Рішення № 136912661, 28.05.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2026
Номер справи
420/10287/26
Номер документу
136912661
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/10287/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить суд:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії позивача на підставі довідок станом на 01.01.2020 року, 01.01.2021 року, 01.01.2022 року, 01.01.2023 року;

зобов`язати відповідача провести перерахунок пенсії 01.02.2020 року, 01.02.2021 року, 01.02.2022 року, 01.02.2023 року з урахуванням змін прожиткового мінімуму, встановленого законом, відповідно до ст. 46 Конституції України та Закону України «Про прожитковий мінімум».

Також позивач просив у позові встановити строк для виконання рішення суду не більше 10 календарних днів з моменту набрання чинності рішенням;зобов`язати ПФУ надіслати письмове повідомлення про проведений перерахунок на електронну адресу позивача: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; зобов`язати ПФУ автоматичного, щорічно проводити перерахунок пенсії станом на 01 січня календарного року починаючи з 01.01.2024 і надалі без потреби звернення позивача або отримання нових довідок, надсилати на електронну адресу позивача інформацію про розмір грошового забезпечення і результати перерахунків.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

На виконання рішення суду у справі №420/33313/23 йому видані довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року, 01.01.2021 року, 01.01.2022 р. та 01.01.2023 р.

Проте ГУ ПФУ перерахунок пенсії за вказаними довідками не здійснило.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки він має право на перерахунок пенсії за вказаними довідками у відповідності до вимог ст.ст.43,63 Закону України №2262-ХІІ, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року №45 (далі Порядок №45).

Ухвалою суду від 13.04.2026 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження. Вирішено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами порядку ст. 262 КАС України.

Представник ГУ ПФУ надав відзив, у якому просить відмовити у задоволенні позову. Також, на думку представника відповідача позивачем пропущений строк звернення до суду.

Позивач подав до суду заперечення на відзив, у якому наполягав на задоволенні позовних вимог.

Справа розглянута у письмовому провадженні.

Спірні правовідносини стосуються права позивача на перерахунок пенсії та регламентовані Конституцією України, Законом № 2262-ХІІ, Постановою КМУ №704 та Порядком №45.

Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Позивачу пенсія призначена з підстав, на умовах та у розмірі встановлених Законом №2262-ХІІ.

Статтею 9 Закону №2011-ХІІ визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із ч.2 ст.9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч.3 ст.9 Закону №2011-ХІІ).

Так, ст. 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Судом встановлено, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На умовах та у розмірах, передбачених постановою КМУ №103, здійснено перерахунок пенсії.

02.08.2022 року Верховним Судом у справі №440/6017/21 прийнята постанова, в якій Верховний Суд виклав правовий висновок, що у даній справі №440/6017/21 відповідач (обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки), відмовляючи у наданні позивачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень постанови №704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14 до постанови №704, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2021 (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії), діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з відомостями автоматизованої системи діловодства Одеського окружного адміністративного суду позивач звертався до суду з позовом до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області» щодо ненадання довідок про розмір грошового забезпечення (для здійснення перерахунку пенсії-) за період: з 01.01.2018, 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023, враховуючи розмір прожиткового мінімуму за минулий період; зобов`язання Державну установу «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області» видати довідки про розмір грошового забезпечення (для здійснення перерахунку пенсії ) за період: з 01.01,2018, 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023, враховуючи розмір прожиткового мінімуму за минулий період.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05.03.2024 року у справі №420/33313/23 задоволено частково його адміністративний позов та, зокрема, зобов`язано Головне управління Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України в Одеській області" підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

На виконання вказаного рішення суду ДУ ТМО МВС України по Одеській області виготовлено довідки про розмір грошового забезпечення позивача від 30.04.2024 року №33/36-7642 станом на 01.01.2020, №33/36-7643 станом на 01.01.2021, №33/36-7644 станом на 01.01.2022 та №33/36-7645 станом на 01.01.2023 та направлено до ГУ ПФУ.

За правилами частини 2 статті 51 Закону №2262-XII, пункту 4 Порядку №45 такий перерахунок пенсії повинен бути проведений з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.01.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022, та з 01.02.2023 відповідно.

За рішення суду від 05.03.2024 року у справі №420/33313/23 довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 виготовлені та направлені до ГУ ПФУ саме для здійснення перерахунку пенсії позивача. Право на такий перерахунок встановлений вказаним рішенням суду.

За таких обставин позовні вимоги позивача підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, тобто відповідач повинен перерахувати позивачу пенсію на підставі наданих довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 відповідно з 01.02.2020 року, з 01.02.2021 року, з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року.

У той же час не підлягають задоволенню позовні вимоги позивача щодо зобов`язання ПФУ надіслати письмове повідомлення про проведений перерахунок на електронну адресу; зобов`язання ПФУ автоматично, щорічно проводити перерахунок пенсії станом на 01 січня кожного року, починаючи з 01.01.2024 і надалі, без потреби звернення позивача або отримання нових довідок, надсилати на електронну адресу інформацію про розмір грошового забезпечення і результати перерахунку, оскільки в позові не викладено обставин щодо порушення прав позивача в цій частині. Судовому захисту підлягає лише порушене право. Суд не вирішує будь-які питання на майбутнє.

Позивач просив встановити строк для виконання рішення суду не більше 10 календарних днів з моменту набрання чинності рішенням. Суд вважає, що на час прийняття рішення по справі відсутні підстави для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтями 72-76 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Враховуючи викладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, відповідно до свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 2,3,6,7,8,9,12,139,241-246 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення з 01.02.2020 року з 01.02.2021 року, з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 за довідками про розмір грошового забезпечення від 30.04.2024 року №33/36-7642 станом на 01.01.2020 року, №33/36-7643 станом на 01.01.2021 року, №33/36-7644 станом на 01.01.2022 року та №33/36-7645 станом на 01.01.2023 року, наданих Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 року, з 01.02.2021 року, з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року на підставі довідок про розмір грошового забезпечення від 30.04.2024 року №33/36-7642 станом на 01.01.2020 року, №33/36-7643 станом на 01.01.2021 року, №33/36-7644 станом на 01.01.2022 року та №33/36-7645 станом на 01.01.2023 року відповідно, наданих Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області».

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва