.
Крім того, 20.09.2022 ОСОБА_6 , будучи головою військово-цивільної адміністрації Запорізької області, використовуючи владні повноваження, видав указ №356-у, відповідно до якого, зокрема:
1) призначив референдум Запорізької області про вихід Запорізької області із складу України та про входження Запорізької області до складу російської федерації на правах суб`єкта російської федерації;
2) виніс питання на референдум щодо голосування за вихід Запорізької області із складу України, утворення Запорізької області самостійної держави та входження її до складу російської федерації на правах суб`єкта російської федерації, а саме: «Ви за вихід Запорізької області зі складу України, утворення Запорізькою областю самостійної держави і входження її до складу російської федерації на правах суб`єкта російської федерації, відповідь: «так» або «ні»»;
3) затвердив положення про референдум Запорізької області про вихід Запорізької області із складу України та про входження Запорізької області до складу російської федерації на правах суб`єкта російської федерації;
4) в цілях забезпечення умов для реалізації прав на участь у референдумі, а також безпеки для учасників референдуму, членів комісій референдуму, наглядачів, представників засобів масової інформації визначив дні голосування на референдумі - 23 вересня - 27 вересня 2022 року.
Так, у невстановлені досудовим розслідуванням дату та час, але не пізніше 23.09.2022, ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території
с. Вовчанське, Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, де з 24.02.2022, та на час складання обвинувального акту, діє окупаційний режим держави-агресора російської федерації , діючи умисно, і з власних корисливих мотивів, з метою підтримання та остаточного становлення окупаційної влади російської федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області, прийняла пропозицію невстановлених осіб із числа представників окупаційної влади, які брали участь в організації та проведенні незаконного референдуму на території Запорізької області та безпосередньо займалися створенням і формуванням складу дільничних виборчих комісій та добровільно зайняла посаду, мовою оригіналу - «секретарь» однієї із місцевих незаконних виборчих комісій - т.зв. «участковой избирательной комиссии №290», розташованої за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Вовчанське, вул. Ювілейна, буд. №42, з метою участі в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території громади за відповідну оплату.
В подальшому, протягом серпня-вересня 2022 року, ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території с. Вовчанське, Мелітопольського району, Запорізької області, діючи умисно, за попередньою змовою з головою місцевого штабу референдуму та іншими невстановленими під час досудового розслідування особами із числа окупаційної адміністрації держави-агресора російської федерації, бажаючи проявити себе перед окупаційною адміністрацією держави-агресора російської федерації, всупереч Конституції України та Закону України «Про всеукраїнський референдум», з метою остаточного встановлення окупаційної влади російської федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області, здійснювала активні організаційні заходи направлені на проведення на тимчасово окупованій території с. Вовчанське, Мелітопольського району, Запорізької області незаконного референдуму про входження Запорізької області до складу російської федерації, де, зокрема: розносила агітаційні листівки та газети, проводила розмови про необхідність голосування та робила попередній опитування щодо вибору у голосуванні, облаштувала вказану незаконну виборчу дільницю у приміщенні за адресою Запорізька область, Мелітопольський район, с. Вовчанське, вул. Ювілейна, буд. №42, разом із іншими невстановленими співробітниками та членами незаконної комісії складала списки виборців, розподіляла бюлетені для проведення голосування.
Надалі, після виконання територіальними штабами всіх необхідних дій та запланованих організаційних заходів з підготовки та організації проведення вказаного референдуму, в порушення вимог Конституції України та ЗУ «Про всеукраїнський референдум» 20.09.2022 головою окупаційної адміністрації держави-агресора в Запорізькій області видано указ №356-у «О назначении референдума Запорожской области о выходе Запорожской области из состава Украины и о вхождении Запорожской области в состав российской федерации на правах субъекта российской федерации», яким фактично призначено проведення на тимчасово окупованій території Запорізької області незаконного референдуму про вихід Запорізької області із складу України та її входження до складу російської федерації, у період з 23 по 27 вересня 2022 року.
В подальшому, на виконання вказаного незаконного указу окупаційної адміністрації держави-агресора російської федерації, ОСОБА_5 в період
23-27 вересня 2022 року, перебуваючи на території с. Вовчанське, Мелітопольського району, Запорізької області, діючи умисно, достовірно усвідомлюючи та передбачаючи невідворотне настання суспільно небезпечних наслідків та бажаючи їх настання, з метою остаточного встановлення окупаційної влади російської федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області, взяла безпосередню участь в проведенні на території с. Вовчанське незаконного референдуму щодо входження Запорізької області до складу російської федерації, особисто, будучи мовою оригіналу - «секретарем» однієї із місцевих незаконних виборчих комісій - т.зв. «участковой избирательной комиссии №290», розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , за попередньою змовою із невстановленими під час досудового розслідування особами із числа місцевих мешканців, які приймали участь у проведенні референдуму, а також із числа представників окупаційної адміністрації держави-агресора російської федерації, з метою проведення голосування відвідувала місця проживання мешканців вказаного населеного пункту спонукаючи їх до голосування на незаконному референдумі, маючи при собі відповідну урну та бюлетені для голосування, здійснювала публічну агітацію щодо необхідного включення Запорізької області до складу російської федерації, та всіляко допомагала встановленню та розповсюдженню окупаційної влади держави-агресора російської федерації.
В судовому засіданні захисник обвинуваченої - захисник ОСОБА_4 зазначив, що винуватість ОСОБА_5 у вчиненні поставленого їй у провину кримінального правопорушення доведена належними і допустимими доказами, тому прохав призначити законне обґрунтоване рішення.
Дослідивши наявні у провадженні докази, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_5 , у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28 - ч.5 ст.111-1 КК України підтверджується сукупністю належних та допустимих доказів, які відповідають вимогам передбаченим ст.ст.85-87 КПК України та які узгоджуються між собою, перевірених та оцінених у їх сукупності судом безпосередньо в судовому засіданні.
Зокрема вина обвинуваченої ОСОБА_5 підтверджується дослідженими в судовому засіданні матеріалами кримінального провадження, документами, в яких викладені та посвідченні відомості, що мають значення для встановлення факту і обставин кримінального провадження.
протоколом огляду від 31березня 2023року відкритої для вільного доступу інформації у мережі Інтернет, а саме наявних у Telegram-каналі під назвою «Telegram»-каналі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( ІНФОРМАЦІЯ_4 вході якого виявлено публікацію від ІНФОРМАЦІЯ_5 о 14.09 год., яка містить звернення з таким змістом: «Осенью в Запорожской области пройдет референдум о вхождении в состав российской федерации. Мною, как главой Военно-гражданской администрации Запорожской области прийнято решение о проведении референдума, который состоится в начале осени. Прорабатываются механизмы. Референдум определит, чего хотят жители Запорожской области и как они хотят жить. Механизм проведения референдума будет прорабатываться, а воле изъявление будет открытыми ясным…..». Публікацією від ІНФОРМАЦІЯ_5 о 21:15 год. публікація за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_4 під назвою «Сегодня принял участие в большой пресс - конференции, на которой присутствовали представители международных средств массовой информации», яка містить відеозапис тривалістю 02 хв. 03 сек. У ході подальшого огляду встановлено наступний зміст публікації: «Сегодня принял участие в большой пресс-конференции, на которой присутствовали представители международных средств массовой информации. Обсудили много вопросов, среди которых важный для нас - референдум. Приятно, что правда о жизни освобождённых территорий транслируется миру». Також подальшим оглядом було встановлено публікацію від 23 липня 2022 року о 17.48 год., яка містить звернення ОСОБА_7 з наступним змістом: «Подписан указ о создании избирательной комиссии Запорожской области….». В подальшому була опублікована публікація від ІНФОРМАЦІЯ_6 о 16:45 год. публікація за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_4 під назвою «Сегодня провел рабочую встречу с главами районных и городских администраций...». Також публікацію від 20 вересня 2022 року о 16.56 год., яка містить звернення ОСОБА_7 з наступним змістом: «…Сегодня я подписал положение о проведении референдума по вопросу территориальной принадлежности Запорожской области. Он пройдет с 23 по 27 сентября. Нашу будущую судьбу будете определять только вы, дорогие мои земляки…». Також публікацію від 08 серпня 2022 року о 14.26 год., яка містить звернення ОСОБА_17 з таким змістом: «Мною подписано Распоряжение Центральной избирательной комиссии Запорожской области приступить к проработке вопроса организации проведения Референдума по воссоединению Запорожской области с Российской Федерацией…». Також публікацію від 08.08.2022 року о 22:16 год., «Дал поручение Избирательной комиссии проработать и представить предложения по организационному, материально-техническому и иному обеспечению мероприятий по подготовке к проведению Референдума о вхождении Запорожской области в состав Российской Федерации.» В ході подальшого огляду інформації, опублікованій у вказаному телеграм-каналі, виявлена опублікована ІНФОРМАЦІЯ_7 о 15:28 публікація з наступним змістом публікації:«Дорогие жители Запорожской области, освобожденной от украинского нацизма!Поздравляю всех с началом Референдума!Все избирательные участки приступили к своей работе. Безопасность обеспечена. Технически всё было подготовлено, к работе приступили подготовленные люди.Верю в то, что по окончанию Референдума мы с вами станем частью большой Родины - Российской Федерации. Всем желаю честного выбора, комфортного и справедливого. Всё необходимое для работы Референдума мы обеспечили..» (т.1, а.с.189-215);
протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 01 серпня 2023 року, проведеного старшим лейтенантом юстиції УСБУ в Запорізькій області у присутності двох понятих за участю свідка ОСОБА_8 впізнала особу на фото №2 як ОСОБА_9 , як місцеву мешканку с. Вовчанське, яка з перших днів війни активно підтримувала окупаційну владу разом з чоловіком, висловлювала свої проросійські погляди, говорила, під час підготовки до референдуму розносила агітаційні листівки, всіляко допомагала у встановлені окупаційної влади..(т.1,а.с.180-183);
протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 08 квітня 2025 року, проведеного старшим лейтенантом юстиції УСБУ в Запорізькій області у присутності двох понятих за участю свідка ОСОБА_10 , впізнала особу на фото №2 як ОСОБА_9 , яка обходила місцевих мешканців та агітувала до голосування під час референдуму, та в подальшому приймала участь у проведенні референдуму с. Вовчанське, з самого початку підтримувала окупаційну владу разом зі чоловіком ОСОБА_11 , розносила агітаційні листівки, всіляко допомагала у встановленні окупаційної влади (т.1, а.с.184-187);
протоколом огляду від 09 травня 2025 року старший слідчий 1-го відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області старший лейтенант юстиції, провели огляд номеру мобільного телефону НОМЕР_1 , який належить та особисто використовує ОСОБА_12 , який займає посаду у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території м. Енергодар Запорізької області. Надалі було здійснено перехід до папки з назвою: «Референдум». Надалі було відкрито підменю: «Chats», та встановлено, що мається чат з назвою «Референдум». Оглядом було встановлено, що 22.09.2022 до даного чату невстановленою особою, аккаунт якої зареєстрований під ім`ям « ОСОБА_13 », о 13 год. 22 хв. було надіслано електронний файл з назвою: «АДРЕСА И ПРЕДСЕДАТЕЛИ УИК (1). Таким чином, проведеним оглядом вказаної інформації встановлено, що невстановленими особами із числа представників збройних формувань держави-агресора російської федерації та осіб із числа незаконної виборної комісії Запорізької області було утворено незаконну т.зв. «участковой избирательной комиссии №290», яка розташовувалася за адресою: АДРЕСА_1 .(т.1 а.с.234-244);
протоколом огляду від 07 травня 2025 року старший слідчий 1-го відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області старший лейтенант юстиції, провели огляд Telegram, який належить ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , яка приймала участь в організації та проведенні референдуму на тимчасово окупованій території Мелітопольського району Запорізької області. Надалі було здійснено перехід до папки з назвою: «Жмурко Telegram 28012022». Після переходу в вказану папку, виявлено наступні файли та папки. Надалі було відкрито підменю: «Chats», та встановлено, що мається чат з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_9 ». Надалі було проведено огляд вказаного чату. Оглядом було встановлено, що 26.10.2022 до даного чату невстановленою особою, аккаунт якої зареєстрований під ім`ям « ОСОБА_15 », о 08 год. 08 хв. було надіслано електронний файл з назвою: «ТАБЛИЦА_по_ВЫПЛАТАМ_Акимовская_ТО». Оглядом зафіксовано відомості стосовно отримання заробітних плат членами виборчих комісій. В той же час, у списку членів виборчих комісій, які не отримали заробітні плати під порядковим номером у списку 70 (виборча комісія №290) є мовою оригіналу « ОСОБА_9 », яка у вказаному списку позначена як «секретарь» виборчої дільниці. Таким чином, оглядом вказаного документу було встановлено, що «секретарем» виборчої дільниці №290 під час проведення незаконного референдуму була ОСОБА_9 . (т.2 а.с.13-47);
Зазначені дані в електронному вигляді містяться на додатках до протоколів НСРД - DVD-R дисках, які було переглянуто безпосередньо в судовому засіданні.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_8 пояснила що обвинувачена ОСОБА_5 була її сусідкою. Під час окупації вона активно підтримувала окупаційну владу, проводила агітаційні заходи, роздавала брошурки та листівки на підтримку референдуму. Обвинувачена приходила до неї додому, питала чи буде вона і її чоловік приймати участь у виборах. На її думку обвинувачена пішла на співпрацю з окупаційною владою добровільно і співпрацює по сьогоднішній день.
В судовому засіданні прокурор відмовився від допиту свідків ОСОБА_16 , ОСОБА_10 у зв`язку з не встановленням їх місця знаходження.
Інших доказів в ході судового розгляду сторонами, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, визначених КПК України, враховуючи, що суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість у ході розгляду даного кримінального провадження створив їм необхідні умови для реалізації ними їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків, надано не було.
Отже, оцінюючи у сукупності всі досліджені докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку, суд вважає, що зібраними по справі доказами поза межами розумного сумніву підтверджують вину обвинуваченої ОСОБА_5 у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.28 - ч.5 ст.111-1 КК України - участь в організації та проведенні незаконних референдумів на тимчасово окупованій території, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
Суд також враховує, що дане кримінальне провадження за відсутності підозрюваної або обвинуваченої (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом.
Стороною обвинувачення використані всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченого, зокрема, права на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя.
Про час та дату всіх судових засідань ОСОБА_5 повідомлялась у передбачений законом спосіб через опублікування виклику у газеті «Голос України», оголошення про її виклик також публікувались на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора .
При призначенні виду покарання обвинуваченій ОСОБА_5 , суд, у відповідності до ст.65 КК України та п.3 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2003 №7 «Про практику призначення судами кримінального покарання», повинен дослідити дані про особу обвинуваченого, з`ясувати його вік, стан здоров`я, поведінку до вчинення злочину як у побуті так і за місцем роботи чи навчання, її минуле (зокрема, наявність не знятих чи не погашених судимостей, адміністративних стягнень), склад сім`ї (наявність на утриманні дітей та осіб похилого віку), її матеріальний стан, тощо.
Визначаючи ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, суд виходить з класифікації, відповідно до положень ст.12 КК України, а також враховує особливості кожного конкретного кримінального правопорушення й обставини його вчинення, зокрема, форму вини, мотив і мету, спосіб вчинення та ступінь тяжкості наслідків, що настали.
Вчинене обвинуваченою ОСОБА_5 діяння, передбачене ч.2 ст.28 - ч.5 ст.111-1 КК України, відноситься до категорії тяжких злочинів.
Вирішуючи питання про призначення обвинуваченому покарання суд виходить із встановленої ст.50 КК України мети кари, виправлення і запобігання вчиненню винними та іншими особами нових злочинів, заснованої на вимогах виваженості та справедливості, з урахуванням позиції Європейського суду з прав людини, відповідно до якого покарання як втручання держави в приватне життя особи повинно спрямовуватись на досягненні справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та потребою захисту основоположних прав особи - воно має буду законним, пропорційним (не становити надмірного тягаря для особи) (справи Балканов проти росії від 09.06.2005р., Ісмалова проти росії від 29.11.2007 року).
Обставини, що пом`якшують покарання ОСОБА_5 , згідно ст.66 КК України, судом не встановлені.
Обставини, що обтяжують покарання ОСОБА_5 , згідно ст.67 КК України, судом не встановлені.
Приймаючи до уваги характер, ступінь тяжкості та суспільну небезпеку скоєного кримінального правопорушення, особу обвинуваченого, відсутність пом`якшуючих та обтяжуючих покарання обставин, суд вважає, що обвинуваченій ОСОБА_5 необхідно призначити покарання у вигляді позбавлення волі у межах санкції встановленої ч.2 ст.28 - ч.5 ст.111-1 КК України з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та займатися господарською діяльністю з застосуванням, додаткового покарання у виді конфіскації особистого майна.
На переконання суду, призначення обвинуваченій такого покарання буде справедливим, співрозмірним і достатнім для її виправлення, кари та запобігання вчинення нових злочинів, як самою обвинуваченою, так і іншими особами, а також буде відповідати таким принципам Європейської конвенції з захисту прав людини і основоположних свобод як пропорційність обмеження прав людини, легітимна мета та невідворотність покарання. Так, у розумінні ЄСПЛ, покарання повинне встановити новий додатковий обов`язок для особи, який випливає з факту вчинення кримінального правопорушення. Автономна концепція поняття «покарання» у практиці ЄСПЛ передбачає, що покарання переслідує подвійну мету покарання і стримування від вчинення нових злочинів, а застосування принципу пропорційності дає можливість встановити орієнтири для держави у виборі адекватних засобів реагування на конкретні кримінально-карані діяння.
Також, призначаючи покарання суд враховує, що згідно ч.1 ст.59 КК України покарання у виді конфіскації майна полягає в примусовому безоплатному вилученні у власність держави всього або частини майна, яке є власністю засудженої і що згідно ч.2 ст.52 КК України конфіскація майна відноситься до додаткових видів покарання.
При цьому з огляду на вчинення ОСОБА_5 суспільно-небезпечного кримінального правопорушення у сфері злочинів проти основ Національної безпеки України, а також відсутність обставин, передбачених ст.66 КК України, що пом`якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого нею кримінального правопорушення, суд, при призначенні покарання ОСОБА_5 не вбачає підстав для застосування положень ст.69 КК України.
Цивільний позов у кримінальному провадженні заявлений не був.
Речові докази по справі відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.368, 369, 370, 371, 373-376 КПК України, суд
УХВАЛИВ:
ОСОБА_5 визнати винною у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28 - ч.5 ст.111-1 КК України і призначити покарання у вигляді 10 (десять) років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та займатися господарською діяльністю строком на 15 (п`ятнадцять) років, з конфіскацією усього належного їй на праві власності майна на користь держави.
Строк відбування покарання ОСОБА_5 рахувати з моменту фактичного затримання для виконання вироку.
Запобіжний захід, обраний відносно ОСОБА_5 , слідчим суддею Олександріського районного суду м. Запоріжжя від 06 травня 2025 року у вигляді тримання під вартою до набрання вироком суду законної сили - залишити без змін.
Вирок може бути оскаржений до Запорізького апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Запоріжжя протягом 30 днів з дня його проголошення.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Копію вироку негайно після його проголошення вручити захиснику та прокурору.
Інформацію про вирок опублікувати в газеті «Голос України» та на офіційному веб-сайті судової влади України відповідно до вимог ст.323 КПК України.
Суддя ОСОБА_1