Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 346/2991/25
Провадження № 2/346/1622/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2026 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області
у складі головуючого судді Яремин М.П.
з участю: секретаря Урбанович І.Д.
представника відповідача адвоката Оліградського М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до акціонерного товариства «Прикарпаттяобленерго» про захист прав споживачів,-
в с т а н о в и в:
свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона приєднана до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії через мережі АТ «Прикарпаттяобленерго» на житловий будинок, що за адресою: АДРЕСА_1 . У лютому 2025 року через засоби поштового зв`язку вона отримала лист № 16938/34 від 31.01.2025 року, в якому товариство повідомило, що при обстеженні розрахункової схеми обліку електричної енергії об`єкта «житловий будинок» ( фактично виробниче приміщення), що за вищевказаною адресою, виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії п. 2.3.12 та п. 5.1.20 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, а саме: не забезпечено окремий комерційний облік електричної енергії на непобутові потреби, електроенергія, що використовується на об`єкті на непобутові потреби, не обліковується окремо та не оплачується за відповідним тарифом, про що складено акт про порушення ПРРЕЕ №092953 від 19.01.2025 року. Також, відповідач повідомив про засідання комісії, яке відбудеться 11.03.2025 року в ЦОЕЕ «Східний» АТ «Прикарпаттяобленерго».
Зазначає, що підтвердженням факту споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби можуть слугувати: отримана інформація від місцевих органів державної влади, місцевого самоврядування, податкової служби; рекламні вивіски та фасадні таблички на об`єктах; зафіксовані фото (відео) з відповідною рекламою; рекламна інформація з продажу товарів чи надання платних послуг на відповідних сайтах мережі Internet, тощо. Відповідач на підтвердження факту споживання нею електричної енергії на непобутові потреби не надав жодного з перелічених вище доказів; акт про порушення, який їй було надіслано, не є другим примірником, а лише завіреною копією самого акту про порушення від 29.01.2025 року; його складено не в її присутності, від підпису вона не відмовлялася, акт про відмову від підпису складено безпідставно.
11.03.2025 року на засіданні комісії Центру обліку електричної енергії «Східний» АТ «Прикарпаттяобленерго» по розгляду акту про порушення ПРРЕЕ № 092953 від 29.01.2025 року, комісією прийнято рішення, оформлене протоколом №39: підстави для оформлення акту ПРРЕЕ № 092953 від 29.01.2025 року є правомірними; споживачу вжити заходи для облаштування окремого комерційного обліку споживання електричної енергії на непобутові потреби згідно п. 2.3.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії; обсяги розподіленої електричної енергії, спожиті з 12.08.2024 року до 01.03.2025 року, по об`єкту «житловий будинок» (виробниче приміщення) EIC 62Z8180300155099 за адресою: АДРЕСА_1 , о/р НОМЕР_1 підлягають перерахуванню; обсяги розподіленої електричної енергії спожиті з 01.03.2025 року відносити на непобутові потреби.
Позивач не погоджується з висновками відповідача, вважає їх незаконними, та такими, що порушують її права як побутового споживача, оскільки визначене порушення ПРРЕЕ відсутнє, не підтверджено будь-якими доказами, а не виконання вимоги щодо укладення договорів з оплатою спожитої електричної енергії за непобутовим тарифом має негативні наслідки, пов`язані з припиненням відповідачем електропостачання до її помешкання. Вона не веде підприємницьку діяльність в належному їй на праві власності житловому будинку, не реєструвалася як фізична-особа підприємець і не є власником юридичної особи, відомості про підприємницьку діяльність в ДФС відсутні, а тому відсутні підстави як для укладення нового договору по оплаті спожитої електричної енергії за тарифами для непобутових споживачів, так й розділення обліку на побутові та непобутові потреби.
Вона намагалася в досудовому порядку вирішити спірні питання, звертаючись із скаргами на дії та бездіяльність відповідача. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, своєю відповіддю підтримала позицію неправомірних дій відповідача, і рекомендувала звернутися до останнього з метою проведення повторного технічного огляду об`єкту споживання. 30.05.2025 року складено акт обстеження приладу обліку електроенергії, ввідного кабелю та ввідних пристроїв, яким підтверджено споживання електричної енергії за адресою проживання позивача виключно на побутові потреби. На даний час питання щодо перегляду акту про порушення ПРРЕЕ від 19.01.2025 року № 092953 не вирішено.
Також, внаслідок протиправних дій та бездіяльності відповідачем завдано їй моральної шкоди, яка полягає в погіршенні стану здоров`я, підвищенні тиску. З моменту складання акту про порушення, вона почала скаржитися на самопочуття, що супроводжувалося високим тиском, болем в області серця, появою на шкірі червоних плям із свербіжем. Після засідання комісії, яке відбулося 11.03.2025 року, на якому їй озвучили необхідність перейти на тариф для юридичних осіб, що в опалювальний сезон потягне значну суму за спожиту електричну енергію, змусило її не просто занепокоїтися, а приймати кардинальні рішення з метою захисту своїх прав та інтересів. Новина щодо штрафних санкцій у розмірі більше ніж 800 000 грн. розійшлася й по населеному пункту, в якому вона проживає, що призвело до пліток, й в деяких випадках приниження її честі та гідності. Дії та бездіяльність, не бажання розібратися в ситуації, яка склалася зі сторони відповідача, призвели та призводять до душевних страждань і депресії, оскільки думка про те, як жити далі і як сплачувати значну суму коштів не давала спокійно жити. Позивач спричинену їй відповідачем моральну шкоду, враховуючи масштабність питання, особистого ставлення до проблеми, яка виникла, та довготривалість даної ситуації, оцінює в розмірі 100 000 грн.
Тому позивач просить визнати такою, що не підлягає виконанню, вимогу АТ «Прикараттяобленерго» про облаштування окремого комерційного обліку споживання електричної енергії на непобутові потреби за адресою: АДРЕСА_1 ; визнати дії АТ «Прикараттяобленерго» неправомірними щодо перерахування обсягів розподіленої електричної енергії, спожиті з 12.08.2024 року до 01.03.2025 року, по вказаному об`єкту; визнати дії АТ «Прикарпаттяобленерго» неправомірними щодо віднесення обсягів розподіленої електричної енергії, спожиті з 01.03.2025 року, на непобутові потреби; стягнути з відповідача на її користь 100 000 грн. моральної шкоди та понесені нею судові витрати.
01.07.2025 року представник відповідача, адвокат Оліградський М.В. через систему Електронний суд подав до суду відзив на позовну заяву, в якому вказав, що за адресою: АДРЕСА_1 , укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії з ОСОБА_1 . Споживач двічі (в 2021 і 2023 роках) збільшувала величину дозволеної до використання електричної потужності у встановленому порядку, через надання послуги з приєднання, до 26,5 кВт і 40 кВт відповідно. В процесі здійснення робіт з влаштування вузла обліку, під час надання послуги з приєднання, 18.01.2023 року на об`єкті ОСОБА_1 проведено заміну засобу обліку, при цьому встановлено електролічильник типу Matrix MTX 3R30.DH.4L1-P4, заводський № 02048420. Згідно з паспортом та технічними характеристиками вказаний прилад обліку має функцію дистанційного зчитування та передачі даних.
З 01.01.2025 року відбувається дистанційне зчитування показів, тому відповідно до п.8.6.15 ККОЕЕ , із вказаного періоду до розрахунку обсягу спожитої електричної енергії враховуються покази, зчитані дистанційно, а не надані споживачем. Відповідно до затверджених графіків персоналом ОСР проводилися контрольні огляди точки комерційного обліку: 29.02.2024 року зафіксовано показ 073626/039697; 26.04.2024 року 093872/050782; 12.08.2024 року 117555/064635; 11.12.2024 року 152411/086969; 28.04.2025 року 183330/116646. 09.05.2024 року персоналом ОСР проведено обстеження електроустановки побутового споживача, в присутності ОСОБА_1 , за результатами якого складено акт про порушення № 090653 від 09.05.2024 року, в якому зафіксовано, що на об`єкті споживача виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії п. 2.3.12 та п 5.1.20 Кодексу комерційного обліку електричної енергії , а саме не забезпечено окремий комерційний облік електричної енергії на непобутові потреби (п. 5.1.20 ККОЕЕ) та електроенергія, що використовується на об`єкті на непобутові потреби не обліковується окремо та не оплачується за відповідним тарифом (п. 2.3.12. ПРРЕЕ).
Підтвердженням використання ОСОБА_1 електроенергії на непобутові потреби є здійснена персоналом ОСР відеофіксація встановленого в приміщенні споживача спеціалізованого обладнання дата-центру та специфічний шум, який добре чутно при знаходженні навіть за межами даного приміщення. На зробленій на місці відеофіксації ОСОБА_1 під час розмови з представниками ОСР підтвердила діяльність дата-центру, таким чином, визнала факт використання електричної енергії в своєму господарстві на не побутові потреби. 21.05.2024 року відбулось засідання комісії філії "Коломийська" АТ "Прикарпаттяобленерго" по розгляду акту про порушення № 090653 в присутності ОСОБА_1 та її уповноваженого представника. ОСОБА_1 отримала копію протоколу № 26 від 21.05.2024 року про, що свідчить її підпис в протоколі. На дату проведення засідання комісії споживачем не було вжито жодних заходів щодо виконання наданих рекомендацій, тому рішенням комісії рекомендовано припинити споживання електричної енергії на непобутові потреби та організувати комерційний облік на непобутові потреби. Споживачу вручене повідомлення про припинення розподілу електричної енергії, починаючи з 10.06.2024 року. 05.06.2024 року до ОСР надійшла заява ОСОБА_1 щодо усунення нею порушення, зазначеного в акті про порушення, та необхідності повторного обстеження її домоволодіння з метою підтвердження персоналом ОСР факту усунення порушення.
07.06.2024 року персоналом ОСР повторно проведено огляд об`єкту, за результатом якого складено акт-обстеження електроустановки побутового споживача. На момент обстеження обладнання дата-центру було демонтовано. Враховуючи усунення споживачем порушення, припинення розподілу електричної енергії на домоволодіння ОСОБА_1 не здійснювалося. З часу проведеного обстеження 07.06.2024 року, впродовж червня-липня 2024 року відбулось суттєве зменшення обсягів використаної електроенергії в будинку ОСОБА_1 за зазначеною адресою. Разом з цим, починаючи з серпня 2024 року, надалі спостерігалося значне зростання місячних обсягів споживання електроенергії ОСОБА_1 , яке корелювалося з обсягами споживання електричної енергії до складання акту про порушення № 090653 від 09.04.2024 року. З врахуванням того, що прилад обліку, який встановлено на об`єкті ОСОБА_1 , має функцію дистанційного зчитування та передачі даних, ОСР проведений аналіз споживання електричної енергії, зокрема, динаміка добового навантаження, нетиповість погодинних графіків навантажень, а також динаміка споживання природного газу в домогосподарстві в залежності від температури навколишнього середовища. Інформація, отримана за результатами проведеного аналізу, поставила під сумнів використання електроенергії в домоволодінні ОСОБА_1 на побутові потреби. Окрім цього, під час здійснення контрольного огляду електролічильника 11.12.2024 року, ОСОБА_1 не забезпечувалася можливість здійснення представником ОСР візуального зчитування лічильника, а лише надано власні фото показів засобу обліку. Тому в ОСР з`явилися підстави вважати про відновлення використання ОСОБА_1 електричної енергії на непобутові потреби. 29.01.2025 року персоналом ОСР здійснено виїзд на місце для проведено огляду точки комерційного обліку та обстеження внутрішньобудинкової електромережі об`єкту. При цьому ОСОБА_1 , яка на той час перебувала вдома, незважаючи на специфічний шум, який характерний для роботи обладнання дата-центру, невмотивовано, в порушення вимог норм п. 2.3.12 ПРРЕЕ, не допустила персонал ОСР до проведення обстеження внутрішньобудинкових електромереж. За результатом огляду складено акт про порушення № 092953 від 29.01.2025 року, в якому зафіксовано використання споживачем електричної енергії на непобутові потреби. Окрім цього, складені акти про недопуск та про відмову від підпису. Враховуючи відмову споживача отримати документи на місці, другі екземпляри актів направлені поштовим повідомленням.
Листом від 31.01.2025 року позивача повідомлено про засідання комісії по розгляду акту про порушення - 11.03.2024 року о 14:30 год., яке відбулось в присутності споживача та її уповноваженого представника. На дату засідання комісії порушення споживачем не усунуто. За результатами засідання оформлено протокол № 39, з моменту отримання якого в будинковолодінні ОСОБА_1 спостерігається різке зменшення погодинних та добових обсягів споживання електроенергії, які не корелюються з температурою навколишнього середовища та можливістю використання електроопалювальних пристроїв. Додатковим підтвердженням використання ОСОБА_1 на своєму об`єкті електроенергії на непобутові потреби є неодноразове збільшення споживачем величини дозволеної до використання електричної потужності до поточних 40 кВт, та нетипово велике для побутового споживача місячне споживання електроенергії (з січня 2024 року по березень 2025 року разом спожито 210534 кВт*год., що складає понад 14 тис. кВт*год. за 1 календарний місяць).
Правомірність дій АТ "Прикарпаттяобленерго" визнано НКРЕКП та підтвердженолистом № 7925/20.2/9-25 від 20.05.2025 року, яким НКРЕКП розглянула звернення ОСОБА_1 від 10.04.2025 року щодо складеного акта про порушення та не встановлено підстав вважати дії АТ «Прикарпаттяобленерго» необґрунтованими.Водночас, інформовано ОСОБА_1 , що вона, як споживач, має право звернутисьдо АТ «Прикарпаттяобленерго» із заявою щодо проведення обстеження об`єкта, зарезультатами якого АТ «Прикарпаттяобленерго» має скласти відповідний актобстеження електроустановки побутового споживача із висновком щодо наявностіабо відсутності споживання електричної енергії на непобутові потреби на об`єкті.22.05.2025 року до ОСР надійшла така заява ОСОБА_1 30.05.2025 року персоналом ОСР повторно проведено огляд об`єкту, за результатом якого складено акт-обстеження електроустановки побутового споживача. На момент обстеження обладнання дата-центру було демонтовано. Враховуючи усунення споживачем порушення, зафіксованого в акті про порушення, ОСР листом від 10.06.2025 року повідомлено ОСОБА_1 , що повторний розгляд акту про порушення № 092953 від 29.01.2025 року за її зверненням відбудеться 24.06.2025 року о 14:30 год. За результатами повторного розгляду акту № 092953 від 29.01.2025 року комісією прийнято рішення, згідно з яким з 01.06.2025 року усі обсяги спожитої електричної енергії відносити на побутові потреби, оскільки станом на 30.05.2025 року комерційна діяльність за вказаною адресою відсутня, електрична енергія використовуються для забезпечення побутових потреб. Тому дії АТ «Прикарпаттяобленерго» відповідають нормам чинного законодавства, зокрема, вимогам п.2.3.12 ПРРЕЕ.
З приводу вимоги про відшкодування моральної шкоди вказує, що суду не надані докази наявності причинного зв`язку між будь-якими діями відповідача та заподіяння позивачу моральної шкоди. Остання обґрунтовує заподіяну їй моральну шкоду виключно посиланням, що містяться в заяві, не надавши належних до допустимих доказів, які б підтвердили заподіяння їй моральної шкоди, та відповідно її розмір компенсації. Враховуючи вищенаведене, представник відповідача просить в задоволенні позовних вимог відмовити, а також стягнути з позивача понесені судові витрати на професійну правничу допомогу (том 1, а.с. 143-151).
07.07.2025 року представник позивача, адвокат Полоз І.В. через систему Електронний суд подала до суду відповідь на відзив, в якому вказала, що питання щодо акту порушення № 090653 від 09.04.2024 року вирішено ще 07.06.2024 року, а дані докази не мають жодного відношення до матеріалів цієї справи. Щодо акту про порушення №092953 від 29.01.2025 року зазначила, що з відео доказів, на які посилається відповідач, відсутні фрагменти, які б свідчили про роботу обладнання дата-центру. В той час представниками АТ «Прикарпаттяобленерго» ЦОЕЕ «Східний» зафіксовано порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії п. 2.3.12 та п. 5.1.20 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, про роботу дата-центру не іде мова. Відповідач своїми діями не спростовує доводи позовної заяви, а навпаки підтверджує перевищення повноважень зі сторони представників оператора системи розподілу і численні порушення норм Правил регулювання ринку електричної енергії, а саме: акт про порушення № 092953 від 29.01.2025 року складено у відсутності споживача електричної енергії; в акті про порушення уповноваженими представниками відповідача зазначено, що споживач відмовилася підписувати акт про порушення, натомість, на доданих відео відсутня відмова від такого підпису; докази, які б могли підтвердити споживання електричної енергії на не побутові потреби позивачем, у відповідача відсутні. В обґрунтування вимоги щодо стягнення моральної шкоди також вказала, що через дії відповідача ОСОБА_1 опинилася у стані сильного стресу і розпачу, оскільки з початку введення воєнного стану в Україні, вона із сім`єю змушені були переїхати з Одеси до с. Старий Гвіздець, починаючи з лютого 2022 року; її сім`я не одноразово приймала в себе рідних та друзів з м.Одеси, а тому споживання електричної енергії збільшувалося. В даний час позивач має сумніви, чи зможе й далі допомагати своїм рідним, що викликає у неї стрес. 12.06.2025 року в зв`язку з погіршенням стану здоров`я позивач змушена була звернутися до лікарів, за результатами огляду встановлено шум у вухах, підвищений тиск, запаморочення голови внаслідок емоційного стресу (том 1, а.с.185-200).
14.07.2025 року представник відповідача, адвокат Оліградський М.В. через систему Електронний суд подав до суду письмові заперечення, в яких зазначив, що актом про порушення зафіксовано, що на об`єкті споживача виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії п. 2.3.12 та п 5.1.20 Кодексу комерційного обліку електричної енергії. Підтвердженням використання ОСОБА_1 електроенергії на не побутові потреби є здійснена персоналом ОСР відеофіксація встановленого в приміщенні споживача спеціалізованого обладнання дата-центру та специфічний шум, який добре чутно при знаходженні навіть за межами даного приміщення. Додатковим підтвердженням використання ОСОБА_1 на своєму об`єкті електроенергії на непобутові потреби є неодноразове збільшення споживачем величини дозволеної до використання електричної потужності до поточних 40 кВт, та нетипово велике для побутового споживача місячне споживання електроенергії. 29.01.2025 року ОСОБА_1 , перебуваючи вдома, незважаючи на специфічний шум, який характерний для роботи обладнання дата-центру, невмотивовано не допустила персонал ОСР до проведення технічної перевірки, незважаючи на те, що персоналом проінформовано ОСОБА_1 про мету перевірки, а на місці встановлено обставини, які давали підстави вважати, що електроенергія в домоволодінні ОСОБА_1 використовується на непобутові потреби. Замість того, щоб забезпечити допуск персоналу ОСР до проведення перевірки, дії позивача були спрямовані на ухилення від виконання визначених законом обов`язків, та вчинялися в порушення права оператора системи на безперешкодний доступ з метою приховування порушення. Беззаперечним доказом споживання електричної енергії на не побутові потреби позивачем є заява останньої, яка надійшла до ОСР, щодо усунення нею порушення, зазначеного в акті про порушення № 092953 від 29.01.2025 року, та необхідності повторного обстеження її домоволодіння, з метою підтвердження персоналом ОСР факту усунення порушення. Також, не можна залишити без уваги той факт, що СУ ГУНП в Івано-Франківській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, внесеного до ЄРДР №12025090000000128 від 07.02.2025 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, стосовно налагодження окремими мешканцями Івано-Франківської області протиправного механізму заволодіння, шляхом обману, майном в особливо великих розмірах державних компаній АТ «НАЕК «Енергоатом» та ПРПТ «Укргідроенерго», в ході споживання електричної енергії. З даного приводу СУ ГУНП в Івано-Франківській області просило надати копії документів, на підставі яких здійснюється надання послуг розподілу електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 . Крім того, що надані позивачем письмові покази свідків на підтвердження її моральних страждань не є належними та допустимими доказами у розумінні ст. ст. 77, 78 ЦПК України (том 1, а.222-231).
22.07.2025 року представник позивача, адвокат Полоз І.В. через систему Електронний суд подала до суду додаткові пояснення у справі, в яких вказала, що предметом доказування за дійсним позовом є встановлення факту використання/не використання житлового будинку позивачем для підприємницької діяльності та як наслідок, визначення відповідних тарифів на спожиту електричну енергію. Основним документом, яким був підставою для прийняття рішення комісії, оформлене протоколом № 39, є акт ПРРЕЕ № 092953 від 29.01.2025 року. Натомість, текст складеного відповідачем акта про порушення № 092953 від 29.01.2025 року є неоднозначним, що дає можливість його подвійного тлумачення в розрізі кваліфікації виявленого порушення, як наслідок, такі недоліки акта свідчать про невідповідність його вимогам Правил, як документа установленої форми. Більше того, акт про порушення складено працівниками не в присутності позивача, відповідно від підпису ОСОБА_1 не відмовлялася, акт про відмову від підпису складено безпідставно. Щодо твердження відповідача про правомірність дій АТ "Прикарпаттяобленерго", то листи Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕ), мають рекомендаційний характер. Це означає, що вони не встановлюють обов`язкових норм права, а надають роз`яснення та рекомендації щодо застосування чинного законодавства. З приводу твердження про нетипово велике для побутового споживача місячне споживання електроенергії, вказала, що нормами чинного законодавства не обмежено кількості споживання електричної енергії на побутові потреби (том 2, а.с.1-9).
11.12.2025 року представник позивача, адвокат Полоз І.В. через систему Електронний суд подала до суду додаткові пояснення у справі, в яких вказала, що з фото, наданих стороною відповідача на виконання ухвали суду, та які є скріншотом з відео, які створені 09.05.2024 року, не встановлено, де було відзняте дане відео і за якою адресою; при цьому під час складання акту про порушення представником оператора розподілу електричної енергії фото фіксація не здійснювалась. На долучених відеозаписах не зафіксовано сам факт складання акту про порушення; відсутні також докази відмови позивача від підпису в акті. Представники оператора системи розподілу 29.01.2025 року були присутні на території помешкання позивача, проте, дану обставину позивач й не заперечувала (том 2, а.с.124-130).
28.01.2026 року представник позивача, адвокат Полоз І.В. через систему Електронний суд подала до суду додаткові пояснення у справі, згідно з якими одним із обов`язків споживача є здійснення оплати за спожиту електричну енергію, яка обліковується електролічильником встановленого у споживача відповідно до норм чинного законодавства. Свій обов`язок позивач виконує в повному обсязі і вчасно. Предметом спору по справі є протокольне рішення комісії, яке прийнято на підставі акту порушення № 092953 від 29.01.2025 року. Складаючи акт про порушення за адресою позивача на предмет споживання електричної енергії на непобутові потреби, відповідач має надати докази, які б підтверджували факт споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби, а не обґрунтовувати надумані звинувачення спотвореними фактами чи обставинами, які не мають жодного відношення до справи. Відповідачем не надано жодного фото- чи відео, які могли б бути підтвердженням споживання електричної енергії на непобутові потреби (том 2, а.с.148-158).
Позивач в судове засідання не з`явилась. 15.05.2026 року представник позивача, адвокат Полоз І.В. через систему Електронний суд подала до суду письмову заяву, в якій позовні вимоги підтримує, просить розгляд справи проводити в її відсутності ( том 2, а.с. 188-189 ).
Представник відповідача, адвокат Оліградський М.В. в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог, з підстав вказаних у відзиві на позовну заяву та письмових запереченнях, а також зазначив, що докази понесення відповідачем судових витрат на професійну правничу допомогу будуть надані після ухвалення судового рішення.
Відповідно до ч. 6 ст.259 ЦПК України складання повного рішення суду відкладено на строк не більш як на десять днів, тобто до 28.05.2026 року з дня закінчення розгляду справи 18.05.2026 року.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи, та, оцінивши досліджені докази в сукупності, дійшов наступних висновків.
Згідно з даними копії витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 201890284 від 26.02.2020 року, у вказаному реєстрі актуальна інформація про те, що за ОСОБА_1 на праві приватної власності зареєстровано житловий будинок, що за адресою: АДРЕСА_1 ( том 1, а.с. 98-99 ).
23.01.2023 року ОСОБА_1 звернулась з письмовою заявою до філії Коломийська АТ Прикарпаттяобленерго щодо укладення з нею як власником житлового об`єкту за вищевказаною адресою договору про надання послуг з розподілу електричної енергії для населення ( том 1, а.с. 162 зворот ).
23.01.2023 року позивач як побутовий споживач підписала заяву-приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за об`єктом: АДРЕСА_1 (том 1, а.с. 163 ).
АТ «Прикарпаттяобленерго» виготовлено технічні умови тимчасового приєднання до електричних мереж електроустановок за замовленням ОСОБА_1 щодо об`єкту нерухомості житлового будинку, що в АДРЕСА_1 ( том 1, а.с. 162 ).
Згідно з даними паспорту точки розподілу електричної енергії з ідентифікаційним кодом площадки комерційного обліку 62Z8180300155099 від 23.01.2023 року об`єктом розподілу електричної енергії є житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , з дозволеною потужністю 40 кВт; задекларовано потужність установки електроопалення 12 кВт (том 1, а.с. 163 зворот, -164).
23.01.2023 року між споживачем ОСОБА_1 та оператором системи розподілу АТ «Прикарпаттяобленерго» складено акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін (том 1, а.с. 164 зворот).
Відповідно до акту встановлення/зміни/технічної перевірки/збереження пломб вузла обліку ( засобу обліку ), встановленого на об`єкті споживача, від 18.01.2023 року на об`єкті споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , представником оператора системи розподілу АТ «Прикарпаттяобленерго» виконані роботи із встановлення електролічильника типу Matrix MTX 3R30.DH.4L1-P4 та встановлено пломби №ЗШ-3290, ЗШ3446 (том 1, а.с. 165).
Судом встановлено, що перевіркою, яка проводилася представниками філії АТ «Прикарпаттяобленерго» 09.05.2024 року, в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 , за участі ОСОБА_1 , виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме:не забезпечено окремий комерційний облік електричної енергії на непобутові потреби (п. 5.1.20 ККОЕЕ) та електроенергія, що використовується на об`єкті на непобутові потреби, не обліковується окремо та не оплачується за відповідним тарифом (п. 2.3.12. ПРРЕЕ), про що складено акт про порушення № 090653 від 09.05.2024 року, який підписаний позивачем без зауважень (том 1, а.с. 166).
21.05.2024 року на засіданні комісії філії «Коломийська» АТ «Прикарпаттяобленерго», в складі шести представників, в присутності ОСОБА_1 , розглянуто акт про порушення № 090653 від 09.05.2024 року та прийнято рішення, яке оформлено протоколом № 26, згідно з яким виявлено порушення правил роздрібного ринку електричної енергії п. 2.3.12 та п. 5.1.20 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, а саме не забезпечено окремий комерційний облік електричної енергії на непобутові потреби (п. 5.1.20 ККОЕЕ) та електроенергія, що використовується на об`єкті на непобутові потреби, не обліковується окремо та не оплачується за відповідним тарифом (п. 2.3.12. ПРРЕЕ); рішенням комісії рекомендовано припинити споживання електричної енергії на непобутові потреби та організувати комерційний облік на непобутові потреби ( том 1, а.с. 167 ).
Вказаного дня ОСОБА_1 під особистий підпис вручено повідомлення №13705 про припинення розподілу електричної енергії, відповідно до якого вказано, що з 10.06.2024 року на її об`єкті буде припинено розподіл електричної енергії у зв`язку з невиконанням нею вимог акту про порушення ПРРЕЕ №090653 від 09.05.2024 року ( том 1, а.с. 167 зворот ).
05.06.2024 року ОСОБА_1 звернулася до філії Коломийська АТ "Прикарпаттяобленерго" з письмовим повідомленням, в якому просила направити комісію для встановлення факту усунутого порушення зі складанням відповідного акту-обстеження та скасувати повідомлення про припинення розподілу електричної енергії №13705 від 21.05.2024 року ( том 1, а.с. 168 ).
Згідно з даними акту-обстеження електроустановки побутового споживача ОСОБА_1 №О/Р 27026685, від 07.06.2024 року на об`єкті в АДРЕСА_1 , за результатами обстеження встановлено, що об`єкт споживача відповідає вимогам та критеріям абзацу 37 пункту 1.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії; використання електричної енергії здійснюється виключно для забезпечення побутових потреб на які застосовується фіксована ціна ( том 1, а.с. 168 зворот, -169).
Перевіркою, яка проводилася представниками філії АТ «Прикарпаттяобленерго» 29.01.2025 року, в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 , за участі ОСОБА_1 , виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а сааме:не забезпечено окремий комерційний облік електричної енергії на непобутові потреби (п. 5.1.20 ККОЕЕ) та електроенергія, що використовується на об`єкті на непобутові потреби, не обліковується окремо та не оплачується за відповідним тарифом (п. 2.3.12. ПРРЕЕ) , про що складено акт про порушення № 092953 від 29.01.2025 року (том 1, а.с. 169 зворот, - 170).
Згідно з актом-обстеження електроустановки побутового споживача ОСОБА_1 №О/Р 27026685 від 29.01.2025 року, об`єкт споживача: АДРЕСА_1 , за результатами обстеження встановлено, що на об`єкті споживача здійснюється використання електричної енергії на непобутові потреби з порушенням вимог нормативних документів (том 1, а.с. 170 зворот, 171 ).
29.01.2025 року представниками АТ Прикарпаттяобленерго ЦОЕЕ Східний складено акт про відмову від підпису та акт про недопуск, відповідно до яких ОСОБА_1 відмовилась від підпису акту про порушення №092953 та не допустила до належних їй електроустановок та розрахункових засобів обліку представників філії Коломийська АТ Прикарпаттяобленерго , а саме до обстеження виробничого приміщення з струмоприймачами, навантаження яких становило 6 кВт на час вимірювання; причини недопуску споживач відмовилась коментувати ( том 1, а.с. 171 зворот, 172 ).
31.01.2025 року ОСОБА_1 надіслано повідомлення №16938/34 про засідання комісії по розгляду акту про порушення №092953 від 29.01.2025 року, яке відбудеться 11.03.2025 року о 14:30 год., яке нею отримано 15.02.2025 року, що стверджується відповідним трекінгом відправлення АТ Укрпошта ( том 1, а.с. 172 зворот, 173 зворот).
11.03.2025 року на засіданні комісії Центру обліку електричної енергії «Східний» АТ «Прикарпаттяобленерго», в складі чотирьох представників в присутності споживача ОСОБА_1 та її уповноваженого представника, розглянуто акт про порушення № 092953 від 29.01.2025 року, акт-обстеження електроустановки побутового споживача від 29.01.2025 року, акт про відмову від підпису, акт про недопуск, відеоматеріали та прийнято рішення, яке оформлено протоколом № 39, згідно з яким при обстеженні електроустановки споживача на вищевказаному об`єкті виявлено порушення правил роздрібного ринку електричної енергії п. 2.3.12 та п. 5.1.20 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, а саме не забезпечено окремий комерційний облік електричної енергії на непобутові потреби (п. 5.1.20 ККОЕЕ) та електроенергія, що використовується на об`єкті на непобутові потреби, не обліковується окремо та не оплачується за відповідним тарифом (п. 2.3.12. ПРРЕЕ), про що складено акт про порушення № 092953; обстеження внутрішніх електричних мереж на об`єкті не проведено у зв`язку з недопуском; оскільки споживач не допустив працівників ОСР на об`єкт для обстеження внутрішніх електричних мереж за вищевказаною адресою та наявні факти споживання електричної енергії на непобутові потреби, обсяги електричної енергії, що використовуються на непобутові потреби, підлягають перерахунку; дата останнього зняття показів: 12.08.2024 року; рішенням комісії зазначено, що підстави для оформлення акту ПРРЕЕ №092953 від 29.01.2025 року є правомірними, а також рекомендовано споживачу вжити заходи для облаштування окремого комерційного обліку споживання електричної енергії на непобутові потреби згідно п. 2.3.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії; обсяги розподіленої електричної енергії, спожиті з 12.08.2024 року до 01.03.2025 року по об`єкту «житловий будинок» (виробниче приміщення) за адресою: АДРЕСА_1 , підлягають перерахунку та становлять: серпень 2024 року день 9 157 кВт*год./ніч 5 087 кВт*год. ( 12.08.2024 року ); вересень 2024 року день 8 025 кВт*год./ніч 5 047 кВт*год.; жовтень 2024 року день 8 184 кВт*год./ніч 5 537 кВт*год.; листопад 2024 року день 9439 кВт*год./ніч 6 177 кВт*год.; грудень 2024 року день 6 938 кВт*год./ніч 10 516 кВт*год.; січень 2025 року день 11 820 кВт*год./ніч 8 844 кВт*год.; лютий 2025 року день 9 347 кВт*год./ніч 6 526 кВт*год.; обсяги розподіленої електричної енергії спожиті з 01.03.2025 року відносити на непобутові потреби ( том 1, а.с. 87-88, 174 ).
Згідно з даними довідки про обсяги розподіленої електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 , обсяг спожитої електричної енергії за період січня 2023 року по травень 2025 року становив 302 189 кВт*год. (том 1, а.с. 175 ).
10.04.2025 року ОСОБА_1 звернулась до: уповноваженого Верховної Ради України з прав людини із заявою про усунення порушення обрахування електричної енергії, використаної для побутових потреб по тарифу для юридичних осіб, в якій просила відновити її право споживати електричну енергію; Антимонопольного комітету України - зі скаргою на дії АТ Прикарпаттяобленерго , в якій просила визнати дії вказаного товариства такими, що свідчать про зловживання монопольним становищем; Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, - зі скаргою на дії та бездіяльність АТ Прикарпаттяобленерго , в якій просила запобігти передчасному безпідставному припиненню електропостачання (том 1, а.с. 20-22, 25-28, 31-37 ).
Згідно з даними листа Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №7925/20ю2/9-25 від 20.05.2025 року, адресованого позивачу, НКРЕКП не вбачає підстав вважати дії АТ Прикарпаттяобленерго та ТОВ Прикарпатенерготрейд необґрунтованими ( том 1, а.с. 176-178 ).
22.05.2025 року ОСОБА_1 звернулась з письмовою заявою до АТ Прикарпаттяобленерго , в якій просила провести обстеження об`єкта для перевірки вузла обліку з метою підтвердження споживання електроенергії для побутових потреб ( том 1, а.с. 178 зворот ).
Згідно з актом-обстеження електроустановки побутового споживача ОСОБА_1 №О/Р 27026685 від 30.05.2025 року, об`єкту споживача: АДРЕСА_1 , за результатами обстеження встановлено, що на об`єкті споживача не здійснюється використання електричної енергії на непобутові потреби з порушенням вимог нормативних документів (том 1, а.с. 179 ).
Відповідно до листа ТОВ «Прикарпатенерготрейд» №2384 від 05.06.2025 року, адресованого позивачу, за договором №27026685 електропостачальник отримав від ОСР акт про порушення ПРРЕЕ та на підставі цього об`єкт за адресою: АДРЕСА_1 , тарифікується відповідно до Порядку формування цін на універсальні послуги, затвердженого постановою НКРЕКП №1177; розгляд акту про порушення ПРРЕЕ від 29.01.2025 року відбувся 11.03.2025 року, про що складено протокол №39, згідно з яким визначено, що з 01.03.2025 року облік спожитої електричної енергії буде здійснюватися за тарифами для непобутових споживачів, а також, що перерахунку підлягають обсяги за період з серпня 2024 року по лютий 2025 року; заборгованість за вказаним договором становить 836 837,09 грн. (том 1, а.с. 40-41).
24.06.2025 року на засіданні комісії Центру обліку електричної енергії «Східний» АТ «Прикарпаттяобленерго», в складі чотирьох представників в присутності споживача ОСОБА_1 та її уповноваженого представника, розглянуто акт про порушення № 092953 від 29.01.2025 року та прийнято рішення, яке оформлено протоколом № 127, згідно з яким на момент обстеження електроустановки споживача 30.05.2025 року використання електроенергії на непобутові потреби відсутнє; з 01.06.2025 року усі обсяги спожитої електроенергії відносити на побутові потреби ( том 1, а.с. 180 зворот,-181 ).
Згідно з копією медичної карти амбулаторного хворого, міститься запис (без зазначення дати) щодо звернення ОСОБА_1 за медичною допомогою ( том 1, а.с. 202-204 ).
Відповідно до копії довідки від 29.01.2025 року, ОСОБА_1 вказаного дня перебувала у ветеринарній аптеці з хворою собакою ( том 1, а.с. 211 ).
Згідно з копією медичної картки, 16.07.2025 року ОСОБА_2 встановлено діагноз: тривожно-депресивний синдром ( том 2, а.с. 14 ).
Відповідно до звіту з енергетичного аудиту приватного будинку, що за адресою: АДРЕСА_1 , виготовленого ТОВ Сервісна компанія Адамсон , найбільшу частку теплової енергії споживають електроприлади: стаціонарні комп`ютери орієнтовно 344 496 кВт/год. в рік ; теплиця Квіти та мікрозелень ( нагрів та обслуговування ) орієнтовно 33 966 кВт/год. в рік; сауна орієнтовно 7020 кВт/год. в рік за умови використання 9 раз в тиждень не більше години; велика частка витрат йде на опалення та охолодження ( опалення 67 603,7кВт/год. в рік та охолодження 11 166,2 кВт/год. в рік ( том 2, а.с. 44-77 ).
З долученого відеозапису встановлено, що 29.01.2025 року о 12:13 год. працівники АТ Прикарпаттяобленерго зайшли на територію господарства та здійснили заміри лічильника.
При дослідженні долучених представником відповідача до відзиву на позовну заяву відеозаписів встановлено, що після встановлення особи ОСОБА_1 , остання вигнала зі свого подвір`я працівників АТ Прикарпаттяобленерго ; в акті про не допуск відмовилась від пояснень та підпису.
На відеозаписі (датованому 29.05.2024 року) зафіксовано, як працівники АТ Прикарпаттяобленерго зайшли на подвір`я господарства та здійснили перевірку лічильника; щодо причин перевірки повідомили, що станом на зараз світло в господарстві має не бути, однак, в господарській будівлі воно є, звідти виходить шум, наявність сонячної електростанції не зареєстровано; в приміщенні виявлено значну кількість електроприладів, батарей та акумуляторів, вентиляторів, електричний щиток.
Стороною позивача на підтвердження заявлених позовних вимог до матеріалів справи також долучено фототаблиці, на яких зображено житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами ( том 1, а.с. 89-97 ).
Позивачем також долучено письмові свідчення свідків ( том 1, а.с. 66-71 ), які безпосередньо в судовому засіданні не допитувались, клопотань про їх допит від сторони позивача не надходило, а тому суд їх до уваги не бере.
Згідно з ч.1 ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем, а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, регулюються Законом України «Про ринок електричної енергії» та Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року №312 (далі - ПРРЕЕ), які є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
19.06.2024 року НКРЕКП прийняла постанову №1142 «Про затвердження Змін до постанови НКРЕКП від 14.03.2018 року №312», якою впорядковано певні процедури визначені ПРРЕЕ, зокрема дії учасників роздрібного ринку електричної енергії щодо споживання (використання) індивідуальними побутовими споживачами електричної енергії на об`єкті побутового споживача на непобутові потреби, яка набрала чинності 01.07.2024 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії»: споживач - фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання; непобутовий споживач - це фізична особа-підприємець або юридична особа, яка купує електричну енергію, що не використовується нею для власного побутового споживання; побутовий споживач - це індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність); малий непобутовий споживач - це споживач, який не є побутовим споживачем і купує електричну енергію для власного споживання, електроустановки якого приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 50 кВт.
У частині 4 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором.
Оплата послуг з розподілу здійснюється за тарифами, які регулює Регулятор відповідно до затвердженої ним методики. Тарифи на послуги з розподілу електричної енергії оприлюднюються операторами систем розподілу в порядку та строки, визначені нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Відповідно до ч.6 ст.56, ч.3 ст.58, 77 Закону «Про ринок електричної енергії» постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку. Споживач зобов`язаний, зокрема, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів. Учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії тощо.
Споживачем згідно з п.84 ч.1 ст.1 Закону є фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.
Відповідно до п. 1.1.1 ПРРЕЕ встановлено, що ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Згідно з п. 1.1.2 ПРРЕЕ: побутові потреби - це споживання (використання) електричної енергії для задоволення умов постійного або тимчасового проживання та/або перебування фізичних осіб на об`єкті побутового споживача, включаючи прибудинкову (присадибну територію), у тому числі для індивідуального будівництва (реконструкції) об`єктів приватного домогосподарства, крім нотаріальної, підприємницької, господарської та незалежної професійної діяльності, зокрема діяльності дата-центрів, центрів обробки даних, зі створення віртуальних активів (майнінгу) та надання інших платних послуг, у тому числі у сфері сільського зеленого туризму тощо; побутовий споживач - це індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).
Для визнання споживача побутовим необхідно, щоб електрична енергія використовувалась (споживалася) ним виключно для забезпечення власних побутових потреб, до яких відноситься задоволення умов постійного або тимчасового проживання та/або перебування фізичних осіб на об`єкті побутового споживача.
Якщо ж фізична особа використовує (споживає) електричну енергію для забезпечення та/або задоволення підприємницької, професійної та/або господарської діяльності, то вона не може вважатися побутовим споживачем в розумінні Правил роздрібного ринку електричної енергії, а також не може відноситися і до цієї категорії споживачів.
Таким чином, законодавець визначив чіткий перелік суб`єктів, яких потрібно вважати саме побутовими споживачами, а також вид потреб та коло суб`єктів, які не підпадають під це поняття, зокрема, фізичні особи, які використовують електричну енергію для забезпечення власних потреб, що включають професійну діяльність.
Відтак, однією з умов для віднесення споживача до категорії малих непобутових споживачів є та обставина, при якій він винятково не мав би вважатися побутовим споживачем, а також при якій він не відповідав би самій сутті поняття «побутовий споживач».
Згідно з п. 2.3.12. ПРРЕЕ (у редакції, чинній на момент складання акту) споживання електричної енергії за відповідним тарифом (ціною) відповідно до комерційної пропозиції має бути забезпечене окремим комерційним обліком.
Окремі фізичні точки комерційного обліку мають бути забезпечені засобами вимірювальної техніки, які дають можливість організувати комерційний облік за відповідним тарифом (ціною) на всій площадці вимірювання.
Вид об`єкта електрифікації та призначення використання електроустановок площадок вимірювання, в тому числі для окремого обліку споживання на непобутові потреби, відображаються в паспорті точки розподілу/передачі.
У разі зміни потреб споживання на об`єкті індивідуального побутового споживача, інформація щодо типу споживання (побутові/непобутові потреби) площадок вимірювання відображається в паспорті точки розподілу/передачі.
Електрична енергія, яка використовується на об`єкті індивідуального побутового споживача на непобутові потреби, зокрема для підприємницької, господарської та незалежної професійної діяльності, надання платних послуг, здійснення нотаріальної діяльності, діяльності дата-центрів, центрів обробки даних, діяльності зі створення віртуальних активів (майнінгу), надання інших платних послуг, у тому числі у сфері сільського зеленого туризму тощо, обліковується за умовною (віртуальною) точкою комерційного обліку окремо та оплачується за відповідними тарифами (цінами) для непобутових споживачів електропостачальника.
У разі споживання електричної енергії на об`єкті індивідуального побутового споживача на непобутові потреби побутовий споживач зобов`язаний звернутись до оператора системи із заявою про організацію окремого обліку споживання електричної енергії на непобутові потреби та оформлення акта розподіленої електричної енергії (додаток 11 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії).
Обсяги споживання електричної енергії на об`єкті індивідуального побутового споживача на непобутові потреби визначаються постачальником послуг комерційного обліку розрахунковим шляхом в межах обсягів соціальних нормативів для користування послугами з постачання та розподілу електричної енергії у житлових приміщеннях, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року №409 (далі - постанова КМУ №409). Споживач зобов`язаний надати дані та документи для оформлення акта розподіленої електричної енергії.
У разі споживання електричної енергії на об`єкті споживача (крім побутового споживача) за фіксованою ціною для побутових споживачів (колективний побутовий споживач, утримання місць загального користування, технічні цілі та інші випадки передбачені законодавством) та на цілі, для яких застосування фіксованої ціни на електричну енергію не передбачено, споживач має звернутись до оператора системи із заявою про організацію окремого обліку споживання електричної енергії на непобутові потреби, шляхом встановлення додаткового засобу обліку.
У разі виявлення оператором системи фактів споживання побутовим споживачем та іншими споживачами електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби (на потреби для яких застосування фіксованої ціни на електричну енергію не передбачено) оператор системи складає акт про порушення ПРРЕЕ, в якому зазначаються зобов`язання споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення шляхом негайного припинення споживання електричної енергії на непобутові потреби та протягом 30 днів з дня складення акта про порушення ПРРЕЕ організації комерційного обліку на непобутові потреби та укладення договору з електропостачальником за відповідним тарифом.
Підтвердженням факту споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби, можуть слугувати: отримана інформація від місцевих органів державної влади, місцевого самоврядування, податкової служби; рекламні вивіски та фасадні таблички на об`єктах; зафіксовані фото (відео) з відповідною рекламою; рекламна інформація з продажу товарів чи надання платних послуг на відповідних сайтах мережі Internet, тощо.
Такий акт про порушення розглядається оператором системи у порядку передбаченому розділом VIII цих Правил.
При складенні акта про порушення ОСР/ОСП має право обстежувати внутрішні електричні мережі та струмоприймачі на об`єкті споживача на предмет споживання електричної енергії на непобутові потреби.
У разі наявності підтверджених фактів споживання споживачем електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби та у разі недопуску споживачем представників ОСР/ОСП на об`єкт для обстеження внутрішніх електричних мереж, увесь обсяг використаної електричної енергії на такому об`єкті споживача вважається таким, що використаний на непобутові потреби.
У разі підтвердження за результатами обстеження внутрішніх електричних мереж факту споживання електричної енергії на непобутові потреби, у протоколі комісії з розгляду акта про порушення зазначаються зобов`язання споживачу здійснити заходи з усунення виявленого порушення.
ОСР/ОСП надає копію протоколу комісії з розгляду акта про порушення цих Правил відповідному електропостачальнику та додаткову інформацію, необхідну для здійснення коригуючого розрахунку електропостачальником щодо дати останнього контрольного огляду чи технічної перевірки, дати усунення порушення, величини договірної потужності об`єкта споживача та обсягу (помісячно), що підлягає перерахунку до дати складання акта про порушення ПРРЕЕ або акта розподіленої електричної енергії (додаток 11 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (у разі наявності).
Електропостачальник, на підставі рішення комісії з розгляду акта про порушення ПРРЕЕ, проводить перерахунок вартості за фактично спожиту електричну енергію на об`єкті споживача за відповідним тарифом (ціною) згідно чинного законодавства з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку чи технічної перевірки до дня виявлення порушення, але не більше ніж за 6 місяців та за період з дня виявлення порушення до дня його усунення, та надає споживачу коригуючий платіжний документ для оплати.
У разі оформлення акта розподіленої електричної енергії на побутові та непобутові потреби (додаток 11 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії) розподіл обсягів індивідуального побутового споживача здійснюється: на побутові потреби в межах обсягів соціальних нормативів для користування послугами з постачання та розподілу електричної енергії у житлових приміщеннях, встановлених постановою КМУ №409; на непобутові потреби у розмірі перевищення обсягів соціальних нормативів для користування послугами з постачання та розподілу електричної енергії у житлових приміщеннях, встановлених постановою КМУ №409.
Відповідно до пункту 5.1.20 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП 14.03.2018 року № 311 (у редакції постанови НКРЕКП від 20.03.2020 № 716), на об`єкті побутового споживача має бути забезпечений окремий комерційний облік електричної енергії, що використовується на непобутові потреби. Побутовий споживач (власник об`єкта) забезпечує встановлення окремого вузла обліку (площадки вимірювання) для непобутових потреб на підставі проектних рішень.
Згідно з положеннями п.5.1.1. ПРРЕЕ оператор системи, крім іншого, має право: на безперешкодний доступ (за пред`явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи; на безперешкодний доступ (за пред`явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів.
Відповідно до п.5.5.5. ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний, серед іншого: забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до об`єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок, у тому числі генеруючих установок, установок зберігання енергії та їх налаштувань, та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) в установленому цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень; забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку; забезпечувати безперешкодний доступ до власних електричних установок уповноважених представників відповідних органів виконавчої влади (після пред`явлення ними службових посвідчень), яким згідно з законодавством України надано відповідні повноваження, а також виконувати їх приписи; не допускати безоблікового використання електричної енергії або використання електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об`єктах, які розраховуються за електричну енергії за тарифом побутових споживачів, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового використання електричної енергії тощо.
У п.8.2.5. ПРРЕЕ закріплено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності).
Особа, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред`явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред`являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки.
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
У пункті 8.2.6. ПРРЕЕ передбачено, що акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
У разі розгляду акта щодо використання на об`єкті побутового споживача електричної енергії на непобутові потреби, оператор системи додатково запрошує на засідання комісії електропостачальника та надсилає копію відповідного акта про порушення.
У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи, у строк до 60 календарних днів від дати складення акта (крім випадків проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломби та/або індикатора, та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії; повторного розгляду акта на засіданні комісії з розгляду актів про порушення). У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення, але не пізніше 90 календарних днів від дати направлення такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі розгляду питання щодо використання на об`єкті побутового споживача електричної енергії на непобутові потреби копія рішення комісії видається/надсилається електропостачальнику.
Згідно з вимогами ст.ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ч.1 ст.77 ЦПК України). Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ч.1 ст.80 ЦПК України).
Обов`язок доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи. Важливим елементом змагальності процесу є стандарти доказування - спеціальні правила, якими суд має керуватися при вирішення справи. Ці правила дозволяють оцінити, наскільки вдало сторони виконали вимоги щодо тягаря доказування і наскільки вони змогли переконати суд у своїй позиції, що робить оцінку доказів більш алгоритмізованою та обґрунтованою (постанова Верховного Суду від 22.04.2021 року в справі № 904/1017/20).
Велика Палата Верховного Суду неодноразово наголошувала на необхідності застосування передбачених процесуальним законом стандартів доказування та зазначала, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Зокрема, цей принцип передбачає покладення тягаря доказування на сторони. Водночас цей принцип не створює для суду обов`язку вважати доведеною та встановленою обставину, про яку стверджує сторона. Таку обставину треба доказувати таким чином, аби реалізувати стандарт більшої переконливості, за яким висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається вірогіднішим, ніж протилежний. Тобто певна обставина не може вважатися доведеною, допоки інша сторона її не спростує (концепція негативного доказу), оскільки за такого підходу принцип змагальності втрачає сенс (пункт 81 постанови Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 у справі №129/1033/13-ц; пункт 9.58 постанови Великої Палати Верховного Суду від 16.11.2021 у справі № 904/2104/19).
Судом встановлено і підтверджується дослідженими доказами, що на підставі договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії позивач є побутовим споживачем послуг енергопостачання, які надаються АТ «Прикарпаттяобленерго» за адресою: АДРЕСА_1 . 09.05.2024 року персоналом ОСР проведено обстеження електроустановки побутового споживача, в присутності ОСОБА_1 , за результатами якого складено акт про порушення № 090653 від 09.05.2024 року, в якому зафіксовано, що на об`єкті споживача виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії п. 2.3.12 та п 5.1.20 Кодексу комерційного обліку електричної енергії , а саме не забезпечено окремий комерційний облік електричної енергії на непобутові потреби (п. 5.1.20 ККОЕЕ) та електроенергія, що використовується на об`єкті на непобутові потреби не обліковується окремо та не оплачується за відповідним тарифом (п. 2.3.12. ПРРЕЕ). 21.05.2024 року відбулось засідання комісії філії "Коломийська" АТ "Прикарпаттяобленерго" по розгляду акту про порушення № 090653 від 09.04.2024 року. 07.06.2024 року персоналом ОСР повторно проведено огляд об`єкту, за та враховуючи усунення споживачем порушення, припинення розподілу електричної енергії на домоволодіння ОСОБА_1 не здійснювалося. 29.01.2025 року персоналом ОСР здійснено виїзд на місце для проведено огляду точки комерційного обліку та обстеження внутрішньобудинкової електромережі об`єкту. Однак, ОСОБА_1 не допустила персонал ОСР до проведення обстеження внутрішньобудинкових електромереж. За результатом огляду складено акт про порушення за № 092953 від 29.01.2025 року, в якому зафіксовано використання споживачем електричної енергії на непобутові потреби; складені акти про недопуск та про відмову від підпису. 11.03.2025 року на засіданні комісії Центру обліку електричної енергії «Східний» АТ «Прикарпаттяобленерго» по розгляду акту про порушення ПРРЕЕ № 092953 від 29.01.2025 року комісією прийнято рішення, яким споживачу рекомендовано вжити заходи для облаштування окремого комерційного обліку споживання електричної енергії на непобутові потреби; обсяги розподіленої електричної енергії спожиті з 12.08.2024 року до 01.03.2025 року по об`єкту «житловий будинок» (виробниче приміщення) за вищевказаною адресою підлягають перерахуванню; обсяги розподіленої електричної енергії спожиті з 01.03.2025 року відносити на непобутові потреби.
Не погоджуюсь із вищевказаним, позивач, звертаючись з даним позовом просить визнати такою, що не підлягає виконанню вимогу АТ «Прикарпаттяобленерго» про облаштування окремого комерційного обліку споживання електричної енергії на непобутові потреби за зазначеною адресою; визнати дії АТ «Прикарпаттяобленерго» неправомірними щодо перерахування обсягів розподіленої електричної енергії, спожиті з 12.08.2024 року до 01.03.2025 року, по об`єкту; визнати дії АТ «Прикарааттяобленерго» неправомірними щодо віднесення обсягів розподіленої електричної енергії спожиті з 01.03.2025 року на непобутові потреби, стягнути з відповідача на її користь 100 000 грн. моральної шкоди.
За загальним правилом, визначеним у статях 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу має право звернутися до суду, який може захистити цивільне право або інтерес в один із способів, визначених ч.2 ст.16 ЦК України, або й іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Порушення права пов`язано з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково.
При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.
Отже, об`єктом захисту є порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес, саме вони є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.
Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Таким чином, у розумінні закону, суб`єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.
У справі за конституційним поданням щодо офіційного тлумачення окремих положень ст.4 ЦПК України (справа про охоронюваний законом інтерес) Конституційний Суд України в рішенні від 01.12.2004 року №18-рп/2004 дав визначення поняттю «охоронюваний законом інтерес», який вживається в ряді законів України, у логічно-смисловому зв`язку з поняттям «право» (інтерес у вузькому розумінні цього слова), який розуміє як правовий феномен, що : а) виходить за межі змісту суб`єктивного права; б) є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони; в) має на меті задоволення усвідомлених індивідуальних і колективних потреб; г) не може суперечити Конституції і законам України, суспільним інтересам, загальновизнаним принципам права; д) означає прагнення (не юридичну можливість) до користування у межах правового регулювання конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом; є) розглядається як простий легітимний дозвіл, тобто такий, що не заборонений законом. Охоронюваний законом інтерес регулює ту сферу відносин, заглибленням в яку для суб`єктивного права законодавець вважає неможливим або недоцільним.
Поняття «охоронюваний законом інтерес» у всіх випадках вживання його у законах України у логічно-смисловому зв`язку з поняттям «права» має один і той же зміст.
Гарантоване ст.55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Статтею 16 ЦК України визначено способи захисту прав та інтересів, і цей перелік не є вичерпним.
Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулась особа, так і від характеру його порушення.
Суд зобов`язаний з`ясувати характер спірних правовідносин (предмет і підстави позову), наявність/відсутність порушеного права чи інтересу та можливість його поновлення/захисту в обраний спосіб.
З урахуванням цих норм правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення (можливого порушення), невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також, у разі звернення до суду органів і осіб, яким надано право захищати права, свобод чи інтересів інших осіб або державні та суспільні інтереси. Відтак суд повинен установити, чи були порушені (чи існує можливість порушення), не визнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, і залежно від установленого - вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні
Як неодноразово звертав увагу Верховний Суд, відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
У постанові ВП ВС від 02.02.2021 року №925/642/19 зроблені висновки: порушенням вважається такий стан суб`єктивного права, за якого воно зазнало протиправного впливу з боку правопорушника, внаслідок чого суб`єктивне право особи зменшилось або зникло як таке; порушення права пов`язано з позбавленням можливості здійснити реалізувати своє право повністю або частково. При цьому позивач, тобто особа, яка подала позов, самостійно визначається з порушеним, невизнаним чи оспорюваним правом або охоронюваним законом інтересом, які потребують судового захисту. Обґрунтованість підстав звернення до суду оцінюється судом у кожній конкретній справі за результатом розгляду позову.
Велика Палата Верховного Суду неодноразово зазначала, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від виду і змісту правовідносин, які виникли між сторонами, від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулась особа, так і вид характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідками.
Подібні висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду: від 05.06.2018 року №338/180/17; від 11.09.2018 року №905/1926/16; від 30.01.2019 року №569/17272/15-ц; від 11.09.2019 року №487/10132/14-ц; від 16.06.2020 року №145/2047/16-ц.
Якщо суд дійде висновку, що обраний позивачем спосіб захисту не передбачений законом або договором та/або є неефективним для захисту порушеного права позивача, у цих правовідносинах позовні вимоги останнього не підлягають задоволенню. Подібний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.01.2021 року №916/1415/19.
Суд наголошує, що застосування судом того чи іншого способу захисту має приводити до відновлення порушеного права позивача без необхідності повторного звернення до суду. Судовий захист повинен бути повним та відповідати принципу процесуальної економії, тобто забезпечити відсутність необхідності звернення до суду для вжиття додаткових засобів захисту. Такі висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 22.09.2020 року у справі №910/3009/18 (провадження №12-204гс19, пункт 63), від 19.01.2021 року у справі №916/1415/19 (провадження №12-80гс20, пункт 6.13), від 16.02.2021 року у справі №910/2861/18 (провадження №12-140гс19, пункт 98).
Велика Палата Верховного Суду звертала увагу на те, що як захист права, розуміють державно-примусову діяльність, спрямовану на відновлення порушеного права суб`єкта правовідносин та забезпечення виконання юридичного обов`язку зобов`язаною стороною. Спосіб захисту може бути визначений як концентрований вираз змісту (суті) міри державного примусу, за допомогою якого відбувається досягнення бажаного для особи, право чи інтерес якої порушені, правового результату. Спосіб захисту втілює безпосередню мету, якої прагне досягнути суб`єкт захисту (позивач), вважаючи, що таким чином буде припинене порушення (чи оспорювання) його прав, він компенсує витрати, що виникли у зв`язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав (постанова від 27.11.2018 року у справі №905/2260/17).
Крім того, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 14.01.2020 року в справі №910/17955/17 зазначила, що вимога про скасування рішення комісії електропередавальної організації про визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та її вартості є способом захисту прав та інтересів, установленим законом, оскільки таке рішення комісії, оформлене протоколом з розгляду акта про порушення ПРРЕЕ, безпосередньо впливає на права та обов`язки відповідного суб`єкта господарювання в контексті його відносин з електропередавальною організацією, встановлює обсяг і вартість недоврахованої електроенергії та створює загрозу припинення електропостачання відповідного споживача.
Відтак, ефективним у цьому випадку способом захисту права, яке позивач як споживач вважає порушеним, є вимога про скасування рішення комісії електропередавальної організації, оскільки таке рішення комісії, оформлене відповідним протоколом з розгляду акта про порушення ПКЕЕ, безпосередньо впливає на її права та обов`язки в контексті відносин з електропередавальною організацією, встановлює обсяг і вартість електроенергії
Такі висновки містяться у постанові Верховного Суду від 25 травня 2022 року у справі № 909/246/20.
Аналіз наведеного свідчить про те, що обраний спосіб захисту права про визнання такою, що не підлягає виконанню вимога відповідача про облаштування окремого комерційного обліку споживання електричної енергії на непобутові потреби та визнання дій неправомірними щодо перерахування обсягів розподіленої електричної енергії та віднесення її на не побутові потреби, які відображені в акті про порушення та в рішенні комісії за результатами розгляду акту про порушення як зобов`язання споживачу здійснити заходи з усунення виявленого порушення, не може сприяти ефективному відновленню права, яке позивач вважає порушеним, оскільки задоволення позову не буде наслідком визнання незаконним та скасування цього акта, як і інших документів, складених на його основі, тобто спір між сторонами не буде вичерпано. Вимог щодо визнання незаконним та скасування акту про порушення та/або рішення комісії, оформлене протоколом №39 від 11.03.2025 року з розгляду акту про порушення ПРРЕЕ, позивач не заявляла.
Суд звертає увагу, що задоволення позовних вимог не призведе до відновлення порушеного права позивача без необхідності повторного звернення до суду. Такий судовий захист не буде повним та відповідати принципу процесуальної економії, тобто не забезпечить відсутність необхідності звернення до суду для вжиття додаткових засобів захисту.
Тому, з урахуванням усталеної судової практики, суд вважає, що в задоволенні позову проо визнання неправомірними дій АТ «Прикарпаттяобленерго» та вимоги останнього такою, що не підлягає виконанню, необхідно відмовити повністю, у зв`язку із обранням позивачем неефективного способу захисту, в зв`язку з чим не підлягають присудженню на користь позивача за цим позовом понесені нею судові витрати. Інша позовна вимога щодо стягнення моральної шкоди є похідною від вирішення питання про визнання дій неправомірними, а тому задоволенню не підлягає.
Ухвалою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 16.06.2025 року забезпечено позов шляхом заборони АТ «Прикарпаттяобленерго» вчиняти дії щодо припинення електроживлення електроустановок споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , до набрання законної сили рішенням суду в цій цивільній справі (том 1, а.с. 131-132).
За змістом ч. 9, 10 ст. 158 ЦПК України у випадку ухвалення рішення щодо повної відмови у задоволенні позову суд у відповідному судовому рішенні зазначає про скасування заходів забезпечення позову. У такому разі заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання законної сили відповідним рішенням або ухвалою суду.
Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, вищевказаний захід забезпечення позову підлягає скасуванню.
Згідно з ч. 3 ст. 22 Закону України ''Про захист прав споживачів'' споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов`язані з порушенням їх прав.
За таких умов, з урахуванням того, що у задоволенні позову відмовлено повністю, судові витрати по справі у вигляді судового збору слід віднести на рахунок держави.
На підставі наведеного, ст.ст. 15, 16, 714 ЦК України, Закону України «Про ринок електричної енергії», Правил роздрібного ринку електричної енергії та, керуючись ст. ст. 12, 76-81, 133, 137, 141, 158, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
в задоволенні позову ОСОБА_1 до акціонерного товариства «Прикарпаттяобленерго» про захист прав споживачів, - відмовити.
Скасувати заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 16.06.2025 року, якою застосовано заборону АТ «Прикарпаттяобленерго» вчиняти дії щодо припинення електроживлення електроустановок споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , до набрання законної сили рішенням суду в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до акціонерного товариства «Прикарпаттяобленерго» про захист прав споживача, - після набрання цим рішенням суду законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Найменування сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка, жителька та місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
Відповідач: акціонерне товариство «Прикарпаттяобленерго», 76014, м.Івано-Франківськ, вул. Індустріальна, 34, код ЄДРПОУ 00131564.
Повний текст рішення складено 28 травня 2026 року.
Суддя: Яремин М. П.