Єдиний державний реєстр судових рішень Єдиний унікальний номер справи 175/7764/26
Номер провадження 3/175/3076/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2026 року селище Слобожанське
Суддя Дніпровського районного суду Дніпропетровської області Качаленко Є.В., розглянув матеріали справи, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України, військовослужбовець ВЧ НОМЕР_1 , зареєстрований та проживає: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ВСТАНОВИВ:
Військовослужбовець ОСОБА_1 15.03.2026 близько 18:00, в умовах особливого періоду (воєнного стану) перебував при виконанні обов`язків військової служби з явними ознаками алкогольного сп`яніння на території тимчасового розташування підрозділу військової частини НОМЕР_1 в АДРЕСА_2 . Останній був виявлений посадовими особами військової частини НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп`яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, хитка хода, та направлений на огляд до ІНФОРМАЦІЯ_3 для встановлення стану сп`яніння. Відповідно до акту огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціального технічного засобу №587 від 15.03.2026 встановлено, що ОСОБА_1 перебував в стані алкогольного сп`яніння 0,997‰. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП - виконання військовослужбовцем обов`язків військової служби в нетверезому стані.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 до судового засідання не з`явився, надав заяву про розгляд за його відсутності, зазначив, що провину визнає.
Захисник адвокат Більда В.В. до судового засідання не з`явився, надав клопотання про закриття провадження у справі за відсутністю в діях ОСОБА_1 події і складу передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП адміністративного правопорушення. Зазначив, що в протоколі про адміністративне правопорушення відсутній нормативний акт, пояснення та підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, відсутні відмітки роз`яснення прав та обов`язків. Також зазначив, що не додано підтверджень повноважень осіб, які проводили огляд на стан сп`яніння військовослужбовця. Огляд ОСОБА_1 проведений з порушенням, оскільки до правовідносин, що склались в даному провадженні про адміністративне правопорушення, можливо застосувати положення Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України 09.11.2015 року № 1452/735, зареєстрованої в МЮ України 11.11.2015 року за № 1413/27858, оскільки інший нормативний акт відсутній, виявлення алкогольного сп`яніння у водіїв і громадян, які транспортними засобами не управляють, не має різниці, так як об`єктом дослідження є в любому випадку стан людини.
Дослідив матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Положеннями ст. 280 КУпАП передбачено, що суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення, в даному випадку, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, у числі інших визначених законом обставин, зобов`язаний з`ясувати: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягається до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, чи є особа винною у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Протокол про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 складений за ч.3 ст. 172-20 КУпАП, відповідальність за якою настає у даному випадку за виконання військовослужбовцем обов`язків військової служби в нетверезому стані в умовах особливого періоду.
Вина ОСОБА_1 підтверджується достатніми, належними та допустимими доказами по справі, а саме: протокол ДНК-1125 від 16.03.2026, чек тест Алкофор-507, акт огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціального технічного засобу №587 від 15.03.2026, письмовими поясненнями свідка ОСОБА_2 . Вказані докази досліджені судом та долучені до матеріалів справи.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.255 КУпАП, у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218-221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи органів управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України (про правопорушення, вчинені військовослужбовцями, військовозобов`язаними та резервістами під час проходження зборів, а також працівниками Збройних Сил України під час виконання ними службових обов`язків, - стаття 44, частини друга і третя статті 123, статті 172-10 - 172-20, 173, 174, 178, 182, 184-1, 185 і 185-7).
За змістом п.5 Порядку направлення військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 12.01.2024 №32, огляд проводиться: уповноваженою посадовою особою - на місці вчинення (виявлення) правопорушення, а у разі неможливості провести огляд на місці вчинення (виявлення) правопорушення - безпосередньо в органі управління, у військовій частині (в установі, організації, на підприємстві, в закладі, підрозділі)з використанням спеціальних технічних засобів (засоби вимірювальної техніки, які відповідають законодавству, що містить вимоги до таких засобів) і тестів, які мають документ про відповідність; лікарем закладу охорони здоров`я, який пройшов спеціальну підготовку.
При цьому, матеріали цієї справи не містять відомостей про порушення посадовими особи положень Порядку направлення військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного сп`яніння під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції та проведення такого огляду, затвердженого Постановою КМУ № 32 від 12.01.2024, при направленні ОСОБА_1 на огляд.
Протокол про військове адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, складений відповідно до вимог ст.256 КУпАП та Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 329 від 23.10.2021, у тому числі щодо зазначення у ньому дати і місця його складання, посади, прізвища, імені, по батькові особи, яка його склала; відомостей про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місця, часу вчинення і суті адміністративного правопорушення, зафіксовані у ньому відомості узгоджуються із сукупністю інших доказів, тому суд доходить висновку, що цей документ складений у передбачений законодавством спосіб.
Суд також враховує, що в протоколі ДНК-1125 від 16.03.2026 про військове адміністративне правопорушення зазначені вимоги ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП, з положеннями яких ОСОБА_1 було особисто ознайомлено, що також підтверджується його особистим підписом.
Крім того, ОСОБА_1 у цьому протоколі також зазначив, що він визнає повністю свою провину, по суті порушення вказав "під час виконання обов`язків військової служби, в умовах особливого періоду та військового часу перебував у нетверезому стані, а саме вжив 300 г горілки".
Цей протокол складено уповноваженою на це посадовою особою - офіцером відділення організації охорони патрульно-постової служби розшуку та діяльності ВСП у гарнізонах ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Тобто, порушень вимог, передбачених ч.1ст.255 КУпАП, судом не встановлено, оскільки протокол складений уповноваженою на те посадовою особою.
З акту огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціального технічного засобу №587 від 15.03.2026 вбачається, що ОСОБА_1 перебував в стані алкогольного сп`яніння, результат 0,997 проміле. Міститься підпис ОСОБА_1 , що він згоден із результатами огляду.
Суд враховує, що згідно статті 266-1 КУпАП, застосування технічних засобів відеозапису або залучення двох свідків під час проведення огляду, здійснюється у випадку, коли огляд військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України, проводить уповноважена на те посадова особа із використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
У акті огляду зазначено двоє свідків - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , також наведені адреси проживання вказаних свідків та містяться їх підписи.
Встановлено, що свідки приймали участь у проведенні огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп`яніння, що свідчить про дотримання процедури проведення огляду.
За таких обставин у суду не виникає сумнівів, що уповноваженими особами Військової служби правопорядку дотримано вимог нормативних актів щодо огляду військовослужбовця ОСОБА_1 на стан сп`яніння та належним чином задокументовано інкриміноване правопорушення.
При визначенні виду та розміру адміністративного стягнення, суд відповідно до вимог ст.33 КУпАП враховує всі обставини справи, характер вчиненого правопорушення, особу яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий стан.
Так, ОСОБА_1 є військовослужбовцем, вчинив правопорушення в умовах особливого періоду, раніше не притягався до адміністративної відповідальності, у зв`язку з чим суд вважає за необхідне призначити стягнення в межах санкції ч.3 ст.172-20 КУпАП у виді штрафу, оскільки на думку суду застосування до нього саме такого виду стягнення є достатнім заходом впливу для виправлення особи та запобігання вчиненню нових правопорушень в подальшому.
На підставі викладеного, керуючись ст. 172-20 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1 винним за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, який необхідно сплатити за реквізитами: Отримувач - ГУК у Дніпр-кій області/ Дн-ка обл (ЄДРПОУ) - 37988155, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача - UA098999980313060106000004457, Код класифікації доходів бюджету - 21081100, Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції.
Згідно ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнити ОСОБА_1 від судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
У разі несплати штрафу протягом п`ятнадцять днів з дня вручення копії постанови, постанова надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Суддя Є.В.Качаленко