Постанова № 136943578, 28.05.2026, Лозівський міськрайонний суд Харківської області

Дата ухвалення
28.05.2026
Номер справи
629/3758/26
Номер документу
136943578
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 629/3758/26

Номер провадження 3/629/902/26

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.05.2026 року суддя Лозівського міськрайонного суду Харківської області Каращук Т.О., за участю секретаря судового засідання Лукаренко А.Р., прокурора Харківської спеціалізованої прокуратури Сологуб Е.С., особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали, які надійшли з 7 го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, пенсіонера, зареєстрованого та мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП

ВСТАНОВИВ:

Сержант ОСОБА_1 будучи 08.07.2024 року звільненим з посади командира третього відділення охорони першого взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 будучи відповідно до п.п. «г» п.1 ч.1 ст.3 Закону №1700-VII суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам абз.2 ч.2 ст.45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 21.04.2026 о 06:48 подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2024 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення пов`язане з корупцією, відповідальність за яке встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Окрім цього, сержант ОСОБА_1 будучи 08.07.2024 року звільненим з посади командира третього відділення охорони першого взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 будучи відповідно до п.п. «г» п.1 ч.1 ст.3 Закону №1700-VII суб`єктом , на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам абз.2 ч.2 ст.45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 21.04.2026 о 06:55 подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме з 01.01.2024 по 08.07.2024 (при звільненні), чим вчинив адміністративне правопорушення пов`язане з корупцією, відповідальність за яке встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно ст.36 КУпАП, матеріали відносно ОСОБА_1 підлягають об`єднанню.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненому правопорушенні визнав.

Прокурор обставини, викладені в протоколах підтримала, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак правопорушень, пов`язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Закон України «Про запобігання корупції» визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень.

Статтею 1 вищевказаного Закону визначено, що корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, особовий склад штатних військово-лікарських комісій є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, та віднесені до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

20.01.2023 року наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №2-рс сержанта ОСОБА_1 було призначено на посаду командира третього відділення охорони першого взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 .

25.01.2023 року ОСОБА_1 було зараховано до списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_4 та на всі види забезпечення, у зв`язку з чим останній прийняв посаду та приступив до виконання службових обов`язків за посадою тарифний розряд 9 (3170), ШПК «молодший сержант».

Викладене підтверджується витягом з наказу №27 від 25.01.2023 року.

Отже, посада ОСОБА_1 віднесена до суб`єктів, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Згідно витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (по стройовій частині) №255 від 08.07.2024 року, ОСОБА_1 28.06.2024 року наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №40-рс було звільнено з посади командира третього відділення охорони першого взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 у запас відповідно до п.п. «б» п.2 ч.4 ст.26 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову службу» за станом здоров`я.

У відповідності до вимог абзацу 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", «в-г» пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти.

Нормативно-правові акти Національного агентства з питань запобігання корупції підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону.

Відповідно до Наказу 23.07.2021 № 448/21 Національного агентства з питань запобігання корупції затверджений «Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 за № 986/36608.

Відповідно до пункту 1 розділу 4 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, Національне агентство забезпечує відкритий цілодобовий доступ до публічної частини Реєстру. Такий доступ передбачає можливість пошуку, перегляду, копіювання та роздрукування інформації, отримання (завантаження) документів у зручній для візуального сприйняття формі, зокрема у форматі HTML.

Доступ до даних Реєстру надається також у вигляді набору даних, організованого у форматі, що дає змогу його автоматизованого оброблення електронними засобами (машинозчитування), з метою повторного використання (у формі відкритих даних). Такі дані надаються як у вигляді окремих електронних документів у форматі JSON для завантаження, так і за допомогою інтерфейсу прикладного програмування (АРІ) відповідно до Положенная про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835.

Згідно пункту 1 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 08.11.2023 № 252/23 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 листопада 2023 за № 1965/41021 (далі Порядок № 252/23) передбачено, що декларація заповнюється та подається особисто суб`єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі. Декларація подається незалежно від того, перебуває суб`єкт декларування в Україні чи за її межами.

Згідно підпункту 1 пункту 2 розділу ІІ Порядку № 252/23, щорічна декларація декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Законом можуть бути встановленні інші строки подання щорічної декларації.

Згідно підпункту 2 пункту 2 розділу ІІ № 252/23, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.

Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.

Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.

Згідно вимог ст. 47 згаданого Закону, подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться Національним агентством у визначеному ним порядку.

Національне агентство забезпечує відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті Національного агентства.

За таких обставин, ОСОБА_1 був ознайомлений з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», що підтверджується даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, згідно яких останній упродовж 2021-2023 років особисто подавав відповідні декларації до Реєстру та добре усвідомлював, що він є суб`єктом декларування, який зобов`язаний подати електронну декларацію при звільненні, та щорічну декларацію за 2024 рік. Таким чином, ОСОБА_1 будучи звільненим 08.07.2024 року зобов`язаний був подати декларацію «при звільненні» в строк до 07 серпня 2024 року та щорічну декларацію за 2024 рік до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2025 року.

Опрацюванням відомостей «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) з 01.01.2024 по 08.07.2024 подав несвоєчасно, а саме: 21.04.2026 о 06:55 год., унікальний ідентифікатор документа: https://public.nazk.gov.ua/documents/9аdf5dc7-b2e5-4102-9b5516c7f7e6c054; декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічна декларація за 2024 рік подав, несвоєчасно, а саме: 21.04.2026 о 06:48 год., унікальний ідентифікатор документа: https://public.nazk.gov.ua/documents/9289005a-292e-4715-a066-3266f64c002e.

Таким чином, ОСОБА_1 будучи суб`єктом декларування, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні) за період, не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2024 по 08.07.2024, та декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме щорічну декларацію за 2024 рік, чим порушив вимоги ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією за ч. 1 ст.172-6 КУпАП, підтверджується також належними та допустимими по справі доказами, а саме: протоколами про адміністративне правопорушення №326 від 21.04.2026 року, №327 від 21.04.2026 року, довідками, запитами, листом №112/ГП від 30.01.2026 року про ознайомлення ОСОБА_1 з обов`язком подачі декларації, витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (по стройовій частині) №27 від 25.01.2023 року, витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (по стройовій частині) №255 від 08.07.2024 року, письмовими поясненнями ОСОБА_1 про обставини вчинення адміністративного правопорушення, витягом з Єдиного Державного Реєстру Декларацій та іншими матеріалами справи.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

При накладенні адміністративного стягнення, у відповідності до вимог, передбачених ст. 33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, відсутність шкідливих наслідків вчиненого адміністративного правопорушення, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

До обставин, які пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 суд відносить визнання вини та щире розкаяння, обставин, які обтяжують його відповідальність, суд по справі не вбачає.

Враховуючи зазначене, суддя вважає необхідним накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з вчинених, а саме накласти стягнення у вигляді штрафу на користь держави в межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Відповідно до п.9 ч.1 ст.5 ЗУ Про судовий збір ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору, що підтверджується копією посвідчення серії № НОМЕР_2 .

Керуючись ст. ст. 22, 23, 33-34, 283, 284 КУпАП, на підставі ч. 1 ст.172-6 КУпАП, ст. ст. 3, 45, 47 Закону України «Про запобігання корупції», суд

П О С Т А Н О В И В:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ч.1 ст.172-6 КУпАП у вигляді штрафу в дохід держави у розмірі 850,00 грн. (р/р UA028999980313070106000020573, отримувач коштів: ГУК Харків обл/МТГ Лозова/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37874947, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), код класифікації доходів бюджету: 21081100).

Роз`яснити ОСОБА_1 , що згідно із положеннями ст.307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі відсутності самостійного заробітку в осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративне правопорушення, штраф стягується з батьків або осіб, які їх замінюють. Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законодавством України. У разі несплати штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення документ, що підтверджує його сплату, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого частиною першою цієї статті, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.

Відповідно до ст.308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці.

На постанову суду може бути подана скарга до Харківського апеляційного суду через Лозівський міськрайонний суд Харківської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Т.О.Каращук